Irodalom Hogyan fog véget érni a nyomtatott könyvek világa?

In memoriam Gutenberg – A nyomtatott könyvkultúra vége
A nyomtatott könyvkultúra vége számomra 1971 őszén kezdődött.

Az úgynevezett SZOT iskola népművelő-könyvtár levelező tagozatán folytattam Debrecenben kezdett tanulmányaimat, és tanárnőnk (Gazsóné), talán az első órán megkérdezte: lehetségesnek tartjuk-e, hogy idővel eltűnnek a nyomtatott könyvek?

Hevesebb vérmérsékletű osztálytársaim, felnőttek, nők és férfiak hangos szavakkal tiltakoztak még a kérdés elhangzása ellen is.

Huszonnégy éves voltam. Azt hiszem, nem voltam bátor fickó. Sőt, von haus aus gyáva voltam. Csak éppen már akkor sem tudtam tartani a… számat.

Azt válaszoltam a kérdésre, hogy igen, el fognak tűnni a nyomtatott könyvek, jön a mikrofilm. Bácskai Júlia pszichológus, vagy Katona Júlia könyvtáros, és remélem még sokan mások is emlékeznek, emlékezhetnek a jelenetre az osztálytársaim közül, mert élnek, s egészségesek. Arra is emlékezhetnek, hogy kaptam tőlük hideget-meleget.

„De a könyv…! A könyv az egészen más! Kézbe venni…! Lapozni! A könyv illata! És hogyan olvassuk az ágyban vagy a villamoson a mikrofilmedet? Nem, nem! Sosem fog eltűnni a könyv! Soha!”

„Akik az agyagtáblára vésték, vagy a pergamenre, papiruszra rajzolták a betűket – morogtam –, azok is úgy gondolták, hogy a módszer és a munkájuk örök. Aztán jött Gutenberg…”

A tanárnő nyugodt volt.

Megkért, pontosítsak: miért gondolom, hogy a Gutenberg-korszaknak egyszer vége lesz?

„A Biblia teljes szövegét fel tudták tenni egyetlen mikrofilmre – feleltem –, és ha ez így van, akkor a világ összes könyve el fog férni egy dobozban. Nem kell kivágni a fákat, nem porosodnak a könyvek a polcokon évszázadokig, és sokkal könnyebben hozzájuthat az irodalomhoz bárki. Csak egy megfelelő kézi mikrofilmleolvasó kell hozzá, amit akár az ágyba vagy a villamosra is magával vihet, aki éppen ott akar olvasni.”

Nem volt igazam és igazam volt.

Nem volt igazam, mert nem sejtettem, hogy még ötven év múlva is milliószámra jelennek meg a könyvek évente hál’istennek –, ahogy anyám mondaná – az enyémek is, mert sokan szeretik a nyomtatott irodalmat, és még szeretni fogják sokáig.

Ugyanakkor igazam is volt, bár azt nem sejtettem, hogy ötven év múlva nem mikrofilmre fogják rögzíteni a könyveket, hanem sokkal jobb megoldást találnak, amellyel valóban pillanatok alatt bárki, bárhol hozzájuthat a neki tetsző vagy szükséges szöveghez, ha neten van ő és a szöveg.

Ezt nem érdemes tovább ragozni, a könyökén jöhet ki mindenkinek, akit érdekel a téma a digitalizáció jelene és jövője. Az olvasó kérdése csupán az lehet, hogy ha esetemben 1971-ben kezdődött a nyomtatott könyvkultúra vége, akkor – számomra – mikor fejeződött be?

Tegnap.

Tegnap ugyanis Gergő fiammal kipakoltuk a könyvtárszobát. A falakon plafonig megrakva álltak a könyvespolcok évek óta, de most már belépni sem lehetett, mert a földön is térdmagasságú halomban hevert az irodalom.

