Egészség pl. hadarás, anorexia, időskori hallás, kristálygomba.. stb

Mi az egészség?

  • Az egészség a betegség hiánya

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség amikor nem fáj semmi

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség amikor testem nem észleli hiányosságait

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség az ember testi és lelki egyensúlya

    Szavazat: 4 80.0%
  • Az egészség a testi-lelki-szellemi és spirituális egység

    Szavazat: 1 20.0%

  • Összes szavazó
    5
  • Szavazás lezárva .

erwin27

Állandó Tag
Állandó Tag
Annak idején úgy tanultam, a gondolkozás gyorsulása van mögötte - sajnos konkrét tanulmánycímet nem tudok mondani. De a modern életstílussal tényleg összefügghet, hiszen annyival több az információ, ami egyszerre elér minket, nem csoda, ha főleg a fiatalok :)rolleyes: ) úgy érzik, többet is kell mondaniuk (beszélniük...:rolleyes: )

Ágnes, a sok információ amrõl beszélsz nem hiszem, hogy elösegitené a gondolkozást. Nagyon sok embernél ez inkább elnyomja az igazi gondolatokat -- a reflexiót-- . Szerintem ez az életstilus egy hajszolt, sodort, idegállapotot idéz elõ. Nem csoda, hogy ilyen körülmények között olyan gyakori az expresz tempós fecsegés

´
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése

Gyógynövények a meghűlés gyógyítására

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Azoknak a gyógynövényeknek a száma, amelyeket megfázás esetén hatékonyan alkalmazhatunk, óriási. Szükséges tehát, hogy válogassunk közöttük. A következőkben azokat a gyógynövényeket ajánlom, amelyekről több mint 40 éves gyógyszerészi munkám során kellő tapasztalatokkal rendelkezem, amelyeket a betegek jól viselnek és amelyek gyógyhatása tudományosan is bizonyított.
Az ajánlott gyógynövényekkel valamennyi megfázásos megbetegedés tünetei gyógyíthatók.
A legfontosabbak ilyen célból elsősorban a fehérmályva-gyökér, az édeskömény, a bodzavirág, az izlandi zuzmó, a hársfavirág, a kankalingyökér, a zsályalevél, az útifű levelei, a kakukkfű és az ökörfarkkóró kerülnek szóba. Hatásuk elősegítésére a vitaminokban gazdag csipkebogyót, a citromfüvet és a kamillát használom.
Bizonyára hiányolják a felsorolásból a martilaput. Tény, hogy a martilapu leveléből készített tea kiváló köhögés elleni szer. Azonban csekély, változó mennyiségben pirrolizidin alkaloidákat tartalmazhat. Ez az alkaloida magasabb koncentrációban károsítja a májat, a szervezetben felhalmozódva esetleg rákos megbetegedéseket is kiválthat.
Az, hogy emberek martilaputeától károsodtak volna, a mai napig még nem egyértelműen bizonyított. Azonban, hogy egészen biztosan kizárjam a káros mellékhatásokat, teareceptjeimben a martilaput izlandi zuzmóval, mályvavirággal vagy -levéllel helyettesítettem. Ezek a martilapuhoz hasonlóan köhögési ingert csillapító anyagokat tartalmaznak. Az izlandi zuzmó ezen túlmenően még tonizáló (erősítő) anyagokat és antibiotikus hatású vegyületeket is tartalmaz.
Jobb megelőzni, mint gyógyítani
Alig van más betegség, panasz, amit olyan sikeresen lehetne megelőzni, mint a megfázásos megbetegedéseket, az "influenzát", ahogy a köznyelv nevezi. (Itt persze csak a felsőlégutak fertőzéses megbetegedésére gondolok, nem az igazi vírusos influenzára.) Csaknem mindenki elkapja évente egyszer-kétszer. Ez valószínűleg azzal függ össze, hogy már hozzászoktunk; a hidegebb évszakokban náthásak vagyunk, kapar a torkunk, köhögünk. Ezt elkerülhetetlennek tartjuk, nem vesszük komolyan, és nem is védekezünk ellene.
Ha kollégánk hangja megváltozik, a szomszédunk köhög, prüszköl, az óvodában és az iskolában sok a hiányzó, akkor kijelentjük, hogy "influenza", és már csak idő kérdése, hogy bennünket is mikor kap el.
Nekem az a véleményem, hogy ennek nem feltétlenül kell így lennie. Ha szervezetünk védekezőerőit megerősítjük, megnehezítjük a betegség kórokozóinak a dolgát.
Védekezőerőinket úgy erősíthetjük, hogy bármilyen idő van is, naponta sétálni megyünk, a lakásunkat, a munkahelyet nem fűtjük túl, sűrűn szellőztetünk.
A fertőzések elhárításában a táplálkozásnak is igen nagy szerepe van. Zöldségfélék, saláták, friss gyümölcsök uralkodjanak az étrendünkben. A rendszeres szaunázás is erősíti a szervezet védekezőképességét.
Ha ezen túlmenően még kerüljük, hogy a már fertőzött emberekkel kezet fogjunk, kézmosás után saját törülközőt használunk, az esetek zömében elkerülhetjük a fertőzést.
Ha valaki emellett még kiadósakat alszik, kerüli szervezetének túlerőltetését, ezzel tovább támogatja immunrendszerét. Fontos a célszerű öltözködés, és hogy vigyázzunk arra, hogy lábunk mindig meleg és száraz legyen. Ha mindezeken túl rendszeresen fogyasztunk aktivizáló és stabilizáló gyógynövényteát, úgy mindent megtettünk annak érdekében, hogy bátran szembenézhessünk a nyirkos, hideg téli időjárás viszontagságaival.
A következőkben három olyan teakeveréket javasolok, melyek segítségével elkerülhetjük a megfázást. Ezek ízletes teák, étkezésekhez is fogyaszthatók:
  • Teakeverék a meghűlés megelőzésére (1.)
    • bodzavirág 20 g
    • csipkebogyó (magmentes) 20 g
    • citromfű 20 g
    • málnalevél 40 g
  • Teakeverék a meghűlés megelőzésére (2.)
    • hársfavirág 25 g
    • citromfű 25 g
    • kamilla 20 g
    • hibiszkuszvirág 20 g
  • Teakeverék a meghűlés megelőzésére (3.)
    • izlandi zuzmó 20 g
    • kamilla 10 g
    • szederlevél 20 g
    • csipkebogyó 50 g
A teakeverékek elkészítése: A fenti keverékek bármelyikéből 3 púpozott evőkanálnyit 1 l forró vízzel leöntünk, 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Alkalmazás: Napi 3-5 csészényit iszunk. Mézzel ízesítve jobban ízlik és jobban is hat. Vigyázat, a cukorbetegek számára tilos a méz!
Az elején védekezzünk
A felső légúti fertőzések általában lassan kezdődnek. Az ember először csak azt érzi, hogy valami nincs rendben, a torka és a szája kiszárad, a hangja megérdesedik, a torka kaparni kezd. Gyakran az orr nyálkahártyája szárad ki és tüsszögni kell, valami csavarja az orrunkat, és úgy érezzük, mintha torkunk kisebesedett volna.
Aki ebben a pillanatban elkezdi a védekezést, jó eséllyel kerülheti el a betegséget.
Legelőször is a korábbiakban leírt emelkedő hőmérsékletű lábfürdővel kezdjük. A vízbe fölösleges bármit is tenni. Néhány házi tanácsadó ugyan egy kanál só vagy ecet, vagy 10-20 csepp terpentinolaj vízhez adását javasolja. Ez ellen ugyan nem lehet kifogást találni, de egész biztos, hogy ezek az adalékok alig befolyásolják a lábfürdő hatékonyságát.
Én inkább azt javaslom, hogy a forró lábfürdő hatását hárs- vagy bodzatea ivásával támogassuk meg. Ezek ugyan izzasztó teák, ha azonban langyosan és kortyonként fogyasztjuk, elkerülhetjük az izzadást.
  • Teakeverék a lábfürdők hatásának erősítésére:
    • citromfű 20 g
    • bodzavirág 20 g
    • izlandi zuzmó 10 g
    • csipkebogyó 30 g
Még többet tehet a fertőzés elhárítása érdekében, ha rendszeresen és váltakozva zsályateával, kakukkfűteával vagy kamillateával öblöget.
Napi háromszori öblögetés esetén minden teára naponta sor kerül, a sorrend tetszőleges. Mind a három gyógynövénynek megvan a maga külön hatása. Ezért van az, hogy a megfelelő kombinációban alkalmazva a gyógynövények egy sor, a megfázáskor fellépő panaszt enyhíteni képesek.
  • Azok számára, akik nem érnek rá, egy olyan tinktúrakeveréket javasolok, amelynek elkészítését a gyógyszertárak vállalják:
    • Tinctura ratanhiae
    • Tinctura myrrhae
    • Tinctura tormetillae ana 5,0 (5 grammonként)
    • Aetheroleum thymi gtt. V (5 csepp)
Alkalmazása: Ebből az öblögetőfolyadékból 10-20 cseppet egy pohár langyos vízbe öntünk és ezzel a leírtaknak megfelelően öblögetünk.
Egy kakukkfüves fürdő is segíthet a kezdődő betegség elhárításában.
A megfázásos tünetek kezelése
Ha túl későn fogtunk az "elsősegélyhez", ha már nem sikerült a fertőzést elhárítani, akkor már csak a tünetek enyhítése jöhet szóba. Erre a gyógynövénykészítmények különösen alkalmasak.
Fontos, hogy soha ne feledkezzünk meg az öngyógyítás korlátairól, amelyekről már szóltunk.
Néha erősebb szerekre van szükség, amelyeket már csak orvos rendelhet. De egy ezeket támogató gyógynövényterápiának mindig van értelme.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 2.rész

