Csillagászat és űrkutatás

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Kína - fél kilométeres rádióteleszkóp

RADIOT2.jpg



Kínában elkezdték építeni a világ legnagyobb rádiótávcsövét, melynek 500 méteres átmérője jócskán meghaladja majd a jelenlegi csúcstartó, az arecibói 305 méteres antenna méretét.


fast500b.png

Kína délnyugati Guizhou tartományának Dawodang karsztmélyedésében elkezdték a FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) elnevezésű antenna építését, amely a 2016-ra tervezett elkészülte után méretét tekintve a világ legnagyobb egytányéros rádiótávcsöve lesz, fél kilométeres átmérője ugyanis több mint másfélszerese a jelenlegi rekorder arecibói teleszkóp 305 méteres méretének.


A katlan mélysége nem csak a fél kilométeres átmérőt teszi elérhetővé, hanem a szférikus alakot, ezen keresztül pedig mintegy 40°-os zenitszöget is.
Az óriási, még a legnagyobb zenittávolságnál is 300 méteres effektív átmérőt biztosító tányér a mérete miatt természetesen az arecibói teleszkóphoz hasonlóan fixen fog állni, a felület maga azonban aktív lesz: több mint 4 ezer darab mozgatható panel fogja alkotni, ami lehetővé teszi a szférikus aberráció korrigálását is.
A tányér fölé lógatott, az érzékelőknek helyet adó kabint hat kábel fogja tartani és mozgatni egy szervomechanizmus és egy robot segítségével.
Az építők szerint a puerto rico-i antennával összehasonlítva a FAST tehát három előnnyel is rendelkezik majd:
(1) körülbelül kétszeres nagyságú effektív gyűjtőfelület,
(2) szintén mintegy kétszeres nagyságú befogható égfelület, valamint
(3) könnyebb és kompaktabb fókuszkabin, ami sokkal kevésbé fogja zavarni a leképezést.



0.jpg

Az antennával fogható sugárzás frekvenciájának felső határát az aktív panelek mérete határozza meg.
A jelenlegi terveknek megfelelő felületi szegmentáció, a megvalósításhoz rendelkezésre álló idő és a költségkeret alapján reális cél a 3 GHz nagyfrekvenciás határ elérése.
A projekt tudományos célkitűzéseinek megvalósítása szempontjából legfontosabb L sávban a nagy gyűjtőfelületnek és a legkorszerűbb érzékelő berendezéseknek köszönhetően a felbontás 2,9 ívperc lesz, az érzékenység pedig el fogja érni a 2000 m[SUP]2[/SUP]/K-t. (Az érzékenység az effektív apertúra és az ún. zajhőmérséklet hányadosa.
Ez utóbbi a rendszer által hozzáadott zajt jellemzi.)
Az átállások maximális ideje 10 perc, a pozicionálás pontossága pedig 8 ívmásodperc lesz.



43.jpg
*
fast-0.jpg

A FAST háromdimenziós modellje.

[Li és tsai]​

A FAST hat alprojektre tagolódik:
(1) A karsztos mélyedés alakja közel van a gömbsüveghez, ennek ellenére körülbelül egy millió köbméter anyagot el kell távolítani a szükséges forma kialakításához, ami néhány százaléka az 500 méter átmérőjű félgömb térfogatának. Ez a munka 2012 szeptemberében már közel állt a befejezéshez.
(2) Az aktív reflektor körülbelül 4400 darab háromszög alakú, 11 méteres oldalhosszúságú alumínium panelből fog állni, ezekből a felület 5 mm-es pontossággal előállítható.
(3) A fókuszkabin tartó- és mozgatórendszere hat toronyból, kábelekből és az azokat mozgató szervomotorokból fog állni.
A fülke megfelelő pontosságú pozicionálását magában a kabinban egy további rendszer is fogja segíteni, melyet a darmstadti műszaki egyetemmel közösen fejlesztenek és segítségével az első, néhány cm-es pontosságú beállítás után a kabin néhány mm-es pontossággal a kívánt pozícióba állítható.
(4) A tányér alakjának és a kabin helyzetének valós idejű mérését másodpercenként 10-nél is több mintavételezés segíti, így a fülke pozicionálása 150 méteres távon 2 mm pontosságú lesz, a felület profilját pedig ezer pontjának helyzete alapján fogják kontrollálni.
(5) A FAST kilenc vevőegységgel lesz felszerelve, melyek lefedik a 70 MHz-től a 3 GHz-es felső határig terjedő frekvencia-tartományt.
A vevőegységek fejlesztése jelenleg egy háromoldalú kínai-amerikai-ausztrál együttműködés - NAOC, JBCA, CSIRO - keretében zajlik.
(6) A vezérlőközpont a tányér melletti kisebb bemélyedésben fog helyet kapni és a tervek szerint az építőanyaga főként fa lesz.




