Elképesztően elegük van abból, amiben ez a kormány hisz – Íme a diáktüntetés legfontosabb gondolatai

Frappáns és tökös tüntetést hoztak össze a megmozdulás szervezői.

Több ezren jöttek össze ma délután az Alkotmány utcában, hogy az Orbán-kormány oktatáspolitikája ellen tüntessenek. Főleg fiatalokról, középiskolásokról és egyetemistákról van szó, akik elég dinamikus, frappáns, kompakt tüntetést rántottak össze péntek kora estére. Az összes élő közvetítésből és tudósításból ez jött le.

A tüntetésen felszólalók legfőbb gondolatait alább összegyűjtöttük, ezekből jól látszik, mi a problémájuk a fiataloknak a jelenlegi oktatási rendszerrel.

Frappáns és tökös tüntetést hoztak össze a megmozdulás szervezői.



Több ezren jöttek össze ma délután az Alkotmány utcában, hogy az Orbán-kormány oktatáspolitikája ellen tüntessenek. Főleg fiatalokról, középiskolásokról és egyetemistákról van szó, akik elég dinamikus, frappáns, kompakt tüntetést rántottak össze péntek kora estére. Az összes élő közvetítésből és tudósításból ez jött le.

A tüntetésen felszólalók legfőbb gondolatait alább összegyűjtöttük, ezekből jól látszik, mi a problémájuk a fiataloknak a jelenlegi oktatási rendszerrel.


– A tüntetők tanulni akarnak, de nem úgy, ahogy azt most kell. Jelenleg ugyanis túl sok értelmetlen dolgot kell magolni, amire később semmi szükség nem lesz. Ez az egyik legfőbb probléma.

– „Nem lógni akarunk, hanem tanulni, de értelmes dolgokat” – hangzott el erre rímelve.

– A jelenlévők egyfajta cenzúrát éreznek az iskolában. Se a tanárok, sem a diákok nem mernek beszélni a problémáról. A kormányzat épp ezt akarja. A nyilatkozást se engedi.

– A diákok túlterhelteknek érzik magukat a rengeteg tanóra és házi feladat miatt.

Nincs idejük azokkal a dolgokkal foglalkozni, amik szerintük fontosak.

Nincs érdemi párbeszéd a Független Diákparlament és a kormány képviselői közt.

– A diákok nem a tanárok ellen vannak, hanem velük.

És jöjjön néhány szó szerinti idézet a szónokoktól:

„polgárnak hívnak minket, de jobbágyok vagyunk, le kell jelenteni a földesúrnak, ha el akarunk menni és letenni a pénzt.”

„Nem akarunk túlterhelt, szorongó gyerekek lenni, és ez az ország csak akkor jut valamire, ha a mai fiatalság megfelelő oktatást kap”

„Nem maradunk csendben!”

„Jegyezd vele az égre Örök tanúságúl: Habár fölűl a gálya, S alúl a víznek árja, Azért a víz az úr!”

A tüntetésen legtöbbször Balog Zoltánt kritizálták és cikizték a színpadról. Az eseményt egyébként a Független Diákparlament és civil középiskolások szervezték, magánemberek és a Friedrich Ebert Alapítvány támogatták.

Elhangzott, hogy amennyiben az általuk követelt 12 pontra január végéig nem kapnak garanciát, folytatni fogják a tüntetést.

A 24.hu közölte is a 12 pontot tartalmazó listát:

12pont.jpg


Magyarnarancs
 
Nem merem leírni a véleményem. Illetve csak egy megjegyzést. Ha valaki a magyar diákság nevében beszél, illene igényesebbnek, felkészültebbnek lennie és a közoktatásban részvevő összes társadalmi rétegből érkező fiatal iránti felelősséggel gondolkodnia! Valóban, kérdezem, valóban a nulladik óra eltörlése (a lányaim 5.45-kor kelnek az óvodához) és a felvételi többletpont a magyar diákság legnagyobb problémája az első évfolyamtól az utolsóig! Egyszerűen siralmas! Ahová a politika beteszi a lábát, végleg odalesz az érdemi szakmai párbeszéd lehetősége. Ellenben ömlik a lózug! Na ezen aztán tényleg csak mindenki veszít!
 
Hááát, ööö... Van benne sok jó dolog, ezekben a pontokban, az igaz. Én például emlékszem, mindigis gyűlöltem a nulladik órákat, semmit nem is értek, félig végigaludtam mindet, nekem még a 8 órakor kezdődő óra is többnyire túl korai volt. Említhetnék más jó pontokat is.

