Erdély

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Valoban nagyon szep varos Nagyvarad.
Valamikor regesregen jartam ott, de mar szinte semmire nem emlekszem, igy jo itt feleveniteni a multat...
Koszonet erte, Kincsem. kiss
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Szivesen teszem Omakiss
Orülök hogy örömet okozhatok,és biztos lessz még itt más is akiben szép emlékeket ébreszt:D
Nem utólsó sorban meglehet ám látogatni is :..:
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Szivesen teszem Omakiss
Orülök hogy örömet okozhatok,és biztos lessz még itt más is akiben szép emlékeket ébreszt:D
Nem utólsó sorban meglehet ám látogatni is :..:

Hajajjj... ami a látogatast illeti. Na de ez már más tál tészta! upss :eek:
 

Hegyikristaly

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Oma és Kincsem!
Én itt élek Tündérországban, a Székelyföldön.
Öröm látni nekem is a topikot.
Szombaton megyek Csíksomlyóra onnan küldöm szeretetemet felétek.
Isten áldását kérem munkátokra.
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Oma és Kincsem!
Én itt élek Tündérországban, a Székelyföldön.
Öröm látni nekem is a topikot.
Szombaton megyek Csíksomlyóra onnan küldöm szeretetemet felétek.
Isten áldását kérem munkátokra.
Köszöm :656: :656: :656:
Isten szeretete legyen veled utadon ,
eröben ,egészsegben kiss
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Midössze öt percre a nagyállomástól látható Nagyvárad legnagyobb palotája. Az épület a Római katolikus Szélesegyház,Bazilika közvetlen szomszédságában helyezkedik el, 100 szobája és 365 ablaka van. Ez a Püspöki Palota. Tervezője az ismert osztrák építész Franz Anton Hillebrant aki barokkos stílusjegyekkel látta el a palotát. A munkálatok 1762-ben kezdődtek és 1877-ig tartottak. Az U alakú építmény egy udvart zár közre. A palota vendégei között tudhatja Mária Terézia császárnőt és II József császárt is. Kápolnája csodaszép! Mennyezetét, falait freskók borítják. Az 1948-49-es évek végzetes fordulatot hoznak a palota életébe. A görög kommunisták fellázadtak országuk királya ellen, a felkelés kudarcba fulladt. A görög partizánok gyerekei közül mintegy ezer főt Nagyváradra menekítettek, és a Püspöki Palotában szállásolták el. A püspökség négy órát kapott az épület elhagyására, a gyerekek pedig az elkövetkező évek alatt tönkretették az épületet. 1963-ban a katólikus egyháztól elvett javak miatt - nem volt pénz az épület helyreállítására ezért a palota használati jogát átadta a városnak. Így 1971 január 17.-én a barokk palotában megnyílt a Körösvidéki Múzeum. Az egyház 1996-ban kezdi meg törvényes úton visszaszerezni a püspöki palotát. 8 év után 2004 július 9.-én a Román Legfelsőbb Bíróság kimondja: a katólikus egyház visszakapta a palota használati jogát. A múzeumnak 5 éve van arra, hogy új helyen mutassa be értékeit. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
 

kincsem

Állandó Tag
Állandó Tag
Az 1752-1780 között épült Római Katolikus Bazilika a legnagyobb barokk stílusban épült templom A tervet 1750-ben a híres osztrák tervező Franz Anton Hillebrant készítette, ám a Giovanni Battista Ricca vezette munkálatok csupán lét év múlva 1752-ben kezdődtek el.A bazilika monumentális méretű. A központi hajó hossza 70 m, szélessége 30-40 m. Falait Vaskó-i és Carrara-i márvány borítja. Két oldalsó hajója és két templomtornya van. Az olasz építész halála a munkálatok leállítását eredményezte. Végül 1762-ben Domenico Luchini vállalja el az építkezés folytatását. E dátum egybeesik a püspöki palota munkálatainak elkezdésével. A legenda szerint Szent László a templomban van eltemetve. Nagy ünnepek alkalmával kikerülés van a Szent László hermájával, amelyik az ereklyét őrzi. Az ereklye Szent László koponyájának egy darabja. A herma pedig egy hatvan centiméter magas aranyozott ezüst mellszobor, amelyik híven követi Szent László arcvonásait. II.János Pál pápa 1991-ben a templomot bazilikai rangra emelte. A székesegyház előtt látható Szent László lovas szobra. Közel hozzá, látható egy másik kissebb méretű Szent László szobor is. Kőből készült, és csupán 2000-ben a restaurálási munkák befejezése után került a talapzatra. A szobor ugyanis 52 éven át a földben aszfalt-fogságra volt ítélve. A "jóakarók" jól eldugták a világ szeme elől!
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Pünkösd.
Tudtommal néhányan a fórumtagjaink közül is ott lesznek a Csiksomlyói Búcsún, ezen a hétvégén.
Lelekben magam is ott leszek Veletek!
:00:


A Csíksomlyói búcsú

(Dr. Gábriel András, Természetbarát Híradó, 1996 június)​
A csíksomlyói pünkösdi búcsú a székelyek legnagyobb ünnepe. Óriási tömegben jönnek ide a székely, csángó és távolabbi zarándokok, Máriát dicsérni és Szent Fiánál közbenjárását kérni. Csíksomlyói Segítő Máriának nagy faszobra a kegytemplom főoltárának díszeként áll magasan Szent István és Szent László király szobra között. E kegytemplom helyén a hagyomány szerint az itt letelepült bencések építettek először román stílusú templomot. Arról nincs adat, hogy ők mikor távoztak, és mikor kerültek ide a ferencesek, akik ma is Csíksomlyón vannak. Mária és a két király szobra eredetileg a ferencesek 1442-ben épült gótikus templomába készült. Amikor Mihály vajda zsoldosai Erdélyt dúlták, népét gyilkolták, a tatárok 1601-ben a templomot is elpusztították, de a szobrokat sem elégetni, sem elvinni nem bírták. Ezt az időt szemléletesen írja le Dávid Antal: Erdély nagy romlása c. trilógiájában. A szobrokat az 1661. évi török-tatár dúlás sem pusztította el. Ezután 1664-ben épült újjá a templom. A mai nagy barokk templom 1838-ban épült fel az omladozó régi helyén. Hasonló a ferencesek többi, andocsi, máriagyűdi, máriaradnai stb. búcsújáró templomához, de talán a csíksomlyói a legnagyobb. Csíksomlyó virágkorát az l661. évi dúlás utáni újjáépítésekor kezdte élni, amikor a székelyek egyik kultúrközpontjává fejlődött. Akkor elemi iskolát, tanítóképzőt, gimnáziumot, papneveldét, posztógyárat alapítottak itt a ferencesek. Gábor Áron is ebben a gimnáziumban tanult. 1676-ban kezdett itt működni Kájoni János híres nyomdája. A búcsújárás 1567 pünkösdjén kezdődött, amikor István gyergyóújfalui pap hálaadó körmenetet vezetett ide azért, mert akkor, május 15-én a székelyek a Hargita Tolvajos hágójában legyőzték János Zsigmond fejedelem seregét, aki a székelyeket jobbágysorba taszította, és a templomnál lévő felirat szerint hitük elhagyására akarta őket kényszeríteni. István pap volt a tolvajosi gyözelem egyik leglelkesebb szervezője. Azóta gyarapodó számban jöttek ide a zarándokok. 1995-ben a nagymisén résztvevők számát 560-600 ezerre becsülték. Csak a nagy bajok idején nem jöhettek körmenetben, néha egyébként sem. Ceausescu uralma idején kollektíven nem jöhettek, de egyénileg nem volt tilos.
A búcsú fő ünnepe pünkösd szombatján van. Ekkor délután 1 órakor tartják a nagy misét annak a széles hágónak a gyepén, amely a templom feletti, Jézus hegyének is mondott Kissomlyó és az azon túl emelkedő 1035m magas Nagysomlyó erdős hegye között mélyed be. Sokan már pénteken megjönnek és a szabadban virrasztva igyekeznek meglátni a Csíki havasok mögűl felbukkanó napot. A közeli falvakból reggel indulnak körmenettel, messzebbről vonattal utaznak Csíkszeredára, amellyel Csíksomlyó már egybeépült. A szeredaiak körmenete a vasútállomáshoz közeli kistemplomtól l0 órakor indul templomi zászlókkal, Máriát dicsérő énekekkel. Hozzájuk csatlakoznak vagy már előttük járnak a más városokból, falvakból jövő "keresztalják", és a menet fokozatosan több kilométer hosszú lesz. Énekeik között fel-felhangzik a "Boldogasszony anyánk... ne feledkezzél el szegény magyarokról" és a székely himnusz 'ne hagyd elveszni Erdélyt Istenünk" zárósorral. Az elmúlt években a menetben magyar zászlót is vittek és a Himnuszt is énekelték, amelyek már tilosak. Amikor a menet a kegytemplomot. elhagyja, kettéválik. Az egyik ág Jézus hegyét északról megkerülve megy fel a nagymise helyére a hágóba. A másik ág jobbra fordul és felmegy a hegyre. Ahol a völgyben vezetö útról az ösvény a meredek hegyre indul, filagória alatt nagy, foglalt borvízforrás fakad. Felfelé félúton a kis Szent Anna kápolnától visszanézve lehet a templom, a Felcsíki medence és mögötte a Hargita látványában gyönyörködni. A hegytetőn a Salvator (Üdvözítő) kápolna áll. Ezt azért építették ide, mert az 1734-ben kelt felirat szerint 'Ezen a helyen láttatott az égből lebocsáttatni lajtorja és itten csodálatos processziórások énekszót hallattak..." Előtte a nagy kereszten felirat örökíti meg az István pap által Csíksomlyón vezetett első zarándoklatot. A hegyen át vonuló búcsúsok a másik menettel találkozva fokozatosan betöltik a hágó széles terét. A mise kezdetére legtöbben már a helyükön vannak az egyes tájegységeket jelző táblák alatt. Itt vannak Gyergyó, Felcsík, Alcsík, Udvarhelyszék, Kászon, Háromszék, a Maros- és Nyárád-mente székelyei. Sok nő piros-fekete csíkos székely szoknyát, lajbit, több férfi piros (lófő) vagy fekete (közszékely) szegésű fehér posztónadrágot, azaz "harisnyát" visel, egyes kászoni nők pedig különleges főkötőt.
Néhány magyarországi város zarándokai is táblával vannak. Gyímes táblája alatt gyímesi csángók ülnek a gyepen, ők szinte mind népviseletben jönnek, a nők oldalt nyitott tarka szoknyában, a férfiak vászonnadrágban, felette hordott vászoningben széles bőrövvel, báránybőr mellényben. Többségüknek ez még hétköznapi viselet. Ők 8-10 órát gyalogolnak, hogy megérkezzenek a misére. Úgy tervezték, hogy az idén János Pál pápa pannonhalmi látogatása idején Csíksomlyóra is ellátogat és Ő celebrálja a nagymisét, de ehhez a hatalom nem járult hozzá, miután Csíkszeredán "érsekséget" szervezett az államvallásnak. A misén többen kis nyírfaágat tartanak, "Mária jelét", amely feltehetően valamilyen keletről hozott ősi rítus maradványa. A nyírfaágat megőrzik a bőcső emlékeként. A templomban többek között román nyelven is tartanak misét a magyarul már nem tudó moldvai csángóknak. Még pünkösd keddjén is van zarándokmise. A bőcsősok szokása, hogy valamely tárgyukat Máriának a templom körüljárható oltára felett magasan álló szobrához érintik az ehhez segédkező két leány közreműködésével. Egyes keresztalják már szombaton hazaindulnak, mások maradnak, vagy csak vasárnap jönnek. Sokan az éjszakát is a templomban töltik, mások a szabadban, és lesik a felkelő napot.
Kisebb búcsú van még Nagyboldogasszonykor és Kisboldogasszony - Mária neve idején. Néhány utazási iroda (Catholica, Nyírtourist, Soma Makrovilág) vezet Csíksomlyóra utat, a pünkösdi nagybúcsúra is. Vasúton a Corona expresszel reggel 6 óra 47-kor érkezhetünk Csíkszeredára, ahová autóbuszjárat is indul.
 

