Hírek Ezen a magyar településen pénzt adnak az odaköltöző családoknak - nem is keveset

Eperjes önkormányzata úgy határozott, hogy egymillió forint támogatást ad a településre költöző fiatal családoknak. A településen, ahol több fejlesztést is végrehajtottak az elmúlt időszakban, már 3-5 millió forintért lehet házat vásárolni.

Az elmúlt ciklusban sokat változott Eperjes. Megszépültek a közterek, megoldották a háziorvosi ellátás és a bolt ügyét, kifizették a település adósságait. Felújították az önkormányzati épületeket, és fejlesztették a játszóteret is.

Kabai Mátyás, a település újraválasztott polgármestere a Délmagyarnak elmondta: a legfontosabb céljuk, hogy ne csökkenjen tovább a falu lélekszáma. Jelenleg 420-an élnek Eperjesen, öt évvel ezelőtt még 495-en voltak.

"Szeretnénk a fiataljaikat helyben tartani és új családokat is várunk Eperjesre. A költségvetésünket a sok adósságból sikerült úgy rendbe tennünk az elmúlt öt évben, hogy megtakarításunk is lett. Erre alapozva hozta létre a képviselő-testületünk a letelepedési támogatást, amire évente négy-öt millió forintot fordítanánk. Egymillió forintot adunk azoknak a családoknak, akik Eperjesre költöznének" – jelentette be Kabai Mátyás.


A rendelet szerint a támogatás a 45. életévüket be nem töltött házasoknak, élettársaknak vagy a gyermeküket egyedül nevelő szülőknek jár.

Feltétel a magyar állampolgárság. Erkölcsi bizonyítványt kérnek és kereseti igazolás is szükséges, bejelentett munkahellyel. Tíz évre kell aláírni a szerződést, ha korábban elköltöznek, kamatostul kell visszafizetni a pénzt. A támogatást helyben lakó fiatalok és máshonnan érkezők is kérhetik házvásárlásra, új ház építésére, telekvásárlásra vagy felújításra.

Eperjesen már 3-5 millió forintért is lehet házat vásárolni.

A népességmegőrzés érdekében sok helyen próbálják meg különféle kedvezményekkel az elnéptelenedő településekre csalogatni az új lakosokat. Az Origo is bemutatta annak a brit férfinak a történetét, aki - hogy megvalósítsa régi álmát - Szicíliában vásárolt egy házat, mindössze 85 pennyért (nagyjából 400 forintért), amit teljesen felújít. A 31 éves George Laing egy háromszintes házat rekonstruál.

A férfi úgy érezte, mindent meg kell tennie, hogy elmeneküljön az Egyesült Királyságbeli szürke, hétköznapi élete elől - számolt be a Daily Star.


Miközben a legolcsóbb eladó európai ingatlanokat nézegette, belebotlott az Euro Houses projektbe, amely elhagyott épületeket árul Olaszország-szerte minimális összegekért.

Felfedett egy lepusztult három hálószobás házat a dombtetőn fekvő szicíliai Mussomeli faluban. Mivel nem volt 50.000 fontja, amennyiért átlagosan egy ilyen állapotú ingatlant újjá lehet varázsolni, ezért úgy döntött: maga végzi el a munkát.

Mindössze 15 000 fontnyi befektetéssel már sikerült jelentős előrehaladást elérnie.

1728384696613.jpeg
 
Posta? 10 év alatt nem voltam 10szer postán, pedig Münchenben is van legalább 5-10, a 2milliós városra. Levelet, csomagot feladni a munkahelyem közelében lévő virágboltban szoktam. Nem elírás! Virágboltban! Egyszerű postaszolgáltatást ők is el tudnak végezni, mint levélfeladás, csomagfeladás.
Kaparós sorsjegy, kóla, cukorka, kötszer, óvszer, tyúxar stb értékesítésre sem kizárólag a postahivatal hivatalnoka képes.
Ez otthon is simán megoldható lenne, hogy a kis faluban a boltos végezzen alapvető postai szolgáltatásokat.
Win-win helyzet: nem kell napi 5-10 levélért, csomagért külön postahivatalt személyzettel fenntartani, a kisboltnak pedig ez plusz állandó bevételt, és túlélést jelent.

A sárga zászló jelzi, hogy az üzlet postai szolgáltatást is végez. Ilyet mindenki talál max. 500-1000 méteres körzeten belül legalább egyet, de akár többet is.
Mivel ezeken a helyeken nincs tömeg és sorbanállás, parkolási lehetőség viszont közvetlenül a bejárat előtt van, előszeretettel ezeket használjuk:

Csatolás megtekintése 2023606
Az előző lakásom közelében egy nagy patikában van.

