Akvarisztika

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Re: Nyílméreg béka

Hali! A következő cikket találtam a neten, ime:

Az esőerdők élő ékszerei.
Amerika trópusi esőerdői adnak otthont, e körülbelül 170-fajt magába foglaló béka családnak. A terraristák számára ennek a csoportnak csak a fele igazán érdekes. Ők lettek ismertek nyílméreg béka néven. Az első leírások a 18. század vége fele történtek, de csak az utolsó 25-30-évben történtek érdemleges tudományos leírások arról hogy milyenek is ezek a békák. Megfigyelésük élőhelyükön nem volt egy egyszerű dolog kis méretük,és sokszor talajlakó életmódjuk miatt. Éppen ezért terráriumi tartásuk sok megfigyelésre adott alkalmat. Bizony nemcsak képzett zoológusok hanem lelkes "autodidakta amatőrök"számára is nyílt lehetőség új felismerésekre.
Ma hogy a Földgolyó az utazási lehetőségek miatt kisebb lett sokunknak megadatott hogy élőhelyükön is megismerjük őket, és ott csodáljuk meg gyönyörű színüket, és sok fajnál még a madarakat is megszégyenítő hangjukat. Sajnos életterük csökkenésével nem biztos hogy unokáinknak is ugyanennyi fajt lesz alkalmuk megismerni.Venezuela, Kolumbia, Equador, és Peru esőerdőiben még ma is sok új fajt fedeznek fel. Az elnevezés hogy "nyílméreg" béka,igazán csak a Phyllobates nemzetség három fajára érvényes. Ezek is csak az élőhelyükön lévő táplálékkal tudják fenntartani bőrük méreganyagát. Terráriumi körülmények között tenyésztett második nemzedék már nem mérgező. Több délamerikai indián törzs nyilaik, dárdáik kezelésére használták, a hát bőrmirigyeiből tűz felett kicsapott méreganyagot. Így ragadt rá az összes fajcsoportra a nyílméregbéka elnevezés.

Miért lettek ők népszerű terráriumi állatok:
Csodálatos színük a hazájukban élő pillangókéval vetekszik. Avatatlan szemlélő a terráriumban mozdulatlanul ülő állatot sokszor valami porcelán dísznek véli amíg az meg nem mozdul. Némelyik fajnak a hangja is lenyűgöző. Szaporodásbiológiájuk, ivadék gondozásuk is rendkívül érdekes. A revierért szumó birkózó módjára viaskodó, később az ebihalakat a hátukon cipelő hímek, az érdeklődőnek olyan élményt nyújtanak amit az élővilág kevés tagja produkál.
Egy általunk felnevelt kis békacsapat, azt igazolja hogy megfelelő körülmények között gondozzuk állatainkat. Aki egyszer megkísérli egy üvegdobozban egy kis esőerdő létrehozását,miután megépítette a kis teraszokat elültette a növényeket csinált egy kis mesterséges patakot mindennek egy jó megvilágítást is készített,nem túlzás ha azt mondom hogy részesült egy kicsit az alkotás és teremtés örömében is. Nem akartam ezt a kis bevezető részt rendszertani ismeretekkel terhelni,de annyit a későbbi eligazodás érdekében tegyünk meg hogy a tudomány által megnevezett tíz nemzetséget felsoroljuk:

1. Allobates
2. Aromobates
3. Colostethus
4. Dendrobates
5. Epipedobates
6. Mannophrine
7. Miniobates
8. Nephlobates
9. Phobobates
10. Phyllobates

Saját véleményem: szerintem inkább a természetes környezetbe jobban érzik magukat, mint egy akva-terráriumba, ahol nincs elég helyük az ugrándozásra és csajozás/pasizásra ...
Üdv. M.T.E.
 

mse1

Állandó Tag
Állandó Tag
Üdv mindenkinek. Hátha van valakinek valami hasznos ötlete, hogy egy 110 l-es dél-amerikai halakkal (lazacok, neonhalak, harcsák, vitorláshalak) benépesitett akváriumban miért nem érezhetik jól magukat a csiga-bigák. Nagyon hamar elpusztúlnak, a házuk meg kilyukad, ha meg tovább élnek (alma csigák) sokat "alusznak". Előre is köszönöm a hozzászólásokat.
 

tibi_f

Állandó Tag
Állandó Tag
Brutálisan hangzik, de tökéletes tisztításhoz, a szűrők a gépészettel akkora helyet foglalnak el mint maga az akvárium. Sajnos ez nem mindenkinél fér el. Nekem legalább is ez a tapasztalatom.
 

aquad

Új tag
Üdvözlet mindenkinek!

Ma sikerült először belépnem ide. Majd jókat fogunk beszélgetni az akváriumokról! Új kedvenc témám az akvarisztika története. Erről jelent meg a harmadik könyvem nemrégiben. Van egy kis honlapom is, ahova szeretettel várok mindenkit.
 

