Erdély

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyermeknapi mese Benedek Elekről

Amikor én is beneveztem a „nagyanyók és nagyapók" május 31-én megtartott mesemondó versenyére, sejtettem, hogy lesznek nálam jobb mesemondók. Ezért nem egy „tündéres, királyfias, griffmadaras" mesével akartam előállni, hanem arról szerettem volna „mesélni", hogy hol és hogyan is születnek az igazi népmesék? S főleg be akartam mutatni kis „cimboráimnak" a legnagyobb magyar mesemondót, a kisbaconi „Elek nagyapót".

A véletlen úgy hozta, hogy hatodik lettem a mesemondók sorában. Öt ügyes, élvezetesen előadott mese után úgy éreztem: a gyermeknap fáradt gyermekközönségét nem fogja lekötni az én mesém. S valóban: az első néhány percben többen kimentek – kíváncsian várták a „licitálást", meg a délelőtti versenyek kiértékelését –, de így is bennmaradtak úgy negyvenen, s ha már a „szereplők" közt ültem, rövidre szabva közöltem velük gondolataimat:

Volt egyszer egy szép, gazdag, nagy ország – nagyrészt a Kárpátok határolták, félkörben. Ma ez az ország jóval kisebb: akkor még azonban hozzátartozott Erdély, Felvidék, Kárpátalja és a Délvidék is, amelyeket az I. világháború után a nagyhatalmak más országokhoz csatoltak.

Mi Erdélyben lakunk – hát illik tudnunk valamit róla. Sok hegye van, erdőkkel fedve. Sok benne a gazdagság is, meg a szépség. Egymástól eltérő vidékei közül most minket a Székelyföld érdekel, s benne az Erdővidék, s még azon belül egy kis falu: Kisbacon. Itt született 1859-ben legnagyobb meseírónk, Benedek Elek.

Szülei falusi gazdálkodók voltak. Nagy kertjük volt, szélén patakocska folydogált. Itt játszott a kis Elek a többi székely gyermekkel. Okos, jól tanuló gyermek volt. Két elemi osztályt Kisbaconban járt, alig múlt 8 éves azonban, amikor apja lovas szekérre ültette, s bevitte Székelyudvarhelyre, ahol beiratta a középiskolába, a „kollégiumba".

Nyolc évi tanulás és érettségi vizsga után Budapestre ment egyetemre. Magyar szakos tanár lett. Nem tanított azonban iskolában – újságíróként, íróként, meseíróként, mesegyűjtőként akarta szolgálni népét. Gyermekújságot adott ki, a „Jó pajtást". 1896-ban „Magyar mese- és mondavilág" címen kiadta nagy, öt kötetes művét, amit számos gyermek és felnőtt olvasott el az egész országban. Más mesekönyvet is kiadott: A táltos kecske, Arany mesekönyv, Ezüst mesekönyv stb.

1920. június 4-én Erdélyt a nagyhatalmak elvették a magyaroktól és Romániának adták. Elek apó ekkor otthagyta a kényelmesebb Budapestet, s 1921-ben hazajött kicsi székely falujába, Kisbaconba. További életét székely népe kulturális és anyagi felemelkedésének, de főleg az erdélyi magyar kisgyermekek szellemi nevelésének szentelte. Megalapította a „Cimbora" gyermekújságot. Sok-sok gyermekkel levelezett, akiktől verset, elbeszélést, mesét, rajzokat kért és kapott. A kis cimborák leveleire Elek apó mindig névreszólóan válaszolt, de gyakran fel is kereste őket falujukban, ahol meséket mondott kis közönségének. Ezért nagyon szerették Elek apót, de Elek apó is szerette „unokáit".

Sokat dolgozott. Írásai mellett kaszált, kapált, aratott. Levélírás közben érte a halál is: 1929. augusztus 17-én, Kisbaconban, 70 éves korában. Szeretett felesége ugyanazon a napon halt meg; egy napon temették el a két jó öreget. Sírjuk a kisbaconi temetőben található. A Benedek „Nagy ház" ma is megvan, múzeum van benne. Magam is jártam ott, családommal. Ajánlom, más is látogasson el oda. Megérdemli az Elek nagyapó emléke.

Hozzávetőleg ennyit mondottam el a teremben maradt gyermekeknek; most azoknak a kicsiknek, nagyoknak is elmondottam, akik nem voltak ott. Mesémet úgy fejeztem be: „Itt a vége, fuss el véle". Fuss, de csak Erdély határáig. Közben elmondhatsz egy pár Elek apó mesét és itthon szolgálhatod népedet. Tanuld meg a népmesékből a becsületes munka örömét. Szeress olvasni: előbb meséket, majd komolyabb írásokat. Művelődj, mert csak így haladhatsz előre.

id. Markó Gábor
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
<table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="772"><tbody><tr><td width="770"><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="770"><tbody><tr height="300"><td valign="top"><table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="770"><tbody><tr height="300"><td bgcolor="#ffffff" valign="top" width="570"><table align="center" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="95%"><tbody><tr><td class="gray12-3">Erdélyi barangolások

<table border="0" cellpadding="2" cellspacing="2" width="100%"> <tbody><tr> <td class="gray12-3" valign="top" width="48%"> Madarasi Hargita, Hargitafürdő

Madarasi Hargita hegység a Központi Hargita legmagasabb csúcsa a maga 1801 m magasságával. A környéken, ahogy az a keleti kárpátok vulkáni vonulatára jellemző gyakoriak a kénhidrogénes és széndioxidos gázömlések, a kaolin, a pirit és az érc képződmények.