19397086115dd2ea46bf79d.jpg


A DHL csomagot a KIOSK-ban lehet feladni.
 
A halódó nyugaton még nem fagytatok éhen?
Osztjátok az észt, mit tegyenek ott, ahol virágbolt, gyógyszertár és bankautomata sincs.
Plusz autót se vezessenek utasok nélkül.
Nem emlékszem mikor vettem fel utoljára készpénzt.
Ebben az évben még biztosan nem.
 
Utoljára módosítva:
A webshopok ügyeskednek, 2x 3x drágább a postai szállítás és 3x 5x később érkezik a csomag.
Ahol eddig is volt postai szállítás, ott a hét bizonyos napján (pl. szerdán) vitte el a webshop feladni.

A kormány se sokat rendelhet, csak rendeleteket tud írni éjszaka.

A webshopok csomagszállításával nem az a probléma, hogy nem a posta viszi.
A szállítás bizonytalan, nemcsak az óra, de gyakran a nap sem biztos.

Inkább arra kellene rendelet, hogy kötelező a szállítást megelőző napon értesíteni az átvevőt (email + SMS).
Kötelezően időablakot kell megadni, ami nem lehet 07-20 óra, csak legfeljebb 1-3 órás időintervallum.
Az ügyfélszolgálatnak és a futárnak telefonon ténylegesen elérhetőnek kell lennie, és nem csak kamuból megadott telefonszámon.
. . .

A postáról annyit, hogy gyakran a nyomkövetés szerint még nem vették fel a csomagot, de már sikeresen átvettem.
A Posta egy "hivatal" volt, és nagyon elkényelmesedett. Ennek az örökségét hordozza. Ezen nem fognak tudni változtatni, akár kötelező, akár nem a "lehetőséget" megadni, hogy az is kiszállítsa.

Sem árban (havi 100-200 kis csomagot adunk fel), sem határidőben, sem kényelemben nem versenyezhetnek. Hogy egy százéves céget hogyan sikerült így lezülleszteni, annak van története, de az a vonat elment, hogy kormányrendelettel ezen változtatni lehessen. Aki többet ad fel (vagy rendel), mint havi egy csomag már kiépítette a rendszerét, az általad is leírtak miatt nem fog váltani. A futárszolgálat felveszi a csomagokat, ha így kérem, jön a csaj, kap kávét, tíz perc alatt elmegy. Postai kiszállítással rendeltem párszor, már nem teszem. Nem fogom szidni, hogy miket csinálnak, akinek van kedve használja őket.

Az állam logikusan próbál valamit segíteni, mert alapszolgáltatást fenn kell tartani, de ez csak szépségtapaszt. Ha az általad mondott - és más kiszállításnál alap - dolgokat nem vezette be eddig, akkor mit várunk?
 
Ez otthon is simán megoldható lenne, hogy a kis faluban a boltos végezzen alapvető postai szolgáltatásokat.
Win-win helyzet: nem kell napi 5-10 levélért, csomagért külön postahivatalt személyzettel fenntartani, a kisboltnak pedig ez plusz állandó bevételt, és túlélést jelent.

Amikor pár éve jött posta bezárási hullám, illetve most az értékesítési ág bezárása (újság) okán ezt helyben is kiszámolták. Ott voltam. A helyi (1900 fő + most már a vonzáskörzet) forgalma után kapott juttatás a dolgozó munkadíjára sem elég. Akkor most ezt számoljuk át egy, a fentebb nevezett falura.

Plusz természetesen a postai szolgáltatás nem csak a beadom a levelet és azt elviszik téma, hanem azért ennél kicsit összetettebb.
Többeket tudok, akik ráizgultak a lehetőségre, de kisebb számolás és tájékozódás után már nem akartak szerződést kötni.
 
"Kap ehhez segitseget?"

Én milyen segítséget tudok adni? Ha annyi kell, hogy drukkolok, akkor azt megadom. Oda nem fogok költözni, mert az ajánlat a jelen formában nem érint. Hivatalosan idősebb vagyok, nem hivatalosan a felépítmény, amit adni tudnak az általam elvárt perem feltételeknek nem felel meg.

"Olvassatok vegig a ppstokat, hogy a fenet!
Azt magyaraztza el mindenki miért xar az otlet!"

Mivel a téma valami szinten érint, mert kis faluban lakom, a környéket ismerem, így pár olyant szerintem érdemes felvetni, ami miatt lehetnek gondok. Miért? Mert jópár betelepítést láttam, amiben voltak problémák. Megint azt mondom, hogy hivatalosan támogatok mindent és örvendezek, hogy milyen jó a projekt. Ha meg helyben, vagy baráti körben kérdeznének, akkor már bővebben kifejteném a véleményt. Amiben baráti kapcsolat okán a buktatókra is felhívnám a figyelmet.

