Rejtett tanterv a magyar iskolákban – miről szól valójában a gyereked félévi bizonyítványa?

Itt a félév, a gyerekek hazahozták a bizonyítványt. Mi pedig ránézve azt gondoljuk, hogy a jegyek arról tanúskodnak, milyen okos a gyerekünk, mennyire szorgalmas, mennyire tanulta meg a szorzótáblát, az angol igeragozást, esetleg Európa domborzati térképét. Pedig dehogy. A bizonyítvány egészen másról szól.


Az osztályzatok ugyanis a gyerek és a tanára közötti kapcsolatról, a tanár osztályozási módszereiről, a gyerek órai koncentrációs képességéről (a tanóra izgalmasságáról), a szabályoknak való megfeleléséről (mit gondol a tanár a „rendesen odafigyelő és teljesítő gyerekről”), és persze nem utolsó sorban magzatunk szerencséjéről is szólnak (éppen akkor tett-e valami megkérdőjelezhetőt, amikor a tanár őt figyelte).

Késésért is jár az egyes

Sajnos mind a mai napig létező gyakorlat, hogy a tanárok fegyelmezési eszközként használják az osztályzatokat, ami súlyosan sérti a gyerekjogokat. Az osztályzat a gyerek fejlődésének, tudásának értékelésére szolgál, nem pedig egyes tulajdonságainak minősítésére. Ezért aztán semmi keresnivalója nem lenne a naplókban a hiányzó házi feladatért, órai késésért, vagy éppen a rendetlenkedésért kiosztott egyeseknek. Az osztályzatok ezért legalább annyira minősítik a tanárt is, aki adta őket, mint a gyereket, aki kapta.

Egy rossz jegy lelki háttere

Ezen kívül persze a jegyekben benne van az is, hogy mennyire van jól a gyerek, és mi történt vele az elmúlt pár hónapban. Szakított a barátjával, elváltak a szülei, megbetegedett a nagypapa, elütötte a busz a kiskutyáját, kinevezték csapatkapitánynak edzésen, sok hó esett télen, rákattant valamilyen videojátékra, elszenvedett-e valamilyen online zaklatást, esetleg a bal cicije gyorsabban nő mint a jobb. Egyszóval az élet, mint olyan, nagyon komolyan kihat a gyerekünk jóllétére.

Az meg arra: mennyire fontos neki, hogy reggel nyolc és délután négy között hogyan teljesít. Mindez persze nem meglepő, magunk is így vagyunk ezzel. Ha éppen valami dráma van az életünkben, biztosan többet csúszunk a határidőkkel, és a főnök kekeckedései miatt is hamarabb kiakadunk. Ahogyan mi, felnőttek sem tudjuk függetleníteni magunkat attól, ami velünk (és bennünk) zajlik, úgy a gyerekek sem. Második körben tehát azt kell tudatosítani magunkban: az osztályzatokban a gyerekünk jólléte is benne van. A gyerek képességei és teljesítménye mellett tehát ezeket is érdemes végiggondolni, mielőtt feltesszük a kérdést a bizonyítvánnyal a kezünkben: „Biztos-e, hogy csak kettesre tudod Amerika éghajlatát és vízrajzát, édes fiam?!”

Tényleg az életre készít fel?

Harmadik szempontként azt ajánljuk a félévi bizonyítvány fölött merengő szülőknek végiggondolásra, hogy vajon miről szól az iskola és maga az oktatás.

Nem megkérdőjelezve persze, mennyire fontos, hogy minden tizenéves betéve tudja a Missisippi vízhozamát és összes mellékfolyóit, mégis az az elvárásunk, hogy a gyerek ne csak ezt a tudást hozza haza az iskolából. Lévén, hogy negyvenéves marcona középvezetők ritkán bukják el amiatt az előléptetést, mert nincsenek tisztában egyes vízgyűjtő-területek kiterjedtségével. Az oktatásról azt gondoljuk, hogy olyan tudást kell a gyereknek adnia, ami az életre készíti fel, és abban segíti őt, hogy később (felnőttként) jól boldoguljon.

Rejtett tanterv

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága szerint a hivatalos tanrend nem az egyetlen módja annak, hogy a gyerekeket tanítsuk. A gyerekeknek nem tanítható meg más emberek és a jogok tisztelete, hacsak az iskola közösségének tagjai maguk nem cselekednek a gyakorlatban is úgy, amiről elméletben beszélnek. Rejtett tanterv van a tanárok és diákok közötti viselkedés által közvetített üzenetekben. Nem csupán az számít, milyen tartalmú a tanterv (mit tanulnak a gyerekek), hanem az is, milyen módszerekkel tanítják őket, milyen környezetben. A bizonyítvány tehát erről is tanúskodik.

