Fotózás

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Kiállítás ajánló: Kurucz Attila: Az én világom 2007. Március 6-ig.

meghivokurucz.jpg


A miskolci Ifjúsági és Szabadidő Ház fotógalériája tisztelettel meghívja Önt
és barátait 2007. február 9.-én 17 órára Kurucz Attila "Az én világom" című fotókiállításának megnyitására.
A kiállítást megnyitja: Csépányi-Fürjes László.
A megnyitón közreműködik Fukk Attila - basszusgitár és Tímár Krisztián - gitár.


Ifjúsági és Szabadidő Ház fotógalériája
Miskolc, Győri kapu 27.


A kiállítás megtekinthető hétköznap 9.00-19.00 óráig
szombaton 9.00-13.00 óráig



 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Az USB csatlakozás

Nap, mint nap használjuk, így töltjük át képeinket, ezen át csatlakoztatjuk a nyomtatónkat és még sok más eszközünket a számítógéphez. Cikkünkben az USB-ről olvashatók a legfontosabb tudnivalók.

<script language="javascript" src="http://www.fotovilag.hu/js/webaudit.js" type="text/javascript"></script> <script language="JavaScript"> <!-- document.write('<!-- Medián WebAudit Digitális Fotó Magazin fotovilag.hu 1/2 -->http://audit.median.hu/cgi-bin/track...39;+same+''); //--> </script><!-- Medián WebAudit Digitális Fotó Magazin fotovilag.hu 1/2 -->http://audit.median.hu/cgi-bin/trac...id=1171196526000A589100725@felbontas=1024x768Egy kis történelem
A régebbi számítógépeken általában csak kétféle csatlakozást találunk a külsõ perifériák számára. A párhuzamos portra a nyomtatót, a jellemzõen két darab soros portra az egeret és a modemet csatlakoztathatjuk. Nagy mennyiségû adat átvitelénél korlátot jelentett a soros port maximálisan 115 Kb/s (Kilobit/másodperc) sebessége, és az eszközök telepítése is problémát okozhatott a felhasználóknak. A 90-es évek elején-közepén ezért egy teljesen új csatlakozást kezdtek kifejleszteni. Az USB (Universal Serial Bus) névre hallgató szabvány számos újdonságot tartalmazott. Az adatok a hagyományos soros porténál jóval nagyobb, 12 Mb/s (Megabit/másodperc) sebességgel áramlanak. Az eddigi 2-3 egység helyett 5-10 perifériát is csatlakoztathatunk a számítógéphez. 1998 szeptemberében jelent meg az USB 1.1 szabvány, amely már széles körben elterjedt. A hardvergyártók hamar ráálltak az új csatlakozású eszközök gyártására, az USB elindult hódító útján. 2001-ben jelent meg az USB 2.0 szabvány, amely, nagyobb, 480 Mb/s adatátviteli sebességet engedélyez az eszközök számára.

Az USB 2.0
Az új szabvány legfontosabb tulajdonsága, hogy visszafelé kompatibilis elõdjével. Egy USB 1.1-es periféria is mûködik USB 2.0-ás porton, és az új, nagy sebességû csatlakozóra is rárakhatjuk régebbi eszközeinket. Természetesen mindkét esetben csak az USB 1.1 szabvány szerinti sebességgel folyik az adatátvitel. Az USB 2.0 elõnyeinek kihasználásához az összes egységünknek új szabvány szerintinek kell lennie. A 40-szeresére növelt átviteli sebesség sok olyan eszköz számára is megnyitotta az USB világot, amelyek eddig csak FireWire vagy SCSI felületen át csatlakozhattak a számítógéphez. A 480 Mb/s már elegendõ pl. videójelek átviteléhez vagy nagy sebességû CD és DVD írók mûködtetéséhez. Az USB 2.0 nem váltotta le teljesen a lassabb, 1.1-es szabványt, ugyanis a billentyûzetek számára például továbbra is tökéletesen megfelel a lassabb adatátviteli sebesség.

usb-01.jpg


USB 2.0 kártya


USB aljzat a számítógépen
A 1.1-es szabvány tömeges elterjedése óta szinte minden alaplap- és számítógépgyártó felszereli termékeit USB csatlakozással, a ma vásárolt számítógépeken szinte kivétel nélkül megtaláljuk ezeket. A régebbi gépeknél a hátoldalon van a jellemzõen 2-4 db aljzat, a modernebb számítógépházaknak már a frontoldalán is találunk csatlakozást. Ha gépünk nem rendelkezik USB aljzattal, akkor egy pár ezer forintos kártya beszerzésével és beszerelésével megoldhatjuk a problémát. Ha van a gépünkön USB 1.1 aljzat, de nagyobb adatátviteli sebességet szeretnénk, szintén egy néhány ezer forintos USB 2.0 kártya vásárlása a megoldás. A számítógépeken általában 2-4 USB aljzat található. Fontos tudni, hogy a Windows 95 elsõ változatai még egyáltalán nem támogatják az USB-t. Ha 95-ös Windowsunk újabb kiadású, verziószáma 4.03.1212, vagy annál magasabb, akkor néhány fájl telepítésével alapszintû USB támogatással ruházhatjuk fel rendszerünket. Az USB perifériák megbízható mûködtetéséhez viszont ajánlott legalább a Windows 98SE, de leginkább a Windows XP operációs rendszer.

Csatlakozók, kábelek, HUB-ok
Az USB egységeken három különbözõ csatlakozótípus található. A vezérlõoldalon (számítógépen) mindig „A” típusú, az eszközökön (nyomtató, CD író stb.) mindig „B” típusú aljzat található. A kis méretû eszközök, pl. digitális fényképezõgépek és mobiltelefonok számára kifejlesztették a „Mini B” típusú csatlakozót is. Ezek közé „A”-„B”, vagy „A”-„Mini B” kábel csatlakoztatható. Mivel a csatlakozók formája egymástól eltérõ, lehetetlen rosszul, vagy összecserélve bedugni õket. Természetesen akadnak olyan készülékek is, amelyeken speciális csatlakozás található. Kártyaolvasók csatlakoztatásához jól jönnek a hosszabbító kábelek is, amelyek egyik végén egy „A anya” másik végén egy „A apa” dugó van.

usb-02.jpg


Egymás mellett a „B”, az „A” és a „mini B” típusú csatlakozók.

Fontos, hogy a kábel hossza maximum 5 méter lehet. Hosszabb kábel használata esetén csökkenhet az átviteli sebesség, szélsõséges esetben teljesen meg is szakadhat a kapcsolat. Ha nagyobb távolságra akarjuk az USB kábelt vezetni, be kell szerezni egy ún. repeatert, amely „félúton” felerõsíti, és továbbítja a jeleket. Egy USB portra egy HUB segítségével több eszköz is csatlakoztatható. Az USB HUB egyik irányban a számítógéphez csatlakozik, másik irányban jellemzõen 4-6 különféle készülék köthetõ rá. Ilyenkor természetesen az adatátviteli sebesség megosztódik a készülékek között. A szabvány elvileg 127 eszközt enged egy vezérlõegységre csatlakoztatni. A gyártók a legkülönfélébb perifériákba is beépítik a HUB-okat, így a monitoron vagy a billentyûzeten is találhatunk USB csatlakozást.
Az eszköz csatlakoztatása
Az USB egyik legfontosabb jellemzõje, hogy az egységek mûködés közben csatlakoztathatók vagy távolíthatók el a számítógéprõl. A kis áramfelvételû eszközök (kártyaolvasó, pendrive stb.), nem igényelnek külön áramforrást, a mûködésükhöz szükséges energiát az USB portról nyerik. (Létezik pl. USB-rõl mûködõ lámpa is, amely a számítógép mögötti kábelrengeteg rendezgetésekor lehet hasznos.) A nyomtatókhoz vagy CD írókhoz már külön tápegység szükséges. Ha egy eszköz meghajtó programját egyszer már feltelepítettük, a következõ csatlakoztatáskor az operációs rendszer megismeri azt, így néhány másodperc elteltével már használatba is vehetjük.

usb-03.jpg


Az USB HUB segítségével több egységet csatlakoztathatunk

Ha az operációs rendszer gyárilag rendelkezik az adott meghajtó programmal, nincs is szükség telepítésre. Ha számítógépünk USB portjaira és az azokhoz csatlakoztatott eszközökre vagyunk kíváncsiak, nyissuk meg a Sajátgép (jobb klikk) – Tulajdonságok – Hardver – Eszközkezelõ ablakot. A Nézet menübõl válasszuk a kapcsolódás szerinti megjelenítést. A fa ágait kinyitogatva elõbb megjelennek az USB vezérlõk, majd a hozzájuk kapcsolt perifériák.


Fényképezõgépek csatlakoztatása
A fényképezõgépek általános esetben az ún. „Mass Storage” protokoll szerint kommunikálnak a számítógéppel. A csatlakozatás után a számítógép felismeri a fényképezõgépet, és a kártyaolvasókhoz vagy pendrive-okhoz hasonlóan egy meghajtó betûjelet rendel a kártyához. Windows XP operációs rendszerhez nem szükséges telepítés, a csatlakoztatás után azonnal használatba vehetjük az új egységet.
usb-05.jpg


„mini B” típusú aljzat a fényképezõgépen

Ha már minden mûködik, az Eszközkezelõ ablakban tiltsuk le minden eltávolítható USB adattárolónk írási gyorsítótárját. Az „Optimalizálás gyors eltávolításra” négyzet beikszelése után így nem kell a kihúzás elõtt mindig a „Hardver biztonságos eltávolítása” gombra kattintani. Sok fényképezõgépen az adatátviteli protokollt át lehet kapcsolni PTP-re (Picture Transfer Protocol). Ezt kifejezetten képek átvitelére fejlesztették ki. Ilyenkor csatlakoztatás hatására automatikusan elindulhat a fényképezõgéphez mellékelt program, így pl. beavatkozás nélkül is áttöltheti képeinket. Ha fényképezõgépet és nyomtatót közvetlenül kapcsolunk össze USB kábel segítségével, akkor is PTP protokollal történik a képek közvetlen nyomtatása.

usb-04.jpg


A számítógép USB konfigurációja az eszközkezelõben


Ha nem mûködik…
Az USB egység csatlakoztatása után elõfordulhat, hogy nem történik semmi, nem tudjuk használatba venni pl. a kártyaolvasónkat. Sajnos, mint a legtöbb széles körben alkalmazott számítástechnikai szabvány esetében, itt is elõfordulnak kisebb inkompatibilitások. A legtöbb probléma szoftveres eredetû. Ilyenkor az Eszközkezelõben próbálkozzunk az USB perifériák vagy az összes USB egység eltávolításával. A számítógép ilyenkor újra felismeri az eszközöket, és újratelepíti a driver programokat. A gyártók honlapján mindig a legfrissebb meghajtó programot találjuk, amelyek telepítése szintén megoldás lehet a problémára. Ha ezek nem segítenek, elképzelhetõ, hogy a hardveres inkompatibilitás okozza a bajt. Ez fõként régebbi egységek esetében fordulhat elõ, ilyenkor a megoldást csak egy másik egység vagy másik vezérlõkártya beszerzése jelenti.

usb-06.jpg


Ma a legegyszerûbb adathordozó eszköz az USB stick, más néven Pen Drive


Néhány hasznos webcím
www.usb.org
www.linux-usb.org
www.apple.com/usb
www.lvr.com/usb.htm
www.everythingusb.com
www.usbman.com

Szita Péter


Forrás: www.fotovilag.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Alapozó: Digitális fényképezés 1.

<bevezeto>Öt megapixel, tízszeres optikai zoom és a többi technikai csoda még kevés ahhoz, hogy az embert egyből fotóművésszé varázsolja. Tetszik, nem tetszik, meg kell tanulni a fotózás alapfogásait. </bevezeto>
20020311digitalis.jpg
Amikor még mindenki filmre fényképezett, magától értetődő volt, hogy a fotózáshoz szükség van némi szakértelemre. Aki tehát kicsit is többre vágyott az egyszerű családi képeknél, az beleásta magát a fényképezés szakirodalmába, és felvértezte magát a szükséges alapismeretekkel. Manapság viszont sok ember úgy ad ki komoly összegeket egy jó digitális fényképezőgépre, hogy magáról a fotózásról semmit sem tud. Meglepően sokakban él az a tévhit, hogy a digitális kamerákkal könnyebb dolgozni, mint a hagyományos, 35 milliméteres tükörreflexes fényképezőgépekkel, holott a legjobb digitális fényképezőgépek használata pontosan ugyanolyan felkészültséget igényel, mint a tekercsfilmes kameráké. De legyünk igazságosak: nemcsak a felhasználók hibásak, hanem a szaklapok is, amelyek nem jeleskednek a digitális fényképezést övező illúziók eloszlatásában, és kevés segítséget nyújtanak ahhoz, hogy a felhasználók megszerezhessék a nélkülözhetetlen alapismereteket. Cikkünkben ezt a hiányt igyekszünk pótolni, és összefoglaljuk mindazt, amit tudni kell ahhoz, hogy digitális fényképezőgépünkkel jó minőségű felvételeket készítsünk.
<table align="center" height="24" width="505"><tbody><tr><td>
</td></tr></tbody></table>
Hogyan dolgozik a digitális fényképezőgép?