20121026_kinaban_elkezdtek_a_fel_kilometeres_radioteleszkop_epiteset_2.jpg
FAST hat alrendszerét bemutató metszeti ábra.
[Li és tsai]

A FAST tehát a 70 MHz és a 3 GHz közötti tartományban fogja észlelni többek között a neutrális hidrogén 21 cm-es sugárzását, pulzárok emisszióját, rekombinációs vonalakat és molekuláris vonalakat, beleértve a mézerek sugárzását is.
Egyik fő célja a Tejútrendszerben található nagyon hideg atomos hidrogéngáz szisztematikus tanulmányozása lesz. Mintegy 4 ezer új pulzár felfedezése is várható a méréseiből, melyek közül körülbelül háromszáz lehet milliszekundumos.
Az elképzelések szerint a FAST az OH-megamézerek számát a z < 2 térrészben legalább ezerrel fogja növelni, ami tízszeres növekedést jelent, de valószínűleg képes lesz távolságrekordot is dönteni az OH-megamézerek között. Tervezik továbbá exobolygók direkt rádiósugárzásának detektálását is a méteres hullámhosszakon.


A /hirek.csillagaszat.hu cikke nyomán
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Érdekes - archív: golflabda az űrben (2006.)

*
*
Megtörtént minden idők legnagyobb golfütése: a Nemzetközi Űrállomáson dolgozó orosz Mihail Tyurin egy golflabdát ütött el a világűrbe.
A szokatlan ötlet kivitelezését egy golfklub szponzorálta. </BEVEZETO>




imgres.jpeg



Nem ez volt az első golfütés bolygónkon kívül.
Alan Shepard ugyanis az Apollo-14 küldetés keretében a Hold felszínén már végrehajtott hasonló "műveletet".
Föld körüli pályáról azonban még nem csináltak ilyet.



medium.jpg



Mihail Tyurin nem gyakorlott golfjátékos, saját bevallása szerint a sportok közül leginkább a jéghokihoz konyít valamit.
Élete első ütését az űrsétára történő földi felkészülés során végezte.
A biztonság kedvéért három labda is volt nála, hogy ha valami esetleg valami rosszul sülne el, tudjon újból próbálkozni.


gr_nasa_wideweb__470x334,0.jpg

Ábra az ütés végrehajtásáról
/NASA/


A feladat végrehajtásának egyik nehézségét az okozta, hogy szkafanderben a mozgás igen körülményes, ezért csak egy kézzel lehet megfogni az ütőt.
Az ütés előtt a NASA szakemberei alaposan megvizsgálták, mekkora az esélye annak, hogy egy szerencsétlen ütés kárt tegyen az űrállomásban.
Elméletileg ugyanis nem lehetetlen, hogy az ellőtt labda olyan pályán haladjon a Föld körül, amelyen később ismét találkozik az űrállomással.
Ennek valószínűsége azonban még akkor is elhanyagolható, ha közelítőleg sem a tervezett irányba ütötte volna el a labdát az asztronauta.
Biztonsági okokból mindenesetre a hagyományosnál sokkal kisebb, mindössze három grammos labdát használtak.




swing472.jpg



A becslések alapján a golflabda közel három nap múlva ér a felsőlégkör olyan sűrű részébe, ahol aztán elég.
Addig viszont majd 2 millió kilométert tesz meg bolygónk körül keringve - kétségtelen, hogy ez minden idők legnagyobb golfütése.
Az ütést a szintén űrsétáját végző Mike Lopez-Alegria örökítette meg.



lopeznasa.jpg
-
lopez-al-thumbnail.jpg


A két űrhajós az ütés végrehajtása után nekilátott a komolyabb feladatoknak is.
Ez néhány szerelési munkát jelentett a Zvezda modul külső felületén (többek között egy rossz helyen lévő antenna áthelyezését), és a Progressz teherűrhajó beragadt antennáját is ki kellett kiszabadítniuk
</BEVEZETO>

origo.hu/tudomany/vilagur/2006
.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Az év legvékonyabb holdsarlója

0.jpg

x

A 2012-es év legvékonyabb holdsarlója ígérkezik november 13-án kora reggel: a csillagászok szerint mintegy fél órával napkelte előtt pillanthatjuk majd meg állandó kísérőnk cérnavékonyságú peremét.

November 13-án hajnalban a Magyar Csillagászati Egyesület előrejelzése szerint megpillanthatjuk az idei év legvékonyabb holdsarlóját, a Hold újholdat követő legkorábbi állapotát.