Torokfájás

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A kaparó torok, a fájdalmas nyelés, a gyulladt garatnyálkahártya igen kellemetlen dolog. A magas növényi nyálkaanyag tartalmú fehérmályvagyökér-tea gyorsan meghozza az enyhülést. A mályva nyálkaanyaga ugyanis védőréteggel vonja be a sérült száj- és toroknyálkahártyát. Ezáltal a nyelés szinte fájdalommentessé válik és a torok égő fájása is enyhül. A védő növényi nyálka védőrétege alatt a gyulladás zavartalanul gyógyulhat.
A mályvateát hidegen készítjük, mert a mályvagyökér a nyálka mellett sok keményítőt is tartalmaz. Ha a gyökeret forráznánk, a keményítő összecsirizesedne és a nyálkaanyagok nem kerülnének a teába.
Alkalmazás: A legcélszerűbb napi 2-3 csésze mályvateát kortyolgatva elfogyasztani, csak így jut el a mályva nyálkaanyaga a garat legeldugottabb részébe is. A teával öblögethetünk és a szánkat is öblíthetjük.
Hasonló hatású a nyálkaanyagokban gazdag izlandi zuzmóból készített tea, amelyet szintén használhatunk ivó- vagy öblögetőteaként. Ezt a teát kétféleképpen is elkészíthetjük:
Elkészítés (1): Az összevagdalt zuzmóból két teáskanálnyit egynegyed liter forró vízzel leöntünk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Elkészítés (2): Az összevagdalt zuzmóból két teáskanálnyit negyed liter forró vízzel leöntünk és egy fél perc elteltével leszűrjük. A folyadékot, amely csaknem kizárólag keserű anyagokat tartalmaz, kiöntjük. A zuzmót újabb negyed liter forró vízzel leöntjük, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
A második fajta főzet kevesebb keserű anyagot tartalmaz, ezáltal gyermekek számára alkalmasabb. Mivel azonban ez az eljárás a zuzmó antibiotikumos hatását nagyrészt megszünteti, a felnőtteknek inkább az első készítési módot ajánlom.
A német gyógyszertárakban Izlandi zuzmó-pasztilla is kapható, amelynek szopogatása a köhögési ingert megszünteti. Ugyancsak segít a fertőtlenítő "Zsálya-Bonbon".
A zsálya-, kakukkfű- és kamillateával váltakozva történő toroköblítés, mint ahogy a fertőzés megelőzésére az előbbiekben javasoltam, a már kialakult fertőzés esetén is javasolt.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 3.rész

Rekedtség

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A hangszalagok gyulladása rekedtséget okoz. Ilyenkor a lehető legkevesebbet beszéljünk. Bugyoláljuk be melegen torkunkat, igyunk meleg folyadékot, olyan meleget, amilyent csak meg tudunk inni. Ezek a terápia első lépései.
A meleg folyadék fogyasztása esetén nem a mennyiségen van a hangsúly, hanem hogy az ivás a lehető legtovább (legalább egy fél órán át) tartson. A legjobb, ha váltakozva kamilla- és izlandi zuzmó teát iszunk, mivel ezek a teák kiegészítik egymás hatását.
Különösen hatásos rekedtség esetén a borogatás. A jól bevált régi házirecept alapján burgonyából készíthetjük. A tapasztalat azt mutatja, hogy sokkal hatékonyabb a forróvizes borogatásnál, mivel tovább tartja a meleget.
Elkészítés és felhasználás: 3-5 puhára főtt, még forró burgonyát szétnyomkodunk. A pürét vékony kendőbe burkoljuk és úgy kötjük a nyakunk köré, hogy az állunktól a vállunkig beburkoljon. A borogatást egy gyapjúkendővel befedjük. Egészen addig fennhagyjuk, míg melegségét el nem veszíti. Napi 2-5 alkalommal is borogathatunk.
Ügyeljünk a burgonya hőmérsékletére! Nem lehet forróbb annál, mint amit a csuklónkkal el tudunk viselni. A felrakás előtt próbáljuk ki!
Kiegészítő terápiaként inhalálhatunk kamillateával.
Figyelem!
Ha a torokfájás vagy a rekedtség magas lázzal járó (39 C fok) torokgyulladássá alakul, a garati fájdalom kiterjed, a mandulák erősen megduzzadnak, sürgősen orvost kell hívni!

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 4.rész

Nátha

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Ez az egyszerű megfázások leggyakoribb tünete. Ha egyszer megkaptuk, igen nehéz tőle megszabadulni. Ha nem kezeljük, hét napig tart, ha kezeljük, egy hétig - tartja a népi mondás. Egy régi Házi mindentudóban azt olvashatjuk: "Három napig jön, három napig marad, három napig megy."
Azért nem vagyunk annyira reménytelenül kiszolgáltatva a náthának, mint hisszük. Van rá mód, hogy enyhítsük, az eldugult orrot kitisztítsuk, az orrfolyást elállítsuk, a nátha időtartamát lerövidítsük. Valódi gyógyszerét azonban eddig még sem a népi orvoslás, sem az orvostudomány nem ismeri. A náthát kiváltó vírusok ugyanis többnyire ismeretlenek.
Kezdődő nátha esetén vegyünk azonnal emelkedő hőmérsékletű lábfürdőt és igyunk meghűlés elleni teát. Este inhaláljunk kamilla- vagy kakukkfűteával.
  • Nátha elleni teakeverék:
    • csipkebogyó 20 g
    • bodzavirág 14 g
    • kamilla 14 g
    • hársvirág 14 g
    • szederlevél 11 g
    • zsályalevél 10 g
    • fűzfakéreg 10 g
    • hibiszkuszvirág 5 g
Elkészítés: A keverékből 3 teáskanálnyit negyed liter forró vízzel leöntünk és 5 percig állni hagyjuk. Ajánljuk a mézzel történő ízesítést (nem a cukorbetegeknek!).
Alkalmazás: Naponta 3-5 csészével, melegen, lassan kortyolgatva fogyasszuk.
Az orron át történő légzés elősegítésére (különösen gyermekeknek) a gyógyszertárakban kapható orrkenőcsöket ajánljuk. Ha ezen kívül a gyerekszobába még egy gőzölgő kamillateával teli edényt is beviszünk, vagy kamillateába mártott törülközőket akasztunk fel száradni, akkor a nátha nagyobb probléma nélkül elmúlik.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 5.rész

Homlok- és arcüreggyulladás

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Ha náthánkat elhanyagoljuk, előfordulhat, hogy a kórokozók a melléküregbe jutnak és megtelepszenek. Egy tompa nyomás érzete az arcüregben, fejfájás a homlokunknál, ezek a melléküreg-gyulladás első jelei. Az ilyen másodlagos fertőzések bizony igen makacsok.
Fontos! Ebben az esetben sürgősen forduljunk orvoshoz!
Az orvosi kezelést kiegészíthetjük gyakori kamilla- vagy kakukkfűinhalálással. A következő, a gyógyszertárakban elkészíttethető illóolajakból készített keverékkel is készíthetünk inhalálófolyadékot.
  • Inhalásófolyadék:
    • törpefenyőolaj 5 g
    • eukaliptuszolaj 3 g
    • kakukkfűolaj 2 g
Elkészítés: Tegyünk 3-5 cseppet az inhalálófolyadékba.
A nátha elleni tea bőséges fogyasztása is enyhíti a panaszokat.
A népi gyógyászat egy darabka lépesméz rágcsálását is javallja.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 6.rész

Köhögés

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Köhögés és köhögés között nagy a különbség. Aki gyógynövényteákkal akarja köhögését gyógyítani, annak biztosan meg kell tudnia különböztetni a torokkaparásos köhögést a nyúlós-nyálkás garatváladékot ürítő köhögéstől.
A megfázásos betegségeket kísérő köhögések házilag is viszonylag jól kezelhetők gyógynövényteákkal. Már néhány csésze tea elfogyasztása után csillapul a köhögési inger, és gyorsan meg is szűnik. Kezelés nélkül hetekig is eltarthat.
A köhögés azonban nem mindig egy egyszerű megfázás kísérőjelensége. Hörgő- vagy tüdőpanaszok is járhatnak köhögéssel. Ezekben az esetekben sürgős orvosi kezelésre van szükség.

Figyelem! Ha erősen köhög, és magas 39 C fölötti láza van, sürgősen forduljon orvoshoz. Ha köhögése a gyógynövényekkel történő kezelés után egy hét alatt nem múlik, vagy a teakúra abbahagyásával kiújul, sürgős orvosi beavatkozásra van szükség!

