Beer Miklós: Nekem nem azt kell mondanom, ami tetszik az embereknek

Egyházi vezetőként föl kell vállalni annak felelősségét, hogy azt mondom, amit hiszek. Ez egy kockázatos vállalkozás, sokszor megtapasztalom – mondta Beer Miklós váci megyés püspök a Hír TV Egyenesen című műsorában, amikor arról kérdezték, hogyan éli meg, hogy a migrációs válság ügyében ő Ferenc pápa gondolatait osztja (vagyis azt vallja, hogy az úton lévőket föl kell karolni), míg a magyar – elvileg keresztény szellemiségű – kormány azzal merőben ellentétes álláspontot képvisel.

A püspök elmesélte, gondolatai miatt már lehazaárulózták, és Ferenc pápa majmának is nevezték. – Ez tényleg nagyon fáj, és nem értem, mások miért gondolják, hogy nekem azt kell mondanom, ami az embereknek tetszik – fogalmazott. Hozzátette: neki valójában azt kell továbbadnia, amit Isten rábízott. Szerinte az emberek meg vannak zavarodva, a harsogó idegengyűlölő propaganda miatt nem tudják, kinek higgyenek. – Én tudom, kinek higgyek – fogalmazott, megemlítve, hogy Ferenc pápára, aki nem mellesleg az első számú egyházi felettese, nagy tisztelettel tekint.

Beer Miklós kifejtette: amikor politikusok beszélnek arról, hogy „mi keresztények vagyunk”, azt valójában kultúrtörténeti értelemben értik. – Mi ezzel szemben hisszük azt, hogy Jézus Krisztusban a teremtő Isten szól hozzánk, és úgy olvassuk a Bibliát, mint azt az etalont, amely segít a világban eligazodni – mondta.

Beer Miklós elmesélt egy esetet, amikor egy gyalázkodó levelet kapott valakitől, aki rákérdezett, hogy a püspök tényleg egyetért-e Ferenc pápa gondolataival, mert ha igen, ő inkább kilép az egyházból. Amikor Beer felvilágosította az illetőt, hogy az egyházfő valójában a hegyi beszédet idézte, arra azzal reagált a levélíró, hogy ő ugyan nem tudja, mi az a hegyi beszéd, de a pápának nincs igaza, és kész.

A püspök szerint ebből is az látszik, hogy ezeknek az embereknek valójában „fogalmuk sincs, miről beszélnek”, el vannak tévedve, a politikusok pedig csak még jobban összezavarják őket. Pedig – fogalmazott – éppen akkor lehetne megmutatni a kereszténység erejét, amikor olyan kihívások érik, mint ma.

http://hirtv.hu/egyenesen/konnyitett-kereszt-1401369


beer-800x532.jpg
 
Nem értek egyet!
A kereszténység vallás, nem pedig univerzális cselekvési, társadalmi vagy politikai program, noha a kereszténységnek kétségtelenül vannak társadalmi implikációi. Ugyanakkor ki így, ki úgy bízza rá sorsát a megtestesülés és a megváltás drámájának főszereplőjére, amiből az is következik, hogy arra a kérdésre, itt és most mi a tényleges teendő, kizárólag személyes (nem pedig univerzális) válaszok adhatók (vagy remélhetők). Afféle aktivizmusként szemlélni és gyakorolni a kereszténységet lehetséges és jogos igény, de nem tehető egyetemessé, és főképp nem kényszerűen elvárható. Senki nem vindikálhatja magának a jogot Istenen kívül, hogy ítéljen abban a kérdésben, ki az igaz ember, ki az igaz keresztény és milyen a valódi, keresztény szellemiségű cselekvés egy adott történelmi-társadalmi szituációban itt és most vagy ott és akkor. "Legyetek tehát okosak, mint a kígyók..." Mt 10;16
 
Van-e értelme a vallást emberek fölött, emberektől függetlenül létezőnek beállítani? Van-e értelme mindannak, amit bármely vallás eszmerendszere megfogalmaz, az emberek, mint szereplői, követői nélkül? Létezik-e a vallás az emberek nélkül? Változik-e a vallás azáltal, hogy emberek gyakorolják a mindennapokban? Változnia kell-e, vagy ragaszkodni az előírásokhoz?
Mi értelme van ma, 2017-ben, annak, hogy többféle vallás létezik a Földön?
Miért akarja legyőzni egyik a másikat?
Ölhet-e az ember a vallás nevében?
Felmenti-e a vallásos embert az istene, ha a vallás nevében egy másik élőlénynek szenvedést okoz?
Bünteti-e a vallásos embert az istene, ha egy másik élőlénynek szenvedést okoz?

Dolga-e a papoknak isten igéjét, gondolatait közvetíteni az emberek felé?
Megteheti-e egy pap vagy több, hogy földi előnyökért emberi érdeket követ, és eltér az istene gondolataitól?
Bünteti-e az istene a papot, ha emberi előnyökért emberi érdeket követ, és eltér az istene gondolataitól?

Ha nem számít semmi, ha mindenki mindenről szabadon dönthet, akkor mi a vallás? Élő-e a vallás maga, vagy csak emberi érdekek által összeállított eszmerendszer, s a "felül lévők" használják fel önös célokra az "alul lévőkkel" szemben?

Van-e értelme még vallásról beszélni, vagy csak a másikon való győzelem a cél?
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

petrucy wrote on sizsu's profile.
Megtisztelve érzem magam a követés bejelölése miatt.-))
vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönömszépen a legújjab fordítást !
A "friss üzenetek + napok óta nem jelennek meg,hibát jelez
vorosmart wrote on DeeYoo's profile.
Köszönöm szépen a fordítást.

Statisztikák

Témák
38,094
Üzenet
4,794,623
Tagok
615,327
Legújabb tagunk
Tracycer
Oldal tetejére