Nincs „egyen-intelligencia”

Fontos az általános műveltség, az intelligencia fejlesztése – azonban nem csak egyféle intelligencia van. Lehet, hogy a gyerekünk nem olyan penge a kovalens kötésben, de remek problémamegoldó képességei vannak, csodásan ki tudja fejezni az érzéseit, mély empátia dolgozik benne, és olyan piros almát fest temperával, hogy a méhek is rászállnak.

Az életre készít fel az iskola akkor is, amikor megtanítja nekünk, hogy az elvárásoknak (a környezetnek) hogyan tudunk megfelelni. De az élet része az is, hogy a megfelelés ne az egyetlen és kizárólagos útja legyen a boldogulásnak. A kreativitás, a szabad gondolkodás, a szabályoknak fittyet hányó alkotás mind-mind fontos része annak az intelligenciának, amire az életben szükségünk van. Ezeket viszont jó eséllyel nem találjuk meg abban a számsorban, amit bizonyítványnak hívunk.

Otthoni értékelés

A Gyermekjogi egyezmény szerint a gyerekek viselkedését és fejlődését, a tanítás, tanulás „hasznát” nagyon gondosan kell értékelni a tantermen kívül is, legalább annyira, mint azon belül. Tegyünk tehát mi is így, szülőként. Ha a bizonyítványról visszajelzést adunk, tudjuk, hogy az miről szól. És ha azt érezzük, hogy a gyerekünk olyan területeken erős (sokat fejlődött és jól teljesített), ami nincs benne a bizonyítványban, akkor ne mulasszuk el ezt külön értékelni, és pozitív visszajelzéseket adni minderről.

Dr. Gyurkó Szilvia

Dr Gyurko.jpg
 
Sok mindenről szól ez a cikk - amelynek nagyrésze igaz - csak éppen pont arról nem, amit a címben beharangoz.
Mi is az a "rejtett tanterv" pl.? Mert erről se tudunk meg semmit, vagy én nem jól olvastam.
 
Az osztályzatok ugyanis a gyerek és a tanára közötti kapcsolatról, a tanár osztályozási módszereiről, a gyerek órai koncentrációs képességéről (a tanóra izgalmasságáról), a szabályoknak való megfeleléséről (mit gondol a tanár a „rendesen odafigyelő és teljesítő gyerekről”), és persze nem utolsó sorban magzatunk szerencséjéről is szólnak (éppen akkor tett-e valami megkérdőjelezhetőt, amikor a tanár őt figyelte).

Pontosan mint a majdani jövendőbeli munkahelyen, ahol sok múlik azon, hogy a főnökkel milyen kapcsolatban vagyunk és ő miként tekint ránk, mennyire tudunk koncentrálni egy feladatra akár feszült állapotban, meg tudunk-e felelni a szabályoknak és több esetben a szerencsétől is, hogy lebukunk-e akkor, amikor valamit elszúrunk.

Egyébként is a siker csak szerencse kérdése, kérdezz csak meg egy sikertelent.
 
Sajnos a magyar oktatás már hosszú ideje a teljes koncepciótlanság jellemzi. Sűrűn változó, de emellett nagyon feszített tempójú tananyagot kellene átadni, emiatt túl sok órát kell tartani, ami mind a diákoknak és mind a tanároknak rossz.
Ráadásul mintha nem is lenne cél, hogy a diákok érdeklődését felkeltsük egy adott tananyag iránt, csupán szintetikus módon próbáljuk a fejükbe tolni a tudást folyókról, csatákról, költőkről, háromszögekről.
Holott lehetne ezeket a részeket izgalmassá is tenni. Például mit tud egy átlagos diák Petőfi életéről. Nemzeti dal, Pilvax meg valami balhé a múzeum körül. Mennyivel érdekesebb volna egy tinédzser diák számára, ha tudná, hogy Petőfi(A Wikipédia erről szóló szócikkével ellentétben) már korábban megismerte Júliát, mint azt sokan hiszik, csak egy debreceni kaland során Prielle Kornélia annyira elcsavarta a fejét, hogy majdnem ott azonnal feleségül vette. Mivel az ott bizonyos papírok hiányában nem jött össze visszajött Budapestre, majd a küszöb alatt szépen visszacsúszott szeretett Júliájához. Kicsi rombolná ugyan a nagy forradalmár tekintélyét, de emberközelibb lenne, no meg nem utolsó sorban izgalmasabb a diáknak.