Peci

Állandó Tag
Állandó Tag
Mufinak igaza van. Ha takarítod a szűrőt, nem kell tökéletesen kitisztítani, hogy maradjon benne hasznos baktérium, és hamar visszatudjon szaporodni. Mivel a baktériumok, bontják le a szennyet a szűrőben. Ezért pl. a szivacsot, vagy kerámia csöveket stb. ne jég hideg, ill. ne forró vizbe mosd át. Mert az a baktériumoknak betesz rendesen. Ált. 2 hetente szokás részleges vízcserét csinálni 1/3, vagy 1/4 részét az akvárium víztartalmának. Függ a halfajok fajtájától is. De általában ez megfelel.

Igaz.
De úgy kell csinálni hogy a vizcsere és a szűrőpucolás ne essen egy időbe.
Nekem egy 80 L medencém volt, de volt hogy 2 évig nem volt vízcsere benne cak utántöltés 2 hetente és szűrőpucolás havonta.
Ha jó a medence nincs sok hal, de viszont a növényzet buja akkor alig kell hozzányúlni.
 

angel168

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
A segitségeteket kérném egy pár dologban.
Egy 20 literes akváriumban mennyi halat célszerű tartani?Mit ajánlotok naponta kell etetni a halakat , ugyanis többféle variációt hallottam már?
Honnan tudom mennyi kaja az elég a halaknak?
Valaki tud nekem az aktiv szénről valamit mondani hogyan kell használni?
Köszönöm a segitséget!
 

Filalac

Állandó Tag
Állandó Tag
Ez nagyban függ attól mekkora és milyen halat akarsz tartani. Van erre egy szabály hány cm/liter, de ennek a pontos értékét nemtom fejből. Etetni úgy kell, hogy 3 perc alatt egyenek meg nagyjából mindent. De én a helyedbe 20 literessel nem foglalkoznék. Az nagyon kicsi. Inkább kezd legalább 60 -al. A 20 aranyhalnak, vagy sziámi harcosnak való, de ők egyedül vannak.
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A kezdet 84 literes akváriummal

Méretek (cm): 70 x 30 x 40 (h, sz, m) 6 mm-es üvegből. Ez 84 litert eredményez.
Szűrő: AQUAEL FAT-0
Világítás: 20 W-os normál fénycső
Vízmelegítő: RESUN RH9000 150 W-os hőfokszabályzós
Talaj: 2 mm-es gyöngykavics 4 cm vastagságban

Az üveget egy üvegesnél levágattattam, az éleit finom csiszolókővel lehúztam, majd szilikon alapú ragasztóval összeragasztottam.
A kipréselődött és megszáradt ragasztómaradványokat levágtam. Vízzel felöntve próbáltam ki, hogy a ragasztásnál sehol sem enged.
A gyöngykavicsot, amit egy építkezéstől hoztam, többször átmostam és kifőztem.
A világítás saját készítésű. Villamossági boltokban kapható fojtó trafó, gyújtó patron, fénycső foglalat, fénycső és vezeték. Alumínium lemezből egy trapéz alakú vályút hajtogattam és abba egy hosszában elhelyezett fa lécre felszereltem az elemeket. A lámpa belső részét alufóliával kitapétáztam, külső részét matt fekete festékkel lefújtam.
Miután már minden készen volt, felöntöttem vízzel az akváriumot és tettem bele minden féle olcsó vízelőkészítőt. Pár nap után megvettem bele a növényeket és a halakat. Volt benne pár neon, vitorlás, xifo, anci, betta, guppi, fekete molli, fekete neon, szumátrai díszmárna, bicolor. Növényekből két fajta hínár, és néhány számomra (és az eladó számára :-( ) ismeretlen növény. A vizet 2-3 havonta teljesen le kellet cserélnem, mert tiszta trutyi volt a víz. Miután már meguntam ezt a nagyságú akváriumot és nagyobbra vágytam, így ezt az öcsémnek ajándékoztam halak és növények nélkül. Ez után készítettem el a 112 literest.
A halakat FIX (0-tol 5-ig) táppal, szárított és fagyasztott vörös szúnyoglárvával etettem.
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Folytatás 112 literessel

Méretek (cm): 70 x 40 x 40 (h, sz, m) 6 mm-es üvegből. Ez 112 litert eredményez.
Szűrő: AQUAEL FAT-2
Világítás: 20 W-os normál fénycső
Vízmelegítő: RESUN RH9000 200 W-os hőfokszabályzós
Talaj: 2 mm-es gyöngykavics 4 cm vastagságban