Kaparó torok, száraz köhögés
Ha valakit a szobából a szabadba lépve - vagy fordítva - köhögési roham kap el, amely sokáig tart és megkönnyeztet, vagy aki beszéd közben váratlanul, erősen köhögni kezd, az száraz, kínzó köhögésben szenved. A száraz köhögést a garat és a nyálkahártyák beteg, duzzadt állapota váltja ki. Ennél a köhögésnél a magas nyálkatartalmú gyógynövények nyújtanak enyhülést.
A fehérmályvatea kiváló szer a köhögés enyhítésére. Igyunk naponta többször is egy-egy csésze frissen készített, meglangyosított mályvagyökérteát!
Hasonlóan hat az izlandi zuzmóból készített tea is. Ezt is naponta többször kell fogyasztani.
Hogy a teát édesítsük-e mézzel vagy sem, ez erősen vitatott. Az én véleményem szerint a méz a megfázásos köhögéseknél fontos édesítőszer. Vannak azonban olyan vélemények is, hogy a méz izgatja a kisebesedett nyálkahártyát. Ki kell próbálni, hogy ki hogyan reagál rá.
  • Száraz köhögés elleni teakeverék:
    • lándzsás útifű 20 g
    • mályvavirág (kék) 20 g
    • citromfű 20 g
    • málnalevél 20 g
Elkészítés
Alkalmazás: Szükség esetén naponta 3-5 csészével igyunk.


A kisgyermekek szívesebben fogyasztanak köhögés elleni kanalas orvosságot, mint teát. Erre a célra kiválóan alkalmas a fehérmályvaszirup (Sirupus Althae). Amennyiben előre elkészítve nem lenne beszerezhető, az alábbi recept alapján magunk is elkészíthetjük.
  • Fehérmályvaszirup (15 adag):
    • durván összevágott mályvagyökér 2 g
    • alkohol 1 g
    • víz 45 g
    • cukor 63 g
Elkészítés: A fehérmályvagyökeret egy szűrőre helyezve az alkohollal és a vízzel leöntjük és egy órán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk úgy, hogy a szűrőről lecsöpögő folyadékot újra és újra visszatöltjük. Az ily módon nyert folyadék 37 grammjából a 63 g cukorral szirupot készítünk. Enyhe melegítés közben a cukrot a folyadékban feloldjuk, majd az egészet egy egészen rövid időre felfőzzük.
Alkalmazás: Naponta 3-5 alkalommal egy kanállal kell bevenni.

Fontos! Cukorbetegek a szirupot nem fogyaszthatják!

Görcsös és fulladásos köhögés
A görcsös köhögés mély hangú és fájdalmas. A szamárköhögésszerű köhögésre a köhögési roham a jellemző, miközben a légzőizmok görcsösen összehúzódnak, és a beteg alig kap levegőt.
Mindkét típusú köhögésnél bevált szerként javasolhatjuk a kakukkfűteát. A kakukkfű ezen kívül fertőtlenítő hatást fejt ki a felső légutakban és a tüdőben. Ezért a hatásért a timol, a kakukkfűolaj jellemző alkotórésze felelős.
Alkalmazás: Napi 3-5-ször egy csésze teát mézzel vagy anélkül (a cukorbetegek anélkül) igyunk lassan kortyokban.

Kiegészítésképpen inhaláljunk kakukkfűteával, és hetente 2-3-szor vegyünk kakukkfüves fürdőt.
  • Teakeverék görcsös köhögés csillapítására - gyermekeknél:
    • kakukkfű 30 g
    • édeskömény (zúzva) 20 g
    • lándzsás útifű 20 g
    • ökörfarkkóró 10 g
    • papsajtlevél 10 g
    • citromfű 10 g
Alkalmazás: Igyunk naponta többször is egy-egy csészével!
  • Teakeverék görcsös köhögés csillapítására - felnőtteknél:
    • kakukkfű 30 g
    • lándzsás útifű 30 g
    • kamilla 20 g
    • kankalingyökér 10 g (60 évnél idősebbeknél 20 g)
Alkalmazás: Igyunk naponta 5-6 csésze teát lehetőleg melegen!

Köhögés nyúlós váladékkal
Ki- és belégzéskor hörgő hang hallható, a köhögési inger állandósul, de a heves köhögés ellenére sem sikerül a felszakadozó nyálkát kiköhögni. A hörgők duzzadt nyálkahártyája a lepedék miatt a kórokozók táptalajává válik. Emiatt a váladék feloldása nagyon fontos, mert csak így lehet azt kiköhögni.
E célból valamennyi szaponintartalmú gyógynövényt fel lehet használni. A szaponin nyálkahártyák felületét izgatja, fokozza a hörgők kiválasztó működését (szekrécióját), ami a nyák elfolyósításához vezet, ezáltal a nyálkahártyák lepedéke felszakadozik, leválik. Más gyógynövények (pl. az édeskömény) is köptető hatásúak.
Hogy ezt a hatást elérjük, a teakeverékek hatásosabbak, mint az egyes gyógynövényekből készített teák, hiszen így a gyógynövények kombinációja több hatásmechanizmus egyidejű érvényesülését jelenti. Több hatásos teakeverék is létezik: itt az általam legjobbnak tartott három receptet szeretném közreadni. Próbálják ki, és aztán használják azt a keveréket, amit személy szerint a legjobbnak találnak.
  • Teakeverék (1.)
    • kankalingyökér 30 g
    • lándzsás útifű 30 g
    • édeskömény (zúzva) 30 g
    • izlandi zuzmó 30 g
    • bodzavirág 20 g
    • csipkebogyó 20 g
    • mályvavirág (kék) 10 g
  • Teakeverék (2.)
    • ökörfarkkóró-virág 30 g
    • hársvirág 20 g
    • lándzsás útifűlevél 20 g
    • édeskömény (zúzva) 20 g
    • kankalingyökér 10 g
    • papsajtlevél 10 g
  • Teakeverék (3.)
    • kankalingyökér 20 g
    • hársvirág 20 g
    • kamilla 20 g
    • citromfű 10 g
Alkalmazás: Napi 4 csésze teát egész napra elosztva fogyasztunk, lefekvés előtt még egy csésze teát iszunk.

Még két köhögés elleni gyógyszert szeretnék ajánlani, ezek régebben nagyon kedveltek voltak, manapság azonban - véleményem szerint indokolatlanul - a feledés homályába vesztek. Az egyik az amóniákánizs cseppek (Liquor Ammonii anisatus), a másik a Mixtura solvens, melynek neve azt fejezi ki, hogy oldólag hat, (latinul solvere = oldani). Ha még hozzájuthatnak, nagyon ajánlom mindkét gyógyszer alkalmazását.

Kevert formájú köhögések
A megfázás által kiváltott köhögés nem mindig határozható meg egyértelműen. A beteg gyakran kínzóan száraz, de ugyanakkor görcsös és időnként felszakadozó köhögésről panaszkodik. Az ilyen esetekben a nagyhatású, széles hatósugarú teakeverékeket javaslom.
  • Teakeverék, ha a felszakadozó nyák elöl, a torokban képződik (1.):
    • lándzsás útifűlevél 30 g
    • kankalingyökér 20 g
    • ökörfarkkóró-virág 20 g
    • hársvirág 10 g
    • citromfű 10 g
    • kakukkfű 10 g
    • kamilla 10 g
    • mályvavirág (kék) 10 g
  • Teakeverék azoknak, akiknél a köhögési inger a legkellemetlenebb (2.):
    • izlandi zuzmó 30 g
      ökörfarkkóró-virág 20 g
      lándzsás útifűlevél 10 g
      bodzavirág 10 g
      kakukkfű 10 g
      mályvalevél 10 g
  • Teakeverék azoknak, akiknél a köhögési inger és a felszakadozó nyák egyaránt jelentkezik:
    • édeskömény (zúzva) 30 g
    • izlandi zuzmó 20 g
    • ökörfarkkóró 10 g
    • hársvirág 10 g
    • lándzsás útifűlevél 10 g
    • zsályalevél 10 g
    • csipkebogyó (maggal) 10 g
Alkalmazás: Naponta többször egy csésze teát mézzel édesítve fogyasszunk. (Cukorbetegeknek tilos a méz!)