DSC00481.JPG




A Földet kísérő égitest kedden alig fél órával fog korábban kelni a Napnál, a sarló 16-17 órás lesz, amit száraz, tiszta idő esetén a délkeleti horizonton láthatnak felbukkanni a lelkes megfigyelők.
Hogy mennyire lesz tiszta az ég kora reggel, az még kérdéses: az Országos Meteorológiai Szolgálat prognózisa szerint kedden többnyire erősen felhős lesz az ég, ez alól csak a Tiszántúl lehet kivétel időnkén, itt-ottl gyenge eső, szitálás előfordulhat. <!-- END PRINTPAGE --><!-- END SENDBYEMAIL --><CENTER>


<TBODY>
</TBODY>
</CENTER><!-- SENDBYEMAIL --><!-- PRINTPAGE -->





<!-- FOOTER START -->
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
Az eszkimók különös változásokat figyeltek meg az utóbbi időkben, erről szól ez a 4 perces riport.
Bevallom, nekem más is eszembe jutott a filmről. Kiszely Istvántól hallottam, hogy milyen szépek a magyar emberek... (ember=férfi) Amikor néha hazajött Magyarországra és bement egy-egy kocsmába, ott olyan sok szép magyar embert látott. Ezen a mondatán én egy kicsit elcsodálkoztam, de miután a fenti filmet megnéztem, belátom, igaza lehet. :mrgreen:
 

Umaksuman

Állandó Tag
Állandó Tag
Kiszely Istvántól hallottam, hogy milyen szépek a magyar emberek... (ember=férfi) Amikor néha hazajött Magyarországra és bement egy-egy kocsmába, ott olyan sok szép magyar embert látott. Ezen a mondatán én egy kicsit elcsodálkoztam, de miután a fenti filmet megnéztem, belátom, igaza lehet. :mrgreen:
Nem egészen értem, mire gondolsz. Nálunk a kocsmában vannak olyan törzsvendégek, akiknek kevesebb a foguk, és több a szőr a képükön. Ráadásul törvénytelenül hosszú és egyenes az orruk, undorítóan fehér a bőrük, ronda, kerek szemük van, és vagy egy fejjel magasabbak a normális (eszkimó) embernél, akit az istenek a saját képükre és hasonlatosságukra teremtettek.:)
Ami a földtengely-problémát illeti, lehet benne valami. Én is megfigyeltem, hogy amíg tavaly nyáron a szomszéd ház szilvafájától egy tyúklépéssel jobbra nyugodott le a nap, most meg két macskaugrással balra tőle. És emlékszem, fiatalabb koromban még fényes szelek fújtak, most meg már sötét van, mire hazaérek a kocsmából. (Vagy lehet, hogy ez már a Világmindenség tágulásától van?):lol:
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
Nem egészen értem, mire gondolsz. Nálunk a kocsmában vannak olyan törzsvendégek, akiknek kevesebb a foguk, és több a szőr a képükön. Ráadásul törvénytelenül hosszú és egyenes az orruk, undorítóan fehér a bőrük, ronda, kerek szemük van, és vagy egy fejjel magasabbak a normális (eszkimó) embernél, akit az istenek a saját képükre és hasonlatosságukra teremtettek.:)
Ami a földtengely-problémát illeti, lehet benne valami. Én is megfigyeltem, hogy amíg tavaly nyáron a szomszéd ház szilvafájától egy tyúklépéssel jobbra nyugodott le a nap, most meg két macskaugrással balra tőle. És emlékszem, fiatalabb koromban még fényes szelek fújtak, most meg már sötét van, mire hazaérek a kocsmából. (Vagy lehet, hogy ez már a Világmindenség tágulásától van?):lol:
Zoo-Monkey.gif
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Az, hogy a filmen szereplő emberek nem rendelkeznek olyan "amerikai mosollyal", hogy a "B" betű kimondásakor is látszik az egész villogó fogsoruk a jól ápolt bölcsességfogukkal együtt, még nem jelenti azt, hogy a társadalom söpredékei, és mandínerből hülyének kell őket nézni.

A természeti jelenségeket nem azok figyelték meg soha, és ma sem, akik a jólét és a
marha nagy civilizáltság miatt már a füvet se tudják megkülönböztetni a műfűtől, hanem a "természeti"
népek, akik együtt élnek a természettel !

Gondolom, a több tiz/száz ezer éves megfigyeléseket sem villogó fogsorú politikusok vésték kőbe.

Amióta a Föld létezik és forog, azóta az éghajlati zónák is periódikusan változtak és , változni
is fognak.

