Hogyan él nyolcmillió ember, akit három hónapja elvágtak az internettől?

Különös emberkísérlet zajlik az Indiához tartozó Dzsammu és Kasmír államban, mióta az indiai kormány augusztus elején úgy döntött, hogy visszavonja a tartomány különleges kiváltságait. Az indiai vezetés kijárási tilalmat rendelt el, nem nyithattak ki az iskolák, betiltották a nyilvános gyülekezést, és blokkolták az internet- és mobiltelefon-hálózatot.

A telekommunikáció korlátozása azt jelenti, hogy közel három hónapja mintegy nyolcmillió ember hirtelen visszacsöppent az internet előtti világba. Korábban a kasmíriak mindennapjaihoz ugyanúgy hozzátartoztak az okostelefonok, mint bárhol máshol a világban. A fiatalok ott is az interneten nőttek fel, online tájékozódtak a világról, játszottak egymással vagy ismerkedtek másokkal. Az egyetlen különbséget talán csak az jelentette a világ többi részéhez képest, hogy már korábban is rendszeresen blokkolták az internetet, de ez rendszerint néhány napot jelentett.

000_1L082K-1024x683.jpg

Újságírók tiltakoznak az internet blokkolása ellen október elején. Fotó: AFP

Az augusztus eleji szigorítások közül néhányat már feloldottak. Vonalas telefonon már lehet beszélni, igaz, a nyugati világhoz hasonlóan alig használják, a lakosság öt százaléka rendelkezik ilyennel egy becslés szerint. Jelentősebb változás, hogy egy hete a mobilokat lehet használni telefonálásra és sms-küldésre, de az internetet továbbra is blokkolják.

A Quartz, a Vice és a Buzzfeed is több helyivel beszélt arról, hogy milyen visszacsöppenni az internet előtti világba. Többen is beszámoltak rendkívüli esetekről, például hogy milyen nehéz mentőt hívni egy baleset esetén. Az általános hangulatot viszont sokkal inkább a hétköznapi kihívások uralták, mint a Google vagy az internetes játékok hiánya.

Magáról a telefonhoz való nexusáról azt mondta a Quartznak egy helyi férfi, hogy nagyjából tíz napig reflexből nézegette a képernyőjét, ezt követően megfeledkezett róla. Személyesen azonban két okból is jelentős befolyással volt életére a blokkolás.

Egyrészt erre az időszakra volt időzítve az esküvője, de a lakodalmi bulit el kellett halasztania a kijárási tilalom miatt. A lemondás miatt személyesen kellett felkeresnie a rokonait, és szerinte ezek a megszaporodó, bejelentés nélküli látogatások jelentették az első nagyobb változást az internet nélküli világban.

Másrészt az internet lelövése romba döntötte a vállalkozását. Bútorok gyártásával és kereskedelmével foglalkozott, és azt követően indult be igazán az üzlet, hogy helyi lapokban kezdett el hirdetni. Majd amikor egy nap kipróbálta a Facebookon való hirdetést, a forgalma négyszeresére nőtt, az egész tartományból jöttek megrendelések. Az internet blokkolása azonban teljesen ellehetetlenítette a vevőszerzést, és a forgalma ötödére-tizedére esett augusztus eleje óta.

Számos megkérdezett beszélt arról, hogy a letölthető sorozatok vagy a számítógépes játékok hiányában unatkoztak vagy álmatlanul szenvedtek éjszakákon át. „Próbáltam könyveket olvasni, de nem ment” – mondta egy kasmíri egyetemista, aki Dubajban tanult, és éppen a rokonait látogatta meg. „Az unokatestvéreim megőrültek. A legfiatalabb 11 éves, és általában YouTube-videókkal tölti az idejét. A 16 éves általában számítógépes játékokkal játszik, a 20 éves pedig mindig a közösségi médián van vagy online néz filmeket. Egyszerűen nem tudtak semmit csinálni” – mondta.

000_1L12QP-1024x689.jpg

India-ellenes tiltakozás Pakisztánban. Fotó: AFP

A kasmíri fiatalok körben általános a hasonló kétségbeesés az internet hiánya miatt, bár többen is mondták, hogy hozzászoktak már a helyzethez. Visszatérő érzés, hogy a mindenre választ adó Google és a világ híreinek hiányában elveszettnek érzik magukat. „Úgy éreztem magam, mint egy láncdohányos, aki nem tud cigit venni magának” – mondta egy 29 éves pszichológus.