A digitális fényképezőgép használata ugyanolyan ügyességet és képzettséget igényel, mint a hagyományos fényképezőgépé, noha a két eszköz nem pontosan ugyanolyan módon készíti el a képeket. A két technikában azonban több a közös vonás, mint hinnénk.
A hagyományos fényképezőgép egy könnyű kis doboz, amelynek elején van az objektív, hátuljában pedig a film. Az objektív lencséi a filmre fókuszálják a fényt, a zár pedig megakadályozza, hogy a kép elkészítése előtt fény érje a nyersanyagot. A mechanika lehetővé teszi a film továbbítását, valamint a rekesz és az expozíciós idő beállítását.
Az egyetlen kényes pont a kereső. Egyszerűbb fényképezőgépekben külön lencsék szolgálnak a kereső számára, amely ily módon csak megközelítőleg mutatja ugyanazt a képet, amit az objektív a filmre vetít. A jobb minőségű tükörreflexes fényképezőgépek a keresőben látható kép előállításához is a főlencséket használják, így pontosan ugyanazt a képet látjuk a keresőben, ami a filmre exponálódik, és azt is jól meg tudjuk ítélni, hogy mi kerül a kép fókuszába.
A digitális fényképezőgépek alapvető alkatrészei ugyanazok, mint a hagyományos kamerákéi, az egyetlen lényeges különbség, hogy a film helyén töltéscsatolt áramkör (angol rövidítéssel: CCD) található. A CCD pixelek tömegeként érzékeli a képet, a kapcsolódó elektronika pedig kiolvassa a pixelek színét, és a kiolvasott értékeket elraktározza a memóriában.
A legegyszerűbb digitális fényképezőgépekben a memória be van huzalozva a kamerába, a drágábbakban a képek kivehető memóriakártyákon - lényegében tehát digitális filmen - tárolódnak. Ha a lehető legjobb minőségre törekszünk, akkor tömörítetlen formában kell elraktároznunk a képeket, ha pedig azt szeretnénk, hogy minél több kép férjen el a lemezen, akkor tömöríthetjük a felvételeket.
A fényképezőgépek többfajta "sűrítési" módot kínálnak, így rajtunk múlik, hogy a minőségi és mennyiségi szempontok közül melyiket részesítjük előnyben. Az egyszerűbb hagyományos fényképezőgépekhez hasonlóan az olcsó digitális kamerákban is külön kereső van, a drágábbak az egyaknás technikát használják. Sok digitális fényképezőgépet keresőként használható folyadékkristályos képernyővel is felszerelik.
A folyadékkristályos kereső nagyjából ugyanazokat az előnyöket nyújtja, mint a jobb tekercsfilmes gépek keresője, de kicsinyke méretei miatt nem pontosan látható rajta, milyen lesz a kép. A digitális fényképezőgépek másik sajátossága, hogy a kép beállításakor gyakorta teljesen nyitva van a rekesz, ami világos, tiszta képet eredményez a keresőben, de nem segíti annak megítélését, hogy pontosan mi kerül a fókuszba.
Nyílás (apertúra)
A nyílás (apertúra) az objektív még éles képalkotásra használható legnagyobb átmérője. Ezt az átmérőt azonban csökkenthetjük a fényrekesz (blende) szűkítésével, és ezáltal precízen szabályozhatjuk az objektíven keresztül bejutó fény mennyiségét. A rekesz nagyságát számok jelzik: 2, 3,5... 16, 22 - az első szám az objektív teljes fényerejét mutatja (a fényerő az objektív gyújtótávolságának és a nyílásnak a hányadosa), a többi pedig a rekesz szűkítésével módosított fényerőt. Minél nagyobb tehát a rekeszszám, annál kisebb a relatív nyílás, amin a fény bejuthat.
A rekesz méretétől függ a mélységélesség, vagyis az, hogy az élesre állított objektum előtt és mögött milyen távolságig lesznek a tárgyak élesek a képen. A blende szűkítésével nő a mélységélesség, nyitásával pedig csökken: minél nagyobb rekeszszámot állítunk be, annál szélesebb mélységi tartományban lesz éles a felvételünk.
Megvilágítási idő
A megvilágítási (zár-) idő szabja meg, hogy a fény mennyi ideig áradhat be a lencsén, így értéke döntően meghatározza az expozíciót.
A záridő általában 1/1000 másodperctől néhány másodpercig terjedhet, és beállításától függ, hogy a mozgó objektumok elmosódottak lesznek-e a képen, vagy élesek. Hosszú expozíciós idő esetén a mozgó tárgyak elmozdulhatnak, és a kamera rázkódása is gondokat okozhat. Rövid expozíciós idővel pedig akár egy vízesés vízcseppjeit is "megfagyaszthatjuk" a levegőben.


<table style="width: 483px; height: 160px;" align="center" cellpadding="1" cellspacing="1" width="483"> <tbody><tr> <td>
20020311auto.jpg
</td> <td>
20020311.jpg
</td> </tr> </tbody></table>
A bal oldali kép 1/15 másodperces záridővel készült, ennek következtében az autók egy része erősen bemozdult. Ilyen hosszú expozíciós idő esetén a kéz remegése miatt az egész kép hajlamos a bemozdulásra, hacsak nem helyezzük a fényképezőgépet állványra.

A jobb oldali kép sokkal kisebb zársebességgel (1/125 másodperccel) készült. A kép kompozíciója ugyan nem tökéletes, de szempontunkból most lényegesebb, hogy a járművek viszonylag élesek rajta Érzékenység
Bár a digitális fényképezőgépekben nincs film, érdemes néhány szót ejteni a 35 milliméteres fényképezőgépek filmérzékenységéről. Ez azt méri, hogy a film milyen gyorsan reagál a fényre. Ha egy fényképész tudja, hogy gyenge fényben kell dolgoznia, érzékeny filmet tesz a kamerájába.
Az érzékenységet ISO számmal mérik, értéke 64 és 400 közé esik. A nagy érzékenységű film hátránya, hogy képe szemcsésebb, a finom részleteket kevésbé jeleníti meg. A digitális fényképezőgépekben nincs film, de jó néhány típus ennek ellenére lehetővé teszi, hogy szabályozzuk a CCD érzékenységét, mégpedig - a filmmel ellentétben - akár felvételről felvételre. Akárcsak a hagyományos nyersanyag esetében, az érzékenység növelése itt is csökkenti a képminőséget, viszont egyfajta puha, meleg hangulatot kölcsönözhet a fotónak.

Móray Gábor

Forrás: www.origo.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Alapozó: Digitális fényképezés 2.

<bevezeto>A jó kép készítéséhez nélkülözhetetlen a helyes beállítások megtalálása. Digitális fotózással foglalkozó sorozatunk második része az expozíció, a gyújtótávolság és a fókusz fogalmait részletezi.</bevezeto>

Az expozíció beállítása

<table align="center"><tbody><tr><td>
</td></tr></tbody></table>
20020314digitalis1.jpg
A helyesen exponált kép se nem túl sötét, se nem világos. A helyes expozíciót a megvilágítási idő és a rekesz megfelelő beállításával érhetjük el. A gyakorlatban e két érték többfajta kombinációja is helyes expozíciót biztosít. Mivel azonban a rekesz nagysága kihat a mélységélességre, a megvilágítási idő pedig megszabja, hogy a mozgó tárgyak mennyire mosódnak el a képen, a különféle kombinációk eltérő eredményt adnak. Vegyünk egy példát: 1/1000 másodperc 2,8-as rekesszel, 1/500 másodperc 4-es rekesszel, 1/125 másodperc 5,6-os rekesszel, 1/60 másodperc 8-as rekesszel, 1/30 másodperc 11-es rekesszel, valamint 1/15 másodperc 16-os rekesszel egyaránt helyes expozíciót eredményezhet, ám a képek gyökeresen különbözni fognak egymástól. Ha 1/1000 másodpercet és 2,8-as blendét választunk, kis mélységélességű, de azon belül borotvaéles képet kapunk, míg 1/15 másodperccel és 16-os blendével a kép elő- és hátterében is minden éles lesz - helyesebben lenne, ha a kamera beremegésétől el nem mozdulnának a tárgyak.
A legtöbb fényképezőgép a fotós dolgát megkönnyítendő különféle automatikus expozíciós lehetőségeket kínál. A rekeszprioritási módban mi választjuk meg a rekeszszámot, és a kamera automatikusan beállítja hozzá a megvilágítási időt. Az időprioritási módban a záridőt választjuk ki, és a kamera ehhez állítja hozzá a blendét. A programozott automatikus módban pedig néhány ökölszabálytól függően az időt és a blendét is a kamera állítja be. Ez a megoldás helyes expozíciót garantál, de szűk teret ad a kreativitásnak.
A legtöbb fényképezőgép lehetővé teszi, hogy felülbíráljuk az automatikusan kiválasztott értékeket, és túl- vagy alulexponáljuk a képet. Ennek első ránézésre nincs sok értelme, de jól jöhet, ha a kamera automatikáját megzavarják a körülmények. Erről később még részletesen szólunk.

Gyújtótávolság
A fókusz- vagy gyújtótávolság az objektív jellemzője, és meghatározza, hogy az objektív milyen mértékben nagyítja fel a jelenetet. Az olcsó digitális fényképezőgépeken a gyújtótávolságot nem változtathatjuk. A drágább gépek már lehetőséget adnak zoomolásra, vagyis a fókusztávolság csökkentésére és növelésére, a professzionális kamerák pedig az objektív cseréjét is megengedik.
A digitális fényképezőgépek gyújtótávolságát általában a 35 milliméteres kamerákéval ekvivalens értékben adják meg, mivel a legtöbb felhasználó ezeket a fényképezőgépeket szokta meg. A tényleges fókusztávolság rövidebb a 35 milliméteres gépekénél, mivel a CCD kisebb, mint a 35 milliméteres film.
Az 50 milliméteres fókusztávolságú objektív se nem nagyítja, se nem kicsinyíti a képet. Az ennél nagyobb fókusztávolságú objektívek felnagyítják a tárgyakat, de szűkebb mezőt tesznek beláthatóvá (a teleobjektíveket kis látószögű lencséknek is nevezik), a kisebb gyújtótávolságú objektívek pedig kicsinyítenek, de szélesebb sávot mutatnak meg (emiatt nagy látószögű objektíveknek hívják őket).
Vigyáznunk kell arra, hogy a fókusztávolság változtatásával a perspektívát is módosítjuk. A nagy látószögű objektív mélységben kitágítja a perspektívát, a kis látószögű összenyomja. Bizonyos fényképezőgépek az optikai zoom mellett - vagy helyett - digitálisat is tartalmaznak. Ilyenkor zoomolásnál nem a fókusztávolság, csak a pixelek változnak, és a kép egyre inkább képpontjaira esik szét.


<table style="width: 478px; height: 163px;" align="center" cellpadding="1" cellspacing="1" width="478"> <tbody><tr> <td align="center" valign="top">
20020311jatszoter.jpg
</td> <td align="center" valign="top">
20020311jatszoter1.jpg
</td> </tr> </tbody></table>
A zoomolás erősen befolyásolja a fotó "térszerkezetét". A bal oldali kép hosszú gyújtótávolsággal (teleobjektívvel készül), a jobb oldalinál a fotós közelebb ment a témához, és rövid gyújtótávolságot állított be. A központi képelem ugyanakkorának látszik, de a jobb oldali fotón a perspektíva jóval tágasabb, a háttérben lévő objektumok (ház, autók) sokkal távolabbinak tűnnek, mint a kis látószögű beállítással készült fotón.