Kisebb - nagyobb helyi eltéréseket okozhattak meteorit becsapódások, (csillagászati tényezők) valamint
az emberi tevékenység, de a változás fő tényezője földi ok, pl. ekliptika ferdeségének változása.
/a Föld lapultsága és tengelyferdülése/

Ennek következtében módosul a különböző földrajzi szélességeken kapott sugárzásmennyiség.
Ha az ekliptika ferdeségének értéke csökken, akkor vele együtt csökken a delelési magasság és a nyári
besugárzás, a téli viszont növekszik.
Periódusa kb. 40.000 év.

A Föld egyes területeinek éghajlatát döntő módon a Napból érkező
energiamennyiség határozza meg.
Természetesen minden terület valódi klímájának kialakításában még sok egyéb módosító tényező is szerepet játszik, például a légkör és mozgásjelenségei, a domborzat, a felszíni kőzetek minősége, a növénytakaró jellege, a talaj
stb.
Mindezek és még más elemek bonyolult kölcsönhatása eredményezi az időjárásváltozását és összességében az éghajlat jellegzetességeit.
Ha azonban csak a Nap sugárzását és a Föld bolygótulajdonságait (alakját, tengely körüli forgását, tengelyének ferdeségét, Nap körüli keringését) vesszük figyelembe az éghajlat területi különbségeinek kialakulásában
és a többi földi tényezőtől eltekintünk, akkor szoláris klímáról beszélünk.

A Nap két fontos sajátossága alapján az egész Földtekét három övezetre lehet osztani:

- az Egyenlítő két oldalán a térítőkig a trópusi
- a térítők és a sarkkörök között két mérsékelt
- a sarkkörökön túl két sarki övezet.

A beérkező energia mennyiségét, tér- és időbeli eloszlását többnyire a tengely körüli forgás is határozza meg.
Így a Föld éghajlata lényegesen változik a geológiai idők során.

Talán nem ártana az idős emberek véleményére, megfigyeléseire odafigyelni !
Nem csupán szlogen, - az időjárással kapcsolatban is - hogy semmi sem a régi !
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
Az, hogy a filmen szereplő emberek nem rendelkeznek olyan "amerikai mosollyal", hogy a "B" betű kimondásakor is látszik az egész villogó fogsoruk a jól ápolt bölcsességfogukkal együtt, még nem jelenti azt, hogy a társadalom söpredékei, és mandínerből hülyének kell őket nézni.

Bocsánat, bocsánat! Az én hibám. :oops: Nem kellene itt nyilvánosan bevallanom, hogy mindig csak a sármos fiúkon jár az eszem. Gondolhattam volna, hogy rossz vége lesz...

Az offolás részemről befejezve.:656:

A témával kapcsolatban: Ebben az évben az átlagosnál sokkal több jég olvadt el az Északi sarkon. Biztosan ez is megváltoztathatja egy tájban a látóhatárt.
 

Umaksuman

Állandó Tag
Állandó Tag
A természeti jelenségeket nem azok figyelték meg soha, és ma sem, akik a jólét és a marha nagy civilizáltság miatt már a füvet se tudják megkülönböztetni a műfűtől, hanem a "természeti" népek, akik együtt élnek a természettel !
És szerinted a filmben szereplő eszkimók melyik kategóriába tartoztak? Mert a környezetükből és a ruházatukból legalábbis nem látszott, hogy egész életüket a "civilizációtól" távol élték volna le. Abból pedig, amit a naplemente meg a csillagképek helyének változásáról mondtak, úgy tűnik, kb. annyira ismerik az égbolt jelenségeit, mint Kyra fórumtársunk.
Az pedig, hogy valakinek hiányos a fogazata, egyáltalán nem bizonyítja azt, hogy az illető "együtt él a természettel". Az eszkimók túlnyomó többsége mára már felhagyott a korábbi nomád életmóddal, faluban lakik, fix állása van, iskolába járt, és természetesen olvassa az ufós magazinokat, meg nézi a gagyi tévét. Így egyáltalán nem meglepő, hogy olyan dolgokat vél látni, mint amiket a világ bármely más részén élő, hasonlóan "tájékozott" (de alkalmasint több foggal és/vagy gondozottabb arcberendezéssel rendelkező) embertársai.
Amit a föld forgástengelye elmozdulásának sebességéről írtál, abból is világosan következik, hogy az idézett "megfigyeléseknek" ez nem lehet az oka. Egyébként is, nem ártana odafigyelni azoknak az idős embereknek a véleményére, megfigyelésére sem, akiknek megvan a felkészültségük és felszerelésük is ahhoz, hogy az efféle változásokat észrevegyék és felismerjék. Gondolok itt azokra a nyugdíjas "amatőr" csillagászokra, akik a Föld különböző részein rendszeresen végeznek megfigyeléseket, és tesznek új felfedezéseket, gyakran megelőzve fiatalabb amatőr társaikat, sőt a náluk sokkal jobban felszerelt "hivatásos" csillagászokat is. Ha a gonosz "hivatásosok" össze is esküdtek, hogy eltitkolják ezeket a rendkívüli változásokat, mi van a milliónyi "amatőrrel"? Őket hogyan vették rá a hallgatásra?
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Mégsincs metán a Marson ?