Az üveg és a világítás elkészítését "A kezdet 84 literes akváriummal" című részben már leírtam.
A gyöngykavics az előzőleg megmaradt akváriumból való.
Itt már egy kicsit rutinosabb voltam, így minden könnyebben ment. A világítás szabályzásához egy időzítő kapcsolót használtam.
A növényeket (már ami megmaradt) kiegészítettem óriás valiznériákkal, de ezek leveleit mindig le kellett vágnom, mert nagyon
beárnyékolták a vizet. A halállományt kiegészítettem a következőkkel. Keréknyom angolna, algaevő csíkhal, lócsík, páncélos harcsal,
zebra és párduc dánio, gyöngy és kék gurámi, teleszkópszemü aranyhal. Egy idő után ez az akvárium méret is kicsinek bizonyult,
és csekély ráfizetéssel elcseréltem egy 300 literesre.
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Következő 300 literes

Méretek (cm): 80 x 80 x 50 (h, sz, m) 8 mm-es üvegből, de a sarkai 9x9 cm-en le vannak vágva, így 8 szögletű.
Ez kb. 300 litert eredményez.
Szűrő: CRISTAL R20-II (900 l/ó)
Világítás: 20 W-os normál fénycső
Vízmelegítő: SERA RH-300 300 W-os hőfokszabályzós
Talaj: apró színes márványkövek 4 cm vastagságban

Mint korábban azt már írtam, ez nem saját készítés, hanem cseréltem. Mivel ezzel az akváriummal kaptam a fűtőt és a szűrőt, ekkor jöttem rá, hogy mi a különbség az általam vásárolt olcsó név nélküli és a cserélt drágább, de minőségi termékek között. A kidolgozás sokkal finomabb volt, a szűrő sokkal halkabban dolgozott. Az akváriummal kaptam még a halak számára búvóhelyeket, növénycserepeket és 3-as összkeménységű ozmó vizet. A növényzet kiegészült kriptokorinnal és széles levelű vizikehellyel. Ez már csodálatosan nézett ki.
Napi 12 órán keresztül világítottam és ennek ellenére sem algásodott a víz, pedig ablak mellett volt. A halak szépen nőttek és a vitorlásaim elkezdtek ikrázni. Sajnos nem sikerült szaporítanom őket. Elkaptam néhány olyan fertőzést, amibe a halállományom fele elpusztult.
Semmilyen gyógyszerre nem reagált és nem tűnt el a fertőzés. Ekkor teljesen lecseréltem a vizet csapvízre és kifertőtlenítettem mindent.
Új halakat vásároltam, de ekkor már gondosan összeválogattam őket. Ami esetleg nem pusztult el, de nem fért össze az újonnan vásároltakkal (mint pl. szumátrai díszmárna), azokat elajándékoztam. A FIX tápok, a száraz és fagyasztott szúnyoglárvák mellett elkezdtem használni a tubifexel. Csoda történt a halak növekedésében. Nőttek, mint az állat. :))
Ez az akvárium még mindig kicsinek bizonyult, és egyre jobban érdekelt a halak szaporodása.
Ekkor jutottam hozzá HORN-ZSILINSZKY:AKVARISZTIKA című könyvéhez, amiben minden részletesen le volt írva.
És ekkor cseréltem el a 300 literest egy 700 literesre.
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
És az utolsó, 700 literes

Méretek (cm): 200 x 50 x 70 (h, sz, m) 10 mm-es üvegből. Ez 700 litert eredményez.

Merevítések (10mm-es üvegből):
az aljában a hosszabbik oldallal párhuzamosan 2db 198x10-es. A tetején a hosszabbik oldallal párhuzamosan 2db 200x6-os, a rövidebb oldallal párhuzamosan 2db 48x10-es és a közepén 2db 48x10-es van egymásmellé és erre ismét egy 48x10-es üvegcsík van felragasztva.

Szűrők:

1. Belső szűrők: CRISTAL R20-II (900 l/ó), HETO QDG-2500 (1 200 l/ó)
2. Külső szűrők: Aerob biológiai szűrő

Világítás:
  • 2 db PHILIPS AQUARELLE 'TL'D 36W/89 120 cm-es fénycső
  • 2 db PHILIPS 'TL'D 18W/33 60 cm-es fénycső
Vízmelegítők: 2 db TETRA HT-300, 300 W-os hőfokszabályzós

Talaj:
50 kg 1-2mm-es öntödei kvarchomok (Beszerezhető: Ferrometal Kft Bp, Schweidel u. 2 Tel.: 390-3590)