"Sajna mi magyarok hajlamosak vagyunk erre!
Soha nem azon tori a fejet a legtobb ember, hogy hogyan lehetne, hanem azon hogy miért nem!
---és ebbe sajnos nagyon jok vagyunk :("

Többen tudják, hogy tőzsdei és forex kereskedésből is élek. Ott az RR számítás fontos és - bár magyarra fordítva hozam-kockázat számítás, de eredeti ánglus nyelven Risk-Reward. Aki érti, érti, aki nem az nem. Bár sokban igazad van a néplélekkel kapcsolatban, de van egy másik ág is: belelkesedve kockázati számítás, megvalósítási terv és pénzügyi terv (reális!) nélkül döntünk. Mint az asszony, aki mindig visszamegy az őt verő urához: majd most másképp lesz...

Ahogy láttad én a helyi példákkal éltem, biztos vagyok benne, hogy Eperjesen a szociológiai, gazdasági helyzet és a helyi jellegzetességek miatt sokkal nagyobb siker lesz. Akár két település közt is lehet olyan eltérés, ami miatt az egyikben egy ötlet kivirágzik, míg a másikban eltérő eredményt fog adni.
 
Tisztelettel megkérek minden tagot, hogy másik tagtársuk párttagköny számáról legfeljebb privát üzenetben érdeklődjön, ha tényleg komolyan kíváncsi rá .
 
Akkor olvasd el figyelmesebben. Pl én elég sok helyi ötletet és próbálkozást osztottam meg.
Figy!
Egy nagyon egyszeru peldat irok!
Arra, hogy sokszor tenyleg egyszeru, és magat kinalja a megoldas!

Egy kornyekbeli kistelepules tul sok munkat nem kinalt.
A fiatalok pentek szombat este tomegével mentek a nem tul tavoli varosba szorakozni.
Volt ugyn 5 srac a faluban akik egesz turheto zenet csinaltak - hozzateszem nem az en izlesem szerint valot, mert kemeny metalt probaltak sajat notakbol - dehat a dontésképes emberek koruknal, zenei izlesuknel fogva ezt nem igazan dijaztak.
Videki fesztivalokon zeneltek foleg.
Elkezdtuk fuzni a polgarmesterasszonyt, hogy kezdjek el tamogatni oket.
Kicsit komolyabb szereles, és a kulturhaz...
A holgy csak a fejet csovalta, hogy ő erre a csiriburira nem ad penzt, mikor a rendelot is fel kéne ujitani, meg...
Tobb honapon keresztul hoztuk szoba a temat, sikerult aegy palyazatot is kiszurni ami eleg sok penzt adott rá.
Vegul a holgy nagy nehezen kiizzadta az onreszt!

Mi változott?
Penteken, majd szombaron eccerre csak ures buszok kezdtek menni a varosba!
A fiatalok a helyi - addig teljesen kihasznalatlan kulturhazba - kezdtek jarni8 bulizni!
Masfel évre rá már arra is volt pénze a kulturhaz vezetojenek, hogy rendbetették belole az epuletet!
A zenesz sracok pentekenkénmmt ott tartottak bulit, szombatonként a szomszed falukba jártak!

Sok ez?
A fenet sok!
Deeeee.....5 sracnak biztpos megélhetése lett belole!%
Élet koltozott a kulturhazba, ami addig omladozott!
Jo, szinvonal zenet jatszottak a kolykok?
A fenet, én nagyonb nem szerettem...de ez szamit?
A helyi fiatalok szerettek, bizonyos mertekig starok lettek a faluban és a kornyeken, a kolykok oda jartak bu8lizni, a kultur bufeje elkezdett bevételt termelni..
Ma már ugyan nincs meg ez aqz egyuttes, de fel vtudtak ujitani a mozit, és het vegeken a bufenek van bevétele!

Higgyetek el sokszor annyira kis - elore nem is igazan lathato - dolgok azok amik valtoztatni tudnak az addig valtoztathatatlannak hitt helyzeten, hogy nem igaz :(
Szkepticizmussal, semmi mást nem teszuntk, mint megoljuk azokat a kezdeményezéseket, amik lehet hogy csak hamvaba holt marhasagok, de az is lehet, hogy megoldast fognak hozni!

Korabban egy kollega emloitette itt a koltsegelemzéseket.
Itt, ezen a téren szerintem mások az arányok!
Ha egy otletett csak 20-30 szazalékban itelunk mukodonek, sokszor mar az is elég, szemben a penzugyekkel!
 