Sajnos azonban ezzel így összességében mégse tudok egyetérteni. Például ott van az az izé hogy lehessen pontozni névtelenül a tanárokat. Eleve problémás az egész már technikailag is, mert miként ellenőrzik hogy minden diák csak egyszer pontoz egy tanárt, ha a pontozás névtelen? Emeleltt, emlékszem gimnazista éveimre. Volt egy matektanár, mindenki gyűlölte. Én imádtam, és remek tanár volt! Épp csak senki nem szerette a matekot, meg azt se bírták benne hogy tényleg számon kérte a tananyagot. És jól is magyarázott amúgy, persze ha a diák nem figyel akkor hiába, nem fogja megérteni... Ezzel hogy a diák pontozza a tanárokat, azt érik majd el hogy a tanárok jópofizni igyekeznek majd és tananyag helyett vicceket mesélnek majd az órákon.

A legnagyobb gondom azonban azzal van, hogy a kötelező óraszám maximuma heti 25 óra legyen az általános iskolában és 30 a középiskolában. Kiszámoltam, 6 napos tanítási hét esetén ez úgy kb 4 óra naponta.

Nos, ez SEMMI! Ez kb ahhoz elég, hogy ha MINDEN ÓRÁN idegen nyelvet tanulnak, akkor EGY idegen nyelvet elég jól megtanulhatnak egy év alatt. Más tárgyakra nem marad idő. Leadni se, nemhogy gyakorolni. Különösen az általános iskolai órák ilyen szintű leredukálását tartom veszélyesnek. Mert a gimi vagy bármi más középiskola még hagyján, persze ezt tessék úgy érteni hogy én 8 osztályos általános iskolára gondolok, nekem a középiskola meg hasonlók e fölött kezdődik... Na de, ennyi idő alatt a diákok az általános iskolában olvasni is alig fognak megtanulni!

Ez az idő nem is tudom mire lenne elég. Mondjuk, tegyük fel kihagyjuk a testenevlési órákat, az ének-zenét, a rajzórát, az osztályfőnökit, a vallás/erkölcsórát, és csak 1 idegen nyelv oktatásáról beszélünk. Akkor lennének a tantárgyak felső tagozatban mondjuk:

—matematika
—fizika
—kémia
—biológia
—történelem
—idegen nyelv

Ez 6 tantárgy, azaz nem is jutna 1 óra belőlük minden napra, holott benne sincs a sokak által fontosnak tartott irodalom. Mondjuk én kétlem a fontosságát amúgy... De esetleg jó lenne némi földrajz vagy geológia. Meg számítástechnika. De maradjunk csak a fenti listánál: Tegyük fel, történelem órára elég 1 óra hetente mert az úgyse más mint annak leírása miként irtották egymást az emberek a múltban, és különben is, a történelmet minden rezsim átértelmezi nálunk. Tehát akkor marad 5 tanóra. Így se jut mindegyikből 1 óra minden napra. Végülis akkor most tanulni akarjuk hogy a diákok az iskolába járjanak, vagy csak reprezentálni, „jelen lenni”, mert nem az eredmény a lényeg hanem csak a részvétel?! Most az egy tanulóhely vagy wellness-hotel, kéremalássan?!

Ja, ne terheljük túl őket. Persze. Nekem mindig azt mondták, az iskola az életre kell felkészítsen, a diákok e pontjai köözt is mintha lenne ilyen igény, márpedig igenis le lesznek terhelve az életben, azt hiszem!
 
Ügyvédem , teljesmértékbe igazat kell adnom , de szerintem , igaz én nemvagyok tanár , de a számitástechnikát , hasonloán egy idegen nyelvhez már az alsoskorban elkéne kezdeni . De ez ugyebár azt jellentené , hogy minden faluban Zalától - Borsodig digitalizálni kellene mindent !! Talán focipályák helyett ezzel elörébb kerülnénk ! Mi az hogy "szabad tankönyv választás" ? Mindenki olyan tankönyböl tanul amelyböl akar ?? 0. óra ?! Az meg mi a szösz ?? A politika meg maradjon szépen messze az oktatástól ! Volt már részünk benne !! Aki politizálni akar csinálja a tanitás után !! Meg arra ott vannak a családok akik kritikus gondolkozásra , felelös állampolgárságra tud nevelni , nem ezzel kéne a nebulok fejét tömmni ! Utána meg majd beleneveljük a gyerekbe , hogy esetleg feljellengese a családtagjait , ha nem az elöirt "kritika" szerint gondolkodnak !! Indulunk a sötétség felé ??? Vagy mi a szösz ??
 
Túlterheltség: egy középiskolás legalább napi 6 órát tölt az iskolában (8-tól 2-ig), de valószínűleg többet. Otthon pedig legalább 3 óra tanulásra van szüksége. Ez napi 9 óra. Több, mint a hivatalos napi 8 óra felnőtt munkaidő. Gyerekekről, fiatalokról van szó: kell idő játékra, bulizásra is! Mikor, ha nem gyerekkorban, fiatalon?

