Befőzés, tartósítás

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Narancslekvár

Ezeket most is lehet, érdemes készíteni:

Narancsdzsem
Hozzávalók: <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com
><st1:metricconverter alt=
</st1:metricconverter>1 kg narancs, 1/2 l 100%-os narancslé, zselésítő anyag <st1:metricconverter w:st="on" ProductID="1 kg">1 kg</st1:metricconverter> gyümölcshöz, <st1:metricconverter w:st="on" ProductID="1 kg">1 kg</st1:metricconverter> kristálycukor, 2 citrom leve, 1 tasak vaníliás cukor, 1/2 mokkáskanál fahéj, 3-4 szegfűszeg, 1 szem csillagánizs (elhagyható), 3 cl Campari vagy piros gyümölcsszörp.

Elkészítés: A narancsokat forró vízben megmossuk, nagyon véknyan meghámozzuk. A lehámozott héjat gyufaszál vastagságúra vágjuk, forrásban lévő vízben 5 percig főzzük, majd hideg vízben 10 percig áztatjuk, megszárítjuk. A gyümölcsről leszedjük a rajta maradt fehér héjat is (ha rajta marad keserűbb lesz), majd éles késsel vágjuk ki a gerezdeket. A héjban, a hártyák között és a filézés közben keletkezett lét öntsük a rostos léhez. A narancslevet egy lábasban összekeverjük a cukorral, a citromlével, a vaníliás cukorral, a fűszerekkel és narancshéjcsíkokkal, felforraljuk, majd 5 percig főzzük fedő nélkül. A zselésítő anyagot, a recept szerint, hozzákeverjük a gyümölcshúshoz, hozzáadjuk a léhez, majd újraforrástól számítva 2 percig főzzük. A még híg levet levesszük a tűzről, belekeverjük a Camparit (szörpöt). A fűszereket kivesszük, ha szükséges leszedjük a habját. Megtöltünk egy tepsit 1 ujjnyi melegvízzel, ebbe állítunk 4 db. 3.5 dl-es üveget, megtöltjük őket, azonnal lezárjuk, és fejtetőre állítjuk. 5 perc múlva visszafordítjuk.

Narancskocsonya
Hozzávalók: <st1:metricconverter w:st="on" ProductID="2 dl">2 dl</st1:metricconverter> narancsszörp, <st1:metricconverter w:st="on" ProductID="3 dl">3 dl</st1:metricconverter> víz, 2 dkg zselatin, 1 db. narancs húsa és reszelt héja
Elkészítés: <st1:metricconverter w:st="on" ProductID="2 dl">2 dl</st1:metricconverter> vizet a narancsszörppel felforralunk, beleszórjuk a lereszelt narancshéjat. A maradék vizet ráöntjük a zselatinporra, 10 percig áztatjuk, majd apránként ráöntjük a még meleg narancslét. Folyamatos keveréssel feloldjuk a zselatint. Egy szögletes formába öntünk egy kevés kocsonyalevet, hűtőszekrénybe megdermesztjük. Elosztjuk rajta a kis kockára vágott, kimagozott narancshúst. Ismét kevés levet öntünk rá, majd így is dermesztjük. Végül ráöntjük a maradékot, és szilárdulásig hűtjük. Tálalás előtt a formából kiöntjük és felszeleteljük.

