Egészség pl. hadarás, anorexia, időskori hallás, kristálygomba.. stb

Mi az egészség?

  • Az egészség a betegség hiánya

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség amikor nem fáj semmi

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség amikor testem nem észleli hiányosságait

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség az ember testi és lelki egyensúlya

    Szavazat: 4 80.0%
  • Az egészség a testi-lelki-szellemi és spirituális egység

    Szavazat: 1 20.0%

  • Összes szavazó
    5
  • Szavazás lezárva .

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Kemény combok, feszes popsi

Narancsbőr a legkényesebb területeken

Feszengsz, mert nem sokára jön a fürdőruhaszezon? Félsz, hogy minduntalan strandkendőd csomóját fogod erősítgetni, hogy eltakard a feneked? Összeállításunk segít, hogy örökre búcsút inthess a kényes területek hepe-hupáinak.

Ha combodon és fenekeden már megjelentek a jellegzetes gödröcskék, itt az idő, hogy felvedd ellenük a harcot. A legtöbb esetben nem elegendő fogyókúráznod, hiszen bár veszítesz súlyodból, narancsbőröd nem feltétlen múlik el. Sőt, hirtelen, nagy mértékű fogyásnál még súlyosbodhat is bőröd állapota. Kötőszövetedet feltétlenül meg kell erősítened, melyhez sportra, egészséges táplálkozásra és egy-két kiegészítő trükkre van szükséged.

3.futo.jpg
Küzdj sporttal

A kényesebb területek "narancstalanítása" szerencsére többféle mozgással is véghez vihető. Kedvedre választhatsz minden olyan mozgástípus között, melyek igénybe veszik fenék- és combizmaidat. Ha szeretsz futni, akkor itt az ideje, hogy ezt a mozgást beépítsd mindennapjaidba. Kellemes kocogással vagy gyorsgyaloglással folyamatos munkára készteted a nyirokkeringésedet, ami kiváló narancsbőr ellen. Ha nem szeretsz futni, járj el uszodába, hiszen az úszás - akárcsak a futás - mindened megmozgatja. Viszont a víz tehermentesítő hatása miatt nem veszi annyira igénybe a szervezeted.
A konditermekben kiváló gépek segítik a feneked és combod átmozgatását. Válaszd a taposógépet, vagy egyszerűen csak keress a környékeden egy jó hosszú lépcsőt, és lépcsőzz napi 15-20 percet.

Küzdj táplálkozással

Kerüld azokat az élelmiszereket, amelyek élelmiszeradalékokkal készültek (tartósítószerek, állományjavítók, íz fokozók, színezékek, aromaanyagok, nitrátos, foszfátok, felületkezelő szerek). Általános szabályként részesítsd előnyben a biotermékeket.
Fogyassz minél több friss gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű gabonafélét, hüvelyest, hidegen sajtolt olajat - kis mennyiségben. Kitűnő méregtelenítő a gyümölcs- és zöldségnap a szezonnak megfelelő gyümölccsel, zöldséggel.
Törekedj a konyhasó és kálium helyes arányára: kevesebb konyhasó, több kálium (zöld növények, gyümölcsök, lencse, bab, banán, spenót, burgonya).
És, ami minden esetben a legfontosabb: kis adagokban, gyakran egyél, alaposan megrágva az ételt! Ezzel gyorsítod emésztésed és nem engeded a felesleges tápanyagokat beépülni.

Küzdj illóolajokkal

spa2-2.jpg


Narancsbőr elleni illóolajok

Vérkeringés javítására: citrom, citrus, kamilla, gyömbér, majoránna, boróka.
Nyirokkeringés segítésére: édeskömény, boróka, rozmaring, gyömbér.
A mérgező anyagok csökkentésére: édeskömény, boróka, rózsa, gyömbér.

3.olaj.jpg
Ne feledd, hogy az illóolajok nagyon tömények, ha bőrön alkalmazod, hígítsd fel őket.
Higításra alkalmas hordozóolajok lehetnek a mandulaolaj, szőlőmagolaj, napraforgóolaj, olívaolaj.
A keverék elkészítése után masszírozd meg vele combod és fenekedet, alaposan dörzsöld bele, egészen, amíg bőröd be nem szívja. Mivel az olajok elég nehezen szívódnak fel, nem ajánlatos ezt a masszázst reggel végezned.

Küzdj a kötőszövet erősítésével

A szilícium visszaadja a kötőszövet rostjainak rugalmasságát, ezáltal feszesebbé és rugalmasabbá teszi azt. Remek szilíciumforrások a teljeskiőrlésű gabonakészítmények és a gyökérzöldségek. Igyekezz rengeteg növényt enni, mellyel
3.strand.jpg
elősegíted a szervezetedbe jutó szilícium gyors és hasznos megkötését.
A cink hiánya szintén hajlamosít a narancsbőr kialakulására, mivel kötőszöveti gyengeséget okoz. Legjobb cinkforrások a húsfélék, a máj, a tojás, az olajos magvak és szintén a teljeskiőrlésű gabonafélék.

Ha rá bírod venni magad a lépcsőzésre, vagy a taposásra, vagy ha csak néha futsz a busz után, valamint figyelsz táplálkozásodra és alaposan bevásárolsz illóolajokból, akkor meglátod strandtörölköződ lehet idén nyáron egyedül marad a fiókban.



Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Házipraktikák a bőr feszesítésére

Otthoni kezelések

Nem kell feltétlenül drága kozmetikai kezelésekre járnod, ha meg akarsz szabadulni a narancsbőrtől! Vannak olyan egyszerű trükkök, melyekkel hatásosan feszesítheted a bőröd, és a pénztárcád sem bánja! Bogarássz tippjeink közöttt, és válaszd ki a megfelelőt!

Ezeket a tippeket csak makkegészséges nőknek ajánljuk, belgyógyászati vagy bőrbetegség esetén mindenképpen fordulj orvoshoz, hogy ajánlja-e neked az adott módszert! Ne várj azonnali sikert, készülj fel rá, hogy hosszú távon is be kell iktatnod ezeket az apróbb változtatásokat az életedbe a siker érdekében!

narancsbor_zuhany.jpg
1. Reggel kezdd a napot egy hideg-meleg váltózuhannyal!

A szokásos reggeli zuhanyozás végére minden nap iktass be egy néhány perces hideg-meleg váltózuhanyt, mely felfrissíti a vérkeringésedet, javítja a bőröd rugalmasságát, feszességét. Kánikulában naponta többször is megismételheted a váltózuhanyt, igazán jól fog esni! (A váltózuhany nem csak a narancsbőr csökkentéséhez járul hozzá, hanem a mell feszességét is fokozza, és kifejezetten jó közérzetet biztosít.)

kesztyu.jpg
2. Szabadulj meg az elhalt hámsejtektől!


Luffa szivaccsal, szizál kesztyűvel, vagy más masszírozó kefével dörzsöld végig a problémás részeket, így eltávolíthatod az elhalt hámsejteket. Ezzel lehetővé teszed, hogy a feszesítő krémek hatóanyagai könnyebben beszívódjanak a bőrbe, és ott eredményesebben fejtsék ki hatásukat.

3. Masszázs
Miután eltávolítottad az elhalt hámsejteket, masszírozd meg alaposan combodat és fenekedet feszesítő krémmel: simító és körkörös mozdulatokkal haladj a térdedtől lassan felfelé. A masszázs vérbőséget okoz az adott területen, ezáltal nem csupán a vérkeringésre, hanem a sejtek anyagcseréjére is pozitív hatással van. Ne felejtsd, a feszesítő krémeket nem elég felkenni magadra, a hatóanyagok csak akkor tudnak optimálisan felszívódni, ha a masszírozás alapos és erőteljes.

mos.jpg
4. Szakíts a stresszel!
A huzamos ideig tartó stressz bizony meglátszik bőrödön. Sőt, a stressz nem csupán a narancsbőr kialakulásához járul hozzá, hanem pattanások is kijöhetnek egy-egy rosszabb korszakodban, hiszen a bőr nagyon érzékenyen reagál a testi-lelki túlterheltségre.
Ne engedd, hogy a negatív érzések eluralkodjanak benned, állíts fel új fontossági sorrendet az életedben: kapcsolódj ki, sportolj a szabad levegőn, olvass, tanulj meg lazítani!

5. Tarts mértéket!
Próbálj meg lemondani a dohányzásról, a túl sok kávéról, koffein-tartalmú üdítőről és az alkoholról, vagy legalábbis csökkentsd ezek fogyasztását! Ezek az anyagok nagyon nehezen ürülnek ki, a szervezeted nem tudja maradéktalanul lebontani őket.

szepsegtipp6.jpg
6. Méregteleníts!

A szauna, infraszauna aktívan segít a méregtelenítésben, hozzájárulva a salakanyagok intenzív kiválasztásához. Használatuk ajánlott, de mértékkel! Kánikulában nem érdemes szaunával terhelni a szervezetedet. Minden esetben orvossal kell tisztázd az esetleges ellenjavaslatokat! (Szív- és keringési problémák, magas vérnyomás, visszeres problémák esetén a szauna tilos!)

7. Holt-tengeri sós fürdő
Hetente-kéthetente egyszer vegyél meleg Holt-tengeri sós fürdőt, mely lúgosító hatásával igen pozitívan hat. A tengeri só helyett szódabikarbónát vagy lúgos kémhatású fürdősókat is alkalmazhatsz. Vigyázat! Az intim területeket a fürdő után érdemes az erre a célra kifejlesztett, savas hatású mosakodószerrel lemosni!

<table align="center" border="0" cellpadding="5" cellspacing="0" width="100%"><tbody><tr><td>
8. Felejtsd el a kényelmetlen cipőket!
Érdemes lemondanod a tűsarkú cipőről, mert nem tesz jót a vérkeringésnek, és ezzel hozzájárul a cellulit kialakulásához. Ez nem azt jelenti, hogy ne lehetne egy-egy randira felkapni egy kihívó darabot, de a nap nagyobb részében inkább kényelmes, könnyű, kidolgozott talprészű cipőt hordj! Már csak azért is szükséged lesz egy megbízható lábbelire, mert rá kell szoknod a rendszeres gyaloglásra, lépcsőjárásra, ez pedig tűsarkakon billegve több, mint nehéz.
</td> <td width="93">
szepsegtipp3.jpg
</td></tr></tbody></table>
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Aprónak tűnő bűnök

A narancsbőr kezdete

Narancsbőr. Ugye, nem új fogalom? Biztosan tudod mi az, még akkor is, ha azok közé a szerencsések közé tartozol, akiknek nincs. De az bizony nem biztos, hogy örökre így is marad. Nap mint nap követünk el ugyanis olyan aprónak tűnő bűnöket, melyekkel garantált az eredmény: hepehupás comb és popsi!

Nap, mint nap követünk el olyan aprónak tűnő (és olykor valóban apró) bűnöket, melyekkel folyamatosan a narancsbőr felé vezető biztos útra irányítjuk magunkat.

Bűneink zsoldja a narancsbőr


Azt hiszem nem kell senkinek bemutatni, hogy milyen egy átlagos hétköznap. Az ember örül, hogy ki bírja nyitni reggel a szemét, és ha éjfél előtt ágyba keveredik valahogy. A kettő közti fejvesztett rohanásban pedig csak kapkodva dobálja magába az egészségtelen kajákat, a kávét és talán láncban szívja a cigit, hogy ne stresszeljen.
Amennyiben az alábbi képek közül valamelyikével napi ismeretségben vagy, akkor bizony Te is teszel valamit narancsbőrödért.

kajak.jpg


Hamburger és egy kis csoki


Bármilyen furcsán is hangzik, de a zsírevésnek nincs feltétlen köze a fenekünkön, illetve a combunkon található zsírpárnáinkhoz. Leginkább ugyanis a vércukor rakódik le zsír formájában szervezetünkben. Ez pedig nem más, mint a cukor, és minden, ami cukor. Tehát a csokoládé, a sütemény, a fagylalt, az üdítőitalok és még sok minden egyéb, de szerintem nem kell őket bemutatnom.

edesseg.jpg


Természetesen attól, hogy nem fogyasztasz többé cukrot, még nem garantált narancsbőr-mentességed. Kialakulásához ugyanis nagyban
kaja5.jpg
hozzájárulnak a hormonok is. És itt most nem a fogamzásgátló tablettákra kell gondolni, hanem azokra a hormonszennyezett élelmiszerekre, melyeket biztosan megtalálsz otthon, a hűtőszekrényedben.
És mi a helyzet a gyorséttermekkel? Te is azt mondogatod magadnk minden egyes harapásnál, hogy "egészségtelen, de finom, és egyébként is szökőévente eszem ilyet, biztosan nem árthat"? De, árt!

Egész napos szomjúság

Ugye veled is előfordult már, hogy ha nem figyeltél oda, este azon kaptad magad, hogy jóformán egész nap nem ittál semmit? Ha nem fogyasztasz elegendő folyadékot (amely nagy része lehetőleg víz legyen) azon kívül, hogy vesédnek is ártasz, lassítod nyirokkeringésed, mely hatására lassabban ürülnek ki a salakanyagok a testedből.