Tananyag: a tudomány halad előre, és valahogy az iskola haladni akar vele. Míg a 18., 19. század végéig elért eredmények akár szemléletesen is átláthatóak, a modern eredményekről (fizika, biokémia) ezt már nem mondhatjuk el. Mi a hasznosabb: megtanítani csak azt, amit a diákok átláthatnak, megérthetnek, és ezzel felkelteni az érdeklődésüket, vagy tanítani azt, amit többségükben nem fognak érteni, de modern és nem "elavult"? (Valóban elavultak a Newton-törvények?) Mi a helyes arány?

Tankönyv választás: Sem a diákok, sem a tanárok nem egyformák. Miért ne lehetne többféle tankönyv, és választhatna a tanár olyan könyvet, amiből ő a legjobban tud tanítani?

Tantárgyak: Sokan mesélik büszkén, hogy soha nem értették a matemaikát. Arra nem büszke senki, hogy nem tudja, ki volt Petőfi. Minden tudomány gondolkodásmódját meg kell ismerni annyira, hogy tudják, hogy mivel, és milyen módszerekkel dolgozik az adott tudomány.

Lexikális anyag: Szerintem nem helyettesíti az internet a lexikális anyag megtanulását. Csak a megtanult lexikális anyagra építve alakul ki a gondolkodás. Lehet, hogy a lexikális anyagot elfelejti az ember, de a tanulás közben kialakult gondolkodásmódjából marad valami. (Ha nem, arra azért senki ne legyen büszke.) Kérdés, hogy mennyi legyen ez a lexikális anyag. De: kellenek évszámok, hogy el tudjuk helyezni a eseményeket, kellenek képletek, hogy kialakuljon a fejünkben egy kép, kellenek versek, hogy később felismerjünk egy stílust,... A memorizálás is fejleszti a tanulási képességet, a gondolkodást. A "semmire" nem lehet építkezni. Lexikális ismeretek nélkül nincs olyan, hogy "logika". (Aki interneten vagy képletgyűjteményekben keres, az szekvenciális keres. Aki az agyában keres, az direkt eléréssel keres. Az összefüggések is az agyban vannak.)

Érték: legyen érték a tudás, a műveltség is! Ne csak azt tanulják, amit majd a felsőoktatásban akarnak tanulni. Minden téren legyen igény tudásra és műveltségre. Ez lenne az általános iskola és a középiskola feladata: felkelteni az érdeklődést és tanítani. Az jó, ha a családban ezt megkapja egy gyerek. Jó, ha vacsora közben zeneművekről, fesményekről beszélget a család, jó, ha megbeszélik, hogy hogyan kapja a villamos az áramot,... Az is jó, ha a gyereknek ezeket nem a szülő, hanem a fizetett magántanár mondja el. (Az nem jó, ha a gyerek minden "szabadideje" magánórákkal telik.) Nem minden gyerek kapja ezt meg otthon. Aki nem, annak még jobban szüksége van az iskolára.

Informatika: nagyon feladata az iskolának, hogy azok a gyerekek is, akik ezt nem kapják meg otthon, beépíthessék magukba az informatika kultúráját. Amennyire alapvető az olvasás-írás, olyan alapvetőnek kell lennie az informatikai olvasás-írásnak is. Nem azért, hogy helyettesítsen valamit, hanem azért, hogy azt is tudjuk.
 
—matematika
—fizika
Két ötlet:
Azt a haszontalan matematikát (úgyse érti senki) cseréld ki sminkórára. Ha felveszik már általános iskolában a tananyagba és kellő rutint szereznek, nem kell minden reggel 1 órát ezzel vesződni a tükör előtt, elég lesz 10 perc is.
A fizika helyett elsajátíthatnák a gyors öltözés tudományát, hogy ne kelljen minden reggel 1 órát álldogálni a gardrób előtt.
Emiatt még szegény kollégistáknak is, akik 1 percre vannak a sulitól, fél 6-kor kell kelni.

Az így felszabadult napi 2 órát akár alvással, pihenéssel is tölthetik, ha már úgyis annyira leterheltek.
 
Két ötlet:
Azt a haszontalan matematikát (úgyse érti senki) cseréld ki sminkórára. Ha felveszik már általános iskolában a tananyagba és kellő rutint szereznek, nem kell minden reggel 1 órát ezzel vesződni a tükör előtt, elég lesz 10 perc is.
A fizika helyett elsajátíthatnák a gyors öltözés tudományát, hogy ne kelljen minden reggel 1 órát álldogálni a gardrób előtt.
Emiatt még szegény kollégistáknak is, akik 1 percre vannak a sulitól, fél 6-kor kell kelni.