Fókusz
A fókusz az a távolság, amelyből a tárgyak élesen jelennek meg a képen. Az olcsó digitális kamerák fix fókusszal rendelkeznek, és a kis apertúrának köszönhetően nagy a mélységélességük, így minden olyan objektum éles a felvételen, amely egy megadott távolságon túl helyezkedik el.
A fejlettebb kamerák autofókuszosak, drágább masináknál pedig az élességállítás kézzel is módosítható. Mint később látni fogjuk, az autofókusz könnyen becsapható. Minden objektívhez tartozik egy minimális távolság, amelyen belül már nem lehet élesre állítani a képet.
Említettük korábban, hogy a kész fotón nemcsak az a tárgy lesz éles, amelyre ráfókuszáltunk, hanem azok is, amelyek előtte és mögötte bizonyos távolságon belül helyezkednek el. Ennek a sávnak a szélessége a rekesz nagyságától függ. Ha egy 50 milliméteres gyújtótávolságú objektívvel öt méterre fókuszálunk, és 16-os rekeszt állítunk be, három métertől a végtelenig minden tárgy éles lesz. Ha nyitjuk a blendét, és 4-es rekeszt állítunk be, az éles sáv a négy és nyolc méter közötti tartományra szűkül le.
A mélységélesség különösen kicsi abban az esetben, ha közeli tárgyat fotózunk, vagy teleobjektívet használunk. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy nem kell mindig a maximális mélységélességre törekednünk. Portrék esetében kifejezetten hasznára válik a képnek a kis mélységélesség, mert a modell így "leválik" a háttérről, és a háttér mellékes részletei nem vonják el a néző figyelmét a valódi témáról.

Móray Gábor

Forrás: www.origo.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Hír: Tinta nélkül nyomtat a miniprinter

Egy amerikai cég kutatói megtalálták a módját annak, miként lehet fotókat és dokumentumokat tinta nélkül kinyomtatni. Megoldásuk segítségével akár zsebben hordozható méretű printereket is lehet majd gyártani.
A Zink cég az instant előhívható filmes fényképezőiről ismert Polaroiddal közösen dolgozott ki egy új technológiát, ami lehetővé teszi a szöveg mellett fotók nyomtatását is tintapatronok alkalmazása nélkül. Az újításnak köszönhetően a zsebben hordható eszközöket, például fényképezőket vagy PDA-kat nyomtatási funkcióval is fel lehet vértezni. A megoldás márkaneve a Zero ink (vagyis nulla tinta) kifejezésből adódik, s hasonló ötleten alapul, mint a Polaroid régi instant fényképezőgépei.

20070131zink1.jpg

Nyomtatni is tud a digitális kamera
A papírba rejtik a tintát
A nyomtatási megoldás alapkövét egy speciális, a gyártó által szabadalmaztatott fotópapír képezi. Bár első látásra hagyományos lapnak tűnik, felületére színtelen festékkristályokat rögzítenek három rétegben, melyeket egy védőréteg óv a külső behatásoktól. A Zink nyomtatót sosem kell újratölteni, mivel nem is bocsát ki tintát, csupán hőt, amely aktiválja a speciális papír felületébe ágyazott kristályokat.
A színek aktiválásához minden réteg esetében eltérő időtartamú és hőfokú melegítésre van szükség, amelynek hatására az egyik réteg kristályai sárga, a másikéi vörös, a harmadikéi pedig kék színűre váltanak. Az egyes képpontok színeit így lehet kikeverni, a végeredmény pedig egy jó minőségű, időálló papírnyomat - ígérik a fejlesztők.


20070131zink.jpg

A bluetoothos zsebprinter
Egyelőre minifotókat nyomtat
Wendy Caswell, a fejlesztő cég vezetőjének közlése szerint az első Zink-nyomtatót tartalmazó termékek még az idén megjelennek. Ezek egyike egy Bluetooth és PictBridge szabványokat támogató, zsebre vágható printer, a másik pedig egy 7 megapixeles digitális fényképező lesz. Mindkét termék 2x3 colos, vagyis 5x7,6 centiméteres nyomatokat tud majd készíteni, s a mobil nyomtató várhatóan 20 ezer, a digitális kamera pedig 40 ezer forintnak megfelelő összegért lesz majd kapható. A Zink-fotópapírokat százasával tervezik piacra dobni, egy csomag 20 dollárba, vagyis nagyjából négyezer forintba fog kerülni.

Forrás: www.origo.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató

Majdnem minden, amit tudni akarsz a digitális fényképezőgépekről... de nem merted megkérdezni.
Az utóbbi évek, s így az idei nyár egyik slágerterméke a digitális fényképezőgép. Apró csemeték kattintgatnak ujjongva az állatkertben minden egyes bundás jószág láttán, frissen serdült fiatalemberek csempészik be a strandra mobillal egybenőtt digitális ketyeréiket, hogy további gyöngyszemekkel gazdagítsák bikinifotó-gyűjteményüket, vagy éppen komoly úriemberek húzzák elő öltönyük belső zsebéből az elsőre elegáns cigarettatárcának tetsző apró készüléket. A digitális fényképezőgép tehát divatcikk lett, hovatovább státusszimbólum. A vásárlás terén még tanácstalan olvasóinknak egy összefoglaló cikk keretében próbálunk segítséget nyújtani.

Célunk inkább a kezdő, a digitális fotózással most ismerkedő olvasóknak szánt segítség, így tehát ahol lehet, mellőztük a szakmai nyelvezetet. Nem törekedtünk a fotótechnikai alapismeretek átfogó leírására, hiszen ezzel a témával vaskos könyvek foglalkoznak, hogy is vetemedhet ilyesmire egy vékony cikk?
Egy kitalált digitális fényképezőgépet kreáltunk, elneveztük Digicamera XY1-nek, és képzelt tulajdonságokkal ruháztuk fel. A gép tulajdonságait a jól ismert táblázatos formában látod, ahogy például egy digitális fényképezőgépekkel foglalkozó tesztoldal vagy webshop oldalain. Ha valamely tulajdonság jelentése nem világos számodra, csak kattints a tulajdonság nevére, és részletesebb leírást, esetleg fényképes magyarázatot kapsz!
A gép márkája
Amennyiben lehetséges, válasszunk a fotózás vagy a digitális fényképezőgép gyártás terén ismert - és elismert - cég termékei közül! A noname gépek legtöbbször csak hangzatos reklámanyaguk alapján látszanak jobbnak, a gyakorlatban kevésbé jól használhatók, gyakran egyszerű webkamerát próbálnak fényképezőgépként eladni. Amennyiben az általunk megcélzott összegért - vagy némileg többért - találunk márkás gépet, válasszuk inkább azt!
Ilyen gépek, a teljesség igénye nélkül: Sony, Canon, Nikon, Olympus, Fujifilm, Konica-Minolta, Kodak, Pentax, Ricoh, Sigma, Sanyo, Kyocera, Panasonic komolyabb modelljei, Hewlett Packard komolyabb modelljei.

Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató II.

A gép formátuma

1.jpg

Ultrakompakt: A legkisebb, zsebben könnyen hordható gépek kategóriája. Előnyük a kis méret és súly adta kényelem. Hátrányuk, hogy sok esetben képességeik terén is elmaradnak az átlagtól, és a kis méretből adódóan használatuk néha kényelmetlen. Egyszerű hobbi- és amatőr használatra többnyire megfelelőek.
Kompakt: A digitális fényképezőgépek legszélesebb kategóriája, minden olyan, viszonylag kis méretű gép ide sorolható, amely egymagában sokféle fotós feladatra alkalmas. Előnyük a relatíve kis méret és súly, valamint a széleskörű használhatóság, hátrányuk a későbbi korlátozott bővíthetőség. Egyszerűbb modelljeik hobbi- és élményfotózásra, komolyabb modelljeik igényesebb amatőrfotózásra kiválóak lehetnek.
SLR-like: tükörreflexes kinézetű. Meglehetősen erőltetett kategória. Az olyan, kompakt csoportba tartozó, formára komolyabb gépeket sorolják ide, amik a tükörreflexes gépek kialakítására, külsejére emlékeztetnek. Nem jelent feltétlenül komoly tudású gépet is, de a legtöbbet tudó kompakt gépek ide sorolhatók. Jelesebb modelljeik az igényes amatőrök kedvelt eszközei, de ha valakit behatóbban érdekel a fotózás, akár kezdőgépként is megfelelő lehet.
Bridge: jelenleg nincs forgalomban ilyen gép. Egyfajta átmenet a komolyabb kompakt és a tükörreflexes (SLR) gépek között. Pl. a "tükörreflexes" keresővel ellátott Olympus Camedia E-10, ami azonban komolyabb társaitól eltérően nem cserélhető objektíves.
Tükörreflexes (D-SLR, vagy DSLR): a tükörreflexes keresővel ellátott, cserélhető objektíves digitális gépek csoportja. (DSLR = Digital Single Lens Reflex). Általában profi fotósok, vagy a fotózás iránt érdeklődő komoly amatőrök használják. Előnye az igény szerinti szabad bővíthetőség, megannyi kiegészítővel és objektívvel. Hátránya a mérete és a súlya, valamint az ára.
A gépváz anyaga
A gép külső borításának anyaga. Legtöbb esetben műanyag, de sok gép váza nem korrodálódó, könnyű fém (pl. alumínium, magnézium). A fémváz amellett, hogy elegánsabb, várhatóan tartósabb is, viszont megdrágítja a gépet (azonos kategóriájú gépek fémvázzal drágábbak), és jobban reagál a külső hőmérséklet változásaira. Ez nyáron előny, mert a gép könnyebben lehűl, télen viszont kellemetlen lehet kesztyű nélkül a jéghideg fémváz fogása.
A műanyagváz esetén nem kell feltétlenül fürdőszobai szappantartónk minőségére gondolni. Általában komolyabb szilárdságú műanyagokat használnak erre a célra.
Képérzékelő típusa
Legtöbbször a CCD, SuperCCD, vagy CMOS megjelölésekkel találkozunk. A legelterjedtebb jelenleg a CCD képérzékelős gépek csoportja. SuperCCD-t csak a Fujifilm gépeiben találunk, ez a cég saját fejlesztésű érzékelője. Nevének hangzatosságával ellentétben nem jelent feltétlenül jobb választást. Csak ez alapján ne döntsünk! Amennyiben nem drága, tükörreflexes gépet vásárolunk, a CMOS érzékelős gépeket lehetőleg kerüljük, mert a legolcsóbb és legrosszabb minőségű gépekbe raknak ilyen érzékelőt!
Szenzorhelyek száma
A képérzékelőn található érzékelőhelyek száma. Nem sokat mond számunkra vásárlás során.
Effektív pixelek száma
effektiv.jpg
A képalkotásban résztvevő tényleges képpontszám, milliószorosát megapixelnek hívjuk. Példánkban a 3,9 millió pixel 4 megapixeles gépet jelent. Ez talán a digitális fényképezőgépek köznyelvben is legismertebb jellemzője, azonban ne tekintsük a választásnál legfőbb szempontnak! A megapixelszám nem jelent automatikusan jobb képminőséget, csak nagyobb képméretet, ami természetesen magával hozhatja a jobb minőséget is, de ez a jellemző inkább mennyiségi, mint minőségi adat. Élmény- és hobbifotózásra válasszunk 2-3 megapixeles gépet.

Egy 2 megapixeles gép képe monitoron tökéletes nagyságban érvényesül, papírképre nagyítva pedig akár 10x15-ös (képeslap) méretben is kiváló fotót kaphatunk. Egy 3 megapixeles gép ajánlott nagyíthatósága papírképre 13x18 cm. Természetesen ennél nagyobb papírképen is jól mutathat fotónk. Amennyiben nem csupán amatőr felhasználásra szeretnénk gépet, vagy képeinket nagy méretű papíron szeretnénk látni úgy 4-5-6 megapixeles gépet válasszunk.



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató III.

Képméret
A gép által készíthető fotók hosszabb és rövidebb oldalának szorzata, pixelben megadva (pl. 2272x1704 pixel, ami egyenlő 3,9 megapixellel). Ha több értéket látunk, akkor ezen képméretek közül választhatunk a gép menüjéből.