Az orvosok azt ajánlják, hogy az összes megfázásos betegségnél, különösen a náthánál és az enyhébb bronchitisznél sok forró folyadékot (naponta akár másfél litert is) igyunk. E célból a következő teakeveréket ajánlom.
  • Teakeverék a nátha és enyhébb bronchitisz alatt:
    • málnalevél 20 g
    • szederlevél 20 g
    • citromfű 20 g
    • kamilla 20 g
    • ökörfarkkóró-virág 10 g
    • izlandi zuzmó 10 g
    • lándzsás útifűlevél 10 g
    • bodzavirág 5 g
    • hársvirág 5 g
    • kakukkfű 5 g
    • csipkebogyó (maggal) 35 g
Elkészítés: Néhány csészényit előre is elkészíthetünk, egy termoszba öntve melegen marad.
Alkalmazás: Óránként igyunk meg lassan kortyolgatva egy kis csésze forró teát. A napi fogyasztott mennyiség nagysága miatt lehetőleg édesítés nélkül igyuk.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 7.rész

Lázzal járó meghűlés

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A legtöbb megfázást enyhe láz kíséri. Ez a szervezet természetes védekező reakciója. Ezt a megnövekedett testhőmérsékletet nem szabad lenyomni, ha nem haladja meg a 39 C-t, vagy ha nem tart három napnál tovább.
Figyelem!
Ha a láz 39 C fölé emelkedik, vagy három napnál tovább tart, azonnal orvost kell hívni.
Láz esetén az a legfontosabb, hogy az ember sokat igyon. Az ajánlott teakeverékek mellett fogyasszunk sok frissítő hatású, magas vitamintartalmú természetes gyümölcslevet, azonban ha lehet, ne édesítettet. Összesen napi másfél-két liter folyadékot ihatunk.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 8.rész

Izzasztókúra

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Régebben megfázásos megbetegedéseknél az volt a divat, hogy a kezelést izzasztással kezdték. Így akarták a szervezet védekezőerőinek aktivizálásával a fertőzést csírájában elfolytani. Ma megoszlanak a vélemények ennek a gyógymódnak a hatásosságáról. A páciens szervezetére nézve túlságosan megerőltető, és hatásossága sem mindig meggyőző. Én más véleményen vagyok. Az igaz ugyan, hogy az izzasztókúra a vérkeringést megterheli - ezért alkalmazásakor néhány elővigyázatossági előírást feltétlenül be kell tartanunk -, de hatása szerintem vitathatatlan.


Figyelem!
Akinek vérkeringési problémái vannak, akinek gyenge a szíve, aki 50 évnél idősebb, feltétlen kérje ki kezelőorvosa tanácsát, mielőtt az izzasztókúrához fogna!
Ha egészségesek vagyunk, nincsenek szív- és vérkeringési panaszaink, akkor se végezzük az izzasztókúrát úgy, hogy egyedül vagyunk a lakásban! A keringési rendszer megterhelése miatt feltétlenül kell valaki, aki a baj esetén segíteni tud.


Az izzasztókúra alatt folyamatosan figyelni kell a pácienst, és a kúrát azonnal abba kell hagyni, ha keringési panaszok lépnek fel. Ezek első jelei az elkékült ajkak vagy a túl sápadt arc. Ilyenkor itassunk a beteggel babkávéból főzött kávét (semmiképp se alkoholt!), az majd gyorsan rendbe hozza.


Az izzasztókúrát nem lehet naponta végezni. Tanácsos a megbetegedés kezdetekor és talán a végén, ha a betegség túlságosan elhúzódik.


Hogyan végezzük az izzasztókúrát?
Készítsünk fél liter izzasztóteát két púpozott teáskanál hársfavirágból és két púpozott teáskanál bodzavirágból. Ezt a teát igyuk olyan forrón, amennyire csak tudjuk, és lehetőleg gyorsan. Ezt egy fürdő kövesse, a legjobb a szénapelyvafürdő, amelynek hőmérsékletét a kezdeti 37 C-ról forró víz hozzáadásával lehetőleg gyorsan 40 C-ra emeljük. A 40 C-os vízben kb. 3 percen át maradunk. Megtörölközünk és becsavarjuk magunkat egy nagy, előmelegített lepedőbe, lefekszünk és melegen betakarózunk. Rövid idő alatt elönt bennünket az izzadság.
A kúra homlokunkon először megjelenő izzadságcseppekkel kezdődik, időtartama legfeljebb 30 perc lehet. A kiizzadás után törölközzünk meg alaposan, vegyünk fel friss, előre melegített fehérneműt és pihenjünk legalább 1 órát.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Megfázás és influenza kezelése 9.rész

Gyógynövényfürdők

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A gyógynövényfürdőkről és hatásukról sokan vitatkoznak. Egyes szerzők csak "aranyos" játéknak tekintik és az a véleményük, hogy a hatásuk csak puszta beképzelés, ezzel az erővel sima meleg vízben is fürödhetünk.
A Müncheni Orvosi Balneológiai Intézet kutatásai cáfolják ezt a véleményt. Bebizonyosodott, hogy a fürdővízbe öntött illóolajokat a bőr reszorbeálja (felveszi). Ezt még az is kiegészíti, hogy fürdés közben a belélegzett hatóanyagok is elősegítik a gyógyulást. Müller-Limroth professzor kutatásai különösen a szénapelyvafürdő és -pakolások hatásosságát igazolták. A gyógynövényfürdők tehát nemcsak kellemesek, hanem gyógyító hatásúak is.
Néhány tanács gyógynövényfürdő elkészítéséhez (a mennyiségek egy kád vízre vonatkoznak):


Eukaliptuszfürdő:
60-70 g eukaliptuszlevelet 3 l vízzel leöntünk, és ezt forrásig melegítjük, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.
A fürdővíz hőmérséklete 37 C, a fürdés időtartama 10 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.


Fenyőfürdő:
100 g friss fenyőlevelet 5 l vízben forrásig melegítjük, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.
A fürdővíz hőmérséklete 37 C, a fürdés időtartama 10 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.


Szénapelyvafürdő:
300-500 g szénapelyvát 5 l vízzel leöntünk, forrásig melegítjük, kb. 15 percig forraljuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.
A fürdővíz hőmérséklete 35-38 C, a fürdés időtartama 10-15 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.


Citromfüves fürdő:
60-70 g citromfűlevelet 5 l forró vízzel leöntünk, kb. 20 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.
A fürdővíz hőmérséklete 35-38 C, a fürdés időtartama 10-15 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.


Kakukkfüves fürdő:
100 g kakukkfüvet 3 l vízzel leöntünk, forrásig melegítjük, lefedve kb. 20 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.


A fürdővíz hőmérséklete 35-38 C, a fürdés időtartama 10-15 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.

Ha nincs ideje és kedve ahhoz, hogy saját maga készítse el a gyógynövénykivonatokat a fürdőjéhez, vásárolhat késztermékeket is. Fontos azonban, hogy különbséget tegyünk a tisztán kozmetikai jellegű fürdő és a gyógynövényfürdő között. A legtöbb kozmetikai készítmény nem tartalmaz megfelelő mennyiségű illóolajat. Vásároljunk ezért inkább a gyógyszertárakban és a gyógynövény-szaküzletekben, ahol megfelelő gyógyhatású készítmények állnak rendelkezésre.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 1.rész

Mi a reuma - mi a köszvény?

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Az általános jó közérzetet erősen rontó, többnyire orvosi kezelést igénylő betegségekről van szó. Egyszerűen csak "reumának" nevezzük a változó erősségű, bizonytalan lokalizációjú, húzó izom- és ízületi fájdalmakat. A név görög eredetű (rheo = folyik). A "reuma" szóval népiesen olyan, sok panaszt okozó betegségeket nevezünk, amelyek vezető tünete a fájdalom. A kiterjedt kutatómunka ellenére a reumatológia formakörébe tartozó betegségek keletkezéséről és kiváltó okáról még ma sem elégségesek ismereteink. Mivel heterogén betegségcsoportról van szó, az ide sorolható betegségek kiváltásában számos tényező szerepelhet: kóros immunválasz, fertőzés, helytelen táplálkozás, egyes esetekben anyagcserezavar, mozgáshiány, testsúlytöbblet, bizonyos fejlődési rendellenességek stb. Azt, hogy az Ön által "reumásnak" tartott panasz pontosan milyen betegség tünete, orvosi vizsgálat tisztázhatja csak. Ezután következhet a kezelési mód kiválasztása.

A "köszvény" a húgysavanyagcsere zavara, amely szívpanaszokat, vesekövet, de a reumatológia körébe tartozó, heveny, vagy krónikus gyulladásos tünetekkel kísért ízületi panaszokat is gyakran okoz. A gyulladásos ízületi betegség tüneteivel járó köszvényt a reumatológiai betegségek formakörébe soroljuk. A "reumá"-val szembeállított tárgyalása ezért orvosi szemmel nem indokolt, azonban a betegek sokszor keverik ezeket a fogalmakat, ezért érdemes megemlíteni e viszonylag gyakori betegség legfontosabb jellemzőit. A köszvényes anyagcserezavar a vér húgysavtartalmának megemelkedését okozhatja. Szervezetünkben a húgysav elsősorban a húsok (belsőségek) emésztése, ill. az elhalt sejtek lebomlása során keletkezik. Egészséges emberen a veséken keresztül a vizelettel választódik ki, ill. a béltartalommal ürül. Tehát a húgysav képződése és kiválasztódása normális anyagcsere-folyamat. Ha azonban aránytalanság lép fel a húgysav képződésében és kiválasztásában, akkor a húgysavkristályok lerakódnak, elsősorban az ízületekben. Így alakul ki a köszvény, ami végül is a szervezet egészének a megbetegedéséhez vezethet. Ezért a köszvény esetében is érvényes: az orvosi kezelés feltétlenül szükséges.
A gyógynövény-terápia - legalábbis mint kiegészítő kezelés - reuma (és köszvény) esetében is értelmes és hasznos.