Narancslekvár narancsléből csökkentett szénhidráttartalommal
Hozzávalók: 1 l 100%-os narancslé, 2 db. kb. 15 dkg-os narancs, 2 ek. Glukonon, 1 tasak dzsemfix szuper (3:1)
Elkészítés: A narancsokat alaposan lemostam, vékonyan lehámoztam, kifiléztem. A narancshéjat feltettem vízben, pár percig forraltam, leöblítettem, felapróztam, a belső hártyát is felapróztam. A narancslében feltettem főzni. Vigyázzunk! Eleinte erősen habzott, nehogy kifusson! A forrás után 1 órát főztem, utána tettem bele a felkockázott narancs húst, a dzsemfixet, az édesítőt. Még bő ¼ órát főztem, és üvegbe tettem.
Megjegyzés: elég lett volna a belső hártya felét, vagy még kevesebbet beletenni. (Ha valaki nem szereti a kesernyés ízt, szedje le a lehető legtöbbet!) Lehet, hogy rövidebb ideig is elég főzni, nem biztos, hogy szükséges az 1 óra. A narancshéjat sokalltam, csak a 2/3 -3/4-ét tettem bele, én még ez is soknak éreztem. 3 db. 220 ml-es üvegbe fért el.
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Csak akkor gazdaságos, ha rendszeresen és nagyobb adagokat föz be az ember. Ha 4-5 üveggel teszünk el egyszerre, nem kifizetendő.
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Bodza

Most hallottam a rádióban egy műsort a bodzáról. Ebben azt mondták, hogy a virágban és a gyümölcsben is van valami káros anyag, ami már 50˚-on lebomlik. Hevíteni kell eltevés-felhasználás előtt!
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Rebarbara eltevése

A rebarbarának most van a szezonja!
A rebarbara furcsa növény: nem a levelét, nem a termését, de még csak nem is a gyökerét esszük –bár mindegyiket felhasználják gyógyászati célra-, hanem a levélnyelét. Ez, a sóskafélék családjába tartozó zöldség leginkább gyümölcsként kerül az asztalunkra

A majd ötezer éve ismert rebarbara gyógyhatása a keleti orvoslásban általánosan ismert, számos –A, B1, B2, C– vitamint tartalmaz, niacin, kálium, foszfor, kalcium, vas, magnézium és szelén is fellelhető benne. Az emberi szervezetnek szükséges cseranyagokat, flavonoidokat és még számos jó hatású anyagot tartalmaz, aranyérre, egyes bélbántalmakra jól használható. Vérzés csillapító, vizelethajtó, salaktalanító, étvágyjavító hatású.
Érdemes házi kertünkben termesztésbe venni, ha eddig még nem tettük meg, kevés munkával igénytelen zöldségnövényt nyerünk, az erőteljes bokrot formáló rebarbara kertünk dísze is lehet. Ültetése dugványozással történik, a laza, jó vízgazdálkodású talajt szereti. (A kereskedelemben kapható magja, de ezt csak akkor érdemes használni, ha dugványunk nincs, nem kapunk. A magról nevelése hosszabb időt igényel.) A kert szélén, árnyékos területen is jól terem. 5-6 évet is kibír egy helyen, ilyenkor érdemes átültetni, tőosztással szaporítani.
A rebarbarából készülő ételeket célszerű főzés közben kóstolgatni, nehogy savanyú legyen.

Eltevése

Rebarbara fagyasztása
A rebarbarát daraboljuk fel 2 és fél centis darabokra, 1 percig előfőzzük, majd hűtsük le. Rétegezzünk 45 deka gyümölcshöz 10 deka cukrot, így tegyük nejlonzacskóba, és fagyasszuk le.

Rebarbara befőtt
A rebarbaraszárakat megmossuk, lehámozzuk, kisebb darabokra vágjuk, és kiforrázott üvegekbe rakjuk. Forralt vizet lehűtünk, és beleöntjük az üvegekbe, úgy, hogy ellepje a rebarbarát. Csavaros fémtetővel lezárjuk az üvegeket, és 10 percig gőzöljük. Hűvös helyen tároljuk.
A rebarbara így a frisshez hasonlóan használható fel. Cukor nélkül készül, felbontás után tetszés szerint ízesíthető.

