Allergiák,- sutes/fozes tojas nelkul

marchello

Állandó Tag
Állandó Tag
A táplálkozással összefüggő, allergiában szenvedő gyermekek étkezési tanácsai



Allergia kialakulásának megelőzése:
Az utóbbi évtizedben folyó kutatások bizonyították, hogy az allergiás betegségre hajlamos egyéneknél a betegség kialakulása igazoltan összefügg azzal, hogy mikor, mennyi ideig és milyen mennyiségű allergénnel találkozott a beteg. Az eredmények rámutattak arra, hogy a megelőzésben igen nagy jelentősége van a helyes csecsemőtáplálásnak, és a szoptató anya étrendjének.
Csecsemők allergia megelőzését szolgáló étrendjének főbb jellemzői:
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]kizárólagos szoptatás 6 hónapos korig,
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]a hozzátáplálás elkezdése csak 6 hónapos kor után,
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]anyatej hiánya esetén hidrolizált tápszer adása,
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]az erősen allergén aktivitású ételek kerülése minimum 12 hónapos korig (tej, tojás, szója, mogyoró, hal, dió, csokoládé, déligyümölcsök, apró magvas gyümölcsök, pl. eper).
Szoptató anya étrendje a megelőzés idejére:
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]az édesanya táplálékallergiája esetén az allergén teljes kiiktatása az étrendből,
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]a tejfogyasztás korlátozása: 2 dl/nap, vagy annak megfelelő tejtermék
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]a tojásfogyasztás korlátozása: 2-3 db tojás/hét,
ˇ[FONT=&quot] [/FONT]gyakori allergiás reakciókat kiváltó élelmiszerek korlátozása (eper, olajos magvak, halak, tenger gyümölcsei).
Ha a táplálékallergia már kialakult:
A táplálékallergia gyakorisága vitathatatlanul növekszik, a 4 év alatti populációban eléri a 35-40 %-ot. Ugyanakkor a táplálékallergia kialakulása nincs csecsemő- vagy gyermekkorhoz kötve, bármely életkorban előfordulhat!
Bizonyára mindannyian ismernek olyan gyermeket, felnőtteket, akiknek tünetei lesznek egyes ételek elfogyasztása után, amelyeket az átlag ember minden probléma nélkül ehet pl. eper, tej, tojás, mogyoró. „Allergiás” – hangzik az ítélet!