Képarány
A készíthető fotó oldalainak aránya. Példánk esetén 2272:1704 = 4:3. A digitális gépek többsége 4:3 képaránnyal dolgozik. Ez monitorunk képaránya is, így azon jobban érvényesül. Vannak gépek melyeknél választható a 3:2-es hagyományos fotó-képarány is, és a digitális tükörreflexes gépek általában csak 3:2 képarányban dolgoznak. Az értéknek a fotók papírra nagyításakor lehet jelentősége. A laborok nagy része hagyományos 3:2 képarányban dolgozik (pl. 15x10 cm-es papírkép), de léteznek már olyan laborok is, amik a digitális 4:3 képaránynak megfelelő papírképet nagyítanak. Amennyiben nem találunk ilyen helyet és gépünk 4:3-os képeket készít, az sem nagy probléma, mivel bármely egyszerű fotószerkesztő programmala a kívánt méretre vághatjuk a fotót. De még enélkül sem dől össze a világ. Amennyiben a kép alsó és felső szegélyén nincs fontos képelem, úgy válasszunk úgynevezett "fill" nagyítást, így képünk kitölti a papíméretet, de alul-fölül lemarad egy kis szegély. Ha fontos a kép egésze, kérjünk a laborban "fit" nagyítást, így egész fotónk a papíron lesz, viszont a kép oldalainál vékony fehér szegély marad, amit otthon levághatunk, ha zavaró.


Érzékenység
Gépünk fényérzékenységét jelöli, filmes mértékegységgel (ISO) számolva. A gépek többsége ISO 100 érzékenységet használ, ezt tekintsük alap érzékenységnek! Sok gépen lehetőség van ennél az értéknél nagyobb vagy kisebb érzékenység beállítására is. Ha kisebb érzékenységet állítunk(tegyük fel ISO 50-et), úgy tisztább, kevesebb zajt (zavaró "mákosodást") tartalmazó fotót kapunk, de hosszabb ideig kell exponálnunk, hogy a kép kellően világos legyen. Alacsony érzékenység használata kellően világos, napsütéses helyen javasolt. Ha belső térben, vagy sötétebb helyen szeretnénk fotózni, akkor célszerű nagyobb érzékenységet (ISO 200, 400, 800 stb.) választani, mert így gépünk rövidebb idő alatt exponál és például a gépet kézben tartva sem rontja a fotót kezünk remegése, illetve a mozgó fotótémánk nem mozdul el ennyi idő alatt. A nagyobb érzékenység viszont rontja képeink minőségét. Zajos, "mákos" fotókat kaphatunk eredményül, melynek mértéke az érzékenység nagyságától is függ.


Zoom nagylátószögnél, zoom tele-állásban
A példánkban látott 35 mm, a zoomtartomány alsó értékét jelöli, a 105 mm pedig a zoom felső határát. A zoomtartomány nagyságát könnyen kiszámíthatjuk, ha a nagyobb milliméter értéket elosztjuk a kisebbel. Ez esetünkben 105/35 = 3. Tehát gépünk 3x-os zoomra képes. Ez azonban csak felületes adat, aki további részleteket szeretne megtudni, olvassa tovább ezt a részt!
Tehát a zoom két végpontját a legkisebb és az elérhető legnagyobb gyújtótávolság határozza meg. Ezt milliméterben számoljuk. A gyújtótávolság a gyakorlatban azt mutatja meg nekünk, hogy gépünk objektívje milyen széles szögben lát. Alapobjektívnek az 50 mm-es gyújtótávolságú objektíveket tekintjük. Minél kisebb a gyújtótávolság, az objektív annál nagyobb területet képes befogni. Az érték minél nagyobb, annál keskenyebb területet fog be, de annál messzebbre is lát. A befogott szöget látószögnek nevezzük. 50 mm alatti érték esetén nagylátószögről beszélhetünk, az 50 mm-nél nagyobb tartományban dolgozó objektívet teleobjektívnek hívjuk. A digitális fényképezőgépek esetén a könnyebb átszámíthatóság érdekében az előzőekben írt, filmes értékekkel számolunk, holott objektívjeik nagyon kis gyújtótávolságon dolgoznak. Egyszerűbb, olcsóbb digitális fényképezőknél, vagy a tükörreflexes gépek egyes cserélhető objektívjeinél találkozhatunk fix gyújtótávolság értékkel is, például 38 mm. Ebben az esetben fix objektívről beszélünk, ami nem rendelkezik zoom lehetőséggel és mindig ugyanazt a méretű a képmezőt fogja be. Lássuk példánkat!
Példagépünk jelen esetben 35 mm-es (hagyományos filmes) értéknek megfelelő (nagy)látószöget ad. Ez a szög, kb. vízszintesen 54,4 fok, de az átszámításába most hosszadalmas lenne belemennünk. A 35 mm-es érték kb. a kompakt digitális gépek átlagos értéke. Ha az induló érték ennél kisebb, akkor gépünkkel nagyobb területet tudunk lefényképezni. Ez például kisebb belső helységben jöhet jól, vagy, ha nagy a rokonságunk és szeretnénk, ha mindenki a képen lenne. Néhány digitális gép akár 28 mm-nek megfelelő látószöget is adhat. Amennyiben fontos a nagyobb terület befogása, pl. épületfotónál, vagy nagyobb embercsoport, tárgy, viszonylag közelről való fotózásánál, úgy inkább ilyen értéknek megfelelő gépet keressünk. A nagylátószög hátránya a viszonylag komoly képtorzítás lehet.

A másik véglet a zoomobjektív teletartománya. Ez esetünkben 105 mm, ami az előző (35 mm) érték háromszorosa, tehát 3x-os zoomot jelöl. Sokkal kisebb látószöget ad, kb. 19,4 fokosat, de így messzebb is ellátunk a segítségével. A 100 mm körüli tartomány kiválóan alkalmas pl. portrék készítésére.
Láthatjuk, hogy kizárólag a zoom nagyságának figyelembevétele tévútra vezethet minket. Mindig keressük meg hozzá a gyújtótávolság értékeket, hogy megbecsülhessük az objektív által befogható képterület nagyságát, a látószöget is! Egy 38-380 mm közötti, és egy 28-280 mm gyújtótávolság között dolgozó gép is 10x-es zoomra képes, használatukban mégis jelentős eltérések lehetnek. Az első gép alapesetben (38 mm) kisebb látószöget ad, így pl. belső terek fotózására kevésbé alkalmas, végállásban (380 mm) azonban messzebbre láthatunk vele, így pl. vadon élő madarak fotózására alkalmasabb lehet. A második gép pedig alapban (28 mm) nyújt jobb látószöget, így pl. épületfotózásnál nagyobb sikereket érhetünk el vele.


zoom.jpg

A gépek nagy része 2-3x-os zoomal szerelt. Ez tökéletesen elég lehet minden hétköznapi fotóstéma megörökítésére. Nagy szabadságot ad nekünk a képkivágás helyes megválasztásában. Nagyobb zoomos gépet csak extra igények esetén válasszunk, például, ha természetben szeretnénk állatfotókat készíteni, bár ennek sikeréhez még nem feltétlen garancia a nagy zoom. A nagy zoommal kapcsolatban azonban két dolgot vegyünk figyelembe. Egyrészt a nagyítással együtt minden esetben a képminőség is romlik, , bár ez a minőségromlás hobbi szinten még elfogadható képet jelent. Másrészt a zoom növelésével fokozottan növekszik a kezünk természetes remegése által keltett "berázásveszély", melynek végeredménye az életlen kép. Ez sosem a gép hibája, hanem a fotósé, főként ha nagy zoomal gyengébb fényviszonyok között akart fotózni. Félhomályban, szobabelsőben, este lehetőleg kerüljük a nagy zoom használatát!
Lehetőségünk van - korlátozottan - gépünk gyújtótávolság-tartományának növelésére vagy csökkentésére kiegészítő objektív konverterek megvásárlásával, főleg olyan gépek esetén, amelyek rendelkeznek az objektívház körüli adapter-menettel. Erről bővebben az "Adapter-menetátmérő" részben szólunk.



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató IV.

Digitális zoom
digizoom.jpg
A fent vázolt - optikainak nevezett -zoomon kívül szinte minden gépben használhatunk digitális zoomot is, kivéve például a komolyabb tükörreflexes gépeket. Míg az optikai zoomnál valós nagyítást kapunk, úgy a digitális zoom nem nyújt tényleges nagyítást, így részletesebb képet sem, csupán a meglévő képadat digitális kinagyítását, hasonlóan ahhoz, ahogy egy fotószerkesztő programban nagyíthatjuk a képünket utólag. Előnye abban rejlik, hogy mindez még a gép belsejében végbemegy és nem egy már tömörített, feldolgozott képpel tesszük meg. Átlag amatőr felhasználásban ennek nincs túl nagy jelentősége. Különösebb figyelmet ne szenteljünk ezen adatnak!


Képstabilizátor
Újabban nagy reneszánszát éli ez a tulajdonság. Előnye, hogy kezünk természetes remegését a stabilizátor megpróbálja kompenzálni, így gyengébb fényviszonyok között, vagy nagyobb zoommal, kézből is van esélyünk éles kép készítésére. Használata azonban viszonylag korlátozott, végtelen ideig nem képes kiszűrni a remegést, tehát ne várjunk tőle csodát. A gép árát megdrágítja, de például 10x-es zoom körüli gépeknél nagyon ajánlott ilyet választani.


Automata élességállítás (vagy autofókusz, AF)
Ez esetben a gép önmaga állítja be a kép élességét. Néhány nagyon olcsó gép nem rendelkezik automata élességállítással. Ezeket fix fókuszos gépeknek nevezzük. Az ilyen gépek képein bizonyos távolságtartományon belül (például 60 centimétertől végtelenig) minden éles. Legnagyobb előnye a fix fókuszos gépeknek, hogy megspórolják a gép automata élességállításának sokszor több másodperces idejét, így szinte azonnal lehet velük exponálni.
Az automata élességállítással rendelkező digitális fényképezőgépek többsége az ún. kontraszt érzékelés elvén állítja be az élességet. Legtöbbjük erre a kép közepén lévő területet veszi figyelembe, de vannak gépek amelyeknél magunk is meghatározhatjuk, hogy a képmező melyik területét használja élességállításra. Általában a keresőben, vagy a hátsó LCD kijelzőn a képmezőben lévő kis négyzet (téglalap) jelzi az éppen aktív fókuszmezőt. Az automata élességállítás előnye, hogy kényelmes és általában pontos, hátránya, hogy több másodpercig is eltarthat, így közben könnyen lemaradunk a valóban megörökíteni kívánt témáról.

A kontraszt érzékelős éllességállítást úgy bírhatjuk gyorsabb és megbízhatóbb munkára, ha eltérő fényességű, nagy kontrasztkülönbségű területekre próbálunk élesíteni. Csíkos, kockás, erősen mintázott felületeken a gép könnyebben megtalálja az élességet, mint például egy sima fehér falon - ez utóbbin valószínűleg egyáltalán nem fogja. Szintén gondot jelenthetnek a gyengébb fényviszonyok. Itt nem kell koromsötétre gondolnunk, hiszen az autofókusznak sokszor elég egy félhomályos szoba is, hogy nehezen boldoguljon. A következő pontban ennek lehetséges megoldásáról írunk.


Autofókusz-segédfény
segedfeny.jpg
Gyengébb megvilágítás esetén, például szobabelsőnél gyakran előfordul, hogy rendelkezésre álló fény nem elegendő a gép automata élleségállító rendszere számára. Ilyenkor egyszerűen képtelen beállni, és ide-oda hintázik, bizonytalankodik az élességállítás, vagy életlen kép a végeredmény. Ennek kiküszöbölésére némely gép rendelkezik ún. autofókusz-segédfénnyel.

Ez egy kis lámpa vagy lézer fényforrás, amely az élességállítás közben rövid időre felvillan és megvilágítja a fókuszáláshoz szükséges sötétebb területet. Ha szerencsénk van, akkor ez a fény elegendő lehet, hogy gépünk megtalálja a helyes élességet, bár ez nem minden esetben garantált. A segédfény hatótávolsága is korlátozott, leginkább 2-3 méter távolságra hatásos, az erősebbek esetleg 5-7 méterig nyújthatnak segítséget.


Kézi élességállítás
Nem minden szituációban célszerű az élességállítást a gép automatikájára bízni, illetve vannak esetek, amikor az automatika nem dolgozik megfelelően. Ilyenkor jól jön, ha az élességet mi magunk is beállíthatjuk. A kisebb gépeknél általában a menüből választhatjuk ki a kézi élességállítást, a kép élességét pedig a hátsó LCD kijelzőn kell ellenőriznünk, ami viszonylag gyenge felbontású ahhoz, hogy kellően pontosan élesre állítsuk a képet. Több gépen segítségképpen megjelenik egy mérőskála, amely az élesség távolságát mutatja, vagy a kép középső részét kinagyítja a gép, hogy jobban láthatóvá váljék a megfelelő élesség. A gépek nagy részén a megfelelő élesség esetén visszajelzést is kapunk egy kis világító pont formájában.