memi59

Állandó Tag
Állandó Tag
Hello mindenkinek.Most talaltam ide .Gratulalok mindenkinek ,nagyon szep ez az oldal.Most lett vege a Csiksomlyoi misenek.Rengeteg ember.Nem tudom hogy vagytok vele,de mikor meghallom a szekely himnuszt konnyek nelkul azt nem lehet vegig hallgatni es enekelni.En reformatus vagyok es nalunk is a magyar himnuszt enekeljuk mostmar szabadon minden vasarnap.Azt itt kell meghallgatni nem lehet szavakban leirni.Az en idomben nem volt szabad ezt tanulni ,de hala becsuletes szuleimnek megtanitottak es a padlason nezegettuk a magyar zaszlo szineit amit a nagymamam titokban tartogatott.Ma mar buszken kitesszuk a kokardat.Mindenkinek a vilagon kivanok egy lelekben tiszta Kellemes Punkosdi Unnepeket.
 

hontalan

Állandó Tag
Állandó Tag
Csatlakozni szeretnék az elöttem szólóhoz. Ez a topik valóban
dícséretet érdemel. Ha idöm engedné bizony azonnal elmennék ezek után a gyönyörü felvételek után.Nagyon szeretem az erdélyi embereket is, akiket eddig megismerte,igazszívüek, jólelküek. Szeretettel várom a további nagyszerü képeket.
 

