Fűben fában orvosság

zizi98

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Lackovar!

Látom Te nagy gyógynövényszakértő vagy. Van esetleg arról tapasztalatod, hogy valamelyik gyógynövény képes feloldani az epekövet?

Köszi ha válaszolsz. Zizi
 

klbl

Állandó Tag
Állandó Tag
Zizinek:
Bocs,hogy belekotyogok, de személy szerint a kőtörőfüvet tudom ajánlani,mely az egyszerűség kedvéért kapszulában is kapható. A kövek eltávolítása mellett fájdalomcsillapításra és görcsoldásra is bevált.Egyre kell vigyázni,hogy terhesen nem szedhető.

Üdv!
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Zizi/

A gyógyszeres(gyógynövényes) feloldásnak ellenjavallata, hogy ezek általában a májat is károsítják.
Csak akkor szokták javasolni a gyógyszert, ha a műtétnek valamilyen ellenjavallata van. A műtét után viszont érdemes gyermekláncfű salátát, teát fogyasztani, mert ez erősíti a májat, fokozza az epe kiválasztást.
Gyermekláncfű


Taraxacum officinale
gyermeklancfu_usa.jpg


A gyermekláncfű (más néven pitypang) a világ nagy részén vadon burján­zik, de Európa egyes vidékein gyógyászati célokból külön termesztik. A cikóriával rokon növény 30 cm magasra is megnőhet; lándzsás levelei fényesek, szőrtelenek és osztottak vagy szeldeltek. Egyetlen, sárga virág­zata az idény nagy része alatt virágzik, hajnalban kinyílik, naplementekor és nyirkos időben bezáródik (népi megfigyelések szerint a pitypangvirág bezáródása jelzi az eső közeledtét). Miután a virágzat elnyílt, a növény magvaiból labdacsot formál, amelyet a szél (vagy a játékos kedvű gyere­kek) széthordanak. Virágzás előtt gyűjtjük a levelét, ősszel vagy tavasszal a gyökerét, a virágzás idején a szárát. A gyermekláncfűből készült táplálék-kiegészítők álta­lában vagy a növény édes gyökértörzsét és karógyökerét tartalmazzák, vagy a leveleit, habár az egész növény, virágzatával együtt értékes és gyógyhatású. Az egyik legszívósabb és legszaporább gyomnövényként ismert gyermekláncfű levelei és gyökerei vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok; hatóanyagait főleg emésztési problémákra és máj-bántalmakra alkalmazzák.

Általánosan javallt:

  • a gyökér erősíti a májműködést: hasznos a májgyulladás és a sárgaság kezelésére
  • a gyökér elősegíti az emésztést azáltal, hogy az epe termelését és kiválasztását serkenti: az epekő kialakulásának megakadályozására
  • a gyökér csökkenti az endometriosis tüneteit és a havi vérzést megelőző emlőfájdalmat
  • a levél vízhajtó hatású: a retenció csökkentésére
A népi gyógyászok régóta ajánlják a gyermekláncfű gyökerét a máj és az emésztési rendszer panaszaira, a levelét pedig a vízretenció csökkenté­sére. A gyermekláncfű különböző hatóanyagai a máj és a vesék működé­sét szabályozzák, ezért a növény számos olyan betegség kezelésére alkal­mas, amikor a szervezetből különféle méreganyagokat kell eltávolítani.
Két kiemelkedő tulajdonságával tűnik ki a gyógynövények közül:
  • segít epebántalmak és
  • májbetegségek gyógyításában.
A gyermekláncfű májra gyakorolt jótékony hatásának vizsgálata kapcsán kimutatták, hogy a gyógynövény fokozza az epe ter­melődését és kiválasztását a májban és az epehólyagból való ürülését. Ezáltal olyan betegségekre jó, mint az epekő, a sárgaság vagy a májgyul­ladás. A levél erős vizelethajtó hatását magas káliumtartalmának tulaj­donítják. A friss szárak fájdalommentesen oldják az epekövet, szabályozzák a máj és epe működését. - Az ásványi sók mellett a pongyola pitypang fontos gyógy- és építőanyagokat tartalmaz, amelyek az anyagcsere-betegségek gyógyításában igen fonto­sak. Vértisztító hatása folytán köszvény és reuma esetén is segít, elmulasztja a nyirok-cso­móduzzanatokat, ha az ember a friss szárral 3-4 hetes kúrát végez. Sárgaság és lépbántalom ellen szintén eredményesen alkalmazható. A szárat virágostul mossuk meg, csak akkor távolítjuk el a virágfejet és lassan szétrágjuk. A szárat kezdetben egy kicsit keserűnek érezzük, de ropogós és nedvdús, és olyan ízű, mint az endívia saláta. Az állandóan betegeskedő embereknek, akik levertnek és fáradtnak érzik magukat, ajánlatos kéthetes kúrát csinálniuk a gyermekláncfű szárával. EI fognak csodálkozni, micsoda nagyszerű a hatása.
Gyökere: A pitypang gyökere, nyersen fogyasztva, de szárítva is, teának, vértisztító, emésztést elősegítő, izzasztó és vizelethajtó, valamint élénkítő hatású. Véghígító hatása miatt sűrűvérűség ellen kitűnő. A gyermekláncfüvet néha egyéb májerősítő gyógyfüvekkel táp­lálék-kiegészítőkkel keverik - például máriatövissel, fekete retekkel, vére­hulló fecskefűvel, céklalevéllel, hópehelyvirágfa kérgével, inozittal, metioninnal vagy kolinnal. A gyermekláncfű gyökere - egyéb májerősÍtő anyagokkal együtt - ja­vítja a májműködést, és hatékony lehet a magas ösztrogénszint tünetei ellen, mint például az endometriosis vagy a havi cikluskor jelentkező em­lőfájdalom ellen.

