Hírek Az amerikaiaknak nem kell már a skót whisky

Az amerikai, kanadai és ír márkák mellett egyre kevesebb fogy a skót italból. A whiskypiacot azonban más italok népszerűségi hullámai is kiszámíthatatlanná teszik.

Hiába világhírűek a skót whiskyk, az elmúlt évek nem hoztak túlságosan sok sikert számukra az amerikai piacon. Bár sokan a koronavírus-járvány okozta szuperciklust és a járványt követően felhalmozott készleteket okolják az eladások visszaesése miatt, tagadhatatlan, hogy a skót whiskyfőzők szénája nem áll jól a tengerentulon.

Ezt jelzi, hogy egyetlen scothkategória sem tudta növelni az eladások volumenét tavaly az amerikai szeszpárló tanács (DISCUS) legfrissebb adatai szerint. A single malt whiskyk eladásai 16,6 százalékot estek tavaly, míg 2021-hez képes a csökkenés a volumen ötödét teszi ki, noha 2021 is 2014 óta a leggyengébb évet jelentette – idézi fel a Whisky Invest Direct összefoglalója.

Értéket tekintve ugyanakkor a felső kategóriás prémium skót whiskyk képesek voltak növekedésre, de az olcsóbb fajták forgalma 5,4 százalékkal, a sima prémiumé pedig 5,2 százalékkal esett, de még a szuperprémium fajták eladásai is estek 9,3 százalékkal. Tavaly egy rendezvényen ezt a Johnnie Walker-tulajdonos Diageo vezérigazgatója is elismerte.

Nehéz az amerikai piac meghódítása​

A skót whiskyfőzők szövetsége pedig az Amerikába tartó export 7,1 százalékos visszaeséséről számolt be a tavalyi évre vonatkozóan. Ráadásul a legnagyobb alkategóriának számító blended fajták amerikai exportja 12,5 százalékot zuhant. Az idei év kezdetéről sem érkeztek biztatóbb adatok a szektor számára.

A skót whiskyk visszaesése mögött részben az amerikai, kanadai és ír márkák előretörése áll, de a piacot a más szeszfajták (rum, konyak, gin) időről időre változó népszerűségi hulláma is kiszámíthatatlanná teszi. Az Insider Monkey információi szerint

hiába a Johnnie Walker a legnépszerűbb skót whisky Amerikában, azt már hat másik, nem skót whisky – Crown Royal, Jack Daniels, Jameson, Jim Beam, Maker’s Mark és Bulleit – is megelőzi.

A piaci szereplők ugyanakkor az amerikai forgalom normalizálódására számítanak, így a több skót márkát is birtokló Pernod Ricard vezérigazgatója is erről beszélt a negyedéves eredmények ismertetésekor. A brit vámadatok szerint különösen a single grain fajták nyújthatnak reménysugárt, amelyek forgalma 161 százalékkal nőtt tavaly.

K. B. G.

1713980657477.jpeg
 
Igy onmagaban ez nem tul sokat mond.
Kivancsi lennek, hogy az amerikai gyartmanyoknak hogy alakult az eladasa.
A kentucky kukoricawiskey mennyire tudta tartani magat.
Amerikaban a burbon volt mindig is a slager sokkal inkabb mint a scotch
Az inkab a sznobok itala volt :)
 
Igy onmagaban ez nem tul sokat mond.
Kivancsi lennek, hogy az amerikai gyartmanyoknak hogy alakult az eladasa.
A kentucky kukoricawiskey mennyire tudta tartani magat.
Amerikaban a burbon volt mindig is a slager sokkal inkabb mint a scotch
Az inkab a sznobok itala volt :)
Nekem is ez jutott eszembe, hogy nem inkább az össz-fogyasztás esett vissza? Miért csak a scotch? Hiszen sokan lehetnek úgy, -mint én is- hogy a kukorica az egy takarmány növény, nem akarja meginni.

Szóval, ha valaki scotch-ot iszik, jó esetben azt azért teszi, mert a bourbon csak majdnem whisky! Ismét bourbont inni az visszaesés, legalábbis a tudatos fogyasztók körében. Persze divatból, a bulizós világ trendjei gyorsan és megmagyarázhatalanul változhat.

Nálunk a Lidli-ben látom, hogy hónapok óta tologatják a polcokon az eladatlan, csilivili gines üvegeket, mert hogy a kutya nem veszi. Gondolom azzal is valami trendet akartak megcélozni vagy teremteni. De szerintem nálunk senki nem iszik gint. Én még liberális is vagyok, mert néha be-be próbálkozom egy klasszikus márkával, de igazából "tájidegen" maradt az ízvilágomnak!
 
A törköly mond valamit?
Nem tájidegen egyáltalán.Gyümölcspálinka pedig hungarikum.
Az még nem jelenti azt, hogy mást nem iszunk, én nem vagyok egy drinksoviniszta! : )
Nem mellesleg a csigerből készült "pálinkát" is lehet szeretni, de hát az mégiscsak egy kármentő ital... és hát olyan is! De mindent meg lehet marketingelni, csakhogy attól még az csiger marad.

torkoly.parfum.jpg
 
Nem mellesleg a csigerből készült "pálinkát" is lehet szeretni, de hát az mégiscsak egy kármentő ital.
Én maradtam a bambinál, mert nem ismerek mást csiger névvel mint rossz bort jelentő jelzőt!!
Épp úgy a lőre, vinkó szavakat is.
Csak jelzőként ismertem.
De törköly pálinka az nem kell hogy rossz legyen, persze kevesebb zamata van mint a szilvának.
 
sose tudtam mi a vinkó a lőre is csak minőség jelző.
Pedig egyet jelent: szőlőtörköly borrá továbbdolgozása
Jól mondtad?:kármentő
Én a mindent felgolfozó hasznosító házi gazdaságok életmódjából nem is kármentőnek nevezném hanem tovább hasznosítónak
 
Oldal tetejére