A Curiosity eddigi mérései a marsi légkör összetételéről azt mutatják, hogy jelenleg nincs kimutatható mennyiségű metán a légkörben, legalábbis a Gale-kráternél.

A Mars légkörében korábban már felfedezett metán azért izgatja különösen a kutatókat, mert akár valamiféle jelenleg is meglevő mikrobiális életforma terméke is lehetne.
A Föld esetében a légköri metán 90%-a biológiai eredetű.
Alternatív lehetőségként élettelen, geokémiai folyamatok is eredményezhetik metán felszabadulását.




rovers-self-portrait1-e1351977447821.jpg

A Curiosity legújabb „önarcképe” a robotkar végén levő Mars Hand Lens Imager (MAHLI) kamerával,
55 részletből összerakva.
A felvételek október 31-én készültek. (Kép: NASA / JPL-Caltech / MSSS)


A Curiosity SAM (Sample Analysis at Mars) berendezésének lézerspektrométerével a légkör összetételét elemezték, augusztus óta négy különböző éjszakán. Metánnak azonban nem találták nyomát.



Story-1_2012_Pull_Quote.jpg




Metánt a Marson először még 2003-ban, földi mérések alapján gyanítottak.
http://www.urvilag.hu/mars_express_es_beagle_2/20040921_mars_express_a_metan_es_a_viz_ugyanott_van
Az európai Mars Express űrszondának a bolygó körüli pályáról végzett megfigyelései alapján a gáz hely szerinti eloszlását is sikerült feltérképezni.
2006-ra ugyanakkor szinte teljesen eltűnt a metán a Mars légköréből, amiből arra következtettek, hogy a koncentráció az időben erősen változó lehet.
Korábban úgy számították, hogy a marsi atmoszféra mintegy 300 évig meg tudja tartani az újonnan keletkező metánt.
Úgy tűnik azonban, hogy ennél sokkal hatékonyabb mechanizmus létezik a gáz elnyelésére vagy felbontására.
Míg a korábbi mérések helyenként 50 ppb (parts per billion, milliárdod rész) koncentrációt is mértek, a Curiosity méréshatára mindössze 5 ppb volt, vagyis pillanatnyilag (és értelemszerűen a Curiosity állomáshelyére vonatkozóan) ennél csak kevesebb metán lehet a légkörben.


urvilag.hu
 

Bihar

Kitiltott (BANned)
Vagyis a Marson nincs élet, semmilyen. A marsi légkör pedig egy instabil gáz, lehet ennek is változó az összetétele és sűrűsége..
 

Progressor

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

Ausztrália északi részén Magyarország időszámítása szerint (2012/11/13)-án lesz teljes napfogyatkozás, amit élőben is mutatnak. Magyarország időszámítása szerint, elvileg 22:30 körül takarja majd el teljesen a Hold a Napot, de ez csak találgatás a részemről (elnézést a pontatlanságért). Kattints rá az alábbi linkre, ott élőben nézheted.:

http://events.slooh.com/
 

Kyra2

Kitiltott (BANned)
Egyébként is, nem ártana odafigyelni azoknak az idős embereknek a véleményére, megfigyelésére sem, akiknek megvan a felkészültségük és felszerelésük is ahhoz, hogy az efféle változásokat észrevegyék és felismerjék. Gondolok itt azokra a nyugdíjas "amatőr" csillagászokra, akik a Föld különböző részein rendszeresen végeznek megfigyeléseket, és tesznek új felfedezéseket, gyakran megelőzve fiatalabb amatőr társaikat, sőt a náluk sokkal jobban felszerelt "hivatásos" csillagászokat is. Ha a gonosz "hivatásosok" össze is esküdtek, hogy eltitkolják ezeket a rendkívüli változásokat, mi van a milliónyi "amatőrrel"? Őket hogyan vették rá a hallgatásra?

Itt pontosan melyik új és érdekes megfigyelésre gondoltál? Igazán megismertethetnéd velünk is azt az írást, amiben nyugdíjas és nem nyugdíjas amatőr csillagászok teszik közzé új felfedezéseiket. Hálás köszönet előre is.