Kiszerelés:

  • kapszula-tabletta
  • szárított vagy friss gyökér és levél teakeverék
  • folyadék
  • tinktúra
Felhasználási módok:

  • Tabletta-kapszula: Májműködés erősítésére, májgyulladásra, epekőre vagy méhnyálka­hártya-gyulladásra (endometriosis): szedjen 500 mg szárított, porrá zúzott gyermekláncfűgyökér-kivonatot, naponta kétszer. A friss gyermekláncfű levét vagy kivonatát víz­zel igya, a gyökérkivonatot tartalmazó kapszulákat és tablettákat ajánlott étkezés közben, de bármikor beveheti.
  • Tea: Székrekedésre: igyon egy csésze gyermekláncfűgyökér-teát, naponta három­szor. Víz­hajtóként: igyon egy csésze gyermekláncfűlevél-teát, naponta háromszor.
  • Teakészítés:1 púpozott teáskanál pitypang-gyökeret éjszakára 1/4 liter hideg vízben beáztatunk, másnap felforraljuk és leszűrjük. Ezt a mennyiséget reggeli előtt és után fél órával kortyonként fogyasztjuk el. A gyermekláncfű egészséges és tápláló étel vagy ital. Mind a levele, mind a virágzata ízletes párolva (párolja úgy, mint a spenótot), kellemes, kesernyés levele pikáns ízt kölcsönöz a salátának is.
  • Salátának: friss, nyers gyökerekből és levelekből Szára: napi 5-10 alaposan megmosott nyers szárat jól megrágva elfogyasztunk.
  • Gyökere: A pitypang gyökere, nyersen fogyasztva, de szárítva is, teának, vértisztító, emésztést elősegítő, izzasztó és vizelethajtó, valamint élénkítő hatású. Véghígító hatása miatt sűrűvérűség ellen kitűnő.
A növénynek nincs ismert káros mellékhatása, ezért terhes vagy szoptató nők is bátran fogyaszthatják.

Figyelmeztetés!


Ne szedjen gyermekláncfüvet epegörcs alatt. Ilyenkor forduljon orvoshoz!

Szia, és jobbulást:
Lacko
 

zizi98

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Lackovar!

Köszi a tanácsodat. Nálam saját ellenjavallatom van a műtétre, ugyanis nagyon félek tőle. A múlt év végén két jó ismerősömet műtötték epekővel, az egyiknek átvágtág az epevezetéket és a 3 napos kórház helyett kb. 1 hónapig volt kórházban és 2 hasi műtét lett belőle a lézeres mellé. A másik ismerősömnek a vékonybele sérült meg műtét közben és észre sem vették, csak másnap amikor már majdnem elvérzett. Úgyhogy ameddig lehet halogatom a dolgot.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Lackovar!

Köszi a tanácsodat. Nálam saját ellenjavallatom van a műtétre, ugyanis nagyon félek tőle. A múlt év végén két jó ismerősömet műtötték epekővel, az egyiknek átvágtág az epevezetéket és a 3 napos kórház helyett kb. 1 hónapig volt kórházban és 2 hasi műtét lett belőle a lézeres mellé. A másik ismerősömnek a vékonybele sérült meg műtét közben és észre sem vették, csak másnap amikor már majdnem elvérzett. Úgyhogy ameddig lehet halogatom a dolgot.

Kedves Zizi!

Olvasd el figyelmesen az alábbiakat, hátha segít!