Nagyobb kompakt gépek esetén az objektívház elején lévő, forgatható gyűrűvel állíthatunk manuálisan élességet, hasonlóan a komolyabb filmes gépekhez. Ez nemcsak érzetben, gyorsaságban, de általában pontosságban is jobb eredményt ad.


Normál fókusztartomány (közelpont)


afnormal.jpg



Itt azt a távolságértéket láthatjuk, amelyen belül, vagy amelytől indulva a gép autofókusza képes élességet állítani. Példánkban 50 cm szerepel, tehát alapesetben a gép 50 cm és végtelen távolság között képes élességállításra. Ebben az állásban egy 30 cm-re lévő tárgyra gépünk nem tud ráfókuszálni.



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató V.

Makró fókusztartomány (közelpont)


afmacro.jpg


Lásd az előző pontban leírtakat, azzal a különbséggel, hogy a gépek többségén találunk átkapcsolási lehetőséget makró tartományra (azaz apró, általában közeli dolgok fényképezésére). Ez az érték azt a közeli tartományt mutatja, amelyen belül gépünk képes élességállításra. Fenti példánk esetén, makró állásra kapcsolva digitális fényképezőgépünk 5 és 50 cm között képes élességet állítani. Például, ha 20 centiméterről szeretnénk egy pénzérmét fotózni, abban az esetben célszerű használnunk e módot. Vannak gépek, amelyeknél a normál és a makró élességállítás között nincs átkapcsolási lehetőség, de ettől függetlenül ugyanúgy képesek makró képek készítésére is.


Fehéregyensúly beállítása

feheregyensuly.jpg
Szemünk és agyunk máshogy érzékeli a látható fényt és annak hatását a környezetre. A különböző fényforrások (pl. napfény, izzólámpa, fénycső) fénye egész más hatással van az általuk megvilágított tárgyak és a környezet színeire. Egy fehér papírlapot napfénnyel, vagy egy fénycsővel megvilágítva például más színt kapunk, de agyunk ezt a színt fehérre kompenzálja, így mi mindkét esetben fehérnek látjuk a lapot. A fényképezőgépek erre nem képesek, ezért, hogy az adott tárgy mindig a helyes színét adja vissza a képen, meg kell határozni számára, hogy a kép milyen fényforrással van megvilágítva, ellenkező esetben képeink például kékes, vagy sárgás színben tündökölnek majd az eredeti színek helyett. A gépek nagy része a fehéregyensúly beállítását automatikusan is elvégzi (Auto White Balance), de több gépnél lehetőségünk van előre meghatározott beállításokat választani. Ezek például a napfény, vaku, felhős, izzólámpa, fénycső módok, melyeket az adott szituációtól függően választhatunk ki. Még komolyabb gépek esetén manuálisan is beszabályozhatjuk az úgynevezett fehéregyensúlyt. Általában fehér falfelület, vagy papírlap jó referenciának, melyre a keresőt ráirányítva (vagy lefotózva azt) megadhatjuk gépünknek, hogy ezt a színt értelmezze ezután fehérként. Így nagyobb esélyünk lesz, hogy képünkön a helyes színeket kapjuk vissza.


Objektív fényereje - rekesz (blende)
fenyero.jpg
Tömören fogalmazva a rekesszel (blendével) szabályozhatjuk az objektíven keresztül a gépbe jutó fény mennyiségét. Ez egy objektíven belül elhelyezkedő, kis lamellákból álló szerkezet, közepén nagyjából kör alakú réssel. A rés átmérőjét szabályozva csökkenthető, illetve növelhető a bejutó fény mennyisége. Vannak esetek, pl. tűző nap, amikor egész szűkre állított rekesszel is kellően sok fény jut be a kellően exponált képhez, míg egy gyengébben megvilágított helyen tágabbra kell vennünk a rekeszt, hogy kellően megvilágított legyen fotónk.

Az objektív fényereje egyszerűen megfogalmazva annyit jelent, hogy melyik az a legtágabb rekesz, amit beállíthatunk. Ezt egy számértékkel jelölik, mely minél kisebb, annál "fényerősebb" az objektív. Például digitális gépeknél F2.8 egy átlagos fényerőnek mondható. Az objektívek fényereje a zoom (gyújtótávolság) növelésével általában csökken, ezért ilyen számokkal is találkozhatunk: F2.8-F4.5. Az első érték az objektív nagylátószögnél adott fényerejét, a második érték a zoom végállásában (tele) adott fényerejét mutatja. Vannak digitális fényképezőgépek, melyeknél a zoom növelésével sem csökken a fényerő. Ez nagyon jó minőségű objektívre utalhat. Példánkban találkozunk egy harmadik számmal is: F8. Ez a gépen beállítható/elérhető legnagyobb rekeszérték (vagyis legszűkebb rekesz).

Példánknál maradva, alap nagylátószögnél használva a gépet rekeszértékünk F2.8 és F8 között változtatható, teljes zoomot használva pedig (teleobjektívnél) F4.5 és F8 között. Az alap rekeszérték-sor: 1 - 1.4 - 2 - 2.8 - 4 - 5.6 - 8 - 11 - 16 stb. Ezek az egész értékek. Egy értéknyi ugrás fele akkora fénymennyiséget jelent. Természetesen a gépek többsége ezen értékek közötti 1/2, vagy 1/3 értékeket is képes beállítani. A gépek egy része a beállítást automatikusan végzi, de sok gépen emellett magunk is meghatározhatjuk ezt a értéket, a megfelelő határok között.



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató VI.

Minimum záridő, maximum záridő
zarido.jpg
A záridő (megvilágítási idő) segítségével határozhatjuk meg, hogy gépünk milyen hosszú ideig exponáljon. Az előző pontban írt rekesszel együtt tehát a két legfontosabb tényezője annak, hogy fotónk mennyire lesz sötét, vagy világos. Könnyű megérteni, hogy nyári napsütésben például egész rövid idő is elég lehet ahhoz, hogy gépünkbe megfelelő mennyiségű fény jusson, míg pl. egy barlangban fényképezve sokkal több időre van szükség, hogy elég fény jusson a gépbe. A záridő tartomány akár több ezred, vagy tízezred másodperctől, több másodpercig (komolyabb gépeken percig is) terjedhet.

A példánkban közölt min. záridő tehát azt jelenti, hogy gépünk 15 másodperc időtartamig képes exponálni, az 1/2000 max. záridő ( a másodperc 2000-ed része) pedig a legrövidebb megvilágítási időtartomány, amelyre gépünk képes. Szép éjszakai felvételekhez több másodperces záridő (és állvány) javasolt, egy gyalogló ember olyan 1/60 másodperces idővel már sikeresen "kimerevíthetünk" a képen, egy száguldó sportkocsihoz viszont legalább 1/500, vagy még rövidebb záridő szükséges. Itt is igaz, hogy fele akkora záridő, fele akkora fénymennyiséget jelent. Lehetőség van természetesen 1/2 vagy 1/3-nyi lépésben is állítani a záridőt azokon a gépeken, amelyek megengedik a kézi állítást. A gépek egy része ezt a beállítást maga határozza meg.


Beépített vaku
Általában a legtöbb digitális fényképezőgép rendelkezik valamilyen beépített vakuval, kivéve - költségcsökkentés címén - a nagyon olcsó, egyszerű gépeket és a legdrágább profi szerkezeteket, amelyeknél már egy beépített villanó megléte inkább felesleges tényező. Kétféle belső vakuval találkozhatunk. Az egyszerűbb, kisebb kivitelű gépeken a sima, előlapra szerelt beépített vakuval, a kicsit komolyabb gépeken pedig az úgynevezett felnyíló (pop-up) vakuval, mely a váz tetején-közepén, gombnyomásra vagy kézzel nyitható. Az előbbi az olcsóbb kivitel, de sajnos a sima beépített vakus kis gépek hajlamosabbak az ún. vörösszem-effektusra, valamint előfordulhat, hogy egyes esetekben a gép objektívjének árnyéka is rákerül a képre vakuzáskor. A felnyíló vakunál ez ritkább, mivel messzebb kerül a váztól és az objektívtől, viszont mechanikus mivolta miatt kicsit sérülékenyebb.


A vaku erőssége
A beépített vakuk - egyéb beállításoktól függően - általában 2-3, az erősebbek 4-5 méterig nyújtanak jó megvilágítást. Az erősség a beállított rekesz és az érzékenység függvényében is változhat. A vaku erősségét az ún. kulcsszám adja meg. A digitális gépek beépített vakujai általában 10-14-es kulcsszámúak, a komolyabb külső vakuk akár 40-50, vagy még nagyobb kulcsszám-értékűek.


Külső vakucsatlakozás
vaku.jpg
Ha beépített vakunk fényereje, vagy szolgáltatásai nem nyújtanak számunkra kellő alternatívát, úgy válasszunk olyan gépet, amelyen külső vaku csatlakozására is van mód. Ez történhet ún. szinkronkábel segítségével, mely olcsóbb megoldás viszont a vakut a kábel végén kézben kell fognunk, vagy vásárolnunk kell hozzá külön vakusínt, amire elhelyezhetjük. A másik megoldás az ún. vakupapucs, így a gépre helyezhető a külső vaku.

Hátránya, hogy a felrögzítve nincs vele olyan szabadságunk a vakufény irányának meghatározásában. A külső csatlakozással rendelkező gépek jó részén mindkét megoldást megtaláljuk, de előfordulhat, hogy csak egyfélét.


Vakumódok
Itt a vaku viselkedését határozhatjuk meg. Ezen beállítások közül némelyik már az egészen egyszerű gépekben is elérhető. Nézzük az ismertebb beállításokat:
Auto: a fényviszonyoktól függően a gép maga dönti el, hogy szükséges-e bekapcsolnia a vakut, vagy sem.

Off: kikapcsoljuk vele a vakut, így semmilyen esetben nem fog villanni. (például múzeumban, ahol tilos vakut használni)

vakumod.jpg
Fill-in:
magyarul derítő vakuzás. Leggyakrabban napsütéses időben használhatjuk, ahol ugyan elegendő a fény, de pl. a felülről tűző déli nap miatt egy arcon erős árnyékok keletkeznek. Egy gyengébb derítővakuval az arcra villantva csökkenthetjük a kellemetlen árnyékokat.

Anti red eye (red eye reduction): magyarán vörösszemhatás-csökkentés. Portréalanyunknál esetleg fellépő vöröszszem-effektust próbálja csökkenteni azzal, hogy elővillanásokkal beszűkíti a fotóalany íriszét. Nem mindig hatásos, de segíthet.

Slow-sync: lassú szinkron. Hosszabb záridőt választ a gép, így nem csak az előtér - a vaku pár méteres hatósugarán belül - hanem a háttér is megfelelően exponált lesz. Például akkor kell ezt alkalmaznunk, ha éjszaka készítünk portrét egy szép műemlék előtt és azt szeretnénk, hogy ne csak a portréalany, de a háta mögötti műemlék is jól látszódjon. Állvány használata kötelező hozzá!



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató VII.

Expozíció-kompenzáció
expcomp.jpg
Ha gépünket valamely automata módban használjuk, a fénymérés után maga állítja be a szükségesnek ítélt rekeszt és záridőt. Vannak azonban esetek, amikor a gép által mért értékeket felül kell bírálnunk, hogy szépen megvilágított képet kapjunk. Az expozíció kompenzáció segítségével "sötétíthetünk", vagy "világosíthatunk" a képen. Példánkban -2 EV és +2 EV fényértékek között állíthatunk. A gép által mért értéket vesszük 0 EV-nek. Ehhez képest állíthatunk be -2-vel kisebb, vagy +2-vel nagyobb fényességi értéket.

1 EV fényérték megfelel a fentiekben írt 1 rekesz- vagy zársebesség-értéknek. Általában 1/2 vagy 1/3 lépésenként állíthatunk. Ez a funkció általában az egyszerűbb, automata gépeken is megtalálható.