Rebarbara befőtt 2.<O:p</O:p
A rebarbarát megtisztítjuk, ujjnyi vastagságú kockákra vágjuk. A rebarbarát belerakjuk a befőttes üvegekbe, felontjuk vízzel, utána a vizet visszamerjük, hogy hány liter lett. Minden liter vízhez 20-25 dkg cukorral szirupot főzzük, ráöntjük a befőttes üvegekbe rakott rebarbarára, (szegfűszeget is tehetünk hozzaá. Aztán vizes dunsztba rakjuk (a gyöngyözéstől számított 20 percig főzzük), a gőzölőlében hagyjuk kihűlni.

Rebarbaralekvár<O:p</O:p
4 kg rebarbarát megmosunk, meghámozunk, és darabokra vágva fazékba tesszük. Hozzáadunk ízlés szerint cukrot (sokat, 1-2 kg-ot!), 1 citrom levét és apróra vágott héját (a citromlé szerintem nem fontos, mert a rebarbara elég savanyú!). Folytonos keverés mellet lekvársűrűségűre főzzük. Forrón, előmelegített üvegekbe töltjük, celofánnal lekötjük, szárazdunsztba tesszük. Kihűlve hűvös helyen tároljuk.
<O:p</O:p
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Mostanában a zöldborsót tesszük el.
Amikor pucoljuk, külön válogatjuk a zsengébbet és az erősebbet. A zsengét nyersen lefagyasztjuk, az erősebbet forróvízben hagyjuk éppen felforni, kihűtve, lecepetgetve ugyanúgy fagyasztjuk. (A főzőlét nem öntjök ki, leveshez felhasználjuk.) A főzőlébe először a zsengébb, egészséges hüvelyeket főzzük, ilyeneket szoktunk a levesbe is tenni, ezek is jó borsóízt adnak.
 

burgum

Állandó Tag
Állandó Tag
Hali! :)
Keresek egy dió-szörbet receptet - egy nagyon régi kulináris emlékemet szeretném feleleveníteni.
Emlékeim szerint ez török hagyományos édesség volt, sűrű állagú, átlátszó, kimondhatatlanul édes mézszerű folyadék, sok-sok nagyon fiatal zöld egész diókkal benne (amikben még nem indult be a csontosodás).
Ha valakinek meglenne, kérném ne tartsa vissza magát. :)
Én nagyon béna lehetek, mert ezidáig minden rákeresésem eredmény nélkül maradt. :(
(Itt kérdem, mert -végső soron- szerintem a szörbet a "befőttek" csoportjába tartozik.)
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Hali! :)
Keresek egy dió-szörbet receptet - egy nagyon régi kulináris emlékemet szeretném feleleveníteni.
Emlékeim szerint ez török hagyományos édesség volt, sűrű állagú, átlátszó, kimondhatatlanul édes mézszerű folyadék, sok-sok nagyon fiatal zöld egész diókkal benne (amikben még nem indult be a csontosodás).
Ha valakinek meglenne, kérném ne tartsa vissza magát. :)
Én nagyon béna lehetek, mert ezidáig minden rákeresésem eredmény nélkül maradt. :(
(Itt kérdem, mert -végső soron- szerintem a szörbet a "befőttek" csoportjába tartozik.)

Lehet, hogy a zölddió befőttet keresed (vagy valami hasonlót). Ez már itt is szerepel:
http://canadahun.com/forum/showthread.php?24555-Befőzés-tartósítás&p=2204196&highlight=z%F6lddi%F3#post2204196
Elég macerás elkészíteni, de fínom.
 

gledag

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
Sorbet

Az előző bejegyzéshez.

Mi az a sorbet?

Csatolás megtekintése 913900


Valószínűleg nem árt tisztázni azt a fogalmat, ami ma már egyre inkább elterjedt, de még sokan nem tudják, mit is jelent. Sorbet – azaz gyümölcsös finomság jéghidegen.


A sorbet szó az arab sharab szóból származik, ami italt jelent. A magyar nyelvben először sörbet néven találkozhatunk vele a török korban játszódó regényekben. Nem véletlen, hiszen Európába arabok és törökök által került.


