A whiskey, mint olyan, avagy a világ whiskeyi 1. by Fábián István

Sziasztok. Elérkeztünk a végéhez… Egy kedves “hódolóm” szerint abbahagyhatnám már. Remélem, örömmel fogadja az utolsó előtti részt.

(az előző részek a A whiskey, ahogy én ismerem c. alatt olvashatók)

A „maradék” persze kicsit sántít, hiszen itt van rögtön a világ legnagyobb whiskygyártó nagyhatalma India. Ezen azért nem lepődhetünk meg, hiszen egy milliárd ember él ott, kikben erős nyomott hagytak az ír és skót hagyományok az angol elnyomás alatt. Mennyiségben a legtöbbet készítik, de a minőséggel nem nagyon foglalkoznak. Hab a tortán pedig az, hogy ha nem figyel az vétlen áldozat, akkor könnyen belefuthat egy melaszból gyártott italba, ami Indiában engedélyezett, mint whisky. Ha biztosra akarunk menni, akkor az Amrut nevű készítményt kóstoljuk meg. A Himalája lábánál termelt árpából készítik Bangalore-ban. Követik a skót hagyományokat, de nem kezelik tőzeggel. Az érlelés először töltött amerikai tölgy hordókban történik. A trópusi éghajlat nagyon felgyorsítja az ital érését, így mintegy öt év alatt fogyasztásra kész lesz. Ez azért is fontos, mert az angyalok része itt a skót 2 % helyett 16% (!!!!) évente. Alig marad a hordóban pár liter whisky. Az Amrut nagyon sikeres lett a világszerte. Egyedi íze sok barátot szerzett neki. Ez egy Single Malt 40 %-os palackozással, címkéjén a Himalája képével. Gyártják még a Fusiont 50 % alkoholtartalommal. Miután a világ nem ismerte el a melaszt, mint whisky-alapanyagot, India nagy adókkal védi az importtól a saját whiskynek tartott italát.

A család legújabb tagja Taiwan. Ez az ország a skót whisky hatodik legnagyobb felvásárlója. Egy bizonyos Chang úr 2005-ben kezdte el építeni lepárlóját. Egy év múlva már el is kezdte a gyártást. A trópusi érlelést keveri a skót lepárlási módszerrel. Italának titkát a hordó anyagában látja. Speciálisan válogatja Dr Jim Swan. A Kavalan gyümölcsös ízű fantasztikus ital. Ára ellenére ajánlani tudom mindenkinek. Minden cseppje megéri az árát.

Dél Afrika. Itt a gyártást két momentum is akadályozta. A kezdeti lépéseket a II. Búr háború törölte el, majd a későbbieket az 50-es években a 200%-os adó tette tönkre. A „whisky” itt a skót Islay szigeti Bowmore és a hazai szesz blendje volt. A Three Ships 1977-ben került piacra, és ezzel elkezdődött a modern gyártás. Kóstolókat és Whisky Live Show-kat tartanak. Az apartheid megszűnésével a feketék is a whisky felé fordulhattak. Nekik és a nőknek gyártják az édesebb malt whiskyket. Elindult a folyamat, már nem kell sokat várni, hogy megkóstolhassuk Magyarországon is. A Bain’s Cape Mountain már ezek jegyében született.

Ausztrália. Azért itt sem ér minket meglepetés, hiszen a skótok és írek ide is nagy számban települtek ki. Természetes, hogy nem maradtak ki az ital gyártásából. A megdöbbentő csupán, hogy nagyon későn kezdték el. Mr. Bill Lark vett egy kis üstöt, tanulmányozta a gyártást, majd a miniszternél kijárta a gátló törvények megváltoztatását. Helyi termésű árpából enyhén tőzegelt italt kezdett gyártani Tasmániában 1992-ben. Nekem nem ízlenek e távoli világok ízei, de ez legyen az én bajom. Sajnos az áruk is nagyon magas. De azért remélem sikeres lesz, mert színesíti a palettát.

Az új-zelandi whiskygyártás sajnos megszűnőben van, az utolsó Milford néven árult palackokból sikerült egyet megszereznem. Remélem, nem adják fel!