A panaszok enyhítése
Kevés olyan krónikus betegség van, amit olyan nehéz befolyásolni, mint a reumás megbetegedéseket. Bár e betegségek okát még mindig nem ismerjük pontosan, azt azonban tudjuk, hogy egyes anyagcserezavarokkal való kapcsolat is sok esetben felvethető.
Igen sok olyan gyógynövény van, amit az idősebb orvosok antidyskratika névvel jelölnek, azaz gyógynövények, amik a "hibás testnedveket" megváltoztatják. Igen nehéz azonban ezeknek a növényeknek a hatásáról biztos ítéletet alkotni, részben mert a panaszok kifejezésre juttatása minden betegnél más, részben mert a panaszok változó formában és erősséggel lépnek fel ugyanazon betegnél is. Egyszer az emberek jól érzik magukat, egyszer rosszabbul, egyszer meg kifejezetten rosszul. Így azután a kezeléshez alkalmazott gyógynövény hatása tévesen kerülhet megítélésre. Néhányat egyszer csodaszernek kiáltottak ki, egy időre "divatba jöttek", hogy azután újból feledésbe merüljenek, másokat alaptalanul elvetettek, mígnem hosszabb idő után rehabilitálták őket. A köszvény kezelésében felhasznált gyógynövények is az orvosok és betegek véleményének változása révén átéltek ilyen hullámzást.
Ebben a könyvben azokat a gyógynövényeket szeretném bemutatni, amelyek ténylegesen beváltak, és amelyeket a gyógynövényeket kedvelő orvosok gyakran alkalmaznak. A bemutatott gyógynövények között olyanokat is talál, amelyek hatását ma még nem tudjuk pontosan megmagyarázni. Sok közülük a népgyógyászatban "vértisztítóként" szerepel. A reumás (és köszvényes) panaszok kezelésénél is fontos, hogy a kiválasztószervek - a vesék és a húgyhólyag, a máj és az epehólyag - működését megélénkítsék, a renyhe bélműködést normalizálják. Ezen túl a gyógynövények enyhe ingerhatásuk által a sejtanyagcserét és a kötőszövetben lévő kóros elváltozásokat pozitív irányba befolyásolják.
A krónikus reumás megbetegedések nem máról holnapra keletkezett betegségek. Köszvény pl. hónapokon, éveken, évtizedeken keresztül alakul ki. Türelmesnek kell lennie annak is, aki a gyógynövények használata révén szeretne terápiás sikereket elérni. Minden esetben kúraszerű alkalmazásuk szükséges. Aki nem hajlandó a javasolt teát, teakeveréket, vagy más készítményt rendszeresen, hosszabb időn keresztül használni, jobb, ha nem is kezd bele egy gyógynövénykezelésbe, mert úgyis eredménytelen lesz.
A tartós kezelés azt jelenti, hogy az alkalmazott teának, teakeveréknek elviselhetőnek kell lennie, kinézete lehetőség szerint kívánatos legyen, és mindenekelőtt nem szabad, hogy az íze kellemetlen legyen. Mindezeket figyelembe vettem, amikor a teakeverékeket összeállítottam. Ezért nagyon fontos, hogy az utasításokat pontosan betartsa, még akkor is, ha egy kicsit körülményesnek is tűnnek.
A gyógynövény-terápiát orvosával meg kell beszélnie. Ne tegyen semmit orvosa, "háta mögött". Mellékhatások, intolerancia léphet fel, más gyógyszerek hatását befolyásolhatja. Orvosa legyen egyben a tanácsadója is.


Megelőzhető-e a reuma és a köszvény?
Mivel a köszvény a "gazdagok" betegsége, megelőzhető, mert elsősorban akkor lép fel, ha valaki túl zsírosan, túl bőségesen, kiegyensúlyozatlanul táplálkozik. Mivel a velő, a vese, az olajos szardíniák, a csokoládé, a karfiol, a spárga, és a hús magas purintartalma révén elősegíti a köszvény kialakulását, ezeket az élelmiszereket jobb a táplálkozásból kihagyni. Ugyancsak kerülendő a spenót, a hüvelyesek, az őszibarack, a szőlő és a sárgabarack. Gyakori, hogy az alkohol a köszvényes roham kiváltója.
Aki köszvényben szenved, annak egész életében figyelnie kell arra, hogy ne egyen olyasmit, ami a húgysavképződést elősegíti, ill. kiválasztását gátolja. A megfelelő ételek kiválasztásában szakkönyvek és táblázatok segítenek Önnek.
Milyen szerepük van a gyógynövényeknek a reumás (és köszvényes) panaszok megelőzésében? Itt csak azt javasolhatom, amit a népgyógyászatban szoktak ajánlani. A szer hatását azonban nem szavatolhatom. A régi házi patikákban azért voltak mindig megtalálhatók, mert hatásosnak tartották őket.


A madárberkenyelét (Sorbus aucuparia) mézzel a reumás panaszok megelőzésére használták. 4-6 héten keresztül naponta 1/8 liter frissen préselt levet 1 evőkanál mézzel javasolt elfogyasztani.
Javasolt még a gyümölcsecet mézzel. 1/8 liter vizet 1 teáskanálnyi gyümölcsecettel és 1 teáskanálnyi mézzel kell összekeverni, és lehetőleg reggeli előtt meginni.
Figyelmeztetés: Cukorbetegek a méztartalom miatt ezt a két háziszert nem fogyaszthatják.


A kankalingyökérből készült tea is reumás panaszok megelőzésére szolgál azoknak, akiknek a családjában reumás betegek vannak, tehát olyanoknak, akiknél örökletes tényezők feltételezhetők.
Elkészítése: 2 csapott evőkanálnyi felaprított kankalingyökeret 1 liter forrásban lévő vízzel kell leönteni, 15 percig állni hagyni, majd leszűrni.
Fogyasztása: Évente kétszer, kúraszerűen, 3-6 héten keresztül naponta 1-2 csésze teát, lehetőleg melegen javasolt meginni.

Figyelmeztetés: Mivel a kankalingyökér sok szaponint tartalmaz, gyomor- és bélirritáció lehetősége nem zárható ki. Ha a tea elfogyasztása után gyomorpanaszok, hányinger, hányás jelentkezne, a kúrát azonnal meg kell szakítani.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 2.rész

Gyermekláncfű - csalán - nyírfa

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Ez a három gyógynövény meggyőző hatásával szinte megigézett engem. Mindenki ismeri őket, tavasszal sokan salátakéntfogyasztják. A reuma (és köszvény) gyógynövény-terápiája a szervezet anyagcseréjének megváltoztatását, és enyhe ingerhatás révén a kiválasztószervek tevékenységének a megélénkítését célozza meg. Gyűjtsön friss gyermekláncfűlevelet, csalánlevelet és az éppen kizöldülő nyír levelét. Aprítsa össze finomra, és ezt az egészséges fűszert adja röviddel a tálalás előtt bármilyen leveshez, zöldséges egytálételhez vagy salátához. A finoman összevágott leveleket vajas kenyérre is szórhatja, de fogyaszthatja túróhoz, kenhető sajtokhoz, vagy burgonyára szórva. Ha rendszeresen eszi, a legjobb úton halad ahhoz, hogy anyagcseréjét megélénkítse. Ha ezt a fűszert nem érzi elég ízletesnek, kora tavasszal cickafarkkal együtt is alkalmazhatja.

A gyermekláncfű levelei és gyökere tarakszacint tartalmaz, ez az a keserűanyag, ami az élénkítő hatásért felelős. De egészen biztosan tartalmaz még további anyagokat is, melyeknek szerepük van hatásában. Enzimatikusan aktív anyagokat, vitaminokat, nyomelemeket, ásványokat és nem utolsósorban szaponint is. A legfeltűnőbb vizelethajtó tulajdonsága, amit az ember azonnal megérez, amint elfogyasztott egy gyermekláncfű-salátát.
Mivel a gyermekláncfű igen régóta ismert gyógynövény, indikációs területe is nagy. Ha az ember alaposan végignézi ezt a sort, az anyagcsere-betegségben felhasználhatóságát indokoltnak találja. Vízhajtó tulajdonsága mellett mindig szóba kerül a májra és epehólyagra kifejtett hatása. A Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal gyógynövényekkel kapcsolatos szakmai szabványában nem említi ugyan hatásosságát köszvényben és reumás megbetegedésekben, de elismeri anyagcsere-élénkítő, ezáltal indirekt antidyskrasiás hatását.