"Néma", panaszt nem okozó, véletlenül felfedezett epekövet fölösleges operálni. Epekőoldásra is van ritkán lehetőség koleszterinkő esetén.
Az epekőoldás javallt: nagy műtéti kockázat, jól működő epehólyag, 1,5 cm-nél kisebb méretű epekövek esetén. A kőoldásra szájon át szedve chenodeoxycholsavat (Chenofalk), valamint ursodeoxycholsavat (Ursofalk) alkalmazunk. A 3 cm-nél kisebb méretű egyedül álló kő vagy ugyanilyen nagyságú összátmérő esetében 2-3 kő jelenlétekor is mód van a kőzúzásos kezelésre (litotripszia ESWL) ursodeoxycholsav terápiával kombinálva.
Sajnos, a kőoldásos terápia esetén, valamint kőzúzás-alkalmazást követően az epehólyagban bizonyos idő után újabb kő alakulhat ki. Ennek gyakorisága az irodalmi adatok szerint 5 esztendő alatt mintegy 50%. A kezelés típusa függ az epekő alkotórészeitől és a betegség súlyosságától. Az adott esetben a beteg fizikális állapotát is figyelembe kell venni a kezelés megválasztásakor.
Az orvostudomány mai állása szerint az epekőbetegség több módon gyógyítható, kezelhető. Ezek a következők:
  • kémiai kőoldás;
  • kőtörés lökéshullám-kezeléssel (litotripszia); - az előbbi két módszer kombinációja;
  • direkt kőoldás;
  • műtét;
  • diétás kiegészítő kezelés.
Gyógyszeres kőoldás
Alapelve: a kőképződés folyamatának visszafordításaaz epealkotók megváltozott arányának helyreállítása útján.
Két fontos epesav képződik a májban, amelyek szerepe, hogy a vízben egyébként oldhatatlan zsírokat emulzióban tartsa. Azokban az esetekben, amikor az epekövek koleszterinkristályokból képződnek, olyan tabletták bevételével oldhatóvá válhatnak, melyek nagy tisztaságban tartalmaznak epesavakat (urzo- vagy kenokolsav). Ez az elv a kőképződés visszafordítása.
Milyen epekövek alkalmasak elsősorban gyógyszeres kőoldásra?Csak igen ritkán, válogatott esetekben kerülhet sor gyógyszeres kőoldásra. Döntően koleszterint tartalmazó kövek oldhatók fel. Ezek arról ismerhetők fel, hogy kontrasztanyag nélkül készített röntgenfelvételen nem láthatók (a röntgensugarat áteresztik), viszont jól láthatók ultrahangvizsgálat során. Különösen az ún. úszó kövek alkalmasak kőoldó kezelésre.
Számos további előírás is van a kémiai kőoldás szabályaiban:
  • a kő mérete ne haladja meg az 1-2 cm-t;
  • a kő az epehólyag felénél kisebb legyen;
  • jól működő epehólyag: étkezésre erőteljesen képes legyen összehúzódni;
  • az epeutak legyenek kőmentesek, szabadon átjárhatók;
  • ne kelljen a betegnek bizonyos gyógyszereket (egyéb betegsége miatt) a kőoldó gyógyszerekkel együtt szednie (vérzsírcsökkentő szerek, gyomorsavkötők, kolesztiramin).
Mire kell figyelemmel lenni a kőoldás alatt?
Elsősorban türelem szükséges, mivel a kőképződés hónapok, évek alatt történt, feloldása sem lehetséges azonnal. A kezelés időtartama függ a kövek nagyságától, típusától és számától. A várható terápiás időtartam három hónaptól két évig is tarthat. A gyógyszer rendszeres és tartós alkalmazása alapvető a siker eléréséhez. A gyógyszert szabály szerint este kell bevenni, mivel a máj különösen éjszaka termeli az epét, mely a kőképződésben fontos.
A gyógyszeres terápia előnyei
Az epesavakkal történő kőoldás számottevő mellékhatás néküli, biztonságát és hatásosságát számos nemzetközi klinikai tanulmányban igazolták, több mint tízezer betegben.
E kezelés során
  • megmarad az epehólyag, elkerülhető a műtét;
  • nem kell tartani a műtéti kockázattól és szövődményektől;
  • fájdalommentes a kezelés és a beteg folytathatja mindennapi munkáját.
A kezelés eredményessége: ha a kezelést szabályosan, az előírásoknak megfelelően folytatják, a gyógyszeres kezelés a fenti kritériumok alapján bevezetve, az esetek 40-60%-ában eredményes lehet. A kőnagyság csökkenésének ellenőrzésére az ultrahangvizsgálat, esetleg kontrasztanyagos röntgenvizsgálattal kiegészítve alkalmas. Az ellenőrző vizsgálatokat 3-6 havonta ajánlatos elvégezni. Ezen periódus alatt terhesség vállalása kerülendő.
Kőzúzás (litotripszia, ESWL, epekőzúzás lökéshullámmal)
Ezt a módszert elsőként Németországban alkalmazták, 1985ben. A módszert eredendően vesekő zúzására vetették be. A beavatkozás célja, hogy a köveket darabokra törje műtéti beavatkozás nélkül. A speciális lökéshullámokat a testen kívüli generátor hozza létre.
Alapelv: A lökéshullámok, melyeket az epekőre koncentrálnak, az epekövet finom részecskékre törik össze. A fentebb ismertetett epesavas kezelés ezeket az apróbb köveket feloldja.
A kezelés: A lökéshullám-kezelés mintegy 30-60 percig tart: a beteg a kezelés során állandó ellenőrzés alatt van, a kő feldarabolódását ultrahangvizsgálattal ellenőrzik. A kövek típusa, nagysága és száma szabja meg, hogy a kezelést egy vagy több ülésben kell-e elvégezni, hogy a kövek teljesen elporladjanak.
Mely kövek alkalmasak lökéshullám-kezelésre?
  • Egyedüli, meszet nem tartalmazó epekő, mely 3 cm-nél kisebb, vagy több, de összesen 3 cm-t nem meghaladó kő;
  • panaszt okozó epekő;
  • összehúzódásra képes epehólyag; - normális véralvadási viszonyok;
  • ne legyen gyulladásos reakció az epehólyagban vagy a hasnyálmirigyben;
  • terhesség kizárható legyen.
A litotripszia előnyei: a lökéshullám-kezelés mellett megtartható az epehólyag, elkerülhető a műtét. Viszonylag gyors és nincs különösebben nagy rizikója.
Bizonyos esetekben fájdalomcsillapító gyógyszer nélkül is elvégezhető. Mintegy 10 éves klinikai tapasztalat alapján mondható, hogy a kezelésre alkalmas esetekben az eredményesség 70-90%-os. A finom kődarabkák oldására epesav-kezelést kell alkalmazni. A kezelést követő napokban és hetekben a távozó apró kőtörmelékek epegörcsöt okozhatnak; nagyobb fragmentum az epevezetéket elzárhatja.
Bizonyára az volna az ideális, ha az epeköveket gyorsan (egykét nap alatt), az epehólyagba juttatott kőoldó szerrel lehetne feloldani. Az Amerikai Egyesült Államokban és Németországban kifejlesztettek olyan módszert, amely alkalmas direkt kőoldásra. E módszer már klinikai vizsgálat alatt van, végleges vélemény erről még nem mondható.
Az ún. lokális kőoldás (metil-tercier-butil-éter, MTBE anyaggal történik) helyi érzéstelenítés mellett történik. Az oldóanyagot finom katéteren át, a hasfal és a máj átszúrásával juttatják az epehólyagba. Többszörös, gondos átmosás után az epehólyagkő feloldódik, és az epehólyag néhány óra múltával kőmentessé válik. A módszer előnye a gyorsaság, de nagyon sok esetben nem alkalmazható, és szövődménnyel is gyakrabban kell számolni.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
A fekete bodza
Latin neve Sambucus nigra. Közeli a rokona a S. ebulus, a gyalog-, vagy másnéven földibodza. A gyógyászatban a növény virágzatát, levelét és érett bogyóit használják. Virágzatának forrázata izzasztó, lázcsillapító és nyálkaoldó hatású, de csillapítja a köhögést, megfázást, hurutot és a torokfertőzéseket is. Levelei hatékony biorovarirtók és bőrpanaszok enyhítői. Virágzata szemnyugtató hatású, gyakran használják fel kozmetikumokban is. Kérgét régóta az epilepsziás megbetegedések gyógyítására használják, leveleivel együtt pedig hashajtó hatású. Gyökerét vesebántalmakra alkalmazzák. A konyhában is használják, virágzatát palacsintatésztába sütik, szörpöt, szirupot, gyümölcsbort készítenek belőle. Bogyóiból kelmefesték készül.
Hazánkban vadon is előforduló, a loncfélék (Caprifoliaceae) családjába tartozó lombhullató bokor, egyenes ágakkal. Levelei szúrósak és zöld színűek. Nyár közepén virágzik, vörös virágszárai apró, illatos, fehér virágokat tartanak. Bogyói érett állapotban lilásfeketék és ehetőek. Vigyázat: éretlen bogyói mérgezőek, erős hashajtó hatásúak!
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Oldat izomgörcsös hátfájásra
A kevés testmozgás, rossz tartás, vagy egyéb fizikai okok kellemetlen hátfájáshoz vezethetnek. De nem kell tartanunk ezt az állapotot, könnyen orvosolhatjuk ezzel a könnyen elkészíthető oldattal.



[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif][/FONT]
Oldat izomgörcsökkel járó hátfájásra

Szükségünk lesz:
- 30 ml valeriána-kivonatra
- 30 ml kányafakéreg-kivonatra
- 20 ml sisakvirág-kivonatra
Keverjük össze a kivonatokat és öntsük egy sötét üvegcsébe. Tároljuk sötét, hűvös helyen. Felhasználás előtt rázzuk össze, majd vegyünk be belőle fél teáskanálnyit egy fél pohár meleg vízzel együtt. Addig fogyasszuk, míg a panaszok el nem múlnak, de egyhuzamban legfeljebb csak két hétig. Ha nem múlik hátfájásunk, fordoljunk orvoshoz!
Tipp: jegeljük a fájó részt, majd vegyünk egy fürdőt 5-5 csepp rozmaring és levendula illóolajjal gazdagítva. Sétáljunk, végezzünk egyszerűbb tornagyakorlatokat rendszeresen és kerüljük a megerőltető cipelést.
Sok sikert az elkészítéséhez és használatához!
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellPadding=2 width="100%" bgColor=#339933><TBODY><TR><TD><CENTER>Fogyást, böjtöt segítơ gyógyfüvek</CENTER></TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE><TBODY><TR><TD>
bodza6.jpg

A tavaszi megtisztulást, böjtöt, vagy fogyókúrát támogathatjuk a megfelelơ gyógynövényekbơl készített teával is. Ezek a gyógyteák serkentik az emésztést, az anyagcserét, a zsírok lebontását, és kiürülését a szervezetbơl.