Úgy tűnik, hogy minden tárgy esetében csak a szintetikus tudás a lényeg, márpedig mindenki tudja a saját életéből hogy mennyire bosszant az, amikor a magolók jobb jegyeket gyűjtenek be, mint azok, akiknek van némi fogalmuk is arról, hogy a visszakérdezett definíció valójában mit is jelent. Az meg sovány vigasz a gyereknek, hogy majd ez életben úgyis arra lesz szükség, hogy megtanulja az ismeretet az élet területein kamatoztatni.

Nem mondom, hogy nem fontos az alap tudás, hogy nem kellenek bizonyos alapműveltséghez tartozó dolgok. Nyilván muszáj az általános iskolás gyereknek a fejébe tömni a matematikát, mert ott még nem tudni, hogy majd milyen pályára kerül, ahol szüksége lesz rá. Ad absurdum a vízügyi szakember bukhatja az előléptetést, mert nem tud arra válaszolni, hogy miként néz kis a Mississippi vízgyűjtő területe :) De ennél sokkal jobb lenne(ahogy ez az írás is megemlíti) ha az iskola koncentrálna az életre való felkészítésre, az ismeretek gyakorlati alkalmazásának irányára. Ez, amire a ma feszített tempó nem hagy lehetőséget.
 
Pontosan mint a majdani jövendőbeli munkahelyen, ahol sok múlik azon, hogy a főnökkel milyen kapcsolatban vagyunk és ő miként tekint ránk, mennyire tudunk koncentrálni egy feladatra akár feszült állapotban, meg tudunk-e felelni a szabályoknak és több esetben a szerencsétől is, hogy lebukunk-e akkor, amikor valamit elszúrunk.

Egyébként is a siker csak szerencse kérdése, kérdezz csak meg egy sikertelent.
Szülőnek is szerepe van hogy hogyan állnak a gyerekhez mert az a szülő aki legalább egyszer nem megy el a szülői értekezletre azt sugalja a tanár felé hogy nem érdekli hogy mi van az iskolába azzal a gyerekkel úgy is bánnak!
 
N
Sajnos a jelenség nem mai eredetű a téma. Miskolcon a Földes Ferenc gimnáziumba jártam, és közel kitűnő tanuló voltam, csak hát a vállig érő szép hosszú hajamat nem akartam levágatni. Az iskola akkori igazgatója, aki a történelmet is tanította, - véres szájú kommunista, azt mondta nekem, hiába fújom kívülről a Kommunista Kiáltványt (ha ezt nem tudta valaki, nem ment át történelemből év közben sem) amíg ő az igazgató, nem fogok leérettségizni a Földesben. Röviden: Nem ott érettségiztem, a hajam még sok évig maradt. A másik gimnáziumban a fizika tanárnak nem tetszett hajam, és egy dolgozatomra, ami hibátlan volt, egyest adott. A dolgozattal elsétáltam az igazgatóhoz panaszt tenni, aki nekem adott igazat. A fizikatanár becsületére váljon, év végén fizikából (is) ötösöm lett, így szín kitűnővel mentem neki az érettséginek. Hozzáteszem magatartás probléma sosem volt velem.
 
Parancsolj, itten van, ni:

"Rejtett tanterv

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága szerint a hivatalos tanrend nem az egyetlen módja annak, hogy a gyerekeket tanítsuk. A gyerekeknek nem tanítható meg más emberek és a jogok tisztelete, hacsak az iskola közösségének tagjai maguk nem cselekednek a gyakorlatban is úgy, amiről elméletben beszélnek. Rejtett tanterv van a tanárok és diákok közötti viselkedés által közvetített üzenetekben. Nem csupán az számít, milyen tartalmú a tanterv (mit tanulnak a gyerekek), hanem az is, milyen módszerekkel tanítják őket, milyen környezetben. A bizonyítvány tehát erről is tanúskodik."