Jómagam eddig nem mertem szelektálni. És nem csak azért nem mertem, mert a párom és a menyem azonnal sikoltozni kezdtek, ha ez szóba került („A Fehér Klárát ne! A Bárány Tamást ne!”), hanem azért sem, mert amikor megpróbáltam kiválogatni néhány immár valóban teljesen, de tökéletesen feleslegesnek tartott kötetet, akkor…szóval…

Mit mondjak? Még a Somogy megye munkásmozgalmának kiemelkedő harcosai című könyvet is visszacsúsztattam óvatosan a polcra.

Mert ugye… Na, hogy is mondjam? Izé…

Végül is bármikor szükség lehet rá, nem? Példának okáért, ha éppen egy Somogyban játszódó regényt írok, mint volt A hó fogságában, ugye, szükségem lehet minden információra. Akár a megye kiemelkedő munkásmozgalmi harcosaira is szükségem lehet, akikről eszembe jut egy motívum, ugye, amit használhatok… Na, szóval ezt a könyvet nem lehetett kidobni!

A valódi tépelődésekről, érzelmekről szóló, de idétlen viccelődést félretéve a tény az, hogy Gergő elhatározta: egyszer az életben szembeszáll az asszonyi túlerővel, valamint édesapja csökött kulturális görcseivel, és szelektál. Úgyhogy ugyanolyan elszántsággal válogatott, ahogy négy hónap alatt negyven kilót fogyott, és vele kényszerűen válogattam én is. (Fogyásról esetemben nincs szó.)

Ma reggel a könyvtárszobában már csak egyetlen falat borítanak a könyvespolcok. Mintegy kétezer könyv egy vidéki barátunkhoz vándorolt, aki ellátja a falu lakosságát irodalommal.

Tehát tény: a könyveket nem zúzattuk be, mint néhány évtized múlva fogják milliárdszámra, mert megszabadulni tőlük más megoldás már nem lesz. Akkor majd minden szöveg, minden irodalom az elektronikus kütyükre kerül, hiszen (ha jól számolom) a Nemzeti Könyvtárunk teljes könyvállománya elférne egyetlen húszezer forintos három terabyte-os merevlemezen.

/Mellesleg, az én e-book olvasómon is 1500 könyv van már. Azt hiszem, lassan szelektálni kellene… /

Nógrádi Gábor

1-kepunk-illusztráció.jpg
 
Tudtad, hogy Budapesten, Debrecenben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Salgótarjánban (és van még jó pár helység ahol működik) is évek óta létezik a nyilvános könyvtár ahonnan bárki ingyen elvihet a neki tetsző könyveket? Miért hiszed, hogy ez itt ismeretlen kezdeményezés?
Képzeld, még kis teraszt is készítettek hozzá paddal, asztallal. Nagyon hangulatos...akár ott helyben beleolvashatsz...
 
Felreertesz.
Csatány, detasiroz, paralizal, máslás...sorlohatnam :)
Olyan szavak, amik mar eltuntek a nyelvbol.
Olyan kifejezesek, bekezdesek, amiket nem igazan tudunk ertelmezni, holott korabba ez volt a termeszetes az ujdonászok szamara :)
Shakespeare talan legismertebb verse a 75. szonet tobb olyan szot tartalmaz, ami ma mar ismeretlen .

So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-season'd showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As 'twixt a miser and his wealth is found.
Now proud as an enjoyer, and anon
Doubting the filching age will steal his treasure;
Now counting best to be with you alone,
Then better'd that the world may see my pleasure:
Sometime all full with feasting on your sight,
And by and by clean starved for a look;
Possessing or pursuing no delight,
Save what is had, or must from you be took.
Thus do I pine and surfeit day by day,
Or gluttoning on all, or all away.

Nem beszelve arrol, hogy ez nem egy 19. 20.szazadi szerzo verse.
Hol szerepel benne a tavaszi zapor, ami fuszere a foldnek :)
De megis csodallatos a maga regiessegeben

Hát nézd, szerintem az első két sornak a magyar fordítás meglehetősen hűen visszaadja az értelmét. Nem szó szerint, de lényegileg, sőt, igazából még szó szerint is követi valamennyire. Teljesen nyilván lehetetlen, pláne ha ragaszkodunk a rímes fordításhoz is. Mégis, én azt hiszem itt a fordító kifejezetten remekelt.
 