Van, akinek a legfrissebb mémtrendek hiányoznak a legjobban, és mindig ezekről kérdez, ha vonalas telefonon fel tudja hívni az unokatestvéreit. „Ezekben a napokban végiggörgetem a régi WhatsApp-csoportbeszélgetéseimet, megnézem a videókat és a csoportfotókat, nézetegem a mémeket. Néhányuk nagyon jó” – mondta egy 20 éves tanuló.

A hasonló, újonnan fogant igényekre pedig több leleményes vállalkozó is lecsapott. Néhányan például elutaztak az első olyan helyre, ahol már van internet, és tömeges letöltésbe kezdtek. A letöltött, népszerűbb tévésorozatokat pedig pendrive-okon árulják nagyjából négyszáz forintnyi rúpiáért. „Elmentem egy ilyen boltba, és vettem tíz szezont különböző sorozatokból. A szórakozásom megoldódott” – mondta egy elégedett kasmíri vásárló. Szerinte minden kasmíri fiatal ezeknek a cserélgetésével van elfoglalva, akit éppen nem vegzálnak az indiai biztonsági erők.

Szintén új üzleti lehetőség a parabola antennák beüzemeltetése. „Az emberek korábban az interneten nézték a pakisztáni hírműsorokat. Most viszont drága műholdas kapcsolatot vásárolnak, hogy tudják nézni a pakisztáni csatornákat a tévéjükön. Minél jobban felidegesítik magukat a kasmíriak iránt az indiai tévékből áradó gyűlöletre, annál többet nézik a pakisztáni adókat” – folytatta. Leegyszerűsítve a konfliktus is ebből az ellentétből származik: a hindu többségű India korábban többször is azzal vádolta a muszlim Pakisztánt, hogy támogatja a szakadár fegyveres csoportokat a muszlim többségű Kasmírban.

Amíg a mobiltelefonokat nem lehetett használni, a vonalas hálózaton is nyerészkedhetett az a kevés ember, akinek volt ilyen kapcsolata. A vonalas telefonnal rendelkező házak előtt olykor sorok alakultak ki, nagyjából 40 forintnyi rúpiát kértek el egy telefonálásért.

Fabók Bálint
 
Nem helyeslem, hogy az ifjúság örökké a neten lóg (játszik, közösségi médiázik), de ez az intézkedés úgy szemétség és ostobaság, ahogy van.
Nem a nép egyszerű gyermeke (pl. szerencsétlen bútorkészítő, vagy nősülni akaró) támogatja kézzelfoghatóan Pakisztánt.... az ilyen intézkedések csak még jobban elmérgesítik a helyzetet...ott sem tűnnek valóban politikusnak a politikusok.
 
Nem helyeslem, hogy az ifjúság örökké a neten lóg (játszik, közösségi médiázik), de ez az intézkedés úgy szemétség és ostobaság, ahogy van.
Nem a nép egyszerű gyermeke (pl. szerencsétlen bútorkészítő, vagy nősülni akaró) támogatja kézzelfoghatóan Pakisztánt.... az ilyen intézkedések csak még jobban elmérgesítik a helyzetet...ott sem tűnnek valóban politikusnak a politikusok.
Jobban elmérgesítik? Nem is tudom....Ha az információ lassabban vagy egyáltalán nem ér oda akkor van lehetőség az események lassítására vagy késleltetésére.
Nem mondom hogy ez követendő példa de, mivel ők élnek ott valószínű jobban tudják hogy mit lehet tenni..
Mert innen egyszerű azt mondani demokráciát!!!
De, ez azzal is jár hogy rengeteg jogot kapnak a kötelességek mellé és mivel az illegális mozgalmak jobban rátudnak kapcsolni a jogok kapcsán így valószínű csak az illegális tevékenységek nagysága és sikeressége illetve szervezettsége nőne meg.
Direkt nem használtam a terrorista illetve hazafi szót , kifejezést.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

petrucy wrote on sizsu's profile.
Megtisztelve érzem magam a követés bejelölése miatt.-))
vorosmart wrote on bsilvi's profile.
Köszönömszépen a legújjab fordítást !
A "friss üzenetek + napok óta nem jelennek meg,hibát jelez
vorosmart wrote on DeeYoo's profile.
Köszönöm szépen a fordítást.

Statisztikák

Témák
38,095
Üzenet
4,794,958
Tagok
615,342
Legújabb tagunk
Kovács Lászlóné13
Oldal tetejére