Az így felszabadult napi 2 órát akár alvással, pihenéssel is tölthetik, ha már úgyis annyira leterheltek.
CasaLoma:dr_24::dr_24:;)
 
-
Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye mindenki által elolvastatott “klasszikus” kötelező olvasmány.
Ez volt az utolso magyar szerzötöl származo könyv amit a feleségem a Nyilas Misi után még elolvasott.
Az Egri csillagok 1533 és 1552 között játszódik, érdemes feleleveniteni belölle néhány sort.
-
- Esküdjetek velem – mondotta Dobó.
A teremben mindenki a feszület felé nyújtotta a kezét.
- Esküszöm az egy élő Istenre…
- Esküszöm az egy élő Istenre – hangzott az ünnepi mormolás.
- …hogy véremet és életemet a hazáért és királyért, az egri vár védelmére szentelem. Sem erő, sem fortély meg nem félemlít. Sem pénz, sem ígéret meg nem tántorít. A vár feladásáról sem szót nem ejtek, sem szót nem hallgatok. Magamat élve sem a váron belül, sem a váron kívül meg nem adom. A vár védelmében elejétől végéig alávetem akaratomat a nálamnál feljebb való parancsának. Isten engem úgy segéljen!
- Úgy segéljen! – zúgták egy hanggal.
- És most magam esküszöm – szólt Dobó, két ujját a feszületre emelve. – Esküszöm, hogy a vár és az ország védelmére fordítom minden erőmet, minden gondolatomat, minden csepp véremet. Esküszöm, hogy ott leszek minden veszedelemben veletek! Esküszöm, hogy a várat pogány kezére jutni nem engedem! Sem a várat, sem magamat élve meg nem adom! Föld úgy fogadja be testemet, ég a lelkemet! Az örök Isten taszítson el, ha eskümet meg nem tartanám!
Nem kételkedett azon senki. Lángolt mindenkinek az arca, mert tűz égett mindenkinek a szívében. A Dobó esküjére minden kard kivillant. Egy lélekkel kiáltották:
- Esküszünk! Esküszünk!”

-
Nem vagyok biztos benne, hogy ez lenne a könyv amit minden magyar gyereknek a 12. életéve eléréséig elkéne olvasnia.
-
Németországban valahogy másképp van. Annakidelyén megkérdeztem a szülöiértekezleten a gyerekem német nyelv tanárnöjét, hogy: "Mik lesznek ebben az évben a kötelezö olvasmányok?"
-
"Miféle kötelezö olvasmányok? Nállunk nincsenek kötelezö olvasmányok csak ajánlott könyvek. A gyereknek joga van eldönteni melyik témához milyen forrást választ." Akit érdekel egy lista az ajánlott könyvek listájábol. A lista országokként és iskolánkként eltérö.
-
Erdekes modon No.-ban a "hazaszeretet" nem a tanárok hivatottak a gyerekbe "verni". Ennek ellenére látjuk, hogy a világ minden részéröl seregesen jönnek hozzánk emberek mert vannak dolgok ebben az országban amik szeretetre méltok, amik megörzésre érdemessek és vannak amiket nem szeretnénk többet átélni.
-
Egy magyar család volt látogatoba nállunk és elvittük öket Dachauba. A gyerekek szörnyülködtek de valami szorongást éreztem a viselkedésükben, azt hitték valami "konspirativ" helyre vittem öket.
-
Meg is kérdezte az egyik gyerek aki épp az "Egri Csillagokon" rágta át magát:
"Mond, és a Német kormány megengedi, hogy a multjuk ezen sötét foltja a külföldiek elött kilegyen teregetve?" :(
-
 
Ismét csak a szokásos hozzászólások.
Mit akarnak a fiatalok, bezzeg a mi időnkben...
Pedig...
Mit akar ez a lopáson és a görcsös hatalomhoz ragaszkodáson kívül semmihez értő rezsim, ami építeni nem, csak rombolni tud!
Egy senki református pap tudná, mi az nevelni, oktatni?
Matematika, fizika gyűlölet. Nem a bölcsészek, senkiházi magyarul sem tudó seggnyaló magyar médiamunkások fogják előre vinni a gazdaságot.
A gyakorlati oktatás mára a 0-val egyenlő. Ha már ma funkcionális analfabéták is diplomát kapnak, mi lesz 8-10 év múlva?
Orbán unokája 3 x-el ír alá?
A fiatalságnak mindig több megvalósítható ötlete van, mint a napi rutinba beleszürkült "felnőtteknek".
 
Hááát, ööö... Van benne sok jó dolog, ezekben a pontokban, az igaz. Én például emlékszem, mindigis gyűlöltem a nulladik órákat, semmit nem is értek, félig végigaludtam mindet, nekem még a 8 órakor kezdődő óra is többnyire túl korai volt. Említhetnék más jó pontokat is.

Sajnos azonban ezzel így összességében mégse tudok egyetérteni. Például ott van az az izé hogy lehessen pontozni névtelenül a tanárokat. Eleve problémás az egész már technikailag is, mert miként ellenőrzik hogy minden diák csak egyszer pontoz egy tanárt, ha a pontozás névtelen? Emeleltt, emlékszem gimnazista éveimre. Volt egy matektanár, mindenki gyűlölte. Én imádtam, és remek tanár volt! Épp csak senki nem szerette a matekot, meg azt se bírták benne hogy tényleg számon kérte a tananyagot. És jól is magyarázott amúgy, persze ha a diák nem figyel akkor hiába, nem fogja megérteni... Ezzel hogy a diák pontozza a tanárokat, azt érik majd el hogy a tanárok jópofizni igyekeznek majd és tananyag helyett vicceket mesélnek majd az órákon.