Fénymérés módja
Gépünk a szükséges rekeszértéket és a záridőértéket a fénymérés során határozza meg. Ez általában a fényképezőgép expozíciós gombjának félig lenyomásakor történik meg. A fénymérés módjának állításakor azt szabályozzuk, hogy gépünk a képterület mely részein mérjen fényt, illetve mely területeket vegyen elsődlegesen figyelembe. Nem minden gépen állítható e funkció. A leggyakrabban használt fénymérési módok:
fenymeres.gif
Evaluative (kiértékelő):
A gép a képmező több pontján mér fényt és ezek eredményeit kiértékelve határozza meg a szükséges beállításokat. Általában bármely átlagos szituációban használható, főleg, ha a kép megvilágítási viszonyai egyenletesek (nincs pl. erős fényforrás a sarokban, stb.) Az egyszerűbb gépek csak ezt a funkciót használják. Egyes gépeknél mátrix fénymérésnek nevezik.
fenymeres2.gif
Center-Weighted (középre súlyozott):
A gép a képmező egészén mér fényt, de kiértékelésekor leginkább a kép középső részének fényviszonyait veszi figyelembe és csak kisebb súllyal a kép többi részén mért értékeket.

fenymeres3.gif
Spot (pont):
A gép a képmező középpontján mér fényt, és ez alapján határozza meg a rekesz és záridő beállításokat. Akkor lehet fontos, ha kiegyensúlyozatlan fényviszonyok esetén csak a kép közepén lévő főtéma (vagy annak részletének) helyes megvilágítása fontos. Egyes gépeken az ennek megfelelő mérést Partial (parciális) fénymérésnek hívják, amely részben megegyezik a Spot méréssel, de némileg nagyobb területen mér, így olyan pontos mérésre nem alkalmas, mint a Spot.


Rekesz-előválasztás
Félig automata mód. Ezt választva magunk szabályozhatjuk a rekeszértéket, a megfelelő határok között és a gép automatikája állítja be hozzá a megfelelőnek ítélt záridőt.


Záridő-előválasztás
Az előző ponthoz hasonlóan félig automata mód. Mi állíthatjuk be a kívánt záridőt, és a gép határozza meg mellé a jónak ítélt rekeszértéket.


Adapter-menetátmérő
adapter.jpg
Egyes digitális fényképezőgépek objektívházához csatlakoztatható külön vásárolható adaptergyűrű, amely a teleszkóposan kinyúló objektívet veszi körbe. Szerepe kisebb fokban a sérülékeny objektív védelme. Másrészt viszont az adapter eleje is menetes, amelyre ugyanolyan menetátmérőjű kiegészítők helyezhetők fel, ezzel gépünk képességeit megsokszorozhatjuk. Ezen kiegészítők legtöbbször a fotózásban használt szűrők, vagy az objektív látószögét befolyásoló nagylátószögű, illetve telekonverterek lehetnek.
A menetátmérő arról tájékoztat, hogy milyen átmérőjű gyűrűt kell keresnünk a boltokban. Az ilyen gépekhez létezik drágább gyári és olcsóbb utángyártott gyűrű is.


Sorozatfényképezés
Szinte bármely gép rendelkezik a sorozatfényképezés képességével, melynek beállítása után az exponáló gombot folyamatosan nyomva tartva egymás után készülnek képeink. Ezen adatokból azt tudjuk meg, hogy gépünk milyen gyors egymásutánban képes fotókat készíteni, illetve maximálisan mennyi képet tud egymás után fényképezni egy sorozaton belül. Ha eléri a maximális képszámot, akkor a gépnek mentési időre van szüksége, hogy az elkészült fotókat eltárolja. Ez akár többször 10 másodperc is lehet. Ezután a sorozatfényképezés folytatható. Példa fényképezőgépünk 2 képet készít egy másodperc alatt és teszi mindezt maximálisan 10 kép hosszig. Átlagosan kb. 1,5-2 képkocka sebességet érnek el a gépek, de akad olyan modell amely 4-5 képkocka/másodperc sebességre is képes, de ez esetben csak néhány képet képes elmenteni, vagy kisebb képméretben képes ezt a sebességet hozni. Akadnak 8-10 képkocka/másodperc sebességre képes gépek is, de nagy általánosságban ezek jóval kisebb képmérettel dolgoznak, mint a gép által egyébként elérhető legnagyobb képméret.



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató VIII.

Mozgóképfelvétel
Az állóképek világán túl szinte minden digitális fényképezőgép alkalmas valamilyen minőségű videófelvételre is. Ez alól jelenleg technikai adottságaik miatt kivételek a komolyabb tükörreflexes gépek, többnyire azért is, mert az ilyen gépet vásárló réteg nagy része nem igényli ezt a kommersz funkciót. Azt tartsuk szem előtt, hogy fényképezőgépünk filmfelvevő képessége nem lesz egyenértékű egy digitális, vagy analóg videókamera képességeivel és viszont is igaz, hogy egy videókamera állókép-készítési képessége nem mérhető össze egy digitális fényképezőgép fotóminőségével és lehetőségeivel.

Átlagosan 320x240 képpontos videót készíthetünk 15 képkocka/mp sebességgel, de egyre gyakrabb a 640x480 képpont méretű, 30 képkocka sebességű videó lehetősége is. A készíthető mozgókép hossza is gépenként változhat, általában 30 másodperc, illetve néhány perc egyszeri felvételére van lehetőség, de több gép kínál végtelen felvételi lehetőséget, amely természetesen a memóriakártya beteltével véget ér. A gépek nagy része hangot is képes felvenni a mozgókép mellé, a zoom lehetőségét azonban sok gépen letiltották, mivel a zoommotor belehallatszik a hangfelvételbe.


Távvezérlés
tavvez.jpg
A távvezérelés lehetősége az olcsóbb gépeknél nem adatott meg. Általában vezetékes vagy infra elven működő távvezérlőt használhatunk. Néhány gépen akár mindkettőre lehetőség van. A távvezérlés abban az esetben segíthet, ha nincs módunk a gép mögé állni, vagy pl. esti, hosszú záridős felvételeket készítünk állványról és a gép legkisebb remegésének kiszűrése érdekében távkioldóval exponálunk.
[FONT=Arial,Helvetica,sans-serif][FONT=Arial,Helvetica,sans-serif]

Állványmenet
Gépünket fotóállványra erősíthetjük e szabványmenet segítségével. Anyaga legtöbbször műanyag, kicsit drágább gépeknél fém. Jó ha az állványmenet egy vonalban van az objektív középtengelyével, mivel pontosabb panorámaképek készítését teszi lehetővé, de ez ne legyen döntő szempont a választásunknál, mert az átlagos gyakorlatban ennek szinte semmi jelentősége.


Önkioldó
Ezzel a képességgel szinte minden gép rendelkezik, még az olcsóbbak is. Segítségünkre lehet, ha például mi is szerepelni akarunk a családi csoportképen. Általában 10 másodpercre időzíthetjük a gépet, melynek végén megtörténik az expozíció. Némely gépen rövidebb, 2-3 másodperces késleltetés is beállítható, ez abban az esetben segíthet, ha nincs távvezérlőnk és állványról fényképezve a 2-3 másodperc elég, hogy lecsillapodjon a kezünk által az állványban keltett remegés.


Időzített sorozat
Elég ritkán találkozhatunk e képességgel. Beállításával gépünk a beállított időközönként (pl. percenként vagy óránként) készít egy képet. Az így kapott képeket összefűzve érdekes sorozatot kapunk például egy virág kinyílásáról, vagy a napfelkeltéről.


Memóriakártya típusa
Arról tájékoztat bennünket, hogy milyen fajta memóriakártyát fogad gépünk. A leggyakoribb típusok:
<table style="border-width: 0px; width: 100%;" cellpadding="0" cellspacing="5"><tbody><tr><td style="width: 3%;"> </td><td style="width: 6%;">
cf.jpg
</td><td valign="top">CompactFlash (CF): a legrégebben piacon lévő, és talán legelterjedtebb kártyaformátum. Olcsó, és cikkünk írása idején már a több gigabyte kapacitású kártyák is elérhetőek. Létezik Type I. és Type II. verziója, melyek leginkább csak vastagságukban különböznek egymástól. A Type I. foglalatot használó gépekbe nem illeszthető Type II. kártya, fordítva viszont igen.
</td></tr><tr><td> </td><td>
md.jpg
</td><td valign="top">MicroDrive (MD): CompactFlash Type II. kártya méretű, kis, mozgó alkatrészt is tartalmazó háttértároló. Korlátozottan sérülékeny, viszont nagy kapacitásához képest relatíve olcsó és egyes gépekben kellően gyors is. Sok CompactFlash Type II. foglalatos gép fogad MicroDrive-ot is.
</td></tr><tr><td> </td><td>
sm.jpg
</td><td valign="top">Smartmedia: egyes (használt) gépekben még találkozhatunk vele, de lényegében, korlátozott tárolókapacitása miatt már nem élő kártyaformátum.
</td></tr><tr><td> </td><td>
sd.jpg
</td><td valign="top">Secure Digital (SD): Rendkívül kis méretű, egyre népszerűbb kártyaformátum. Az adatokat saját kódolással tárolja. A CF kártyákhoz képest még némileg magasabb az ára.
</td></tr><tr><td> </td><td>
mc.jpg
</td><td valign="top">MultiMedia Card (MMC): az előbbi kártya közeli rokona. Méretben megegyeznek, de az MMC kártya hagyományos, kódolatlan formában tárol.
</td></tr><tr><td> </td><td>
xd.jpg
</td><td valign="top">xD: a jelenlegi legkisebb méretű kártyaformátum. Több gyártó is ezt a fajtát használja gépeiben. Azonos kapacitású társaihoz képest ára viszonylag magas.
</td></tr><tr><td> </td><td>
ms.jpg
</td><td valign="top">Memory Stick: A Sony cég házi formátumaként indult kártyatípus, de mára több gyártó is alkalmazni kezdte gépeiben. Relatíve magas az ára.

Forrás: www.fotoonline.hu
</td></tr></tbody></table>[/FONT][/FONT]
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató IX.

Géphez csomagolt memóriakártya
A legtöbb digitális fényképezőgéphez jár egy alap memóriakártya. Általában kis kapacitású, csupán néhány fotó tárolását teszi lehetővé, így a gépvásárlással együtt érdemes egy ugyanolyan, nagyobb kapacitású kártya beszerzése is. Szerepe csupán annyi, hogy a vásárlást követően gépünket kipróbálhassuk, egy komolyabb fotóskirándulásra már nagyon kevésnek bizonyulhat. Némely gépek esetében nem jár ilyen kártya, mert rendelkeznek némi belső memóriával, azonban egy nagyobb kiegészítő kártya ezek mellé is erősen javallott. Amelyik gépnek csak belső memóriakártyája van, és nem csatlakoztatható hozzá semmilyen memóriakártya, annak megvételét nem javasoljuk.


Tömörítetlen formátum
Tömörítetlen képformátumként TIFF vagy RAW választható. A TIFF képformátum a JPG-hez hasonló, gép által feldolgozott kép veszteségmentes változata. Előnye, hogy ezáltal jobb képminőséget kapunk, bár átlagos felhasználó számára szinte semmi lényeges különbség sincs a sima JPG és a TIFF fájl között. Nagy hátránya, hogy rendkívül méretes, egy JPG fájl méretének akár a 10-15-szörösét elfoglalhatja, így a kezelése akár számítógépen, akár digitális fényképezőgépünkben rendkívül nehézkes. A fényképezőgép egy ilyen kép készítése után akár egy perc ideig is menthet egyetlen fotót.

Komolyabb gépekben választható a RAW képformátum, mely a képérzékelő nyers adatait tartalmazza, a fényképezőgép mindenféle utólagos képmanipulációja nélkül. Az előbbi két formátumnál sokkal szélesebb körű felhasználása lehetséges. Használata professzionálisabb igények esetén javasolt, a vele való foglalkozás ugyanis utólagos időráfordítást igényel. Ez esetben nekünk kell a gép helyett elvégezni a kép szükséges korrekcióit, valamint konvertálni a megfelelő formátumba. Azoknak, akik a fotózást hobbi szinten szeretnék űzni, nem biztos, hogy komoly segítséget nyújt.
Tömörített képformátum, tömörítés mértéke
Jelenleg a jól ismert, elterjedt JPG formátum van általános használatban. A legtöbb gépben tömörítésének mértéke is állítható, így helyet spórolhatunk meg a memóriakártyán, viszont gyengébb minőségű képet kapunk végeredményül. Mindennapos felhasználásra bőven megfelelő minőséget nyújt.


