A pálinkától a programokig – tippek honvágy ellen

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Idegen városban, esetleg országban követed az álmaidat, legalábbis igyekszel megélni? A honvágyat mindannyian ismerjük… Megkérdeztünk néhány emigránst, hogyan küzdenek meg az otthon hiányával.

„Mindig viszek magammal valami hazait…”

Dóri és Feri három éve élnek Londonban, az ő trükkjük egyszerű: bárhová is költöznek az esős brit fővároson belül, mindig van pár régi, hazai holmi ami az otthon melegére emlékezteti őket, emellett pedig a hazai ízekről se mondanak le.

„Van egy különleges, dekoratív pálinkás üvegünk, amit vázának használunk. Valahányszor ránézek, mindig eszembe jutnak az otthoni pálinkázások, és az igazi jó, magyar főzetek. Aztán ott van a Fradi-mezem is: dekorációnak használom, amitől mindig jókedvem lesz” – mondja Feri.

A pár arra is ügyel, hogy mindig hazai finomságokkal a bőröndjükben térjenek haza: bizonyos kolbászokat, szalonnákat, tejfölöket és túrókat kimondottan nehéz Angliában beszerezni, nem is beszélve az édességekről.



„Eleinte muszáj elfoglalni magunkat, hogy ne agyaljunk folyton…”

A honvágy különösen a kezdeti időszakban okozhat problémákat: az új helyhez még nem kötődnek élmények, minden idegen és fura, ugyanakkor a megszokott, régi jó dolgok – és emberi kapcsolatok – elvesztése összeszorítja az ember szívét.

„Eddig három országban és hét városban éltem, mégis minden költözés megviselt egy kicsit. A trükköm az, hogy az első időszakban készülök erre, ezért szándékosan több programot szervezek, mint muszáj. Eleve rengeteg dolgot kell elintézni, de odafigyelek arra is, hogy minél gyakrabban el tudjak menni szórakozni, várost nézni, lazítani. Ha csak a stresszes tennivalók maradnának, bekattannék, és agyalni kezdenék mindazon, amit magam mögött hagytam” – mondja Edina, aki másfél évvel ezelőtt költözött a hollandiai Utrechtbe.

A sok program abban is segít, hogy kellemes emlékeket gyűjtsünk, amelyek az új helyhez kötődnek.



„Éljen a Skype, hogy közel maradjunk egymáshoz!”

Peti Los Angelesben él, évente legfeljebb egyszer tud hazalátogatni.

Azt mondja, nem is a tárgyak, a helyek, hanem az emberek hiányoznak neki a legjobban.

„Már gyerekkoromban is egyértelmű volt, hogy pillanatok alatt bárhol otthon tudom érezni magamat. Nyaralni is úgy mentem, hogy már a harmadik napon volt törzshelyem az üdülővárosban, és könnyedén kiismertem magam mindig bárhol. Az emberek azonban nagyon hiányoznak. Elsősorban a szüleim, a testvérem, a keresztlányom és a régi barátaim. Éppen ezért nagy Skype-partikat rendezünk, órákon át beszélgetünk, de még filmet is nézünk néha együtt. Így nem is tűnik olyan elviselhetetlennek a távolság” – árulja el a titkát Peti.



„A kaja az, ami mindig hazarepít… repülő nélkül is…”

Már négy éve Spanyolországban él Marietta, a férje miatt költözött délre.

Imádja a napsütést, a tengert, a barátságos embereket, de persze neki is gyakran van honvágya.

„A honvágy elleni receptem egy jó recept. Igen, jól hallottátok, bármilyen igazi, klassz magyaros recept. Tepsis túrós csusza sok szalonnával, tepertő, paprikás krumpli, rakott krumpli, lángos, igazi, hagymás kenyérlángos, töltött káposzta, székelykáposzta, ahogyan a nagymamám csinálta, töltött paprika, húsleves csirkelábbal és erős paprikával… és a példákat még sorolhatnám. A kajálás eleve megnyugtatja és felvidítja a lelket, ráadásul rögtön otthon is vagyok fejben, nem kell hozzá repülő” – mondja Marietta, akinek szerencsére az egész családja imádja a magyaros ételeket.






„Mindig van mit várni, és ez szuper!”

