Autizmus

nanny

Állandó Tag
Állandó Tag
Film - ha még nem láttad, nézd meg!

Adam Elliot, az Oscar-díjas Harvie Krumpet rendezőjének egész estés filmje, a Mary és Max. A történet egy valószínűtlen barátságról szól: a pangó, ausztrál kertvárosi közegben élő Mary találomra levelet ír egy New York-i ismeretlennek, a magányos, enyhén autista brooklyni nyugdíjas Max Horowitznak. Bár soha életükben nem találkoznak, az évtizedes levelezés során egymás életének legfontosabb szereplőivé válnak.

Elképesztően drámai, elképesztően humoros, és a zene!
Ps.: tag-et kellene cserélnem, nem az autizmus a lényeg, hanem a nagybetűs BARÁTSÁG - amit ugye a rokonokkal ellentétben választhatunk, mármint barátot!
 

Csatolások

  • Mary-And-Max-2009-Front-Cover-18278.jpg
    Mary-And-Max-2009-Front-Cover-18278.jpg
    23.7 KB · Olvasás: 156

gyozok

Állandó Tag
Állandó Tag
Autizmus és pervazív fejlődési zavarok (C. Lord/ M. Rutter)

Autizmus és pervazív fejlődési zavarok (C. Lord/ M. Rutter)
Autizmus füzetek
PDF/A egyoldalas, kereshető formátum, 3 mb.

[HIDE] http://www.2shared.com/document/1pfZGNZ3/CLord-MRutter-Autizmus_s_perva.html

http://www.mediafire.com/?rc2i5pxqqxrzlhi
[/HIDE]

ui. nagy-nagy köszönet az oldalt látogatóknak, olvasóknak és rajta dolgozóknak, de szeretnék megkérni mindenkit, hogy a 20 hozzászólás megszerzését az arra létrehozott alfórumon tegye meg-pusztán az itt feltett anyagok könnyebb elérése és az átláthatóság okán...köszönöm
 

tufted

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Fórumozó társaim!
Schenk Lászlóné szerk :Tanári kézikönyv - Autista és fogyatékos, halmozottan fogyatékos személyek szinten tartó, fejlesztő képzése programhoz
című könyvet keresem.
 
Sziasztok!Én is szeretném tudni hogyan miként juthatnék és hol aDR.NATASHA CAMPBELL-MCBRIDE: GAP-SZINDRÓMA - Az emésztés és a pszichológia kapcsolata könyvhöz mivel most derült ki hogy autista a kisfiam vagy ha bárki tudna bármilyen tanáccsal segiteni azt nagyon megköszönném mert kétségbe vagyunk esve!Köszönöm
 

Afrik

Állandó Tag
Állandó Tag
Aranyosak vagytok :)

Tegnap voltam a Vadaskertben "szülőtréningen". A napirend volt a téma, kora délutántól ... Az első harmadában ott voltam, amikor a szülők beszéltek a gyerkőcökről. Azt hiszem ennek volt értelme, mert jó volt hallani mások tapasztalatait, problémáit. Aztán leléptem, mert nem probléma nálunk a napirend, meg hát Tatabányára hazaérni sem akartam késő este :/
De nagyon érdekes volt látni, hogy szülők hogy állnak a problémához. Az még érdekesebb volt, hogy az óvodák, az iskolák, végül is az állam hogyan kezeli /nem kezeli/ a mássággal élőket. Elkeserítő volt hallani, hogy gyerekeket nem vesznek fel az oviba, mert autisták ... még akkor sem, ha "csak" aspergerrel élnek. Lehet, hogy nekem már könnyebb, mert mi már megjártuk a hadak útját és Áronom már 13 éves, ráadásul az oviban nem volt gond senkivel, az iskola meg hihetetlen módon partner mindenben :) Ez nagyon jó!
Ráadásul itt vagytok Ti, akik lehetővé teszik, hogy sok hasznos infót töltsek le.
Szóval örülök, hogy itt vagyok, hogy Rátok találtam.
Szeretnék én is feltölteni anyagokat, amit mások használhatnának, de olyan könyveim vannak csak, amiket itt letölthető formában már megtaláltam. Egy azért van, a "Tik taktika" ha valakit érdekel, nekiállok és beszkennelem. Igaz, ez a Tourette szindrómával foglalkozik, de hát nekünk ezzel is szembe kellett nézni.
Legyen szép estétek!
 

