Dagad a botrány: Kitálal egy magyar pilóta a reptéri fosztogatásokról

Egy több éve repülőgép-vezetőként dolgozó magyar férfi szerint nem új keletű, hogy a poggyászokért felelős dolgozók kipakolják a csomagokat. Sőt, ő úgy tapasztalta, valóságos maffiaként működnek.

Csak úgy özönlenek az olvasói történetek szerkesztőségünkbe a repülőtéri fosztogatásokról, miután a Ripost csütörtöki lapszámában beszámolt egy botrányos esetről. Mint ismeretes, egy fiatal édesanya gyermekét és annak diáktársát lopták meg, miután elvették tőlük a fedélzetre felvihető kézipoggyászt.

“Felszállás előtt mégis azt mondták, hogy nem vihetik fel a gépre, le kell tenniük a lépcső mellé. Utólag visszagondolva ez azért is furcsa, mert mindenhol átengedték őket a csomaggal”

– emlékezett vissza a történtekre az anyuka, akinek fia a Ryanair légitársaság gépével utazott Koppenhágába, ahol megdöbbenve tapasztalták, hogy minden pénzük hiányzik a csomagból: az összes forint, euró és dán korona eltűnt.

A szülő próbálta kideríteni, mi is történt, ám a Ryanair csak bocsánatkérő levelet küldött az okozott kellemetlenségekért, a magyar rendőrök pedig botrányos indokkal zárták le a nyomozást, szerintük ugyanis

a lopás nem minősül szabálysértésnek, és az sem bizonyított, hogy a pénzek Magyarországon tűntek el…


Dagad-a-botrany-Kitalal-egy-magyar-pilota-a-repteri-fosztogatasokrol-1.jpg

Várlázító indokkal zárta le a nyomozást a magyar rendőrség

A botrány kipattanása után megkereste a Ripost szerkesztőségét egy magyar pilóta, aki korábban a Malévnál dolgozott repülőgép-vezetőként. A neve elhallgatását kérő férfi szerint már több tíz évvel ezelőtt is kifosztották az utasokat Ferihegyen.

“Az első felszállásom még a kilencvenes években volt, természetesen nagy odafigyeléssel végeztem a munkám. A gép késve indult, ugyanis a rakodómunkások nem végeztek időben, én ezt az előírásnak megfelelően jelentettem is”

– emlékezett vissza az esetre olvasónk, akit a történtek másnapján életveszélyesen megfenyegettek.

“Falhoz löktek és közölték, felejtsem el, hogy a pakolókra hivatkozva jelentem egy gép késésének indulását, ugyanis így bármikor lebukhatnak, ha kiderül: azzal foglalatoskodnak az utolsó pillanatokban, hogy időben és észrevétlenül kipakolják az utasok poggyászait”

– árulta el a pilóta, aki szerint nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is ismert a módszer.

Nincs bizonyíték Azok a dolgozók, akik a csomagokat kezelik, kesztyűben dolgoznak, és például a repülőgép aljában nincs kamera sem, amit ellenőrizni lehet egy esetleges kifosztásnál – érdekes módon ezidáig kizárólag készpénz tűnt el, ami ugye visszaellenőrizhetetlen.

Dagad-a-botrany-Kitalal-egy-magyar-pilota-a-repteri-fosztogatasokrol.jpg
 
Ilyen eset nem történt. Ennek oka pedig az, hogy a repülőgép indulási késésének számos oka van, például az hogy az rakodási, vagy rakodói, kiszolgálási, időjárási, műszaki és még sorolhatnám. Ezeket minden egyes alkalommal a rampás a gép kapitányával egyeztetve jelzi egy adatlapon, ami aztán több más a kiszolgáláshoz kapcsolódó szervezethez kerül. Ilyen például a rakodásért felelő szolgálat vezetője is.
Ha rakodói hibából van késés, akkor a rakodóbrigádtól pénzt vonhatnak meg, de ha rakodási hibából adódik akkor az lehet technológiai hiba is, például meghibásodott a rakodószalag, vagy a konténert emelő high loader.
De vissza a példához. A rakodó pusztán azért nem találkozott a pilótával, mert teljesen más területről érkeznek a járathoz, más útvonalon, illetve nem is ismerik egymást, kivéve ha szomszédok, de azt akkor sem nagyon tudhatják, hogy ki mikor lép szolgálatba (munkába).
Pilótát csak abban az esetben nyomhatják a falhoz, ha a járat ellenőrzése során tetten éri a rakodót a raktérben, amikor a poggyásszal, annak beltartalmával "foglalkozik" és ezt a pilóta elnézi neki, mert rendszeresen részesül a "haszonból". Ez meg csak akkor valósul meg, ha tudja a rakodó, hogy ez mindig így is marad. De ez már a szervezetszerűségre utal. Ilyen esetben azonban a pilóta "jól felfogott érdekében" nem jelent, vagyis be állt a sorba.
Ha pedig ezzel most, mintegy húsz év távlatából jön elő akkor nagy valószínűséggel egy ilyen esettel állhatunk szembe, vagy már "urbánus" legendaként állt elő azzal a mesével, hogy a lopós rakodó a "falhoz nyomta".
Azonban azt tudni kell, hogy a pilóták nem ilyen "alja" módszerrel tettek szert haszonra egy egy kurrens útjuk során. De ez már egy másik történet.