Amikor pár éve jött posta bezárási hullám, illetve most az értékesítési ág bezárása (újság) okán ezt helyben is kiszámolták. Ott voltam. A helyi (1900 fő + most már a vonzáskörzet) forgalma után kapott juttatás a dolgozó munkadíjára sem elég. Akkor most ezt számoljuk át egy, a fentebb nevezett falura.

Plusz természetesen a postai szolgáltatás nem csak a beadom a levelet és azt elviszik téma, hanem azért ennél kicsit összetettebb.
Többeket tudok, akik ráizgultak a lehetőségre, de kisebb számolás és tájékozódás után már nem akartak szerződést kötni.
Én másik irányból ülném meg azt a lovat!
Mennyibe is kerül egy falusi kisposta fenntartása az államnak? Alsó hangon is legalább 500-600 ezer Ft havonta (dolgozó garantált munkabére, azok járulékai, szabadsága, betegsége idejére helyettes bére, járulékai, posta helyiség fenntartása, bérleti díj, fűtés, villany, víz stb.).
Ezt az összeget, vagy legalábbis jelentős hányadát kifizetném a helyi boltos, kocsmáros, benzinkutas stb vállalkozónak), plusz plusz kapja meg a szolgáltatásnak megfelelő díjazást, az üzemeltetésért cserébe!
Mi ebben nekem a jó? Letudtam a törvényi kötelezettségemet, a posta működik! Fix veszteséget ugyan termel, de működik.
Mi a jó a vállalkozónak ebben? Kiszámíthatóbbá válnak a bevételei az olyan időszakokban is, amikor egyébként forgalma alapján minimális lenne. Cserébe az ő gondja lenne az üzemeltetés, szabadság, betegség esetén helyettesről gondoskodni stb.

Gyanítom, hogy ez Németországban és Svájcban is valahogy így működhet, mert valóban nincs olyan bolond a világon, aki átvegyen egy eleve veszteséget termelő szolgáltatást az államtól.
 
Figy!
Egy nagyon egyszeru peldat irok!
Arra, hogy sokszor tenyleg egyszeru, és magat kinalja a megoldas!

Egy kornyekbeli kistelepules tul sok munkat nem kinalt.
A fiatalok pentek szombat este tomegével mentek a nem tul tavoli varosba szorakozni.


Sok ez?

Ha egy otletett csak 20-30 szazalékban itelunk mukodonek, sokszor mar az is elég, szemben a penzugyekkel!
Oké, már értem a félreértést. Más fogalmi körben mozogtunk. A kismozit itt is egy ötlet hatására állami pénzen önkéntes tűzoltóknak átalakították, és havi szinten van valamilyen vendégelőadó a kulturban. Mindez nagyon jó! A büfé is megy. A szülőfalumban is van kétheti diszkó, helyiek rendezik, a kocsmában meg fogyasztásfokozás céllal van sakk-kör.. Még unokabátyám kezdte el, mert megyei szintű versenyző volt.

Amiről én beszéltem: ha a fentebb nevezett ciklikusan betelepít 4-5 családot, akkor az ottani munkaerőhiányt megoldja? Vonzó egymillió forint egy ilyen településen, mert annyi szabad munkahely van, amit el lehet foglalni? Megoldja ez a betelepítés a létszámcsökkentést, annak fejében, hogy a gyerekek felé törvényi kötelesség van? Mert az, hogy gyerek lesz jó esetben családonként kettő, vagy több az normatív emeli a költségeket is. Amit ki is fognak préselni az önkormányzatból, mert az jár. Vagy van arra komoly esély, hogy a magasabb munkavállalói létszámra jön vállalkozó, aki munkát ad. Vagy reménykedünk benne, hogy majd jön valaki?
Mi volt a fogyaték oka? Halálozások? Vagy mint sok helyen az etnikai arányok megváltozása, esetleg a munkahelyhiány miatti elköltözés? A betelepítés megoldja ezt a kérdést?

[1990-2001] -2.1 %/év
[2001-2011] -2.08 %/év
[2011-2015] +0.41 %/év
[2015-2017] -5.54 %/év
[2017-2018] -0.82 %/év
[2018-2019] -1.86 %/év
[2019-2020] -1.89 %/év
[2020-2021] -0.43 %/év
[2021-2022] -6.67 %/év
[2022-2023] -2.07 %/év


Mi okozta ezt a lejtmenetet? Megoldás erre az amit csinálunk? Milyen minőségű munkaerő jön ide? Lesz-e arra szükség?

Én, amelyik falvakról beszéltem, egyik sem produkált ilyen lejtmenetet. Ezt a "kávé-süti" szintű fejlesztés nem oldja meg. Nagyon nem.
 