Egyéb kellékek: 1 db UV sterilizátor - 45 cm-es UV-C GERMICID fénycsővel, 1 db EXTREMA (2 500 l/ó) szivattyú a biológiai szűrőhöz
Ehhez az akváriumhoz törötten sikerült hozzájutnom. A régi tulaj állítása szerint a merevítők elengedték az előlapot és emiatt az eleje eltört. 650 liter víz szaladt szét a szobában. Szakemberrel kellett megjavíttatnom az eltört akváriumot. A mester állítása szerint darabokra kell szedni az egészet, és újra összeragasztani. A felső merevítéseket megtöbbszöröztük. Mivel tömblakásban lakom, így statikussal kellett kiszámoltatnom, hogy az épület el fogja-e bírni a közel 1 tonna súlyt. Szerencsére a főfalhoz rakva még nem fog gondot okozni.
Az állvány 45 x 45 mm-es szögvasból lett összehegesztve és bútorlappal beborítva. A tetején 19 mm-es forgácslap és azon 20 mm-es hungarocell van. Ez utóbbira azért van szükség, hogy a felületegyenetlenséget kiküszöböljük, és ne az üveg törjön, hanem a hungarocell lap vetemedjen. 7.0 PH-s és 16 nK-s hideg csapvízzel töltöttem fel az akváriumot és csak azután tettem bele a kvarchomokot.
1 hétig a két belső szivattyúval keringtettem a vizet, majd SERA AQUTAN vízelőkészítőt adagoltam hozzá és ezzel járattam ismét 1 hétig.
Majd a vízmelegítő betétele után és a kellő hőfok (26 C) elérésekor ültettem bele a növényeket. Minden növény gyökere alá tettem egy fél szem SERA FLORENETTE A táptablettát. Ezt meg is hálálták a növények, mert megerősödtek és hozták a rengeteg új hajtásokat. (Régebben használtam valami magyar táptablettát is, de attól csak kirohadtak a növények!!!) Nem maradt más hátra, mint a halak telepítése.<lh>

Havi egyszeri teendőim:</lh>
  • dugok fél, esetleg egy teljes szem SERA táptablettát minden növény gyökere alá
  • önök a vízbe valami magyar gyártmányú (60 Ft/db) folyékony tápsót
  • kitisztítom a belső szűrők szivacsát
  • elegyengetem a szűrők által megmozgatott talajt, ugyan is mind a két szűrőm kiáramló nyílása a talaj felé mutat, így az összes trutyit felkavarja és meg is szűri
  • leszedem az esetlegesen elhalt leveleket
  • az angolnák által kitúrt rövid gyökérzetű növényeket visszaültetem
Forrás: www.semi.freeweb.hu/Edesvizi/Akvariumok
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
UV sterilizátor készítése

Az UV sterilizátor egy olyan szerkezet, ahol a germicid-cső által kibocsátott UV-C sugarak elölnek minden baktériumot. A germicid-cső egy sugarakat át nem engedő (PVC) csőbe van belerakva. A vizet egy motor nyomja egy vékony csövön keresztül a sterilizátorba. A víz a PVC cső és a germicid-cső között áramlik. Betegségek megelőzésére, kiirtására lehet használni. Hattásos eszköz az algásodás megakadályozására illetve megelőzésére.

FIGYELEM!!! A fénycső által kibocsátott sugarak az egészségre károsak!!!
Már kis mennyiségű sugár is szemkárosodást, vakságot okozhat!!!

Ezt a fontos tényt szem előtt tartva készítettem el a nem éppen veszélytelen szerkezetet. Szereztem egy 41 cm hosszú másfél colos PVC csövet. A cső palástjára a két végétől 2 - 2 cm-re fúrtam egy-egy 10 mm-es lukat. Ebbe a cső belsejéből kifelé álló lukas dugót dugtam. Ennek a dugónak ill. csatlakozónak az lesz a szerepe, hogy erre fogom rácsatlakoztatni azt a csövet, amin be és kiáramlik majd a víz. Ezt a csatlakozót természetesen FBS ragasztóval (vagy valami ecetsav alapúval) rögzítem. (Bár köztudott, hogy a PVC-t csak saját ragasztójával érdemes ragasztani, én mégis az FBS mellett döntöttem. Igaz, hogy elég sok ragasztót használtam el, de ebben az esetben a tömítettség nagyon fontos. A ragasztás csak akkor lesz jó, ha a felületek a ragasztás előtt gondosan meg vannak takarítva. Nekem is csak a sokadik ragasztás lett jó.) A száradás után beledugtam a PVC csőbe a fénycsövet. Ahhoz, hogy a fénycső sugár irányban a PVC cső közepén legyen, csinálnom kellett egy olyan gyűrűt, aminek a furatába a fénycső pontosan beleilleszthető, ill. a külső átmérője a PVC csőbe pontosan belemegy. Ezek után a fénycsövet is beleragasztottam.

Fontos, hogy a fénycsőnek csak az üveg részéhez érhet víz. Tehát a fém része nem lehet a PVC csőben!!!

A lámpatest elkészítését a "A kezdet 84 literes akváriummal" című részben már leírtam.