De mi is az allergia, mit jelent, ha valaki táplálékallergiás?
Táplálékallergia esetén a táplálék egy vagy több összetevője antigénként viselkedik, és egy specifikus, reprodukálható tünet együttest vált ki, amelyben kóros immunológiai reakció is kimutatható.
A táplálékintolarencia a túlérzékenységnek az a formája, amikor a szervezet a táplálék bevitelre különböző klinikai tüneteket produkál ugyan (ezek lehetnek bőr, légzőszervi és gyomor – bélrendszert érintő tünetek), de nincs immunreakció a háttérben.
Gyakorlati munkám is igazolja, hogy egyre több családban van ilyen betegségben szenvedő gyermek, és felmerül a kérdés, hogyan segítsünk ezeknek a családoknak, a diétázó gyermekeknek?
Leggyakrabban előfordul a tehéntejfehérje allergia, illetve a laktóz intolerancia. A tejfehérje allergia terápiája a tej- és tejtermékmentes étrend. A tehéntej fehérje allergizáló hatását leginkább a béta-laktoglobulin(a savó nagy része) és a kazein okozza. A csecsemő életében a legkritikusabb időszak a vegyes táplálkozásra való áttérés, amikor túl korán, vagy rövid időn belül sok allergénnel találkozik. A sikeres kezelés feltétele a termékek összetételének ismerete, hogy a rejtett formában is jelenlévő tápanyagok/allergének is elkerülhetők legyenek. Természetesen az életkornak megfelelő tápanyag szükségletet biztosítani kell. A tej és tejtermékek teljes elvonása esetén gondoskodni kell a megfelelő kalcium pótlásáról!
Javaslatok a tehéntej pótlására:
-[FONT=&quot] [/FONT] nagyfokban hidrolizált tápszer (A nagy molekulatömegű fehérje hidrolízissel történő lebontása után 85-97 %-ban 1500 Dalton alatti oligopeptidek és 3%-ban szabad aminosavak formájában van jelen. A hidrolízis következtében a tápszerek enyhén kesernyés ízűek)
-[FONT=&quot] [/FONT] szójatápszer (a gyakorlatban csak 6 hónapos kor fölött javasoljuk, az íze kellemesebb, mint a hidrolizált tápszereké, viszont fönnáll a rizikója, hogy a csecsemő a későbbiekben a szójafehérjére is allergiássá válik)
-[FONT=&quot] [/FONT] szójatej, gabonatej pl. rizstej (kizárólag 6 éves kor után javasoltak)
-[FONT=&quot] [/FONT] tejmentes készítmények
-[FONT=&quot] [/FONT] csirke -, pulyka-, nyúlhús
-[FONT=&quot] [/FONT] zöldségek, gyümölcsök
-[FONT=&quot] [/FONT] tej mentes növényi zsiradékok
A tápszert felhasználhatjuk dúsításra főzelékek, pástétomok, gyümölcspépek készítésénél.
A nagymértékben hidrolizált tejsavót tartalmazó tápszerek mellett, szója- vagy kollagén hidrolizátumok is jól alkalmazhatók a tehéntej fehérje allergia kezelésében. Ritkán, de előfordulhat, hogy már ezek is allergiás reakciót váltanak ki, ebben az esetben az aminosav szintig lebontott tápszer adása javasolt.
Kerülendő táplálékok:
-[FONT=&quot] [/FONT] tejtermékek
-[FONT=&quot] [/FONT] tejalapú tápszerek
-[FONT=&quot] [/FONT] kecsketej, juhtej és ezekből készült termékek
-[FONT=&quot] [/FONT] tejfehérjét tartalmazó élelmiszerek
-[FONT=&quot] [/FONT] marhahús, borjúhús
A különböző tejtermelő állatok fehérjéi között immunológiai keresztreakciók jöhetnek létre, ezért a tehéntej allergiás beteg se kecsketejet, se juhtejet nem ihat, sőt a tejtermelő állatok húsát is kerülni kell.
Meddig tartson a diéta?
Minden esetben egyéni elbírálást kíván. A tehéntej visszaadása csak fokozatosan, előzetes terhelés után történhet, amit csak egészségügyi intézményben lehet elvégezni.
A másik leggyakrabban előforduló állapot a laktóz intolarencia.
A tej diszaccharid (laktóz) lebontását a vékonybél bolyhain található laktáz enzim végzi, melynek aktivitásától függően egyéni a laktóz tolerancia, így bizonyos mennyiségű tejcukor elfogyasztása még nem okoz panaszt.
