Jóság tana - erényszemlélet

Livai

Állandó Tag
Állandó Tag
Minden emberben megtalálható a jó (annak ellenére, hogy nehezen igazolható ez néhány személy esetében, mikor éppen valami rosszat tett ellenünk vagy társadalmi normák szemszögéből nézve ártott). Véleményem szerint az erények segítenek át minket a gondokon, gyakorlásuk nehéz, de hatásos - ha másért nem, saját magunk megnyugvása érdekében. Sarkalatos erények: okosság, igazságosság, bátorság, mértékletesség. Egészségmegőrző hatásuk van, de hogyan?
Vajon velünk születtek vagy tanult értékek? Fejleszthetőek? Mitől jó a jó?

Várom a hozzászólásokat, véleményeket, tapasztalatokat, és előremutató elveket.
 
E

elke

Vendég
Szerintem az okosság nem erény hanem képesség.
Vannak velünk született erények és tanult folyamatok is. Nem nagyon hiszem hogy ebből hosszadalmas beszélgetést lehetne itt véghezvinni.
Mi emberek ilyenek és olyanok vagyunk. Senki sem csak jóságos és senki sem csak gonosz. Néha a mérleg nyelve erre arra- jobban billen van amikor egy ember életében akár többször is változik az erényei képességeinek mértéke. A megtapasztalások különböző változásokat hoznak létre és változhatnak az alap jellemvonások is ezek fügvényében.
Nem tudom, hogy kimondható -e a jóra hogy jó? Biztos hogy nagyobb területen vizsgálva a jó mindenkinek jó? Vagy a rossz mindenkinek rossz?
A mértékletességnek lehet egészségmegőrző hatása, de a bátorságnak a jóságnak vagy az igazságosságnak nem hiszem hogy lenne ilyen hatása.
Bizonyos jellemvonások és képességek keveréke adhat a társadalom szintjén egy olyan szerencsés keveredést amit a társadalom és az egyén könnyebben elfogad és szerethetőnek ítél meg. Akinek ilyen jellemvonásai vannak azt sok számára pozitív visszajelzést kap amelyek miatt talán könnyebb megőriznie vagy fejlesztenie a "jóság" szerű jellemvonásait....

Te hogy gondolod hogy a bátorság mint egészségmegőrző képesség hogy jön a képbe vagy a fejlettebb igazságérzet a jelen társadalmi környezetünkre leszűkítve?
 
Oldal tetejére