Érdekességek más népek történelméből

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Különleges tőr és szkarabeusz

Tutanhamon sírjában találtak egy díszes markolatú, arany hüvelyű tőrt, amelynek a pengéjét vasból kovácsolták. Miért különleges? Tutanhamon idejében a különböző eszközök, szerszámok rézből készültek, nem vasból. A tőrt a vizsgálatok során röntgennel is átvilágították, és megállapították, hogy nem földi eredetű anyagokat, meteoritok összetételére jellemző nikkelt és kobaltot is tartalmaz. Ezt támasztja alá egy másutt lelt felirat: „vas az égből”.
A melldíszét sárga drágakővel ékesítették, amit szkarabeusz formára csiszoltak. A kőről kiderült, hogy nem kő, hanem különös üvegfajta. A keletkezéséhez olyan magas hőmérsékletre volt szükség, amilyen csak meteorit becsapódásakor keletkezhetett.

1708413312341.png 1708413341509.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Hús a túlvilágra

Az egyiptomiak nemcsak vallási okokból, hanem hitükkel összefüggő, gyakorlatias meggondolásból is mumifikáltak állatokat, hogy a halott a túlvilágon is hozzájuthasson a húsételekhez. Az e célra szánt kacsákat, libákat, marhalábszárakat stb. besózták, kiszárították, majd vászonba csavarták, s úgy helyezték az elhunyt mellé.
Tutanhamon sírkamrájába például 14 ládányi állatmúmiát tettek.
Ládák Tutanhamon sírjából:
1708690268216.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Az elektromos autók elterjedése és eltűnése


Az első elektromos autót 1881-ben építette meg a francia Trouvé. A következő hét évben többnyire háromkerekű járgányok, triciklik készültek. 1888-ban a német Flocken megalkotta a Flocken Elektrowagent, amit az első igazi elektromos autóként tartanak számon.
Az 1887-ben Bostonban alapított Pope Manufacturing cég 1899-ben már 500 darab elektromos autót dobott piacra. Ez igen nagy szám volt, hisz kézzel készítették az alkatrészeket.
Ugyanebben az évben a belga Jenatzy két 25 kW-os (68 lóerős) elektromos motorral hajtott autójával elérte a 100 km/órás sebességet.
Ez a hajtásmód rövid idő alatt elterjedt, s a 20. század elején már körülbelül 30 ezer elektromos autó volt forgalomban. A beindításukhoz nem kellett kézi erő, nem kellett sebességet váltani, és csendesek voltak. Az akkumulátorok töltéséhez töltőállomásokat hoztak létre, a háztartások többsége ugyanis nem rendelkezett árammal. A tulajdonosokat oly módon is segítették, hogy a lemerült akkumulátorokat leadhatták töltésre, és helyettük feltöltötteket kaptak.
A következő évtizedekben mégis a robbanómotoros járművek vették át az uralmat az utakon. A változást a Ford T-modell megjelenése idézte elő, mert a futószalag bevezetésének köszönhetően 1908 és 1927 között 15 millió darab gördült ki a gyárból. Míg ezeket a motorokat folyamatosan fejlesztették, az elektromosok teljesítménye változatlan maradt.

1. Az első elektromos autó:
Fotó: By Jacques CATTELIN - http://academie-de-touraine.com/Tome_25_files/067-092.pdf (Bibliothèque Nationale de France), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52267675
2. A Flocken Elektrowagen:
Kép: By Franz Haag - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17176252Kép: By Cullen328 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51226955

3. Detroit Electric 1911
4. Egy gyárban:​
1709048760128.png 1709048936472.png
1709048987214.png 1709049020926.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Szépítkezés az ókori Egyiptomban

Az ókori Egyiptomban mindkét nem szívesen festette magát. Az arcukat, a szájukat vörös okkerrel pirosították, a nők a körmüket is, a kezüket pedig színes mintákkal díszítették. A szemöldöküket, a szempillájukat porított malachitot és türkizt is tartalmazó, fekete színű, krémszerrű anyaggal kenték be, ami óvta a szemüket az erős napsütéstől és a fertőzésektől. A szépítkezéshez fából vagy csontból faragott eszközt használtak.
Nagy gondot fordítottak a hajukra is, amit úgy tették jól formázhatóvá, hogy kecskéből, marhából származó, illatosított zsírral kenték be. Voltak nők, akik a fülük közelében csigába csavarták, mások három tincsből készítettek több tucat 0,5-1 centiméter vastag fonatot. Sokan hordtak vállig érő hajat.
Olajból, mirhából és fahéjból készült kozmetikummal illatosították magukat.
A Kleopátra-frizura fogalommá vált.
1709276597845.png 1709276631646.png 1709276664856.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Sztrájkoló alattvalók