Stressz

Ha nem találod meg a megfelelő módszert arra, hogy levezesd a hétköznapjaidból származó feszültséget, akkor bizony többek között – az idegösszeroppanás mellett - a narancsbőr kialakulására is számíthatsz.

Ülés, ülés, ülés…


Amikor a narancsbőr első tüneteit (tehát bőrünk első elváltozásait észrevesszük), szerintem mindenki elhatározza, hogy másnaptól mozogni fog. Elmegy futni, úszni, biciklizni, táncolni stb., de általában az ilyen elhatározások addig tolódnak, míg azt nem vesszük észre, hogy már egy éve sportolni szeretnénk.

munka.jpg


A mozgáshiány és az egész napos ülőmunka miatt az altest nyirok- és vérkeringése nem működik megfelelően, ezáltal az anyagcseréje, zsírégetése, vízlebontása lassú, amely fokozza a méreganyagok lerakódását, a zsírsejtek növekedését, ez pedig növeli a cellulit kialakulásának esélyét.

Ezek mind, mind csak apróságok. Egy hamburger a gyorsétteremben, egy szelet csoki, ha rossz kedvünk van, egy cigi az idegességre, egy kávé az álmosságra és ücsörgés a fáradságra. De sajnos ezek az apróságok hosszútávon igenis hozzájárulnak a narancsbőr kialakulásához. És bizony ezt is, mint sok minden mást a legtöbbször könnyebb megelőzni, mint megállítani.



Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Fogamzásgátló módszerek

Ha valakit megkérdeznek, milyen fogamzásgátló módszereket ismer, akkor két dolgot biztosan megemlít: óvszer és tabletta. Pedig ezeken kívül számos más lehetőség is rendelkezésedre áll! Olvasd el részletes összeállításunkat, hogy teljes képet kapj a piacról!


Naptár módszer (Ogino-Knauss módszer)

4.naptar2.jpg


Ha rendszeresen vezetsz menzesz-naptárt, akkor szinte napra pontosan ki tudod számolni, hogy melyek azok a napok, amikor termékeny vagy és melyek azok, amikor egyáltalán nem. A legrövidebb ciklusszámból ki kell vonni 18 napot, a leghosszabból pedig 11-et. A kapott eredmények közti napok adják meg a menstruációs ciklusodban előforduló termékeny időszakot. Például, ha a legrövidebb ciklus 24 napos volt, akkor 24-18 = 6, és ha a leghosszabb ciklus 32 napos volt, akkor 32-11 = 21. Tehát terméketlen időszaknak a ciklus hatodik és 21-dik napja közti intervallum tekinthető. Ehhez arra van szükség, hogy a számolás előtt már minimum nyolc hónapja pontos naptárt vezess. Természetesen ez a módszer önmagában édes kevés, nem nyújt teljes biztonságot.

Természetes fogamzásgátlás


4.homero.jpg


Ennek lényege, hogy teljes pontossággal megállapíthatóak legyenek termékeny napjaid. Ehhez pedig három vizsgálatra van szükséged:
  • Ébredési hőmérséklet (minden reggel még az ágyban mérd meg hőmérsékleted. Ha egész hónapban ábrázolod a kapott eredményeket egy grafikonon, akkor látni fogod azt a pár napot, amikor testhőmérsékleted minimum 0,2 fokkal magasabb. Ekkor van tüszőrepedésed. Termékeny napoknak a hőmérséklet emelkedése alatti és az azt megelőző négy nap tekinthető.)
  • Hüvelyváladék vizsgálata (Lehetőleg este és reggel végezd el. Amikor hüvelyváladékod megnő és üvegszerűvé, nyúlósság változik, akkor van ovulációd. Termékeny napoknak a legnedvesebb napok, valamint az azt megelőző és követő három nap tekinthető.)
  • Méhnyak tapintása (Terméketlen időszakban a méhnyak könnyen elérhető, tapintása a porcos orrhegyhez hasonlít, a közepén lévő nyílás egyértelműen zárt. Termékeny időszakban viszont kissé felhúzódik, nehezebben elérhető, tapintása puha és a közepén lévő nyílás enyhén nyitott.)
A természetes fogamzásgátlás e három módszerével 98%-os biztonság érhető el, de csak akkor, ha valóban napi rendszerességgel hajtod őket végre és természetesen, ha már elég tapasztalatot szereztél saját tested ismeretében.

Megszakított közösülés


4.sex.bmp


Lényege, hogy a férfi még az ejakuláció előtt eltávolítja péniszét a nő vaginájából, ezáltal megakadályozva, hogy abba hímivarsejtek juthassanak. Biztonságossága erősen vitatott, hiszen nem minden férfi érzi elég korán az „időt”, valamint közösülés közben is előfordulhatnak ivasejteket tartalmazó, nem érezhető „cseppek”.
Egy év alatt 100-ból 50 nő esik teherbe ezzel a módszerrel.

Méhbe helyezhető eszközök (spirál)


Állítólag az araboktól származik, akik lapos köveket helyeztek nőstény tevék méhébe, hogy ne szaporodjanak. De Klepoátra is próbálkozott ecettel átitatott szivaccsal.
Ma rengeteg alakú és anyagú IUD (Intrauterine device - méhbe helyezhető eszköz) áll rendelkezésünkre. Közülük hazánkban az ún. Szontágh eszköz a legelterjedtebb, mert olcsón hozzá lehet jutni és felhelyezése, valamint eltávolítása nagyon egyszerű. Az ilyen típusú fogamzásgátlást csak olyan nőknek ajánlják, akik átestek már szülésen vagy abortuszon.

4.nogyogyi.jpg


Korszerű megoldás:

A hüvelyi, hormonmentes fogamzásgátló film bár több, mint húsz évvel ezelőtt egy magyar orvos találmánya volt, később, korszerű formában Amerikából tért vissza. A hormonmentes hüvelyi fogamzásgátló készítmény, a "film" a kondomhoz hasonlóan spermaölő (nonoxynol-9) anyagot tartalmaz.
Ha betartják az előírásokat, kellő védelmet nyújthat a teherbeesés ellen. Fiatal, még nem szült nők, szoptatós kismamák és mindazok alkalmazhatják, akik nem szednek tablettát, vagy nem használhatnak méhen belüli fogamzásgátló eszközt. A négyzet alakú filmet kétrét hajtva kell mélyen a hüvelybe helyezni, a film ott feloldódik, és egy órára biztosítja a védelmet. Sem a nőt, sem a férfit nem zavarja aktus közben. Az USA-ban ez az egyik leggyorsabban terjedő hormonmentes fogamzásgátló módszer.

Tabletta férfiaknak


Elméletileg már nem kell sokat várnunk, hogy piacra dobják a férfiaknak szóló fogamzásgátló tablettát. Biztonsági fokát tekintve teljesen megegyezik a nők által szedett tablettákéval, ezért forradalmi térhódítását inkább azon párok esetében várják, akiknél a nő magas vérnyomás, vagy esetleg a mellékhatások miatt nem szedheti azt.

Lokális módszerek


Ezek a készítmények spermiumölő anyagokat tartalmaznak. Ezeket az anyagokat a nőnek kell felhelyezni a hüvely mélyébe, minden szexuális aktus előtt. Amennyiben újabb aktusra kerül sor, meg kell ismételni az alkalmazást.
Az aktusokat megelőző és követő két órában csak külsőleg és csak tiszta vízzel szabad mosakodni, mivel a szappan a hatóanyagot hatástalanítja. Ezek az eszközök gondos alkalmazás esetén sem olyan megbízhatóak, mint a többi módszer.

Végleges fogamzásgátlás (nőknél, férfiaknál)


4.korhaz.jpg


Nőknél:
Valamennyinek a lényege: a petevezeték folytonosságát szakítják meg azáltal, hogy a hasfalon pár cm-es nyílást ejtenek, hogy egy műszer segítségével elzárják (lekötik) a petevezetéket. A két ivarsejt (petesejt és a hímivarsejt) nem tud azon áthaladni, így találkozásuk sem jön létre többé. A folyamat véglegesnek tekinthető. Magyarországon e műtétet rendelet szabályozza és meghatározott feltételek megléte mellett kivitelezhető. Néhány napos kórházi bent fekvést igényel.

Férfiaknál: A spermiumok útjának sebészi úton történő blokkolása. Egyszerű beavatkozás. Helyi érzéstelenítés után a herezacskó bőrén pár cm-es metszést ejtenek, hogy az ondóvezetéket átvágják és lekössék. Nem befolyásolja sem a libidót (nemi vágy) sem az ejakulációt. Az ondó mennyisége a beavatkozás után sem változik, de abban hímivarsejtek már nem találhatók. Gyakorlatilag 100 %-os biztonságot nyújt és véglegesnek tekinthető.

4.sex5.jpg


Természetesen, mielőtt bármelyik módszer mellett döntenél, beszéld meg pároddal és feltétlenül konzultálnod kell orvosoddal, hogy ő személy szerint Neked melyiket javasolja.

Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem csak szép, de gyógyít is!

A kövek gyógyító ereje

Építkezünk velük, gyűjtjük és láncra fűzzük őket. Csakhogy a kövek ennél sokkal többet "tudnak"! Minden kőnek meg van a maga területe, melyen jótékony hatását kifejti. Ezek lehetnek fejfájás, idegesség vagy akár emésztési zavarok.

3.boros.jpg


Bizonyított tény, hogy energetikai és kémiai szerkezetük miatt a köveknek gyógyító hatásuk is van. Minden kőnek meg van a maga területe, melyen jótékony hatását kifejti. Ezek lehetnek fejfájás, idegesség vagy akár emésztési zavarok.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk Neked néhányat a legismertebb kövekből és azok gyógyító hatásairól.
Borostyán

3.bori.jpg


  • A borostyán igen jó hatással van a különféle bőrbetegségekre: kelésekre, furunkulusokra, ekcémára, aftára, bőrkiütésekre, szemölcsökre, allergiára, illetve nagyjából minden bőrrel kapcsolatos betegségre. Mivel a fejbőr is bőr, a borostyán alkalmas korpásodás ellen is.
  • De nem csak bőrödnek tesz jót, hanem tüdődnek és minden légúti szervednek is. Köhögésre, mandulagyulladásra, asztmára vagy krónikus hörghurutra is ajánlott.
  • Meggyorsítja a sebgyógyulást és csökkenti a gyulladásokat (mint például a fogínygyulladás).
  • Segít a gerincoszlop problémáinak kezelésében is, reumatikus panaszok enyhítésében, valamint lumbágó és csípőizületi gyulladásnál.
  • Melengető hatása miatt pedig rengeteg pszichés problémában segíthet. Alapvetően kedélyjavító, enyhíti a depressziót, a stresszt és a szorongást.
Rózsakvarc
3.rozsakvarc.jpg


  • A rózsakvarc a legismertebb kövek közé tartozik, s ennek talán sokoldalú hatása a magyarázata.
  • Viselheted testeden, de elhelyezheted a téged körülvevő térben is.
  • A lelki terhek megszüntetésére, a vízerek leárnyékolására kitűnően alkalmas.
  • Megszűnteti az agressziót és az erőszakos jelenetekkel tarkított rémálmokat. Segít a harag feldolgozásában, nyugtatja és enyhíti a kedélyállapotot.
  • Mozgási és egyensúlyi zavaroknál, női betegségek esetén, termékenység fokozására, érzelmi ridegség ellen, negatív rezgések és energiák ellen is jótékonyan hat.
  • Erősíti az idegeket, fokozza a romantikát.
  • Alvási zavarok, álmatlanság esetében és segíti az alkotó gondolatokat.
  • Elbizakodottság ellen is hatásos.
Ezüst
3.ezust.jpg


  • Az ezüstöt, mint ékszert mindenki ismeri. Az arannyal ellentétben az ezüstöt a női oldalhoz rendelik. Ezért van is néhány kő, amit az ékszerészek nem foglalnak másba, mint ezüstbe, például a holdkövet. A két ásvány rezgése kiegészíti és erősíti egymást.
  • Az ezüst segít az ún. holdkóron, és az alvajáráson. Növeli alkalmazkodóképességünket és reakcióink gyorsaságát.
  • Fertőtlenítő hatású, gyorsítja a sebek gyógyulását. Segíti a szervezet tápanyagfelvételét.
  • Az ezüst már ránézésre is hűvösséget áraszt, s valóban segít levezetni a forróságot, például leégés vagy láz esetében.
  • Elmulasztja a bal oldali fejfájást is.
  • Emellett hat minden érzékszervre, a pajzsmirigyre, a bélpanaszokra és a gyomorhurutra.
Gyöngy
3.gyongy.jpg