A ragasztási pontoknál figyelni kell, hogy víz vagy fény nem jöhet ki!!!

A beüzemelése a következő képen történik. A lámpatestet úgy fordítom és rögzítem, hogy esetleges víz szivárgás esetén ne okozzon balesetet. A PVC cső egyik csatlakoztatási pontjára - természetesen toldott csővel - rákötöm a szivattyút, ami a vizet fogja a lámpába nyomni. A másik kivezetést pedig visszavezetem oda, ahonnan a motor szívja a vizet. Először mindig a szivattyút kapcsolom be és csak azután a lámpát.
A szerkezet állandó használatát NEM javaslom, mert akkor minden baktérium (jó és rossz) elpusztul és ezáltal nem lesz a halaknak szervezetének ellenálló képességük. Egy új halállomány telepítése során az állandó UV sterilizátorral kezelt halak megdögölhetnek az új halakkal bevitt baktériumoktól (még azoktól is, amik jelen vannak minden akváriumban).
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Csepegtető szűrő

Mielőtt belekezdenék a rendszer bemutatásába, szeretném megköszönni Biró Gábor önzetlen és odaadó segítségét,
ugyan is az Ő segítsége, szaktanácsadása és anyagbeszerzése nélkül biztosan nem üzemelne a szűrő!!!
Köszönöm!!!


Ez a szűrő elsősorban komplett szűrő akváriumok részeként használható. Ez alatt azt értem, hogy a teljes biológiai szűrést végző eszközök egy külön medencében kapnak helyet. Ezt a medencét el lehet helyezni az akváriumunk felett és alatt is. Ez utóbbi szerintem a helytakarékosság és az esztétika miatt jobb.

A biológiai szűrés lényege, hogy a halak ürülékéből, elhalt növényi részekből, táplálékmaradványokból származó káros vegyületeket a szűrőoszlopban megtelepedett baktériumkultúrák lebontsák, kevésbé káros anyagokra. A szűrőben élő, oxigén jelenléte mellett szaporodó baktérium kultúrák sötétség kedvelők, ezért kerüljük a csepegtető szűrő erős megvilágítását. (Ha kell kívülről fessük az üveglapokat feketére.)
  1. Első lépés az akvárium méretéhez kiszámolni a szűrőtöltet magasságát. Akvárium térfogata (liter) x 50 szűrőtorony alapja (cm2) 650 liter x 50 675 cm2 A szűrőtorony alapját 15 x 15 cm-esre szokták készíteni. Nekem az akvárium mérete miatt 3 darabot kellet egymásba építeni (15 x 15 x 3 = 675). Tehát az egyes oszlopok szűrőmagassága 48 cm lesz, ami elegendő egy 650 literes akvárium aeorob biológiai szűréséhez.
  2. Második lépésben a lábak magasságát kell meghatározni. Ez mindig akkora, amekkora a szűrőmedence legmagasabb vízszintje, általában alacsony, kb. 10-12 cm. A lábazatra azért van szükség, hogy a szűrőanyagot a vízből kiemelve tartsuk.
    1. Harmadik lépésben a teljes szűrőberendezés magasságát kell kiszámolni. Ha 2 cm-es hungarocell lapot használunk, és a benne lévő PVC átfolyócső hossza 4 cm (átfolyócső hossza = hungarocell vastagsága + 2 cm), akkor a szűrőberendezés felső részének a nagysága: felső rész nagysága = 2 x (átfolyócső hossza (cm)) + 1 cmA szűrőberendezés teljes magassága:

    szűrőberendezés magassága = lábmagasság + szűrőtöltet magasság + felső rész magassága
  3. Negyedik lépésben a szűrőberendezésbe betáplált víz sebességét kell meghatározni. A baktériumok maximum kb. 30 cm/perc áramlási sebességig képesek megtapadni a szűrőanyag felszínén. Ha ettől több, akkor a vízáramlat lemossa őket, de kerüljük a szűrőanyag kiszáradását is. A tapasztalatok szerint a megfelelő áramlási sebesség kb. 5 - 15 cm/perc. betáplált víz sebessége (l/óra) = 60 xszűrőtorony alapja (cm2) x áramlási sebesség (cm/perc)675 cm2 x 10 cm/perc 60 = 450 liter/óraTehát itt 450 (l/óra) a betáplált víz sebessége.
    vagy áramlási sebesség (cm/perc) =betáplált víz sebessége (l/perc) x 1000szűrőtorony alapja (cm2)De az óránként leáramló víz mennyisége a szűrni kívánt medence térfogatának két-háromszorosának kell lennie. 650 liter x 2,5 = 1625 Tehát egy olyan felnyomó motorra van szükség, ami 1,8 méter magasságba (mert nekem ennyire van az akvárium teteje) minimum 1625 liter/óra teljesítménnyel dolgozik. A leáramló 1625 literből 450 litert a szűrőházba irányítunk, míg a többit a tárolómedencébe és ott hígítjuk a szűrt vízzel.
A víz lehozatalára két megoldást próbáltam ki:
  1. általam kitalált, mágnes szelepes rendszer
  2. Biró Gábor által javasolt közlekedő edény elvén működő ablauf
A víz szállítására 1.5 mm-es falvastagságú fél colos PVC csövet, a hajlatokban könyökidomokat használok.
  1. <LH>Nézzük a részleteket.</LH>
  2. Egy hajlított csövön keresztül - aminek a végét megszívtam - átemelem a vizet és belevezetem egy automata mosógépekben használt mágnes szelepbe. Ennek 3 kivezetése van, mindegyiket egy-egy szűrőoszlopba vezetem bele. A mágnes szelep fixen 360 liter/óra vizet engedett át. Ez pont ideális volt. A mágnes szelep tulajdonsága, hogy csak áram hatására engedi át a vizet. Tehát áramszünet esetén, ha nem működik a felnyomó motor, akkor lefelé sem jön a víz. Én eddig háromszor árasztottam el a lakást vízzel és több okot is felsorolok, hogy ez miért nem jó.
    • nehéz összehangolni a leáramló és a felmenő víz mennyiségét,
    • hiába szűrtem meg a lejövő vizet, többször is elkoszolódott a mágnes szelep és kikapcsolás vagy áramszünet esetén sem zárta el teljesen a vizet,
    • ha az akváriumba csak annyira engeded a víz alá a leáramló cső végét, hogy csak annyi vizet tudjon kiszívni, amennyi az alsó tárolómedencében elfér, akkor áramszünet, vagy rossz összhang esetén levegőt kap a lejövő ág és addig nincs lefelé vízáramlat, míg le nem veszem a mágnes szelepet és ismét meg nem szívom a csövet. Ez eléggé körülményes. Főleg akkor, ha nincs otthon senki, és ekkor következik be a baj. Egyébként, ha fél-egy óránál tovább vannak szárazon a baktériumok, akkor elpusztulnak.
  3. A víz lehozatalára egy közlekedő edény elvén működő szerkezet (ablauf) van beiktatva, mágnes szelep nélkül. Ez a szerkezet, egy téglatest alakú edény, amit egy literes motorolajos dobozból készítettem a következő képen. A dobozt vízszintesen elfektetve az egyik oldalát kivágtam, és ez lesz a teteje. Az elfektetett doboz alját kifúrtam, és ebbe rögzítettem a fél colos csövet, ami ment az akvárium aljában lévő szűrőberendezés felé. Ezt a dobozt úgy rögzítettem az akvárium hátfalához, hogy a doboz teteje 2-3 cm-rel legyen magasabban, mint a pillanatnyi vízszint. Így nekem pont egy síkba esett az akvárium tetejével. A dobozba beleragasztott fél colos cső tetejének annyival kell lentebb lennie az akváriumban lévő vízszíntől, hogy a kettő közötti vízmennyiség beleférjen a csepegtetőszűrő tárolómedencéjébe. Miután a fél colos csövet elvezettük a szűrőig, ott kétfelé kell ágaztatni a vizet.
    • egyik ág megy a csepegtető szűrőbe és ott három felé osztom, mivel három szűrőoszlopom van, (ez lesz a fenti számításoknál használt 450 liter/órás ág). Mindhárom ágra egy-egy csapot tettem. Ezen csapokkal kell a megfelelő vízáramlatot beállítani
    • másik ág csak egyszerűen egy csapon keresztül a tárolómedencébe megy, és ott keveredik a szűrt vízzel. Ez az ág fogja biztosítani a maradék (1625liter/óra - 450 liter/óra = 1175 liter/óra) 1175 liter/órás vízszállítást
Ha ez is megvan, akkor visszatérünk az ablaufnak nevezett edényre. Most már csak azt kell megvalósítani, hogy az akváriumból a víz átkerüljön az edénybe. Erre egy 'U' alakban meghajlított szintén fél colos PVC cső fog szolgálni. Ennek a csőnek az egyik vége az akvárium vizébe ér bele, míg a másik vége az edénybe. A cső mindkét végének minimum annyival kell a vízszint alatt lennie, hogy az alsó tárolómedence megteltével és ezáltal a víz leáramlásának megszűnésével ne kapjanak levegőt. Azért mondom többes számban, mert ahhoz, hogy a minimum 1625 liter/óra leáramló vízmennyiség biztosítva legyen, legalább 3-4 ilyen 'U' alakú csövön kell a vizet átemelni. Most már nem gond, ha áramszünet lenne, mert akkor a felnyomó motor leáll, és a víz a tárolómedencében összegyűlik. Ha beindul a szivattyú, akkor a vízáramlat magától helyreáll. Szerintem ez a legjobb megoldás!
A tárolómedence mérete (cm): 40 x 50 x 25 5mm-es üvegből

A szűrőoszlop méretei (cm): 9db 15x4; 1db 66x31,5; 1db 66x15; 1db 66x15,5; 1db 66x16; 1db 51x15; 2db 51x30,5 Ez egy 'L' alakú, 3db-bol álló 15x15-os oszlop lesz.