gyozok

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem vehetem el senkitől a reményt








Kapitány Imola, a Mozaik Közhasznú Egyesület az Autizmussal Élő Emberekért elnöke, a népszerű Nappali álmok blog (http://nappalialmok.blogspot.com/) szerzője, férjével két gyermekük van. a nagyobbik, Peti autizmussal él.


– A gyermeke hogyan boldogul a tér-idő struktúrában?

– Az autista emberek időérzékelése nem olyan, mint a miénk. Nem biztos, hogy ha tegnap reggeliztünk, játszottunk, fürödtünk, akkor ma is azt fogjuk tenni, neki ezt biztosan kell tudnia. Itt van Peti képes napirendje, tudnia kell, mi fog történni, mi fog következni, amiben most van, mennyi ideig tart és utána, mi jön. Vannak olyan metódusok, ahol még azt is jelzik, hogy hol fognak ezek a dolgok történni. Ez például az AUT-PONT-nál, Békéscsabán fontos, hiszen nagy az intézmény és ezt is jelezni kell. Az ottani vezető, Szántó Tamás mindent autista szemmel alakított ki. Ezeket a kártyákat elő kell állítani, természetesen van egy drága angol program, így mi rajzoljuk vagy tervezzük a gépeinken. Nagy segítség, hogy az AOSZ-ban legyártják ingyen, ha kérem. Fontos még a PECS (Picture Exchange Communication System), a képcserés kommunikáció, ami főképp a nem beszélő segít..

– Peti beszél?

– Nem. Ebből tavaly komoly problémáink voltak.

– Ez mit jelent?

– Jelentkezett nála egyfajta autoagresszív, agresszív viselkedés, a vége az lett, hogy kórházba került úgy megsérült.

– Létezik egymásra épülő tapasztalat a számára?

– Valamilyen szinten, igen. Ám minden autista más, ezért nem lehet uniformizálni az ellátásukat és a tanításukat. Ha valaki szenzorosan érzékeny, esetleg másként hallja a hangokat vagy másként látja a színeket. Van olyan autista ember, aki az összes levegőben lévő porszemet látja. Peti is „túlhallja” a dolgokat. Ha valakinél ilyen szenzoros érintettség van, máshogyan kell viszonyulni hozzá. Fülvédőt szokták rájuk adni. Engem nem érdekel, hogy Peti mitől lett autista, az viszont igen, hogy hogyan élhetne úgy, hogy neki jó legyen. Sokkal jobban érdekel annál, hogy hogyan lehetne ’meggyógyítani’ az, hogy hogyan lehetne boldoggá tenni.

– Mit szóltak a szüleitek, mikor a gond kiderült?

– Anyám volt az első, még a hivatalos diagnózis előtt megmondta, hogy Peti autista. Sokat segített, végül bevallotta, hogy nem érzi elég erősnek magát, hogy Petivel foglalkozzon. Tehát számára, ez trauma. A férjem szülei mára elfogadták, apósom sokat van nálunk, amit nagyon szeretek. Nyilván nekik is trauma. Ugyanúgy meg kell gyászolniuk az egészséges unokát, mint ahogy a szülőnek az egészséges gyereket. Ez jellegzetes, a mentorálásban leggyakrabban előjövő probléma, a nagyszülők hozzáállása.

– A kicsi a lányod?