A legnagyobb gondom azonban azzal van, hogy a kötelező óraszám maximuma heti 25 óra legyen az általános iskolában és 30 a középiskolában. Kiszámoltam, 6 napos tanítási hét esetén ez úgy kb 4 óra naponta.

Nos, ez SEMMI! Ez kb ahhoz elég, hogy ha MINDEN ÓRÁN idegen nyelvet tanulnak, akkor EGY idegen nyelvet elég jól megtanulhatnak egy év alatt. Más tárgyakra nem marad idő. Leadni se, nemhogy gyakorolni. Különösen az általános iskolai órák ilyen szintű leredukálását tartom veszélyesnek. Mert a gimi vagy bármi más középiskola még hagyján, persze ezt tessék úgy érteni hogy én 8 osztályos általános iskolára gondolok, nekem a középiskola meg hasonlók e fölött kezdődik... Na de, ennyi idő alatt a diákok az általános iskolában olvasni is alig fognak megtanulni!

Ez az idő nem is tudom mire lenne elég. Mondjuk, tegyük fel kihagyjuk a testenevlési órákat, az ének-zenét, a rajzórát, az osztályfőnökit, a vallás/erkölcsórát, és csak 1 idegen nyelv oktatásáról beszélünk. Akkor lennének a tantárgyak felső tagozatban mondjuk:

—matematika
—fizika
—kémia
—biológia
—történelem
—idegen nyelv

Ez 6 tantárgy, azaz nem is jutna 1 óra belőlük minden napra, holott benne sincs a sokak által fontosnak tartott irodalom. Mondjuk én kétlem a fontosságát amúgy... De esetleg jó lenne némi földrajz vagy geológia. Meg számítástechnika. De maradjunk csak a fenti listánál: Tegyük fel, történelem órára elég 1 óra hetente mert az úgyse más mint annak leírása miként irtották egymást az emberek a múltban, és különben is, a történelmet minden rezsim átértelmezi nálunk. Tehát akkor marad 5 tanóra. Így se jut mindegyikből 1 óra minden napra. Végülis akkor most tanulni akarjuk hogy a diákok az iskolába járjanak, vagy csak reprezentálni, „jelen lenni”, mert nem az eredmény a lényeg hanem csak a részvétel?! Most az egy tanulóhely vagy wellness-hotel, kéremalássan?!

Ja, ne terheljük túl őket. Persze. Nekem mindig azt mondták, az iskola az életre kell felkészítsen, a diákok e pontjai köözt is mintha lenne ilyen igény, márpedig igenis le lesznek terhelve az életben, azt hiszem!

A pedagógia és a tudomány olyan irányba megy, amely lassan feloldja a korábbi disztinkt tárgyterületeket. Sokak szerint a hagyományos, tantárgyakra épülő pedagógiának lassan vége. --- Én kiállok az erkölcstan mellett, ha azt azok és úgy tanítják, amelyre eredetileg és a törvény szerint is szolgálna (önismeret, szociális készségfejlesztés, életmódvezetés, kritikai gondolkodásra és felelősségre nevelés etc.) El sem tudod képzelni, például Borsodban milyen nagy szükség van erre (is). A klasszikus értelemben vett műveltségnél mindenképp fontosabb. --- Mellesleg ezt a petíciót, kiáltványt, isten tudja mit, a pesti elit fiataljai fogalmazták meg hathatós politikai segítséggel. (Ha a templomban nincs helye az egyirányú és direkt politizálásnak, akkor az iskolában se!) Egyrészt örülök a kiállásnak, a fiatalságnak ez a dolga; lázadjon és lassan váljon a közélet formáló elemévé. Ugyanakkor elszomorít, ha a jövő majdani formálói többnyire csak a saját társadalmi helyzetük, érdekük és nézőpontjuk felől látják/akarják látni dolgokat. Ez arra utal, hogy nevelés ide, rendszerváltás(ok) oda a fejekben lassan változnak a dolgok.
 
JuhJóz , elmesélnéd már , hogy milyen "gyakorlati foglalkozás" kell mondjuk az általanos iskolák alsótagozatában ?? Meg , hogyan s miint mivel alig akad iskola ahol külön kémia vagy fizika terem létezne . De ez igy müködik már vagy 70 éve , akkor most mi a franc is a baj ? Vagy szerinted jobb volt az oktatás Benke Valéria vagy Ilku Pál idejében ??
 
