A kórházakban kezelt emberek több mint fele valójában alkoholista

Minden este lecsúszik egy-két sör a tévé előtt? Előfordul, hogy leissza magát? Tóth Miklós, a szigetvári kórház addiktológiai rehabilitációs osztályának vezetője, a Minnesota-modell egyik meghonosítója szerint ha a fentiek igazak önre, néhány év múlva könnyen kezelésre szorulhat. Milyen jelek utalnak arra, hogy valaki alkoholbeteg? Kik a kóros ivók?

Amikor az interjú előtt telefonon beszéltünk, azt mondta, a belgyógyászatokon fekvő betegek körülbelül 60 százaléka valójában alkoholbeteg. Ez egy elég magas szám, hogy jött ki?

A köztudatban csak az van benne, hogy az alkohol károsítja a májat, de azt már kevesebben tudják, hogy okozhat hasnyálmirigy-gyulladást, gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést is. Az orvosok általában mégis a szövődményt próbálják kezelni, pedig ha a beteg lemondana az alkoholról, a betegsége is megszűnne. Az Országos Alkohológiai Intézetben korábban úgy számoltak, a kórházban fekvők 65 százaléka valójában alkoholista. Mivel ez az intézmény már nem létezik, nincsenek friss adataink, de a magyarok továbbra is fejenként 12-13 liter százszázalékos alkoholt isznak meg évente, szóval nem történhetett nagy változás.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26680606785-o-jpg.exact1049x699.jpg

Tóth Miklós, a szigetvári kórház addiktológiai rehabilitációs osztályának vezetője



Ha ez igaz, akkor a betegek több mint felét rosszul kezelik. Miért nem tűnik fel az orvosoknak, ha valaki alkoholista?

Ennek több oka van, az egyik a képzés hiányossága. Az addiktológia választható tantárgy az egyetemen, és általában nem gyakorlati szakemberek tartják, ők kevésbé tudják, hogyan lehet felismerni, ha valaki alkoholbeteg. Szerintem az orvosok jó része úgy gondolja, hogy ez olyan, mint a foci: mindenki ért hozzá. A végén már tényleg nem nagy kunszt felismerni, a lényeg az lenne, hogy időben észrevegyék a problémát. De a betegek és a hozzátartozók általában tagadnak, az orvos pedig elhiszi, amit hall.

Mindenki tudja, hogy a függők tagadnak, ennyire nem lehetnek naivak az orvosok.

Van ebben naivitás, de van benne tapintat is. Nehéz szembesíteni a beteget azzal, hogy nem mond igazat, mert a beteg ilyenkor felháborodik, és feljelentéssel fenyegetheti az orvost, aki inkább menekül a helyzet elől. Vagyis feltehetően olyan orvosok is csöndben maradnak, akik tudják olvasni a jeleket.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26074635804-o-jpg.exact729x486.jpg




Milyen jelekből lehet megállapítani, hogy valaki az alkoholtól lett beteg?

Először is a kinézetből. Látszik a bőrön, a hajon, a lepedékes nyelven, a fogak állapotán, a kipirult arcon. Előrehaladottabb stádiumban lehet sápadt, püffedt az arc. És persze meg kell nézni, milyen panaszokkal került kórházba: gyomorvérzéssel? Hasnyálmirigy-gyulladással? Zsibbadnak a lábai? Sérült a koponyája? Hamar összeáll a kép annak, aki érti ezt a szakmát. A legtöbbször mégsem gondolnak az alkoholra, inkább gyógyszerekkel kezelik a szövődményeket.

Mikor jelennek meg az első látható tünetek?

Egyéni érzékenységtől függ, de néhány év elég hozzá. Az alkoholizmus nem hirtelen alakul ki, a kóros ivás előzi meg. Kétféleképpen lehet valaki kóros ivó: ha mindennap megiszik mondjuk 2-3 sört a tévé előtt, de nem rúg be, vagy ha időről időre iszik nagyobb mennyiséget. A kóros ivás már károsítja a testet, és jelentkezhetnek belgyógyászati szövődmények. Ha egy orvos ebben a stádiumban figyelmezteti a beteget, hogy teljesen és véglegesen le kell állni a piával, akkor még önerőből is meg tudja csinálni.