– Ő egy szuperhős. Amikor a Peti agresszív időszaka volt, ébredéskor úgy megharapta a Pannit, hogy befeketedett a helye. Nagyon megijedtem, hogy ez a történet maradandó sérülést okoz majd. De szereti Petit, és amikor agresszív, elkerüli. Csináltam egy interjút egy szakemberrel a testvérkérdésről, mert ennek nem nagyon van irodalma. Arról beszélgettünk, hogy ha egy családban ezt a problémát jól kezelik, szignifikánsan magasabban választanak a testvérek segítő szakmát. Rengeteg anyuka csinálja azt, hogy amikor megkapja a diagnózist, gyógypedagógus asszisztens lesz, ha magasabb kvalifikációja van, akkor valószínűleg gyógypedagógusnak vagy pszichológusnak képzi magát. Óriási hibának látom, ha a saját gyerekének a terapeutája akar lenni. Én azt szeretném elérni, hogy a szülő, szülő maradhasson, de birtokában legyen azoknak az ismereteknek, amivel a saját autista gyerekével együtt tud élni.

– Mi a valóság, meddig járhat a speciális óvodába Peti?

– Idén még mehet óvodába, a törvény miatt, azaz hogy 8 évesen már senki nem járhat óvodába, jövőre iskolás lesz. Én azt szeretném, ha az Autizmus Alapítvány és Kutatócsoport iskolájába kerülne, de rengeteg gyerek jelentkezik arra a néhány helyre. Ott harmadik éve várunk.

– Mi lesz, ha már óvodába nem járhat, de nem jutott be egyik iskolába sem?

– Ha Peti tankötelessé válik, hivatalosan Dunaharasztinak biztosítania kéne a fejlettségi szintjének megfelelő iskolát. Ha te nem viszed iskolába a gyereked, azt szankcionálják, ha a település nem ad a gyerekednek iskolát, semmi nem történik. Nem is annyira az autista gyerekeknél, de a halmozottan sérülteknél ez nagyon nagy probléma. A Társaság a Szabadságjogokért oldalán erről minden megtalálható.

– Vannak elméletek és már gyakorlati irányok is, melyek az autizmus gyógyításával kecsegtetnek.

– Ha fölmész az internetre és rákeresel erre, nyilván szülőként mindent meg akarsz próbálni, millió dolog megjelenik. Én akkor kapcsoltam ki a netet, mikor az autizmus gyógyítása aurafotózással passzus előjött. Szeretek gyógynövényeket fogyasztani, magam sütni a kenyeret, de azt gondolom, hogy az autizmus súlyos állapot, és szükség van egyfajta szakmai közelítésre. Ebben is erősen egymásnak feszülnek a különböző csoportok. Az Autism Europe három kategóriát határoz meg, melyek a bizonyítottan hatásos, a nem használ, nem árt és az árt. A tér és az idő strukturálása, a PECS és a TEACCH elfogadott, bizonyított. Peti nem lesz kevésbé autista attól, hogy lovagol, viszont az olyan program, ahol jól érzi magát, amit szeret. Aztán a zeneterápia, a kutyával való foglalkozás, a torna. Ami viszont felháborít, mikor diétáztatják a gyerekeket. Tejet és gabonát nem ehetnek. Ez nincs tudományosan bizonyítva! A mentorálásban ez a legnehezebb, mikor ezzel kapcsolatban kérnek segítséget. A számom kint van az AOSZ honlapján, bárki fölhívhat, kérdezhet, és én nem vehetem el senkitől a reményt, akkor sem, ha csak öt percig tart. A családok iszonyú pénzeket szánnak erre, s ami a legszebb, hogy a Heim Pál Kórház egyik orvosa a nevét is adja hozzá. A diéta mellé egy Németországból behozott megavitamint szedetnek velük, mely komoly pénzbe kerül. Ezenfelül egy autista gyermeknek minden tiltást finoman kell beadni, nem mondhatod azt, hogy nincs többet kakaó, se olyan kenyér, amit eddig ettél. Sőt zsemle és kifli se. Olyan családokat ismerek, akik próbálták és egy idő után feladták. Volt, aki 7 évig diétáztatta a gyerekét. A másik irány oka, hogy a nehézfém-mérgezés tüneteihez hasonlít az autizmus. Olyan is előfordul, hogy egyik helyen levették a vért, melynek magas nehézfém-tartalma volt, a másik helyen ugyanannál a gyereknél nem találtak ilyen értéket. Kísérletek és bizonyítási eljárások folynak a keláció nevű gyógymódra, mellyel ki lehet hajtani a nehézfémeket a szervezetből. Ez se jó dolog, az Autism-Europe szerint ártalmas is, szerintem is, de én nem vagyok kutató, sem orvos. E gyógymódok miatt elképesztő harcot folytatnak egymással emberek.
 