Ezeket az eszkimókat - mert attól még, hogy nincs prémes kapucni a fejükön, még lehetnek eszkimók - talán valaki rávette, hogy mondjanak hazugságokat a kamera előtt? Miért ne lehetnének tegyük fel szemmel látható geológiai változások 50 év alatt? Nem ők az egyetlenek, akik drasztikus változást tapasztalnak az Északi és Déli sarkon. Igaz, jegesmedvével még nem láttam riportot, de ha találok, feltétlen megosztom veled. Már csak azért sem hagynám ki, mert kíváncsi lennék arra, hogy mit mondanál szegény macikról, amiért beledumálnak olyan témákba, amelyekben nem ők az illetékesek, hanem a sarkkutató tudósok...;)
 

Progressor

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!

Ausztrália északi részén Magyarország időszámítása szerint (2012/11/13)-án lesz teljes napfogyatkozás, amit élőben is mutatnak. Magyarország időszámítása szerint, elvileg 22:30 körül takarja majd el teljesen a Hold a Napot, de ez csak találgatás a részemről (elnézést a pontatlanságért). Kattints rá az alábbi linkre, ott élőben nézheted.:

http://events.slooh.com/

Elnézéseteket kérem hogy elírtam az időpontot, a teljes napfogyatkozás 21:40 körül volt látható.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Helyszíni tudósítás az ausztrál napfogyatkozásról

Sziasztok!

Ausztrália északi részén Magyarország időszámítása szerint (2012/11/13)-án lesz teljes napfogyatkozás, amit élőben is mutatnak. Magyarország időszámítása szerint, elvileg 22:30 körül takarja majd el teljesen a Hold a Napot, de ez csak találgatás a részemről (elnézést a pontatlanságért). Kattints rá az alábbi linkre, ott élőben nézheted.:

http://events.slooh.com/


*********

Kiegészítésként egy magyar megfigyelés:).


A Magyar Csillagászati Egyesület néhány tagjának lehetősége volt a helyszínen megfigyelni az
égi jelenséget.



20121114-napfogyi5.jpg

A hírportál expedíciójának boldog észlelői.


A beszámoló:

Nehéz tárgyilagos maradni az égbolt legszebb csillagászati eseménye kapcsán: jelen sorok írójának percekig remegtek a lábai a totalitás pontosan két percig tartó gyönyörteli látványa, illetve a felvezető fényjátékok és színváltozások után.
De ne szaladjunk ennyire előre a hírportál napfogyatkozás-expedíciójának eredményes megfigyelései kapcsán!
A helyi időben november 14-én, szerdán reggel bekövetkező fogyatkozásra rendkívüli alapossággal készültünk.
Már a pénteki első terepfelmérő autós kirándulás során beazonosítottuk a Bob's Lookout néven ismert kilátót jó kétórás vezetésre a lakhelyünkként szolgáló Palm Cove-tól.
A helyszín erősségei közül a legfontosabb a kellő távolság a tengerparttól (emiatt a partmenti gomolyfelhők már nem jutnak el idáig), a tökéletes délkeleti kilátás, illetve a Nap felé elterülő síkságra való rálátás.
Azért nem bíztunk semmit a véletlenre: hétfőn reggel innen néztük meg az 50 órás holdsarlót, s a közben begyűjtött pozitív benyomások alátámasztották az elhatározást, hogy nem a bizonytalan tengerparti övezetből kockáztatjuk meg életünk egyik legnagyobb égi jelenségének észlelését.
Mindez kedd reggel csak tovább erősödött, amikor ugyan hajnal 5 és 6 között felszakadozott a felhőzet a tengerparton és sikeresen észleltük is az immár csak 25 órás holdsarlót a Csendes-óceán partjáról, ám a totalitás előtt pontosan 24 órával már zuhogó trópusi eső váltotta fel a derültes eget.
Természetesen biztosak voltunk abban is, hogy amatőrcsillagászok százai, de akár ezrei is ugyanerre a belső felföldi menekülő útvonalra gondolnak, ezért lakhelyünket már kedd este 8-kor elhagytuk.
Terveink szerint kb. este tíztől reggel 5-ig gyönyörködtünk volna a csillagos déli égben, majd pedig a műszereket napfogyatkozás-szemüvegre és fényképezőgépekre lecserélve reggel a napfogyatkozás tette volna fel a koronát a csillagászati örömök éjszakájára.
Ezt a szépen hangzó tervet húzta keresztül a helyi mikroklíma: a trópusi esőerdővel fedett hegyeken átkelve matt fekete égbolt, tökéletes borultság fogadott a kilátóhoz vezető főút mentén.
A keleti szél a tenger felől messzire besodorta a párás levegőt, ami éjfél körül még gyakorlatilag zárt felhőzetet alkotott a Bob's Lookout felett is.
Nehéz leírni az érzést, amikor ez ember egyenként érzi a hajszálait megőszülni...
A józan ész végül is győzött az érzelmek felett: reggel 6-ig még sok minden történhet, felesleges éjfélkor aggódni az amúgy autókkal teljesen megtelt kilátóból való további menekülés útvonalán, várni kell reggelig.
Ezen gondolat jegyében a Tahin-Kiss duó nyugovóra tért az autó védett melegében, a Sárneczky-Szabó páros pedig felvállalta a felhőzet követésének nem sok örömmel járó feladatát.