Vértisztító, anyagcsereserkentơ, emésztésjavító, zsírbontó hatású gyógyfüvek: bodzavirág, bodzabogyó, ánizs, apróbojtorján, kálmosgyökér, csalán, cickafarkfû, kutyabengekéreg, kökényvirág, gyermekláncfû, ezerjófû, zsurló, nyírfalevél, citromfû, sédkender, borsosmenta, benedekfû, angyalgyökér, ezerjófû, diólevél, szagosmüge

Az alábbi teakeverékeknél is érvényes tanács, hogy csak legfeljebb három hónapon keresztül igyuk ơket, azután tartsunk szünetet. A hashajtó keveréket csak maximum naponta egyszer fogyasszuk, a többibơl lehet kétszer, háromszor 2 dl mennyiséget inni egy nap.
</TD></TR></TBODY></TABLE>
<TABLE cellSpacing=15 cellPadding=5><TBODY><TR><TD vAlign=top><TABLE width="100%"><TBODY><TR><TD bgColor=#339933>Vértisztító keverék</TD></TR><TR><TD>Bodzavirág</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Csalán</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Kutyabengekéreg</TD><TD>1 rész</TD></TR><TR><TD>Citromfû</TD><TD>1 rész</TD></TR><TR><TD>Nyírfalevél</TD><TD>1 rész</TD></TR></TBODY></TABLE></TD><TD><TABLE width="100%"><TBODY><TR><TD bgColor=#339933>Emésztési gyengeség esetén</TD></TR><TR><TD>Csalán</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Citromfû</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Benedekfû</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Apróbojtorján</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Angyalgyökér</TD><TD>1 rész</TD></TR><TR><TD>Ánizsmag</TD><TD>1 rész</TD></TR><TR><TD>Borsosmentalevél</TD><TD>1 rész</TD></TR></TBODY></TABLE>
pontozottcsik.gif


</TD></TR><TR><TD vAlign=top><TABLE width="100%"><TBODY><TR><TD bgColor=#339933>Hashajtó keverék</TD></TR><TR><TD>Kutyabengekéreg</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Ánizsmag</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Édesköménymag</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Borsosmenta</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Bodzavirág</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Sédkender</TD><TD>2 rész</TD></TR></TBODY></TABLE></TD><TD><TABLE width="100%"><TBODY><TR><TD bgColor=#339933>Puffadás ellen</TD></TR><TR><TD>Édesköménymag</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Cickafark</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Ánizsmag</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Angyalgyökér</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Kamilla</TD><TD>2 rész</TD></TR><TR><TD>Ezerjófû</TD><TD>1 rész</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>​
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Védelem a nap alatt
A nap elleni védekezés minden korosztály számára, bőrtípustól függetlenül kiemelten fontos. Nézzük milyen hatóanyagokkal, összetevőkkel, hogyan védekezhetünk a káros sugarak ellen. Milyen faktorszámú készítménnyel érezhetjük magunkat biztonságban, s mit tegyünk, ha mégsem válna be a választott termék?

A helyileg alkalmazandó napvédő szerek működési mechanizmusuk szerint két csoportba sorolhatók: vegyi és fizikai védőszerek.
A vegyi szűrők az UV sugarak elnyelésével fejtik ki hatásukat és további csoportokba sorolhatóak annak megfelelően, hogy mely sugarak elnyelésére képesek: UVA, UVB, vagy mindkettő. A fizikai szűrők az UV-sugarak visszaverésével, vagy szétszórásával fejtik ki hatásukat.

A vegyi tartalmú védőszerek gyakran több összetevő kombinációját tartalmazzák, hogy megfelelő védelmet nyújtsanak az UVA és UVB sugarak ellen egyaránt.

Fizikai szűrő
A fizikai szűrők egyaránt hatásosak mind az UVA és UVB sugarak elleni védelemben. Két legismertebb fajtája a titán-dioxid és a cink-oxid. Ezen hatóanyagok közel a legideálisabb védelmet képesek megvalósítani, mivel vegyileg közömbösek, biztonságosak és minden fajta UV sugárzás ellen széleskörű védelmet biztosítanak. Egyedüli hátrányuk csupán, hogy bőrre felvitt állapotban kozmetikailag nem túl megnyerőek.

Mi az SPF?
Az SPF az angol Sun Protection Factor, vagyis napvédő faktor kifejezés rövidítése. A világon mindenütt az SPF jelöli, hogy az adott termék mekkora védelmet képes biztosítani a nap ellen, 2mg/cm2 vastagságban alkalmazva a bőr felszínén. Adott termék SPF számának meghatározásához felmérik, hogy egy adott egyén esetében mennyi UV (többségében UVB) sugárzás szükséges egy éppen, hogy észrevehető leégés kialakulásához napvédővel és anélkül. Adott esetben, ha 10 perc elegendő a leégéshez, napvédő alkalmazásával pedig ez az idő 100 perc, akkor az adott termék SPF száma 10-es. (100/10)
15-ös SPF számmal ellátott termék 93 százalékos védelmet, míg a 30+ SPF számú termék 97 százalékos védelmet biztosít.
A 15-ös és a 30-as faktorszámú termék közti különbség alig észrevehető, mivel az adott napvédő termék hatékonysága attól függ, milyen gyakorisággal és hogyan vittük fel a bőrre, függ az adott egyén verejtékezésének mértékétől, illetve attól, hogy mennyit tartózkodunk vízben a termék alkalmazását követően. Éppen ezért egy 15-ös faktroszámú terméknek elegendő védelmet kell biztosítania, amennyiben megfelelően használtuk. Azonban sokan a teszteléshez használatos 2mg/cm2 mértéknek csak mintegy egy harmad részét használják az adott bőrfelületen, azt sem mindenhol, számos fontos, napsugárzásnak kitett testrész kihagyásával, s elmulasztják néhány óra elteltével megismételni a napvédő alkalmazását. Ennek következtében a védelem is kisebb, mint amennyit a termék valójában nyújtana.