gyozok

Állandó Tag
Állandó Tag
– Hány éves a fiad?

– Most lesz 7.

– Hogy derült ki, hogy valami gond van?

– Két évesen még nem járt. Nem idegeskedtem, azt gondoltam, hogy mikor ott lesz az ideje, járni fog. A gyermekorvos elküldte vizsgálatokra, ahol szervi okát nem találták a problémának, azonban kérte, hogy vigyük el a Petit a Korai Fejlesztő Központba. Volt egy kis segítségünk, ami nagy szerencse, mert ilyen helyeken féléves várólisták vannak. A korai fejlesztés fontosságát mindenki hangsúlyozza, ehhez képest ennyit kell várni. Egy-két hónapon belül bejutottunk, ahova már a saját lábán ment be a gyermekünk. Mi azt gondoltuk, hogy valami van vele, amit egy tornával, egyébbel helyre lehet hozni. Megvizsgálták, a diagnózis autisztikus lett. Csak ültünk, mi az, hogy autista. Láttuk az Esőembert, a polcon ott van A nevem: Sam is, mára a többi autista film mellett, egyiket sem tudom megnézni, írok, beszélek róla, de azonnal bőgök, ha látnom is kell. Fél évig a Korai Fejlesztőben fejlesztették, szenzomotoros tréning, zeneterápia, gyógypedagógiai fejlesztés, mindezt pénzért. Egy egészséges gyereknek is megfizeted az úszást, a síelést, a bábszínházat, nyugtattuk magunkat.

– Ezt nem támogatja a TB?

– Mi akkor kezdtünk neki, amikor elvették a támogatást. A kerületi gyerekeknek ingyenes volt, a többieknek, nem. Ebben az a visszatetsző, hogy a Korai egész Pest megyéből fogad gyerekeket. Mondhatjuk, hogy erre kapjuk a megemelt családi pótlékot, a Gyest, a pelenkát, az utaztatást. Fél év után volt egy újabb vizsgálat, s ott már autistának diagnosztizálták Petikét. Kaptunk egy BNO kódot, ami rákerül az összes családi pótlék papírra, a tanulási képesség vizsgáló papírra. Ha ez megvan, akkor már tudod, hogy milyen vágányon haladsz, minek kell utánaolvasnod. Részt vettem egy mentorszülő képzésen is. Ott arról számoltak be, hogy mindenki sírt, kiborult, én úgy emlékszem, hogy a diagnózis hallatán csak ültünk, nem sírtam, mikor beléptem a házba, ugyanaz a gyerek ült a fotelban, akit otthagytam, csak akkor még nem volt címkéje. Mindegy lett, akkor is a Peti, ha autistának hívjuk, akkor is ő, ha Rhett-szindrómás vagy még ötven féle szindrómát sorolhatnék, különösen nem volt jelentősége. Később bevallották nekem a diagnoszták, hogy mi voltunk az első szülők, akik őket vigasztalták, amiatt, amit mondaniuk kellett.

– Olvastad Bánki Róza Nappali álmodozók című könyvét?

– Igen. A blogom címe az, hogy Nappali álmok. http://nappalialmok.blogspot.com/ Az a jó abban a könyvben, hogy nem úgy vannak ábrázolva a szülők, ahogy a társadalomban él egy kép a fogyatékos gyerek szülőjéről, hanem egy tíz évvel ezelőtti reális helyzetet írnak le a beszélgetések.