Az máig tisztázatlan, hogy ezt a hamisítatlan nyári frissítőt is az okos kínaiak, vagy maguk az arabok találták ki. Mindenesetre Európába már az iszlámkonform alkoholmentes változat került. A dolog lényege a gyümölcs. Az általunk ismert legtöbb fagyitól eltérően pedig nem tejes, hanem vizes változatokról van szó. Néha mézzel is ízesítették, és általában innivalóként fogyasztották. Ma viszont tovább fagyasztva esszük.


Miután a mórok bevitték Spanyolországba, a törökök pedig a keleti területekre, elterjedt az egész kontinensen. Persze mivel a hűtés komoly gondokat okozott, először csak a gazdagoknak jutott a finom csemegéből, de hamar a sokfogásos lakomák szerves részévé vált. Ehhez hozzájárult először is egzotikus volta, másrészt az, hogy rájöttek, igencsak segíti az emésztést.


Ami szintén nagy előnye a jégkrémek között, az az, hogy sokkal kisebb a kalóriatartalma, mint a tejet tartalmazóké, nem beszélve arról, hogy zsírtartalma szinte nulla.
Ma már egyre több helyen megtaláljuk ezt a finomságot, vagy akár magunk is elkészíthetjük egy turmixgép segítségével.
Forrás:
Nők Lapja Cafe / Nyári tippjeink
Kovács Valéria
2004. 07. 29. - 00:0
 

gledag

Állandó Silver Tag
Állandó Tag
A világ legjobb sorbet összeállítása szín szerint

/Úgy gondolom,hogy az alábbiak alapján, a zölddió befőttet behelyettesítve el lehetne készíteni a keresett finomságot, legalábbis egy próbát megér./


Jöhet minden, ami jeges. A fagyikészítés azonban elég macerás, főleg, ha egyszerre többféle fagyit szeretnék. Mivel nincs fagyigépem, a végeredmény mindig sorbetközeli :) kivéve, ha nem egy doboz mascarponét használok el egy adag fagyihoz, mert akkor nem tud más lenni, csak tökéletesen krémes :))))))
ellenben a sorbet könnyen elkészíthető, könnyedebb ízvilágú és rengeteg lehetőséget rejt akkor, ha az ember ráveszi magát a 'fagyikészítésre'. amúgy is, ha visszagondolok, nagymamám fagyijai az isteni vaníliafagyin kívül inkább sorbetek voltak, mint a mai értelemben vett fagyik :))
összeszedtem hát szín szerint a sorbetben rejlő lehetőségeket, kérlek titeket, ha van kiegészítő ötletetek, írjátok meg, csak hogy bővüljön a repertoár :)
nos, kezdhetjük? :)
Az alap sorbet cukor, víz és valami, vagy cukor és gyümölcsturmix/lé. alaprecepteket írok, ezeket lehet kombinálni, ezektől eltérni, továbbfejleszteni :) fagyasztásközben kevergesd fél óránként, hogy kásásodjon(én csak kőkeményre fagyasztom, aztán szobahőmérsékleten hagyom egy 15percig, és elkezdem levakarni az olvadtam részeket. ha nagyon szépet akarsz, akkor ilyenkor habverővel is nekieshetsz, kására keverve már fagyikanállal is szervírozhatod). Ha lágyabb ízt szeretnél, akkor a gyümölcsöket a cukorral főzd 10 percig, így nem lesz annyira svanyú/kás az összhatás. Vagy használj befőttet, de az azért már nem az igazi...