  • A gyöngyöt vérzési zavarok (véres vizelet, túl erős menstruáció) esetében ajánlatos használni.
  • Hűsítő hatása hasonló az ezüstéhez, a lázas betegségek (például tejláz) enyhítésére is alkalmatos.
  • Hatással van a mellékvesére és gondoskodik az ödémák (vizenyők) felszívódásáról.
  • Mészhiány és a köröm betegségeinek fellépésekor is segít.
  • Agyhártyagyulladás, mániákusság, hisztéria és elmebajok esetében is hatásos.
  • A gyöngy tudatosítja a feldolgozatlan konfliktusokat, traumákat, régi fájdalmakat.
  • Hat a szellemi kimerültség ellen, megtanít a kezdeményezésre, segíti egyéni érési folyamatunkat.
Holdkő
3.holdko.jpg


  • A holdkő a legismertebb kövek közé tartozik, hatása széleskörű. A női oldalhoz sorolják. Külleme és kisugárzása a férfiakat kevésbé érinti meg.
  • A holdkő segíti a tobozmirigy működését.
  • Testet és a lelket egyaránt harmonizálja.
  • A hormonháztartással közvetlenül, vagy közvetve összefüggő problémák mindegyike orvosolható a holdkő segítségével. Kiegyenlíti a hormonháztartást, serkenti a petefészek működését, növeli a termékenységet, egyaránt kezelhetők vele a menstruációs zavarok és a klimaxos problémák.
  • Hatással van a csontozatra is, rendszeres használatával megelőzhető a csontritkulás.
  • Egyenletesebbé teszi és javítja a nyirokkeringést, ezért a nyirokutak elzáródása, vizenyő, vagy végtagdagadás esetében is segíthet.
  • A holdkő nyugtató hatású, akár irracionális félelmekről, tébolyról, skizofréniáról vagy tévhitről van szó.
  • Ha nem tudsz aludni, vagy vizelési zavaraid vannak újholdkor vagy teliholdkor, akkor érdemes holdkövet tenned a párnád alá. Az éjszaka a tudattalan ideje, a holdkő segít, hogy felismerjük tudattalanunk üzenetét. Emlékeztet álmunkra, megmutatja érzelmi konfliktusainkat.
  • Nem csak a belső fejlődésedet segíti, hanem erősíti intuícióidat is, segítségével felélednek és szilárdabbá válnak médiális képességeid.
Ha szeretnél többet megtudni a különböző kövek hatásairól, akkor mindenképpen ajánljuk figyelmedbe Sonja Haider Gyógyító kövek című könyvét, melyben abc sorrendben az összes ismertebb követ megtalálhatod.
3.lancok.jpg


Ezután már csak be kell szerezned a panaszaidnak megfelelő követ, melyből ízléses nyakláncot, karkötőt vagy akár fülbevalót készíthetsz. Nem csak szép, de gyógyít is!

Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Miért kell az orgazmus?

Az orgazmus jó. Ki ne szeretné? De vajon milyen hatással van egészségünkre, szervezetünkre? A közhiedelemben az orgazmus fiatalít, szebbé teszi a bőrt, gyógyít, ugyanakkor sokan bizonyos káros hatásoktól is tartanak. Épp itt az ideje, hogy tisztába tegyük ezt a kérdést!

2.csaj.jpg


Az orgazmus hatásairól nehéz egyértelmű választ adni, hiszen nem mindegy hol, kivel, milyen hangulatban, milyen érzelmi állapotban és hogyan történik meg. Szexualitásunkat ugyanis nagyban befolyásolja az élethelyzet, melyben éljük azt. Az egyszerűség kedvéért vegyük a legoptimálisabb helyzetet, vagyis, hogy orgazmusunkat egy odafigyelő partnerrel, szerelmi kapcsolatban, ismerve egymás testét és igényeit éljük meg.

Az orgazmus fiatalít
2.mell.jpg


Ha az orgazmus fiatalít, és általában szexről mindig az átlag szeretkezések számának tekinthető heti kettő alkalom figyelembevételével esik szó, akkor ha többet szeretkezünk, még tovább maradunk fiatalok? Hát ez sajnos nem ilyen egyszerű. Fiatalító hatását nem szabad szó szerint venni. Valóban igaz, hogy a szex, mint mozgás (és itt most nem csak a külső, hanem testünk belső izomzatáról is szó van) sok kalóriát éget el, ugyanakkor fizikai teljesítményként hozzájárul szervezetünk természetes védekező- rendszerének erősítéséhez, de nincs arra utaló kutatási eredmény, hogy egyenes arányban lenne a heti orgazmusunk száma letagadható éveink számával.

Több szex, több gyerek
2.gyerek.jpg


A termékenység alapvető feltétele a stabil hormonháztartás. És mint tudjuk a boldogság, a félelemnek, mint érzésnek az elveszítése, a biztonság, a szeretettség mind nagyban hozzájárulnak a hormonháztartásunk helyes működéséhez. Tehát ilyen értelemben, mivel az orgazmus stabilizálja lelki állapotunkat, mely pozitív hatással van hormonjainkra, valóban növelhetjük megtermékenyülési esélyeinket.

Bőrproblémák

Sokan tapasztalták már, hogy rendszeres, kiegyensúlyozott szexuális életük alatt jóval kevesebb bőrproblémával küszködtek, mint magányos hónapjaik alatt. Ennek oka ismét hormonjainkban keresendő. A bőr zsírosodásáért, faggyútermeléséért a tesztoszteron (férfi hormon) a felelős, míg annak gátlásáért pedig az ösztrogén (női hormon). Mivel a kielégítő szex elősegíti a hormonok egyensúlyát, ez valóban hatással lehet bőrünkre is.

2.fejfajas.jpg
Fejfájás


Na vajon mi a helyzet a nők rejtélyes fejfájásával? Amennyiben szexuális passzivitásunkat fejfájással szoktuk leplezni, ne lepődjünk meg, ha partnerünk éppen erre hivatkozva különösen figyelmünkbe ajánlja az aznapi szeretkezés fontosságát. A jó szex ugyanis elmulaszthatja fejfájásunkat.

Jobb, mint a hasprés?

Tény és való, hogy szexuális aktus közben a nők izmai ugyanúgy feszített állapotban vannak, mint a férfiaké, hiába végzik – valljuk be őszintén – a férfiak a „nehezebb” munkát. Ez a feszítettség és testmozgás serkenti a vérkeringést, melynek hatására több oxigén jut a szövetekhez, mely javítja az anyagcserét. Ez pedig izmaink erősödéséhez vezet. Egy vérpezsdítő éjszaka után szenvedhetünk izomláztól, de sajnos az eredménye sosem lesz látványos.

Lehet-e fogyni a szextől?
2.fogyi.jpg


Egy átlagos szeretkezés alkalmával (amennyiben éppen nem a fáradt, zsák krumpli szerepet játszuk) nagyjából 200 kalóriát égetünk el, tehát bár nem válthatjuk ki vele a fogyókúrát, mindenképpen előnyös.

Tágít-e a szex?

Nem egy nő fél attól, hogy idővel hüvelye, a rendszeres szeretkezéstől kitágul és így a későbbiek során sem magának, sem pedig partnerének nem okoz majd a szex elég örömöt. Ennek a félelemnek azonban semmilyen biológiai alapja nincs. A hüvely finom, vékony nyálkahártyája elasztikus és nyúlékony. Nincs olyan, hogy túltágítás. Olyan, mint az orr-, vagy a szájüreg. Normál életvitel (rendszeres szexuális élet) mellett nem lehet túlságosan kinyújtani, vagy tágítani.

Összességében elmondható, hogy a jó partnerrel megélt szex (vagy még inkább szeretkezés) kifejezetten jótékony hatással van szervezetünk működésére. Nem várhatunk örök fiatalságot, vagy nádszálvékonyságot, de teljesen makulátlan arcbőrt sem. Viszont megadja a teljes fizikai, lelki és szellemi egészség alapját. Arról nem is beszélve, hogy milyen jó!

Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
8 trükk az egészségedért!

Mindent megteszel azért, hogy egészségesen élj? Vagy a sok teendő mellett épp erre nem jut elég idő? Nyolc apró, könnyen betartható trükkel sokat tehetsz azért, hogy megőrizd egészséged!
  1. trukk.jpg
    Sétálj, amikor csak lehet!
    Lift helyett lépcső, a kolléganőnek írt e-mail helyett személyes megbeszélés, a távolabbi bolt választása vagy a távolabbi parkoló használata észrevétlenül megnöveli a napközben elégetett kalóriák mennyiségét..
  2. Vizespalackot az íróasztalra!
    Nehéznek bizonyul a napi két-három liter folyadék elfogyasztása? Helyezz egy kétliteres vizespalackot magad mellé munka közben és kortyolj belőle, ahányszor csak ráesik a tekinteted!
  3. Vásárolj okosan!
    Éhesen soha ne menj vásárolni, rengeteg felesleges és hizlaló dologtól kímélheted meg magad és a pénztárcád. Tervezd meg előre, mit fogsz vásárolni, és két-háromféle gyümölcs és ugyanennyi zöldség mindig szerepeljen a listán. Édesség viszont ne kerüljön a kosárba, így ügyesen egészségesebbre cserélheted a nassolnivalóid!
  4. Induljon jól a nap!
    Ne hagyd ki a reggelit, de cukros péksütemények, pudingok helyett igyál inkább egy gyümölcsös-tejes turmixot vagy frissen facsart gyümölcslevet. Meglátod, mennyivel energikusabbnak érzd magad!
  5. Vegyél mély levegőt!
    Húzd ki magad, hogy egész nap megfelelő mennyiségű levegőhöz jusson a szervezeted! Esténként szellőztesd ki a szobát, jól felöltözve állj a nyitott ablakhoz és vegyél tíz mély lélegzetet! Figyeld, ahogy a friss levegő átjárja tüdőd, érezd, ahogy az éltető oxigén eljut minden sejtedhez. Kiváló relaxáló gyakorlat lefekvés előtt!
  6. trukk1.jpg
    Tegyél bele energiát!
    Ha takarítasz, tedd azt széles, lendületes mozdulatokka!. Ha sétálsz, válassz még kényelmes, de nem túl lassú tempót. Ha álldogálnod kell, feszítsd meg a törzsed stabilizáló izmokat, egy a lényeg: ne spórolj a mozdulatokkal, használd a tested, meglátod, izmaid és alakod meghálálják majd!
  7. Izzaszd meg magad!
    Választhatsz olyan mozgásformát, amelytől megizzadsz vagy szaunázhatsz egy jót, a lényeg, hogy hetente legalább kétszer alaposan megizzadj. Ezzel rengeteg felesleges méreganyagtól szabadíthatod meg a szervezeted!
  8. Az este a pihenésé!
    Hat óra után lehetőleg már ne egyél, ezzel karcsúságodért és a nyugodt éjszakáért is sokat tehetsz. Lefekvés előtt fél órával már ne tévézz, olvasgass, hallgass zenét vagy meditálj inkább. A pihentető alvás az energikus másnap titka!
<table id="cikkinfo" cellpadding="0" cellspacing="0"><tbody><tr><td colspan="3" class="fej">
</td></tr></tbody></table>
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Valóban rizikófaktor a vérnyomás?

Biztos sokat hallottál már a magas vérnyomás egészségre gyakorolt káros hatásairól. De vajon tudod, hogy pontosan mit is jelent a vérnyomás? A vérnyomás a szív folyamatos dobogásából adódó véráramlás erősségétől és az erek keresztmetszetétől függ.

Az ideális vérnyomás szintje 120/80 (mmHg). A magasabb szám (120) a dobbanáskori vérnyomást, míg az alacsonyabb (80) a két dobbanás közötti "pihenő" állapotkor jelentkezőt mutatja.

ver.jpg
A vérnyomás a nap folyamán állandóan változik. Testmozgás közben, izgalmi állapotban vagy stressz esetén ideiglenesen felmegy - ez teljesen normális, és nem jelenti ugyanazt, mint amikor valakire az orvos azt mondja, hogy magas a vérnyomása. Sőt, a rendszeres testmozgás a legjobb módja annak, hogy a kor előrehaladtával normális szinten tartsuk.

Mi az a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás a nagyobb ütőerek rugalmasságának elvesztésével és a kisebb erek leszűkülésével alakul ki. Gondoltad volna, hogy a felnőttek 25%-a így él, és 1/3-uk nem is tud róla? A nyugati társadalmakban a vérnyomás a korral folyamatosan emelkedik, ami elsősorban az étkezési és egyéb életmódhoz kapcsolódó szokásoknak tudható be. Ugyanakkor genetikailag is örökölhetjuk az erre való hajlamot.
Mivel a vérnyomás változik, a magas vérnyomást nem lehet egyetlen méréssel megállapítani. Javasolt tehát az orvos által történő rendszeres vizsgálat.

Miért fontos, hogy ügyelj a vérnyomásodra?

A magas vérnyomás növeli a szívinfarktus, a szélütés és a vesebetegségek kialakulásának kockázatát. Ezen betegségek kialakulásának esélye a vérnyomás szintjének emelkedésével fokozatosan nő. Jó hír viszont, hogy a magas vérnyomás könnyen diagnosztizálható és a kezelése sem bonyolult. Ezért ha magas is a vérnyomásod, ne ess pánikba, néhány életmódbeli változtatással már jelentős javulást érhetsz el.