Linda is azok közé tartozik, akiknek a legjobban a család és a barátok hiányoznak, mióta a német fővárosban keresi meg a kenyérre valót.

A haditerve honvágy ellen egyszerű: „Mindig úgy intézem, hogy pontosan tudjam előre, mikor utazom haza, illetve mikor látogat meg valaki a családból, a közeli barátok közül. Az évfordulókat, ünnepeket is észben tartjuk, és ki-ki a maga módján ünnepel ott, ahol épp van. Ha van egy biztos támpont, nem érzem véglegesnek az elválást, ráadásul egyre lelkesebb és izgatottabb leszek, ahogy a kitűzött időpont közeleg. Tudod, mint A kis hercegben a róka…” – meséli.

Valóban: az előre lefoglalt repülőjegy nem csak olcsóbb, de természetesen egy támpont is, ha honvágya van az embernek.



„Fontos, hogy új embereket ismerjek meg…”

Bandi abban hisz, hogy nem a múltba kell nézni, hanem a jelenben kell megtalálni a legjobb lehetőségeket.

Ezért aztán tudatosan ügyel arra, hogy egy új városba érkezve hamar új barátokat, ismerősöket gyűjtsön maga köré.

„A munkám kapcsán éltem már több országban is a Közel-Keleten, és hamar megtanultam: ha vannak emberek, akikkel jól érzed magad, egyáltalán nem feltűnő az otthon hiánya. A régi ismerősökkel lehet tartani a kapcsolatot a neten, időről időre meglátogatjuk egymást, az újak pedig segítenek abban, hogy biztonságban érezzük magunkat” – vélekedik Bandi.

Persze, néhány hét leforgása alatt nem valószínű, hogy olyan szoros barátságok jönnek létre, amilyenek a gyerekkori legjobb haverjainkhoz kötnek minket, de az érzés, hogy nem vagy egyedül, rengeteget segít.



„Számít a jó kapcsolat a helyi magyar közösségekkel”

Laci és Brigi együtt költöztek Londonba, méghozzá egy olyan kolóniába, melyben gyakorlatilag mindenki magyar. A környéken főként a szülőfalujuk, Gyöngyöshalász lakói élnek, így aztán gyakran szerveznek különféle összejöveteleket, melyeken magyar ételeket esznek és magyar filmeket, sorozatokat néznek.

„Persze nem csak magyarok laknak a szomszédságban, hanem mindenféle náció megtalálható itt, úgyhogy az egyik srác most kitalálta, hogy szervezzünk olyan magyar esteket is, amelyekre meghívjuk a pakisztáni, indiai, amerikai, lengyel, orosz szomszédokat is, hadd ismerkedjenek a Kárpát-medencei kultúrával” – meséli lelkesen Laci.

Ha a helyi magyar közösséggel kapcsolatot tartunk, nem csak könnyebben hallunk munkalehetőségekről és akciókról, de otthonosabban is érezhetjük magunkat idegenben.

Csak arra kell vigyázni, hogy nehogy a híres magyar pesszimizmus gyűrje maga alá a társaságot… ehhez jön jól az erősítés más népek gyermekeitől…




„Emlékezz a célodra…”

„Teljesen természetes, hogy az embernek gyakran hiányzik a szülőfaluja, a családja, a rokonsága, a barátai… és a megszokott dolgok, nyilván. Engedd meg magadnak, hogy honvágyad legyen, sírd ki magad, ha kell, de aztán emlékezz vissza a célodra: oka van annak, hogy új helyre költöztél. Pénz, tapasztalat lehetőségek, tudás, kalandvágy, kíváncsiság… gondolj mindarra, ami egészen ideáig hozott. Légy büszke magadra, amiért felvállaltad ezt az utat: nemcsak a fizikai részét, hanem a lelkit is” – mondja András, aki a Vajdaságból költözött Budapestre.

Eleinte nehéz volt megszoknia azt, hogy minden sokkal nagyobb és gyorsabb, ráadásul sokan idegenként, „bevándorlóként” tekintenek rá. A nehéz időszakokat úgy vészelte át, hogy mindig emlékeztette magát arra, miért hagyta el a faluját és választotta a magyar fővárost, ilyenkor újra a helyére kerültek a lelkében a dolgok.