Kezelése: tejcukor elvonása az étrendből, egyéni tolerancia alapján.
A tejcukor érzékeny anyatejes csecsemőknek a szoptatást megelőzően kell beadni a laktózt bontó enzimet.
Fogyasztható élelmiszerek:
-[FONT=&quot] [/FONT] keménysajtok: trappista, óvári, Anikó, köményes
-[FONT=&quot] [/FONT] kefir, joghurt, szójatúró
-[FONT=&quot] [/FONT] laktóz mentes tejek
-[FONT=&quot] [/FONT] laktáz enzimet tartalmazó rágó tabletta, amelyet étkezés előtt kell bevenni.
Amennyiben a tehéntejfehérje és tejcukor- érzékenység együtt fordul elő, akkor nagyfokban hidrolizált fehérjét, de tejcukrot nem tartalmazó, speciális tápszer adásajavasolt.
A fejlődő szervezet fehérje szükségletét tej helyett más állati eredetű fehérjével lehet pótolni. Régen, amikor még nem voltak elérhetőek a hidrolizált tápszerek, az anyukák otthon főzték a szójatejet és a gesztenyetejet. Mind a két növényi eredetű tej magas energiadenzitású, de nem teljes értékűek, mivel nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat.
Tojásallergia
A tojás az egyik legrégebben ismert allergén, fontos szerepe van a csecsemőkori ekcéma előidézésében. Fehérje része erős immunogenitása következtében gyakran okoz allergiát, de a sárgája szikhártyája is allergén tulajdonsággal rendelkezik (keresztallergia!).
A tojásfehérjében lévő ovalbumin 70 %-ban felelős az allergén aktivitásáért.
Egészséges csecsemőknél fogyasztása egy éves kor után javasolt. Jelentős metionin tartalma miatt a kiegyensúlyozott táplálkozás része.
Tojás allergia esetén legjellemzőbbek a bőr- és légúti tünetek.
Étrendi kezelések: a tojás eliminálása
Ajánlott élelmiszerek:
-[FONT=&quot] [/FONT] hús- és húskészítmények (fehérje pótlásra)
-[FONT=&quot] [/FONT] tojásmentes tészták
-[FONT=&quot] [/FONT] burgonya, étkezési keményítő (kötőanyag helyettesítésére)
-[FONT=&quot] [/FONT] tojáspótló por
Erős keresztreakció ismerhető fel a különböző szárnyasok tojásfehérjéje között.
Csirkehúsra és madártollra is előfordulhat keresztreakció. A csirkehús immunválaszt kiváltó hatása nem magas, ezért csak erősen pozitív reakciónál tiltjuk.
A légúti és bőrgyógyászati betegségek esetében az étrend kiegészíti a kezelést.
Tápszerek, gabonapépek és bébiételek szerepe és jelentősége az ételallergiás betegek étrendjében
Ha teljes mértékben kiiktatjuk a tejet vagy a tojást az étkezésből és az ételkészítésből, ételeink egyhangúvá válnak, csak kis mértékben hasonlítanak az addig megszokott ételek ízéhez, és konzisztenciájuk is lényegesen megváltozik. Ha szeretnénk az ételeink fehérje és kalcium tartalmát növelni, valamint a megszokotthoz hasonló ízvilágot kialakítani, abban sokat segítenek a speciális készítmények.
Csecsemőknél, ha nincs megfelelő mennyiségű anyatej, akkor azt feltétlenül pótolni vagy helyettesíteni kell hidrolizált vagy szójaalapú tápszerrel. Önálló italként, de ételek elkészítéséhez is felhasználhatóak, és ásványi anyagokkal, vitaminokkal dúsítottak..
További lehetőség a tejmentes gabonapépek vagy gabonapelyhek, melyekből a szója alapú vagy a hidrolizált tápszerekkel jóízű, teljes értékű pép készíthető. Nemcsak a gyógyszertárban kaphatók receptre, hanem élelmiszerboltokban is megtalálhatók a tejpépek mellett. Gyümölcsökkel, gyümölcspürékkel ízesíthetőek.
A csecsemőkön túl a nagyobb gyermekek diétájának változatossá tételéhez is hozzájárulhatnak a bébi italok, bébi desszertek, bébi zöldségek és a húsos bébiételek, melyek címkéjén jelölik, hogy „tejfehérjementesek” vagy „tojásmentesek”. Jól alkalmazhatóak, nyaralás, vendégség, utazás esetén.