Látszik, hogy nincs gyereked, és lövésed sincs a gyakorlati iskolai oktatásról...
1) Az iskolahét 5 napos.
2) Az általános iskolában bőven elég napi 5 óra, főleg úgy, hogy abból egynek tesinek KELL, értsd muszáj, lennie.
3) A legtöbb 6-7 éves bizony már elsős korától jár külön órára, mert zenét tanul, sportol, tökmindegy mi, de nem kötelező tanóra tanul.
4) A középiskolában a napi 6 óra így is megvan, de a nulladik óra már közlekedési szempontból is problémás. Gyakorlatilag minden gyerek, plusz a szülők 80 %, plusz a dolgozók bő 70 %-a 7:30-8 közé jár dolgozni. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag mozdulni nem lehet az utakon és a tömegközlekedési járműveken. Na ezen sem ártana javítani keveset.
5) Összevonták a természettudományos tantárgyakat: fizika, kémia, földrajz, biológia egyben van. A helyett, hogy külön-külön szerepelne konkrét óraszámban, most aki épp bejön az tartja meg, ez elég gázos.

A pontozásnak tényleg nem sok értelme van, mert ez sosem egzakt, erősen elfogult. Viszont a változás igenis szükséges!

Hááát, ööö... Van benne sok jó dolog, ezekben a pontokban, az igaz. Én például emlékszem, mindigis gyűlöltem a nulladik órákat, semmit nem is értek, félig végigaludtam mindet, nekem még a 8 órakor kezdődő óra is többnyire túl korai volt. Említhetnék más jó pontokat is.

Sajnos azonban ezzel így összességében mégse tudok egyetérteni. Például ott van az az izé hogy lehessen pontozni névtelenül a tanárokat. Eleve problémás az egész már technikailag is, mert miként ellenőrzik hogy minden diák csak egyszer pontoz egy tanárt, ha a pontozás névtelen? Emeleltt, emlékszem gimnazista éveimre. Volt egy matektanár, mindenki gyűlölte. Én imádtam, és remek tanár volt! Épp csak senki nem szerette a matekot, meg azt se bírták benne hogy tényleg számon kérte a tananyagot. És jól is magyarázott amúgy, persze ha a diák nem figyel akkor hiába, nem fogja megérteni... Ezzel hogy a diák pontozza a tanárokat, azt érik majd el hogy a tanárok jópofizni igyekeznek majd és tananyag helyett vicceket mesélnek majd az órákon.

A legnagyobb gondom azonban azzal van, hogy a kötelező óraszám maximuma heti 25 óra legyen az általános iskolában és 30 a középiskolában. Kiszámoltam, 6 napos tanítási hét esetén ez úgy kb 4 óra naponta.

Nos, ez SEMMI! Ez kb ahhoz elég, hogy ha MINDEN ÓRÁN idegen nyelvet tanulnak, akkor EGY idegen nyelvet elég jól megtanulhatnak egy év alatt. Más tárgyakra nem marad idő. Leadni se, nemhogy gyakorolni. Különösen az általános iskolai órák ilyen szintű leredukálását tartom veszélyesnek. Mert a gimi vagy bármi más középiskola még hagyján, persze ezt tessék úgy érteni hogy én 8 osztályos általános iskolára gondolok, nekem a középiskola meg hasonlók e fölött kezdődik... Na de, ennyi idő alatt a diákok az általános iskolában olvasni is alig fognak megtanulni!

Ez az idő nem is tudom mire lenne elég. Mondjuk, tegyük fel kihagyjuk a testenevlési órákat, az ének-zenét, a rajzórát, az osztályfőnökit, a vallás/erkölcsórát, és csak 1 idegen nyelv oktatásáról beszélünk. Akkor lennének a tantárgyak felső tagozatban mondjuk:

—matematika
—fizika
—kémia
—biológia
—történelem
—idegen nyelv

Ez 6 tantárgy, azaz nem is jutna 1 óra belőlük minden napra, holott benne sincs a sokak által fontosnak tartott irodalom. Mondjuk én kétlem a fontosságát amúgy... De esetleg jó lenne némi földrajz vagy geológia. Meg számítástechnika. De maradjunk csak a fenti listánál: Tegyük fel, történelem órára elég 1 óra hetente mert az úgyse más mint annak leírása miként irtották egymást az emberek a múltban, és különben is, a történelmet minden rezsim átértelmezi nálunk. Tehát akkor marad 5 tanóra. Így se jut mindegyikből 1 óra minden napra. Végülis akkor most tanulni akarjuk hogy a diákok az iskolába járjanak, vagy csak reprezentálni, „jelen lenni”, mert nem az eredmény a lényeg hanem csak a részvétel?! Most az egy tanulóhely vagy wellness-hotel, kéremalássan?!

Ja, ne terheljük túl őket. Persze. Nekem mindig azt mondták, az iskola az életre kell felkészítsen, a diákok e pontjai köözt is mintha lenne ilyen igény, márpedig igenis le lesznek terhelve az életben, azt hiszem!
 
...Én kiállok az erkölcstan mellett, ha azt azok és úgy tanítják, amelyre eredetileg és a törvény szerint is szolgálna (önismeret, szociális készségfejlesztés, életmódvezetés, kritikai gondolkodásra és felelősségre nevelés etc.)