Csatolás megtekintése 913904
FEHÉR


Citromsorbet: 6 lédús citrom, 10dkg kristálycukor. 3,5dl vízbe keverd a lereszelt citromhéjjal és cukorral. 3 percig lobogva forrald, hagyd kihűlni, majd tedd bele a citromlevet. -kiegészítheted lime-mal is, az izgalmasabb íz kedvelőinek-
Pezsgősorbet: 2dl Hungaria Extra Dry pezsgő, 2 citrom/lime leve, 1 sárga grapefruit leve, 10-15 dkg cukor, 2dl víz. Öntsd össze az alapanyagokat és fagyaszthatod is.
Kókusz sorbet: 5dl kókusztej, 2dl sűrített tej. Forráspontig melegítsd a tejet a kókusztejjel, hagyd kihűlni és mehet a mélyhűtőbe.
Ananászsorbet: 1 ananász, 15dkg cukor, 1dl víz. Turmixold össze az alapanyagokat és tedd mélyhűtőbe. Friss ananász helyett használhatsz befőttet is, akkor kevesebb cukor kell, a víz helyett pedig felhasználhatod a levét is.
Egres és bodzavirág sorbet: 30dkg egres, 3 evőkanál cukor, 3dl tejszín, 4 evőkanál bodzavirágszörp. Az egrest a cukorral és 4 evőkanál vízzel forrald fel, majd alacsony lángon további 10 percig főzd puhára. Turmixold össze, add hozzá a tejszínt és a szörpöt, aztán mehet a fagyasztóba.
Körte és gyömbér sorbet: 50dkg érett körte, 1 citrom/lime, 12dkg kristálycukor, 2 evőkanál gyömbérszirup, 2 darab cukros szirupban eltett gyömbérdarab (ha ezek nincsenek, akkor friss, kicsi gyömbérdarab belereszelve is megteszi).. Ha a körte kemény, akkor a felszeletelt körtét szórd meg cukorral, hagyd állni 10 percig, majd 2dl vízben főzd 10 percig kicsit puhává. aztán az összes alapanyaggal turmixold össze és fagyaszthatod is.
Banánsorbet: 5 érett banán, 1dl víz, 10dkg cukor. Turmixgépben pépesre keverve fagyasztható is.


SÁRGA


Rebarbara sorbet vaníliával: 75dkg rebarbara, 3 evőkanál barnacukor, 1 vanília kikapart belseje/fél rúd kávéőrlőben összedarálva. A rebarbarát a cukorral és 2dl vízzel főzd puhára a vaníliával együtt. Turmixold össze és fagyaszd le.
Sárgabarack sorbet: 50dkg sárgabarack, 15 dkg cukor, 2dl víz. Ha nincs szezonja, akkor barackbefőtt is megfelel. Turmixolj össze mindent és fagyaszd le.
Őszibarack/nektarin sorbet: 1kg őszibarack, 10 dkg cukor. Turmixolás után azonnal fagyaszthatod.
Sárgadinnye sorbet: 1 közepes sárga/zöld dinnye, 10dkg cukor. Csak turmixolni kell és mehet a mélyhűtőbe.
Grapefruit sorbet: 4 nagy grapefruit, 25 dkg cukor. Facsard ki a gyümölcsök levét, ha marad piros rostja, azt is tedd bele, és reszelj egy keveset a megmosott héjából is. Cukorral összekeverve fagyasztható is.
Mangósorbet: 1 kg mangó, 15 dkg cukor. Ha puha, érett a mangó, akkor turmixold össze 1 dl vízzel és cukorral. Ha kemény, 10 percig főzd puhára.
Eper-és mangó sorbet: 2 mangó, 30dkg eper, 1 citrom leve, 15-20dkg cukor. Turmixgépbe téve pépessé keverd, aztán tedd a mélyhűtőbe.
Narancssorbet kandírozott narancsdarabokkal: 5 lédús narancs, 15dkg cukor, 2 evőkanál kandírozott narancshéj. Facsard ki a narancs levét, keverd hozzá a többi hozzávalót. fagyaszthatod is.