A táplálékallergia tüneteit légúti allergének is súlyosbíthatják:
A nyírfa legfontosabb allergénjének szerkezete megegyezik az almában, körtében, őszibarackban található fehérje szerkezetével.
A fűpollenekben lévő fehérje szerkezete néhány zöldség (sárgarépa, zeller, burgonya, hajdina) pollenjében is megtalálhatók.
A leggyakrabban panaszt okozó tápanyagok egy-egy földrajzi területre is koncentrálódnak. Így gyakori Távol-Keleten a rizs és szója allergia, a Skandináv országokban és Japánban a hal allergia, az USA-ban a földmogyoró, a kukorica, a rákok, okozta allergia fordul elő sűrűbben.

A táplálékallergiának a szocioökonómiai és pszichés hatása egyaránt jelentős. A szülőnek gondoskodnia kell a speciális étrendről, segítenie kell a gyermeknek, hogy elfogadja az újfajta életmódot. Örvendetes lenne, ha a gyermekétkeztetés figyelembe tudná venni az ilyen igényeket. Egyenlőre csak a szerencsésebbek járhatnak olyan kiemelt óvodákba, ahol erre az állapotra külön figyelnek. Szakembernek és családtagoknak egyaránt arra kell törekedni, hogy gyermekünk jól érezze magát, mosolygós, játékos legyen, akiből teljes értékű felnőtt válik.


Barkó Pálné dietetikus
Petz Aladár Megyei Oktató Kórház
Dietetikai Szolgálat
9023 Győr, Vasvári Pál u. 2.



Felhasznált irodalom:
1. Dr.Szalai Zsuzsa: Táplálékallergia bőrtünetei, 2001.
2. T. Fodor Zsuzsa – Dr. Tokodi István: Tej- és tojásallergia, tejcukor érzékenység Tóth Könyvkereskedés
3. Dr.Kovács Ilona: Ételallergiák kezelése,Esszencia 2002.
4. Decsi Tamás: A csecsemőtáplálás szakkönyve, 2001.
5. Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank: A táplálékallergiáról mindenkinek, 2000.
6. Dr. Polgár Marianne: Gyermekkori táplálékallergiák, 2003.
7. Barna Mária: Táplálkozás Diéta, 1996.
8. Dr. Szél Éva Az egészséges gyermek fejlődése, táplálása, gondozása, (főiskolai tankönyv) 2004.
9. Különkiadás Gyermekgyógyászat, gyermek és ifjúság-egészségügyi szaklap, 1999. október
10. Gyermekgyógyászat, gyermek és ifjúság-egészségügyi szaklap, 2005. május, 56. évfolyam 3. szám
11. Dr. Polgár Marianne: A táplálékallergia új szemlélete az allergia prevenciójának lehetőségei. Gyermekorvos továbbképzés, 2006. április V. évfolyam 2. szám.
12. Kubányi Jolán: A táplálkozás pszichológiája. Családorvosi fórum 2006/3. szám
13. Horváth Józsefné: A tehéntejmentes diéta. Új diéta, 1997/1. szám
14. Salánkiné Radovics Mónika Ildikó: Dietetikus a körzeti védőnői munkában. Új diéta 1997/1. szám
15. Dr Arató András és Dr. Várkonyi Ágnes: Az egészséges csecsemő táplálásának. irányelvei (módszertani ajánlás) 2001.
16. Dr Arató András és Dr. Várkonyi Ágnes: Az egészséges csecsemő táplálása. Gyermekgyógyászati útmutató, Klinikai Irányelvek Kézikönyve, 2004
17. Magyar Élelmiszerkönyv
18. Az egészségügyi, szociális és családügyi miniszter 23/2003. (V.9.) ESZCSM rendelete: Az anyatej-helyettesítő és az anyatej-kiegészítő tápszerekről
19. Boehm G et al. Prebiotics in infant formulas – Immune modulators during infancy Nutrafoods 2005; 4:51-57.
20. Volpicelli M et al. Efficient of a prebiotic formula in the prevention of intestinal and extraintestinal infection first year of life. 5th National Congress of the Italian Society of Paediatric Infections, Naples 2005.
 

siriusB

Állandó Tag
Állandó Tag
Az én kisunokámról pár napja derült ki, hogy ételallergiája van. Ráadásul szegényemnek nem csak lisztre, hanem TEJ, RIZS, SZÓJA, ÉLESZTŐ, MOGYORÓ.