De nem jut eszébe senkinek.

Nem, mert ezek amúgy is létező betegségek, például vírus is okozhat májkárosodást, magyar viszonylatban mégis az alkoholra kellene gondolni először. A háziorvosok vannak jó helyzetben, mert ismerik a családot, meg tudják kérdezni a szomszédokat is. Sokszor persze a család sem gondolja, hogy az alkohol van a háttérben, főleg a szintivóknál szokott jönni a nagy meglepetés.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26074632784-o-jpg.exact729x486.jpg




Az mit jelent?

A szintivás az alkoholizmus egyik legkárosabb formája, borvidékeken gyakori, ahol gyerekkorától fogva mindenki azt látja, hogy ott egy kancsó bor az asztalon, és minden étkezésnél felhajtanak egy-egy pohárral. Senki sem rúg be tőle, mindenki teszi a dolgát, az apuka is egy békés, kedves ember, aztán mondjuk egy lábtöréssel kórházba kerül, majd jön egy durva delírium. Ilyenkor mindenki csodálkozik, hogy hát nem iszik ez annyit. Nagy a tudatlanság abban, hogy mennyit szabad inni, alig tartja be valaki a szociális ivás három kritériumát.

Melyek ezek?

Csak ünnepekkor inni, csak társaságban, és soha nem berúgni. Ez nem árt sem a testnek, sem a léleknek. Ennek kellene megfelelni mindenkinek.

Nehezen találnék olyan embert az ismerőseim közt, aki megfelel ennek. Kamaszkorban a fiatalok bulizni, inni kezdenek, ilyenkor mit kellene tennie a szülőnek?

A berúgásnak nem szabad megtörténnie, de ha mégis megtörténik, akkor arról mindenképp visszajelzést kell kapnia a kamasznak, hogy tudatosuljanak benne a következmények: kiröhögik, összehányja magát, bármi történhet vele. Beszélgetni kell vele az alkohol káros hatásairól és arról, hogy ki volt a családban alkoholbeteg, hogy végezte, miben halt meg. Meg kell neki mondani, hogy ő is oda fog jutni, ha iszik, mert benne van a családban a hajlam.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26680600825-o-jpg.exact729x486.jpg

A recepció melletti hirdetőtábla részlete



Sok társaságban épp a berúgások a jó sztorik alapjai.

Ahol ezek a jó sztorik, ott nagy a baj. Persze nem véletlenül olyan alacsony az átlagéletkor Magyarországon.

Tegyük fel, hogy az orvosnak feltűnik, mi van a háttérben, és szól róla a betegnek. Hogyan jut el végül az addiktológiára?

Az nem egyszerű dolog, mert a betegnek el kell fogadnia, hogy az alkoholtól vannak a bajai, és akarnia kell változtatni. Sokan nem akarnak, mert az elején nem érzik, hogy betegek, inkább beszedik a gyógyszereket, és kész. Aztán fél év-egy év múlva megint panaszai lesznek, elkezd fájni a gyomra, felmaródik a nyelőcsöve. Ekkor még inkább elkerüli az orvost, de jön a szívritmuszavar, ami megijeszti, elmegy a kardiológushoz, aki felírja a szívritmus-szabályozó gyógyszert. Mire bekerül az addiktológiára, már több szervi baja is van.

Ha az orvosok időben észrevennék az alkoholfüggőséget, akkor lenne elég addiktológiai kapacitás az országban?

Kapacitás lenne, a kérdés, hogy milyen módszert alkalmaznak. A Minnesota-modell, amely a leghatékonyabb rehabilitációs módszer, csak a szigetvári kórházban működik százszázalékos formában.

Mi a módszer lényege?

Az alkoholbetegséget gyógyíthatatlan betegségnek tekintjük: olyan nincs, hogy egy függő valaha úja normálisan igyon. Ha újra iszik, minden ott folytatódik, ahol abbamaradt, sőt még rosszabb lesz. Ez egy hat-nyolc hónapos rehabilitáció, amelyben ötvözzük az önsegítő módszereket a pszichoterápiával. Az önsegítés az anonim alkoholisták 12 lépéses programja mentén történik. Az első lépés, hogy beismerjük: tehetetlenek vagyunk az alkohollal szemben, és az életünk irányíthatatlanná vált. A további lépések vezetnek el addig, míg a beteg alkohol nélkül is jól érzi magát a bőrében.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26587714962-o-jpg.exact729x486.jpg

Az Anonim Alkoholisták lépései egy füzetben az egyik beteg ágyán



Miért fontos, hogy bevonják a családot is?