Hmm... Én például nem tudtam, bevallom.
Budapesten van egy antikvárium is ahol leülhet az ember beleolvashat mielőtt elviszi a könyvet, vagy csak visz. Az Andrássy úton remélem még működik az a kis presszó ahol szintén vannak ingyen könyvek a polcokon.

Én úgy látom, hogy alapvetően szeretünk olvasni, sokan a papírkönyvet nem cserélnék le semmiféle olvasóra. Én pl. azért nem cipelek már magammal könyvet, mert a reuma deformálta, és folyamatosan deformálja az ujjaimat, egy olvasót még megtudok tartani a kezemben, egy könyvet már sajnos nem.
 
Budapesten van egy antikvárium is ahol leülhet az ember beleolvashat mielőtt elviszi a könyvet, vagy csak visz. Az Andrássy úton remélem még működik az a kis presszó ahol szintén vannak ingyen könyvek a polcokon.

Én úgy látom, hogy alapvetően szeretünk olvasni, sokan a papírkönyvet nem cserélnék le semmiféle olvasóra. Én pl. azért nem cipelek már magammal könyvet, mert a reuma deformálta, és folyamatosan deformálja az ujjaimat, egy olvasót még megtudok tartani a kezemben, egy könyvet már sajnos nem.

A jelenlegi magyar kormány mindent megtesz azért, hogy elbutítsa az ifjúságot, s ebbe beleértendő az olvasásról leszoktatás is.

Különben, ebben azért nem akarom kizárólag őket hibáztatni. Az én gyermekkoromban is értetlenül álltam azelőtt, hogy most ezek a felnőttek - a „tanárbácsik/nénik”, ezek tényleg és KOMOLYAN azt hiszik, hogy azokkal a SZAROKKAL, amiket ránk gyermekekre kényszerítenek kötelező olvasmány címén, azokkal MEGSZERETTETIK az olvasást velünk?!

Ott van például az Egri csillagok. Jó könyv. De amikor nekem meg KELLETT ismerkednem vele, még nem volt nekem való, s PLÁNE nem az osztálytársaimnak való! Ugyanis az első fele egymerő dög unalom egy OLYAN FIATAL gyereknek! Én is csak átfutottam, gyorsan, részeket kihagyva belőle, annyi megmaradt bennem hogy tudjam ki a főhős, ki lesz majd a szerelme ha megnőnek mindketten, s hogy valami pasi fel akarta robbantani a szultánt, de nem sikerült neki, más török előkelőség robbant fel. Alig vártam hogy elkezdődjék a könyvben Eger ostroma. Na, ONNANTÓL már élvezhető volt a könyv nekem. De az első fele...?!

Ismétlem, a könyv JÓ. De nem annak a korosztálynak...

A „Légy jó mindhalálig”, a „Kincskereső kisködmön”, a „Pál utcai fiúk” meg végképp SZAROK, egyszerűen mert még nem is izgalmasak, hanem SZOMORÚAK, s a főhős meghal bennük (jó, a „légyjómindhalálig”-ban nem, de ocsmányul bánnak vele). Szóval egy depressziós fostalicska mindegyik, másra se jók minthogy a fiatalokat is búskomorságba taszítsák. És még az se igaz hogy legalább a korosztályukról szól - mert AZOK a gyerekek akik a művekben vannak, NEM azok akik a könyveket olvassák, teljesen más gondjaik vannak már. Sokszor filológus kell ahhoz is hogy megértse a gyerek a szöveget, mert mi a fene az a „körtemuzsika”, de egy egész rakás más szó is van ezekben amit a mai diákság nem ért. Szóval ezek többszörösen is ALKALMATLANOK az olvasás megszerettetésére!
 