III. Ramszesz fáraó (i. e. 1221-1156) uralkodása idején a halotti emlékművének építői elégedetlenek voltak munkakörülményeikkel, a fizetségükkel, ezért egy alkalommal sztrájkba léptek. A közeli templomokba húzódtak, és ott várták követeléseik teljesítését. Miután azok teljesültek, folytatták a munkát.
A munkabeszüntetés nem egyedüli eset volt az ókori Egyiptom történetében, de ez volt a legnagyobb méretű. A résztvevőknek bizonyára nem kis bátorságra volt szükségük ahhoz, hogy szembeszálljanak az istenként tisztelt uralkodóval.
Királyok völgye, ahol III. Ramszeszt is eltemették:
1709711907225.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Kulcs” a túlvilág kapujához

Amikor szegény nő hunyt el, a haját a halála után tartósították, és fonatokkal dúsították, mivel a családjuk anyagi helyzete nem tette lehetővé, hogy különféle tárgyakat helyezzenek melléjük a sírba. Ez a gesztus a csodálatos hajkoronájú Hathor istennek szólhatott, hogy nyissa ki nekik a túlvilág kapuját.
Hathor, aki az egyiptomiak hite szerint fogadta az elhunytakat a túlvilágon:
1709712047597.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Szent bikák Egyiptomban

Egyiptomiak legjobban tisztelt szent állata Memphisz főistene, a bika volt, amit kezdetben a világot teremtő Ptah földi megtestesítőjének, később pedig Ozirisz jelképének tekintettek, s Ápisznak nevezték.
Az Ápisz-bikák 28 külső jellemzővel rendelkeztek. A fejüknek feketének, a homlokukon háromszög alakú fehér foltnak, a nyelvükön pedig szkarabeuszra emlékeztető körvonalnak kellett lennie. A kiválasztott Ápiszt pompás szentélyben tartották, ahol semmiben sem szenvedett hiányt. Kényeztették, naponta meg is masszírozták. A húsából tilos volt enni. Az elpusztult Ápiszt 70 napig gyászolták, mert ennyi idő alatt végezték el a mumifikálását. Tetemüket Szakkara közelében a számukra készített sírkamrában helyezték el. Ezután a papok hozzáfogtak az utód kereséséhez.
(Kép: Több millió állatmúmiára bukkantak a régészek Egyiptomban
Bepólyált, festett bika:
1709887305985.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
1917 óta ünnepeljük a nőnapot.
„A gyönyörű nő kedves a szemnek, a szelíd nő kedves a szívnek. Az első egy igazi ékszer, viszont a második egy valódi kincs.” – Napoleon Bonaparte.
„A nők olyan lények, akiket szeretni kell, nem megérteni.” – Oscar Wilde.
Szeretettel az alcsúti arborétumban nyílt hóvirágokról készült fotóval:

1709889043888.jpeg
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Fürdés a középkorban

A rómaiak fürdőkultúrája évszázadokig élt tovább. Nagyon sok városban működtek nyilvános közfürdők, ahol a nők és a férfiak tisztálkodhattak, de ezek a középkor utolsó századaiban megszűntek, mert szigorodtak az erkölcsi szabályok, és azt hitték, hogy a fürdők a pestis terjesztői.
A gazdagok otthon fürödtek, s ha igényük volt rá, illatosított szappant vásároltak. Lakomák előtt illatosított vízben mostak kezet, s utána kendővel törölték szárazra. A szegényeknek fakádjuk volt, amelybe felmelegített vizet öntöttek, és abban tisztálkodtak. A kézmosáshoz kancsót használtak. Jó időben folyókban, tavakban, patakokban szabadultak meg a kosztól, az óvatlanok azonban a mély vizek áldozatává váltak.
A nagy nyomorúságban élők csak a meleg hónapokban tudtak tetőtől talpig megmosakodni. Egyetlen ruhájuk volt, aminek a mosására a hűvös, hideg évszakokban még csak nem is gondolhattak. Azt hordták nappal, és abban aludtak.
A kor embere ismerte a szappant, amit állati zsiradékból és hamuból főztek.A gazdagok otthon fürödtek. A képet tartalmazó kódex 1370 körül készült.