Mik a magas vérnyomás tünetei?


vernyomas1.jpg
A magas vérnyomás, ugyanúgy, mint a magas koleszterinszint, alattomos. Általában nincs különösebb tünete, úgyhogy lehet, hogy sok idő eltelik anélkül, hogy kimutatnák. A legjobb megoldás ha rendszeresen megméretjük az orvosunkkal. Emellett elterjedtek az otthon használható vérnyomásmérők, amelyeknek az eredményeit érdemes az orvossal egyeztetni.

Mit tehetsz a magas vérnyomás ellen?


pia.jpg
Sok tényező miatt lehet a vérnyomásunk magas: a túlsúly, a sok alkoholfogyasztás, a testmozgás hiánya, az étkezési szokásunk, a stressz és a gyógyszerek, valamint a betegségek mellékhatásai mind hozzájárulhatnak kialakulásához.
Viszont egyszerű étrend és életmód változtatással könnyen meg lehet előzni kialakulását, vagy ha már magas a vérnyomásunk, kezelni kell. A orvosod, ha indokoltnak találja fel fog írni magas vérnyomás csökkentő gyógyszereket. Ne feledd, hogy rendszeresen méresd meg a vérnyomásodat és hogy a legjobb megelőzés az életmód változtatás. A következő tippek segítenek a magas vérnyomás mérséklésében.

Tippek

  • Ügyelj arra, hogy egészségesen étkezz!
    no.jpg
  • A sóbevitelt csökkentsd minimálisra. Egyél kevesebb előre csomagolt felvágottat, sajtot, sós rágcsálnivalókat, és tegyél kevesebb sót az éleleidbe a főzés során és az asztalnál egyaránt. A só helyett inkább különböző fűszerekkel (lehetőleg zöldfűszerekkel) ízesítsd ételeidet.
  • Folyamatosan figyeld a súlyodat. A megfelelő testsúly tartása az egyik leghatásosabb módja a magas vérnyomás megelőzésének.
  • Próbálj meg minél több gyümölcsöt enni. A gyümölcsök magas potásszium tartalmúak, amik segítenek a vérnyomás csökkentésében.
  • Ha sok alkoholt fogyasztasz próbálj meg fokozatosan egyre kevesebbet inni. Az alkohol emeli a vérnyomást, ráadásul a legtöbbje sok kalóriát tartalmaz, ami elhízáshoz is vezethet.
  • A dohányzás ideiglenesen emeli a vérnyomást, és hosszútávon károsítja az érfalakat és a szívet, úgyhogy érdemes leszokni róla.
  • Próbáld meg kerülni a stresszhelyzeteket és tanulj meg aktívan pihenni.
  • Ha részletesebb tájékoztatást szeretnél kapni, beszélj egy dietetikussal.
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Cukor: édes méreg

A civilizációs étrend hatalmas mennyiségű cukrot tartalmaz. Ma annyi cukrot fogyaszt el egy ember két hét alatt, mint amennyit elődeink kétszáz évvel ezelőtt egy év alatt. Évszázadokig a cukorfogyasztás csak a gazdagok kiváltsága volt...

Az édesítés története

cuki.jpg
A patriarchák korában a méz volt a fő édesítőszer. Ezt a virágból méhek készítik, ezért kozmikus energiákkal van tele, és az anyagcserére hat.
Nagy Sándor idején megjelent a nádcukor. Ezt a növény szárából nyerik, ezért egyaránt tartalmaz kozmikus és földi energiákat és a ritmikus rendszerre hat. A cukornádból készült cukor nyomelemekben is gazdag.
Napóleon uralkodása alatt jelent meg a cukorrépából nyert cukor, melyet a növény gyökeréből vontak ki, emiatt ez csupán földi energiákat tartalmaz és az idegrendszerre nem túlzottan van pozitív hatással. A répacukor a gondolkodást földhöz kötötté teszi, mint ahogy a virágból származó méz kozmikus magasságokba emeli. A természetes szénhidrátok az ember önállóságát fejlesztik.
A finomított cukor ezzel szemben az egoizmust fokozza, önzővé tesz.

A természetes szénhidrát az egyik fő táplálékunk, ezzel szemben a finomított cukor számos betegség forrása. A legfőbb ok, amiért ártalmunkra van az, hogy a természetben előforduló növények cukortartalma lényegesen alacsonyabb, mint a bolti fehércukoré. A cukorrépa cukortartalma 18%, a finomított cukoré 95%. A szervezetünk nincs felkészülve ilyen töménységű cukor befogadására, ezért nem is képes maradéktalanul megemészteni, a fölös cukor megerjed és alkohol képződik belőle.

A következőkben megpróbáljuk pontokba szedni a cukor káros hatásait a teljesség igénye nélkül.

Az alkoholképződés

Az alkohol legfőképpen a májat és az idegsejteket károsítja; sejtméreg. A májsejtek méregtelenítő munkájuk során képesek az alkohol átalakítására egy bizonyos mennyiségig, de így a szervezet normális működéséhez szükséges folyamatok elől vonódik el az átalakítást végző enzim. Emiatt, ha sikerül is közömbösíteni az alkoholt, a normális működés eleve gátolt. Mivel az alkohol teljesen nem tud közömbösödni, a máj megnagyobbodik. Ezért előfordul májnagyobbodás olyan embereknél is, akik talán egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, viszont sok édességet esznek. A máj károsodása révén a látás és a bőr épsége is veszélybe kerül. A bőrbetegségek közül az akne és a dermatitisz kialakulásában és fennmaradásában a cukor komoly szerepet játszik.

A szívinfarktus

A szívkoszorúér - betegségeknél gyakran találunk magas vércukorszintet és a glükóz anyagcsere zavarát. Nem csak magas vérzsír szint és a mész rovására írható a szívinfarktus, a cukorfogyasztás is nagyban elősegíti. Az egy főre jutó évi cukorfogyasztás ugyanis hatvan-hetven kilogramm! A felmérések egyébként is azt mutatják, hogy a szívbetegek általában az átlagnál több cukrot fogyasztanak. A jelenség magyarázata: a cukor megköti a koleszterint, visszatartja a vérben.

Cukorbetegség

A finomított cukor fogyasztása megterheli a hasnyálmirigyet, az inzulintermelő béta-sejtek kimerülnek. A szervezet számtalan tartalékkal rendelkezik, az egyik ebből az inzulintermelés képessége. A hasnyálmirigyünk kb. ötszáz évre van kalibrálva. Az emberek a túlzott cukorfogyasztás segítségével képesek azt negyven-ötven év alatt elhasználni.

Az elhízás

A finomított cukor fogyasztása nagymértékben hozzájárul a túlsúly kialakulásához. Ez részben a zsírvisszatartás miatt következik be.

Az emésztőrendszer megbetegedései

Ha a cukrot kivonjuk az étrendből az emésztési zavarok hatvan-hetven százaléka megszűnik Ha a táplálék útját nyomon követjük az emésztés során, akkor a fogak képezik a cukor első támadási felületét. A fogszuvasodás leggyakoribb oka a cukorfogyasztás. A cukor ingerli az emésztőcsatorna felső szakaszát, úgymint a nyelőcsövet és a garatot. A gyomorban fokozza a savkiválasztást, ezért hajlamosít a fekélyre. Sajnos a cukros étrend 20-30%-al növeli a gyomorsav mennyiségét.
Gyakran okoz epehólyag-megbetegedéseket, gyomor- és nyombélgyulladást. A cukor hatására megemelkedik a káros bélbaktériumok száma. Főleg a coli baktériumoknál mutatható ki ez a hatás. A vékony- és vastagbelet károsítják az erjedés során keletkező mérgező anyagok, gyulladás léphet fel. A bizonyított hogy a finomított cukor a gyártás során elveszíti minden rosttartalmát. A székrekedés elsőszámú okának a rostmentes ételek hiányát tekinthetjük.

Vitamin és nyomelemhiány

A finomított cukor B1 vitamint von el a szervezetből. Ennek következménye a fokozott idegesség, agresszivitás, székrekedés és légzési nehézség.
Egy magyar felmérés kutatásai azt igazolták, hogy azoknál a gyerekeknél akik nem fogyasztanak fehércukrot, jelentős koncentrációjavulást figyelhetünk meg.
Amennyiben újra cukrot fogyasztanak a koncentráció képességük csökken. Megfigyelések szerint a gyerekek viselkedését is nagyban befolyásolja a cukorfogyasztás.
A fehér cukor savasító hatása miatt kalciumhiányt idéz elő a szervezetben. A kalciumhiány csontritkulást, fogromlást és angolkórt okozhat. A gyerekek többek között azért is édesszájúak, mert a sok hús és sós étel miatt a szervezet kiegyensúlyozásra törekszik.

Fáradékonyság

A nagyobb mértékű cukorfogyasztás hatására felszaporodik a piroszőlősav a vérben, ami fáradékonysághoz vezet. Gyakori rosszulléteket eredményez, mely szorongó érzésekkel járhat együtt. Az izomgörcsök és az izgatottság is visszavezethető a megnövekedett mennyiségű piroszőlősavra.

Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Édes élet

Olyan édes, mint a méz, édes élet, édesanya, csak néhány kifejezés a hétköznapi szavaink közül, bizonyítva, hogy az édes íz mindig egy pozitív érzést, jóságot sugároz...

Olyan édes, mint a méz, édes élet, édesanya, csak néhány kifejezés a hétköznapi szavaink közül, bizonyítva, hogy az édes íz mindig egy pozitív érzést, jóságot sugároz. Nem csoda, hogy rohanó világunkban egyre nagyobb helyett foglalnak el az édességek, betöltve örömszerző funkciójukat is. Azonban nem mindig volt ennyire hozzáférhető, ilyen sok ember számára fogyasztható, a TESZ Alapítvány cikkéből megtudhatod, hogy az édes íz nyomai már az ókori kultúrák történeti emlékeiben is megtalálhatóak.

Az ókortól napjainkig

Az emberiség hosszú időn keresztül a gyümölcsök segítségével elégítette ki édességigényét, majd felfedezte a vadméhek által termelt mézet. Évszázadon keresztül az édesítés egyetlen eszköze a méz volt. Az ókori Egyiptomban a méhészet és a mézfelhasználás igen fejlett volt. A régi rómaiak a mézeskalácsot a család tagjainak születésnapjára sütötték.
mez.jpg
Hazánkban a méz felhasználásáról Szent István korából maradtak fenn az első hazai emlékek. Mézzel édesítettek a középkorban is, de a jómódúak asztalán már megjelent a trópusi tájakról származó nádcukor. Noha egyre nagyobb területeken termesztették a nádcukrot igen drága volt. Hazai felhasználásának első nyomai 1419-ből származnak. 1787-ben Mátyus István is említést tesz a cukorfogyasztás kapcsán a mértékről, igaz nem élettani megfontolásokból. A cukor még a XVIII. században is luxuscikk volt, sőt a háztartási cukortartókat kulccsal zárták.
1747-ben megállapították, hogy a répában ugyanaz a cukor van, mint a nádcukorban. A felismerés azért volt nagy jelentőségű, mert így már megvolt az elvi lehetősége annak, hogy a répa cukortartalmának kivonásával és besűrítésével a drága gyarmatárut, a nádcukrot helyettesíteni lehessen. Ezt egy berlini vegyész valósította meg, és 1802-ben megindította a világ első répacukorgyárát. Sikerét, gyors elterjedését elősegítette a Napóleon által elrendelt kontinentális zárlat. Sok országban törvényes adót vetettek ki a cukorra, hogy növeljék a kincstár bevételét. Hazánkban Tessedik Sámuel kezdte meghonosítani a cukorrépát. Az első hazai cukorgyár 1831-ben létesült. Ezt követően több cukorgyár is létesült.
Cukor elnevezés alatt hétköznapi értelemben a répacukrot értjük. Nemcsak elterjedt édesítőszer lett, hanem életünk nélkülözhetetlen részévé vált. Sokak számára az egészséges táplálkozás ajánlása között szereplő heti egy-kétszeri édességfogyasztás szinte már lemondásnak számít. Nem csoda, hiszen 1931 és 1938 közötti az egy főre jutó évi 11kg-os cukorfogyasztás 1960-ban 26,6kg-ra, 1992-ben 39,7kg-ra emelkedett. A cukor a szénhidrátok nagy csoportjába tartozik a többi összetett szénhidráttal: keményítővel, rostokkal stb. (diszahariddal és a poliszaharidokkal) együtt.

Mi történik a szervezetünkben a szénhidrátokkal?

A szénhidrátok emésztése két lépcsőben zajlik. A keményítő kettős cukrokká, majd egyszerű cukrokká bomlik. A vérbe jutott szőlőcukrot a sejtek elégetik, miközben energia szabadul fel illetve a fel nem használt energiát a májban, izomsejtekben glikogén formájában raktározza. Túlzott szénhidrát bevitel esetén, ha a glikogén raktárak megtelnek a fölöslegben lévő szőlőcukor zsírsavvá és zsírrá alakul, amelyet a zsírszövet raktároz. Tehát az egyszerű cukrok a szervezet számára energiát szolgáltatnak, különféle idegélettani funkciókat befolyásolnak, az agy tápanyagául szolgálnak, valamint örömforrást jelentenek.
De a kenyérből, a gyümölcsökből is egyszerű cukrok képződnek a szervezetben!