Köszönöm szépen a kimerítő választ. Érdekes volt....:)
 
A mai vilagban ahol minden kamerazva van a csomagok at vannak vilagitva, es minimalis kezi erovel szalagrol szalagra mennek, ido sincs ott kotoraszni
es dezsmalni a csomagokat.
Regen sok minden volt sok ember utazott a lehetosegeket kihasznalva a biztositasokat huzva csinalt kis penzt.
Nekem volt hogy elveszett a csomagom es ket nap utan talaltak meg kihoztak es semmi nem hianyzott belole. Igaz penzt nem a borondbe tettem.
Részben igazad van, azonban itt P3070014.JPG ebben a szakaszban már nincs kamera.
 
Szívesen. Van mit meríteni a 22 év repülőtér és repülésvédelmi múltból. :)

Talán te akkor hozzá tudsz szólni a kérdésemhez :) Persze akár más is.

A polgári repülés nem mai találmány. Miért nincs még olyan rendszer, hogy ha az ügyfél hajlandó a kiindulási és érkező állomáson automatikusan tételes vámvizsgálatnak alávetni a csomagját(akár plusz díj fejében), akkor kap a csomagja egy olyan csomagolást(kb. mint ma a fóliázás), amit a kettő között garantáltan nem nyit ki senki. Ha mégis, akkor a társaságok és repterek közösen osztoznak a tételes vámvizsgálat során megjelölt értékesebb tárgyak ügyfél által megjelölt árának megtérítésében? A tételes vizsgálat ára természetesen nemzetközi szinten szabályozva lenne, hogy mondjuk egy BUD ne lőhesse ki azzal, hogy ez nála 3000 EUR.
Oké, ez nem egy kidolgozott koncepció, de a jelenlegi "reménykedhetsz, hogy nem lopnak meg" verziónál azért bármi fejlettebb volna.
 
Eszembe jutott, hogy nyáron egy svájci újság cikket írt erröl a problémárol.
Németül van, de a videon látni lehet hogy csinálják az olasz melósok.

http://www.20min.ch/schweiz/news/story/Diebe-pluendern-regelrecht-in-der-Gepaeckabfertigung-15270320

A cikk szerint 2015 ben állítottak bíróság elé egy bandát franciában akik éveken keresztül utasok ezreit rabolták ki.
A francia M6 TV adónak sikerült interjút csinálni az egyik rablóval. A pali elmondta, hogy 10 koffert is kirámolt naponta. Havi 5-6ezer Frankot keresett a dolgon.

Velem ez még (háromszoralulrolfelfeléfán) szerencsére nem történt meg, pedig sokat repülök. Pénzt és a papirokat a zsebeimben tartom. Olyan kicsi a kézipoggyászom, hogy nem köthetnek bele.

A legszemtelenebb lopási bulit índiában éltük meg. A hotelban elloptak egy inget. Mivel nagy cirkuszt csináltunk a takaritónő visszaadta, de ellenében borravalót akart.
:D
 
Utoljára módosítva:
Talán te akkor hozzá tudsz szólni a kérdésemhez :) Persze akár más is.