20121114-napfogyi1.jpg


Éjjeli látkép a Puppis-Carina tejútról, jobb szélen a Nagy Magellán-felhővel.



Hajnal 3-kor a csapat három férfi tagja egyöntetű lelkesedéssel állapította meg: az összes felhő eloszlott, s onnan kezdve az állatövi fényben, az időnként feltűnő hullócsillagokban és a déli csillagképekben gyönyörködve vártuk az 5:38-kor bekövetkező napkeltét.
A kilátóból gyakorlatilag rögtön napkelte után már kezdődött a részleges fázis, a holdkorong egyre nagyobb darabot harapott ki a Napból.
A totalitás pontosan 2 percig tartott 6:38 és 6:40 között, amikor is a Nap 13 fok magasan látszott a horizont felett. Az 1999-es napfogyatkozás emlékei alapján volt képünk a várható fény- és színváltozásokról, de a valóság minden elképzelésünket felülmúlta!
Kezdetben mindössze a napfogyatkozás-szemüvegekkel követtük a Hold útját csillagunk korongján.
Valamikor a félig eltakartság állapotában tűnt fel először a fények és különösen a színek fakulása. Hirtelen kezdett minden elszürkülni, mintha az élet maga távozni akarna a helyszínről.
Az égbolt mélykékről egyre furcsább szürkéskékre váltott. A Naptól kinyújtott kéztávolságából jó arasznyira látszó Vénusz elég hamar feltűnt szabad szemmel is az égen, miközben mindenféle kis lyukak árnyékai egyre feltűnőbben napsarló alakúakká váltak.

20121114-napfogyi2.jpg


Teljes napfogyatkozás!



Hogy még véletlenül se fussunk ki az időből, időzített riasztásokat állítottunk be a teljesség előtt tíz, öt és két perccel, illetve egy másikat pontosan a totalitás közepére, jelezni, hogy még egy perc van hátra.
Ezek a riasztások végül is nagyon hasznosnak bizonyultak, mert a teljesen elfedett Napra rácsodálkozva könnyű elveszteni az időérzéket.
Fotósunk Szabó Róbert volt, aki 250-es teleobjektívvel és okostelefonos panorámakészítéssel készült.
A többiek szabad szemmel és 20x60-as binokulárokkal követték az eseményeket.
Mindenki másra figyelt fel és utólag még órákon át meséltük izgatottan, ki mit is látott pontosan.


20121114-napfogyi3.jpg

A nagy égi margaréta a táj és a tengerparti felhők felett.


A Hold eltakarja a Napot - miért olyan nagy szám ez, kérdezheti bárki.
Szinte lehetetlen megfogalmazni azt az érzést, amikor a minden életnek forrást adó nagy égi lámpás átalakul egy nagy égi margaréta virággá.
Ásítozó fekete üresség, körülötte a gyöngyházfényű napkorona.
Kisebb látcsövekkel feltűnnek a protuberanciák rózsaszín foltjai a napkorong peremén.
A fények kihúnynak, az égen feltűnnek a legfényesebb égitestek.
Kis csapatunk tagjai ezúttal beazonosították a Vénusz, Jupiter és Szaturnusz bolygókat, a Centaur alfa és béta jelű csillagát és a teljes Dél Keresztjét.
Minden bizonnyal több fényes csillag is észrevehető lett volna, de a két perces totalitás alatt ennyire futotta.


20121114-napfogyi4.jpg


A gyémántgyűrű igazi csillagászati ékszer.