Család nélkül nincs hatékony terápia, mert a családnak is meg kell tanulnia bizonyos dolgokat, először is, hogy tilos otthon alkoholt tartani. A legtöbb családtag kodependenssé válik, ami azt jelenti, hogy nem a saját életét éli, hanem kiszolgáltatja magát az alkoholistának. Az ilyen családtagoknak, a névtelen társfüggőknek is van saját önsegítő csoportjuk.

Máshol is működik az országban Minnesota-modell?

Inkább kísérletezések vannak. Nálunk alapelv, hogy csak addig adunk nyugtatót, amíg az elvonási tünetek miatt szükséges, de az esetek 90 százalékában ezt nem tartják be, hanem ráállítják a beteget a gyógyszerre. Ez azért van, mert a pszichiáterek valamilyen pszichés betegség szövődményének tartják az alkoholbetegséget. Azt gondolják, hogy a beteg depressziós, mert depresszív tüneteket emleget: reménytelenség, szomorúság, indítékszegénység. Szerintük a betegek a depressziójukat kezelik alkohollal, ezért a depressziót kell gyógyszerrel megszüntetni, de nem járnak sikerrel, mert a nyugtató még erősebb függőséget okoz.

Általában azt hallani, hogy a függőség csak egy tünete valami más betegségnek.

Ezt szokták mondani, de ez nem igaz. Az emberek genetikusan öröklik a fogékonyságot a kontrollvesztés iránt, amiből lehet alkoholizmus, szexfüggőség, játékfüggőség, munkamánia, sportfüggőség, bármi.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26587720342-o-jpg.exact729x486.jpg




Akkor az egy eleve értelmetlen kifejezés, hogy valaki az „alkoholba menekül”?

Az menekül az alkoholba, aki genetikailag hajlamos rá.

Ez furcsa, mert vannak országok, ahol kiugró az alkoholfogyasztás, máshol meg nem. Magyarországon például eléggé kiugró. Ha genetikai okok vannak a háttérben, hogyhogy nem kiegyenlítettebb a mezőny?

Azért, mert nem az alkoholizmus öröklődik, hanem a függőségre való fogékonyság. Ha egy ország kultúrája elítéli az alkoholt, de például nagyra becsüli a munkát, akkor ott inkább munkamániások lesznek. Úgy tűnik, a magyar kultúrába jobban belefér az alkohol.

abcug

alkohol.jpg
 
Hm... Nálunk senki se ivott a családban. Én se. De most megijedtem, a cikk vége miatt, hogy lehet hogy ettől még én is függő vagyok. Csak nálam másban jelentkezik. Amennyit én programozok naponta... És tényleg, most minden vicctől mentesen, ha valamelyik nap AKÁRMIÉRT IS, de nincs időm legalább 1-2 órácskát programozni, egyszerűen ROSSZUL ÉRZEM MAGAMAT, depressziós leszek, szomorú, ingerlékeny, bunkó modorú meg minden...

Hm...

Lehet, ha ehelyett az alkoholt választom, ki se jutok az USA-ba, mert már előbb a temetőben kötöttem volna ki májzsugor miatt.
 
Igazad lehet nem csak nalad, de sokunknal ha megvizsgalna egy orvos kiderulne netfuggok vagyunk.
Nalunk se ivott senki a csaladba en sem, a volt ferjem 10 ev utan kezdte el a pialast es vege is lett a kapcsolatunknak. VAlamikor azt gondoltam egy alkoholizalo emberrel egyutt elni nem lehet, csak ugy ,hogy vagy vele iszol, vagy elvalsz. Nagyon komoly betegseg,de ha o maga nem igy latja el nem lehet vinni elvonora, hisz o csak szereti a piat nem alkoholista.
 