Azóta bújom az internetet, hogy keressek recepteket. Nagyon nehéz, mert még az allergiásoknak való receptek közt is nehéz olyant találni, amelyikben egyik összetevő sincs benn. :(
 

mityukám

Állandó Tag
Állandó Tag
Tuti bögrés süti


Hozzávalók:


  • 2 bögre cukor
  • 2 bögre liszt
  • 2 kis joghurt
  • 4 tojás
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 1 csomag sütőpor
Elkészítés

Az összes hozzávalót beleöntjük egy tálba, majd jól összekeverjük. Kivajazott, kilisztezett tepsibe öntjük, majd előmelegített sütőben aranybarnára sütjük. Egy kis dióval vagy csokidarabokkal még finomabbá tehetjük.



Próbáljátok ki, én nagyon szeretem! Csokidarabokkal és dióval szoktam elkészíteni.
 

otiti

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok
Nekem tejcukort/laktoz/ és tojást kellet kiiktatnom az étrendemből.
Szerencsére lányaim nem örökölték.
De aki hasonló gondokkal küzd ajánlom nekik a Krisna hívők receptjeit.
Garantáltan tej és tojás mentesek.
 

zsikzsik

Állandó Tag
Állandó Tag
Tejallergia

Háromhónapos koromban alakult ki a tejallergiám, akkor hagyta abba édesanyám az anyatejes táplálást- tehéntejet kaptam, elég is volt egy életre. A sajtnak, túrónak még az illatától is rosszul leszek. Mondanom sem kell, hogy férjemnek a legnagyobb ajándék, ha maszkkal túróspuliszkát készítek...évente egyszer a szülinapjára vagy házassági évfordulónkra.:)
Három gyerekem közül a kislányom mutatott hajlamot arra, hogy örökölje, de odafigyeltünk, hét hónapig kizárólag csak anyatejet kapott, megúszta, igaz a sajtot és egyéb készítményeket ma sem eszi , ő azt gondolja azért mert nem kívánja, de tejet , joghurtot fogyaszt. A két fiam megúszta az örökséget.
Büszkén hirdetem mindenkinek, hogy bár egy csepp tejet nem ittam, tejallergiával életemben 56 hónapot szoptattam. Oszlatom sűrűn a szoptatással kapcsolatos tévhiteket..Van azonban valami amitől kiráz a hideg...kálciumpótlás...ezt ne kérdezze senki tőlem, nem tudom, hogyan sikerült vagy hogy egyáltalán sikerült -e. Nem számoltam még meg a fogaim, remélem nincs ok aggodalomra.
 

pirospipacs

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Fiam /akit 15 hónapig szoptattam és tápszert sosem kapott!/ évekig súlyos ekcémában szenvedett. 3éves volt, mikor odáig jutott, hogy mindenféle kence ellenére nem volt ép felület az egész testén.Csak a száraz, viszkető, véresre mart, fájdalmas ekcéma.Se éjjelünk nem volt, se nappalunk.Egész éjjel kentük, simogattuk, lefogtuk a kezét, hogy tudjon pihenni....Nem is részletezem, mert nagyon rossz emlékek...Végül kórházba került és 12mg Medrolt /steroid tabletta/ szedettek vele fél évig.Fokozatosan csökkentették az adagot, de 6mg-nál megint jöttek elő a foltok...Ekkor még erősebb steroid kúrának akarták a 3éves gyereket alávetni, de ezt már nem engedélyeztük.Egy dolog volt,amit még a millió más mellett nem próbáltunk ki és az a biorezonancia volt.Ez volt az utolsó esélyünk.És bejött.Sokáig jártunk a 10alkalmas kúra után is.Mindig rendbehozta a gyereket.Ott állapították meg a legfőbb okokat is.A lényeg röviden:ki kellett iktatnunk az étrendjéből a cukrot, tejet és tojást.3évig diétázott így.Hősiesen csinálta végig a gyerek.Tudta, hogyha "vétkezik", akkor fájni fog.Eljött a kisiskolás kor, mint első esély a kinövésre.Lehetett próbálni visszacsempészni a tiltott ételeket.Mindig csak egyet.Ma már csak a tejet iktatjuk ki az étrendjéből és a tömény tojást.A bőre rendben.Ekcéma ügyben sajnos "tudós" lettem, szívesen segítek sorstársaknak.
 