Hargitafürdő ma Csíkszeredához tartozó település, a csíkiak kedvenc síparadicsoma. A település területén több kénes, szénsavas ásványvízforrás van: a Vallató hideg fürdő 6-7 fokos vize, 8 kabinos meleg fürdő, két kénes gödre jó hatású általános gyengeségnél, Basedow-kórnál, idegességnél, testi és szellemi kifáradásnál. Egykor híres volt az Omláka nevű lápban kialakított fürdőmedence (Apor fürdőmedence), a Szemvízforrás, a Vallató fürdő, a Lobogó lápfürdő.



Farkaslaka (Tamási síremlék, szülői ház)

Farkaslaka és Tamási Áron eggyé nőtt a hely- és környékbeliek tudatában. A külföldön is ismert író sírját és az emlékművet naponta felkeresik, a Tamási emlékház főként a nyári idényben látogatott.



Székelyudvarhely (Orbán Balázs síremlék), Szelykefürdő

Székelyudvarhely történelme a Csicser, a Budvár, a Székely Támadt vár és a Szentmiklós hegy közé ékelődik. Legősibb történelme a Budvárnak van melyet a legenda szerint a hun királynak, Attilának a testvéröccse Buda épített, és amelyet 1241-ben a tatárok leromboltak.
Szejkefürdő Székelyudvarhely szabadidő központja és üdülőtelepe. Neve összefonódik Orbán Balázs nevével akinek sírhelye is itt található. Ivókúrára alkalmas petróleumos borvize, kénes melegfürdője és gyógyiszapja van.



Parajd, Szováta

Parajd sobányájáról híres község, jellegzetes havasaljai település. A sóbányában a látogatókat, az asztmás betegeket autóbusz viszi le.



Szováta európai hírű üdülőváros. Legnagyobb kincse a völgykatlanban fekvő medvetó, amely az ország legnagyobb hőtároló tava. Alakja egy kiterített medvebőrhöz hasonlít.



Almási barlang

A barlang a felső paleolitikumtól kezdve a középkor végéig emberi településül szolgált. Az ember jelenléte a barlangban 7-8000 évre visszamenőleg igazolt eddig ugyanis 9 HomoSapiens csontleletet tártak fel.



</td> <td width="4%">
</td> <td class="gray12-3" valign="top" width="48%"> Mára csak csigafajták, ászkák, rovarok, barlangi keresztespókok és 5 denevérfajta lakják de egykor őstulok, zerge, juh, róka, vaddisznó, vadló, barlangi medve, hiéna és farkas is itt talált menedéket.

Szent Anna-tó

A Szent Anna-tó Európa egyetlen nagyméretű, épen maradt vulkáni krátertava. Élővilága szegényes ami csökkent ásványianyag tartalmáról tanuskodik, kráter 950 méteres szintig mélyed.



Gyilkostó, Békási szoros

A Gyilkostó az ország egyik legszebb tava, székelyföld természeti ritkasága amely a víz alatti fenyőerdő maradványból adódik. A tó 1837-ben keletkezett: a tó keleti szélén emelkedő Gyilkos-kő oldalából az agyagos lejtőtörmelék hegyomlásként zúdult alá, ez eltorlaszolta a Békás patak vizét.



A Békás szoros a Keleti Kárpátok legnagyobb hasadékvölgye. A szorosban sétálva 200-300 m magas sziklafalak tornyosulnak a gyalogos fölé.



Transzfogaras

Románia közepén elhelyezkedő Fogaras-hegy részét képezi a Kárpátoknak és a kiterjedése körülbelül 75 kilométer, délre a fő Brassó-Szeben úttól. A hegyeket több mint 40 gleccsertó díszíti, melyek közül a legmagasabban lévő a Mioarele-tó 2282 méter magasan.



Segesvár

A Világörökség részét képező segesvári vár falain belül találjuk Erdély legfestőibb középkori várnegyedét. Meredek lejtésű hegyek, erdővel borított domboldalak ölelik a környezetéből szigetként kiemelkedő várat, mely lenyűgöző látványt nyújt.



Peles kastély

Szinaja keletkezésére és föllendülésére alkalmat adott a román királynak a Bucsecs lábánál épített Peles nevü kastélya, illetőleg azon körülmény, hogy a magyar királyi család ezen kastélyban szokta a nyarat tölteni. A magyar király 1896 szept. 29-30. itt látogatta meg Károly román királyt.