Igazad lehet nem csak nalad, de sokunknal ha megvizsgalna egy orvos kiderulne netfuggok vagyunk.
Nalunk se ivott senki a csaladba en sem, a volt ferjem 10 ev utan kezdte el a pialast es vege is lett a kapcsolatunknak. VAlamikor azt gondoltam egy alkoholizalo emberrel egyutt elni nem lehet, csak ugy ,hogy vagy vele iszol, vagy elvalsz. Nagyon komoly betegseg,de ha o maga nem igy latja el nem lehet vinni elvonora, hisz o csak szereti a piat nem alkoholista.
Igen, van netfüggőség is, nem tagadom, de én nem az vagyok. Tudom, sokat írkálok ide, de ezek a szünetek kellenek amíg az agyamat átállítom egyik témáról a mnásikra, vagy letisztulnak a kavargó gondolataim, hogy pont milyen módszerrel oldjam meg az adott programozási kérdéskört. Tudnék programozni enélkül is, de észrevettem hogy ezek a „lazítások” segítenek, így tulajdonképpen hatékonyabb vagyok. Ugyanis ha ez nincs, azonnal leprogramozom a megoldást az első változatban ami eszembe jut, s bár az JÓ, olyan értelemben hogy MŰKÖDIK, de később mindig kiderül hogy tudok jobbat is, s akkor átírom, azaz kétszer vagy még többször oldom meg ugyanazt a feladatot ami rengeteg idő. Jobb egy kis kikapcsolódás, s akkor nem a legelső, s legkevésbé jó változatot csinálom meg, így végeredményben tehát gyorsabb vagyok és hatékonyabb.
 
Most például sikerült eldöntenem, hogy nem úgy lesz ahogy először gondoltam! Mert tudod a stringosztályomban van egy beágyazott ARRAY osztály, ami VARIABLE elemeket tartalmaz, de a VARIABLE csak egy wrapper ami elfedi a különböző igazi objektumok közti különbségeket, s egységes interfészt definiál a kezelésükhöz. Na most azon törtem a fejemet, hogy ha írok a stringosztályomhoz egy dissect nevű funkciót, az az ARRAY osztály metódusa legyen-e igazából, vagy a külső stringosztályé valóságosan. Méginkább pedig, hogy visszaható funkció legyen-e, azaz ilyen legyen az interfésze hogy mondjuk:

void string::dissect(unsigned long int honnan, unsigned long int meddig);
vagy ilyen:
string string::dissect(unsigned long int honnan, unsigned long int meddig);

Utóbbi esetben látható, a hívott objektum nem változik meg, de visszaadja az eredményt.

Először ezen utóbbit gondoltam megvalósítani, de most fórumozás közben letisztult hogy az első a jó megoldás, mert ezesetben nem kell az eredménystringnek külön memóriát allokálni, ami időigényes művelet. A dissect lényegéből következően, az eredménystring úgyis rövidebb lesz mint a kiinduló string, emiatt elfér az eredeti területen. Messze gyorsabb lesz így ez a megoldás!

Szóval nekem fórumozás közben mindig ilyesmiken jár félgőzzel az agyam.
 
Szervusztok ,
nagyon érdekes a cikk és igaz is . Aztán Melitta még álmodba segondold , hogy egy alkoholista , ha ezt az irást elolvassa majd abban hagyja az ivást , vagy gondolkozoba esik ! Nem mert Ö nem alkoholista , a szomszéd az igen ! De éééén ?? Talán majd ha maga is belátja , hogy segitségre szorul , ha majd a család a hozzátartozok segitenek neki talán majd akkor belátja és elmegy segitettetni magán ! Ez egy nagyon hosszú tövises út , de saját akarat nélkül nem megy ! A függöség nem nem csak az alkoholra vonatkozik , ez igen is lehet computer is vagy a cigi és a kávé is , hogy többet ne is mondjak ;)
 
Hm... Nálunk senki se ivott a családban. Én se. De most megijedtem, a cikk vége miatt, hogy lehet hogy ettől még én is függő vagyok. Csak nálam másban jelentkezik. Amennyit én programozok naponta... És tényleg, most minden vicctől mentesen, ha valamelyik nap AKÁRMIÉRT IS, de nincs időm legalább 1-2 órácskát programozni, egyszerűen ROSSZUL ÉRZEM MAGAMAT, depressziós leszek, szomorú, ingerlékeny, bunkó modorú meg minden...