Az erkölcstan és hittan is azok az iskolába (feleslegesen) bevitt ötletelő fityisz újítás, amivel feleslegesen terhelik a gyerekeket. Kik és mit "oktatnak" ott? Hulladékok és ostobaságokat.

El sem tudod képzelni, például Borsodban milyen nagy szükség van erre (is).

Kikre gondolsz? A fityiszes kiskirályokra? Akiknek semmilyen gátlásuk sincs?
Remélem, nem a kilátástalan helyzetbe taszított, segítségre nem számító, lehetőségek nélküli mélyszegénységben élőkre.

Mellesleg ezt a petíciót, kiáltványt, isten tudja mit, a pesti elit fiataljai fogalmazták meg hathatós politikai segítséggel.

Lehet, önigazolásnak ezt jónak látod, pedig a helyzet katasztrófális, és nem kell "elinek" lenni, csak benne élni, hogy lásd.

JuhJóz , elmesélnéd már , hogy milyen "gyakorlati foglalkozás" kell mondjuk az általanos iskolák alsótagozatában ?? Meg , hogyan s miint mivel alig akad iskola ahol külön kémia vagy fizika terem létezne . De ez igy müködik már vagy 70 éve , akkor most mi a franc is a baj ? Vagy szerinted jobb volt az oktatás Benke Valéria vagy Ilku Pál idejében ??

Lehet félrevinni a témát, hisz nem sok alsótagozatos diák tüntetett, de ha már itt tartunk, mi a fontosabb, az énekelgetés, fuss egy kört, az ájtatos imádkozás vagy pl. ismerjék kicsit jobban a közlekedést és szabályait.
Esetleg adtál már kisiskolásnak papírt, ollót, mit tud kezdeni vele? Kés villa használatát tudják? Be tudják pakolni a saját iskolai cuccukat a táskájukba? Esetleg képes letörölni a táblát?
De én nyilván a szétvert szakképzésre gondolok. Mert a fityisz hallgat saját oligarchájára, betanított munkásokat akar csak. A választások után lehet, a közszolgákból is.

De neked nyilván úgy van jól, ahogy most van, a továbbiakban pedig elég lesz az ima meg a szentelt víz.
A tanulás felesleges, még kérdések merülnének fel...
 
A tanulás felesleges, még kérdések merülnének fel...
Azt kifejthetnéd, hogy Te pl. hogyan képzeled el a modern nyelvtanítást, szerinted hogyan tudja egy nyelvtanár megtanítani az órákon a tanulóknak azt az idegen nyelvet?
Még mielőtt dobnál egy hátast a kérdésemtől, én elárulom, hogy csak a régi, elavult módszert ismerem és alkalmazom a mai napig, nyelvtant tanulni, szavakat, kifejezéseket, sőt mondatokat megtanulni, és olvasni, olvasni, olvasni. Ma már a modern nyelvoktatásban ez egyik sem állja meg a helyét. Akkor mégis, hogyan tanítsa meg az a tanár?
 
Nincs sok hozzászólás ezért megengedem magamnak a kontárkodást. :)
Nekem már régen nincs szoros kapcsolatom magyar iskolákkal, nem vagyok kompetens, vagy mégis.
-
A legközelebbi érettségi találkozóra nem szeretnék üres kézzel menni és szívesen elmondanám az iskola jelen vezetőinek mi nem tetszett nekem annakidején és szeretném megkérdezni a mostani iskolásokat, hogy mit tartanak arról, hogy az elmúlt évszázad alatt formailag semmit sem változtak a magyar iskolák.
-
Nem arra gondolok, hogy a leventeképzés újra vissza fog térni ahogy a kormányprogramot nézem, az csak átmenetileg volt takarékra téve, a gyerekek minden időben kivoltak téve egzecírozásnak, a sorakozás, uniform és egyszerre lépes - ahogy a YouTube és rokon gyerekek videoja mutatja - a magyar oktatás szerves része.
-
Egy óriási öröm volt a számomra a gyerekeimet itt a német iskolákban meglátogatni, (évente legalább 10 rendezvény volt) és nézni, hogy nincsenek mind a birkák terelve, sorba állítva, aki pisszent egyet az rögtön rovót kap az ellenőrző könyvbe..
-
Ha belegondolok, hogy néhány osztálytársam másfél, két evvel idősebb volt mind a nyáron születettek, az érettségi elött már 20 évesek voltak és sorba kelet állniuk mind az óvodában vagy a katonaságnál… akkor felmerül bennem a kérdés, menyire árt ez az önállóság, a fiatalok önbizalmának a növeléséhez?
-
A sok beszéd helyett beteszek (kápásból rákattintott) két videot eget No.-bol egyet Mo.-rol. Mindkettő témája egy iskolaátadás, év-megnyitóval.
-
Különöse ajánlom a magyar videoból a 12. perctől látható jelenetet, amin állami megbizásbol megjelenik az Isten szolgája, egy hatalmas címerrel a habitusán, rögtön a szívé fölött, és megpróbálja a varázserejével eltávolítani a gonoszt az iskolából, az áldását adja az épületre.
-