Hegyikristaly

Állandó Tag
Állandó Tag
Részt vettünk a csíksomlyói búcsún.Többszázezren fizikailag Kanadától, Ausztráliáig,Kaliforniától ,Felvidékig,Magyarországtól, Ausztriáig....felsorolni sem lehet.

Sokan velem voltak lélekben.

Jó volt látni, ahogy közeledtünk Csikszereda felé a falvakból gyalogosan kigyózó tömeget énekelve az ismert Mária éneket Hozzád jövünk Édesanyánk...

.
Felemelő látvány volt a fiatalokat , a tinédzsereket látni népviseletben a keresztaljákban.
Az idősebbek, akik nem bírták a több kilóméteres gyaloglást szekéren érkeztek.

Gyönyörű idő volt.

Voltak , akik a tűző napon hallgatták végig a misét, volt aki behuzódott az árnyékban.

Minden búcsú más és más, egyre szebb , egyre felemelőbb.

Az idén a búcsúnak volt egy olyan mozzanata, amikor a több
százezer ember megfogta egymás kezét élő láncot alkotva kértük a Szűz Anya áldását, azokra, akik nem lehettek itt.
Repülőről filmezték.

A mise végén elénekeltük a magyar himnuszt és a székely himnuszt, szem szárazon nem maradt.
Képzeljétek el amikor többszázezer ember énekli ,szent időben , szent helyen
.
Lassan beborult és amire a tömeg beért a nyeregből a faluba elkezdett zuhogni az eső.

Előkerültek az esőkabátok és az esőernyők , de azért nagyjából átáztunk.
Bokig érő vizben tocsogott a tömeg le Csikszeredába.

A búcsús esőt a búcsújárók áldásnak tekintik, nem volt zugolodás énekelt tovább a tömeg halkan fegyelmezetten....Áldásoddal megyünk innen el...kezdetű éneket. Igy is érezte mindenki, hogy áldással, megtisztulva, búcsút nyerve tér haza otthonában a megszentelt búcsús ággal a kezében.

A kegytemplom tömve, az egyik oldalon szép rendben mentek az emberek elbúcsúzni Máriától, a másik sorban jöttek ki hálatelt szívvel, hogy itt lehettek.

Egy találékony székely, akinek a kirakodó vásárba beleesett.....SZÁRAZ POLO kapható !!!! szöveggel reklámozta termékeit.Az átázott emberek jót derültek rajta.

Ma éjszaka virrasztás van a kegytemplomban és reggel, hajnalosan ujra kimennek a nyeregbe az emberek , imádkoznak és várják a Nap felkeltét.
Aki megtapasztalja ezt az élményt az egy életre nyomot hagy benne.Igy vagyok vele én is.

Velem voltatok kedves ayes, oma, kincsem sztsz, táltos és Rátok gondova Mária áldását kértem életetekre és munkátokra.Bízom benne meg is kapjátok.

Kedves hontalan. Várunk, várlak Erdélybe a székely ember vendégszeretetével.

Egy hónap mulva lesz itt Csíksomlyón az EZER SZÉKELY LEÁNY ünnepe.
Előző években is csodálatos volt.
Nagy sikere volt az ITVÁN A KIRÁLY bemutatónak és a MEGFESZITETT-nek szintén.

Képzeljétek el amikor a csillagos ég alatt a fenyők társaságában többszázezer ember jelenlétében énekelte Varga Miklós az AVE MÁRIAt , az olyan élmény, amit nem lehet egy teremben előadott előadással összehasonlítani.
Szeretettel várlak benneteket a következő búcsúra!

Rátok gondoltam , kedves CH tagok az áldás legyen életetek része!Sok szépet kaptam Tőletek a röpke egy két hónap alatt, mióta rátok találtam.

Kívánok mindenkinek áldott pünkösdi ünnepeket és egy csokor pünkösdi rózsát az asztalotokra!
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Velem voltatok kedves ayes, oma, kincsem sztsz, táltos és Rátok gondova Mária áldását kértem életetekre és munkátokra.Bízom benne meg is kapjátok.

Draga Hegyikristaly, szivembol koszonom. Ott voltam Veled.
Ma sokat meditaltam, gondolataimmal a mely, orokzold fenyvesek kozott barangoltam. Lelki szemeimmel lattam a vonulo tomeget, koztuk Teged is, hallottam az Ave Mariat.
Aldas Rad is, hogy megosztottad velunk a felemelo egyedi elmenyt. Megegyszer koszonetem mindenert. :00:
 

oma

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Memi es Hontalan!
Isten hozott az erdelyi topikba. Gyertek maskor is, olvassatok, de irhattok is. kiss
 
Oldal tetejére