Jelen pillanatban nincs nemzetközileg elismert teszt az emberi bőr UVA sugárzás elleni védelmének mérésére. Laboratóriumi teszt segítségével végezhető becslés, melyben meghatározott mennyiségű napvédőn áthaladó sugárzás mennyisége határozható meg. Hogy biztosak lehessünk az UVA elleni védelemben, ajánlatos azon termékek használata, melyekben az aktív összetevőket fizikai szűrőkkel egészítették ki.

Hogyan használjuk a napvédőket?
A napvédők használatánál a leghatékonyabb eredmény eléréséhez kövessük a következő lépéseket:
Használjunk egy jó, széles spektrumú, legalább SPF 15 számú, benzophenone vegyi és fizikai (titán-dioxid és cink-oxid) védelmet egyaránt biztosító napvédő terméket.
Bőségesen kenjük be magunkat naptejjel, minden napsugárzás hatásának kitett testrészen, így az összefüggő filmréteggel biztosíthatunk védelmet a káros sugarak ellen. Sokan nem megfelelően, vagyis kis mennyiséget alkalmazva viszik fel a napvédő krémeket.
A napvédő krém bőrben való felszívódásához megközelítőleg 20-30 perc szükséges és mivel könnyedén ledörzsölhető, így legalább a napozás megkezdése előtt fél órával vigyük fel a bőrre. Fél óra elteltével ismételjük meg a napvédő használatát, hogy az egyenletes fedést mindenhol biztosítsuk.
Amennyiben egy óránál hosszabb ideig tartózkodunk napon, úgy két óránként ismételten alkalmazzunk napvédőt.
Úszás, erős izzadás, vagy törölközőhasználat, esetleg ruha általi ledörzsölés esetén azonnal ismételjük meg használatát. Tegyük ezt abban az esetben is, ha a termék „vízálló” felirattal ellátott.
A rovarriasztó szerek csökkentik a napvédő termék hatását, így, amennyiben egyszerre alkalmazzuk mindkettőt, használjuk magasabb SPF számú krémet.
Az alkohol tartalmú tastápolók, spray-k, vagy gélek zsírosabb, szőrrel jobban fedett testrészeken használatosak. A krémek a száraz bőr védelmére a legalkalmasabbak, s a tejes ápolók felvitele a legegyszerűbb. Speciális stifteket alkalmazhatunk az orr, az ajkak, s a szem körüli érzékeny területek védelmére.

Kiütések napvédőktől
Sajnos egyeseknél a napvédő alkalmazása irritációt válthat ki, míg másoknál dermatitisz jelenik meg a bekent testrészeken.
Ennek oka lehet egy eleve érzékeny bőr, vagy az adott termék egy összetevőjére adott allergiás reakció; ez lehet egy illatanyag, egy tartósítószer, vagy valamely vegyi összetevő.

Az okok felderítése összetett feladat, tehát amennyiben a termék elhagyásával, s egy más márka választásával sem oldódnak meg problémáink, úgy feltétlenül kérjük bőrgyógyász szakorvos segítségét. Ne feledjük el, amennyiben új terméket használunk, legyünk elővigyázatosak, s mindig egy kis bőrfelületen teszteljük, mielőtt egész testünkön alkalmaznánk.

A hír alapjául a „Topical sunscreen agents” cikk szolgált.
<META content="egészség, gyógymód, természetgyógyász, család, egészség, terhesség, várandósság, szülés, meddőség, gyógynövény, természetgyógyászat, homeopátia, vérnyomás, diabétesz, koleszterin, lisztérzékenység, allergia, alvás, antioxidáns, vitamin, kullancs, körömápolás, aromaterápia, színterápia, diéta" name=keywords>
 

Maria56

Állandó Tag
Állandó Tag
Tudtátok, hogy az articsóka levelét (cynarae folium) a népi gyógyászatban és a gyógyszergyártásban is felhasználják: serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó, csökkenti a koleszterinszintet, segíti az emésztést. Hatóanyagai: cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserűanyagok. Ajánlják a vérnyomás és az érelmeszesedés csökkentésére, továbbá cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak ellen is. Gyökerének antibiotikus hatást is tulajdonítanak.<o:p></o:p>
 

Évicus

Állandó Tag
Állandó Tag
Kapható bio szaküzletekben, herbáriában articsóka keserű. 1 literes és 1/2 literes kiszerelésben. Igen hatásos.
 

Magdi9

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok!
Egy kedves ismerőstől kaptam egy tea receptet, ami cukorbetegségre jó. Ki van próbálva, a férjem cukorszintjét rövid idő alatt normál szintre csökkentette, ami azelőtt se a gyógyszerekkel, se a híres György-teával nem sikerült.

Íme a recept:

CUKORTEA:
szederlevél 50g
fehérbabhéj 100g (!!)
fekete áfonyalevél 50g
zsályalevél 50g
kecskerutafű 50g
gyermekláncfűgyökér50g
tarackgyökér 50g
borsmentalevél 50g
bojtorjángyökér 50g
édeskömény 50g

Egy nagy tálban összekevered a teafüveket. Egy púpos evőkanálnyit leforrázol fél liter vízzel.
25 percig áll. Iszogatod egész napra elosztva. FONTOS: reggelente beveszel egy MEGAKRÓM tablettát (ezt is bioboltban v. gyógynövényboltban kapod meg).
Így együtt a kettő (tea+Megakróm) nagyon jól rendezi az inzulinszintet,beáll a jó vércukorszint.
Ha beválik,akkor emeld az adagot:tehát egy liter teát csinálj 2 púpos evőkanál teafűvel. (A Megakrómból egyet kell éhgyomorra).


Megjegyzem, Megakrómot nem kaptunk, ezért egy másik krómkészítményt használunk. Egy liter teát készítek minden nap, és azt a férjem napközben megiszogatja. Minden ízesítés nélkül. Javaslom, akinek hasonló problémája van, próbálja ki, megfizethető, beszerezhetők az alapanyagok, egy próbát megér!