Mi okozta ezt a lejtmenetet? Megoldás erre az amit csinálunk? Milyen minőségű munkaerő jön ide? Lesz-e arra szükség?

Én, amelyik falvakról beszéltem, egyik sem produkált ilyen lejtmenetet. Ezt a "kávé-süti" szintű fejlesztés nem oldja meg. Nagyon nem.
Tokeletesen egyet tudok érteni azzal amit leirtal, de egy kérdés még mindig nyitva marad!
Mi tortenjen az emberekkel?
Aztan az sem lényegtelen - és ez kimaradt az elemzésedbol - mi tortenjen az évszázadok, evtizedek alatt felhalmozott értékekkel!
Lakasok, hazak, kertek, termeloeszkozok, tudom kevesnek latszik, de ha osszeadjuk még az is számit, hogy kasza, kapa , gereblye!
Nem tudjak ezek a szamok semmiképpen leirni az emberi kapcsolatok fontossagat!
Azt hogy Pista bácsi hazat egyutt épitettuk fel a negy szomszeddal!
VAgy szamszerusitsuk?
Ha egy modelt épitunk akkor elkerulhetetlen!
Tegyuk be ezeket az elemeket egy Leslie matrixba és matrix vektor szorzatként szamoljuk ki a kovetkezu év lehetosegeit, vektorkent ertelmezve az adott év eredmenyet, mig a matrixban az addig felhalmozott dolgok szerepelnek.

Emberekrol, beszelunk, és értekekrol beszelunk!
Sokszor szidjak a mai vilagot az ertekvesztesek, a teves értékek miatt, de nem érzed ugy hogy ez mar nagy mertekben kovetkezmenye egy olyanfajta gondolkodasnak, ahol csak a pénz a számok számitanak?
Szerintem ezek osszefuggnek!
Ahogy az elmult évtizedekben lazulnak az emberi kapcsolatok, szetesnek a csaladok, elszállnak baratsagok, jo ismeretségek, ez kovetkezmeny!
Olyan valami kovetkezménye, amikor az okos "muvelt" emberek igyekeznek mindent szamszerusiteni, kiszamolni. Ha valamivel elakadnak nem gond, bevezetnek egy uj szot kifejezést, aztan annak is adnak egy szamszerusitett értéket...szinergia és hasonlok :)

Ha a kornyekembol indulok ki, itt az emberek vagy 120-140 éve kétlaki életet éltek.
Lehuztak a "sichtat" a gyárban hazamentek, ettek egy jot aztan elkezdtek dolgozni a haztajin.
Leszivargott a népesség a szegeny tót teruletekrol az ujonnan alapitott gyárakba valamikor a refirmkor végén akik hoztak onnan magukkal a munkakulturajukat, az életmodjukat.
Ez a legutobbi idokben tunt el végleg.
Bezartak a banyak, a gyarak, és a kornyekbeli falvak, amik pénbzkeresetben a gyárra, bányára épultek nehez helyzetbe kerultek.
Érdekes az, hogy ezekben a telepulesekben "gazdag" emberek éltek.
Gazdagok, de azert mert megoriztek a ketlakisagukat!
A pénzt a munkahelyrol kaptak, de a csalad megélt abbol amit otthon termeltek!
Nem véleetlenul viragoztak a varoskornyeki falvak!

De aztan bezart a gyár, bezartak a banyak, és fura modon mind a ket kétfentarto tevékenyseg - a gyari, és az otthoni - megszunt!
Miért?
Miert nem probalnak sok helyen az egyik tevekenyseg megszuntekor a masikba kapaszkodnmi és azt erositeni?
Sok felé ennek a gondolatnak a jegyeben dolgoztunk!
Pénzt kell keresni az embereknek.
Ez ok!
De ehhez feltétlenul szukseges a gyár? A nagyuzem?
Hulye péda, de mukodott: rabeszeltunk ket holgyet, hogy csinaljak egy kis teszta uzzemet!
A tojas kikerult a falu baromfiudvaraibol, csak meg kellett szervezni a begyujtest. Voltak tyukok?
Voltak! Aztan meg tobb lett!
A tesztauzemben nem sok ember dolgozott, kezdetben 14-15 asszony!
Viszont folyamatosan ment a penz a tojasokert!
Newm nagy penz - foleg eleinte - de penz!
Gepeket - felautomatakat, tehat nem csili-vili automatakat tudtunk szerezni!
Csomagologepeket tudtunk szerezni!
Az igazi problema nem nagy dolog volt - csak mindennek a kulcsa! - piacot keriteni a termekeknek, megpedig stabil, hosszu tavu piacot.

Aprosag de nagyon lenyeges!