-
Ez legyen a leg kevesebb, nálunk is megszokták szentelni a tűzoltó állomások felszerelését, az új tömlőket és gépjárműveket de oda nem kötelező elmenni gyerekeknek.
-
Nem mondom szép ha a lányok nylon-harisnyát húznak fel, estélyi ruhába jelennek meg az iskolába és nem az utcasarkon találkozunk velük de menyibe kerül ez a szülöknek és miért nem hagyjuk a gyereket kreatívnak lenni?
-
Érdemes megnézni egy iskolanyitást No.-ban, élvezni, hogy a gyerekek önállók, nem tanárok, felnőttek által lesznek ide-oda tologatva, fegyelmezve sorba rendezve… Egy ilye iskolában a hangulat egészen más. Erdemes örömteli arcok után keresni mindkét felvételen.
-


-
Én amellett vagyok, hogy töröljék el a magyar iskolából ezt az indoktrinálást, adjanak több döntési jogot a gyerekeknek, és az ördögbe a leventeképzés bevezetésével. :)
 
Igazad van Casaloma.
Egyébként a modern módszer= a régi módszer.
Csak a net szerint 1 hó alatt szupik leszünk.Vicc.
A nyelvet egy életen át kell gyakorolni, hogy használni tudjuk. Az alapokat meg pontosan a régi módival lehet megtanulni.
Még ma is vannak, akiknél könyv a párna alatt, onnét majd a fejünkbe megy a tudomány:)
 
Igazad van Casaloma.
Egyébként a modern módszer= a régi módszer.
Csak a net szerint 1 hó alatt szupik leszünk.Vicc.
A nyelvet egy életen át kell gyakorolni, hogy használni tudjuk. Az alapokat meg pontosan a régi módival lehet megtanulni.
Még ma is vannak, akiknél könyv a párna alatt, onnét majd a fejünkbe megy a tudomány:)
Ne érts félre, csak egyszerűen kíváncsi vagyok, hogy hogyan oldanák meg az otthoni nyelvoktatást.

Itt, a Goethe Intézetnél, és a DeutschAkademián is egy év alatt jutsz el a B2 szintű nyelvvizsgáig. Mindezt úgy, hogy naponta 4-6 órát a nyelviskolában tanulod a nyelvet anyanyelvi tanároktól, minimum 2-3 órát otthon is intenzíven tanulni kell (bevallom, a napi 100-120 új szóval sosem tudtam megbírkózni), és persze mellette folyamatosan szívod magadba a környezetből is a nyelvet (tv-ben, rádióban, utcán, mindenhol csak ezt hallod), kikerülni sem tudod.
 
1. Ez politikai lőzung, gyakorlatilag semmi köze a témához. De legalább bármikor elővehető, legyen akár jobb, akár baloldali kormány.
2. Javaslom mindenkinek a Birka-iskola című remekművet, feltétlenül olvassa el, akinek nem ugrik be minden sora!
3. Tessék gimnáziumba menni, ott nincs szakmai érettségi.
4. Ebben van igazság, de a nagy kérdés, hogy KI választ.
5. A gyereket nem kérdezem meg reggel, hogy akar-e iskolába menni. Alapvetően egy diák nem biztos, hogy a legalkalmasabb arra, hogy az őt érintő kérdésekben döntsön, mert nem tud objektív lenni. Nem utolsó sorban a döntésre érett diákok száma alig több, mint nulla.
6. Ezzel szinte maximálisan egyetértek.
7. Helyes.
8. Egyetértek.
9. Kivéve, ha ez már mások tanuláshoz való jogát korlátozza például azáltal,hogy a diák képtelen másokkal együtt tanulni.
10. Minden értelmes középiskolás verseny releváns eredménye többletpontot ad a felvételiné, nem értem a kérdést. Sok esetben a jó eredmény garantált felvétel a választott felsőoktatási intézménybe!
11. Érdekes ötlet. De ha visszanézek mondjuk a középiskolás éveimre meg kell állapítanom, hogy egyes tanárokat ma teljesen máshogy értékelnék. Utalnék az 5-ös pontra.
12. Jó volna, ha az egész keretszám rendszert átalakítanánk. Leginkább az volna a jó, ha megnéznénk, hogy a szerzett diplomákból néhány év múlva mennyi ember dolgozik a diplomának megfelelő szakmába és ehhez igazítani a képzési mennyiségeket.

Egyébként az oktatási rendszerünk - a fenti néha ellenkező véleményem ellenére - egy nagy rakás *****, de ez sok évtizedes probléma.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,526
Tagok
615,660
Legújabb tagunk
kisliget
Oldal tetejére