1. kép: Forrás: Edad Media: una época solo medianamente apestosa
2 . kép az ebolei Petrus "De balneis Puteolanis" kódexéből, 13. század, amelyet a termálfürdők első útmutatójának tartanak.

1710227876064.png 1710227911018.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Higiéniai tanácsok a középkorból

A középkori orvosok szorgalmazták a tisztálkodást, elsősorban a reggeli arc- és szájmosást, valamint az étkezések előtti kézmosást. Többségük a betegségek megelőzése végett a fürdést is szükségesnek tartotta, bizonyos betegségek esetén (pl. hólyagkövek) pedig kezelési módként alkalmazták. A kor utolsó századaiban megfázásra is tanácsolták, akárcsak a meleg vizes lábfürdőt.
Célszerűnek tartották a háromhetenkénti hajmosást is. Erre a célra az egyik szerző hamut ajánlott, egy másik azt javasolta, hogy használjanak „égett szőlő és az árpa szalma hamuját, az édesgyökér fáját (fényes fényt ad), és a vad cikláment… Öblítés után hagyja megszáradni magától, és a haja arany és csillogó lesz”. Az utóbbi útmutatásból a babona sem hiányzott: „Ha egy nő hosszú és fekete hajat akar, akkor zöld gyíkot kell vennie, és a fejét és a farkát levéve főzni szokásos olajban, majd megkenni a fejét. Feketévé teszi tőle a hajat."
1710487501194.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Hexameterekben írt orvosi tanácsok


Orvosprofesszorok írták a 11. vagy 12. században hexameterekben a Kezelési rend a salernoi iskolától című könyvet, amelyben tanácsokat adtak a gyógyítás tudásával nem rendelkező embereknek, hogy miként őrizhetik meg az egészségüket. Lejegyezték javaslataikat többek között a diétázásról és a gyógynövények alkalmazásáról is.
Néhány intelem a sok közül:

„Ha vacsorázik, állni vagy járni nem árt”. „A nagy vacsorák nagyon sértik a gyomrot”.„Minél jobb borok szülik a jobb humort, Minél rosszabbak az egészségtelen daganatok okai”.

„Ne hagyd, hogy agyad sok itallal összezavarodjon”.

„És kerülj minden ködös és egészségtelen levegőt”.

A megfontolandó tanácsokat az orvosi pályára készülőkön kívül mások talán nem is ismerhették meg, mert a könyvek drágák voltak, és az embereknek csak igen kis töredéke tudott olvasni.

1710487665270.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Böjtök és előírások


A keresztények a II. században már böjtöltek, Jézus halálára emlékezve péntekenként semmiféle állati eredetű ételt nem fogyasztottak. Eleinte egész nap, később délig nem ettek, a szomjukat pedig vízzel olthatták.
A középkorban évente 140-160 napra rendeltek el böjtöt.
A 10. századtól engedélyezték a halételek fogyasztását, de ez alól kivételek maradtak a nagytestű tengeri halak, köztük a bálnák és a delfinek is, mert a húsuk hasonló volt a szárazföldi állatokéhoz.
A böjti napokon még a 18. században is csak egyszer ehettek, és húson kívül, tojást és tejtermékeket sem vehettek magukhoz. Az utóbbi két ételfajta magyarországi tilalmát a 17. század elején oldotta fel a Vatikán.
A leghosszabb böjti időszakot, a húsvétot megelőző negyvennapos nagyböjtöt a niceai zsinat rendelte el 325-ben. Hamvazószerda és nagypéntek között több mint negyven nap van,de a vasárnapokra nem vonatkozott böjti tilalom, s azokat nem számolták bele. A niceai zsinaton határozták meg húsvét vasárnapjának időpontját is, amely azóta mindig a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte utáni vasárnapra esik.
1966 óta a 18-60 év közötti katolikus hívőknek csak hamvazószerdán és nagypénteken kell szigorú böjtöt tartaniuk. E napokon háromszor étkezhetnek, és egyszer lakhatnak jól.
Hiába volt szabad halat enni a böjti napokon, a társadalom nagy részének nem került halétel az asztalára.
1710833027882.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Megszűnt a böjt, visszaesett a halászat