Kereső
A kereső a fényképezőgép azon része, amelynek segítségével a megfelelő képkivágást beállíthatjuk. A digitális fényképezőgépek többségén a hátsó LCD kijelző is használható keresőként, egyes gépeken csak ez használható, mivel nincs rajtuk külön kereső. A keresők gyakori fajtái:
<table style="border-width: 0px; width: 100%;" cellpadding="0" cellspacing="10"><tbody><tr><td> </td><td style="width: 21%;">
optker.jpg
</td><td valign="top">Optikai: más néven átnézeti kereső. Digitális gépeken a legegyszerűbb keresőforma. Lényegében a vázon vágott nyíláson tekintünk keresztül és nagyjából azt a képet látjuk, ami azután a fotónkra kerül. Nagy részükben a zoomolás hatását is nyomon követhetjük. Előnye, hogy valós felbontású optikai képet kapunk, hátránya, hogy nagyon pontatlan, így nem teljesen azt a képet látjuk, ami a fotónkon lesz. Pontatlansága annál nagyobb, minél közelebbi tárgyat próbá*lunk vele fotózni. Ügyeljünk arra, hogy sok fényképezőgép adatai közt a "valós felbontású optikai" kereső meghatározást találjuk. Ez úgyszintén egyszerű átnézeti keresőt jelent.</td></tr><tr><td> </td><td style="width: 21%;">
elker.jpg
</td><td valign="top">Elektronikus kereső (EVF): a keresőbe tekintve egy apró LCD képét látjuk, ami az objektív által látott képet adja vissza. Előnye, hogy általában nagyon pontos és információgazdag képet kapunk, nemcsak a képkivágásról, de a záridő-, rekesz- és egyéb adatokról is, valamint nyomon követhetjük beállításaink változását a képen. Hátránya, hogy sok esetben lassú a képfrissítése, és elektronikus mivolta miatt felbontása és színvisszaadása korlátozott.</td></tr><tr><td> </td><td style="width: 21%;">
tukref.jpg
</td><td valign="top">Tükörreflexes (SLR): az ilyen gépek keresője az objektív által látott valós képet vetíti egy optikai rendszer (tükör, prizma) segítségével a keresőbe. Az így látott kép kiváló felbontású, valós kép. A legdrágább digitális gépeket szereték fel ilyen keresővel. Ezeket hívjuk röviden DSLR gépnek (Digital Single Lens Reflex). Hátránya, hogy ezek közül is csak a legdrágább modellekben lévő ad 100 százalékig pontos képet.</td></tr></tbody></table>

Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Digitális fényképezőgép útmutató X.

LCD
A legolcsóbb digitális fényképezőgépek kivételével minden modell rendelkezik színes, hátsó LCD kijelzővel. A gép beállítása esetén ezen böngészhetjük a menűt, ellenőrizhetjük rajta a megfelelő képkivágást, mielőtt megnyomjuk az exponáló gombot. Fontos információkat olvashatunk le róla a gép beállításait és működését tekintve, és ezen nézhetjük vissza legelőször frissen készült fotóinkat. Méretüket az átmérőjükkel szokták megadni, ami átlagosan 1,5-1,8 col méretű. De előfordulnak nagyobb, 2-2,5 colos LCD-k is. Egy átlagos méretű LCD felbontása kb. 110-130 000 képpont, tekintsük ezt mérvadónak!
lcd.jpg
Rendkívül sokat segíthet, ha az LCD kihajtható és forgatható, hiszen képét magunk felé fordulva kényelmetlen fotósszituációkban is láthatjuk. Például biztos imába foglaljuk a forgatható keresőnket, ha egy pocsolyában üldögélő kis békát szeretnénk lencsevégre kapni és nincs nagy kedvünk a vízbe hasalni, hogy a keresőbe pillantva ellenőrizzük a képet. Az LCD-k nagy hátránya, hogy sok esetben nehezen láthatak napsütéses időben.

Leggyakoribb külső csatlakozási lehetőségek
USB, FireWire, soros port: képadataink számítógépre vagy nyomtatóra töltését szolgálják, illetve néhány esetben a gép számítógéphez csatlakoztatását és onnan történő vezérlését. Néhány esetben olcsóbb gépeket webkameraként is üzemeltethetünk számítógépre csatlakoztatva.
Nagyjainkban leggyakoribb az USB port, általában USB v1.1 kapcsolattal, de már terjedőben van az USB v2.0 csatlakozás is. FireWire illesztőt csak ritkán alkalmaznak, és leginkább a nagyon drága gépekben, természetesen a nagyobb adatmennyiség gyorsabb mozgatására. A soros port évekkel ezelőtt volt divat, ma már nem használatos, csak egyes nagyon drága épekben.
Távvezérlő, külső vakucsatlakozó: fentebb már részletesebben volt róluk szó.
Video-out: szinte bármely kompakt gépen megtalálható a videó kimenet, kivéve a nagyon egyszerű modelleket. Segítségével TV-re vagy videómagnóra köthetjük gépünket és a tárolt képeinket a TV képernyőjén nézhetjük vissza, vagy beállításainkat itt ellenőrizhetjük. A videómagnót felvételre állítva esetleg mozgóképfelvételre is lehetőségünk van az adott helyiségben, vagy tárolt képeinket vehetjük szalagra.


Akkumulátor
Új gépünkhöz szinte mindig csomagol a gyár egy garnitúra alkáli elemet. Ez természetesen csak arra elég, hogy kipróbáljuk a gépet, viszonylag hamar lemerül. Gépeink általában ceruzaelemet használnak, melyet hazánkban egyszerűen ceruzaelemként hívunk. Érdemes lemerült elemeinket ugyanilyen méretű, tölthető akkumulátorral pótolni. Ebből legtöbbször a Ni-Cd vagy Ni-MH akku van használatban, és egyszerre 2 vagy 4 akkumulátort helyezhetünk a gépbe. A 2 akkumulátoros gépek ennyivel is könnyebbek, viszont hamarabb kell bennük cserélni az áramforrást. Nagyon ajánlott a gép vásárlásakor két garnitúra akkumulátort és egy megbízható töltőt is beszerzni.

Egyes gépek speciális, gyári akkumulátorról üzemelnek, ezek legtöbbször lítium-ion cellák. Egy ilyen akkumulátor általában a hozzá való töltővel jár a géphez. Előnyük, hogy rendkívül kényelmes a használatuk, gyorsan és akár félig lemerülve is leltölthetők. Hátrányuk, hogy a gyári pótakkumulátor nagyon drága. Minden ilyen géphez létezik már utángyártott akkumulátor is, lényegesen kedvezőbb áron. Válasszuk azt!


Méret és tömeg
Egyértelmű tulajdonságok, válasszuk a számunkra legmegfelelőbb tömegű és méretű fényképezőgépet. A nehezebb gépek biztosabban kézben tarthatók, a bemozdulás - és ezzel a kép életlenségének veszélye - kisebb. Természetesen a súlyosabb darabok hosszabb távon kényelmetlenné válhatnak, a pihekönnyű, kis gépeket pedig akár az ingzsebünkben is szállíthatjuk.


Összefoglalás
A legfontosabb, hogy határozott elképzelésünk legyen azzal kapcsolatosan, hol és mire kívánjuk használni a gépet, milyen tulajdonságokra van szükségünk. Mivel a digitális fényképezőgépek terén a fejlődés óriási, és az árak évről évre szinte megfeleződnek, ne fizessünk olyan funkcióért, amit nem tudunk kihasználni!



Forrás: www.fotoonline.hu
 

mis

Állandó Tag
Állandó Tag
Kérdezek: a kompakt fényképezőgépekről nincs valami használható. Mint már priviben beszéltünk, nekem az van. Mindaz, amit fáradságos munkával felraksz nekem/ünk kezdőknek, annak nagyon örülök és köszönöm. Ezek a kisebb masinák viszont kevesebbet tudnak, de megfelelő anyag sincs, hogy kiokosodjak. Bár már sokat "fejlödtem", már állványom is van, de nem tudsz valami leírást ezekről a minikről. Nem kérem, hogy ide felrakd, ha link megvan, akkor boldogulnék. Öszintén megmondom csodállak ezért a munkáért...........de visszasírom a practica gépemet:(

üdv mis
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A digitális fényképező*gépek típusai - a kompaktok

Sokan nincsenek tisztában a különböző digitális gépek sajátosságaival, elnevezéseivel, lehetőségeivel illetve korlátaival. Ez a cikk a különböző digitális fényképezőgép-kategóriákat mutatja be és igyekszik tisztázni a fogalmakat ebben az igen gyorsan változó világban.


Bevezető
Alapjaiban elmondható, hogy filmes társaikhoz hasonlóan a digitális fényképezőgépeket is két nagy csoportba sorolhatjuk: cserélhető objektíves (tükörreflexes - SLR, digitális-tükörreflexes - DSLR) illetve nem cserélhető objektíves (kompakt) kategóriákat különböztethetünk meg. Elhanyagolhatóan kevés azon fényképezőgépek száma, amik tükörreflexes mechanikával de fix, nem cserélhető objektívvel készülnek. A kompakt gépek az idők során több alcsoportba, szegmensbe katalogizálódtak:
• Ultra-kompakt
• Egyszerű kompakt
• Kreatív-kompakt
• Ultrazoom-kompakt
• Csúcs-kompakt
Ezek mind méretben, mind tudásban mind árban különböznek egymástól, ezeket szeretném kicsit jobban kivesézni.


Ultra-kompakt
Ez a kategória a technológia fejlődésével tört utat magának, lévén az ilyen fényképezőgépek leginkább méretükben különböznek kompakt társaiktól. Ezek a gépek mind zsebben hordható ékszerdobozok, méretükkel és dizájnjukkal hivatottak a vásárlók kegyeit elnyerni. Tudásuk annyiban marad el a hétköznapi kompakt fényképezőgépekétől, hogy csakis automata, illetve témamódokkal tudunk fényképezni velük. Jellemző rájuk a nagy LCD kijelző, rengeteg - lehetőleg a legtöbb hétköznapi fotótémát lefedő - témamód, masszív fém borítás, kényelmet nélkülöző fogás, apró vaku. Objektívjük rendre 3x-os zoom-átfogást nyújt, amivel remek hétvégi illetve szinte minden nyaralás közben adódó témát meg tudunk örökíteni.

fx9_full2_120.jpg
ixus750_full1_120.jpg
fx9_full1_120.jpg
nikonS1_full1_120.jpg

Felbontásuk 4-5 mpx, de manapság nem ritkák a 6-7 mpx-es modellek sem. Hozzá kell tennem, hogy a megapixel őrületet ez a kategória sínyli meg a legjobban, lévén a felbontás növekszik, az érzékelőlapkák mérete stagnál vagy kisebb lesz, így az egyre több millió képpont érzékelőre zsúfolása nagyobb képzajt eredményez. Ezt a gyártók beépített zajszűrő programokkal próbálják eltűntetni, de ezzel csak rontanak a képminőségen.
Az ultra-kompakt gépek felhasználóinak bőven elegendő lenne a 4-5 megapixeles felbontás, hiszen a fotókat monitoron/TV-n nézni illetve 10x15 - ös, de akár nagyobb méretben előhívni elegendő ennyi képpont is. Pozitívum, hogy egyelőre ebben a szegmensben lényegében nem tudunk gagyit vásárolni, hiszen csak a legnagyobb, komoly gyártóknak van kapacitásuk illetve technológiájuk ilyen ékszerdobozokat gyártani. Áruk 80 000 Ft-tól a csillagos égig változik.


Egyszerű-kompakt
Ez a kategória talán a legelterjedtebb, hiszen az egyszerű felhasználók is már remek képminőséget kaphatnak relatíve olcsó áron, ha ilyen gépet vásárolnak. Jellemzőjük a kis méret, műanyag gépváz, automata és témamódok, gyenge minőségű objektív (melynek zoom-átfogása 2-3x-os), egyszerű kezelés és felépítés. Manapság már 3 - 4 megapixeles felbontású, márkás kompakt gépet bárki vásárolhat 30 000 Ft-os áron, és ezzel remek hétvégi, nyaralásra használható digitális gép tulajdonos lesz.
Sajnos ez a kategória hemzseg a sok gagyi terméktől! Ajánlott ebben a szegmensben jól odafigyelni a vásárlásnál, ugyanis pl. a hipermarketek gyakran túlságosan vonzó akciói tévútra vihetnek sok vásárlót! Hiába a bomba ár, egy nevenincs vagy más szegmensben nevet szerzett gyártó terméke sokkal gyengébb felépítéssel illetve képminőséggel rendelkezik, mint egy 5 - 10 000 Ft-tal drágább, de márkás fényképezőgép-gyártó által piacra dobott masina!

a410_full1_120.jpg
fujiA345_full1_120.jpg
panaLS1_controls_120.jpg
sonyS93_full1_120.jpg



Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A digitális fényképező*gépek típusai - a kompaktok II.