Elérkeztünk Japánba. A japán whisky fantasztikus. A japánok nem szoktak félmunkát végezni. A whiskyjüket persze Skóciának köszönhetik. 1899-ben megalakult a Kotobukiya üzem. 1918-ban Masataka Taketsurut Glasgowba küldték továbbképzésre. A Hazelburnban és a Longmornban volt gyakornok Campbeltownban. Persze a szerelem sem kerülte el és feleségül kérte Rita Cowan skót hölgyet, sikerrel. 1923-ban Torii-san alkalmazta Yamazakiba főzőmesternek. Mikor különváltak akkor Taketsuru megalapította a Nikkát, Torii-san pedig a Suntoryt. Az alapok a skót módszer, de a kísérletezésnek és a japán tölgynek köszönhetően egyedi ízekkel készülnek a mesebeli italok. A gabonás jegyeket mellőzik, ezért nagyon különböznek a mintául szolgáló skótoktól. Nem utolsó sorban még megfizethető is. A Nikka All Malt félliterese már 5000 forint környékén kapható. De a többi sem drágább skót barátainál. Szerintem egyenrangú választás az ősökkel. Persze a csomagolás is méltó a belső tartalomhoz. Feltétlen kóstolásra ajánlom, és állandó darabok lesznek, lefogadom, bárki bárszekrényében. Nyolc lepárlójuk már behálózza Japánt, lehet válogatni.

Térjünk vissza Európához. A teljesség igénye nélkül, párolnak már Spanyolországban, Belgiumban, Hollandiában, Svájcban, Németországban, Finnországban, Svédországban, Norvégiában, Korzikán, Törökországban és Csehországban is. Ki gondolná, hogy Spanyolország Európa legnagyobb whiskyfogyasztója? Igaz, ők inkább koktélokba pancsolják.


Az első raktárház Kilmarnockban.

A franciák megpróbálnak egyedi ízű nedűt párolni. Saját árpából, saját tölgyfából nagy nehézségek árán desztillálnak. A breton árpát nem lehet malátázni. Ki gondolta volna? Már az megkérdőjelezhető volt, hogy a bor hazájában miért akar valaki whiskyt gyártani? De mint tudjuk a bretonok nem egy hajlékony nép. Álljon itt Jean Donnay ars poeticaja: „Nem francia whiskyt gyártok, breton whiskyt desztillálok, ami a kelta whiskyvel és a tengerrel áll kapcsolatban. Whiskygyártás megalkuvást nem ismerő hittel: ez nem csak francia, breton vagy kelta tulajdonság – ez talán a whisky lelke”. Lehet-e ezt szebben mondani? Ha lehet, én inkább a borukra szavazok. De ez is ízlés dolga, de megkóstolni javallott. Donney itala a Glann Ar Mor Kornog. De párolnak még ott számos fajtát.

Szorgalmas kísérletezők osztrák barátaink is. Négy lepárlójukban sok féle whiskyvel próbálkoznak. Whisky Show-t rendeznek évente és whiskyboltjuk is szót érdemel; Potstill névre hallgat és egy nagyon kellemes poros félhomályban leledző helyiség nagy választékkal. Tulajdonosa a mindig vidám Mario aki whiskytudós és le sem tagadhatja szeretetét a whisky irányában. De miért is tagadná? Ha szerencsénk van, akkor ott találjuk egy törzsvendégét, aki kellemes szivarfüsttel teszi teljessé a hangulatot. Gyártanak mindent, maltot, blendet, bourbont és gabonawhiskyt. Íz világuk nekem nem fekszik, de hát minden nem lehet az én szájízemnek való. Bár Hans Reisetbauer főzőmesterének ízlése találkozott az enyémmel. Ennek ellenére van három flaskám a polcon a sógoroktól. Egy malt egy bourbon és egy rozs. Mint a három testőr. Nem rosszak, de szerintem van még javítani való rajtuk.

A cseh italt nem kóstoltam még. Valahogy mindig kimaradt. De üzletük nagyon szép. Prága belvárosában található egy régi őrtoronyban, étterem és bolt. A felszolgáló (sokkal több annál) egy skót szoknyás srác, aki elárulta, hogy ő angol tulajdonképpen. Megismerkedésünk estéjén éppen whiskykóstolót tartottak. Mivel vacsorázni ültünk be, meginvitált az emeletre a kóstolóra. Befizetve nem voltunk, ezért természetesen nem kaptunk kóstolót hivatalosan. A cseh nyelvű előadás sem villanyozott fel minket, ezért fordított angolra nekünk és minden kóstolásnál elsőre átnyújtotta nekem a saját poharát. A vacsora elsőrangú steak volt és végül nagyon jó hangulatban távoztunk. Kedves ajándékot is kaptam és persze néhány flaskával gazdagabban tértünk szállásunkra, de láthatólag nem bánták.