Na, ezentúl, ha undok leszel, majd szólunk, hogy irány programozni! :)
 
Igazad lehet nem csak nalad, de sokunknal ha megvizsgalna egy orvos kiderulne netfuggok vagyunk.
Nalunk se ivott senki a csaladba en sem, a volt ferjem 10 ev utan kezdte el a pialast es vege is lett a kapcsolatunknak. VAlamikor azt gondoltam egy alkoholizalo emberrel egyutt elni nem lehet, csak ugy ,hogy vagy vele iszol, vagy elvalsz. Nagyon komoly betegseg,de ha o maga nem igy latja el nem lehet vinni elvonora, hisz o csak szereti a piat nem alkoholista.

Szerintem sem lehet alkoholistával együtt élni. Amikor isznak, teljesen más emberré válnak. Ráadásul valóban nem ismerik el, hogy alkoholisták, ezért menthetetlenek. És rettenetes dolog tehetetlenül végignézni ezt a hosszú öngyilkosságot. Aki pedig nincs benne, az nem érti meg, mi zajlik egy alkoholistában, csak azt látja, hogy önmaga okozza magának és családjának a szenvedést, hisz ő az, aki a kezébe veszi a poharat. Nem értik, hogy miért teszi, miért nem hagyja abba. És ez sok esetben haragot és neheztelést ébreszt az alkoholistával szemben, aki ebből azt vonja le, hogy őt nem szeretik, és ettől még jobban iszik. Nincs megoldása a helyzetnek. Önmagától senkit sem lehet megmenteni.
Ritka nagy szerencse, ha egy alkoholista felismeri a függőségét és szabadulni akar. Ez már félsiker. De kevesen jutnak el eddig.
 
Hát bocsánat, de ez a doki a képen maga is pont úgy néz ki mint aki alkoholbeteg. Szerintem. Tudom, nem szép dolog a külső után ítélkezni. De akkor is szerintem úgy néz ki. Ettől persze még lehet hogy nem az, de annak TŰNIK. Számomra.
*
Irgalmatlan sokat dolgozik EZ AZ ORVOS! A naponta elébe kerülő problémákat neki is fel kell dolgoznia, sőt segítenie kell. Ez mindenképpen igénybe veszi az ő szervezetét is. Kedves Advocatus_diaboli, azért, mert valaki fáradt, ne gondoljunk rosszra. Én soha nem tenném, hogy a külcsinből - következtetnék.
G.B.
 
Szervusztok ,
Igen sajnos nagyon sok orvos , segitö szociális munkás maga is néha ugynézki mit egy "alki" mert az Ö munkaidejük nem 8 óra hanem a legtöbbje a nap 24 órájában elérheö ! Igen is mert ha ezt a munkát elválalltad akkor ha egy beteg , mert ök azok jönn hozzád akkor nemküldheted el , hogy gyere majd holnap vissza a "fogadó órára" . Annak a személynek akkor kell a segitség és kész , aztán nem tudja ám mindenki évek hosszú során ezt elviselni , más terhét félig meddig a saját válára venni , én 13 évig birtam aztán abba hagytam mert már sok lett belölle ! Mert ebbe bele lehet roppani !
 
Minden este lecsúszik egy-két sör a tévé előtt? Előfordul, hogy leissza magát? Tóth Miklós, a szigetvári kórház addiktológiai rehabilitációs osztályának vezetője, a Minnesota-modell egyik meghonosítója szerint ha a fentiek igazak önre, néhány év múlva könnyen kezelésre szorulhat. Milyen jelek utalnak arra, hogy valaki alkoholbeteg? Kik a kóros ivók?

Amikor az interjú előtt telefonon beszéltünk, azt mondta, a belgyógyászatokon fekvő betegek körülbelül 60 százaléka valójában alkoholbeteg. Ez egy elég magas szám, hogy jött ki?

