Döntött az amerikai bíróság, Magyarország elveszítheti az egymilliárd dolláros kincset

Az amerikai bíróság a Herzog-örökösök javára döntött: illetékes eldönteni, vissza kell-e szolgáltatnia a magyar államnak az egymilliárd dollárt érő gyűjteményt, amely a háborút követően került köztulajdonba.

Harmadszor is a Herzog-örökösök javára döntött a tengerentúli bíróság a magyar állam ellen indított perben, derült ki az Egyesült Államokban folytatott tárgyalásokat követő PacerMonitoron közzétett határozatból. Az úgynevezett közbenső végzés szerint

a család által követelt 42 festmény és szobor ügyében az amerikai bíróságnak „joghatósága” van,
azaz Ellen Segal Huvell bíró elutasította a magyar álláspontot, amely szerint az ügyben indított per lefolytatását illetékesség hiányában meg kell tagadnia az ottani igazságszolgáltatásnak.

A Herzog család nevében, 44 kivételes műalkotás visszaszerzése érdekében 2010 júliusában Herzog Mór dédunokája, David de Csepel indított pert, a magyar kormány két fellebbezést nyújtott be, de nem győzték meg a bírákat, azaz a jogi eljárás folytatódhat. Úgy értesültünk, a legújabb határozat ellen az alperes magyar kormány ismét vaskos dokumentumokkal tiltakozik, ám az ügyet ismerő forrásaink szerint csekély eséllyel.

A család egyelőre nem lépett, de feltételezhetően a csomagból kihagyott két képet sem kívánja veszni hagyni. (Az egyik id. Lucas Cranach Angyali üdvözlete a XVI. századból, a másik az angol portréfestő, John Opie XVIII. századi festménye.)

04116_festmeny.jpg

El Greco: Krisztus az Olajfák hegyén
Szépművészeti Múzeum
A bíróság a további 42 kép sorsáról fog dönteni. Közülük a legértékesebb az El Greco főművei közé tartozó Krisztus az Olajfák hegyén című vászon, mely ma – a Szépművészeti Múzeum rekonstrukciójának befejezéséig – a Magyar Nemzeti Galériában látható. A piacon hasonló kvalitású alkotás nem fordult még meg, de művészettörténész szakértők szerint százmilliós értéket képvisel. Nem forintban, dollárban.

A műtárgyak között további El Grecók sorakoznak: Szent Antal portréja, – feltehetően önarckép (!) –, Goya, Renoir, Corot, szobrok, tökéletes állapotú, francia gótikus alkotás, tízmillió dolláros darabok, és értékük meg is sokszorozhat az érzelmekre, a műalkotásokhoz fűződő történetekre sokszor euforikusan reagáló piacon.

A szakértői becslés az egymilliárd dollár összértéket sem tekinti túlzásnak.

Márpedig tudomásunk szerint nem is olyan rég formálódóban volt a magyar állam és a Herzogok között a peren kívüli megállapodás, amely egyetlen kvalitásos kép áránál is alacsonyabb értékű kárpótlást tett volna lehetővé, mégpedig úgy, hogy a család lemondott volna minden követeléséről, beleértve az esetleg Oroszországból visszaszerzett műalkotásokat is. Ez végül nem jött létre, és nem a Herzogok torpedózták meg…

04116_szent-andras-apostol.jpg

El Greco: Szent András
Szépművészeti Múzeum
Jogi szakértőnk szerint várhatóan egy év kell ahhoz, hogy mérlegelje az amerikai bíróság az alperes érveit, és végső ítélet szülessen, ez aztán a tengerentúli rend szerint az amerikai igazságügyi minisztérium asztalára kerül, amely az elnök elé terjeszti, majd ha kell, a kongresszus is foglalkozik az üggyel. Több hozzáértő is úgy vélekedik, nagy az esélye annak, hogy a Herzog-követelés jogilag megáll a lábán, és akkor Magyarországnak nem marad más hátra, mint kiadni a páratlan gyűjteményt. A nemzetközi jog szerint nincs kibúvó olyan ítélet alól, amelyet az egyik peres fél állampolgársága szerint illetékesnek kimondott bíróság hoz.

Keddtől újra láthatók az El Grecók
A Szépművészeti felújítása idejére a Magyar Nemzeti Galériában állították ki a Hősök terei múzeum legfontosabb műalkotásait. Tegnap szerettük volna kiállítótermi környezetükben lefotózni a Herzog-gyűjteményből származó El Greco-festményeket, de a hétközi esőkből éppen ebbe a terembe jutott annyi víz, hogy le kellett venni a falakról a képeket. Valószínűleg keddtől lesznek újra láthatók. (K. K.)

Ezzel más hasonló perbe fogott országok sem próbálkoztak. Emlékezetes precedens volt az Altmann-ügy, amelyet ugyancsak a külföldi államok immunitásáról szóló 1976-os törvényre építettek a felperesek. E szerint az amerikai állampolgárokat ért, külföldi által okozott sérelem esetén amerikai bíróságon perelhető egy másik ország vagy annak hatósága. Ausztria nem tudta megakadályozni, hogy az amerikai igazságszolgáltatás döntsön az Altmann-örökségről, így

Gustav Klimt leghíresebb festményét, Bloch-Bauer portréját további négy képpel együtt leakasztották a Belvedere faláról,
és átadták az Egyesült Államokban élő örökösnek.