Együk vagy ne együk?

csoki.jpg
Csokoládék, cukrok, kekszek, sütemények, fagylaltok, jégrémek… és természetesen nem feledkezhetünk el az üdítőkről sem, hiszen 3 dl átlagos üdítőben 3 dkg cukor van (ami majdnem egy db zsemle energiatartalmának felel meg).
A Gfk. Piackutató intézet 2004-es felmérése szerint a lakosság 2004 első 9 hónapjában több mint 12 000 tonna csokoládét fogyasztott kb. 20 milliárd forintot meghaladó összegért. És mit jelentenek az édességek kalóriában?
  • 100 gramm mogyorós tejcsokoládé energia tartalma (ez egy átlag táblának felel meg): 630 kcal
  • Egy adag almás lepény: 260 kcal
  • 10 dkg konyakos meggy: 430 kcal
  • 2 gombóc fagylalt: 126-210 kcal között
Mind, mind nassolnivaló édes falatok, miközben egy adag hagyományosan elkészített rácponty 432 kcal, 1 adag rizses hús 430 kcal, almás csirke 249 kcal.
Aki szereti, és testsúlya megengedi, az természetesen nyugodtan beiktathatja életébe az édességeket, de mint a fenti energiaértékek is mutatják csak mértékkel. Ha eszel, ne rohanva és titokban, hogy estére már el is felejtsd! Egy tea, kávé mellé vagy ebéd után beiktathatsz egy fél adagot, biztosan nem árt, persze ha a mozgás is szerves része életednek. Sokan mondják, hogy az édességek felszabadítják a boldogsághormonokat. Ugye tudod, hogy erre nemcsak az édességek képesek?


Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Csökkentsd a sóbevitelt!

Elárulunk egy apró trükköt, ami segít megszabadulni a felesleges kilóktól. A só megköti szervezetedben a vizet, így hozzájárul ahhoz, hogy nehezebben tudd leadni súlyfölöslegedet. Ha fogyókúrázol, mindenképpen csökkentsd étrended sótartalmát!

so_3.jpg
Elárulunk egy apró trükköt, ami segít, hogy megszabadulj a felesleges kilóktól. A só megköti szervezetedben a vizet, így hozzájárul ahhoz, hogy nehezebben tudd leadni súlyfölöslegedet. Ha diétázol, fogyókúrázol, érdemes csökkenteni étrended sótartalmát, és lecserélni a hagyományos, finomított sót természetes, kezeletlen sóra, tengeri sóra. (Léteznek olyan radikális diéták is, melyek szinte kiiktatják a mesterséges sót az étrendbõl, de ezek minden esetben csak folyamatos orvosi felügyelet mellett ajánlhatók.)
Viszont nem kell teljes étrend-változtatás ahhoz, hogy kevesebb nátrium legyen táplálkozásodban, mi csupán finomabb változtatásokat szeretnénk tanácsolni.
<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody> <tr> <td>
  • Fedezd fel újra a hagyományos piacot, válogass a zöldségek között, készíts változatos salátákat!
  • Csökkentsd a fagyasztott vagy konzervzöldségekbõl készült ételek arányát táplálkozási szokásaiban!
</td> <td valign="top" width="160">
so_1.jpg
</td> </tr> </tbody> </table>
<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody> <tr> <td valign="middle" width="100">
so_2.jpg
</td> <td valign="top">
  • Ha idõhiány miatt mégis konzervet vagy fagyasztott zöldséget vásárolsz, keresd a sómentes vagy csökkentett nátriumtartalmú termékeket!
  • Nem lesz ízetlen az étel, ha kevesebb sót használsz, a zöldségeknek van saját sótartalmuk. Ha párolt zöldséget készítesz, fedezd fel újra az egyes zöldségek ízét, ahelyett, hogy egységessé sóznád a keveréket! Ízérzékelésed így egyre inkább kifinomodik majd.
  • Érdemesebb friss húst venned, mint elõre feldolgozott, pácolt vagy fagyasztott terméket, így elkészítéskor ellenõrizni tudod, mennyi sót használsz fel.
  • A magyar konyha tradicionálisan sok sót-borsot-paprikát használ, valószínűleg Te is ezeken az ízeken nőttél fel. Fedezd fel a ritkábban használt, jellegzetes fûszernövényeinket is, és bátran használd mindet! Ne tarts az új ízektõl sem, nyugodtan kísérletezz új receptekkel, új fûszerezéssel, próbáld ki az indiai vagy kínai konyhát!
  • A péksütemények közül ne válassz sózottakat, mint pl. a sóskifli, sósperec, stb...
  • A sósmogyorót, ropit, chipset és egyéb elõre sózott-fûszerezett rágcsálnivalókat felejtsd el, helyette csipegess szárított gyümölcsöt, mazsolát, vagy sózás nélküli mandulát, mogyorót!
</td> </tr> </tbody> </table> Szintén elõnyös, ha emeled a kálium-fogyasztásodat, mivel a káliumnak vízhajtó hatása van, megszabadítja a szervezetet a felesleges nátrium mennyiségtõl. Rengeteg finomságban van kálium: fogyassz előszeretettel sok joghurtot, túrót, banánt, sárgadinnyét, avokádót, spenótot, gombát, szóját, babot, savanyú káposztát, diót! (Egyáltalán nem mellékes az sem, hogy szervezeted nátriumbevitelének leszállításával a magas vérnyomás is csökkenthetõ.)

Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Kis lépésekkel szíved egészségéért!

Örök rejtély marad, hogy vajon Popeye spenótimádata egyszerű rajzfilmes ötlet volt csak, vagy netán az a titkos pedagógiai szándék húzódott meg mögötte, hogy a gyerekek számára mumusszámba menő zöldfélét valahogy mégis megkedveltesse a cseperedőben levő nézőkkel.

spinat.jpg
Örök rejtély marad, hogy vajon Popeye spenótimádata egyszerű rajzfilmes ötlet volt csak, vagy netán az a titkos pedagógiai szándék húzódott meg mögötte, hogy a gyerekek számára legendásan mumusszámba menő zöldfélét valahogy mégis megkedveltesse a cseperedőben levő nézőkkel. Hiszen a méltatlanul kiközösített spenót szinte kincsestára a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez elengedhetetlen különféle vitaminoknak és ásványi anyagoknak, így például a B-vitaminok közé tartozó folsavnak is.

A gyerekek számára jó hír lehet, hogy például a csokoládénak is van bizonyos folsavtartalma, de folsavforrás több zöldféle is: a spenót mellett a kelbimbó, a brokkoli és a spárga, vagy például a máj, az élesztő, és az olajos magvak folsavtartalma is jelentős. A szervezet egészséges működéséért már eddig is sokat tett, szívbarát összetevőkből álló Flora margarin B6 és B12 vitaminokat, és folsavat is jelentős mennyiségben tartalmaz.

A folsav a vérképződésben játszott szerepének köszönhetően létfontosságú a szervezet számára, hiánya a vérszegénység mellett kellemetlen és sokszor fájdalmas neurológiai tüneteket okozhat. Emellett bizonyos anyagcsere-folyamatainkra is jótékony hatással van, ezáltal az érfalak épségét megőrizve megvéd attól, hogy azokon a későbbi infarktus kockázatát megnövelve koleszterin rakódjon le. Ha tartósan képtelenek vagyunk koncentrálni, fáradékonynak érezzük magunkat és minden ok nélkül megmagyarázhatatlan nyugtalanság vesz erőt rajtunk időről időre, akkor könnyen lehet, hogy folsavhiányban szenvedünk.

Fontos tudni, hogy a folsavnak kiemelt szerepe van a fogamzóképes korban levő nőknél – ha ugyanis a terhesség első néhány hetében folsavhiány lép fel, az a magzat súlyos károsodását okozhatja. Ennek tudatában különösen szomorú adat, hogy egyes felmérések szerint a 15 és 25 év közötti nők háromnegyede a javasolt napi mennyiségnél lényegesen kevesebb folsavat fogyaszt.

Táplálkozásunk sok szempontból szorul megújításra: a változatos, zöldségben, gyümölcsben, élelmi rostokban, vitaminban bővelkedő, a minél kevesebb telített és e helyett minél több telítetlen zsírsavat tartalmazó étrend előnyei lassan mindenki számára ismertté válnak.

Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi is az az egészséges táplálkozás?

A megfelelő táplákozás a testedet ellátja az egészséghez és jó közérzethez szükséges összes fontos tápanyaggal. Ez változatos, magas zöldség- és gyümölcstartalmú, alacsony telített zsírsavtartalmú (állati eredetű zsiradékok) étrendet jelent.

A megfelelő táplákozás a testedet ellátja az egészséghez és jó közérzethez szükséges összes fontos tápanyaggal. Ez változatos, magas zöldség- és gyümölcstartalmú, alacsony telített zsírsavtartalmú (állati eredetű zsiradékok) étrendet jelent. Étrendeddel biztosítanod kell a test megfelelő energiaellátását, ugyanakkor nem szabad felesleges kilókat felszedned. És ami talán a legfontosabb, hogy élvezd az étkezéseket!
korte.jpg


Te egészségesen étkezel? Az alábbi kérdésekre adott válaszaidból kiderül:
  • Eszel naponta többször zöldséget és gyümölcsöt?
  • Több fehér, mint vörös húst eszel?
  • Általában a sovány tejtermékeket választod?
  • Az állati zsiradékok helyett inkább a növényit használod?
  • Ideális a testsúlyod?
  • Eszel hetente olajos halat (pl szardínia, tonhal vagy hering)?
  • Legalább 6-8 pohár alacsony cukortartalmú folyadékot iszol naponta?
Ha a fenti kérdésekből néhányra NEM-mel feleltél, akkor érdemes pár változtatást véghez vinni az étkezési szokásaidban, úgyhogy olvasd tovább!

Hogyan étkezz egészségesen?

A következő tanácsok betartásával jelentősen javíthatsz az étkezéseid minőségén. Ne feledd, hogy ne próbáld drasztikusan megváltoztatni az étrendedet, kicsi de folyamatos odafigyeléssel is nagy lépést tehetsz!

Életmód javaslatok
  • Hagyj fel a dohányzással
  • Találd meg a pihenésre alkalmas időt és alakíts ki magad körül egy nyugodt környezetet!
  • Tartsd karban a tested, mozogj naponta legalább 30 percet, amit akár 3-szor 10 percben is megtehetsz!
  • Törekedj arra, hogy elérd és megtartsd az egészséges testsúlyodat!
Egészséges táplálkozás
  • Egyél kevesebb állati (telített) zsiradékot! A péztárcádhoz mérten a lehető legsoványabb húst válaszd. A nyers húson található zsírcafatokat vágd le, a csirke bőrét húzd le.
  • Egyél kevesebb csomagolt kekszet, aprósüteményt és tortát!
  • Használj olyan olajokat és margarinokat, amelyek magasak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban! Használj napraforgó, kukorica vagy olívaolajat a zsír és margarint a vaj helyett!
  • Használj alacsony zsírtartalmú állati eredetű élelmiszereket, válaszd a soványtejet, a zsírszegény joghurtokat és sajtokat!
  • Használj olyan margarinokat, amelyek növényi szterinekben gazdagok!
  • Próbálj meg minél több halat enni, lehetőleg hetente egyszer olajos hal (pl. hering, szardínia, tonhal, lazac) legyen ebédre vagy vacsorára!
  • Fogyassz minél több gyümölcsöt, zöldséget! Naponta többször egyél belőlük, ahol egy adag 2-3 evőkanál zöldséget, vagy 1 egész (banán, narancs), 2-3 kisebb gyümölcsöt (szilva), egy kisebb tál gyümölcssalátát vagy egy pohár frissen facsart gyümölcslevet jelent.
  • Válaszd a rostban gazdag, teljes kiörlésű gabonából készült péksüteményeket!
  • Bár a cukrot egyáltalán nem kell kihagynod a táplálkozásodból, sőt nem is kell állandóan kerülni, de érdemes odafigyelni arra, hogy minél kevesebbet egyél belőle. Ez azt jelenti, hogy cukormentes üdítőket igyál a cukros helyett, kevesebb édességet, csokoládét és pudingot fogyassz, és figyelj arra oda, hogy fokozatosan minél kevesebb cukrot rakj ételeidbe és italaidba.
  • Igyál sok folyadékot, célozd meg a napi 1,5-2 litert. Lehetőleg ásványvizet, 100%-os gyümölcslevet és tejet igyál. Alkoholból ne fogyassz mértéktelenül!
  • A sóbeviteledet csökkentsd minimálisra! Egyél kevesebb előre csomagolt felvágottat, sajtot, sós rágcsálnivalókat, és tegyél kevesebb sót az ételeidbe a főzés során és az asztalnál egyaránt. A só helyett inkább különböző fűszerekkel (lehetőleg zöldfűszerekkel) ízesítsd ételeidet.
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi is az a koleszterin?