Ditti01

Állandó Tag
Állandó Tag
És ami szomorú, hogy nagyon drágák a szakboltokban a speciális termékek.
Még maga az alapanyag is drága, nemhogy a kész táplálék.
 

Fedora

Állandó Tag
Állandó Tag
Tejallergia-laktóz érzékenység

Sajnos én 5 éve lettem tejcukor allergiás. Azelőtt semmi bajom nem volt a tejtől. Egy ideig nem ittam tejet, de a sajtot, joghurtot meg tudtam enni. Aztán a mozarella sajttól is hasmenést kaptam, ekkor mentem el allergia vizsgálatra, ahol kiderült a laktóz érzékenység. Kaptam Lactase nevű tablettát, azóta meg tudom enni a száraz sajtot, tabletta nélkül a joghurtot. Felfedeztük a laktózmentes tejet, ami nagyon drága, de legalább ihatom a tejet, amit nagyon szeretek.
Lehet kapni - főleg Pesten - laktózmentes tejfölt és joghurtot is, de sajnos a vidéki nagyáruházak nem foglalkoznak a tejen kívül más termékkel.
 

csilla2143

Állandó Tag
Állandó Tag
2 évvel ezelőtt nekemis kiderült hogy sajnos elég sok mindenre allergiás vagyok és sajnos orvosilag nem is tudták kimutatni, hanem csakbiorezonanciás vizsgálattal. Végig jártam egy kezelést ami 14 alkalomból állt. Már nem fulladtam be a kajáktól, kivétel a cukortól, azt mondjuk nem eszek helyette mézet édesítőszert. De az összes többi elmúlt, élesztő, bab, mák, húsok, rízs. Ha van rá lehetőségetek érdemes kipróbálni.
 

Hesti@

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok. Úgy tudom, hogy az ételallergiát gasztroenteorológus vizsgálja, de az eljárás menetéről nincs ismeretem. A vizsgálat hogyan zajlik?
Honnan tudom, hogy szükség lenne mellette a biorezonanciás vizsgálatra is?
Vannak tünetek, amikben eddig nem tudtam ok-okozati összefüggést találni. Most van a kezemben a szakorvosi beutaló, de az előzmények olvasásával csak a bizonytalanságom erősödött.
 

skrebe

Állandó Tag
Állandó Tag
Nekem is tejcukor allergiam van par eve. Ugyhogy csak laktozmentes tejtermekeket vehetek. Igaz, tul sok tejtermeket nem figyasztottam soha.
 

Liszia

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok.:)

A kisfiam tejallergiás, és időnkét próbálgatnunk kell, mennyit bír, hoyg kijön-e az ekcéma a bőrén, vagy sem. És azóta tejmentes sajtot veszek neki, ami nagyon drága, zab, és rizstejszínt meg szójajoghurtot használok főzelékekhez, levesekhez, és nálunk működik. Tejet én szoktam neki mandulából, zabból, szójából készíteni szójatejkészítő géppel, persze bioszójababból, ami szintén bevált. És rizstejport szoktam venni sütikhez, kakaót készíteni. Más az íze valamennyire, de azért meg lehet szokni.
Remélem, hogy lassan majd kinövi, nem tudom, de remélem.:)

Ha valakinek kell néhány recept, akkor szívesen küldök.:)

Szép délutánt.:)
 

bebóca

Állandó Tag
Állandó Tag
Sok allergia a tartósítószerektől alakul ki!
Az unokahugomnál tejérzékenységet állapítottak meg,majd kipróbálták a tartósítószermentes (házi bio) tejet és érdekes eltűnt a tej allergiája!
Mi mindenből próbáljuk a biot venni vagy megtermelni ,bár nem túl olcsó ,de megéri!
 