A gyermekláncfűtea-kúra (Taraxaci radix cum herba = gyermekláncfűgyökér és -levél) jó hatású reumás panaszok, elsősorban krónikus degeneratív ízületi betegségek és köszvény esetében. Ajánlom mind a tavaszi, mind az őszi kúrát, mert kopásos ízületi betegségben (arthrosis) és más ízületi bajokban (arthritis) alkalmazva újra és újra jó eredményeket hallok. A gyermekláncfűtea elkészítése igen egyszerű.
Elkészítése: 2 púpos teáskanálnyi drogot (gyökeret és a levelet) 1 liter hideg vízzel kell leönteni, lassan forrásig hevíteni, 10-15 percig állni hagyni, majd leszűrni.
Alkalmazása: kúraszerűen, legalább 6 héten át (de jobb, ha 8 hétig) naponta 2 csésze teát ajánlott elfogyasztani, reggeli után ill. a reggelihez és lefekvés előtt.
Ha a tea elkészítése túl sok gondot jelentene - a teát ugyanis mindig frissen kell elkészíteni -, akkor (a gyógyszertárban is kapható) gyermekláncfű-sűrítményt is fogyaszthatja.
Alkalmazása: legalább 6 (de jobb, ha 8) héten át kúraszerűen naponta 2x1, esetleg 1,5 evőkanál gyermekláncfűlevelet vegyen be.

A csalán ugyancsak azon leghatásosabb anyagcsere-befolyásoló szerek közé tartozik, amit köszvény és egyéb reumás betegségek esetén érdemes kipróbálni. Az utóbbi időkben ez a gyógynövény divatba jött, alig van olyan panasz, amire csalánteát vagy csalánlevelet ne tartanának hasznosnak. Nyugodt lelkiismerettel javaslom a csalánteát jóindulatú prosztatapanaszok és reumás megbetegedések esetén, mert hatásos. Elsősorban köszvényben segít, mert a csalán kimossa a szervezetből a húgysavfelesleget. Izomfájdalmak esetén is segít a csalánteakúra.
Elkészítése: 2 púpos teáskanálnyi csalánt (jobb, ha szár nélkül, csak levelekből áll a készítmény) 1/4 liter forrásban lévő vízzel öntsön le. 5-10 percig hagyja állni, majd szűrje le.
Alkalmazása: 3-4 héten keresztül az étkezések közötti időszakokban naponta 3-4 csésze teát javasolt elfogyasztani.
Figyelmeztetés: Ha ritkán is, de előfordulhat, hogy csalántea fogyasztása után allergiás tünetek, mint ödéma, bőrviszketés, vizeletretenció, vagy gyomorpanaszok lépnek fel. Ilyen jellegű allergiás tünetek megjelenésekor a teakúrát azonnal meg kell szakítani, és orvosát feltétlenül meg kell keresnie.

Ha már a csalánról beszélünk, nem lehet említés nélkül hagyni egy, a régmúlt időkben kedvelt módszert, a csalánvesszőzést, ami isiásznál, lumbágónál, és izomfájdalmaknál hatásos. Bár ezt a módszert egyszer már elfelejtették, újból felfedezésre került. Mivel dr. Rudolf Fritz Weiss gyógynövénytan-professzor a fitoterápiás tankönyvében dicsérően szól róla, újra kezdenek hinni benne, és újra kipróbálásra kerül.
A csalánvesszőzés alkalmazása: egy nyaláb friss csalánhajtással kell a fájdalmas testrészt megcsapkodni, 3 egymást követő napon. Ezután 3 napos szünet következik, hogy a szenzibilizációt, azaz a tartós, túl erős égő érzést a bőrön elkerülhessük. Fontos, hogy a vesszőzés után hideg víz ne kerüljön a kezelt bőrfelületre, mivel akkor a jóleső melegérzés kellemetlen égéssé változik.

A nyírfa a harmadik olyan gyógynövény, amivel reumás panaszoknál, elsősorban köszvénynél tartós kezelés során enyhülés érhető el. A hatást a kutatók ma sem tudják pontosan megmagyarázni, úgy vélik, hogy a növényben levő hatóanyagok a húgysav kiválasztását serkentik. Nyírfalevéltea és nyírfaszirup formájában alkalmazható (gyógyszertárban kapható).
Alkalmazása: legalább 4 héten keresztül, kúraszerűen, az étkezések közötti időszakokban naponta 2-3 csésze teát ajánlott elfogyasztani.
A nyírfaszirup alkalmazása: legalább 4 héten keresztül, kúraszerűen, naponta 2-3 teáskanálnyi szirupot javasolt elfogyasztani.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 3.rész

A borókabogyó-kúra

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A borókabogyóval kapcsolatban nehezemre esik megfelelő tanácsot adni. Részben, mert meg vagyok arról győződve, hogy a borókabogyó hatásos szer, ugyanakkor a borókabogyó-kúra veszélyeire is fel kell hívnom a figyelmet, mivel a fellépő mellékhatások figyelemre méltóak lehetnek. Biztos, hogy csak jelentős túladagolás ill. túlságosan elhúzódó kezelés esetén lépnek fel.


Kérem, figyeljen arra:
  • hogy már beszűkült vesefunkció, azaz korábban valamilyen vesebetegségben szenvedők, ill. terhesség esetén a borókabogyó sem tea, sem kúra formájában nem alkalmazható,
  • hogy érzékeny gyomrú emberek gyomornyálkahártya-izgalom veszélye miatt mondjanak le a borókabogyó fogyasztásáról,
  • hogy egy borókatea-kúra (ajánlásában a Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal is ezt a kifejezést használja) az orvossal történő megbeszélés nélkül sohase tartson 4 hétnél tovább.
  • Hosszas fogyasztás következtében vesekárosodás léphet fel, vesetáji fájdalmakkal, gyakori vizelési ingerrel, vizeléskor jelentkező fájdalommal, a vizeletbe kiválasztásra kerülő vérrel és fehérjével.
  • Hogy a népgyógyászatban újra és újra javasolt - nagy magasságig növekvő, majd fokozatosan csökkenő adagban alkalmazott, borókakúra orvosi hozzájárulás nélkül nem végezhető.
Megfelelőnek látszik, és a természetgyógyász orvosok által is tanácsolt a borókabogyó-kúra következő változatának a használata, mely évente kétszer, alkalmanként 24 napon át végzendő. Így az időtartam a Német Szövetségi Egészségügyi Hivatal által megszabott 4 hetes alkalmazási időn belül van.

Alkalmazása
: az első nap 4 bogyót vegyen be (akár egyszerre, akár elosztva a nap folyamán). (A kúra elején mindkettő lehetséges.) A második naptól kezdve naponta mindig egy szemmel többet kell bevenni, mint előző nap, mindaddig, míg a napi adag a 15 bogyót el nem éri. Minél több szemet vesz be naponta, annál nagyobb a jelentősége az elosztásnak. Napi 3-szori, vagy 4-szeri bevételt tartok célszerűnek. Ha elérte a napi 15 szemet, akkortól mindennap egy bogyóval kell csökkenteni az adagot, míg a napi 4 bogyót újból el nem éri.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 4.rész

Bodzavirág és hársfavirág

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A népgyógyászat szerint mindkét növény fontos szerepet tölt be a reumás (és köszvényes) fájdalmak csillapításában. Hasznosságuk azonban ma is vitatott, mivel hatásukra megfelelő magyarázatot még nem találtak. Ennek ellenére hatásuk létezik: ezrek tapasztalták a bodzavirágtea vagy a hársfavirágtea fájdalomcsillapító hatását reumás (és köszvényes) panaszoknál.

A népgyógyászatban mindkét növénynek szilárd helye van. Mondák és hiedelmek szólnak róluk: a bodzabokor Holle anyónak, a ház és udvar védőjének a lakhelye, a hársfából kultikus tárgyakat faragtak, és a hársfa, mint a falu fája, elődeink életében fontos szerepet töltött be. Így már magától értetődik, hogy mindkét növénynek különleges gyógyerőt tulajdonítottak. Sok közülük biztosan túlzott, de mint enyhe izzasztó, anyagcsere-aktiváló szerek, mindkettő külön-külön és teakeverék formájában is javasolható reuma (és köszvény) kezelésére.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 5.rész

Gyógynövények, teák, teakeverékek reumára és köszvényre

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Reumás betegségek kezelésére alkalmas gyógynövények utáni kutatásom során néhány olyanra is rábukkantam, amelyek akár önállóan, akár teakeverék formájában is használhatóak.


A podagrafű, vagy vadbodza (Aegopodium podagraria) gyakori kerti gyomnövény. Köszvényben jó fájdalomcsillapító hatása van tea formájában alkalmazva, de a köszvényes betegek diétájában salátaként is fontos szerepet játszik.


A háromszínű vadárvácska (Viola tricolor) és a szemvidítófű (Euphrasia rostkoviana) ugyancsak az antidyskrasiás szerek közé tartoznak, azaz olyan növények, amik a "hibás testnedveket" pozitívan változtatják meg. Mindkét növényt köszvény (és reuma) esetén teakeverék formájában használják a homoki sással (Carex arenaria), babhüvellyel (Phaseoli pericarpium), tyúkhúrral (Stellaria media), szélfűvel (Mercurialis annua), aranyvesszővel (Solidago virgaurea), molyűzővel (Ledum palustre), ebszőlővel (Solanum dulcamara), vagy mezei zsurlóval (Equisetum arvense) együtt.
Sok esetben további két másik gyógynövény, a fűzfa (salix) és a legyezőfű (Filipendula) - szaliciltartalmuk révén - lehet segítség. Teakúra formájában kell őket használni.