A köztudatban csak az van benne, hogy az alkohol károsítja a májat, de azt már kevesebben tudják, hogy okozhat hasnyálmirigy-gyulladást, gyomorfekélyt vagy gyomorvérzést is. Az orvosok általában mégis a szövődményt próbálják kezelni, pedig ha a beteg lemondana az alkoholról, a betegsége is megszűnne. Az Országos Alkohológiai Intézetben korábban úgy számoltak, a kórházban fekvők 65 százaléka valójában alkoholista. Mivel ez az intézmény már nem létezik, nincsenek friss adataink, de a magyarok továbbra is fejenként 12-13 liter százszázalékos alkoholt isznak meg évente, szóval nem történhetett nagy változás.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26680606785-o-jpg.exact1049x699.jpg

Tóth Miklós, a szigetvári kórház addiktológiai rehabilitációs osztályának vezetője



Ha ez igaz, akkor a betegek több mint felét rosszul kezelik. Miért nem tűnik fel az orvosoknak, ha valaki alkoholista?

Ennek több oka van, az egyik a képzés hiányossága. Az addiktológia választható tantárgy az egyetemen, és általában nem gyakorlati szakemberek tartják, ők kevésbé tudják, hogyan lehet felismerni, ha valaki alkoholbeteg. Szerintem az orvosok jó része úgy gondolja, hogy ez olyan, mint a foci: mindenki ért hozzá. A végén már tényleg nem nagy kunszt felismerni, a lényeg az lenne, hogy időben észrevegyék a problémát. De a betegek és a hozzátartozók általában tagadnak, az orvos pedig elhiszi, amit hall.

Mindenki tudja, hogy a függők tagadnak, ennyire nem lehetnek naivak az orvosok.

Van ebben naivitás, de van benne tapintat is. Nehéz szembesíteni a beteget azzal, hogy nem mond igazat, mert a beteg ilyenkor felháborodik, és feljelentéssel fenyegetheti az orvost, aki inkább menekül a helyzet elől. Vagyis feltehetően olyan orvosok is csöndben maradnak, akik tudják olvasni a jeleket.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26074635804-o-jpg.exact729x486.jpg




Milyen jelekből lehet megállapítani, hogy valaki az alkoholtól lett beteg?

Először is a kinézetből. Látszik a bőrön, a hajon, a lepedékes nyelven, a fogak állapotán, a kipirult arcon. Előrehaladottabb stádiumban lehet sápadt, püffedt az arc. És persze meg kell nézni, milyen panaszokkal került kórházba: gyomorvérzéssel? Hasnyálmirigy-gyulladással? Zsibbadnak a lábai? Sérült a koponyája? Hamar összeáll a kép annak, aki érti ezt a szakmát. A legtöbbször mégsem gondolnak az alkoholra, inkább gyógyszerekkel kezelik a szövődményeket.

Mikor jelennek meg az első látható tünetek?

Egyéni érzékenységtől függ, de néhány év elég hozzá. Az alkoholizmus nem hirtelen alakul ki, a kóros ivás előzi meg. Kétféleképpen lehet valaki kóros ivó: ha mindennap megiszik mondjuk 2-3 sört a tévé előtt, de nem rúg be, vagy ha időről időre iszik nagyobb mennyiséget. A kóros ivás már károsítja a testet, és jelentkezhetnek belgyógyászati szövődmények. Ha egy orvos ebben a stádiumban figyelmezteti a beteget, hogy teljesen és véglegesen le kell állni a piával, akkor még önerőből is meg tudja csinálni.

De nem jut eszébe senkinek.

Nem, mert ezek amúgy is létező betegségek, például vírus is okozhat májkárosodást, magyar viszonylatban mégis az alkoholra kellene gondolni először. A háziorvosok vannak jó helyzetben, mert ismerik a családot, meg tudják kérdezni a szomszédokat is. Sokszor persze a család sem gondolja, hogy az alkohol van a háttérben, főleg a szintivóknál szokott jönni a nagy meglepetés.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26074632784-o-jpg.exact729x486.jpg




Az mit jelent?

A szintivás az alkoholizmus egyik legkárosabb formája, borvidékeken gyakori, ahol gyerekkorától fogva mindenki azt látja, hogy ott egy kancsó bor az asztalon, és minden étkezésnél felhajtanak egy-egy pohárral. Senki sem rúg be tőle, mindenki teszi a dolgát, az apuka is egy békés, kedves ember, aztán mondjuk egy lábtöréssel kórházba kerül, majd jön egy durva delírium. Ilyenkor mindenki csodálkozik, hogy hát nem iszik ez annyit. Nagy a tudatlanság abban, hogy mennyit szabad inni, alig tartja be valaki a szociális ivás három kritériumát.