Korani

Állandó Tag
Állandó Tag
Gluténmentes ételeket mivel készítitek el? Milyen lisztet használtok a kenyér sütéséhez ?


Kukorica liszt?

A kislányomról most derült ki, hogy tejallergiás. Mivel Pesten lakunk, ezért nem olyan drámai a helyzet, de belegondoltam abba, mi lenne, ha vidéken laknánk.... Azoknak a szülőknek borzasztó lehet...

Mivel kislányom még csak 1,5 éves, ezért a doktornéni azt mondta, hogy fél évig kell diétázni. Szerintem a gyerekek 98%-a kinövi ezeket az allergiákat.

Nem szerintem, hanem szerinte.
 

MBea

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Zsuzsa

Nem tudom, aktuális-e még a kérdésed, kicsit rég jártam erre.
Én habaráshoz, rántáshoz rizslisztet használok leginkább.
Kenyérsütéshez, és süteményekhez viszont speciális gluténmentes lisztkeverékeket / Mantler, Glutenix, Beiker/
Van belőlük jó pár fajta, csak sajnos nagyon drágák:(

Üdv
Bea

Gluténmentes ételeket mivel készítitek el? Milyen lisztet használtok a kenyér sütéséhez ?

Mivel kislányom még csak 1,5 éves, ezért a doktornéni azt mondta, hogy fél évig kell diétázni. Szerintem a gyerekek 98%-a kinövi ezeket az allergiákat.

sajnos gluténérzékenység (lisztérzékeny) nem kinőhető:(:(
 

gutine

Új tag
Bea szia.
A lányom 2 évegluténmentes diétánvan.Bátran kérdezz.Szívesen segítek ha tudok.

S.Zsuzsa
Különbség van a gabona allergi és a coeliáki(lisztérzékenység)intolerancia közt.
Az allergia kinőhető, de a coeliákia sajna örök élet,szigorú gluténmentes diéa tartása.

Sziasztok.:)

A kisfiam tejallergiás, és időnkét próbálgatnunk kell, mennyit bír, hoyg kijön-e az ekcéma a bőrén, vagy sem. És azóta tejmentes sajtot veszek neki, ami nagyon drága, zab, és rizstejszínt meg szójajoghurtot használok főzelékekhez, levesekhez, és nálunk működik. Tejet én szoktam neki mandulából, zabból, szójából készíteni szójatejkészítő géppel, persze bioszójababból, ami szintén bevált. És rizstejport szoktam venni sütikhez, kakaót készíteni. Más az íze valamennyire, de azért meg lehet szokni.
Remélem, hogy lassan majd kinövi, nem tudom, de remélem.:)

Ha valakinek kell néhány recept, akkor szívesen küldök.:)

Szép délutánt.:)

Liszia
A kislányom a glutén mellett most úgy néz ki tej(kazein)allergiás is.Nagyon megköszönném a recepteket.Búza,árpa,rozs,zab sajna tilos.

S.Zsuzsa
A leg jobb A schär B szuper finom kenyeret lehet sütni belőle.Szuper zsemiket is.Van akinek ez a liszt nem elérhető mert nagyon drága.Most sütöttem Kukorica keményítővel burgonyás kenyeret .szuper lett.
Gázsütőben,formában készült.;)
 

Fedora

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Februárban azt írtam, hogy nálunk a supermarketekben csak laktózmentes tejet lehet kapni. Mára megváltozott a helyzet. Van a Sparban laktózmentes tej, túró, vaj, így sok év után végre ehettem egy jó túrós tésztát. Igaz ez a túró jóval szárazabb, de némi tejföllel lazítható. Csináltam már túrógombócot is, nagyon finom lett. Csak a laktózmentes termék jóval drágább.
 
Oldal tetejére