„Rossz hír” Csernobilból: 16-szorosára emelkedett a sugárzás, egy tűz miatt

Száz hektár lángolt a hétvégén az atomerőmű környékén.

Jelentős megnőtt a radioaktív sugárzás a csernobili atomerőmű körül kialakított tiltott zónában, egy erdőtűz miatt – írta a Guardian, ukrán tisztségviselők bejelentésére hivatkozva.

Rossz hírünk van – a sugárzás a normális érték felett van a tűz középpontjában

— közölte a Facebookon Jehor Firsov, az ukrán környezetvédelmi nyomozóhatóság vezetője, aki egy videót is közzétette egy Geiger-számlálóról, ami azt mutatta, hogy a radioaktív sugárzás a normális érték 16-szorosa a területen.

Az ukrán hatóságok hétfőn bejelentették, hogy Kijevben a sugárzás a megengedett értéken belül van – írta a Euronews.

csernobil-e1586165786182-1024x575.jpg


Az ukrán hatóságok közlése szerint a szombaton kitört tűz nagyjából száz hektárnyi erdős területre terjedt szét az erőmű környékén kialakított tiltott zónában, amit az 1986-os atomkatasztrófa után zártak le. A tűzzel több mint száz tűzoltó küzdött, és a lángok oltására repülőgépet is bevetettek. Az oltást a sugárzás nehezítette.
 
Ez is egy „Rossz hír”
Az Európai Unió Copernicus megfigyelőszolgálata szerint továbbra is szokatlanul nagy ózonlyuk található az Északi-sark felett, mintegy 18 kilométeres magasságban az ózonréteg nagy része lebomlott.
Az ózonréteg egy természetes gázréteg, amely a Nap UV-sugárzásától védi a Földet. Az ózonlyuk kialakulásának hátterében a tudósok szerint a sarkvidék felett lévő levegő különösen alacsony hőmérséklete és egy stabil sarkvidéki örvény áll. Mínusz 78 Celsius-fokon úgynevezett sztratoszférikus felhők alakulnak ki, amelyek az emberi tevékenység következtében a környezetbe került fluorklór-szénhidrogének (FCKW) révén lebontják az ózont.
 
Azert meg se rem hir sajnos meg mindig nem tudtak eloltani a tuzet.
image.aspx


Még mindig lángol az erdő a csernobili erőmű körül

A környezetvédők szerint a tűz már csak másfél kilométerre van a szarkofágtól.

Továbbra is súlyos a csernobili tiltott övezetben pusztító erdőtűz, több mint 400 tűzoltó dolgozik az oltásán. Környezetvédők szerint veszélyesen közel van már a katasztrófa sújtotta atomerőműhöz, az ukrán hatságok azonban azt állítják, hogy nem veszélyezteti sem azt, sem a radioaktív hulladékok tárolóját.

Az atomerőmű, a radioaktív hulladékok tárolója és a többi fontos infrastruktúra nincs veszélyben

- mondta Volodimir Demcsuk, az ukrán katasztrófavédelem egyik magas rangú tisztségviselője a Facebookra hétfőn feltett videójában. Ezt állította Anton Gerascsenko belügyminiszter-helyettes is szintén a Facebookon.

Tíz napja pusztít a tűz a tiltott övezetben, a lakatlan Volodimirivka település közelében ütött ki, de később a zóna több más pontján is fellobbantak tüzek.

A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet szerint ez a legsúlyosabb erdőtűz a 30 kilométeres sugarú csernobili övezetben az 1986. áprilisi katasztrófa óta.

Műholdképek alapján azt állítja a szervezet, hogy a tűz már csak mintegy másfél kilométerre van a felrobbant reaktort borító szarkofágtól.

Az ukrán hatóságok napok óta nem közölnek információt a kiterjedtségéről - állítja a Greenpeace.


Szerhij Zibcev, a kijevi központú és az ENSZ-szel kapcsolatban álló kelet-európai erdőtűzfigyelő intézet igazgatója azt mondta: a tűz hatalmas és kiszámíthatatlan. A tiltott övezet nyugati részén már mintegy 20 ezer hektárnyi terület égett le - állítja.

A rendőrség közlése szerint a tüzet "szórakozásból" egy 27 éves férfi okozta, aki a tiltott övezet mellett lakik. Akár ötévi börtönbüntetésre is ítélhetik.

A katasztrófavédelem napokkal ezelőtt közölte, hogy a fővárosban, Kijevben, illetve Kijev megyében a radioaktív sugárzás szintje a megengedett határértéken belül van, valamint az atomerőmű térségében és a tiltott zónában sem változtak meg az értékek a tűz következtében.

Korábbi közlések szerint Volodimirivkánál a tűz kitörése után közvetlenül a tűzfészekben mértek átmenetileg megemelkedett sugárszintet. Az UNIAN ukrán hírügynökség a Science Alert című tudományos hírportált idézve közölte: ezt az okozta, hogy a tűz olyan sugárzó vegyületeket szabadított ki az égő fákból, illetve az alattuk lévő talajból, amelyek még az atomerőmű-balesetkor kerültek beléjük.

MTI
 
Nem teljesen ide vág, de vígy is vissza kellett lapoznom vagy 150 hírt, hogy ne politikai legyen:
Kitört a vulkán, megváltozott a történelem menete
Néhány napja több tudományterület szakemberei tettek közzé egy tanulmányt ami szerint egy alaszkai vulkán, az Okmok nagy kitörése hozzájárult ahhoz, hogy már meggyengült társadalmak, így a Római Köztársaság és az egyiptomi ptolemaioszi dinasztia megbukjon és helyükön új, erősebb társadalmak alakuljanak ki. A távolság a két esemény között több mint 6000 kilométer, így a felvetés egy természeti esemény és történelmi változások között érdeklődésre tarthat számot.
FONTOS MINDENEK ELŐTT LESZÖGEZNI, HOGY NEM MONDHATJUK AZT, HOGY EGY VULKÁNKITÖRÉS OKOZTA KÖZVETLENÜL EZEKET A VÁLTOZÁSOKAT.
Azonban lényeges azt is tudnunk, hogy egy ilyen természeti esemény bizony okozhat olyan globális változást, ami kihat az emberi környezetre – akár ilyen távolságból is.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

petrucy wrote on sizsu's profile.
Megtisztelve érzem magam a követés bejelölése miatt.-))
vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönömszépen a legújjab fordítást !
A "friss üzenetek + napok óta nem jelennek meg,hibát jelez
vorosmart wrote on DeeYoo's profile.
Köszönöm szépen a fordítást.

Statisztikák

Témák
38,094
Üzenet
4,794,627
Tagok
615,328
Legújabb tagunk
KissViktória12
Oldal tetejére