</td> </tr> </tbody></table>

</td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> </tbody></table> </td> </tr> </tbody></table> </td> <td bgcolor="#000000" width="1">
</td> </tr> <tr height="1"> <td colspan="3" bgcolor="#000000">
</td> </tr> <tr> <td colspan="3" class="white10" align="right"> Created by </td></tr></tbody></table>
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
<table border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" width="100%"><tbody><tr><td width="60%">
[SIZE=-1] Isten hozta Tusnádfürdőre, az erdélyi fürdővárosba. [/SIZE]
[SIZE=-1]
Ez által szeretnénk tudósítani, a fürdőváros legújabb turisztikai attrakciójáról, a Csukás tóról, amely Június 19-tol nyitotta meg kapuit a vendégek számára, és az év legnagyobb eseményéről: Tusványos Nyári Egyetem Tusványos Nyári Egyetem
[/SIZE]
</td> <td width="5%"> </td> <td width="35%"> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td>
[SIZE=-1]Az Olt szorosában, a sötét fenyvesekkel borított meredek hegyoldalon alakult ki Csíkország büszkesége, az alig 154 éves Tusnádfürdő, Hargita megye legdélibb fekvésű, az ország egyik legkisebb, világszerte ismert városa, a székelyföld keleti részének nemzetközi hírű fürdő és üdülőtelepe. A Komlós- és Szurdok-tetők nyugati lejtőin létesült.[/SIZE]
</td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td align="center" width="40%"> </td> <td width="2%"> </td> <td width="56%">
[SIZE=-1]Tusnádfürdő alapítása 1842-ben történt. állítólag egy pásztorfiú csodálatos gyógyulásának esete terelte rá a figyelmet. Eltévedt marháit keresve a szinte járhatatlan rengetegben a Tisztás patak beszédmezőnek nevezett mocsaras ingoványán kellett több alkalommal átgázolnia. Közben meglepve tapasztalta, hogy az ásványvizes iszapba mélyen bemerülő lábairól addig gyógyíthatatlannak hitt kiütései rövid idő alatt eltűntek. A csodás gyógyulás hírére egyre többen keresték fel a beszédmező forráslápját. Az Európa-hírű gyógyfürdő és üdülőtelep 1968-ban emelkedett városi rangra.
[/SIZE]
</td> <td width="2%"> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" width="100%"> <tbody><tr> <td width="60%">
[SIZE=-1] Tusnádfürdő és környékének természeti adottságai – változatos vegyi összetételű borvizek, mofetták, tiszta levegője, a lebilincselő táj – kitűnő gyógyhatásúak a neurózis, a szív és érrendszeri, a gyomor-, bél-, mozgásszervi bántalmak és a belső elválasztású mirigyek betegségeiben szenvedők gyógyításában. A városból öt jól jelzett turistaösvény indul a környék nevezetességeihez: a Ludmilla kilátóhoz, a Vártetőhöz, a Sólyomkő-re, a Szent Anna-tóhoz, a Nagy Piliskére. [/SIZE]
</td> <td width="5%"> </td> <td width="35%"> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" width="100%"> <tbody><tr> <td align="center" width="40%"> </td> <td width="2%"> </td> <td width="56%">
[SIZE=-1]Tusnád és környékének változatos felszíni formái, a fiatal kúpalakú vulkánikus hegyek, a tusnádi Olt szoros, a Szent Anna-tó, a Mohos tőzegláp a ritka fajokban gazdag állatvilága, a több száz változatos vegyi összetételű ásványvízforrása (borvíz), mofetta (büdösgödör) Románia, Erdély, a székelyföld tájegységei között szinte egyedülállóak. Látogatottságát földrajzi fekvésének és tájképi adottságainak köszönheti. Hargita megye legszebb magaslati fürdőhelyeinek egyike. [/SIZE]
</td> <td width="2%"> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" width="100%"> <tbody><tr> <td width="60%">
[SIZE=-1] Tengerszint feletti magassága 650 m, éghajlata kellemesen mérsékelt, levegője ionizált. 1934 novemberében Tusnádfürdőt leválasztották Nagytusádtól, így közigazgatásilag önállóságot nyert. Ma az Alcsíki-medence egyetlen valamint Románia legkisebb városa. Városi státuszát ásványvizeinek és gyógyfürdőjének köszönheti. Könnyű megközelíthetősége révén (itt halad át a 400-as vasútvonal és a 12-es országút) rövid időn belül keresett és közkedvelt kirándulóhellyé, klimatikus üdülőteleppé és gyógyfürdővé alakul. [/SIZE]
</td> <td width="5%"> </td> <td width="35%"> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> <tbody><tr> <td> </td> </tr> </tbody></table> <table border="0" cellpadding="1" cellspacing="1" width="100%"> <tbody><tr> <td align="center" width="40%"> </td> <td width="2%"> </td> <td width="56%">
[SIZE=-1]Az utóbbi években Tusnádfürdő jelentős nemzetközi konferenciának adott helyet. A gyönyörű környezet, a termálvizű strand, a Sólyomkő és környéke, a Csukás tó, a Szerelmesek tisztása, a Szent-Anna tó, télen sípálya, a fenyőerdők ösvényei, a székely konyha különlegességei, a hintós séták csak néhány javaslat a számtalan vonzó ajánlatból, amit Tusnádfürdő kínál az üdülő vendégeknek. [/SIZE]
</td> <td width="2%">
</td></tr></tbody></table>
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Oma , ujra csak gratullalni tudok és szives engedelyeddel én is gazdagitom !
Nagyvárad szülöttje vagyok, megprobálom röviden bemutatni történelmét, e város hires szülötteit, szép stilusát ,müemlékeit.
nem lessz könnyü dolgom , de mint minden városnak ennek is szép es tragikus törtemelme van .
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Erdély alatt ma Románia nyugati részét értjük. Földrajzilag Közép-Európában, a Kárpát-medence keleti részén található.
A mai Romániában Erdély néven ismert terület több, mint a történelmi Erdély, hisz magába foglalja a Partiumot és a Bánságot is. A történelmi Erdély ezzel szemben csak a mai értelemben vett Erdély Király-hágón túli részét jelenteti. A történelmi Erdély egy magas fennsík: délen Havasalföldtől a Déli-Kárpátok, keleten Moldvától és Bukovinától a Keleti-Kárpátok választják el. Az északi és a nyugati részeit a Partium, Máramaros, Szatmár és az Alföld határolják, míg a délnyugati részei a Bánsággal határosak. Az erdélyi fennsíkot (300-480 m magas) többek között a Maros és Szamos szelik át. Délkeleti részét Székelyföldnek nevezik.