A koleszterin egy zsíros anyag, amelyet a máj termel, de étkezésünkkor is beviszünk belőle a szervezetünkbe. Résztvesz a sejtmembrán és a hormonok termelődésébe. A vérben nem oldódik, ezért speciális hordozókra van szüksége, hogy eljusson a test sejtjeihez.

A koleszterin egy zsíros anyag, amelyet a máj termel, de étkezésünkkor is beviszünk belőle a szervezetünkbe. Résztvesz a sejtmembrán és a hormonok termelődésébe. A vérben nem oldódik, ezért speciális hordozókra van szüksége, hogy eljusson a test sejtjeihez. A két legfontosabb hordozó az LDL-koleszterin (rossz koleszterin) és a HDL-koleszterin (jó koleszterin).

Miért rossz az LDL és miért jó a HDL koleszterin?

Az LDL-koleszterin koleszterint visz a test sejteinek. A sejtek a szükséges koleszterint felhasználják, a maradék pedig a vérben marad. Ez az erek falain felhalmozódik és a szűkebb ér-keresztmetszet miatt növeli a szívbetegség kialakulásának kockázatát.
Ezzel szemben a HDL-koleszterin a szövetek által nem használt koleszterint a májhoz viszi, ahol a máj semlegesíti. Ez a koleszterin típus tehát segít a szív egészségének megőrzésében.

Honnan tudhatod, hogy magas-e a koleszterinszinted?

A legfrissebb kutatások azt bizonyítják, hogy az emberek többsége nem tudja a saját koleszterinszintjét és azzal sincs tisztában, hogy mi az egészséges szint. Mivel a magas koleszerinszintnek nincsen semmilyen tünete, ezt csak az orvosi vizsgálat tudja kimutatni. Léteznek ingyenes szurések, vagy a körzeti orvos kérhet a szakorvosoktól vérvizsgálatot. A vizsgálat eredményeképpen részletes információt kaphatunk a vérképünkről, az LDL- és HDL-koleszeterinszintünkről. A táblázat a megfelelő koleszterinszinteket mutatja.
  • Összkoleszterin normális < 5 mmol/l vagy 190 mg/dl
  • LDL- koleszterin normális< 3 mmol/l vagy 115 mg/dl
  • HDL- koleszterin normális< 1 mmol/l vagy 40 mg/dl
olaj.jpg


Hogyan csökkentheted a koleszterinszintedet?


A jó hír az, hogy viszonylag egyszerűen, az egészséges táplálkozáson keresztül javíthatod a koleszterinszintedet. Az egyik legfontosabb eleme ennek az, hogy kevés telített és transz-zsírokat (állati eredetű zsírok) és sok egyszeresen és többszörösen (napraforgó-, len-, olívaolaj) telítetlen zsírsavat vigyél a szervezetedbe. Emellett keresd azokat a margarinokat és termékeket, amelyek növényi szterineket nagy mennyiségben tartalmaznak, mert ezek hatékonyan csökkentik a koleszterinszintet.
Az olyan életmód változtatások, mint a testsúly csökkentése, a rendszeres testmozgás és a dohányzás abbahagyása szintén segítenek a koleszterinszint csökkentésében. Az alábbi tippek segítenek a koleszterinszint hatékony csökkentésében és szinten tartásában. Ne feledd, hogy nem érdemes egyszerre megváltoztatni a teljes életmódodat, a kis lépésekkel messzebb érhetsz!

Életmód javaslatok

  • Hagyj fel a dohányzással!
  • Találd meg a pihenésre alkalmas időt és alakíts ki magad körül egy nyugodt környezetet!
  • Tartsd karban a tested, mozogj naponta legalább 30 percet, amit akár 3-szor 10 percben is megtehetsz!
  • Törekedj arra, hogy elérd és megtartsd az egészséges testsúlyodat!
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi is az a testmozgás?

Egyrészt testmozgást jelentenek a különböző sportok, mint például az úszás vagy futás, de emellett azokat a kis lépéseket is magában foglalja, amelyeket a mindennapok során könnyen véghez tudunk vinni.

Egyrészt testmozgást jelentenek a különböző sportok, mint például az úszás vagy futás, de emellett azokat a kis lépéseket is magában foglalja, amelyeket a mindennapok során könnyen véghez tudunk vinni. Ilyenek akár a lépcső használata a lift helyett, ha egy megállóval előbb szállunk le a buszról/villamosról és sétálunk egyet, a hétvégénkénti séta a szabad levegőn, vagy a kertészkedés.
Bármelyiket is választod, javasolt naponta legalább 30 percnyit mozogni, ami akár a fenti kisebb mozgásokból is összeállhat. Egyszerűnek tűnik, de mégis elszomorító az a tendencia, hogy ma Európa lakosságának kétharmada még ennyit sem mozog. Az utóbbi időben a helyzet romlott, kevésbé aktívak vagyunk, pihenésként főleg TV-t nézzük és az autóhasználat teljesen felváltotta a sétával és biciklizéssel történő közlekedést.

Miért kellene többet mozognod?

A passzív életstílushoz közvetlenül kapcsolódik a szívbetegség kialakulása. A szívbetegség mellett a testmozgás hiánya a csontokat is gyengíti, hozzájárul a túlsúly, a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint kialakulásához.
A rendszeres testmozgással a mentálhigiéniádon és közérzeteden is nagy mértékben javíthatsz. Jobban fogod tudni a stresszhelyzeteket kezelni, javíthatod a közérzetedet és énképedet, jobb formába hozhatod magad és nem utolsó sorban könnyebben tudsz majd elaludni. Ráadásul ha már cukorbetegségben szenvedsz vagy magas a vérnyomásod, ezeknek a kezelésében is sokat segíthetsz a rendszeres mozgással.
Úgyhogy a legjobb ha minél hamarabb elkezdesz fizikailag aktívabban élni, hogy tovább és jobban élvezhesd az élet örömteli pillanatait. Sőt ha rákapsz a testmozgás ízére és saját bőrödön tapasztaladod meg jótékony hatását, el sem fogod tudni képzelni nélküle az életed!

Te eleget mozogsz? Az alábbi kérdésekre adott válaszaidból kiderül!

  • sport.jpg
    Inkább gyalogolsz az autózás helyett ha rövidebb útra indulsz ?
  • A lift helyett inkább a lépcsőt használod?
  • Szoktál táncolni?
  • Szoktál úgy házimunkát végezni, hogy megizzadsz közben?
  • Le szoktál szállni a buszról egy megállóval korábban, és az út hátralevő részét gyalog teszed meg?
  • Az autódat kézzel szoktad lemosni a gépi mosó helyett?
  • Jársz rendszeresen edzeni, mint például futni, úszni, teniszezni, görkorizni, aerobikozni?
  • Szoktál biciklizni vagy kirándulni?
  • Kertészkedsz, vagy segítesz másoknak a kertjük/telkük rendben tartásában?
Ha a fentiek közül sokra NEM-mel válaszoltál, akkor érdemes lenne többet mozognod. Érdemes tehát tovább olvasnod és megfogadnod tippjeinket!

Hogyan ösztönözheted Magad a több testmozgásra?

A fizikailag aktívabb életnek számos módja van, és hidd el Te is hamar megfogod találni a lehetetőségek közül a számodra legtesthezállóbat, amiben a legtöbb örömödet leled. A továbbiakban felsorolt tippek közül biztos Te is megtalálod a számodra legmegfelelőbbet. Ne feledd, nem kell sportolóvá válnod ahhoz, hogy közérzeteden és egészségeden javíts!

Tippek

Próbálj meg a hét legtöbb napján (kb. 5) legalább 30 percnyi közepes erősségű testmozgást végezni.
Ha megfogadod a következő tanácsokat, könnyebb lesz a változtatás!
  • Finoman kezdj neki, mondjuk heti egy-két alkalommal és kisebb életmódváltoztatásokkal (lásd lejjebb) és fokozatosan tegyél egyre többet!
  • Ne törjön le, ha a 30 perc soknak bizonyul. Eloször próbáld meg több részletben (3x10 perces vagy 2x15 perces) és egy-két hét után megint próbáld meg egyben a 30 percet!
  • A testmozgás vége felé lassíts le, ne állj le hirtelen!
  • Próbálj meg változatos testmozgást végezni, hogy minden izomcsoportodat átmozgasd és ne legyen egyhangú. Hidd el, így több örömedet is fogod lelni benne!
  • Vigyél rendszert az "edzéseidbe". Szervezd úgy, hogy egyik barátoddal együtt jártok el mozogni, így nagyobb az esélye, hogy tartósan tudjátok egymást támogatni!
  • A főétkezések után ne edzél egy óráig, hagyj időt az emésztésre!
  • Közepes erősségű testmozgásra törekedj. A kisebb izzadságcseppek és a gyors légzés azt jelenti, hogy elérted a célt!
  • Nem kell, hogy fájjon! Ha fáj, hagyd abba, és próbálj más gyakorlatot. Nem az a lényeg, hogy "belehalj" a testmozgásba, ellenkezőleg a kellemes elfáradás cél.
  • Érdemes a kezelő/körzeti orvosoddal konzultálnod, ha éppen valamilyen betegségből épülsz fel vagy izületi gondjaid vannak, valamint, ha 45 évesnél idősebb vagy és nehezebb testmozgásba akarsz kezdeni.
Túl elfoglalt vagy? Akkor próbálj ki párat az alábbiak közül, hogy mindennapjaidban aktívabb legyél:
  • Inkább gyalogolj a vezetés helyett, ha rövid útra mész!
  • Reggelente csinálj pár guggolást mielőtt elindulsz otthonról!
  • Sétáltasd a kutyádat naponta többször (ha nincs kutyád, vidd el egyik barátodét)!
  • A lift helyett használd a lépcsőt!
  • Kertészkedj!
  • Táncolj!
  • Szálj le a buszról egy megállóval korábban és onnan gyalog menj!
  • Az autódat kézzel mosd le, ne a mosatóban!
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Mi is az a stressz?

Egyre többet hallunk arról, hogy stresszesek, túlhajszoltak az emberek, nincs idejük magukra, szeretteikre. Könnyű bekerülni a mókuskerékbe, kikerülni azonban annál nehezebb. A stressz tehát a mindennapi élet része - sajnos egyre többünket érint.

Egyre többet hallunk arról, hogy stresszesek, túlhajszoltak az emberek, nincs idejük magukra, szeretteikre. Könnyű bekerülni a mókuskerékbe, kikerülni azonban annál nehezebb.
A stressz tehát a mindennapi élet része - ami mostani életstílusunknak köszönhetően -sajnos egyre többünket érint. A stressz nemcsak a pánikbetegséget, vagy az idegeskedést jelenti. A mindennapi feszültséget, kihívásokat, feszített tempót értjük ez alatt, amivel a munkahelyünkön és otthon szembesülünk. Persze az élet szinte elképzelhetetlen stressz nélkül. Sok embert ez éltet, reggelente ezzel kelünk, ez motivál a munkánk elvégzésében.
Nehéz a stresszről pár mondadban írni. Mindenki máshogy éli meg. Némelyikünk direkt azért él, hogy a stressz során felszabaduló adrenalintól "pörögjön", mások pedig kifejezetten gyűlölik ezt a feszült érzést.
De egy dolog biztos. Ha a mindennapi feszültség és a ránk nehezedő nyomás miatt az életünkben minőségi romlást észlelünk, muszáj valamit tennünk ellene.

Milyen hatásai vannak a stresszes életnek?

A stressz már magában is megterhelő a test számára, de emellett a sressz levezetésének elterjedt módjai, mint például a dohányzás és az ivás is igen rossz hatással vannak az egészségünkre. Emellett a rendszeres testmozgás hiánya további hosszútávú egészségkárosodáshoz vezethet. Az aktív pihenésen keresztül történő stresszlevezetés nemcsak hosszútávon, az egészségünk szempontjából fontos, de rövid távon is segíthet, hiszen javuló közérzetünk mindennapjainkra is igen pozitív hatással van.

Te stresszesen élsz? Az alábbi kérdésekre adott válaszaiból kiderül:

  • stressz.jpg
    Bűntudatod van amikor 'csak úgy' pihensz, amikor éppen nem csinálsz valamit, amikor nem "rohangálsz"?
  • Gyakran álmatlanul fekszel az ágyadban és a holnapi nap miatt aggódsz?
  • Feszült vagy és ettől a nyakadban feszültséget érzel?
  • Türelmetlen vagy? Könnyen kihoznak a sodrodból?
  • Úgy érzed, hogy sok gondolat kavarog a fejedben és nehezen tudsz koncentrálni egyvalamire?
  • Gyakran érzed úgy, hogy nem tudod, hogy miként kezdj neki valaminek?
  • Többet dohányzol vagy iszol, mint korábban?
  • A főétkezéseket gyorsan fogyasztod el?
  • Úgy érzed, hogy az életed tele van krízisekkel?
  • Egyre nehezebb döntéseket hoznod?
  • Gyakran érzel izgalmat a gyomrodban, száraz a szád, izzad a tenyered, vagy a szíved hevesen ver?
Ismerősen hangzanak ezek a tünetek? Ha közülük többre IGEN-nel válaszoltál, akkor valószínűleg túl stresszesen élsz.