Ahhhhh
egyszeruen nincs kedve az embernek vegiggondolni azt a rengeteg szaladgalast, utanajarast!
Pedig tenyleg nem tul bonyolult dolgok reven oldodtak meg a legkomnolyabb problemak is!
Ami ma itt gond, hogy mindenki igyekszik nagy dolgokba gondolkodni, pedig nem azokra van szukszeg!
Nem 1500 fot foglalkozo vallalatok fogjak megoldani a kistelepulesek gondjait!
Helyi kezdemenyezések, otletek, okos, munkaszereto kolykok!

Nekem mindig amerikat hozzak peldanak, hogy ott bezzeg...
Hat jas
Detroit.
A '70-es években teljesen osszeomlott az autoipat lejtmenete utan.
A lakossag fele elvandololt.
Mára viszont egy remenyteljes hely lett.
Technologiai oriasok gondolkodnak uzem létesitesen ott, hiszen van munkakulktura, munkaskez, lakasallomany...

Na de hat ott egy varosban laktak annyian, mint az orszag nepessege!
Lehetne itt irni tenyleg sok dolgot, és persze a microsft detroiti gyartouzeme mellett rohejes emliteni a falis kis 15 fos tesztauzemet...latszolag!
 
Oké, már értem a félreértést. Más fogalmi körben mozogtunk. A kismozit itt is egy ötlet hatására állami pénzen önkéntes tűzoltóknak átalakították, és havi szinten van valamilyen vendégelőadó a kulturban. Mindez nagyon jó! A büfé is megy. A szülőfalumban is van kétheti diszkó, helyiek rendezik, a kocsmában meg fogyasztásfokozás céllal van sakk-kör.. Még unokabátyám kezdte el, mert megyei szintű versenyző volt.

Amiről én beszéltem: ha a fentebb nevezett ciklikusan betelepít 4-5 családot, akkor az ottani munkaerőhiányt megoldja? Vonzó egymillió forint egy ilyen településen, mert annyi szabad munkahely van, amit el lehet foglalni? Megoldja ez a betelepítés a létszámcsökkentést, annak fejében, hogy a gyerekek felé törvényi kötelesség van? Mert az, hogy gyerek lesz jó esetben családonként kettő, vagy több az normatív emeli a költségeket is. Amit ki is fognak préselni az önkormányzatból, mert az jár. Vagy van arra komoly esély, hogy a magasabb munkavállalói létszámra jön vállalkozó, aki munkát ad. Vagy reménykedünk benne, hogy majd jön valaki?
Mi volt a fogyaték oka? Halálozások? Vagy mint sok helyen az etnikai arányok megváltozása, esetleg a munkahelyhiány miatti elköltözés? A betelepítés megoldja ezt a kérdést?

[1990-2001] -2.1 %/év
[2001-2011] -2.08 %/év
[2011-2015] +0.41 %/év
[2015-2017] -5.54 %/év
[2017-2018] -0.82 %/év
[2018-2019] -1.86 %/év
[2019-2020] -1.89 %/év
[2020-2021] -0.43 %/év
[2021-2022] -6.67 %/év
[2022-2023] -2.07 %/év


Mi okozta ezt a lejtmenetet? Megoldás erre az amit csinálunk? Milyen minőségű munkaerő jön ide? Lesz-e arra szükség?

Én, amelyik falvakról beszéltem, egyik sem produkált ilyen lejtmenetet. Ezt a "kávé-süti" szintű fejlesztés nem oldja meg. Nagyon nem.

Én másik irányból ülném meg azt a lovat!
Mennyibe is kerül egy falusi kisposta fenntartása az államnak? Alsó hangon is legalább 500-600 ezer Ft havonta (dolgozó garantált munkabére, azok járulékai, szabadsága, betegsége idejére helyettes bére, járulékai, posta helyiség fenntartása, bérleti díj, fűtés, villany, víz stb.).
Ezt az összeget, vagy legalábbis jelentős hányadát kifizetném a helyi boltos, kocsmáros, benzinkutas stb vállalkozónak), plusz plusz kapja meg a szolgáltatásnak megfelelő díjazást, az üzemeltetésért cserébe!
Mi ebben nekem a jó? Letudtam a törvényi kötelezettségemet, a posta működik! Fix veszteséget ugyan termel, de működik.
Mi a jó a vállalkozónak ebben? Kiszámíthatóbbá válnak a bevételei az olyan időszakokban is, amikor egyébként forgalma alapján minimális lenne. Cserébe az ő gondja lenne az üzemeltetés, szabadság, betegség esetén helyettesről gondoskodni stb.