Kreatív-kompakt
Ezek a kompakt gépek már nagyon jó tanuló gépekké avanzsálódnak a szakértő, vagy szakérteni vágyó kezekben, lévén az automata és témamódokon kívül manuális és félmanuális fotómódok teljes tárházával rendelkeznek. Ezekkel a gépekkel ténylegesen lehet alkotni is, hiszen teljes szabadságot adnak a felhasználó kezébe. Záridő, rekeszérték, ISO érzékenység, fehéregyensúly mind állítható rajtuk. Vázuk ugyancsak műanyagból készül, objektívjük már egy fokkal komolyabb minőséget képvisel az egyszerű-kompaktokénál, zoom-átfogásuk szintén 3 - esetleg 4x-szeres.
Jellemző rájuk, hogy külső előtétlencsékkel bővíthetők, így tovább növelhetjük képességeiket, akár a makrózás, akár a tele vagy a széleslátószögű fotózás felé kacsintgatunk. 4-5 megpixeles felbontással indul a sor jelenleg és akár 8-9 megapixelig terjedhet a kategóriába tartozó gépek felbontása. A gyártók már nem restek különböző extrákkal kiemelni termékeiket a többi közül, ez lehet a kihajtó LCD kijelző, képstabilizátor, panoráma-funkció, nagyméretű kijelző. 40-50 000 Ft-tól már nagyon jó képminőséget nyújtó kreatív társat vásárolhatunk.

canonA620_full1_120.jpg
lx1_full1_120.jpg
olySP310_full1_120.jpg
G6_box_120.jpg


Ultrazoom-kompakt
Az ultra-zoom gépek elnevezése az objektívjük zoom-átfogására utal. Ultra-zoom-nak nevezzük azt az objektív-kategóriát, ami a szélesebb, 30-40 mm-es látószögtől egészen a 3-400 mm-es tele tartományig terjed. Manapság ezek a gépek akár 12x-es zoom-átfogással is készülhetnek. Ugyancsak teljes manuális fotómódok és sok egyéb extra jellemző ezekre. Azonban nem eszik olyan forrón a kását. Aki azon töri a fejét, hogy egy ilyen gépbe fektet, az készüljön rá, hogy az ultra-zoom objektívek nem a csúcskategóriát képviselik, még a komolyabb SLR világban sem.

sony_h1_120.jpg
olyC770_full1_120.jpg
s2is_side2_120.jpg
z5_top_120.jpg

Egy ilyen objektívvel szerelt gép kb. 70 - 100 000 Ft körül megvásárolható, de gondoljunk csak bele, hogy DSLR gépre még csak nem is gyártanak ilyen átfogást biztosító objektívet - nem véletlenül -, illetve egy komolyabb super-zoom objektív ára vetekszik egy ilyen gép árával.
Egy objektív képe annál szebb, minél kisebb zoom-tartományt kell lefednie, ergo a fix gyújtótávolságú objektívek képe mondható a legjobbnak. Ezek az ultra-zoom objektívek relatív kis méretben nagyon nagy átfogást fognak le, ez pedig minőségvesztést eredményez. Főleg a nagyobb tele-tartományban készüljünk nem túl színhelyes, színhibás, és egyéb különböző hibáktól hemzsegő fotókra. Ebben a kategóriában a leginkább ajánlott stabilizált optikás (vagy stabilizált érzékelős) gépet választani, hiszen a 3-400 mm-es tartományban már pár milliméteres belengés is métereket jelenthet a fotón. Áruk 70 000 Ft-tól kezdődik, és kb. 110-120 000 Ft-ig tart.


Csúcs-kompakt
A csúcs, vagyis a leg-leg-leg. Ebben a kategóriában a gyártók igyekeznek olyan modelleket piacra dobni, amik minden tekintetben az DSLR gépek (és rájuk való objektívek) tudását és külalakját nyújtják. Jellemző rájuk (nem mindegyik típusra) a komoly, magnézium vagy egyéb fémből készült váz, igényes, strapabíró borítás, általában nagy zoom-átfogást nyújtó objektív, jó minőségű elektronikus kereső (nem átnézeti), rengeteg beépített extra szolgáltatás.


Az ilyen gépekre szerelt objektívek a legtöbb esetben komoly, minőségű lencsékből vannak összeállítva, általában egy igen széles látószögtől a kistele - nagytele tartományig zoom-olnak. Manapság már előfordul 15x-szörös zoom-ra képes objektívvel szerelt masina is (Samsung Pro815)! Ezek a gépek rengeteg szolgáltatásukkal profi kezelhetőséget, és profi-szintű képminőséget nyújtanak, de a DSLR gépek minőségét egyelőre nem tudják megközelíteni (talán most sikerül az első CMOS érzékelővel szerelt Sony R1 csúcskompaktnak ez a mutatvány, későbbi tesztünkben megbizonyosodunk róla).

fz30_full1_120.jpg
nikon8800_full2_120.jpg
fz30_full2_120.jpg
pro815_full1_120.jpg

Hiába tudnak ezek a gép már ISO800-as, sőt akár ISO1600-as érzékenységgel dolgozni, lényegében a dolognak semmi értelme, hiszen a relatíve kis méretű CCD érzékelő ilyen beállításnál már élvezhetetlenül sok képzajt termel. Ellenben ma már elmondható, hogy egy ilyen géppel alacsony ISO érzékenység mellett profi képminőséget érhetünk el.
A legnagyobb gyártók évente kirukkolnak a saját csúcskompaktjukkal, amiknek -papírforma szerűen - egyre lejjebb esik az áruk, felbontásuk pedig egyre magasabb lesz. A legtöbb ilyen modellben optikai képstabilizátort és kihajtható-forgatható LCD kijelzőt találunk, sőt nem ritka a felhajtható elektronikus kereső illetve státusz LCD kijelző sem!
Azoknak ajánlom ilyen gép vásárlását, akik komolyan érdeklődnek a fotózás iránt, adnak a minőségre de pénztárcájuk nincs annyira kibélelve, hogy több százezer forintot költsenek el egy DSLR gépre és később az objektívekre. Áruk jelenleg 140 000 Ft-tól indul és kb. 210 000 Ft-ig tart.




Forrás: www.fotoonline.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Alapfogalmak a digitális fotózás tükrében I.

Egy fotó minősége, az általa megfogalmazni kívánt üzenet, az esetleges céljainak elérése sok technikai paramétertől függ.
Nyilván a technika önmagában kevés egy jó fotóhoz, de a digitális fényképezés (az érzékelők bizonyos hiányosságaiból fakadóan) egyelőre sokkal inkább megköveteli a precizitást, mint az analóg fotográfia. Lássuk, mik azok az alapvető fogalmak, amikkel tisztában kell lennünk, ha "látásunk" már van, de a technika még nem mindig engedelmeskedik.


Fényérzékenység
A digitális gépeknél az úgynevezett ISO érték mutatja, milyen érzékeny a fényre az érzékelő felület. Az ISO a korábban használt ASA rendszert váltotta fel, azzal megegyezik, viszont nemcsak amerikai, hanem nemzetközileg elfogadott mértékegység. Ez az érték megmutatja, hogy adott idő alatt egy meghatározott méretű nyíláson át beeső fényből mennyit fog fel az érzékelőnk. Alacsony ISO érték kevés rögzített fényt és alacsony zajszintet, szemcsésséget jelent, míg magasabb értékeknél erősebb képzaj mellett sokkal több fényt rögzít az érzékelő. Bár ez a filmek esetében is igaz, a CCD- vagy CMOS-érzékelőknél más oka van a képzaj kialakulásának. Magasabb érzékenységhez magasabb feszültség szükséges, ami az érzékelő felhevülését eredményezi, végül ez okozza az oda nem illő, színes pontok megjelenését a képen (figyelem - erősen leegyszerűsített megfogalmazás, a teljes igazság komoly tudományos fejtegetést igényelne).
Alapvetően minden érzékelő termel egy bizonyos mennyiségű képzajt, a gond csak akkor kezdődik, ha ezek az így született képpontok intenzívebbek az érzékelt képpontoknál. Ezért van, hogy a képzaj a sötétebb részeknél hamarabb érvényesül, hisz oda kevés foton érkezik, így a magasabb intenzitású zaj jobban látható, ezzel szemben a nappali égboltot fotózva sokkal kevésbé felfedezhető. Helyesen exponált képhez magasabb ISO értéknél csökkentenünk kell az érzékelőre kerülő fény mennyiségét (rövidebb záridő vagy szűkebb rekesz), alacsonyabb ISO értéknél növelnünk kell azt (hosszabb záridő, tágabb rekesz). Kétszer akkora ISO érték fele akkora záridőt, négyszer akkora ISO érték negyed akkora záridőt jelent. Egyfajta alapértéknek tekinthető az ISO 100, amivel fényes nappal minden átlagos helyzetben tudunk fotózni állvány és kiegészítő világítás nélkül, kézből.


Záridő
Az expozíció legegyszerűbb paramétere. Két dolog függ tőle: az érzékelőre jutó fény mennyisége, illetve a rögzítés idejének hossza, ami mozgó téma és hosszabb idő esetén elmosódott formákat eredményezhet. Ha van lehetőségünk hosszabb záridővel fotózni, használhatunk alacsonyabb ISO értéket, így tisztább, zajmentesebb lesz a kép. A pillanatok igazi kifagyasztására a szélsőségesen rövid záridők alkalmasak (többnyire 1/1000 másodperc alatti értékek), de ehhez vagy sok fény vagy magas fényérzékenység szükséges. Napfényben egy átlagos fényképezőgéppel könnyedén exponálhatunk ezredmásodperces záridőkkel, gyenge fénynél rengeteg külső fényforrásra (főleg vakukra) van szükségünk.

Rövid záridővel elérhető hatás, a vízcseppek "megdermednek" a levegőben
(1/200 mp-es záridő, külső vakuval világítva)


Éjszakai fotóknál kénytelenek vagyunk több másodperceket exponálni. Ehhez mindenképpen szükség van állványra, babzsákra vagy egyéb stabil alapzatra, de akár egy autó tetejére is tehetjük a gépet. Sok kompakt gép 1 mp körüli és ennél hosszabb záridőknél szintén túlmelegszik, és zavaróan zajos képeket produkál. Hosszabb, de 1 másodperc alatti (1/50-1/2) záridőkkel mozgó témát fotózva különleges, dinamikus hatást érhetünk el. Utcaképeknél kimondottan előnyös, ha az emberek és az autók enyhén bemozdulnak, hiszen ezzel jól érzékeltethetjük a város pezsgését, nyüzsgését, de sok más témát is feldob, ha nem fagyasztjuk meg az időt.


Rekeszállás, blende
Az objektív belsejében található változtatható átmérőjű nyílás az úgynevezett blende, maga a szerkezet a rekesz. Ennek a nyílásnak a mérete szintén két paramétert határoz meg, elsősorban az adott idő alatt bejutó fény mennyiségét, másodsorban a kép mélységélességét (lásd később). A mélységélesség alapvetően az egyik legszembetűnőbb paramétere a fotónak. Általa érzékeltethetjük a teret, vagy tüntethetjük el a háttérben zavaró részleteket, esetleg magát a hátteret/előteret. A blende értékét jelző számok elsőre kicsit furcsák lehetnek, hiszen a kevesebb több. Az f/1,0 érték különlegesen tág rekeszállást jelent, az f/22 már nagyon szűk. Az aktuális blende értéket 1,4-del szorozva léphetünk egy Fényértéket (Fé, lásd később), 2-vel szorozva kettőt (vagyis nagyjából gyök kettő a kulcsszó). Így a lépesek 1-1,4-2-2,8-4-5,6-8-11-16-22-stb.

A mélységélesség különböző rekeszállásoknál (1,4, 8, 22)

Tág rekeszállásnál a fókuszponttól távolabb eső részek sokkal életlenebbek mint szűk rekesznél. Ez főleg portréfotózásnál hasznos, ahol kimondottan az arcon van a hangsúly (esetleg csak a szemeken) és semmi szükség éles, részletes háttérre. olyan helyzetekben is alkalmazható amikor a gép és a tárgy között egy kerítés, drótháló van, amit tág rekesszel könnyedén eltüntethetünk a képről. Az objektívek jellegzetes tulajdonsága, hogy közepes rekeszállásnál - kompakt gépeknél általában f/5,6, cserélhető objektíveknél általában f/11 körül - vetíti a legrészletesebb, leghibátlanabb képet. Persze ezért jelentős fénymennyiséget kell feláldoznunk, és a megnövekedett mélységélesség sem mindig előnyös.



Forrás: www.fotoonline.hu
 
Oldal tetejére