Wales. A szigeteken van, de mégis Európa más részének számít a whisky szempontjából. A történet szerint egy walesi úriember úgy gondolta nem élet az, hogy szűkebb hazájának nincs saját itala. Penderyn néven kezdett párolni olyan nagy sikerrel, hogy a szakírók azonnal a csúcsra emelték az italt. Az elérhető 100 pontból 92-96 pontot kapnak. Ugyan is már négy féle kapható, a malt és három féle boroshordóban utóérlelt változat. Nekem a malt és a madeirás van meg; és állítom, megérdemli hírnevét. Egyetlen apróság bosszantott. Gyönyörű sudár üvegben árulják, ami pont 2 milliméterrel magasabb volt, mint a régi polcom. De megoldottam, vásároltam másik polcrendszert. Így már nem kell külön árválkodniuk.

Fábián István

130103-lge.jpg
 
A whiskey, mint olyan, avagy a világ whiskeyi 2. by Fábián István


Utoljára hagytam Svédországot. Svéd egyetemisták gondoltak egyet és elkezdtek kísérletezni. Állítólag több ezer íz minta után elkészült a Mackmyra. Teljes értékű nagyon finom ital. Nehéz volt megszerezni, de két félét is sikerült. A hibapont az, hogy csak a Balti-tengeren, a hajón tudtam megvásárolni őket, ott pedig sajnos csak literesek kaphatók.


A literes üvegek pedig nem olyan csinosak, mint a hét decisek. Sajnos a hajóknak és a reptereknek ez a hibája. De néhány cég termékeit csak ott kaphatóak. Ez van. Már működik második lepárlójuk, ami látogatócentrum is egyben. És itt van a legkisebb testvér. Említettem, hogy Islay szigetén a whiskytúránkon együtt laktunk egy csendes svéd úrral? Elmondta, hogy lepárlója van, de még nincs whiskyjük. Ő most tanulmányúton van. Megígérte, ha lesz kész ital, kapunk belőle. A pillanat eljött és piacra dobták első 600 palack italukat, Grythyttan Single Malt. Ez egy 57.2 százalékos hordóerősségű sherrys utóérlelésű három éves nedű. Nedű a szó szoros értelmében. Enyém a 338-ik palack. Megszerezni sem volt egyszerű. A szabályozás miatt csak Svédországban adhatják el. Milyen szerencse, hogy Göteborgban van egy barátunk, aki vállalta a lebonyolítást. Kényes dolog, nem lehet akárkire rábízni. Mint tudjuk az alkohol illékony. Gábor barátom rászolgált a bizalomra, de ez nem kis izgalom után derült ki. Feladott csomagja ugyanis eltévedt. A csomagszállító (fedje jótékony homály a nevét) véletlenül Németországba vitte. Itt észrevették a hibát és feladták POSTÁRA. Nagy meglepetés volt mikor beállított a postás a szállítócég logóját viselő dobozzal. De itt van, jó helyen van és nagyon különleges és jó ízű ital. Bár érezni a fiatal whisky vadságát. Úgy gondolom méltó záróköve a gyüjteményemnek. Barátom pedig tanúbizonyságot tett jelleméről. Ilyen kincset kiadni a kezéből csak nagy emberek tudnak.

Ennyit gondoltam kedvcsinálónak. Megjegyezném megint, ez nem szakcikk, hiszen amatőr vagyok. Ez egy egyszerű kedvcsináló. Akit érdekel, nézzen utána, olvasson szakkönyveket és kóstoljon és kóstoljon. Ne higgyetek nekem.