Fűzfakéregtea és legyezőfűtea elkészítése
Alkalmazásuk: 3-4 héten keresztül, kúraszerűen napi 2-3 csésze tea fogyasztása javasolt. Egy hét után minden alkalommal 2-3 napos szünetet kell közbeiktatni, majd csak azután folytatandó a kúra.
Sajnos a sok gyógynövény közül egyik sem képes a krónikus reumás betegségeket meggyógyítani. Hogy a terápia szempontjából melyiket részesítse előnyben, az nem írható elő. Ezért használnak a reumás panaszok kezelésére olyan gyakran teakeverékeket.
  • Reuma-teakeverék 1.:
    • bodzavirág 10 g
    • mezei zsurló 10 g
    • csalánlevél 10 g
    • gyermekláncfűgyökér és a zöld levelek 10 g
    • nyírfalevél 10 g
  • Reuma-teakeverék 2.
    • fűzfakéreg 10 g
    • nyírfalevél 10 g
    • hársfavirág 10 g
    • szemvidítófű 10 g
    • háromszínű vadárvácska 10 g
    • gyermekláncfűgyökér és a zöld levelek 10 g
  • Reuma-teakeverék 3.
    • bojtorjángyökér 10 g
    • legyezőfű 10 g
    • homoki sás gyökere 10 g
    • ebszőlő (Stipites) 10 g
    • babhéj 10 g
  • Reuma-teakeverék 4.
    • aranyvessző 10 g
    • nyírfalevél 10 g
    • fűzfakéreg 10 g
    • mezei zsurló 10 g
    • legyezőfű 10 g
    • bodzavirág 10 g
  • Reuma-teakeverék 5.
    • bodzavirág 10 g
    • bodzabogyó (aprítva) 10 g
    • csalánlevél 10 g
    • nyírfalevél 10 g
    • gyermekláncfűgyökér zöld levelek 10 g
Teakeverékek elkészítése:
bármelyik keverékből 2 púpos teáskanálnyit 1 liter hideg vízzel kell leönteni, lassan forrásig hevíteni, 5 percig állni hagyni, majd leszűrni.
A teák alkalmazása:
4-6 héten keresztül, kúraszerűen, naponta 2-3 csésze tea elfogyasztása javasolt.

Figyeljen a következőkre:
Általában jól tolerálhatók (elviselhetők) az itt említett teák, mellékhatásoktól a megadott adagoknál nem kell tartani. Ha ennek ellenére gyomor- és bélpanaszok lépnének fel, a kúra azonnal megszakítandó. Utána megpróbálkozhat egy másik teakeverékkel, de ellőtte beszéljen az orvosával.


A köszvény panaszainak enyhítésében bevált teakeverékek, a húgysavkiválasztás élénkítésére, fájdalomcsillapításra szolgálnak, ezenfelül dietetikumok.
  • Köszvény-teakeverék 1.
    • podagrafű 10 g
    • bodzavirág 10 g
    • hársfavirág 10 g
    • gyermekláncfűgyökér zöld levelekkel 10 g
A következő két teakeveréket krónikus szorulásban szenvedő köszvényeseknek javaslom.
  • Köszvény-teakeverék 2.
    • kökényvirág 10 g
    • háromszínű vadárvácska 10 g
    • bodzavirág 10 g
    • bengekéreg 5 g
  • Köszvény-teakeverék 3.
    • rebarbaragyökér 10 g
    • szenna termése 10 g
    • bodzavirág 10 g
    • borsmentalevél 5 g
    • csipkebogyó 5 g
Teakeverékek elkészítése:
bármelyik teakeverékből 2 csapott teáskanálnyit 1 liter forrásban lévő vízzel kell leforrázni, 5-10 percig állni hagyni, majd leszűrni.
A teakeverékek fogyasztása:
4 héten keresztül, kúraszerűen naponta 2-3 csésze tea.
Kérem, vegye figyelembe: a2. és 3. teakeverék hashajtó hatású, gyógynövényeket tartalmaz. Amennyiben hashajtó hatásuk túl erős, a széklete pépes halmazállapot helyett híggá válik, a kúra megszakítandó.


Teakeverékek köszvényeseknek, akik májbetegségben, azaz emésztési zavarokban (zsírszéklet) vagy székrekedésben is szenvednek:
  • Köszvény-teakeverék, emésztési zavarok esetén 1.
    • gyermekláncfűgyökér zöld levelekkel 20 g
    • ezerjófű 10 g
    • máriatövis termése (felaprítva) 10 g
    • borsmentalevél 10 g
    • vérehulló fecskefű gyökere 5 g
  • Köszvény-teakeverék, emésztési zavarok esetén 2.
    • borsmentalevél 10 g
    • gyermekláncfűgyökér zöld levelekkel 10 g
    • ürömfű 5 g
    • lestyángyökér 5 g
    • málnalevél 30 g
Teakeverékek elkészítése:
Bármelyik teakeverékből 1-2 púpos teáskanálnyit forrásban lévő vízzel leöntünk, 5 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
A teakeverékek felhasználása:
3-4 héten keresztül, kúraszerűen naponta 2-3 csészényit ajánlott elfogyasztani.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 6.rész

Reuma- és köszvénytea a házi patikában

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Nem igazán jó megoldás az, hogy hosszas próbálgatások során mindenki maga keresgélje meg a neki megfelelő teát, bár szívem szerint ezt javasolnám, mert éppen reumás (és köszvényes) panaszok esetében alig van olyan tea, ami minden emberre egyformán hat. Van azonban egy olyan teakeverék, amit már sokszor eredményesen javasoltam. Általában jól tolerált szer.
  • Reuma- és köszvény teakeverék:
    • csalánlevél 28,5 g
    • gyermekláncfűgyökér zöld levelekkel 27,5 g
    • nyírfalevél 16 g
    • málnalevél 14 g
    • fűzfakéreg 8 g
    • hibiszkuszvirág 6 g
Fogyasztása: Legalább 3-4 héten keresztül, kúraszerűen naponta 2-4 csésze tea elfogyasztása javasolt.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 7.rész

Gyógyfürdők

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Kevés olyan betegség létezik, aminél a gyógyfürdők olyan hatásos fájdalomcsillapítók lehetnek, mint a reumás panaszok esetében - ezt mutatja a tapasztalat. Elsősorban a szénavirágból, a rozmaringból, a borókából és a zsurlóból készített fürdőket ajánlom, de érdemes kipróbálni a cickafark-, a levendula-, és a molyűzőfürdőt is.
Sokat vitatták már a gyógyfüvekből készített fürdők hatásosságát. Néhányan nem látnak benne többet, mint egy "kedves játékot", és hatását is csak képzeltnek tartják, amit a jóleső melegnek tulajdonítanak.
Ezt az álláspontot a Müncheni Műszaki Egyetem Orvos-Balneológiai és Klimatológiai Intézete egyértelműen visszautasította. Bebizonyították, hogy a bőr a fürdőből az illóolajokat felveszi, a fürdés során a belégzéssel kerülnek hatóanyagok a testbe, valamint a szaglóideg útján is jelentős gyógyhatás kiváltására képes.
Müller-Limroth professzor tanulmányai a szénavirágfürdőről és -pakolásról fontos eredményekről számolnak be. A szénavirág jó fájdalomcsillapító, mivel a vérátáramlást fokozza, a kötőszövetekre aktiváló hatású, ami igen fontos reumás (és köszvényes) betegeknél.


Gyógyfürdők elkészítése (az adatok egyszeri kádfürdőre vonatkoznak):


Szénavirágfürdő:
Öntsön le 300-500 gramm szénavirágot 5 liter vízzel, forralja fel, hagyja 15 percig forrni, majd szűrje le. Ezt az extraktumot a adja fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 35-38 C legyen, a fürdés mintegy 15 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom szükséges.


Rozmaringfürdő:
50-60 gramm rozmaringlevélre 1 liter vizet öntsön, lassan forralja fel, 10-15 percig hagyja állni, majd szűrje le. Ezt az extraktumot adja fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 35-38 C legyen, a fürdés mintegy 10-15 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom szükséges.


Zsurlófürdő:
100 g zsurlófüvet 1 óra hosszat 2 liter forró vízbe áztasson be, majd röviden főzze fel, és szűrje le. Ezt a kivonatot adja a fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 35-38 C legyen, a fürdés mintegy 15 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom szükséges.


Molyűzőfürdő:
100 g molyűzőlevélre 3 liter forrásban lévő vizet öntsön. 1 órát hagyja állni, majd szűrje le. Az extraktumot adja fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 37 C legyen, a fürdő 15 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom javasolt.


Borókafürdő:
100 g aprított borókabogyóra 3 liter forrásban lévő vizet öntsön. 1 órát hagyja állni, majd szűrje le. Az extraktumot adja fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 38 C legyen, a fürdő 10 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom szükséges.


Levendulafürdő:
Tegyen 1 liter vízbe 50-60 g levendulavirágot, forralja fel, majd hagyja 10 percig állni, és szűrje le. Ezt az extraktumot adja fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 36-38 C legyen, a fürdő 15 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom szükséges.