Magdi
<!-- / message -->
<!-- controls -->
progress.gif
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Kence pikkelysömörre

Szükségünk lesz:
- 30 ml jojobaolajra
- 15 ml mogyoróolajra
- 11 csepp ligetszépe olajra
- 7 csepp bergamottolajra
- 5 csepp kamillaolajra
- 4 csepp mirhaolajra
- 3 csepp szantálfaolajra
- 2 csepp teafaolajra
- 2 csepp zsályaolajra
- 2 csepp narancsvirág-olajra
Öntsük össze a jojoba-, mogyoró- és ligetszépe olajat, majd folyamatosan keverjük bele a többi illóolajat is. Töltsük a kencét sötétbarnafalú üvegcsébe. Tároljuk fénytől védve, hűvös helyen.
Naponta kétszer kenjük be vele finoman az érintett bőrfelületet. Vigyázat: a bergamott olaj fényérzékenységet válthat ki, ne tartózkodjuk hosszan a napon a kezelés időtartama alatt! Két hétnél tovább egyhuzamban ne használjuk a keveréket!

Sok sikert elkészítéséhez és használatához!
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
10+1 tuti tipp fejfájás ellen

<TABLE><TBODY><TR><TD><RTE>Tombol a kánikula, és bizony ilyenkor sokan panaszkodnak fejfájásra. Ez ilyenkor természetes? </RTE></TD></TR></TBODY></TABLE><TABLE align=center><TBODY><TR align=middle><TD align=middle>
<SCRIPT language=JavaScript> <!-- var ord=Math.round(Math.random()*100000000); document.write('<sc'+'ript language=JavaScript src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=30443&ord='+ord+'"></scr'+'ipt>');//--> </SCRIPT><SCRIPT language=JavaScript src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=30443&ord=84013491"></SCRIPT><NOSCRIPT> </NOSCRIPT>​
</TD></TR></TBODY></TABLE><RTE>Természetgyógyászunk szerint egyáltalán nem az, sőt gyógyszerek nélkül is könnyedén megszabadulhatunk kínzó fejfájásunktól, ha módszereit alkalmazzuk.
1. Itt már ma?
A legtöbb fejfájás okozója nem más, mint a belső homeosztatikus egyensúly felbomlása, magyarán mondva a vízhiány. Nem csak a nyári kánikulai fejfájást tehetjük pillanatok alatt elviselhetővé, hanem bármikor ha fáj a fejünk, először ezzel érdemes próbálkozni. Nagy kortyokban igyunk meg legalább 3 dl vizet, még akkor is, hogyha úgy érezzük, hogy nem kívánunk inni. A szervezetbe vitt víz (ásványvíz) helyreállítja a belső egyensúlyt és megszűnik a fejfájás. Kerülendő ilyenkor a fekete tea, és a víz ivása után félóráig a kávé is.
2. Piheg, vagy lélegzik?
A bölcs kínai orvosok azt mondják, hogy az európai ember nem lélegzik, csupán piheg. A fejfájás oka igen gyakran a levegő, az éltető oxigén hiánya. Álljon fel a székről, menjen ki szabad levegőre, még akkor is, ha meleg van. (egy közeli park megteszi) Vegyen 10- 15 mély levegőt, úgy hogy a hasából indítja és az egész mellkasát is teliszívja friss levegővel, majd kifújja. Eközben akár végezhet karemeléseket, karkörzéseket is. A légkondicionált irodák levegője erre a gyakorlatra nem alkalmas, sőt néha a légkondi önmagában is fejfájást okozó faktor. Ha ez Önnél így van, és megteheti, kapcsolja ki a berendezést.
3. Bányakincsek bennünk!
Az is lehetséges, hogy nem csak a víz kevés a szervezetünkben, hanem a sok izzadás által kiürültek belőlünk az ásványi sók, és más fontos nyomelemek. Az ásványvizek többsége tartalmazza ezeket, de ha van nálunk szájon át bevihető vitamin, vagy más táplálék kiegészítő készítmény, azt is bekaphatjuk, ám sokat segít az is, ha a büfében nem édességet, fagyit rendelünk, hanem „színesen táplálkozunk” és természetes formában, zöldségekből visszük be szervezetünkbe ezeket a vitaminokat és ásványi anyagokat.
4. Punnyadás ellen szunnyadás!
A déli népek sziesztája nagyon jó dolog, mert a legmelegebb időszakban nem kínozzák magukat munkával, hanem egyszerűen ledőlnek és szunnyadnak egyet.
Sajnos a munkahelyen ezt nem lehet megtenni, de aki odahaza van, vagy éppen nyaral, legjobb, ha fejfájás esetén ledől kicsit, és szunyókál egyet. Munkahelyen az asztalon is lehet kicsit pihenni, ebédszünetben.
Ne törődjünk vele, mit mondanak a többiek. A saját teljesítményünk a lényeges.
5. Mozogni – fejfájás ellen!
A fejfájás leggyakrabban a lassú vérkeringés következménye, (ivás, légzés, mozgás ami együtt a leghatásosabb!) így ha megfájdul a fejünk, egyszerűen lépjünk ki cipőnkből és néhányszor guruljunk végig úgy saját talpunkon, hogy lassan sarokról lábujjhegyre, majd vissza állunk. Ez az egyszerű gyakorlat – főleg ha utána szökdelünk néhányat – a talp reflexpontjain keresztül stimulál, és megszűntetheti a fejfájásunkat.
6. Fejfájás? Kezet rá!
Ha egy megbeszélésen tör ránk a fejfájás, akkor egyszerűen az asztal alatt masszírozzuk végig tudatosan a kezeinket, a balt a jobb kézzel és utána a jobbat a ballal. Módszeresen az ujjak végétől a csuklóig. A köröm környékének és az ujjbegyek masszírozása különösen jót tesz. A kézen van egy univerzális akupresszúrás pont, melyet ha megmasszírozunk, sokféle fájdalmat megszűntethetünk. Ez látható a képen is.
7. Kinek van erre energiája?
Ma már rengetegen végeztek agykontrollt, Reikit, vagy más hasonló gyógyító kurzust. Biztosan az Ön környezetében is van ilyen kolléga. A módszerek távolból is működnek, így ha nem egy irodában ülnek, az sem okoz gondot. Kérjük meg őket, hogy segítsenek nekünk. Ezt maguktól ugyanis nem teszik, csak a megkérjük őket erre. Nem fontos hinni benne, majd az eredmény meggyőzi Önt is, hogy a bioenergetikai módszerek igenis nagyszerűen működnek! Ha pedig esetleg ön végzett ilyen kurzust? Nos alkalmazza a tanultakat!
8. Éhség és mézes kenyér
Igen gyakori, hogy nem csupán a szomjúság, de az éhség is okozhat a melegben fejfájást. Ilyenkor nyugodtan lehet gyümölcs napokat tartani, vagy tudatosan léböjt napot is. Ám ha nem eszünk, az is okozhat fejfájást. E legjobb, ha egy kanál mézet, vagy egy mézes kenyeret veszünk magunkhoz, mivel a méz különleges gyógyító hatású szer, a benne lévő cukrok és egyéb anyagok pillanatok alatt elviszik tőlünk a fejfájást. Ízesíthetünk vele teát is, mégpedig a következő módon:
9. Gyógytea kánikulai fejfájásra
Borsmentát és citromfüvet használjunk, ennek friss leveleit törjük meg kissé, forrázzuk le és ha már ihatóra hűlt, akkor ízesítsük mézzel, (esetleg citromlével). Legalább 3 dl, vagyis egy nagy bögre teát kell ahhoz elfogyasztanunk, hogy a fejfájás elmúljon. A citromfű és a menta csinos kis növénykék, és a legtöbb zöldségesnél cserében kaphatóak. Akár az íróasztalunkat is díszíthetjük velük.
10. Hűtse le magát!
A fejben a homloknál és a nyak két oldalán futó fő ereket érdemes egy- egy nagyobb arc és nyak lemosással folyamatosan hűteni, ezzel elejét vehetjük már a fejfájás kialakulásának is. Ha a fejünkre egy természetes anyagból készült – és mostanában divatos – fejpántot rakunk, amit előtte megnedvesítünk egy kicsit, megelőzhetjük a fejfájás kialakulását, vagy enyhíthetjük annak mértékét. Jótékony lehet egyidejűleg alkalmazva az alkar vizes hűtése.
10+1 – Masszázs, ami felüdít.
Ez a módszer egyáltalán nem rapid és gyors, mégis talán a legélvezetesebb. Masszírozza, vagy szakképzett masszőrrel masszíroztassa végig arcát, fejbőrét, behunyt szemmel, miközben elképzeli, hogy a fejfájás mint egy felhő, kiszáll a fejéből és eltűnik a többi felhővel az égen.
Végezetül gondolkodjon el azon, hogy a fejfájás mindig egy belső üzenet testünktől Azt mondja nekünk, hogy állj, valami nincs rendben a fejedben. Ha rohanva bekapunk egy fájdalomcsillapítót, lehet, hogy éppen ezt a fontos üzenetet nem vesszük figyelembe. Szakítson időt a fejfájásra, és kérdezze meg önmagától, vajon mit akar üzenni nekem a szervezetem? A fenti módszerek kombinációja pedig mindenkinél beválik! Fejfájásmentes szép napot kívánunk!
Forrás: harmonet.hu
 