Nagyvárad
<TABLE cellSpacing=5 align=left border=0><TBODY><TR><TD>
nagyva%7E1.jpg
</TD></TR></TBODY></TABLE>Biharország fővárosa
A város kezdettől fogva egy nagyobb országrésznek, 1606-tól pedig az Erdélyhez kapcsolt Partium (Részek) néven ismert területnek a székhelye,
központja volt. Közigazgatásilag még a török uralom idején is fontos hely maradt, mivel a váradi a Magyarország területén létrehozott öt pasalik (budai, egri, kanizsai, temesvári, váradi) közé tartozott. (A török birodalomban a pasalik volt a legnagyobb területi-közigazgatási egység.) Központi szerepköre nagyrészt a török uralom alóli felszabadulás után is megmaradt, majd az 1850–1867 közötti időszakban a Habsburgok által Magyarország területén megszervezett öt kerület egyikének a székhelye lett (soproni, pozsonyi, kassai, pest-budai, nagyváradi kerület).
A törvényhatósági joggal felruházott Nagyvárad Magyarország legnagyobb vármegyéjének, „Biharország”-nak a fővárosa volt. Bihar vármegye 1876-tól, miután Debrecent és vonzáskörzetét leválasztották róla, a maga 10 590 négyzetkilométer területével az ország harmadik legnagyobb megyéje lett. Ha az 1886. évet vesszük alapul, akkor Nagyváradnak mintegy 17 ezer négyzetkilométerre terjedt ki a vonzáskörzete, ám a közvetett befolyási övezete ennél is jóval nagyobb volt. A kiegyezéskor, 1867-ben az általános fejlettségi mutatók és a lakosság lélekszáma szerint Nagyvárad még csak az ország legnagyobb középvárosának számított, de 1910-re már a nagyvárosaink között foglalt helyet. Lélekszáma szerint országosan a hetedik helyen állt, ám a központi szerepkör (közigazgatás, jog, katonaság, tanügy, kultúra, egészségügy stb.) szerint már az ország négy legfejlettebb városa között volt: a fővároson, Budapesten kívül csak Pozsony és Zágráb előzte meg.
A gazdasági előrelépést jól szemléltetik az adatok. Míg a kiegyezéskor a gyáripart csak néhány szeszgyár képviselte, 1910-ben a városban már negyvenkilenc gyár működött. A kereskedelemben tevékenykedők aránya meghaladta a 11 százalékot, s ekkor a városnak tizenhat pénzintézete volt.
Gondosan fejlesztették – mai szóval élve – az infrastruktúrát is. A villamosközlekedés 1906 áprilisában indult meg, és 1912-re a villamosvonal hossza tekintetében Nagyvárad a vidéki városok között az első helyen állt. Az első telefonközpontot még 1888-ban átadták. Gyors ütemben haladt az utcák kövezése és korszerűsítése: a város 168 utcájából 120 volt burkolva. A vízművet 1895-ben helyezték üzembe, a villamosmű pedig 1903 decemberében indult meg, és a villanyáram fogyasztásában Nagyvárad mindössze hét év alatt a második helyre került – Budapest után! A közművek fejlesztésével javult a népesség egészségi állapota. Kiépült egy korszerű egészségügyi intézményhálózat, a városnak 1908-ban nyolc kórháza volt. A város népessége is gyors ütemben szaporodott. Míg 1869-ben még csak 28 648 lakosa volt, a lélekszám 1910-ig 64 169-re emelkedett és 1918-ra megközelítette a 72 ezret. Ez főképp a bevándorlásnak köszönhető. Bár lélekszáma szerint a Körös-parti város az időszak végén sem tartozott a legelsők közé, a népsűrűség szempontjából csak Budapest előzte meg
.
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyvarad hirességei , szülöttei
elsönek talán


Báthory Zsigmond

A Wikipédiából, a szabad lexikonból.


http://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Báthory_Zsigmond&printable=yes#searchInput
<!-- start content -->
Báthory Zsigmond