A jelenlegi magyar kormány mindent megtesz azért, hogy elbutítsa az ifjúságot, s ebbe beleértendő az olvasásról leszoktatás is.

Különben, ebben azért nem akarom kizárólag őket hibáztatni. Az én gyermekkoromban is értetlenül álltam azelőtt, hogy most ezek a felnőttek - a „tanárbácsik/nénik”, ezek tényleg és KOMOLYAN azt hiszik, hogy azokkal a SZAROKKAL, amiket ránk gyermekekre kényszerítenek kötelező olvasmány címén, azokkal MEGSZERETTETIK az olvasást velünk?!

Ott van például az Egri csillagok. Jó könyv. De amikor nekem meg KELLETT ismerkednem vele, még nem volt nekem való, s PLÁNE nem az osztálytársaimnak való! Ugyanis az első fele egymerő dög unalom egy OLYAN FIATAL gyereknek! Én is csak átfutottam, gyorsan, részeket kihagyva belőle, annyi megmaradt bennem hogy tudjam ki a főhős, ki lesz majd a szerelme ha megnőnek mindketten, s hogy valami pasi fel akarta robbantani a szultánt, de nem sikerült neki, más török előkelőség robbant fel. Alig vártam hogy elkezdődjék a könyvben Eger ostroma. Na, ONNANTÓL már élvezhető volt a könyv nekem. De az első fele...?!

Ismétlem, a könyv JÓ. De nem annak a korosztálynak...

A „Légy jó mindhalálig”, a „Kincskereső kisködmön”, a „Pál utcai fiúk” meg végképp SZAROK, egyszerűen mert még nem is izgalmasak, hanem SZOMORÚAK, s a főhős meghal bennük (jó, a „légyjómindhalálig”-ban nem, de ocsmányul bánnak vele). Szóval egy depressziós fostalicska mindegyik, másra se jók minthogy a fiatalokat is búskomorságba taszítsák. És még az se igaz hogy legalább a korosztályukról szól - mert AZOK a gyerekek akik a művekben vannak, NEM azok akik a könyveket olvassák, teljesen más gondjaik vannak már. Sokszor filológus kell ahhoz is hogy megértse a gyerek a szöveget, mert mi a fene az a „körtemuzsika”, de egy egész rakás más szó is van ezekben amit a mai diákság nem ért. Szóval ezek többszörösen is ALKALMATLANOK az olvasás megszerettetésére!
Körtemuzsika....máig roszullét fog el ha eszembe jut. Nem ilyen történetekre lettem volna kíváncsi.
 
Évek óta én is Kindle-t használok. Ajándékoztam magamnak karácsonyra egy
Oasist. Működik érintéssel és van rajta mechanikus gomb is. Szép elegáns masina.

Az ágyba elég nehéz egy kézben tartani. Könnyű, de alumíniumbol van és csúszós a felülete.
 
Utoljára módosítva:
Körtemuzsika..a meg mindig ..máig roszullét fog el ha eszembe jut. Nem ilyen történetekre lettem volna kíváncsi.
Ez a tema pl olyan, mintha az olvasokra talaltak volna ki.
Varosban, es plane Bp-en vannak elerheto konyvtarak, antikvariumok, ahol meg lehet szerezni a kotelezoket.
Egy kis telepulesen ez kizart.
Ott ha elerheto egy konyv elektronikus formaban akkor azt le lehet tolteni a masinara, es el lehet olvasni.

Egyetemet vegzetttek meg tudjak azt, hogy a jegyzetek java resze padélasra pincebe kerul egy ido utan. A minoseguk csapnivalo, a kotesuk csak addig tart amig kiviszi az ember a jegyzetellatobol. Ha elektronikus formaban elerhetove valliik, egy olvassso mindenki szamara elerhetove teszi az egyebkent meregdraga jegyzeteket.