04116_angyali_.jpg

El Greco: Angyali üdvözlet
Szépművészeti Múzeum
Érdemes megjegyezni, hogy a világ múzeumai az elmúlt évtizedben átvizsgálták gyűjteményeiket, és többnyire az interneten publikálták a holokauszt idején elrabolt, azóta sem visszaszolgáltatott műkincsek listáját. Magyarország ezt mindmáig nem tette meg.

A Herzog-kincs
Herzog Mór mintegy 2500 darabos gyűjteményének egy része a Szovjetunióba került, ma is ottani múzeumok hadifogolyai. Egy másik részét a háború után Herzog István felesége és Herzog András özvegye Nyugatra csempésztette. Büntetésként a magyar állam elkobozta Herzog Erzsébet itt ragadt örökségét, amelyből a 44 műtárgy képezi a mostani per alapját. A rendszerváltás óta többször is próbálkoztak a család tagjai, hogy visszakapják a kincseiket, de egymással is ellentétben lévén, külön-külön. Itthon többször is pert vesztettek. 2010-ben aztán összefogott az összes örökös, és az ügyet a legfiatalabb tagra, David de Csepelre hagyták, azzal a reménnyel, hogy ő talán megéri az ítélethozatalt…

Rédei Judit

herczog.jpg
 
Szervusztok ,
akkor lassan kifog ürülni az összes Magyar Múzeum . De hogyan is van a dolog a Quedlinburgi kincsekkel ??:D
 
Szervusz Melitta ,
áh dehogy :D csak ugye még 1989-ig ha az ugynevezett Konzuli útlevéllel kiköltöztél külföldre nem engedtek dolgokat ki az Országból , a különbözö "hatoságok" határozták meg , hogy az "állami tulajdon" hiába a Tiéd már 1000 éve !!:rohog:
A másik nem csak az Oroszok vittek el "mükincseket és eröszakoltak meg nöket gyerekeket , kecskéket " hanem mi a "müvelt nyugat sem kesztyüs kézzel a másikakkal . Lásd a sok "általunk" elrabolt kincsröl ! Itt értem a "müvel nyugaott" a Németektöl elkezdve az ameerikai katonáig mind ! Sajnos ilyenkor mind egyformák kivétel nélkül .
 
A quedinburgi kincseket visszaadták az amik.
"Ha ők sem akkor mi sem" elég rossz érv. Én is visszakövetelném ha az enyém lenne.
A műkincs rablásnak európában komoly tradiciója van. A rómaiak szisztematikusan
rabolták ki a görögöket.
Pár évvel ezelött Zürich és St.Gallen között ment a cirkusz állitólagosan rabolt kincsek miatt.
St.Gallen Den Haag-gal fenyegetőzött. A dolog háromszáz évvel ezelött történt.:D
 
Utoljára módosítva:
Szervusz Gumelig ,
igen "vissza adták" , hogy száz millió $ is folyt a vevö és az eladó között ?? Pontosan ugy mint sokmás háborúban eltünt kincs is ..
 
Az amerikai bíróság illetékes Magyarországon? Most nem cikiből kérdezem, hanem kiváncsiságból. Ha illetékes, akkor gondolom a magyar is illetékes az USA területén.
A a vilagert se cikibol kerdezed, tudjuk. Amerikai allampolgarok s, nem magyarallapolgar .
Magyar birosaghoz azert ilyen ugyben nem erdemes fordulni, hisz ma, most, par honapja a Munkacsy kepet is finoman mondva elzabraltak a tulajdonostol. Pol Peterhez kene neki fordulni?
 
Szervusztok ,
az igaz , hogy Magyarországon nagyon sok Muzeum öriz tárgyakat a Hatyany vagyonból , de ezzenkivül sok Nyugat-Europai ország ,London és ha jól tudom Amerikai Muzeumokban is van elég sok a Hatvany féle vagyonból . Akkor ezzek nem kötelesek azzokat a jogos tulajdonosoknak visszaadni ?? Meg mi van azzokal akinél valahol egy séfben otthon vagy egy bankban ez elhelyezve ??
Amugy majd ugyan ez vár ránk a TTIP-el amit ajándékba fogunk Brüsszelböl kapni :rohog::rohog:
 
Utoljára módosítva:
Nem is értem, hogy lehet ez vita tárgya. A család vagyonát elkobozták a nácik, mikor bejöttek a ruszkik, akkor ők visszavették a náciktól, ami meg nem került hozzájuk, azt a magyar állam bosszúból még megkaparintotta. Az egyetelen civilizált megoldás a magyar állam részéről az lehetett volna, ha visszaadja a tulajdonjogot és valamilyen alkut köt arról, hogy legalább a leghíresebb képek, szobrok maradhassanak a múzeumokban.
Egyébként a kurucinfon olvastam egy nagyon durva cikket erről az esetről. Elképesztő, hogy a netes korszak újságírásában semmilyen etikai normának nem kell megfelelnie egy írásnak...
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

petrucy wrote on sizsu's profile.
Megtisztelve érzem magam a követés bejelölése miatt.-))
vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönömszépen a legújjab fordítást !
A "friss üzenetek + napok óta nem jelennek meg,hibát jelez
vorosmart wrote on DeeYoo's profile.
Köszönöm szépen a fordítást.

Statisztikák

Témák
38,094
Üzenet
4,794,907
Tagok
615,340
Legújabb tagunk
Torda Bernadett
Oldal tetejére