PINK


Epersorbet: 1kg eper, 20dkg cukor, 1/2 citrom leve. Turmixold össze, a citrom megőrzi az eper élénk színét.
Málnasorbet: 50dkg málna, 1 evőkanál citrom, 15 dkg cukor. Turmix és mélyhűtő.
Csatolás megtekintése 913903

PIROS


Meggysorbet: 50dkg meggy, 15dkg cukor. Turmix és mélyhűtő, detto..
Görögdinnye sorbet: egy nagyobb göröddinnye darab és cukor ízlés szerint. Turmix és fagyasztó.
Piros szőlő sorbet: 1kg szőlő, 10dkg cukor. Turmixolás után szűrd át a magoktól.

LILA


Fekete ribizli joghurttal: 50 dkg feketeribizli, 3dl joghurt, 10-15dkg cukor. Turmix, fagyasztó.
Áfonya sorbet: 50dkg áfonya, 3dl joghurt, 10-15dkg cukor. Turmixolás és fagyasztás.
Szeder sorbet: 50dkg szeder, 15dkg méz. Turmix aztán fagyasztó.
Szilvasorbet: 60dkg szilva, 15dkg cukor. Turmix, ha túl sűrű, adj hozzá 1dl vizet.

Csatolás megtekintése 913901
ZÖLD


Zöldalma sorbet: 8-10 zöldalma, 15dkg cukor. Az almát megmosva, héjával együtt turmixold pépessé, majd add hozzá a cukrot. Ha túl sűrű tegyél hozzá alig 1dl vizet.
Kivisorbet: 1kg kivi, 15-20 dkg cukor. Összeturmixolva cukorral és kész is.
Csatolás megtekintése 913902
BARNA


Csoki sorbet: 5dl tejszín, 2dl tej, 1 tábla étcsoki, 3 evőkanál kakaó, 3 evőkanál cukor. A tejszínt a tejet a csokit a kakaóval forrald fel, tedd bele a cukrot, majd hűtsd le és mehet a fagyasztóba.
Karamell sorbet: 20 dkg cukor, 5dl tek, 2dl tejszín. A cukrot karamellizáld meg, majd öntsd bele a tejszínt és a tejet. Várd meg míg feloldódik, hűtsd le és fagyaszd.
Karamellás kávésorbet: 10 dkg cukor, 2 evőkanál kávé, 5dl tej, 2 dl tejszín. A cukrot karamellizáld meg, öntsd fel tejjel, tejszínnel és tedd bele a kávét. Lehűtve fagyaszthatod.


Forrás: Wholeliving.blog.hu
 

burgum

Állandó Tag
Állandó Tag
Mindenek előtt, köszönet úgy hangay13, mint gledag hozzászólásaiért.
Amit keresek, az közzel áll ahoz, amire hangay13 hívta fel a figyelmemet - de még mindig nem az igazi. Nem tünik elég édesnek. Remélem azonban, hogy rövidesen megkapom (a receptjét) - török/görög forrásokból. (Természetesen - ha megkapom - ide is fel fogom tenni.)
Ez egy olyannyira édes egy íz (kell legyen), hogyha kinyítva marad, akkor sem romlik meg. Ici-pici tányérkákban szolgálják/ták fel, ici-pici kanálkákkal, jegesvízzel mellette. Vettél egy-egy kanálkával, be-bemártogattad a jeges vízbe, és úgy kóstólgattad. S hogy méglehetetlenebb legyen az egész, közben a lehető legkeserűbb (török)kávét szürcsölgetted.

Egyébként a sorbet mindenhol az, amit gledag leírt (fennebb).
Kivéve, ahol nem.
Márpedig kevés helyen nem: csak ott nem, ahova eljutottak az egykori Török Birodalmi Isztambul görög negyedének (Fanaar) a kereskedői. Ez pedig: Balkán.
Mégegyszer: köszi a hozzájárulásotokért. :)
(Idebiggyesztenék én is egy pár képet, de ez nem az a fórum, ahol láthatni őket.)
(Forrás: culinaryanthropologist.org)
 

bice

Állandó Tag
Állandó Tag
Cukrozott zöld dió​
1 kg zöld dió * 8 szem szegfűszeg fahéj fél rúd vanília
50 dkg cukor