Báthory Zsigmond (Nagyvárad, 15721613 március 27.) erdélyi fejedelem, Báthory Kristóf és Bocskai Erzsébet fia. Katolikus vallású.
A kolozsvári országgyűlés 1581 májusában kiskorúként erdélyi fejedelemmé választotta. Ezt a hatalmát csak 1588-tól gyakorolhatta, amikor a medgyesi országgyűlés a 16 éves fejedelmet nagykorúsította. Báthory Kristóf ugyanezen az országgyűlésen kitiltotta a jezsuitákat Erdélyből.
1593-ban, III. Murád szultán, felrúgva a drinápolyi békét, hadat üzent a Habsburgoknak, és ezzel elkezdődött a 15 éves háború. Báthory Zsigmondot a szultán felszólította a török sereghez való csatlakozásra. Zsigmond a Szent Ligához való csatlakozás mellett döntött (titkos tanácsadója, a spanyol jezsuita Carillo tanácsára), amit a rendek nem fogadtak el. Emiatt lemondott a fejedelemségről unokatestvére, Báthory Boldizsár javára. Amikor nagybátyja, Bocskai István váradi kapitány a támogatásáról biztosította, visszavette a fejedelemséget, kivégeztette a török párti vezetőket (Kendi Sándort, Kovacsóczy Farkast és Báthory Boldizsárt).
1595-ben Rudolf császárral szövetséget kötött, és birodalmi hercegi címet kapott. Feleségül vette Habsburg Károly főherceg leányát, Mária Krisztiernát. Hatalmát kiterjesztette a két román fejedelemségre, 25 000 székely segítségével (akiknek oklevélben ígért szabadságot). Ezek után, 1595. október 28-án legyőzte Gyurgyevónál a török seregeket. Sajnos, az erdélyi országgyűlés viszavonta a közszékelyeknek megígért szabadságot, akiknek lázadását („véres farsang”) Bocskai István verte le.
1596-ban a háború menete megfordult, október 26-án vereséget szenvedtek közös hadaik a töröktől Mezőkeresztesen. A katonai és magánéleti kudarcai miatt másodszor is lemondott, és Oppeln és Ratibor hercegségek ellenében Prágába távozva Erdélyt átadta a feleségének.
<CENTER>
Báthoryak címere</CENTER>
1598-ban váratlanul visszatért és elfoglalta Erdély fejedelmi trónját, majd egy év múlva Medgyesen Báthory András bíboros unokabátyja javára lemondott, de ennek halála után Kolozsváron 1601-ben ismét fejedelemmé választatta magát. Miután Goroszlónál a császári csapatoktól (Basta és Mihai) vereséget szenvedett, Moldvába menekült, hadvezére Székely Mózes pedig a törökökhöz. Basta megölette Mihály vajdát. 1602-ben miután hívei Tövisnél ismételten vereséget szenvedtek Basta hadaitól, negyedszer és végleg lemondott a fejedelmi címről és Csehországba távozott.
1613. március 27-én hunyt el a Prága közelében fekvő Libochovicében.
<TABLE style="BORDER-RIGHT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-TOP: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-LEFT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-BOTTOM: rgb(100,100,100) 1px solid; POSITION: relative; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellPadding=2 align=center border=2><TBODY><TR><TD align=middle width=130>Előző :
Báthory Kristóf</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90>Erdély fejedelme
15811597</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90> </TD><TD align=middle width=130>Következő:
Rudolf magyar király</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE style="BORDER-RIGHT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-TOP: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-LEFT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-BOTTOM: rgb(100,100,100) 1px solid; POSITION: relative; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellPadding=2 align=center border=2><TBODY><TR><TD align=middle width=130>Előző :
Rudolf magyar király</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90>Erdély fejedelme
15981599</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90> </TD><TD align=middle width=130>Következő:
Báthory András</TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE style="BORDER-RIGHT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-TOP: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-LEFT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-BOTTOM: rgb(100,100,100) 1px solid; POSITION: relative; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellPadding=2 align=center border=2><TBODY><TR><TD align=middle width=130>Előző :
Báthory András</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90>Erdély fejedelme
16011602</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90> </TD><TD align=middle width=130>Következő:
Székely Mózes</TD></TR></TBODY></TABLE><!-- Pre-expand include size: 1791 bytesPost-expand include size: 1600 bytesTemplate argument size: 187 bytesMaximum: 2048000 bytes--><!-- Saved in parser cache with key huwiki:pcache:idhash:3557-0!1!0!!hu!2 and timestamp 20070521155234 -->http://hu.wikipedia.org/wiki/Kategória:Báthory_család
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Báthory Gábor

A Wikipédiából, a szabad lexikonból.