F:csillagaszat.hu/asztroblog/20121114-ausztraliabol-jelentjuk
 

Umaksuman

Állandó Tag
Állandó Tag
Itt pontosan melyik új és érdekes megfigyelésre gondoltál? Igazán megismertethetnéd velünk is azt az írást, amiben nyugdíjas és nem nyugdíjas amatőr csillagászok teszik közzé új felfedezéseiket. Hálás köszönet előre is.
Ha figyelmesebben elolvasod az idézett szöveget, láthatod, hogy nem szerepelnek benne sem az "új", sem az "érdekes" szavak a "megfigyelés" vagy "felfedezés" szavakkal kapcsolatban, és éppen ez a lényeg.
Nem szeretném, ha megint azzal vádolnának, hogy hülyének nézek bárkit is, de úgy látom, itt az alapokkal kell kezdenem. Ha valakit untatnak ezek a banális dolgok, nyugodtan nyomja meg a PgDn-t.
Tehát: az égitestek (a Nap, a Hold, a bolygók, a csillagok) a megfigyelő helyétől és a megfigyelés idejétől függően más-más helyen látszanak az égen. Ezt a helyet általában vízszintes síkban az iránytű adta északi iránnyal bezárt szöggel, és függőlegesen a vízszintes síkkal bezárt szöggel szokták megadni. (Ennél sokkal pontatlanabb meghatározás az, ami az "eszkimós" videóban volt: "ott, annál a nagy hegynél".) A pozíció időtől függő változását döntően a Föld tengely körüli forgása okozza, míg a megfigyelő helyétől függőt a Föld forgástengelyének ferdesége. Ezért a csillagászati munkában az égitestek pozíciójának meghatározásához egy az "állócsillagokhoz" rögzített koordinátarendszert is használnak, ami független a megfigyelő helyétől, és az idő függvényében is csak nagyon lassan változik. A csillagkatalógusok ezeket a koordinátákat tartalmazzák, és az egyes megfigyelőknek ezeket kell átszámolniuk ahhoz, hogy megtudják: az adott megfigyelési helyen pontosan hová célozzanak a távcsövükkel, hogy megtalálják a keresett objektumot. Márpedig olyan "új és érdekes" megfigyeléssel én még nem találkoztam (ha valaki igen, feltétlenül szóljon), hogy csillagászok – akár amatőrök, akár hivatásosok –tömegesen sikoltoztak volna, mert nem találták a keresett csillagot a kiszámított helyen. A földtengely dőlése hirtelen megváltozásának pedig ez egyenes következménye lenne.
És hogy hol nem találkoztam velük (tehát hol publikálnak rendszeresen amatőr csillagászok): magyarul pl. többnyire a Magyar Csillagászati Egyesület "Meteor" című lapjában, de létezik még az Albireo, az Amatőrcsillagászati Courier, a Binary, vagy a Draco, több most hirtelen nem jut eszembe. Jelentősebb nemzetközi fórumok pl. az Amateur Astronomy Magazine, vagy a Sky and Telescope.
Ezeket az eszkimókat - mert attól még, hogy nincs prémes kapucni a fejükön, még lehetnek eszkimók - talán valaki rávette, hogy mondjanak hazugságokat a kamera előtt?
Megint nem olvastál elég figyelmesen. Nem a nyilatkozók eszkimó mivoltát vontam kétségbe, hanem Zsuzsannának azt az állítását, hogy ők "természeti népek" lennének, "akik együtt élnek a természettel", és nem olyanok, akik "a jólét és a marha nagy civilizáltság miatt már a füvet se tudják megkülönböztetni a műfűtől". Természetesen a füvet ill. műfüvet illető tudásukat a videó alapján nem tudom megítélni, de pl. azt, hogy az égitestek látszólagos helye az égen napi és éves ciklikusságot mutat, a harminc-egynéhány ezer éves ciklus okozta elmozdulás pedig egy emberöltő alatt szabad szemes megfigyeléssel nem érzékelhető, a városi folklórban "természetközeli népeknek" nevezett embereknek illene tudniuk.
És természetesen a videó alapján az sem állítható, hogy az eszkimókat valaki rávette volna a hazugságra (mint ahogy az sem, hogy nem így történt:)), ezért én sem állítottam ilyet. Csak arra hívtam fel a figyelmet, hogy csillagászati kérdésekben éppen olyan tájékozatlannak (pontosabban félretájékozottnak) tűnnek, mint bárki más szervezett iskolarendszeren és globális tömegmédián nevelkedett nem csillagász szakmájú vagy érdeklődésű "civilizált" ember. Ha bemész egy magyar kocsmába, és megkérdezed bármelyik "bentlakót", hogy szerinte van-e kapcsolat az időjárás és valami, a bulvár-médiában rendszeresen nyomatott természeti vagy társadalmi változás között, hasonló válaszokat kapsz.
Miért ne lehetnének tegyük fel szemmel látható geológiai változások 50 év alatt? Nem ők az egyetlenek, akik drasztikus változást tapasztalnak az Északi és Déli sarkon.
Ki mondta, hogy nem lehetnek? De a konkrét esetben az illető nem azt mondta, hogy a hegy ment odébb, hanem hogy a napnyugta helye mozdult el, és ezt – meg a többi megfigyelt(?) változást – valószínűleg a föld forgástengelyének elmozdulása okozta.
Csak megjegyezném: az égtájak irányával kapcsolatos problémákat viszont okozhatta a mágneses pólus elmozdulása: ez egy emberöltő alatt is képes annyit mozogni, hogy a közvetlen közelében komoly tájékozódási problémákat okozzon – már ha az ottani "természeti népek" iránytűvel akarnának tájékozódni.:)
 
Oldal tetejére