Melyek ezek?

Csak ünnepekkor inni, csak társaságban, és soha nem berúgni. Ez nem árt sem a testnek, sem a léleknek. Ennek kellene megfelelni mindenkinek.

Nehezen találnék olyan embert az ismerőseim közt, aki megfelel ennek. Kamaszkorban a fiatalok bulizni, inni kezdenek, ilyenkor mit kellene tennie a szülőnek?

A berúgásnak nem szabad megtörténnie, de ha mégis megtörténik, akkor arról mindenképp visszajelzést kell kapnia a kamasznak, hogy tudatosuljanak benne a következmények: kiröhögik, összehányja magát, bármi történhet vele. Beszélgetni kell vele az alkohol káros hatásairól és arról, hogy ki volt a családban alkoholbeteg, hogy végezte, miben halt meg. Meg kell neki mondani, hogy ő is oda fog jutni, ha iszik, mert benne van a családban a hajlam.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26680600825-o-jpg.exact729x486.jpg

A recepció melletti hirdetőtábla részlete



Sok társaságban épp a berúgások a jó sztorik alapjai.

Ahol ezek a jó sztorik, ott nagy a baj. Persze nem véletlenül olyan alacsony az átlagéletkor Magyarországon.

Tegyük fel, hogy az orvosnak feltűnik, mi van a háttérben, és szól róla a betegnek. Hogyan jut el végül az addiktológiára?

Az nem egyszerű dolog, mert a betegnek el kell fogadnia, hogy az alkoholtól vannak a bajai, és akarnia kell változtatni. Sokan nem akarnak, mert az elején nem érzik, hogy betegek, inkább beszedik a gyógyszereket, és kész. Aztán fél év-egy év múlva megint panaszai lesznek, elkezd fájni a gyomra, felmaródik a nyelőcsöve. Ekkor még inkább elkerüli az orvost, de jön a szívritmuszavar, ami megijeszti, elmegy a kardiológushoz, aki felírja a szívritmus-szabályozó gyógyszert. Mire bekerül az addiktológiára, már több szervi baja is van.

Ha az orvosok időben észrevennék az alkoholfüggőséget, akkor lenne elég addiktológiai kapacitás az országban?

Kapacitás lenne, a kérdés, hogy milyen módszert alkalmaznak. A Minnesota-modell, amely a leghatékonyabb rehabilitációs módszer, csak a szigetvári kórházban működik százszázalékos formában.

Mi a módszer lényege?

Az alkoholbetegséget gyógyíthatatlan betegségnek tekintjük: olyan nincs, hogy egy függő valaha úja normálisan igyon. Ha újra iszik, minden ott folytatódik, ahol abbamaradt, sőt még rosszabb lesz. Ez egy hat-nyolc hónapos rehabilitáció, amelyben ötvözzük az önsegítő módszereket a pszichoterápiával. Az önsegítés az anonim alkoholisták 12 lépéses programja mentén történik. Az első lépés, hogy beismerjük: tehetetlenek vagyunk az alkohollal szemben, és az életünk irányíthatatlanná vált. A további lépések vezetnek el addig, míg a beteg alkohol nélkül is jól érzi magát a bőrében.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26587714962-o-jpg.exact729x486.jpg

Az Anonim Alkoholisták lépései egy füzetben az egyik beteg ágyán



Miért fontos, hogy bevonják a családot is?

Család nélkül nincs hatékony terápia, mert a családnak is meg kell tanulnia bizonyos dolgokat, először is, hogy tilos otthon alkoholt tartani. A legtöbb családtag kodependenssé válik, ami azt jelenti, hogy nem a saját életét éli, hanem kiszolgáltatja magát az alkoholistának. Az ilyen családtagoknak, a névtelen társfüggőknek is van saját önsegítő csoportjuk.

Máshol is működik az országban Minnesota-modell?