Szoval a meg mindig meglevo hatranyai mellett rengeteg elonye, es felhasznalasi terulete van az elektronikus olvasonak
 
Lehet, hogy a korom teszi (41), de az érzet teljesen más a valódi könyvnél, sosem pótolhatja számomra az elektronikus változat, mégoly tökéletes sem.
Ami az időállóságot illeti: arra nem gondoltok, elektromos áram nélkül halott mindegyik kütyü? (Akár személyes élményként is, de össz emberiség szinten is értve a helyzetet.)
Nagyon ingatag dolog lenne csak elektronikusan tárolni dolgokat, nem véletlenül maradt meg az egészségügyben is a papír alapú dokumentáció is (noha voltam olyan rendelőben, ahol bevallották, hogy már nem tartanak kartonokat, fogtam is a fejem, mihez kezdenek, ha behal a rendszer, eltűnik minden adat, majd behozza a kedves beteg az összegyűjtött leleteit? - pláne, ha meg sem őrizte....). Nyilván a papír alap sem holtbiztos (ld. alexandriai könyvtár...), de még mindig biztosabb, szerintem.
 
Lehet, hogy a korom teszi (41), de az érzet teljesen más a valódi könyvnél, sosem pótolhatja számomra az elektronikus változat, mégoly tökéletes sem.
Ami az időállóságot illeti: arra nem gondoltok, elektromos áram nélkül halott mindegyik kütyü? (Akár személyes élményként is, de össz emberiség szinten is értve a helyzetet.)
Nagyon ingatag dolog lenne csak elektronikusan tárolni dolgokat, nem véletlenül maradt meg az egészségügyben is a papír alapú dokumentáció is (noha voltam olyan rendelőben, ahol bevallották, hogy már nem tartanak kartonokat, fogtam is a fejem, mihez kezdenek, ha behal a rendszer, eltűnik minden adat, majd behozza a kedves beteg az összegyűjtött leleteit? - pláne, ha meg sem őrizte....). Nyilván a papír alap sem holtbiztos (ld. alexandriai könyvtár...), de még mindig biztosabb, szerintem.

Tartalom es forma vitaja:)
Pont ezt szerettem volna elkerulni a hozzaszolasaimban, de sehogyan sem sikerul.
Egesz eletembem imadtam az olvasast, hetente 2-3-4 konyvet olvasok.
Van parezer papir alapu is itt korulottem a szobaban.

Ugyan akkor szamomra nem az a fontos mit tartok a kezemben. Nem az szamit papir vagy elektronikus olvaso, hanem az ami benne van.
Shakespeare, Dante, Rejto, Mann es a tobbiek mindegy milyen olvasorol , papirrol, vagy elektromos papirrol koszonnek ram.

De megeegyszer leirom, mert fontos: ha valakinek a papir alapu konyv szerez oromot, akkor azt kell olvasni. A lényeg, hogy olvassunk, es neveljuk arra a kovetkezo korosztalyt, hogy ez szamara is oromot jelentsen!
 
Lehet, hogy a korom teszi (41), de az érzet teljesen más a valódi könyvnél, sosem pótolhatja számomra az elektronikus változat, mégoly tökéletes sem.
Ami az időállóságot illeti: arra nem gondoltok, elektromos áram nélkül halott mindegyik kütyü? (Akár személyes élményként is, de össz emberiség szinten is értve a helyzetet.)
Nagyon ingatag dolog lenne csak elektronikusan tárolni dolgokat, nem véletlenül maradt meg az egészségügyben is a papír alapú dokumentáció is (noha voltam olyan rendelőben, ahol bevallották, hogy már nem tartanak kartonokat, fogtam is a fejem, mihez kezdenek, ha behal a rendszer, eltűnik minden adat, majd behozza a kedves beteg az összegyűjtött leleteit? - pláne, ha meg sem őrizte....). Nyilván a papír alap sem holtbiztos (ld. alexandriai könyvtár...), de még mindig biztosabb, szerintem.
Semmi köze a korhoz.
Én egy jó pár évvel időssebb vagyok nálad és szívesen használok mindenféle kütyüt.
Az E-könyv rendkívül praktikus.
Amióta nyugger lettem, sokszor hosszabb időre úton vagyok. Nem kell plussz még könyveket cipelni. A fényképezőgépemet is MILC re cseréltem a súly és nagyság miatt.