A szűrőanyagok: 20 liter biolabda (2x50db/oszlop), 6db 15 x 15 x 1.5 cm-es és 3db 15x15x3 cm-es közepes szerkezetű szivacs (a Cristal szűrőkben is ilyen, vagy ehhez hasonló van), 4 doboz (0,8 liter/doboz) Sera Biopur Forte kerámia, 2 doboz (40 gramm/doboz) Sera Biofibres (zöld muhaj vagy paróka :))) ). A Szűrő beindításához 2 doboz (ampulla) Biobactert használtam.

Feltöltés: Az egyes oszlopokba először beletettem a 3 cm-es szivacsot. Azután kb. 50 db biolabdát, majd ismét szivacsot, de ide már az 1.5 cm-esből. Az első két oszlopba ezek után két-két doboz kerámiát, míg a harmadik oszlopba az összes műhajat beletettem. Ezekre ismét 50 db biolabdát raktam oszloponként, majd az egészet lefedtem a maradék 3cm-es szivaccsal. A baktériumtenyészetet rászórtam a szivacsra Ezek tetejére jön rá a soklukú, majd az egylukú hungarocell.
 

maam

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Nemrég kapcsolódtam be erre a fórumra, és most találtam ezt a témát.
Én is szeretem a halakat, már 22 éve vannak halaim. Két akváriumom van, egy 250 l-es és egy 10 literes. Nagyon szeretem nézni amikor rendbe van, de tisztítani nagyon rossz. Kb. 4 teljes órát vesz el a napból, amikor kitisztítom őket. De után nagyon jó nézni, milyen szép újra.
 

Szonja22

Állandó Tag
Állandó Tag
sziasztok!

nem tudom, hogy mással is történt-e már ilyen de gondoltam megosztom veletek a történetet.

volt egy aranyos vizicsigám, amely egy nap kiköltözött a házából. A ház továbbra is az akváriumban maradt de a csiga eltűnt. SAjnos felmerült bennem hogy esetleg a halak ették meg. de reménykedem hogy nem

történt már ilyen másvalakivel is?
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A Gömbakvárium ápolása

Szeretnénk halakat, de nincs hely a lakásunkban egy nagyobb akvárium számára? Akkor a gömbakvárium az egyik lehetséges megoldás!

Tudományos kutatásokat tudomásunk szerint eddig nem végeztek arról, mennyire tetszik ez a fajta lakóhely a halaknak, egyes vélemények szerint a hagyományos, szögletes akvárium a legideálisabb valamennyi halfaj számára.

A halakat persze nem tudtuk megkérdezni, így aki mégis a gömb forma mellett döntene, annak következzen néhány praktikus tanács.

A gömbakváriumról
A gömbakvárium nem foglal túl nagy helyet és viszonylag könnyű karbantartani. És hogy milyen halat rakhatunk bele? Próbáljunk nyugodt, apró termetű halat választani. Kerüljük a csapathalakat, az örökmozgókat és a 30 centisre is megnövő példányokat. Nézzük, mi a teendőnk gömbakvárium vásárlásakor.
A tévhitek elkerülése végett a gömbakváriumba is szükséges szűrőberendezés és levegőztető is - bár sokan tartják ilyen berendezések nélkül halaikat, és inkább gyarabban cserélnek vizet. Halunk kényelme - és egészsége - érdekében azonban ajánlott a beszerzésük. Ezekre azért van szükség, mert nincs esõvizünk, illetve forrásvizünk amivel folyamatosan frissíthetnénk halunk vizét - ahogy ez a természetben történik. Ugyanis egy szűretlen, levegõztetés nélküli gömbben a nitrit- és nitrátszint az egekbe szökhet, ezzel megmérgezve a halunkat. És mivel a hal csak CO2-t termel, a víz pH-ját folyamatosan csökkenti, és az oxigént fogyasztja. A sima vízcserével pedig egy sokkal oxigéndúsabb, lúgosabb vízbe kerül, ami nagy stresszhatást jelentene számára, melynek végzetes következményei lehetnek.
Vízcserére, azonban a technikai berendezések mellet is szükség van, minimum kéthetente. A vízcseréhez használandó csapvizet használat előtt ne vegyszerekkel kezeljük, hanem pihentessük és levegőztessük, hogy a klór és egyéb káros gázok eltávozhassank belőle. Soha ne használjunk a vízelőkészítésre vegyszert! Készítsük elő a vizet mi magunk! Ha vegyszerezünk gyakorlatilag egyik vegyszerrel ütjük a másikat, és a vegyszerek sosem tűnnek el csak úgy...