Inkább kísérletezések vannak. Nálunk alapelv, hogy csak addig adunk nyugtatót, amíg az elvonási tünetek miatt szükséges, de az esetek 90 százalékában ezt nem tartják be, hanem ráállítják a beteget a gyógyszerre. Ez azért van, mert a pszichiáterek valamilyen pszichés betegség szövődményének tartják az alkoholbetegséget. Azt gondolják, hogy a beteg depressziós, mert depresszív tüneteket emleget: reménytelenség, szomorúság, indítékszegénység. Szerintük a betegek a depressziójukat kezelik alkohollal, ezért a depressziót kell gyógyszerrel megszüntetni, de nem járnak sikerrel, mert a nyugtató még erősebb függőséget okoz.

Általában azt hallani, hogy a függőség csak egy tünete valami más betegségnek.

Ezt szokták mondani, de ez nem igaz. Az emberek genetikusan öröklik a fogékonyságot a kontrollvesztés iránt, amiből lehet alkoholizmus, szexfüggőség, játékfüggőség, munkamánia, sportfüggőség, bármi.

Fotó: Abcúg / Magócsi Márton
minnesota-modell-szigetvron-26587720342-o-jpg.exact729x486.jpg




Akkor az egy eleve értelmetlen kifejezés, hogy valaki az „alkoholba menekül”?

Az menekül az alkoholba, aki genetikailag hajlamos rá.

Ez furcsa, mert vannak országok, ahol kiugró az alkoholfogyasztás, máshol meg nem. Magyarországon például eléggé kiugró. Ha genetikai okok vannak a háttérben, hogyhogy nem kiegyenlítettebb a mezőny?

Azért, mert nem az alkoholizmus öröklődik, hanem a függőségre való fogékonyság. Ha egy ország kultúrája elítéli az alkoholt, de például nagyra becsüli a munkát, akkor ott inkább munkamániások lesznek. Úgy tűnik, a magyar kultúrába jobban belefér az alkohol.

abcug

Csatolás megtekintése 1457883
Szörnyű dolog az alkoholizmus. Szerintem egy jó pohár vörösbor, alkalmanként egy pohár pezsgő nagyon jó tud lenni, de a mértékletesség a lényeg itt is (ahogy az élet számtalan területén).
 
Szerintem sem lehet alkoholistával együtt élni. Amikor isznak, teljesen más emberré válnak. Ráadásul valóban nem ismerik el, hogy alkoholisták, ezért menthetetlenek. És rettenetes dolog tehetetlenül végignézni ezt a hosszú öngyilkosságot. Aki pedig nincs benne, az nem érti meg, mi zajlik egy alkoholistában, csak azt látja, hogy önmaga okozza magának és családjának a szenvedést, hisz ő az, aki a kezébe veszi a poharat. Nem értik, hogy miért teszi, miért nem hagyja abba. És ez sok esetben haragot és neheztelést ébreszt az alkoholistával szemben, aki ebből azt vonja le, hogy őt nem szeretik, és ettől még jobban iszik. Nincs megoldása a helyzetnek. Önmagától senkit sem lehet megmenteni.
Ritka nagy szerencse, ha egy alkoholista felismeri a függőségét és szabadulni akar. Ez már félsiker. De kevesen jutnak el eddig.

Sajnos az alkoholizmus mögött nagyon sok beindító tényező van, ezekre sem ártana hangsúlyt fektetni, mint prevenció, mert kicsit egyszerűbb volna elkerülni, mint kezelni. Az alkoholista nem onnét indul, ahol látjuk.
Talán könnyebb úgy túl sokat dolgozni, hogy van mellé egy kis "üzemanyag". Talán könnyebb a napi fáradalmakat egy kicsit elviselni, ha a kocsmában lehet egy kicsit lazítani a többiekkel. Az is lehet, hogy az ilyen-olyan elszúrt magánélet fájdalmait is tudja csillapítani, hogy valaki bevesz rá egy 1-2 deci lesz*rom kanalas orvosságot. Hát valahol ezeken a pontokon is oda kellene figyelni mindenkinek magára és a környezetére, mert később biztosan sokkal rosszabb lesz.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,127
Üzenet
4,800,873
Tagok
615,673
Legújabb tagunk
Hontalan1967
Oldal tetejére