Még a jövőről néhány szót. Szaporodnak a lepárlók megint és ez nagyon jó. De sajnos sokkal kevesebb van, mint a fénykorban. A malt divatja most nagyon felfutott és ez segíti az iparágat. De sajnos negatív jelek is vannak. A blend sok “töltelék” whiskyt igényel. Ezeket kis lepárlóktól vásárolják a nagyok. A kis lepárlók ebből a pénzből tartják el magukat és tudják kiadni kis szériás nedűjüket. De például a Diageo felépítette a szakmában Halálbolygónak nevezett töltelékwhisky gyárát, amivel kiváltja a kis lepárlókat (9 millió liter). Ezzel ő olcsóbb lesz, a kicsik vagy csődbe mennek vagy felvásárlásra kerülnek. Ezután már egyenes út vezet a bezáráshoz. A Diageo odáig jutott, hogy több bezárt lepárló mellett anyagi okokból bezárta Kilmarnockban a Johnnie Walker üzemet. Johnnie Walker szűkebb hazájában nem gyártanak Johnnie Walkert! A szobra, az eredeti raktárháza és nem utolsó sorban a dolgozók árván maradtak. Mindamellett a Diageo csodálatos italokat gyárt. Mint blendjei mind maltjai magas színvonalú nedűk. A Diageo nevét a sörkedvelők a Guinness-ről ismerhetik. Látogató központjai nagyvonalúak és minden igényt kielégítenek. Mégis károkat okoznak a többi nagy céggel együtt. Néhány név, ami talán nem mond semmit: Caperdonich, Craigellachie, Dailuaine és Glenburgie. De ha azt mondjuk, hogy 100 Pipers, Chivas Regal, Dewar’s, Ballantine’s, mindjárt ismertebbek lesznek ezek a töltelék whiskyk. A független palackozók használják ezeket a nedűket, de nem valószínű az, hogy a nagybani eladás megszűnését elbírnák. Mint tudjuk a független palackozók az adó elkerülése miatt jöttek létre. A lepárlókat járva megveszik a fiatal, de nagy reményre jogosító italokat és saját néven érlelik és palackozzák. Néhány név: Gordon & McPhail, Douglas Lang, Murray & McDavid. Ők nagy hozzáértéssel színesítik ki a palettát. A gazdasági visszaesés is nagy károkat okoz. A fizetőképes kereslet is nagyot csökkent. Összességében nem túl rózsás a helyzet. De volt már nagyobb baj is, mégis virul a lepárló ipar. De ez az én találgatásom, hiszen nem vagyok gazdasági szakember (sem).

Ismét szeretném felhívni a figyelmet, hogy egy kóstoló 2 cent, de hat félénél ne kóstoljunk többet. De azt se minden nap. A whisky nemes ital, nem lerészegedésre van.

Persze sok fehér folt maradt, de akit érdekel, hamar ki tudja színezni a kimaradt mezőket. Biztatnék is rá, mert talán kiderült, ez sokkal színesebb és gazdagabb világ, mint az ember gondolná. Egy francia tulajdonos, Jean Donnay szerint a whiskyfőzésnek százezer útja van. Csak meg kell találni a legjobbat.

Ajánlom a Whiskynet kóstolóit és az évente megrendezett Whisky Show rendezvényét. Magas színvonalú kellemes hangulatú rendezvények. Sajnálom, hogy messze kerültem a részvételtől. Mindig jól éreztem ott magam. Bécsben is megrendezik évente, aki teheti, látogasson el legalább egyszer oda is. Bécs minden évszakban megérdemel egy hétvégét.

Felhasználtam:

Dave Broom: Whisky Atlasz,

Michael Jackson (RIP): Whisky

Jim Murray: Whisky Biblia

A Whiskynet tudását és a saját tapasztalataimat.

Eljött az ideje a búcsúnak és legnagyobb tévedésemnek beismerése.

Megint elmentem egy barátommal Midletonba. Szerencsés helyzetben vagyok, “kénytelen” vagyok barátaimmal időről időre ellátogatni a lepárlókba. Felületesen hallgattam a kísérőnket, mikor villám hasított belém. Azt írtam, hogy Midletonban van a világ legnagyobb üstje. Ez így igaz de lemaradt egy egyes. Nem 43 ezer liter hanem 143000 (azaz 31000 gallon). Nem mindegy. Ezért és minden hibámért elnézést kérek.

Valamint köszönöm feleségemnek az alkohol nagy ellenségének türelmét, megértését és sok-sok segítségét a utazásaimhoz és gyűjteményem gyarapításáért.

Azt a visszafogottságát külön köszönöm, hogy naponta csak nyolcszor hívja fel figyelmemet az alkohol káros hatásaira. Hétvégén kicsit többször.

Slainté! Egészségedre! Cheers! 乾杯! Skål! Na zdraví! Prost!

A deireadh. Vége. The End.

Fábián István

11-whiskey-bottles.jpg
 
Utoljára módosítva a moderátor által:

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

petrucy wrote on sizsu's profile.
Megtisztelve érzem magam a követés bejelölése miatt.-))
vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönömszépen a legújjab fordítást !
A "friss üzenetek + napok óta nem jelennek meg,hibát jelez
vorosmart wrote on DeeYoo's profile.
Köszönöm szépen a fordítást.

Statisztikák

Témák
38,094
Üzenet
4,794,854
Tagok
615,338
Legújabb tagunk
Jo Maya
Oldal tetejére