– Mi változott 10 év alatt?

–Az autizmus szemszögéből sokkal jobb a helyzet, mint akkor volt. Tavaly előtt született az az ombudsmanjelentés (Ombudsman AJB 1438/2009. számú ügyben 2009 novemberében kelt jelentése), hogy az autista gyerekeknek és a felnőtteknek az alapvető emberi joga sérül, ha nincs számukra oktatás és lakhatás, ha nem autizmus specifikus semmi a környezetükben. Innentől kezdve az államnak kötelező megteremtenie ezeket a dolgokat. Kis lépésekben, nehezen, de az állam teszi, ami a dolga.
– Léteznek már intézetek, bentlakásos lakóotthonok.

– Óriási különbség van a kettő között. Lakóotthon kevés van és sorra mennek csődbe. 75 ezer Ft, 100 ezer Ft havonta, de van ennél drágább is. Nem hogy nem emelték, idén még csökkentették is a normatívájukat. A normatíva egy fiatal elhelyezésének kb a 40 %-át fedezi, a többit a szülőnek kell állnia. Kellene, hogy legyenek nappali foglalkoztatók is, ahol akár piacképes dolgokat is létrehozhatnának, de nem biztos, hogy tudnak piacképes dolgokat termelni. Kéne egy olyan védjegyet csinálni, mint a Fairtrade, mondjuk Chance trade-nek hívhatnánk, és csak azokat a dolgokat márkáznánk fel vele, amit fogyatékos emberek készítettek. Ha valaki tudatosan vásárol, azt mondja, odateszem a pénzemet, amit fogyatékos ember csinált, mert segítettem vele. Vannak erre kezdeményezések, de nem tudom mennyire egységesek.

– Ez mit jelent?

– Rengeteg munka megy párhuzamosan, ha ez így marad, elforgácsolódnak az energiák. Részt vettem a TASZ „Intézetek helyett” programjában, ahol feltérképezték egy fogyatékos ember életútját. Az apropó az volt, hogy az EU-ban Magyarország az elsők között írt alá egy egyezményt, hogy 2010 végéig kitagolja a nagy intézményeit, a 200 fős kastélyotthonait, ami végül nem történt meg. Én sem akarom majd a felnőtt gyerekemet egy olyan helyre adni, ahol hat másikkal lakik együtt és azért, hogy kezelni tudják, nyugtatókkal tömik tele.
– Ez a metódus?

– Van olyan hely, ahol 200 fogyatékos ember él egy intézetben, az autisták javarészt a pszichiátriai betegekkel kerülnek egy kupacba, s ha emeletenként egy nővér van velük, akkor ő nem fogja megsimogatni a Petit öltöztetéskor, meg arra figyelni, hogy inni kér, amikor a pohár felé lökdösi a kezét, hanem leszedálják és csak pelenkázni kell. Visszatérve, elmentem egy másik szervezethez is beszélgetni és kiderült, hogy ott is ugyanebben a munkában vannak, épp egy fogyatékos ember életútját dolgozzák fel. Ráadásul jól ismerték egymást a munkatársak.

– Miért nem egyeztetnek?

– Az Autisták Országos Szövetsége, mely szerintem, most nagyon jól működik, de nem tud központosítani, így nem látja át teljesen mi folyik más szervezetekben. Mi is a tagszervezete vagyunk, bár épp csak megszáradt a bejegyzésünkön a tinta.

– Mi az egyesületetek neve?