Az egyetlen amit az E-könyvnél zavarónak találok, az a nagyon körülményes visszalapozás.
 
Az egyetlen amit az E-könyvnél zavarónak találok, az a nagyon körülményes visszalapozás.

Meeeg kell szokni a konyvjelzok hasznalatat.
Plane ha nehany szavas mmegjegyzest is tudsz hozzajuk fuzni, akkor nagyon egyszeru megtalalni az erdekesebb reszeket.
De a sima Goto funkcio is eleg sokszor.

Ha lapozva akar az ember visszamenni, akkor az tenyleg nehezkes.

Sokat segit meg sokszor a search funkcio hasznalata is, ha tudod mit milyen szavakat keresel
 
Meeeg kell szokni a konyvjelzok hasznalatat.
Plane ha nehany szavas mmegjegyzest is tudsz hozzajuk fuzni, akkor nagyon egyszeru megtalalni az erdekesebb reszeket.
De a sima Goto funkcio is eleg sokszor.

Ha lapozva akar az ember visszamenni, akkor az tenyleg nehezkes.

Sokat segit meg sokszor a search funkcio hasznalata is, ha tudod mit milyen szavakat keresel
Köszi a tanácsokat. :)
 
Körtemuzsika....máig roszullét fog el ha eszembe jut. Nem ilyen történetekre lettem volna kíváncsi.

Ott van például a „Tanár úr kérem”. Merem állítani, nagyon jópofa könyv. Ennek ellenére, TELIS-TELI van olyan szavakkal, amit NEM ÉRTETTEM. Most így hirtelen nem jut eszembe belőlük egy sem (nyilván mert nem jegyeztem meg őket, pont azért mert nem értettem azokat), de amikor eladja a könyvét abban a fejezetben is van olyan szó, meg szóval... szóval teli van ilyenekkel, na! Meg ha hiszed ha nem, de csak RÉMSÉGESEN SOKÁRA esett le a „tantusz”, hogy mi a franc van itt ezekkel az osztályzatokkal... hogy akkoriban nem az egyes volt a legrosszabb jegy hanem kb fordítva... de persze b*sztak odaírni legalább egy lábjegyzetbe a mai fiatalságnak hogy hé kishaver, akkoriban másképp volt az osztályozási szisztéma...

Az ilyesmi TELJESEN MEGÖLI AZ OLVASÁS JÓ ÉLMÉNYÉT. Pedig az TÉNYLEG egy nagyon jó könyv. Mégis, hiába, ebben a formában. Vagy azt kéne hogy teljesen újraírni, a mai körülményekhez adaptálva, persze kérdéses hogy ez megengedhető-e jopgi okokból, meg az is hogy mi marad meg akkor belőle... Vagy nagyon részletes lábjegyzeteket kell hozzáírni minden efféle szóhoz meg szokáshoz, ami ma már ismeretlen. Ez nyilván korrekt megoldás lenne, de még EBBEN AZ ESETBEN SEM lenne annak a korosztálynak való akikre manapság ráerőltetik, egyszerűen mert hiába hogy fiatalokról szól és mulatságosan, de ha 2 soronként a lábjegyzeteket kell bogarászni és megjegyezni mi mit jelent, akkor az akkora agymunka ami ANNAK AZ OLVASÓRÉTEGNEK, annak a fiatal korosztálynak akkora plusz teher hogy miatta nem fogják élvezni a művet még!

Később lehet. De akkor még nem!

Ez van. Akadnak művek amik hiába voltak akár zseniálisak is AKKORIBAN amikor megírták őket, de ELJÁR FELETTÜK AZ IDŐ, és ez van, kész, ezt tudomásul kell venni. Rengeteg ok miatt eljárhat felettük az idő. Az irodalmi műveknek is megvan úgy látszik az élettartamuk. MEGÖREGSZENEK. Nem a könyv teste, hanem a témája és előadási módja.