MEN.

magayr zaszlo.jpg



 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
A honvágy alábbhagy egy-két évtized után, a távolság manapság nem áthidalhatatlan, néha egy meetingre valo utazás hosszab mind az ut Budapestig.
-
Ami nekem a konyhában gyakran hiányzik az a piros-paprika, különösen az erös. Ez utolérhetetlen. A Metroban lehet kapni magyar paprikát de az szerintem egy csalás.
-
Van egy csomo finom étel ami csak Mo.-on kaphato, vagy csak ott lehet elöállitani.
-
De ha már itt vagyok, megkérdezném ti hogyan csináljátok a császármorzsát?
Errefelé ugy néz ki mind egy félresikerült palacsinta, én ugy ismerem az édesanyámtol, hogy szép golyokbol áll.
Már lassan kétségeim támadnak, milyen a hivatalos? A legfinomabb a számomra ahogy a mamám csinálta.
-
kaiserschmarrn.jpg
273163_482875121736154_1899717042_o.jpg

-
Amit itt csinálnak az ugy néz ki mind balra, a jobboldali már közeliti az izésemet. :(
 
Utoljára módosítva:

telaci

Állandó Tag
Állandó Tag
... hogyan csináljátok a császármorzsát? ... :(
... Na, az ehhez szükséges "alapanyagot" lehet kapni pár éve a magyarországi szupermarketekben ... valami ilyen névre hallgat, hogy "aranygaluska-tészta" és a pékáruk között van ... El nem tudtam volna képzelni, hogy is néz ki ez sütés után ???
 

Ernoe

Állandó Tag
Állandó Tag
A feleségem nem europai de idöközben ö csinálja a világ legjobb császármorzsáját, rántotthusát és pörköltjét. Legalábbis az én és az ismeröseink szerint.
-
Nállam akkor szünt meg a honvágy amikor kinyitották a határokat.
Azota csak egy "time management" probléma.
:)
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Nekem se volt honvagyam soha, talan azoknak nincs akik mikor eljottek 100%-ig meg voltak gyozodve hogy ez a lepes az eletukben a legjobb abban a szituban abban az idoben.
Ami hianyzik nekem a szinhaz, na nem azert mert itt nincs es nem jarok , hanem magyarul az valami csodalatos elmeny.
 

kágyula

Kitiltott (BANned)
... Na, az ehhez szükséges "alapanyagot" lehet kapni pár éve a magyarországi szupermarketekben ... valami ilyen névre hallgat, hogy "aranygaluska-tészta" és a pékáruk között van ... El nem tudtam volna képzelni, hogy is néz ki ez sütés után ???
Szervusz Telaci,
kérlek most Te kicsit keversz ! Mert az Aranygaluska az egy Kelttészta féle ,olyan pici bukta szerüségek amelyek szorosan esetleg egymás föléis egy formában lesznek kisüttve és valamilyen édes mártás jár hozzá . A Császármorzsa pediglen egy "palacsinta tésztához" hasoló akármi csak ugye ez nálunk darával és egy pici liszttel készül . A hozzájáró tojásokat külön felverjük a cukorral és a dara masszához adjuk . Ja a tejet rákell önteni a darára és egy jó félórát állni hagyni hogy a dara magába szivja . Aztán ezután ovatosan a tojás sárgáj´t majd a fehérjét mint habot alá emeljük . A vajat egy nagy serpenyöben elolvasszuk és a masszát beleöntve folyamatosan keverjük azt . Igy kapjuk meg Ernoe által mondott kis golyocskákat ! /Ez nekünk az Igazi!/ Német meg egy édes Palacsinta tésztát csinál ahová már a Bariszölöt vagy akármilyen gyümölcsöt beledobál . Majd fedö alatt illetve egy másik serpenyövel letakarva majd megforditva azt palettával kis darabokra cincálja . Ez itt az ugynevezett Kaiserschmarn ! Igen ez egy Schmarn !!!
 

telaci

Állandó Tag
Állandó Tag
... az ugynevezett Kaiserschmarn ! Igen ez egy Schmarn !!!
Nekem kicsit zavaró az eredeti -- számomra Ausztriából ismert -- Schmarn vagy jooaa magyarán "smarni" elnevezés ... T.i. a környékünkön így nevezik az aranygaluskát is és a császármorzsát is ... Sütés utáni formája a jobb oldali képen látható ... Viszont igazad lesz, mert mikor először megláttam egy áruházban és közelebbről megnéztem, azt gondoltam, hogy az amerikai "pie" (pite) nyers tésztájáról van szó ... Ezután olvastam csak el a feliratát, ami szerint "aranygaluska" vagy valami ilyesmi ... És tényleg az általad leírt sütifélére hajaz ...
 