– MOZAIK. Az egyesületünk létrehívásának is van története. Peti nagyon rossz óvodába járt, olyan helyre, ahol benne van az alapító okiratban, hogy foglalkoznak autizmussal, de nem érdemben teszik. Minden reggel találkoztam egy anyukával, akinek egy ellátatlan autista gyermeke volt, láttam rajta. A nőnek mindig borszaga volt. A férjemmel közösen elvégeztünk egy Angliából idehozott, három hónapos szülőképzést, és azt éreztem, hogy ennek az anyukának is szüksége volna erre. Az ovi egyik nagy hibája az volt, hogy semmiféle információt nem adott, holott egy kerületben működött a Korai Fejlesztő Központ egyik épületével. Lett volna hova küldeni a szülőket. Annyit tudtak mondani, hogy van itt valahol egy homeopátiás orvos! Biztos voltam benne, hogy ennek az anyukának is kéne egy EarlyBird képzés, hogy tudja, hogy mi az, amiben élnek. Miért veri magát a gyerek a földhöz, a fejét a falhoz. Írtam a trénereknek, hogy mikor lesz a következő képzés, azt válaszolták, hogy nem tudják. A Korai Fejlesztő a megpályázott hármat megtartotta, pályázik még rá az FSZK, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségért Közalapítvány. A vége az lett, hogy hiába képezték ki a trénereket Angliában, akik ezzel a tudással itt vannak Magyarországon, nem tudják, mikor lesz valaha is tréning, holott ennek a képzésnek folyamatosan elérhetőnek kellene lennie. Az angol autista társaság erős és mintaszerűen jó. . Ott a szülő a diagnózis után azonnal tovább mehet, hiszen óriási benne a tettvágy, hogy tegyen valamit, ott megkapja, hogy mit kéne tennie. Kártyákat nyomtatsz, így tanítod meg rá, hogy ezekkel jelezheti a szükségleteit. így elemzed a viselkedését. Nem a neten kell kutatnod, ahol ’auragyógyítást’ (?!) ugyanúgy megtalálod, mint a tudományosan elfogadott „tér-idő struktúrát” és képcserés kommunikációt , hanem azonnal szakemberek kezébe kerülsz. A szülő megkapja azokat a tudományos bizonyított és elfogadott segédeszközöket, amivel együtt tud élni majd a gyerekével. Amikor kiderült, hogy nincs ilyen képzés, tudtam, hogy valakinek ezzel foglalkoznia kell. Alapítsunk rá egyesületet, keressünk rá forrásokat, ismertessük meg a szülőkkel, hogy mi ez, mire lehet igényük. Azonnal segítséget kaptam egy ügyvéd párostól, akik szintén részt vettek egy ilyen képzésen, még a bankszámlaszámunk sem volt meg, már beadtunk két pályázatot. A fő tevékenységeink a szülőképzés, a családsegítés, a havonta tartott szülőklubok és testvérklubot is szervezünk. Az egyik fő probléma Magyarországon, hogy a diagnosztizálás után a gyerekek általában már kapnak valamilyen szintű segítséget, de az apukák és anyukák, nem. Pedig az, hogy miképp indítanak el, nagyon meghatározza, hogy hogyan állsz az egész fogyatékossághoz. A mi történetünk happy enddel végződött, már nincs borszaga az anyukának, s talált egy jó helyet a gyermekének, ahol valóban foglalkoznak vele. Nem is tudja, hogy mi lett abból, hogy megláttam, hogy abból nőtt ki az egyesület és a mentorálás is.

–Csak hazai pénzekre pályáztok?

–Első körben igen, át kell látnunk az itthoni működést. Ki kell találnunk, hogy építsük fel a magyar szülőképző programot, az angol program nagyon drága, arra, hogy ellopjuk nem alapoznék. Remek magyar szakemberek vannak, Simó Judit és a Korai Fejlesztéő Központ munkatársai, ki lehetne dolgozni egy magyar programot, s használni az egyébként már létező programokat, melyeket csak itthoni feltételekre átdolgozva üzemeltetni kéne. Tematikus képzéseket is tervezünk, a világban elfogadott a tér-idő struktúrával és képes kommunikációval kapcsolatos tanfolyamokat.