Ugrás: navigáció, keresés
<!-- start content -->
Báthory Gábor


Báthory Gábor (Nagyvárad, 1589. augusztus 15. – Nagyvárad, 1613. október 27.) erdélyi fejedelem.
1608-ban szerezte meg a fejedelmi trónt a hajdúk segítségével, Rákóczi Zsigmond lemondatásával.
Ő volt a nagy nevű Báthory család utolsó fejedelme. Ha kellett, protestánsnak, ha kellett, katolikusnak mutatta magát, uralkodását állandó nyugtalanság jellemezte. Erőszakos kormányzásával, erkölcstelen magatartásával maga ellen fordította az erdélyi rendeket, Szeben szabad királyi város elfoglalásával pedig az erdélyi szászokat. Havasalföldi hódító hadjáratai miatt kivívta a törökök haragját.
Bethlen Gábor eleinte támogatta, megszerezte számára a fejedelemséget. Végül Bethlen török és román segítséggel Báthory ellen vonult egészen Nagyváradig. Trónja megmentése érdekében Báthory át akarta adni Váradot a törököknek, emiatt Abafy Miklós a hajdúk segítségével megölette.
<TABLE style="BORDER-RIGHT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-TOP: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-LEFT: rgb(100,100,100) 1px solid; BORDER-BOTTOM: rgb(100,100,100) 1px solid; POSITION: relative; BORDER-COLLAPSE: collapse" cellPadding=2 align=center border=2><TBODY><TR><TD align=middle width=130>Előző :
Rákóczi Zsigmond</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90>Erdély fejedelme
16081613</TD><TD style="BACKGROUND: #eeeeff" align=middle width=90> </TD><TD align=middle width=130>Következő:
Bethlen Gábor</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Teleki Mihály


Széki gróf Teleki Mihály (Nagyvárad, 1634. – 1690. augusztus 21.) erdélyi tanácsos, kancellár
I. Rákóczi György és II. Rákóczi György bizalmi embere, utóbbi testőrkapitánya. Mindvégig kitartott mellette a trónharcokban. Utána Kemény János híve, majd 1663-ban Apafi Mihály hűségére tért. Ennek uralma idején tanácsos, majd Erdély kancellárja és a fejedelem legbefolyásosabb embere.
1672-ben és 1678-ban a Magyarországra menekült és onnan Habsburg-ellenes harcot kezdő magyarországi „bujdosók” fővezére. Ő készítette elő és vitte keresztül Erdély Habsburgok kezére adását (1685-től). Részt vett a Wesselényi-féle összeesküvésben, ami miatt bujdosásra kényszerült.
A szultán által Erdély elfoglalására küldött Thököly Imre ellen harcolva, a zernyesti csatában esett el 1690. augusztus 21-én.
<!-- Saved in parser cache with key huwiki:pcache:idhash:3679-0!1!0!!hu!2 and timestamp 20070521151348 -->
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Perger János - 1791,Nagyvárad. jogtudós, a Tudományos Akadémia előbb levelező, majd rendes tagja
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Beöthy Ödön -1796. december 5.,Nagyvárad – <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /><st1:State><st1:place>Hamburg</st1:place></st1:State>, 1854. december 7. Erdély 48-as kormánybiztosa, <st1:place>Bihar</st1:place> vármegye alispánja, országgyűlési követ
<o:p> </o:p>
Grósz Frigyes 1798. november 16. Nagyváradon a szegény vakok részére szemgyógyintézetet nyitott
<o:p> </o:p>
Nagysándor József -Nagyvárad,1804. október 17. – <st1:City><st1:place>Arad</st1:place></st1:City>, 1849. október 6. honvéd tábornok, aradi vértanú
<o:p> </o:p>
Flór Ferenc -Nagyvárad,1809. október 10 a „legmagyarabb magyar orvos”
<o:p> </o:p>
Szigligeti Ede (eredeti nevén: Szathmáry József)- Nagyvárad,1814. március 8. színműíró. Az Akadémia 1840-ben, a Kisfaludy Társaság 1845-ben választotta tagjai közé.
<o:p> </o:p>
Csengery Imre -Nagyvarad,1819. – 1875. szeptember 30. országgyűlési képviselő
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Ki ne hallott volona a Liliomfiról , e mü alkotója szulövárosom szülötte