Miként tudsz a stresszes életeden változtani?

Ha stresszesen élsz, akkor érdemes az életmódodon változtatni. Ennek attól függően, hogy mi okozza a stresszt, többféle módja lehet. Próbálj ki különböző dolgokat, hogy megtaláld a számodra megfelelőt. Mint oly sok más esetben a gyakorlat teszi a mestert!

Tippek

  • Ird fel egy lapra a stresszt kiváltó lehetséges okokat. Ha felismered, hogy melyek közülük a legkomolyabbak, az már egy óriási lépés a stressz leküzdésében. Ezekben a szituációkban tudatosan próbálj meg nyugodt maradni, vegyél egy nagy levegőt és lassan engedd ki. Amennyire lehetséges, próbáld meg a sressz forrását is megváltoztatni.
  • Mennyi testmozgást végzel? Kerékpározással, sétálással, futással vagy úszással a stressz által okozott feszültséget, az felgyülemlett energiát hatásosan le lehet vezetni és nem utolsó sorban segítenek abban is, hogy éjszaka jól tudjál aludni!
  • Szakíts időt a társadalmi életre. Beszélgess a barátaiddal a gondjaidról, hiszen a megosztott probléma már csak fél-probléma.
  • Szakíts időt arra, hogy levezesd a feszültséget - még akkor is, ha csak 10 percre! Próbálj meg reggel tíz perccel korábban kelni vagy este 20 percet olvasni, rajzolni, vagy végy egy nagy fürdőt. Ha a munkahelyeden eszel, mindenképpen tarts megfelelő hosszúságú ebédszünetet.
  • Érdemes kipróbálni a jógát, vagy egyéb relaxációs gyakorlatot.
  • Próbálj ki egyszerű légzési vagy nyújtó gyakorlatokat - ezeket bárhol, bármikor be tudod ütemezni a mindennapjaidba!
  • Törekedj arra, hogy egyszerre csak egy dolgot csinálj. A munkádban találd meg a megfelelő fontossági sorrendet és tervezz előre ahelyett, hogy mindent az utolsó pillanatban csinálsz meg.
  • Tanulj meg nemet mondani a több munkának, ha már nem bírod!
  • Étkezz egészségese, ne az étkezések lerövidítésével spórolj időt!
  • Az ivást és a dohányzást sokan használják feszültséglevezetőként, pedig hosszútávon igen károsak lehetnek. Ne igyál túl sokat és dohányozz kevesebb, sőt legjobb lenne, ha leszoknál a dohányzásról - hidd el, nagyon jól fogod érezni magad tőle.
Próbáld ki a fenti javaslatokat. Hamarosan rá fogsz jönni, hogy sokkal nyugodtabb az életed és könnyebben tudod a problémákat kezelni.


Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Testsúlyproblémáid vannak?

Amikor túl sok zsír halmozódik fel a testünkben, túlsúlyosak leszünk. Napjainkban egyre több a túlsúlyos ember, az elhízás ma már népbetegségnek számít, ami elsősorban a testmozgás hiányának és az egészségtelen étkezésnek tudható be.

Hidd el, sokan járnak hasonló cipőben. Lássuk miről is van szó!
Amikor túl sok zsír halmozódik fel a testünkben, túlsúlyosak leszünk. Napjainkban egyre több a túlsúlyos ember, az elhízás ma már népbetegségnek számít, ami elsősorban a testmozgás hiányának és az egészségtelen étkezésnek tudható be. Egyre kevesebbet gyaloglunk, főleg ülőmunkát végzünk és sokkal többet ülünk a TV előtt, mint korábban. A fogyókúra lassacskán szinte már művészetté vált, amit egyre több ember űz periódikusan. Pedig az egészséges testsúlyt legkönnyebben életmód változtatással érhetjük el, nem pedig drasztikus fogyókúrákkal.

Mitől hízunk el?

A túlsúly attól alakul ki, hogy több kalóriát viszünk be testünkbe, mint amennyi testünk normális működéséhez és fizikai aktivitásához szükséges. A többlet kalóriát szervezetünk zsírként tárolja el, ráadásul olyan helyeken, ahol egyáltalán nem látjuk szívesen! Az elhízás általában hosszú éveket igényel, mégis legtöbbünk pár hét vagy hónap alatt akar megszabadulni felesleges kilóitól.

Miért fontos, hogy ügyelj a megfelelő testsúly elérésére ill. megtartására?

A testsúly egészséges szinten tartásával nagy mértékben csökkenthetjük a szív- és érrendszeri megbetegedések és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Ráadásul így jobban is érezhetjük magunkat a bőrünkben!

A túlsúly hatásai:

  • Magas vérnyomás
  • Magas koleszterinszint
  • Cukorbetegség - a túlsúlyos felnőtteknél a cukorbetegség kialakulásának kockázata háromszor nagyobb, mint az egészséges súlyúaknál
  • Ízületi problémák
  • Epekő
Ha a fentiek bármelyikét észleled, próbálj meg lefogyni, ez több szempontból is jótékony hatással lesz az egészségedre!

Honnan tudhatod, hogy túlsúlyos vagy?


centimeter.jpg
Számos elmélet, index és különböző táblázatok születtek arra vonatkozóan, hogy mitől számítunk túlsúlyosnak. A legfontosabb kontroll azonban saját magunk vagyunk, hiszen mindenki maga érzi, hogy megfelelő-e a közérzete, és jól érzi-e magát a bőrében. Érdemes azonban a Testsúly Index alapján leellenőrizni, hogyan is állunk "testsúlyilag".
Bár pontosan a számodra megfelelő testsúlyt nem lehet meghatározni, a magasságodhoz mérten létezik egy tól-ig határ, amelyen belül található az egészséges testsúlyod. A Testsúly Index (TI) táblázatból kiderül, hogy megfelelő-e a testsúlyod. A Testsúly Indexedet úgy kapod meg, hogy a táblázatban keresztezed a magasságdat és a testsúlyodat. Az így kapott érték a Testsúly Indexed.
Az orvosok és dietetikusok a derékméretet is meg szokták mérni, hogy pontosabban meg tudják állapítani, hogy mennyire egészséges a testsúlyunk. Férfiaknál a 102, nőknél a 88 cm-nél nagyobb derékbőség azt mutatja, hogy előnyös lenne pár kilótól megszabadulni. 94-102 cm a férfiak, 80-88 cm a nők esetében arra figyelmeztet, hogy szinten kell tartani testsúlyunkat.
  • Ha a Testsúly Indexed 18.5 alatt van, érdemes lenne felszedned pár kilót.
  • Ha a Testsúly Indexed 20-25 között van, akkor minden rendben.
  • Ha a Testsúly Indexed 25-30 között van, pár kiló leadásával elérheted az egészséges testúlyodat.
  • Ha a Testsúly Indexed 30 felett van, akkor érdemes komolyabban nekiveselkedni a lefogyásnak.
Miként szabadulhatsz meg felesleges kilóidtól?
Fogyókúráztál már valaha? Ha a válaszod igen, akkor nagyon is jól tudod, hogy fogyni és utána megtartani a testsúlyt nem könnyű dolog. Fontos, hogy fokozatosan kell elérni a megfelelő szintet. Próbálj meg hetente fél-egy kilót leadni, egészen addig amíg el nem éred az egészséges súlyodat. Eltarthat egy darabig, úgyhogy fő a kitartás!
A leghatásosabban úgy fogyhatunk le, ha megváltoztatjuk az étkezési szokásainkat és többet mozgunk. A lejjebb olvasható tippekkel könnyebben megszabadulhatsz a feleslegeidtől és tarthatod meg az egészséges testsúlyodat.
Ne feledd, hogy ha az egyik nap többet eszel a kelleténél az még nem a világ vége. Ettől még a következő nap nem kell ezt ellensúlyoznod azzal, hogy alig eszel. Próbálj meg visszatérni a normális napi rutinba, hiszen egy napi túlkapástól még nem vész kárba a diétád. A lényeg, hogy próbálj meg rendszeresen étkezni. Legyen meg a napi 3 közepesen kiadós főétkezés, köztük egyél gyümölcsöt vagy zöldséget, ha éhes vagy. A drasztikus fogyókúrák és az étkezések kihagyása nem jár tartós fogyással, a hangsúly az életmódváltoztatáson és a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozáson van.

Tippek - életmód javaslatok

  • Hagyj fel a dohányzással!
  • Találd meg a pihenésre alkalmas időt és alakíts ki magad körül egy nyugodt környezetet!
  • Tartsd karban a tested, mozogj naponta legalább 30 percet, amit akár 3-szor 10 percben is megtehetsz!
  • Törekedj arra, hogy elérd és megtartsd az egészséges testsúlyodat!
Egészséges táplálkozás
  • Egyél kevesebb állati (telített) zsiradékot. A péztárcádhoz mérten a lehető legsoványabb húst válaszd. A nyers húson található zsírcafatokat vágd le, a csirke bőrét húzd le.
  • Egyél kevesebb csomagolt kekszet, aprósüteményt és tortát.
  • Használj olyan olajokat és margarinokat, amelyek magasak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakban. Használj napraforgó, kukorica vagy olívaolajat a zsír és margarint a vaj helyett.
  • Használj alacsony zsírtartalmú állati eredetű élelmiszereket, válaszd a soványtejet, a zsírszegény joghurtokat és sajtokat.
  • Használj olyan margarinokat, amelyek növényi szterinekben gazdagok.
  • Próbálj meg minél több halat enni, lehetőleg hetente egyszer olajos hal (pl. hering, szardínia, tonhal, lazac) legyen ebédre vagy vacsorára.
  • Fogyassz minél több gyümölcsöt, zöldséget. Naponta többször egyél belőlük, ahol egy adag 2-3 evőkanál zöldséget, vagy 1 egész (banán, narancs), 2-3 kisebb gyümölcsöt (szilva), egy kisebb tál gyümölcssalátát vagy egy pohár frissen facsart gyümölcslevet jelent.
  • Válaszd a rostban gazdag, teljes kiörlésű gabonából készült péksüteményeket.
  • Bár a cukrot egyáltalán nem kell kihagynod a táplálkozásodból, sőt nem is kell állandóan kerülni, de érdemes odafigyelni arra, hogy minél kevesebbet egyél belőle. Ez azt jelenti, hogy cukormentes üdítőket igyál a cukros helyett, kevesebb édességet, csokoládét és pudingot fogyassz, és figyelj arra oda, hogy fokozatosan minél kevesebb cukrot rakj ételeidbe és italaidba.
  • Igyál sok folyadékot, célozd meg a napi 1,5-2 litert. Lehetőleg ásványvizet, 100%-os gyümölcslevet és tejet igyál. Alkoholból ne fogyassz mértéktelenül!
  • A sóbeviteledet csökkentsd minimálisra. Egyél kevesebb előre csomagolt felvágottat, sajtot, sós rágcsálnivalókat, és tegyél kevesebb sót az ételeidbe a főzés során és az asztalnál egyaránt. A só helyett inkább különböző fűszerekkel (lehetőleg zöldfűszerekkel) ízesítsd ételeidet.
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Szíved egészségéért...

Önmegvalósítás, utazás, szerelem, családalapítás… Fiatalon elsősorban ezek a dolgok foglalkoztatják az embert. Ha a listára felvesszük a szívbarát életmódot is, nagy esélyünk van a hosszú és boldog életre...

sziv.jpg


Önmegvalósítás, utazás, szerelem, családalapítás…
Fiatalon elsősorban ezek a dolgok foglalkoztatják az embert. Ha a listára felvesszük a szívbarát életmódot is, nagy esélyünk van a hosszú és boldog életre.

Ki gondol 25-30 évesen a szívinfarktusra, az agyvérzésre vagy az érszűkületre? Valószínűleg nem sokan, és ez is így van rendjén. Vagy mégsem? Vajon melyikőnk lenne elégedett, ha látná magát 10, 20 vagy 30 év múlva?
Pedig fiatalon csak néhány apróságra kellene odafigyelnünk ahhoz, hogy évtizedek múltán is az igazán fontos dolgokkal foglalkozhassunk, és ne azon kelljen keseregnünk, hogy itt fáj, ott szúr, amott pedig szorít…

Az egészségünket nagyban befolyásolja a szív- és érrendszer épsége, amelyet rendszeres testmozgással és tudatos étkezéssel, sok zöldség, gyümölcs, fehér húsok, tengeri halak valamint a minőségi zsírsavakat tartalmazó olajok és a belőlük készült margarinok és majonézek fogyasztásával őrizhetünk meg.