Méretben a 5-15 literes akváriumok között válogathatunk. A lehető legnagyobbat válasszuk - persze a lehetőségekhez és a szoba méretéhez képest - és kéthetente takarítsuk. Előfordulhat, hogy az akváriumot - például takarításkor - fel kell emelnünk, ezért választásunkkor annak súlyát is vegyük figyelembe (egy 9 literes akvárium üresen körülbelül 5 kg-ot nyom).
Válasszuk ki a kavicsot, növényeket. Egy kis szákra is szükségünk lesz, hogy "kihalásszuk" halunkat a tisztítás idejére.


A gömbakvárium beállítása
Melegvízzel és nem jódozott sóval mossuk ki jól az akváriumot. Ne használjunk szappant, hypót vagy üvegtisztítót, mert maradhat valamennyi az akváriumban, mely megbetegítheti halunkat. Az összes dekorációt tisztítsuk meg a fent leírtak szerint. A kavicsot helyezzük el az akvárium alján (5 liter vízhez körülbelül 2,5 cm vastagon). Öntsünk bele szobahőmérsékletű, pihentetett vizet, hagyjuk egy órát állni, és csak ezután rakjuk bele uszonyosunkat.
A hal "beúsztatása"
Ha a gömbakváriumban nincs fűtés, akkor a szoba hőmérséklete határozza meg a víz hőmérsékletét. Tehát ne rakjuk az ablakba, szeles helyekre és a közvetlen napfényt is kerüljük, ugyanis az hirtelen felmelegítheti. A sziámi harcoshal például (betta) nagyon jól elvan a gömbakváriumban, ha annak hőfoka 24 Celsius fok feletti.
A nejlonzacskóban újonnan hazahozott halat zacskóstul tegyük bele az akváriumba körülbelül 10-15 percre. Ezután a zacskóban található víz mennyiségével azonos mennyiségű vizet merjünk ki az akváriumból, öntsük bele a zacskóba, és ismét várjunk 10 percig. Ennek leteltével óvatosan engedjük bele halunkat az akváriumába. Soha ne rakjunk sok vagy túl nagy halat az akváriumba, ha nincs benne levegőztető és szűrőberendezés.
A vízcsere
A víz mindig kristálytiszta legyen - ezért is ajánlott a szűrőberendezés alkalmazása! Ha opálos vagy az ürülék összegyűlt az akvárium alján, akkor bizony itt az ideje a vízcserének! Halásszuk ki a halat, rakjuk szobahőmérsékletű pihentetett vízzel teli vödörbe (amit csak e célra használunk). Melegvízzel és egy kis sóval mossuk ki a gömbakváriumot, majd töltsük fel tiszta, szobahőmérsékletű vízzel és helyezzük vissza a halat.
Naponta kis mennyiséggel etessük (amennyit 1-2 perc alatt kényelmesen el tud fogyasztani). Ha többet öntünk be, mint amennyit meg tud enni, akkor sajnos többet kell majd tisztítanunk az akváriumot és halunk is elhízhat.


Forrás: www.haziallat.hu
 

seani

Állandó Tag
Állandó Tag
Üdvözlök mindenkit! :..:
Nem tudom van e valakinek akvarisztika témában beszélgetni. Már bő 14 éve foglalkozom halak tartásával és szaporításával. Jelenleg 4 akváriumom van kb. 100 liter ebben sügerek, gurámik és cápaharcsák laknak, egy másik 100 literesben trópusi és elevenszülő halak, egy 70 literes ebben aranyhalak végül egy nevelő kis 40-es. Összesen 50-60 boldog kis lakóm van. Próbáltam már abbahagyni, de nem ment sőt egyre több akváriumot sikerül beállítanom kis költségvetésűek, de minőségi benne minden. Most sikerült először perlit-cementes hátteret készítenem :D . Tehát ha kedve van valakinek beszélgetni szivesen veszem.
 

ottó72

Állandó Tag
Állandó Tag
Nekem 1 akváriumom van 270 literes és oszlop alakú, tudja valaki miért van az , hogy amikor a sügérek megnőnek kipusztítják egymást? El vagyok keseredve.
 

Abigel573

Állandó Tag
Állandó Tag
Nekem 1 akváriumom van 270 literes és oszlop alakú, tudja valaki miért van az , hogy amikor a sügérek megnőnek kipusztítják egymást? El vagyok keseredve.
Mert a sügér ragadozó hal, és az akváriumot vadászterületének tekinti, azon belül csak egy sügér maradhat, amelyik a legagresszívabb/legügyesebb/legerősebb.
 
Oldal tetejére