M

magdusis

Vendég
Szerintem,ha valakinek nincs kitől főzni tanulnia,a legjobb szakácskönyv az Ínyesmester szakácskönyve.
Ha már nincs szakácskönyv,akkor a ''mindmegette.hu''-n lehet jó recepteket találni.Császármorzsa is van ott,smarni is.Van még rízsből készült is.
Az ember akkorára cincálja,amekkorára akarja,villával.
 

kágyula

Kitiltott (BANned)
Szervusz Magdusis ,
na ez a cincálás ez a Német féle "smarni" , / amiénk az Igazi !/ ;) Rizsben a rizskochot meg a Trautmansdorfit ismerem ,ugy hirtelen más nem jutt az eszembe .
 

analema

Állandó Tag
Állandó Tag
Ebből a szempontból abban a "szerencsés" helyzetben vagyok, hogy nekem még az országon belül zajlik az életem az év nagyobb részében, annak ellenére, hogy sok nap telik más országban.
De igazából a honvágy nekem fordított. Lehet hogy a sok kétlaki élet teszi, de nekem a honvágyat a más országokból hazahozott termékek teszik. Előveszek egy külföldi bort, sajtot, kolbászt, édességet és máris hiányzik az a másik ország.
Igaz ugyanez jelentkezik akkor is, amikor valamely másik országban előveszek valami itthoni cuccot, de azt akartam ezzel mondani, hogy a tárgyak és termékek nem csak egyetlen irányba tudnak röpíteni. A kellemes érzések melyet a múlt okozott el tudnak ragadni, és ezek hova kötődnének, ha nem oda, ahol a legtöbb időt töltöttük életünk során.
 

cdurmol

Állandó Tag
Állandó Tag
-
De ha már itt vagyok, megkérdezném ti hogyan csináljátok a császármorzsát?
Errefelé ugy néz ki mind egy félresikerült palacsinta, én ugy ismerem az édesanyámtol, hogy szép golyokbol áll.
Már lassan kétségeim támadnak, milyen a hivatalos? A legfinomabb a számomra ahogy a mamám csinálta.
-
kaiserschmarrn.jpg
273163_482875121736154_1899717042_o.jpg

-
Amit itt csinálnak az ugy néz ki mind balra, a jobboldali már közeliti az izésemet. :(

Hozzávalók:
30dkg búzadara
10dkg cukor
1/2 lit. tej
3 db tojás
pici só
10dkg zsír

Elkészítés:
A búzadarát a cukor pici sóval 1/2lit. langyos tejbe áztatjuk. Ha a dara megduzzad bele tesszük a 3 tojássárgáját. Közben a tojásfehérjét kemény habbá verjük és a óvatosan, hogy ne törjön nagyon össze hozzá adjuk a darához. A 10dkg felolvasztott zsírba bele öntjük a masszát és addig keverjük amig darabos morzsa nem lesz.
Ez négy személyes adag.
Know how:
A grízt legalább 1 órát kell áztatni, de nem árt a 2 óra sem.
Nem kell feltétlenül zsír, lehet vaj, vagy olaj is.
Nagy edénybe öntöm, hogy nagy felületen süljön.
a) sütóben, tepsiben. Gyakran ki kell húzni a tepsit és átkeverni a masszát. Ha olyan, mint a képen a palacsintasütőben, az ember szépen darabolja is fakanállal, nem csak kotorgatja.
Előnye a sútésnek, hogy gyorsabb, nem kell mellette állni, de könnyebben kiszárad.
b) a tűzhely tetején. Mellette állok és kotorgatom, toszogatom, a nagyobb darabokat aprítgatom. Munkaigényesebb, de jobban kontrolálható. Így lehet igazi golyósra csinálni. :)
images.jpg

Ilyen fakanál a legjobb hozzá.
 
Utoljára módosítva:
Oldal tetejére