Felmerül a kérdés: zsírsavak és egészség? Bár furcsán hangzik, mégis tény, hogy a megfelelő minőségű zsírok fogyasztása hozzátartozik a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz. A halászatból élő népcsoportok a tengeri halak húsában található omega-3-zsírsavaknak köszönhetően hírből sem ismerik a szívbetegségeket Ezek a többszörösen telítetlen zsírsavak ugyanis csökkentik a szívbetegségek kockázatát, mert mérséklik a koleszterinszintet, javítják a keringési rendszer működését, ezáltal gátolják az érelmeszesedés kialakulását.
Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása már önmagában is segít megőrizni a szív- és érrendszer egészségét, csakúgy, mint a B6, B12 vitaminok és a folsav. A B6, B12 vitaminokban és a folsavban gazdag étrend ugyanis hozzájárul az erek rugalmasságának és épségének megőrzéséhez így csökkentve az infarktus kialakulásának a kockázatát.

A szívbarát termékek, például a margarin (és majonéz) nemcsak omega-3 zsírsavakban gazdag, de tartalmaz B6, B12 vitaminokat illetve folsavat is. Ha ezt választod, egy kicsi de annál fontosabb lépést teszel annak érdekében, hogy 10, 20 vagy 30 év múlva is csak az igazán fontos dolgokkal kelljen foglalkoznod. Mert az élet ezekről szól…


Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Erősítsd meg immunrendszered!

Támadnak a bacik, kevesebb a napfény és a természetes úton bevihető vitamin. Még sem kell különösebb erőfeszítést tenned ahhoz, hogy immunrendszered erős maradjon! Egyszerűen csak figyelj oda a következő tippekre, és építsd be mindennapjaidba! Nem lesz nehéz!

Keress ingereket!


nevess-szeress.jpg
Rossz időben benn maradsz a szobában? Helytelen! Ha esik az eső, vagy süt a nap, hideg van, vagy meleg, teljesen mindegy, az eltérő ingerek aktiválják immunrendszered. Egy séta a friss levegőn, egy hideg zuhany reggelente és a rendszeres szaunázás (egy-két alkalom hetente, legalább 2 hetes pihenőidővel) eddzi a véredényeket, a test könnyebben áll rá a szokatlan, hűvösebb hőmérsékletre, és nem fázol meg olyan gyorsan. Az immunrendszer úgy működik, hogy minél nagyobb kihívásnak teszed ki, annál erőteljesebb fegyvereket vet be a támadás ellen.
Még valami: a csókolózás is erősíti szervezeted ellenálló képességét, úgyhogy minél többet gyakorold!

Nevess és szeress!

Minden egészséges, ami jókedvre derít: finom vacsora a barátokkal, meghittség, egy hatalmas szeretkezés, egy jó film, vagy a kedvenc hobbyddal töltött idő. Lelkiállapotod az ideg- és hormonrendszeren keresztül befolyásolja szervezeted állapotát, védekező képességét. Ha nyomasztanak a gondok, hamarabb kaphatsz el fertőzéseket is. Ez viszont fordítva is igaz, ha szerelmes vagy, vagy csak egyszerűen jól érzed magad, kisebb eséllyel indulnak a vírusok Nálad! De kisebb élvezetek is stimulálják az immunrendszert. Kísérletek bizonyítják, hogy a nevetés növeli a vér immunglobulin tartalmát! Nézz vicces filmeket, olvass mulatságos történeteket! Nevess szívből minden nap! A lehető legtöbbször nézd a dolgok pozitív oldalát!

Engedd ki a gőzt!

Ha nagy erőfeszítésbe is kerül, próbáld meg elkerülni a haragot és a bánatot! Maradj passzív ezekkel az érzésekkel szemben! Engedd ki a gőzt sporttal, óriási sétával, vagy bulizz egy nagyot!
Ha egyikhez sincs kedved, beszélgess a problémáidról olyan emberrel, akiben megbízol! Vezess naplót, ennek is hasonló hatása van. Írj 15-20 percig úgy, hogy ne cenzúrázd a gondolataid!
Ha tapasztalatcserére vágysz, keress olyan csevegőszobát a neten, ahol hasonló problémákkal küzdenek a társaid!

Ne stresszelj!


mozgas.jpg
A krónikus stressz-faktorok, mint a csalódás, szomorúság, magány vagy kevés elismerés a munkában, de akár a vizsgadrukk, vagy a szerelmi csalódás is beteggé tehet! Néhányan vezetés közben kerülnek igazi nyomás alá. A kortizol- és az adrenalinszint csökkenése a szervezet védekező rendszerét is károsítja!
Vezess egy naplót, milyen szituációk borítanak ki teljesen! Gondolkodj el rajta, hogyan tudsz ezek ellen tenni! Találd meg azt a kikapcsolódási formát, ami tényleg ellazít! Próbáld ki a jógát, vagy a meditációt például! Ha segítségre van szükséged, keress fel egy kineziológust!

Így működik az immunrendszer

Hasonlít egy gigantikus hadseregre. Katonák milliárdjai védelmezik szervezeted a támadások ellen. Egész nap készenlétben állnak a baktériumok, gombák, vírusok, vagy akár a rákkeltő anyagok legyőzésére. Ahol az ellenség kívülről támadni készül – a bőrfelületen, a nyálkahártyákon, és az emésztőrendszerben -, ott különösen erős készenlétben áll. Ha mégis sikerül a támadás – például apró sérüléseken át -, a második front lendül támadásba: a nyál és egyéb testnedvek ürítik ki a szervezetből az oda nem illő anyagot.
Ha egy-egy támadó mégsem távozna, belépnek a képbe a specialisták: a fehérvérsejtek veszik át a munkát. Ezek a kis testecskék – mint egy erős vár védelmezői – megosztják a munkát egymás közt. A makrofágok a támadók keresésére indulnak. Ha megtalálnak egyet, azonnal bekebelezik!
Ha túl erős a támadás, a legügyesebb mesterlövészek következnek: a t- és a b-lymphocyták. A t-lymphocyták lefényképezik a támadót és riasztják a b-lymphocytákat, akik orbitális mennyiségű, megfelelő antitestet kezdenek gyártani.
Egyes lymphociták elraktározzák a támadó képét, így, ha később támadna egy hasonló, azonnal felismerik, és elkezdik gyártani a megfelelő antitesteket. Ezek az „emlékező” lymphociták a leggyorsabbak és a leghatékonyabbak az ellenség megsemmisítésében. Nekik köszönhető például, hogy vannak olyan betegségek, amelyeket csak egyszer kapunk meg az életben (skarlát, mumsz stb.).

Vitaminok a védelemhez

  • A klasszikus C-vitamin
    Napi szükséglet: 150 mg
    Citrusfélék és zöldségek tartalmazzák
  • A-vitamin
    Napi szükséglet: 0,8-1 mg
  • Béta-karotin
    Napi szükséglet: 4 mg
    Gyümölcsök, zöldségek, máj, hal és a tejtermékek tartalmazzák
  • B6-vitamin
    Napi szükséglet: 1,6 – 1,8 mg
    Banán, avokádó, hal, burgonya és teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk tartalmazzák.
  • E-vitamin
    Napi szükséglet: 20-25 mg
    Magvak és gabonafélék tartalmazzál
Ásványi anyagok, nyomelemek
  • Cink
    Napi szükséglet: 15 mg
    Mi tartalmazza?
    Gabonafélék, hús, tejtermékek, hüvelyesek.
  • Réz
    Napi szükséglet: 2-3 mg
    Mi tartalmazza?
    Hús, máj, hal, hüvelyesek, leveles saláták.
  • Magnézium
    Napi szükséglet: 300-400 mg
    Mi tartalmazza?
    Teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, tejtermékek, burgonya, hüvelyesek, mogyoró.
  • Vas
    Napi szükséglet: 10-18 mg
    Mi tartalmazza?
    Hús, belsőségek, borsó, köles, kelkáposzta.
  • Szelén
    Napi szükséglet: 50-100 mg
    Mi tartalmazza?
    Hús, gabonafélék, tejtermékek, hüvelyesek.

    Vigyázz a vas és szelén bevitellel: ezeknek a nyomelemeknek a túladagolása káros lehet az egészségre!
Forrás: www.femina.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Új hét, új élet

Hogyan szerezd vissza frissességed hétfőre?

A legtöbbször azzal rontjuk el pihenésünk megtervezését, hogy azt képzeljük, a pihenés egyenlő a semmittevéssel. Kövesd tanácsainkat, hogy kivételesen tényleg jól használd ki a hosszúhétvége négy napját, és hétfőn kipihenten, frissen, könnyedén indulj a hétnek!

3.lead2.jpg
Hogy legyen időd kiheverni az elmúlt heteket - rosszabb esetben hónapokat-, egy jól megtervezett pihenésre van szükséged. Ne gondold, hogy ez azt jelenti, nem kell semmit sem csinálnod, és a hosszú hétvégédet az ágyban heverészve fogod tölteni. Ha elég okosan rendezed össze teendőidet a kikapcsolódással, akkor biztos lehetsz benne, hogy hétfőre sokkal kipihentebb és elégedettebb leszel, mint egy lusta hétvége után.

Szerda - Készülj előre!

Már szerdán kezdd el a hétvégére hangolódást. Ha teheted vásárolj előre, hogy ezzel ne kelljen majd időt tölteni, esetleg főzz előre egy kicsit. Találd ki, hogy mi lenne az, ami a leginkább szórakoztatna. Ha bulizni vagy moziba szeretnél menni, vagy egész egyszerűen csak barátaiddal szeretnél lenni egy kicsit, akkor hívd fel őket már a hét első felében, hiszen valószínűleg ők is készülnek valamivel erre a hétvégére.
no_boldog_.jpg

Nézd meg előre a moziműsort, hogy ne kapkodva kelljen majd döntened róla, vagy foglalj már most jegyeket a kiszemelt filmre. Egy dolgot azonban semmiképp ne csinálj: ne tervezz semmittevést, mert attól nem leszel friss hétfőn!

Csütörtök - Kezd el érezni!


Csütörtökön már valószínűleg nem az ébresztőórára kelsz, mely nagyban elősegíti a hétvégére hangolódást. Délelőtt tegyél rendet otthon - de nehogy nagytakaríts! - , és egészen nyugodtan töltsd aktívan a napot. Intézz el mindent otthon, rakd rendbe leveleidet, húzz tiszta ágyneműt, ám mindezt kényelmes tempóban, jó hangulatban. Délután olvass, pihenj, és ne csinálj semmi megerőltetőt.

3.pentek.jpg
Péntek - Kezd el élvezni!


Pénteken biztosan remek hangulatban ébredsz, hiszen már kézzelfoghatóvá vált a szabadság. Reggelire feltétlen valami könnyűt egyél, és semmiképp ne érd be egy kávéval. Készítsd egy nagy tál joghurtot gyümölccsel és müzlivel, nyugodtan fogyaszd el.
Itt a tavasz, ha lehet mozdulj ki reggeli után. Menjetek többen kirándulni, ha van a csapatban kutya, akkor lepjétek meg egy kiadós sétával. Ha igazán jó idő van, akkor készülhetsz finom szendvicsekkel, egy jó salátával és legfőképp sok-sok gyümölccsel. Ha érzed magadban az energiát, akkor menj el futni vagy úszni, a lényeg, hogy levegőn legyél és mozogj egy kicsit. Este vegyél egy jó forró fürdőt, fürdősóval és lágy, kellemes zenével, hogy ellazítsd izmaid és az agyad is kikapcsold egy kicsit.

3.szombat.jpg
Szombat - Tombold ki magad!


Szombat van! Ezt jó, ha tudatosítod magadban és eszerint csinálsz programot. Itt az ideje, hogy szórakozz és kitombold magadból a héten felgyülemlett energiát. Napközben tedd azt, amihez éppen kedved van, ne foglalkozz tervekkel, hiszen mára az egyetlen program csak az esti szórakozás. Menj el táncolni, inni, légy egész éjjel aktív! Ma este nem kell nézni az órádat, hiszen holnap nem mész dolgozni. Mielőtt lefekszel ne felejtsd el behúzni a függönyt és kikapcsolni minden telefont, nehogy a holnapi maratoni alvásban bárki is megzavarjon.

Vasárnap - Pihenj és készülj!


Semmiképp ne kelj korán, aludj, ameddig csak bírsz. Az egész napodat töltsd azzal, hogy csak magaddal foglalkozol. Szőrteleníts, csavard be a hajad, vegyél ismét egy lazító fürdőt, tegyél fel frissítő és regeneráló arcpakolást. Radírozd át egész tested, hogy megszabadulj elhalt hámsejtjeidtől, majd alaposan kendd be magad bőrfeszesítő testápolóval. Fürdés után irány a kanapé!
3.vasarnap.jpg

Nézz meg egy igazán kikapcsoló filmet, olyat, amelyen nem kell gondolkozni. Mikor aludni térsz, gondold át a hétvégét, hogy mi mindent csináltál, mennyit pihentél, csak magaddal foglalkoztál. Örülj az elmúlt négy napnak, hiszen megérdemelted!
Forrás: www.femina.hu
 
Oldal tetejére