cola

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! Szia Lackovar! Rég jártam már itt, mostanában kevesebbet tudok jönni, miután megszületett az unokám. A lányomnak a terhessége alatt epeköve alakult ki, igy kerültem a füben, fában orvosság topikra. Nagyon sokat olvastam már belőle, nagyon sok rétü dolog található benne.Csak gratulálni akartam neked ehhez az oldalhoz.Köszönöm, hogy van ilyen is és olvasgathatom. Bár még nemigazán találtam meg a lányom problémájára a megoldást, (csak hasonlót leltem), de biztos rálelek valahol. Neki ugyanis nem egy vagy két epeköve van, hanem papir szerint számos apró kődarabok.Attól félünk ha megbolygatjuk a köveket, elzárják az epevezetéket.De hátha találok erre is itt magyarázatot.Erőt és jó egézséget kivánok a topik folytatásához.Sziasztok.
 

cola

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! elfelejtettem merkérdezni, hogy egy 3 hónapos csecsemőnek aki hasfájós de főleg egy bizonyos időszakban,az édesköményes kivül tudnátok e valami más módszert ajánlani. Köszönöm a választ előre is.További szép estét.
 

lackovar

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! elfelejtettem merkérdezni, hogy egy 3 hónapos csecsemőnek aki hasfájós de főleg egy bizonyos időszakban,az édesköményes kivül tudnátok e valami más módszert ajánlani. Köszönöm a választ előre is.További szép estét.
Orbáncfű

(Hypericum perforatum)
orbancfu_usa.jpg

Ez az erdő- és útszéleken, dombokon és réteken, júliustói szeptember közepéig virágzó növény,igen értékes gyógynövény. 25-60 cm magas ágas-bogas növény. Virágzata arany&shy;sárga bogernyő. Hogy biztosan felismerjük, morzsoljunk össze egy teljesen kinyílt virágot; piros levet ereszt. A virágzásban lévő növényt gyűjtjük, teának és fürdőhöz. Orbáncfűolaj előállításához a virágokat használjuk.
Általánosan javallt:

  • depresszió kezelésére
  • vírusos és bakteriális fertőzésekre
  • a premenstruációs szindróma és a fibromyalgia tüneteinek kezelésére
  • idült fájdalom enyhítésére
  • az aranyérrel járó fájdalom enyhítésére
A régi, vallásos néphit a növény balzsamos, vérvörös virágnedvét az Üdvözítő vérével és sebeivel hozta összefüg&shy;gésbe. Valóban, az orbáncfű a legjobb sebolaj, fájdalomcsil&shy;lapító, gyulladásgátló és gyógyító hatása van.
A belőle készített teát alkalmazzák idegsérülések, mindenféle ideges panasz, zúzódásos sérülések esetén, továbbá ha valaki megemeli magát, és ettől lesz valami baja. De kitűnő szer hasmenés ellen is.
Beszédzavar, nyugtalan alvás, hisztériás rohamok, holdkórosság esetén éppúgy gyógyulást hoz az orbáncfű, mint ágybavizelés és depresszió esetén. Napjainkban nagy népszerűségét természetes depresszióellenes tulajdonságainak köszönheti. Az orbáncfüvet leginkább az enyhe depressziók kezelésében használják. A kutatók előtt nem teljesen ismert, hogy a növény miként fejti ki ezt a hatást, de minden bizonnyal a hangulati és érzelmi változásokat előidé&shy;ző, az agyban termelődő vegyület, a szerotonin szintjét emeli. Kontrollált kísérlet adatait dolgozta fel az a tanulmány, amely megállapította, hogy az orbáncfű az enyhe és a közepes súlyosságú depresszió lefolyására ugyanolyan hatást képes gya&shy;korolni, mint a hagyományos antidepresszáns szerek. (Bár még csak kor&shy;látozott számú vizsgálati adat áll rendelkezésre a súlyos depressziós tü&shy;netek elleni hatására vonatkozóan, úgy tűnik, súlyosabb depressziókban is hatékony). A gyógynövény elősegíti a mély és pihentető alvást, és különösképpen hasznos lehet ak&shy;kor, ha a depressziót fáradtság, álmatlanság és alacsony energiaszint kí&shy;séri. Az orbáncfű segíthet a téli depresszió elmulasztásában is, amely a borús őszi és sötét téli idők beálltával jelentkezik, s a tavaszi, nyári nap&shy;sugarak hatására el is múlik. Sokan idegenkednek a hagyományos antidepresszáns szerek haszná&shy;latától, mivel e gyógyszerek szedését kellemetlen mellékhatások kísérhe&shy;tik, például a szexuális vágy csökkenhet Az orbáncfű alkalmazásával vi&shy;szont ezek a kellemetlenségek mind elkerülhetők. Arra azonban figyelni kell, hogy az orbáncfű hatóanyagai fokozhatják az egyéb depresszió el&shy;leni szerek hatását. Más gyógyszerek hatását viszont nem befolyásolják, ezért különösen nagy hasznát vehetik azok az idősebb emberek, akik egyéb panaszaikra többféle gyógyszert is szednek. Az orbáncfű küIönfé&shy;le betegségek kezelésében olyan ígéretesnek tűnik, hogy Amerikában nemrégiben egy újabb nagyszabású vizsgálatot kezdtek egyéb gyógyha&shy;tásainak feltárására.
Teája jó az összes felsorolt betegségre, de érdemes orbáncfűből ülőfürdőket venni, ezek kiegészítik a hatását. Hetenként hat egymást követő napon vegyünk lábfürdőt. Ez a kúra minden idegi eredetű baj esetén ajánlható.
A lányoknak a nemi érés időszakában egy bizonyos ideig minden nap két csésze orbáncfűteát kellene inniuk, az ugyanis segíti a női szervek fejlődését és szabályozza havi ciklusuk rendszerességét. Az orbáncfűnek antivirális és antibakteriális hatása is van. Kutatási eredmények alapján állítható, hogy védelmet nyújt a her&shy;pes simplex, az influenza- és az Epstein-Barr-vírus (EBV, a mononuc/eosis infectiosa kórokozója) ellen; laboratóriumi kísérletek előzetes eredményei szerint akár még az AlOS vírusát is gátolhatja.
Sokak által dicsért természetes gyógyszer az orbáncfű olaja. Nem szabadna hiányoz&shy;nia egyetlen háztartásból sem. Könnyen előállítható házilag is. Gyógyerejét két évig megőrzi és nemcsak nyílt sebek, friss sérülések, véraláfutások, mirigyduzzanatok esetén használható eredményesen, hanem mint kiváló bőrápolószer az érdes arcbőr kezelésére is jó, de bedörzsölésre szintén ajánlható, hátfájás, hexensusz, isiász és reuma estén. Hogy mindig kéznél legyen ez a remek háziszer, ha leforrázzuk vagy megégetjük magunkat, a virágokat egyszerűen lenolajba tesszük. Leégés után is ezzel kenjük be magunkat.
Hasfájós csecsemők hamar meg nyugszanak, ha ezzel az olajjal kenjük be a pocijukat.
Ha az orbáncfűből készült kenőcsöt aranyérre kenik, az égő és viszkető érzés elmúlik.
Kiszerelés:

  • tabletta
  • kapszula
  • gyógynövény
  • tinktúra
  • krém/kenőcs
Felhasználási módok:

  • Tabletta-kapszula: A 0,3% hipericint tartalmazó engedélyezett kivonat napi háromszori bevételre ajánlott adagja 300 mg. Léteznek azonban olyan készítmények is, amelyek 450 mg kivonatot tartalmaznak, ezekből na&shy;ponta két adagot vegyen be. Az orbáncfüvet közvetlenül étkezés előtt vegye be, így elkerülheti a gyomorbántalmak kialakulásait. A vényre kapható antidepresszáns gyógyszerekhez hasonlóan az or&shy;báncfű is fokozatosan fejti ki hatását, attól függően, milyen gyorsan szí&shy;vódik fel, ezért legalább négy hétig várjon annak eldöntéséveI, hogy a gyógyfű hatásos-e vagy sem. Az orbáncfüvet, ha szükséges, hosszú tá&shy;von is használhatja. Mindig beszélje meg kezelőorvosával, ha orbáncfü&shy;vet kíván szedni a hagyományos antidepresszáns szerekkel együtt Bár a mellékhatások rendkívül ritkák, nehéz értékelni a beteg állapotát, ha az orvos nem tudja biztosan, milyen szereket szed a páciens.
  • Teakészítés: 1 púpozott teáskanálnyi füvet adunk '/4 liter vízhez, csak forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
  • Orbáncfűolaj: napfényes időben szedett orbáncfűvirággal lazán megtöltünk egy üvegecskét, és finom olívaolajjal felöntjük, hogy az olaj ellepje a növényt. Az üveget jól lezárva néhány hétig a napon vagy a meleg kályha közelében tartjuk. Egy idő után az olaj megpirosodik. Ekkor vászonkendőn átszűrjük, a fennmaradó részt kifacsarjuk és az olajat sötét üvegekben tároljuk. Olívaolaj helyett megfelel a lenolaj is, ha égési sebekre akarjuk használni az orbáncfűolajat.
  • Orbáncfű-tinktúra: két maréknyi, napsütésben szedett orbáncvirágot adunk 1 liter pálinkához és az üveget három hétig a napon vagy más meleg helyen tartjuk.
  • Ülőfürdő: egy vödör orbáncfüvet szedünk (szárát, levelét és virágját) egy éjszakára hideg vízben áztatjuk. Fürdés előtt felforraljuk és a fürdővízbe öntjük. Fürdési idő: 20 perc.
Figyelmeztetés:

Mivel az orbáncfű terhes nőkre és szoptató anyákra gyakorolt hatását még alig vizsgálták, ezért ők tartózkodjanak az orbáncfű alkalmazásától.
Esetleges mellékhatásai:

Bár igen ritkán, de az alábbi mellékhatások alakulhatnak ki: székrekedés, gyomorbántalom, fáradtság, szájszárazság és szédülés. A világos bőrűek az orbáncfű alkalmazásakor lehetőleg tartózkodjanak a napfénytől, bár a vizsgálatok adatai szerint az orbáncfű az ajánlott dózisokban legfeljebb csak kismértékű fényérzékenységet okoz.
 
Oldal tetejére