Az egész cikkben sok igazság van... Csemetém harmadik éve az ír iskolarendszer alanya, 6 év otthoni tanulás után. Zanzában: többet tud, jobban elismerik, és feleannyi időt tölt tanulással...
 
rejtett, nem rejtett - mindenképpen elégtelen

elvileg az iskola első két éve szolgálna arra, hogy a gyerek megtanuljon tanulni, későbbi tárgyként befigyel az értő olvasás - hogy milyen eredményei vannak ezeknek? sajnos erősen közelít a nullához
annak idején fura módon pont egy játékkal kapcsolatban csapott homlokon a múzsa, hogy itt nagyon nagy bajok vannak...felnőtt emberek nem érdeklődnek aziránt amivel foglalkoznak (értem ezalatt, hogy nem olvasnak hozzá, nem kérdeznek, nem járnak utána dolgoknak), adott feladatot el sem olvasnak legfeljebb a nagy betűket; ha mégis, képtelenek értelmezni az olvasottakat
kikerülnek az iskolapadból a diákok, képtelenek egy hivatalos ügyet elintézni, nem tudnak egy tisztességes önéletrajzot megírni, egy hivatalos papírt kitölteni (jó, itt azért a szülő felelőssége is megkérdőjelezhető, nem csupán az iskoláé - ez szerintem közös feladat lenne)
nagyobbik fiam most végzi a phd képzést matematikából..."genetikailag" is kopaszodik, de mióta tanít még sokkal erősebb a hajhullása - azt mondja, sok esetben legszívesebben visszaküldené az első osztályba az egyetemre felvett diákokat, annyira buták...persze felveszik őket mert hát a fejkvóta az mégis csak fejkvóta ugye és addig se a munkanélküliek táborát gyarapítják....

sajnos a tendencia erősödik évről évre...két-két év korkülönbséggel figyeltem három-három osztályt 1-12. évfolyamig általános és középiskolában...bármilyen szomorú, azt kell mondanom folyamatosan butulnak az emberek - nem érdekli a szülőt és nem érdekli a tanárt, végül pedig nem érdekli a diákot sem
aztán nem értik, miért képtelen munkát találni, miért csak azt kapja amit, miért nem annyi a fizetése, mint a másiknak...és nem érti az életet :(
mert "könnyű neki, sokkal többet keres, sokkal könnyebb a munkája, mennyivel több minden van neki" - de hogy az illető nem csupán a száját tátotta a sült galambért, azt valahogy nem is veszik észre vagy úgy gondolják, hogy az mellékes... :(
 
Parancsolj, itten van, ni:

"Rejtett tanterv

Az ENSZ Gyermekjogi Bizottsága szerint a hivatalos tanrend nem az egyetlen módja annak, hogy a gyerekeket tanítsuk. A gyerekeknek nem tanítható meg más emberek és a jogok tisztelete, hacsak az iskola közösségének tagjai maguk nem cselekednek a gyakorlatban is úgy, amiről elméletben beszélnek. Rejtett tanterv van a tanárok és diákok közötti viselkedés által közvetített üzenetekben. Nem csupán az számít, milyen tartalmú a tanterv (mit tanulnak a gyerekek), hanem az is, milyen módszerekkel tanítják őket, milyen környezetben. A bizonyítvány tehát erről is tanúskodik."

Az egész cikkben sok igazság van... Csemetém harmadik éve az ír iskolarendszer alanya, 6 év otthoni tanulás után. Zanzában: többet tud, jobban elismerik, és feleannyi időt tölt tanulással...

Ez azért egy elég homályos megfogalmazás, semmi konkrétum nem derül ki belőle. Milyen konkrét "viselkedés által közvetített üzenetre", milyen módszerekre, környezetre gondol? Jól jött volna egy-két példa.
Örülök, hogy a csemetéd jól tanul, és őszintén, nekem is szimpatikusabb az angolszász és ír oktatási rendszer sok szempontból (már amennyire ismerem beszámolókból). De semmit nem számított a korábbi 6 év?
Én azt is felróvom a magyar okatási rendszernek, hogy nem arra koncentrál, mit tud egy gyerek, hanem arra, mit nem tud. Minden gyerek jó valamiben, azt kéne előhozni, fejleszteni. Nem azért piszkálni, ami nem fog menni, mert nincs mondjuk készsége hozzá.
Túl sok a lexikális anyag, és kevés az életben valóban felhasználható tudásanyag.
 
A bizonyítvány a diák-tanár közötti jó, vagy rossz viszony számokkal történő kifejezése. Ha a két fél egyetértésben "dolgozik" akkor pozitív, ha pedig nem, akkor...
Szóval a tanár minél kevesebb statisztika és jelentési kényszer nélkül végezze el a feladaát aminek következtében koncentrálhasson a célra és tanítson jól, hogy a nebuló könnyen meg is értse.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,099
Tagok
615,631
Legújabb tagunk
Kasterski Zsigmond
Oldal tetejére