A dió alsó és felső végéből egy vékony szeletet levágunk, a
héját több helyen megszurkáljuk. A szegfűszeget néhány dió héjába szúrjuk. 8
napig áztatjuk, minden nap cserélve rajta a vizet, hogy a keserű íze elmenjen.
Forrásba lévő vízbe tesszük, 25 percig forraljuk. Leszűrjük, hideg vizet öntünk
rá. Másnap kivesszük a léből, ruhán leszárítjuk. A cukrot 1 dl vízzel és a
fűszerekkel sziruppá főzzük, és forrón ráöntjük a dióra. 1 napig állni hagyjuk,
akkor kiszedjük a diót, és a szirupot ismét felforraljuk. Ráöntjük a dióra. A
műveletet még kétszer megismételjük. Végül 10 percig főzzük a diót, a nagyon
sűrű szirupban. Azonnal üvegekbe tesszük, lekötjük. A celofánok, vagy a celofán
és a csavaros tető közé késhegynyi nátrium benzoátot teszünk.
 

dragonlance

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyon szeretjük a kovászos uborkát, idén megpróbálok télire is elrakni, mert rengeteg uborkánk termett.

Kovászos uborka télire I.


A szokásos módon elkészített kovászos uborkáról /miután elérte a kívánt ízt/ leöntöm és átszűröm a levét, hogy ne maradjanak benne kenyérdarabkák. Hozzá keverek egy teáskanálnyi nátrium-benzoátot, majd visszaöntöm az uborkára. Lezárom az üveget és hűvös helyre rakom. Hónapokig is eláll.


Kovászos uborka télire II.

Az üveg aljára 2-3 db alaposan megmosott /de nem megpucolt/ majd félbe vágott öreg krumplit teszek. Erre jön az uborka, a fűszerek / kapor, babérlevél, bors, fokhagyma/ majd újabb félbe vágott krumplik. Leöntöm langyos sós vízzel és napos helyre teszem. Pár nap múlva fogyasztható, de hűvös helyen hónapokig is eláll.



Nagyon sok lett idén a cukkínin is, ha valakinek lenne hozzá valami jól bevált receptje, megköszönném.
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Cukkíni

Nagyon szeretjük a kovászos uborkát, idén megpróbálok télire is elrakni, mert rengeteg uborkánk termett.

...

Nagyon sok lett idén a cukkínin is, ha valakinek lenne hozzá valami jól bevált receptje, megköszönném.

A cukkíni lényegében jó minőségű spárgatök. Mindent lehet vele készíteni, amit a tökkel.
Lehet gyalulva fagyasztani főzeléknek.
Lecsóba is felhasználható (mi akkora darabokra vágjuk, mint a paprikát, besózzuk egy félórát-órát állni hagyjuk sütés előtt, lehet egy kicsit többet használni belőle, mint a paprikából).
Lehet vele lekvárt szaporítani.
Savanyúságnak is finom, a zsenge termés eltehető, mint az uborka, a nagyobb is jó szeletelve. Mondták, de én még nem próbáltam, hogy kovászolva is jó.
Nálunk a rakott cukkíni a kedvenc ételek közé tartozik. Grillezve-olajban sütve is finom. A tökös-mákos rétest is szoktunk vele készíteni.
Szinte mindenhez jó, mert nincs erős saját íze, édes-sós-savanyú ételek szaporításához, adalékként szinte korlátlanul használható.
 