Cickafarkfürdő:
200 gramm cickafarkfűre öntsön 2 liter vizet, forralja fel, hagyja 10 percig forrni, majd szűrje le. Ezt az extraktumot adja fürdővízhez.
A fürdővíz hőmérséklete 37 C legyen, a fürdő 15 percig tartson. A fürdés után ágynyugalom szükséges.

A gyógyszertárakban kész fürdőkivonatok is kaphatók. Kérem, olvassa el figyelmesen a mellékelt használati utasítást.

Fontos: A gyógyfürdők megterhelhetik a szívet és a keringést. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy egyetért-e ezekkel a fürdőkkel.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 8.rész

Forró szénavirág-pakolás

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

A forró szénavirág-pakolás mint vérátáramlást serkentő, fájdalomcsillapító szer ugyancsak bevált reumás megbetegedések, elsősorban izomfájdalmak esetében. Kérem, tartsa magát gondosan az előíráshoz, ez a pakolás csak akkor hat optimálisan, ha helyesen alkalmazzák.

Elkészítése: Először is varrjon durva lenvászonból a kezelendő terület nagyságának megfelelő zsákot. 5-8 cm vastagon töltse meg szénavirággal, varrja össze, forrázza le egy fazék vízzel, és 15 percig hagyja benne állni. Az edényt ezalatt le kell fedni, hogy az illékony hatóanyagok ne távozhassanak el a gőzzel együtt. Ezután vegye ki a szénavirágzsákot a még forró folyadékból - fontos, hogy jól kinyomja, ha szükséges akár két deszka között. Ezt a zsák helyzetének megváltoztatása után többször ismételje meg. A jól kinyomott szénavirágzsák köré tekerjen egy kendőt, és helyezze a kezelendő helyre, ahol egy gyapjúkendővel rögzítse a testhez. Fontos, hogy a hőmérséklete ekkor kb. 42 C körül legyen.

Alkalmazása: a szénavirág-pakolást hagyja 20 percig a testén, hacsak már korábban nem hűlt le annyira, hogy melegítsen.

Az elkészítés egy másik módja: az áramló gőzben történő felmelegítést. Töltsön meg vízzel egy nagy lábast (az úgynevezett Weck-készüléket), forralja fel benne a vizet és tegye a szénavirágzsákot a rácsra, ahol az a gőzben átforrósodik (fedőt zárva kell tartani!). Ez kb. 5-10 percig tart. De teheti a szénavirágzsákot egy közönséges lábasba is, egy vízből kiálló kőre, majd gőzben, fedő alatt melegítse át. Ezeknél a módszereknél nincs szükség a víz kinyomására.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 9.rész

Bevált bedörzsölők

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Reumás (és köszvényes) betegek ugyanúgy nem tudnak lemondani a bedörzsölők használatáról, mint a fürdőkről, mivel használatuk révén az ízületek és izmok mozgékonysága javul, és a fájdalmak is enyhülnek. Gyógynövényekből készült bedörzsölők, kenőcsök, olajok ill. krémek bőségesen vannak.

Az orbáncfűolajat izomfájdalmak esetén bedörzsölésre, a köszvénynél pakolás formájában javaslom, de jó hatású az árnikakenőcs és a körömvirágkenőcs is.
Természetesen vannak még gyógynövényekből és illóolajokból készült más kenőcsök is, amelyek reumás (és köszvényes) panaszok esetén segítenek. De nem tanácsolom, hogy ezeket a kenőcsöket saját kezűleg állítsa elő, mert a legjobb minőségben úgyis a gyógyszertárakban lehet őket beszerezni. Kérjen ott tanácsot.

Három folyékony bedörzsölő, amelyek a vérátáramlást növelő és fájdalomcsillapító hatásuk révén régebben igen kedveltek voltak, de mára feledésbe merültek: a kámfor, a hangyasav és a mustárszesz. Kaphatók a gyógyszertárakban. Kérem, olvassa el figyelmesen a mellékelt használati utasítást.

Forrás: www.vitalitas.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Reumás és köszvényes bántalmak kezelése 10.rész

Keserűanyag-tartalmú teák

A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.

Igen nagy érdeklődést kiváltva mintegy 25 évvel ezelőtt jelent meg a piacon egy, az arthrosis (ízületi kopás) és az arthritis (ízületi gyulladás) csodaszerének kikiáltott afrikai származású gyógynövény. Ára a "csodás hatást" még inkább igazolta.
A Pedaliaceae-családba tartozó varjúkörömről (Harpagophytum procumbers) van szó, egyike ez azon nagyszerű látványt nyújtó gyógynövénynek, melynek raktározó gyökeréből a Harpagophyti radix (= radix vagy Tubera harpagophyti) nevű drog vonható ki. Sajnos, a gyakran afrikai varjúkörömnek is nevezett növényt sokszor összekeverik a különböző hazai varjúkörömfajtákkal (Phyteuma). Sokszor még az újságokban is afrikai varjúköröm felirattal a hibás ábra jelenik meg. A nálunk megtalálható varjúköröm gyógyászati célra nem használható fel.


Az afrikai varjúkörömből készült varjúkörömtea valóban bevált reumás panaszok, elsősorban krónikus ízületi gyulladás kezelésére.
Elkészítése: 1 púpos teáskanál finomra vágott varjúkörömgyökeret 300 ml forrásban lévő vízzel kell leforrázni9, majd 6-8 órát állni hagyni, időnként megkeverni. Leszűrve mégegyszer fel kell forralni, majd iható hőmérsékletre hűtve fogyasztandó. Mivel a nap folyamán többször kell kis mennyiséget inni, azt javaslom, hogy még melegen termoszba öntse, hogy aztán szükség szerint vehessen belőle.
Alkalmazása: kúraszerűen, 3-6 héten át naponta több alkalommal, összesen 1 liter tea elfogyasztása javasolt.
Kérem, ne várjon a teától túl sokat, ez sem csodaszer. De mivel a reumás panaszokra csak igen kevés, jól használható szer létezik, ez a gyógynövény is bővíti a kínálatot. Mindenesetre egy próbálkozást mindenképpen megér. Létezik a varjúkörömből előállított injekció is, amivel az orvos a teakúrát kiegészítheti.
Reumás fájdalmak csillapítása mellett - hasonlóan a legtöbb keserűanyaghoz - pozitív hatásúnak tartják gyomor-, bél-, epe- és májpanaszok esetén is. Állítólag az emelkedett koleszterin- és zsírszintet is csökkenti a vérben.
Az afrikai varjúköröm vizsgálata során felmerült a kérdés, hogy vajon mindegyik keserűanyag-tartalmú gyógynövény antireumatikus hatással is rendelkezik-e. Bár erről mind ez ideig a kutatók nem tudtak egyezségre jutni, egyre erősödnek azok a nézetek, melyek a gyógynövények keserűanyag-tartalma és antireumatikus hatása közötti összefüggés létét vallják.
  • Keserűanyagokból, ill. keserű aromás anyagokból készült teakeverék 1.:
    • enciángyökér 20 g
    • ezerjófű 20 g
    • ürömfű 10 g
    • narancshéj 10 g
Elkészítése: 2 csapott teáskanálnyi teakeveréket 1 liter langyos vízbe kell beáztatni, 1 órát állni hagyni, majd leszűrni.
Alkalmazása: legalább 3 héten át, kúraszerűen, naponta 2-3 csésze tea elfogyasztása javasolt.
Ha ezt a teakeveréket túl keserűnek érzi, akkor további gyógynövények és sok gyümölcslé hozzáadásával enyhítheti az ízét. Megfelelő adalék a hibiszkuszvirág és a csipkebogyó is.
  • Keserűanyagokból, ill. keserű aromás anyagokból készült teakeverék 2.:
    • enciángyökér 20 g
    • ezerjófű 20 g
    • ürömfű 10 g
    • narancshéj 10 g
    • izlandi zuzmó 10 g
    • hibiszkuszvirág 10 g
    • csipkebogyó (magvastul) 10 g
Elkészítése: 2 púpos teáskanálnyi teakeveréket 1 liter vízzel forrázzon le, 5-10 percig hagyja állni, majd szűrje le.
Alkalmazása: 3-4 héten keresztül, kúraszerűen, naponta 2-3 csésze teát javasolt elfogyasztani.
Egy, mintegy 120 évvel ezelőtt feljegyzett, jól bevált antireumatikus teareceptet.
  • Antireumatikus teakeverék:
    • lestyángyökér 50 g
    • angelikagyökér 50 g
    • fűzfakéreg 100 g
    • borsmentalevél 100 g
    • feketeribizli-levél 100 g
    • hársfavirág 200 g
    • bengekéreg 100 g
Alkalmazása: naponta 2 csésze teát javasolt fogyasztani.
Kérem, vegye figyelembe:
Korábban hashajtó drog nélkül nem lehetett reumateát javasolni. Én jobbnak tartom, ha a bengekérget inkább 100 g csipkebogyóval (magvastul) helyettesíti.

Forrás: www.vitalitas.hu
 
Oldal tetejére