Gyimesi Ágnes Andrea

Kapcsolódó anyagok:

Nappali álmok blog (http://nappalialmok.blogspot.com/)
 

Afrik

Állandó Tag
Állandó Tag
Áronom locsolni ment Apával :) Semmi locsolóvers, de Petőfiből összerakott egy verset, ami megfelelt a Nagyinak :) Néhány versből rakta össze, az eredmény elég volt:)
Ha pénzt kap, elteszi, aztán ha elég, akkor okos dologra használja :) Persze kinek mi az okos:D Áronomnak a netes truvájok jelentenek izgalmas dolgokat ...az angol nyelv ismerete számomra félelmetes módja.... mindent ért, szinte beszél angolul :) úgy gépel, mint én magyarul. Olyan gyerekem van, hogy ihajj :) Imádom, minden rezdülését! Azt érzem, hogy az Asperger nem is gond, hanem ajándék! Biztos, hogy szegénynek gondot okoz a kommunikáció a saját korosztályával ... mégis sok érték jön az állapottal.
 

Afrik

Állandó Tag
Állandó Tag
Most egyedül vagyok ... várom a fiúkat :)
Közben azon gondolkodom, miért baj az, ha valaki más? Mindig azt gondoltam, hogy a másság valami plusz.
Emléxem, gimis koromban azt éreztem, hogy ha valaki más, az érték, az valami több! De nem gondolja mindenki így. A gyerekemben csak pluszt látok ... valahogy másként lát mindent ... nem számítanak a konvenciók, a szabályok .... nem is akarom, hogy a mindennapi elvárásoknak megfeleljen.
Persze tudnia kell a határait, de eddig meg sem próbálta átlépni ezeket a határokat. Gondolkodom ... majd leírom még az érzéseimet, Áron reakcióit ... a határok túllépését :)
kellemes húsvétot nektek! :)
 

ladyb

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

Jómagam duplán érintett vagyok autizmusban...

Én vagyok az a szülő, aki halmozottan sérült (cp-s: mozgás és egyhe értelmi) gyermeke miatt mérlegképes könyvelőből gyógypedagógussá avanzsált 48 évesen. :) Anno érettségi után eredetileg is tanító néninek készültem, de leparkoltam a bölcsiben, mint gondozónő... Aztán valahogy pénzügyi területre tévedtem, és kiderült, ehhez is van affinitásom. :)
Szeptember óta tanítok is egy iskolában, ahol van autista tagozat, de nekem nincs autista gyermek az osztályomban. (A hatodikosok napközis tanára vagyok most.) Illetve eddig úgy tudtam, hogy nincs...
Egy hete kiderült, hogy mégis van egy, és az a saját magzatom. Ő a legkisebbik ugrifüles a családomban, most 13 éves, négy egészséges felnőtt gyermekem van még rajta kívül.

Most végig olvastam a fórumot és szeretném megköszöni nektek azt a sok tájékoztató könyvet, cikket, és szakirodalmat, amit elolvashattam és innen letölthettem!

Nekem főleg tanulásban akadályozott gyerekeknek való fejlesztő anyagaim vannak (ilyen szakon végeztem a Bárczin 2008-ban), de azokból szívesen felteszek ide egy adagot, ha van rá igény.

Üdv: Ladyb
 

rona.kriszta

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok,

Új vagyok még én is itt:p, de lelkes. Két kisfiam van. Áron 9 és fél, több mint 3 éve tudjuk,hogy autisztikus és 1,5 szűkítették a kört Asperger szindrómára. Plusz még van némi figyelem zavar is a képben, így nem unatkozom mellette sem én sem a pedagógusai. Ákos 4,5 hónapos, és remélem nem érintet. Könyveim inkább hagyományosak vannak,de sajnos rossz tapasztalat, nem jó fejlesztők annál inkább. (bár most már jó helyen vagyunk pár éve) :cool:
Keresem Norbohm,Ellen könyvét (már ha érdemes elolvasni) Tíz dolog, amit minden autizmussal élő gyermek szeretné, ha tudnál.
Valaki feltudná tölteni?

előre is köszönöm
 
Oldal tetejére