Gyanítom, hogy ez Németországban és Svájcban is valahogy így működhet, mert valóban nincs olyan bolond a világon, aki átvegyen egy eleve veszteséget termelő szolgáltatást az államtól.
Alapesetben teljesen így kellene működni. A probléma ott van, hogy a Posta nem nagyon érdekelt abban, hogy minden faluban legyen posta. Kádárék tudták, hogy posta, kocsma, bolt a három fontos intézmény, aminek a fenntartása adja a kellő komfortot. Az a világ elmúlt.
Én is valami ilyen elképzelésben gondolkodtam, de a posta nem így. Ők nem akarnak veszteséget egy ponton sem. Elvárás az van, mert a szolgáltatás minősége nem romolhat, de arra nem akarnak áldozni.

Írod a törvényi kötelességet. Azt teljesíti (legalábbis az esetek legnagyobb részében), sőt túl is teljesíti, mert még a régi szabályozásnak megfelelő helyen áll meg a postakocsi. Vicces, de így van. Minden településen van posta pont, ahol az előírt szolgáltatásokat teljesítik. Ami mozgópostai szolgáltatás is lehet. Hogy van olyan település, hogy ez fél óra, az már nem számít.
 

Én másik irányból ülném meg azt a lovat!
Mennyibe is kerül egy falusi kisposta fenntartása az államnak? Alsó hangon is legalább 500-600 ezer Ft havonta (dolgozó garantált munkabére, azok járulékai, szabadsága, betegsége idejére helyettes bére, járulékai, posta helyiség fenntartása, bérleti díj, fűtés, villany, víz stb.).
Ezt az összeget, vagy legalábbis jelentős hányadát kifizetném a helyi boltos, kocsmáros, benzinkutas stb vállalkozónak), plusz plusz kapja meg a szolgáltatásnak megfelelő díjazást, az üzemeltetésért cserébe!
Mi ebben nekem a jó? Letudtam a törvényi kötelezettségemet, a posta működik! Fix veszteséget ugyan termel, de működik.
Mi a jó a vállalkozónak ebben? Kiszámíthatóbbá válnak a bevételei az olyan időszakokban is, amikor egyébként forgalma alapján minimális lenne. Cserébe az ő gondja lenne az üzemeltetés, szabadság, betegség esetén helyettesről gondoskodni stb.

Gyanítom, hogy ez Németországban és Svájcban is valahogy így működhet, mert valóban nincs olyan bolond a világon, aki átvegyen egy eleve veszteséget termelő szolgáltatást az államtól.
Alapesetben teljesen így kellene működni. A probléma ott van, hogy a Posta nem nagyon érdekelt abban, hogy minden faluban legyen posta. Kádárék tudták, hogy posta, kocsma, bolt a három fontos intézmény, aminek a fenntartása adja a kellő komfortot. Az a világ elmúlt.
Én is valami ilyen elképzelésben gondolkodtam, de a posta nem így. Ők nem akarnak veszteséget egy ponton sem. Elvárás az van, mert a szolgáltatás minősége nem romolhat, de arra nem akarnak áldozni.

Írod a törvényi kötelességet. Azt teljesíti (legalábbis az esetek legnagyobb részében), sőt túl is teljesíti, mert még a régi szabályozásnak megfelelő helyen áll meg a postakocsi. Vicces, de így van. Minden településen van posta pont, ahol az előírt szolgáltatásokat teljesítik. Ami mozgópostai szolgáltatás is lehet. Hogy van olyan település, hogy ez fél óra, az már nem számít.
 
"Mi tortenjen az emberekkel?"
Én nem akarok semmit az emberekkel. Azért van az önkormányzat, hogy tudja kezelni ezeket a dolgokat. Én egyetlen egy falut sem akarok ledózerolni. Az megtörténik magától. Pontosan ezért nem nyúl egyik kormány sem a témához keményebb kézzel, hanem ad támogatást a megmaradásuk érdekében. A statisztika szerint minden harmadik település 500 fő alatti. Ebből mennyi lesz meg működőképesen egy generáció múlva, azt akkor tudjuk meg.

"Aztan az sem lényegtelen - és ez kimaradt az elemzésedbol - mi tortenjen az évszázadok, evtizedek alatt felhalmozott értékekkel!"

Ez kiderül. Én tudom mi történik az általad felsorolt értékekkel. Ahogy írtam - lehet hogy ebben a topikban - kedves ismerős bevállalt pár idősek után maradt ház kipakolást. Páran csújjjogtak, hogy micsoda kár, és milyen érték, ami veszendőbe megy, de amikor megkérdeztük tőlük, hogy akkor most szóljon ha kell, mert elviheti... nem jött érte.
Ami hasznosítható az maradt, ami nem az... Nekem nem kell egy harmadik mázsa, negyedik kasza. Nagyapám kaszája, amivel aratott, az igen, de a másik kettővel mi lesz, az kérdéses.