Szigligeti Ede

1814-ben született Nagyváradon. Szathmáry Józsefnek hívták. Apja öntudatos maradi nemesúr, tekintélyes ügyvéd, vallásos katolikus. Az apa azt szeretné, ha fia, aki korán értelmes, könnyen tanuló gyermeknek bizonyul, papnak menne, de a fiúnak ehhez már eleve semmi kedve. Ifjan megérintik a liberalizmus eszméi. Apja kívánságára azt feleli, hogy ő sem elég szentnek, sem elég képmutatónak nem érzi magát a papi pályához. Elragadják Széchenyi hazaépítő tervei, és kiegyezik apjával, hogy mérnöknek menjen. Így kerül fel Pestre. De hamarosan felismeri, hogy sem kedve, sem hajlandósága a szakadatlan számolást igénylő mérnökséghez. Igaz ugyan, hogy igen jó rajzoló, de ezt a tehetségét máshol szeretné érvényesíteni. Hamarosan összebarátkozik a színészvilággal. Pesten ez időben készítik elő az állandó játékszínt, a későbbi Nemzeti Színházat. A tizenkilenc-húsz éves mérnökjelöltet tárt karokkal várja a színház, hiszen jól táncol, szép énekhangja van, tud díszleteket festeni, nyelveket értő, művelt fiú, aki igen gyorsan képes német vagy francia drámákat magyarra fordítani, mások gyengén sikerült színjátékait jó dramaturgiai érzékkel színpadképessé teszi, és ha kell, néhány nap alatt maga is színdarabot ír. Ráadásul született szervező, és - ami a színészek világában ritka - jó érzéke van a rendhez és a rendtartáshoz. Hamarosan nélkülözhetetlenné vált a színház világában, és ő sem akart többé a színházon kívül élni. Megírta apjának, hogy színész lett. A maradi apa felháborodott levélben kitagadta, még azt is írta, hogy legszívesebben saját kezével lőné agyon a családi nevet így megszégyenítő fiút, és megtiltotta neki, hogy nemesi nevüket használja. A névtelenül maradt fiatalember a színház szervezőihez, Fáy Andráshoz és Döbrentei Gáborhoz fordult, adjanak neki új nevet. Azok a sorsra bízták a névválasztást: odaállították a fiatalembert Fáy András könyvesszekrénye elé, hogy hátranyúlva húzzon ki egy könyvet. Kisfaludy Sándor regéit húzta ki; Döbrentei vaktában felütötte a Szigliget című elbeszélő költeménynél. A következő húzás egy angol romantikus regényre esett; a felnyitott oldalnál az első név, amely Döbrentei szemébe ötlött, Eduárd volt. Így lett Szathmáry Józsefből Szigligeti Eduárd. Ezt a nevet azután később, amikor divatossá vált az idegen keresztnevek megmagyarosítása, a Rudolfok Rezsővé, a Ferdinándok Nándorrá, az Edmondok Ödönné és a Kornélok Somává változtak, ő is Eduárdról Edére magyarosította. Szigligeti Ede neve és munkássága ettől kezdve elválaszthatatlan a magyar színházi kultúrától. Nem volt sokáig színész, de hasznára vált, hogy gyakorlatból ismeri a színpadot. Hanem amint 1837-ben megalakult a Pesti Magyar Színház, amelyet nemsokára már Nemzeti Színháznak hívnak, ő lett a titkára, később rendezője és dramaturgja, azután főrendezője, majd művészeti vezetője, végül igazgatója. Hatvannégy éves korában bekövetkezett halálakor már negyvenegy éve szolgálta a Nemzeti Színházat.
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Kincsem, Isten hozott e topikba. kiss
Es halas koszonetem Neked a szepitesehez, ertekesebbe tetelehez.
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
es néhány kép ami a nevét viseli ,
egy régi felvétel ami mig 1900-as évekböl készült és a Bémer téren volt található
a Szigligeti Szinházról , utánna természetesen 2 felvétel napjainban.
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
KOROND

Hargita megye nagyközsége, Sóvidék egyik leghíresebb települése. A község lakossága 1992-ben 6.349 fő volt (5.879 magyar 15 román, 455 cigány).

A falut nyugatról a Firtos-hegy (1063 m) és a Kadácsmező (852 m), északról a Hollókő (858 m) és a Sólyomkő (üregeiből a fejedelmi solymárok ajándékba vitték a török szultánnak járó évi nyolc sólymot),
korond03.jpg
keletről a Csillag-hegy (815 m), Szőlőmál (781 m) és a Les-hegy (847 m), míg délről a Kalonda-tető (825 m), Horvásmező (744 m), Égettvész (917 m), Vápa (865 m), Sarok (777 m), Fügevár (850 m) és Hazanéző (934 m) veszi közre.
Fő vízfolyásai: Korond vize (Nagyvíz-patak), Kebelet, Sugó (Firtos), Észak- (Fenyőkút és Pálpataka felől) és Határ-pataka (Felsősófalva felől). Korond neve elválaszthatatlan a népi kerámiától, az edényipartól. Korond a népi fazekasság egyik erdélyi központja. Jelenti a népművészet továbbélését, hagyományaink folytatását és a helybeliek jólétét is. Az agyagipar egyike a legősibb mesterségeknek, s mivel alapanyaga maga a föld, legközelebb áll a természethez kötődő emberhez.
fazekas.jpg
Talán ez a magyarázata annak, hogy háziipari formája századunkban is fennmaradt. Teleki József írta Korondról, hogy "Minden ember itt vagy fazakas, vagy sendelly csináló" (Úti Jegyzések, 1799).
korond04.jpg

Az életképes nagyközség lakóira jellemző a sokféle foglalatosság: a hagyományos fazekasság, a famegmunkálás, a taplókészítés és a kereskedelem (régen szekérrel, ma autóval). A fazekasság létalapját a falu nyugati határán, a Szakadát-patak bal partján előforduló szürke pala (agyag) képezi. Volt aragonitbányája (ma természetvédelmi terület) és híres borvízfürdője (ma az árcsói kerámiavásár színhelye).
Korondon értékesítik a Fehér-Nyikó menti falvak fűzfavesszőből készült eszközeit és a környék faragóinak munkáit is. Korond a hagyományait őrizve korszerűsödő székely falu típuspéldája: a fazekasiparra alapozva kereskedelmi, idegenforgalmi és művelődési szerepköre is egyre számottevőbb.
korond02.jpg
A Korondi-medencét pannóniai korú agyag, homok, agyagmárga, konglomerátum tölti ki, amely az Atyhai-nyergen (700 m) át közlekedik az Etédi medencével.
A hegykeret már a neogén vulkáni fennsík tartozéka. A Fügevári kőbányában andezitet termelnek ki. A falu északi részén a lakosság több gázfeltörést (fortyogó) ismer. A nagyobb "köveknek" is nevet adtak: Likaskő, Hollókő, Zsomborkő, Laposkő, Tövisbojtorjánkő.
A falu életében igen jelentősek a borvízforrások. A Diómáli-forrás a 13A műút mellett, a falu keleti végén található. Vasas borvizének hozama eléri a napi 10.000 litert; gyógyvízként javallható gyomor- és bélhurut, vérszegénység esetén.
borviz1.jpg
A Szőlőmáli-forrás a falu keleti határában, a szőlőmáli gyümölcsösben fakad, innen vezették be a Telek és Borvíz utca kereszteződéséhez. Bikarbonátos, enyhén klóros, magnéziumos, kalciumos víz.
A Cseredombi-forrás (Erzsébet-forrás, fingóborvíz) a csiga-dombi aragonitbányától keletre, a műútról 800 méterre fakad, vasas-sós vizét asztali vízként használják.