Amúgy a filmekkel is ez van. Manapság elkapott a nosztalgia, elkezdtem pár régi sci-fi filmet nézni. Az Orion űrhajó kalandjaiból az első részt se tudtam végignézni, manapság annyira primitív. A Pirxet végignéztem, de végig is röhögtem, sorry... Mondjuk, ha megerőltetem magamat még ráfoghatom hogy élvezhető. A zenéje viszont nagyon tetszik most is.
Az Alfa-Holdbázis is eléggé billeg a határon hogy jó filmnek mondhatjuk-e még manapság. A színészi játék nagyon jó benne, tetszenek a színészek is (főleg a Sandra nevű hölgyike...), és akad benne pár zseniális ötlet is, a témákban. Az űrsasok is szerintem olyanok, hogy ma is megállnák a helyüket bármi sorozatban. Mégis, a világűr egész elképzelése, meg a technikai megoldások, azok... Eleve én, mint programozó, nem tudom komolyan venni a bemutatott egyetlen számítástechnikai díszletet vagy megoldást se. Az is nonszensz, hogy a világűrben okvetlenül minden faj tutira perfekt beszéli az angolt, s ezt még tanulniuk se kell, ez úgy alap mindegyiknél. Azt se tartottam hihetően megmagyarázottnak, miként szakad el a Hold a Földtől holmi mágneses vihar miatt, de oké, ezt még lenyelem. Hanem meddig élnek ezek ott a holdbázison, öregség nem látszik rajtuk, adjunk nekik nagyvonalúan 20 évet... eszerint átlag fél évente jön nekik egy újabb kaland valami idegen létformával, sőt gyakrabban. Mégis, a fénysebeség hányszorosával száguld a Hold, ha ilyen gyakran belefutnak valami lakott világ közelségébe?!

De még soká sorolhatnám. Holott, és most jön a lényeg: KISGYEREKKÉNT NAGYON SZERETTEM. Akkor oké volt. Most nem. Eljárt felette az idő, pedig ez még egy szerencsés sorozat, mert némi kompromisszummal még épp élvezhető most is, csak már nem szabad sci-finek tekinteni, hanem inkább valami misztikus akárminek. (mondjuk, van egy olyan érzésem hogy már eredetileg is félig annak szánták...)

Szóval, mindegy hogy irodalmi vagy film alkotás, de A MŰVEK FÖLÖTT IS ELJÁR AZ IDŐ. És nem kéne régmúlt dolgokat ráerőltetni a fiatalokra, akkor se, ha akkoriban akár zseniálisak is voltak. Aki közülük kultúrtörténésznek megy, vagy lesz efféle érdeklődése felnőttként, majd akkor megismerkedik velük. Gyermekként nem szükséges, sőt káros.

Pláne nem kéne ezt tenni ha a mű már eredetileg se volt zseniális, vagy ha az volt is de amellett szomorú, szenvelgő, depressziós, nem happyendes.

A fiatalságnak SIKERES HŐSÖK kellenek, nem szentimentális megalkuvók, akik állandóan csak sóhajtoznak, és sosem oldják meg a problémáikat, inkább tűrnek és meghalnak, s legjobb esetben is ha a problémáik megoldódnak az másoknak köszönhető, nem nekik. Egy fiatal nem tud együttérezni egy efféle „antihőssel”. (én se, bár nem vagyok már fiatal).

Efféle elvont lélektani nyavalygásokról tévedés azt hinni, hogy majd „nemesíti” a gyerek érzelmeit. SOHA! A gyerek ebből semmit se tanul, nem változik meg, legfeljebb úgy, hogy az lesz a véleménye: OLVASNI ROSSZ DOLOG. És kerülni fogja a könyveket, mert első élményei az irodalommal negatívok voltak.
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,307
Tagok
615,644
Legújabb tagunk
boborján2
Oldal tetejére