A polgári repülés nem mai találmány. Miért nincs még olyan rendszer, hogy ha az ügyfél hajlandó a kiindulási és érkező állomáson automatikusan tételes vámvizsgálatnak alávetni a csomagját(akár plusz díj fejében), akkor kap a csomagja egy olyan csomagolást(kb. mint ma a fóliázás), amit a kettő között garantáltan nem nyit ki senki. Ha mégis, akkor a társaságok és repterek közösen osztoznak a tételes vámvizsgálat során megjelölt értékesebb tárgyak ügyfél által megjelölt árának megtérítésében? A tételes vizsgálat ára természetesen nemzetközi szinten szabályozva lenne, hogy mondjuk egy BUD ne lőhesse ki azzal, hogy ez nála 3000 EUR.
Oké, ez nem egy kidolgozott koncepció, de a jelenlegi "reménykedhetsz, hogy nem lopnak meg" verziónál azért bármi fejlettebb volna.
Ez egy megoldott probléma. Jelenleg (legalább is az ICAO és IATA ajánlásokat elfogadó nemzetközi repülőtereken a csomagátvizsgálás (értve a posta és cargo is) egy X ray-os átvilágítást követően kerül a rakterekbe (régen sok aggály volt hogy például a röntgen sugárra érzékeny tárgyakkal mi lesz? semmi mert az az dózis ezeknek sem árt). A rendszer automatikus és a beépített szoftver, ha kockázatot észlel a tárgy alakja, vagy az érzékelt összetevők alapján (robbanóanyag, kábítószer, prekurzorok, vagy olyan szerves anyag ami tiltott) akkor ezt egy átvizsgáló területre irányítja, ahol a tulaj jelenlétében azt bontják. Ha nincs tulaj, akkor a tűzszerész szolgálat lép be és "intézi" a továbbiakat, a rendőrség meg megkezdi a feladó beazonosítását.
Vagyis a lopás megakadályozására az utasnak két lehetősége is adódik.
Az egyik: már otthon alaposan lefóliázza a pogyóját,
a másik, hogy ezt a repülőtéren teszi meg egy hivatalos céggel, amely egyúttal biztosítást is vállal az esetleges kárra, azonban egyik esetben sincs arra garancia, hogy a röntgenes (X-ray) átvilágításon a szoftver nem tereli átvizsgálásra a poggyászt.
Amiről írsz az nem vámvizsgálat, hanem biztonsági átvilágítás, amelynek csak akkor van vám vonzata, ha olyan tárgy van benne, ami vámjogba ütközik, de ugyanez van, ha a tárgy birtoklását más jog tiltja.
Csak egy példa: A valakinek az országa engedi a fegyvertartást (Pl USA) és JFK-LAX között repül, akkor a fegyvert az utastérbe nem viheti fel, de feladott poggyászként beteheti a bőröndjébe. Azonban, ha úgy dönt LAX-ban hogy tovább megy mondjuk PEK-be, akkor jobb ha kiveszi, mert Kínában már nem érvényes a fegyvertartási engedélye és ott levadásszák mint a fácánt :)
Az a kérdés, hogy az eltűnt tárgy ilyen értéket képvisel annak a függvénye, hogy azt miképpen tudja a kuncsaft számlával igazolni. A kártérítési felelősség, pedig a szállítást végző légitársaságot illeti. Azonban itt is megoszlik a felelősség, ha a több légiszállító cég is érintett. Mondjuk egy tranzit során amit pl.: LH-BA-AF teljesit, ott a Lufthansa, a British Airways és az Air France osztozik, kivéve, ha kétséget kizáróan bizonyosodik be az, hogy a kár melyik légitársaság kezelésében keletkezett.
És persze vannak utasok, akik arra specializálódtak, hogy kártérítésekből élnek (találkoztam ilyenekkel is szép számmal), de ilyenkor kell(ene) hogy belépjen a bűnöldözés és ilyenkort jön jól a sok nemzetközi kapcsolat amely a kölcsönös bizalom alapján működik a leghatékonyabban.
Azt gondolom, hogy talán mindenre tudtam válaszolni. :)
 
NAlunk is buktak le pogyaszokat dezsmalo melosok ,jo par evet soztak rajuk.

A teteles vamvizsgalat lehetetlenseg, mert minden nagy repter /a Bp-i nem igazan szamit annak,/ orult forgalmat bonyolit le. Percenkent szallnak le es fel a gepek. A biztonsag miatti atvilagitas is egy borzalmas nagy munka .
A foliazas a legjobb jelenleg szerintem.
 
NAlunk is buktak le pogyaszokat dezsmalo melosok ,jo par evet soztak rajuk.

A teteles vamvizsgalat lehetetlenseg, mert minden nagy repter /a Bp-i nem igazan szamit annak,/ orult forgalmat bonyolit le. Percenkent szallnak le es fel a gepek. A biztonsag miatti atvilagitas is egy borzalmas nagy munka .
A foliazas a legjobb jelenleg szerintem.
Az nem számít hogy mekkora a repülőtér. A mérvadó a nemzetközi ajánlás elfogadása Budapest is az ICAO és IATA ajánlások alapján működik. Az pedig hogy a vám mikor lép be, mindig helyi döntés alapján megy. Budapestről tudni kell, hogy a szolgálatok a forgalom arányában vannak felállítva, tehát arányaiban azonos mondjuk egy LHR, JFK, YUL, vagy YYZ-val. Vagyis kisebb reptér kisebb forgalom kisebb létszám, de a szabályozás azonos.
Különbség legfeljebb a technikai megoldások között van.
 
A fent említettt cikk szerint évente 30 millió poggyász veszik el. Ennek túlnyomó részét megtalálják és eljuttatják a tulajhoz.
Nekem kétszer, Hong Kong-Phuket, és Zürich-Budapesti utamon nem jött meg a bőröndöm. Szerencsémre másnap házhoz szálították.
A Budapestre utazás dupla szerencse volt. Már a beszállásra vàrtunk amikor egy utast kerestek aki hajlandó kétórával később via Frankfurt repülni. Több jegyet adtak el. Háromszáz Frank volt a jutalom. A jegyért kétszázharmincat fizettem.

Azóta állandóan a pult környéként settenkedem. Hátha...
Sajnos kutyavásár csak egyszer volt.:D
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

beamix wrote on Ajuda67's profile.
Szia,bocs de csak most csatlakoztam,hogyan tudok hozzájutni a fordításaidhoz ? Főképp a Kárpátok vampirjai sorozat 36,37.reszei érdekelnek. Előre is köszönöm az útbaigazítást
Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt

Statisztikák

Témák
38,135
Üzenet
4,802,349
Tagok
615,749
Legújabb tagunk
*allilka*
Oldal tetejére