"Emberekrol, beszelunk, és értekekrol beszelunk!"

Senki nem akar szerintem (legalábbis itt) ezekhez nyúlni. Nekem sem érdekem, sem hatásköröm nincs abban, hogy egy másik település mit dönt. Én - ha kérdeznek - elmondom a véleményemet, amit vagy megfogadnak, vagy nem. Ha egy települést valami szinten meg akarunk őrizni (ez volt a kiindulás), akkor felelősséggel kell dönteni, és kerülni kell azokat a döntéseket, amik egy olyan spirálba viszik el a települést, amiből ki nem tud mászni. Azt is tudom, hogy egy számolás, vagy nem túl szépnek gondolt döntés az kevésbé népszerű, mint a az érzelmi húrok pengetése. Párszor, sokszor belefutottam olyan döntésekbe, amiknél az érzelem fontosabb volt, mint a rideg tények. Ne legyen füstgyertyázásos irtás, ne lőjék ki a kóbor ebet. Oké, nem az én dolgom. Majd amikor megmarta a kiscsajt a veszett eb, akkor a szarnakbajnak nem volt gazdája. Milyen aranyosak a kisrókák, meg a kutyát, mint az ember legjobb, micsoda gonosz egyed... ezeket hangoztatók nagyon óvatosan közlekedtek ezután, mert a rokonság pontosan tudta ki csinált a szép kiscsajból roncsot.
Máig tartják a régi uradalmi "kastélyt", mint egy értéket. Az üres épületbe annyi megy bele, mint ami az orvosi rendelő, az óvoda dologi fenntartása. Tíz telket mérhetnének ki, ami alsó hangon 150 misi nettó. Érzelem? Igen, mert valamikor, valaki ott lakott, aki amúgy úgy bánt a paraszttal... Mielőtt arra gondolnál, hogy jó lenne panziónak, múzeumnak, lakásnak - elmondom, hogy ezekre már nem alkalmas. Ötleteltek az okosok sokat, még kakadu farmot is gondoltak oda. Mert valahol van az országban strucc farm és az itt is jó lenne...

"Olyan valami kovetkezménye, amikor az okos "muvelt" emberek igyekeznek mindent szamszerusiteni, kiszamolni. "

Az, hogy számolnak semmire nem kötelezi az önkormányzatot. Ha mást akar, ami neki jobb, akkor azt csinálja. Ha a közösség azt szeretné megvalósítani, amire az jön ki, hogy nem lesz életképes, akkor azt valósítsa meg. A jövő eldönti.

"De ehhez feltétlenul szukseges a gyár? A nagyuzem?
Hulye péda, de mukodott: rabeszeltunk ket holgyet, hogy csinaljak egy kis teszta uzzemet!
A tojas kikerult a falu baromfiudvaraibol, csak meg kellett szervezni a begyujtest. Voltak tyukok?"

Nem azokról a településekkel van és lesz probléma, ahol valami szinten működik az, aminek működni kell, hanem azokkal amiben nem működik az ilyen. Itt is van sok kisvállalkozó, meg sok minden, másik faluban a disznótelep, meg a harmadikban a tehenészet. Ott van egy stabilnak mondható háttér. Ezekben meg van az, amit hiányoltunk: iskola, ovi, orvos, meg posta. Azzal van, lesz a probléma, ahol nincs meg ez. Ott lehet "ötletelni", ahol a pár százas lakosság fele-kétharmada öreg, új házat kádár alatt építettek, bolt sincs, mert nem érte meg. Aki tudott, az elment már, aki meg maradt, az vagy a temetőbe készül, vagy... erre a vagy-ra nyílt színen nem térek ki. Logikus dolog, bár csúnya, de a környező önkormányzatok nem akarnak társulni. Miért? Mert alapvetően irigy és gonoszak, akik nem ismerik fel az értékeket? A zenélős autók (most ment el az ablak előtt a kenyeres :)) sem mennek arra, mert nem ismerik fel, hogy mindenki máshogy értékes, mindenkinek egyforma joga van. Csak pénze nincs, hogy megérje oda menni...
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Betty ipszilonnal wrote on rituevu's profile.
Szia, kersem Monica Murphy Ill always be with you című könyvét. Ha tudod, légyszíves küldd el, előre is köszönöm!
Bármit elviselek, csak a fájdalmat nem.
A két leggyakoribb válóok? A nő és a férfi.
Örökkévalóság-időpazarlás.
A való életben egy ember is elég a veszekedéshez.

Statisztikák

Témák
38,470
Üzenet
4,878,709
Tagok
620,448
Legújabb tagunk
Scottagody
Oldal tetejére