-turista..
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Sepsiszentgyörgy



Kovászna megye (egykor HÁROMSZÉK) legnagyobb városa.

ERDÉLY délkeleti szögletében fekszik, a Keleti Kárpátokban.
Átlagos tengerszint feletti magassága 520-580 m. A 45052’ földrajzi szélesség és a 25049’ földrajzi hosszúság keresztezõdésénél fekszik, az ország középpontjában, Brassótól 32 km, Bukaresttõl 198 km, Kolozsvártól 250 km, Nagyváradtól 485 km és a konstancai kikötõtõl 412 km távolságra.

A város 10 km2-es területen fekszik, nem számítva a városhoz tartozó településeket: Kilyént, Szotyort és Sugásfürdõt.

Szomszéd megyék: északon Hargita, keleten Bákó és Vrancea, délen Buzãu és nyugaton Brassó.




Műemlékek

Székely Nemzeti Múzeum


1879. szeptember 15-én Cserey Jánosné Zathureczky Emília imecsfalvi magángyűjteményét Háromszék, Csík és Udvarhely megyék lakosságának adományozza sepsiszentgyörgyi elhelyezéssel. Így jött létre a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményének magva, mely megalakulásának első éveiben a Székely Mikó Kollégium néhány termét foglalta el. A múzeum mai otthonának tervét Kós Károly készítette, szem előtt tartva a székely és erdélyi népi hagyományok követését. 1911-12-ben elkészült a főépület és a múzeumőri két lakás. Kós Károly bővítési tervet is mellékelt, melyet 1982-ben váltottak valóra. A múzeum termeiben régészeti, néprajzi, történelmi, természettudományi részleg, valamint könyvtár áll az érdeklődők rendelkezésére.





Megyei Könyvtár

A megyei könyvtár abban a korábbi székházban található, amelyikben Gábor Áron megígérte az ágyút Háromszék önvédelmi fegyveres harcának megkezdésére és megsegítésére. Az épület falán emléktábla hirdeti, hogy itt volt Háromszék Honvédelmi Bizottmányának székhelye, és itt hangzottak el Gábor Áron emlékezetes szavai: „Lészen ágyú!”.




Képtár

A Bazár épületének eredeti rendeltetése vásárcsarnok volt, de hamarosan (1874) polgári leányiskolának, később megyei törvényszéknek rendezték be, ma a megyei képtár otthona. Termeiben olyan neves háromszéki képzőművészek alkotásai láthatók, mint Barabás Miklós, Gyárfás Jenő, Mattis Teutsch János, Bene József vagy Baász Imre.




Református vártemplom


A vártemplom a XIV. század végén épült gótikus stílusban, mai formáját a XVI. század utáni átalakítás során nyerte. Tornyát az 1802-es földrengés után építették újjá.




Székely Mikó Kollégium


A Székely Mikó Kollégium létesítését 1857-ben határozta el a református egyházmegye, és 1859-ben Székely Tanoda néven kezdte el működését a vártemplom mellett. A megye lakosságának adakozásából, az Erdély Széchenyijének is nevezett gróf Mikó Imre 60 000 koronás alapítványával és némi állami segéllyel 1870-76 és 1890-92 között elkészült az intézet mai épülete.
Egykori kétszintes dísztermét az alapítók és a bővítését szorgalmazók teljes alakú portréi ékesítették,
melyek részben az 1940-es földrengés, részben az 1944-ben betörő hordák áldozatává váltak.
A mintegy 40 000 kötetes régi könyvtára határokon túl is ismert.




forras:honlap+turista
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
A Szent László-plébániatemplom. 1717-1734 között épült vidékies barokk
stílusban. A templom felszentelésére 1756. május 23-án került sor Forgách Pál
püspök által. Felvétel az 1940-es évek elejéről
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyvárad

Szent Laszlo tér az 1940 evekben , a piac is egykor ott volt

Szent László szobra és a görögkeleti püspöki palota a Szent László téren az
1910-es években
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Nagyvárad

egy kis séta a Szent László szoborhoz ahol most talalhato

Püspöki Székesegyházban látható Szent László hermája, a Székesegyház előtt bronz és kőszobra, a bécsi Belvedere palota mintájára épült Püspöki Palota, amelyben a Körös-vidéki múzeum van
 
Oldal tetejére