A középkorban 140-160 napot böjtöltek évente a keresztények. A 9-10. században a húsfélék fogyasztását módosították, feloldották a halételekre vonatkozó tilalmat, de nagytestű tengeri halakat továbbra sem volt szabad enni.
A böjtök kedveztek a halászatnak.
A reformáció kibontakozása után megváltozott Luther követőinek étkezési szokása, mert a vallásalapító nem értett egyet a katolikus egyház böjtölési szabályaival, s azt hirdette, hogy „egyetek, igyatok, öltözködjetek, ahogy nektek tetszik”. Ennek lett egy olyan gazdasági következménye, amire Luther aligha gondolt: a brit tengeri halászok jelentős része arra kényszerült, hogy felhagyjon a foglalkozásával. Az édesvízi halászat is erősen visszaesett.

1711093746070.png 1711093785011.png
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Mikor, miért és hogyan böjtölnek a muzulmánok?


Az iszlám vallásban a böjtölés, a ramadán hava a holdév kilencedik hónapja, Mohamed első látomásának az emlékünnepe. Mivel a holdév 354, illetve 355 napos, a napévhez képest minden évben 11 nappal előbb kezdődik, és 33 év alatt megy végig az egész esztendőn. Mivel ez alatt az idő alatt minden évszakot érint, s télen hosszabbak a nappalok, mint nyáron, a böjt időtartama is ennek megfelelően változik. A Korán szerint a napi böjt a hajnali szürkületkor kezdődik, s akkor ér véget, amikor a fehér cérnaszálat nem nem lehet megkülönböztetni a feketétől.
A betegeknek és az úton lévőknek be kell pótolniuk a kiesett napokat. A várandós asszonyok, gyerekek, időseknek nem kötelesek böjtölni, de csak a főétkezések idején ehetnek, vagy egy főétkezést kihagyhatnak. Aki böjtölhetne, de nem teszi, egy rászoruló megvendégelésével válthatja ki a böjtöt. A böjt ideje alatt vizet sem lehet inni, és dohányozni sem szabad. A szomjúságot szájöblítéssel enyhítik, de a vizet ilyenkor sem nyelhetik le. A böjtöt imádkozással, majd teázással, és datolya evésével törik meg, utána pedig ramadáni ételeket fogyasztanak. Néhány ételt csak ilyenkor készítenek, ami térségenként eltérő lehet. A hónap vége felé minden hithű muzulmán köteles adományt vinni egy-egy mecsethez. Nem tilos a házastársi együttlét: „(meg van engedve nektek, hogy a böjt éjszakáján érintkezzetek asszonyaitokkal”.
A böjt az iszlámban is a hit elmélyítését szolgálja, de ez nem zárja ki a tévézést. Az evés-ivás nélkül töltött napok megkönnyítésére a gyerekek számára több rajzfilmet adnak a tévében. Egyes hivatalok, munkahelyek is ünnepi nyitvatartással működnek.
A ramadán böjttörő fesztivállal zárul. E rangos ünnepre az emberek feldíszítik az otthonaikat, a gyerekek és a nők ajándékokat kapnak, a szegényeknek adományt osztanak. A tehetősebbek például két birkát vágnak az ünnepre, egyet a családjuknak, egyet adományozásra. Ilyenkor meglátogatják a rokonokat és a barátokat.
 

Létrahuszár

Állandó Tag
Állandó Tag
Mohamed unokája az étkezésről

Allah híveinek étkezési alapszabályait Al-Haszan ibn Ali, Mohamed próféta unokája foglalta össze. Egy részük általánosan érvényes útmutatások, mint például az evés előtti kézmosás, a kis falatok szájba vétele, az étel alapos megrágása, vagy a tálból mindenkinek a felé eső részéből kell jobb kézzel vennie.
Másik részük szorosan kapcsolódik a valláshoz: a hívőnek tudnia kell, hogy az ételt Allah adta, s amit adott, azzal meg kell elégedni. Étkezés (és a fontosabb teendők előtt) „biszmilláh", ami a Könyörületes és Irgalmas Isten nevében-nek a rövidítése, utána pedig „alhamolulillah" (Istennek hála/!) kifejezéssel mondanak hálát.
 
Oldal tetejére