jasszemúj

Állandó Tag
Állandó Tag
Cukkinit ellehet tenni befőttnek ananász ízesítéssel, ha nem lehetne érezni az aroma ízét hát elhittem volna hogy ananászt eszek, amikor jól beért a Cukkini akkor kell eltenni befőttnek:))
 

jasszemúj

Állandó Tag
Állandó Tag
Mostanában a zöldborsót tesszük el. Amikor pucoljuk, külön válogatjuk a zsengébbet és az erősebbet. A zsengét nyersen lefagyasztjuk, az erősebbet forróvízben hagyjuk éppen felforni, kihűtve, lecepetgetve ugyanúgy fagyasztjuk. (A főzőlét nem öntjök ki, leveshez felhasználjuk.) A főzőlébe először a zsengébb, egészséges hüvelyeket főzzük, ilyeneket szoktunk a levesbe is tenni, ezek is jó borsóízt adnak.
Vagy szárazon eltenni a borsót, hüvelyestül leszedni és hagyni megszáradni, és kész hűtőbe tett ételt és onnan enni nem gyere-be számomra:))
 

hangay13

Állandó Tag
Állandó Tag
Vagy szárazon eltenni a borsót, hüvelyestül leszedni és hagyni megszáradni, és kész hűtőbe tett ételt és onnan enni nem gyere-be számomra:))

A megszárított borsót, mint száraz hüvelyest (babot, lencsét vagy sárga borsót) készíted el?
(A mondat végével nem tudom, hogy mit akartál mondani.)
 

szormi

Állandó Tag
Állandó Tag
[h=3]Csalamádé[/h]
Csalamádé 8 db 7,5 dl-s üveghez: Hozzávalók: 1 kg fehér fejes káposzta, 1 kg uborka, 1 kg paprika, 1 kg hagyma, 1 kg zöldpaprika (én ezt helyettesítettem sárgarépával, így mutatósabb) Ezeket mind vékonyan felszeleteljük, egy nagy edénybe összekeverjük, és a következőket szórjuk rá: 50 dkg cukor, 3 evőkanál só, 1 tk őrölt bors, 1 tk őrölt kömény, 1 tk szalicil, 1 tk borkén, 3 dl 10%-os ecet.
Az egészet jól összekeverjük és 24 óráig állni hagyjuk. Közben néhányszor átkeverjük. Üvegekbe töltjük (de ne túl szorosan rakjuk) és annyi levet öntsünk rá, hogy ellepje.
 

szormi

Állandó Tag
Állandó Tag
SAVANYÚSÁG ( 1 hónap múlva nagyon finom )




  • 1 kg uborka
  • 2 fej hagyma
  • 50 g só
  • 350 ml almaborecet (sima almaecetet használtam)
  • 350 g nádcukor
  • 2 ek fehér mustármag
  • 2 tk zellermag
  • ½ tk kurkuma
  • ½ tk egész feketebors
Az uborkákat tisztítás után 3-4 mm-es szeletekre vágtam, a hagymát először félbe, majd vékony szeletekre. Rászórtam a sót, alaposan összekevertem egy nagyobb tálban. Tányért tettem rá, majd súlyt . Így hagytam állni 3 órát. A teraszon, mert ez nem a zárt tereknek való illat.

Ezután szűrőbe öntöttem, és folyó hideg víz alatt leöblítettem, hagytam lecsöpögni. Amíg az uborka csöpögött, az ecetet összekevertem a cukorral és a fűszerekkel, felforraltam – ez sem zárt térnek való szag. Beleraktam a hagymás uborkát, újra felforraltam, és azonnal le is húztam a tűzről. Üvegekbe raktam úgy, hogy a lé teljesen ellepje. (Maradt egy kis lé, azt eltettem a következő adaghoz, jó lesz kiegészítésnek.)
Hűvös helyen 1 hónapig hagyom állni, hogy a fűszerek íze jól átjárja a zöldségeket, a kurkuma meg is festi, az uborka és a hagyma viszont megtartja a ropogósságát. Az ecet megszelídül, minden átveszi minden másnak az ízét egy kerek egészet alkotva.
 

nesratta

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi most tettünk el 5 kiló szilvalekvárt. Csak fahéjat és fél kiló cukrot tettünk az egészbe. Nem kell, hogy évekig elálljon, úgy is megesszük a télen.
 
Oldal tetejére