KÉPES KRÓNIKA szólánc

milzsu

Állandó Tag
Állandó Tag

Varjacska

Állandó Tag
Állandó Tag
Esterházy Péter (Budapest, 1950. április 14. –)
Kossuth-díjas magyar író, publicista, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. A kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb alakja. Eredetileg matematikusként végzett az ELTE-n 1974-ben, 1978 óta szabadfoglalkozású író.
Az intertextualitás, idézetek, töredékesség valamint mozaikszerűség jellemző műveire. A történet helyett elsősorban a szövegre helyezi a hangsúlyt.
Néhány műve: Fancsikó és Pinta: Írások egy darab madzagra fűzve (elbeszélések, 1976), Pápai vizeken ne kalózkodj (elbeszélések, 1977), Fuharosok (1983), A szív segédigéi (1985), Harmonia cælestis (2000), Javított kiadás (2002), Utazás a tizenhatos mélyére (2006), Semmi művészet (2008 ), Esti (2010).

5051744401_91a0c08743_o.jpg
 

Solsken*

Állandó Tag
Állandó Tag
Robert De Niro (New York, 1943. augusztus 17.) kétszeres Oscar-díjas amerikai színész, producer, rendező.
Pályáját 1969-ben Brian De Palma Az esküvői party című alkotásában kezdte. 1973-ra már kétszer elnyerte a New York-i Filmkritikusok díját a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában, a Bang the Drum Slowly (1973) és az Aljas utcák (1973) (Mean Streets) című filmekben nyújtott alakításáért. A Francis Ford Coppola rendezésében készült A Keresztapa II. (1974) című filmben az Akadémia a legjobb mellékszereplőnek járó szobrocskával jutalmazta. Második Oscar-díját a Martin Scorsese rendezte Dühöngő bika (1980) című film főszerepéért kapta, melyben a híres bokszolót, Jake La Mottát formálta meg. 1988-ban Jane Rosenthallal együtt Tribeca Productions néven saját filmvállalatot hozott létre, amely számos film elkészítését tette lehetővé, melyekben De Niro producerként, rendezőként és színészként is közreműködött.
 

Csatolások

  • robert-de-niro.jpg
    robert-de-niro.jpg
    9.6 KB · Olvasás: 2

Varjacska

Állandó Tag
Állandó Tag
Marcus Salvius Otho
A Római Birodalom császára (69. január 15. - 69. április 16.).
Rövid idejű uralkodása alatt igyekezett együttműködni mind a praetoriánusokkal, mind a senatussal, és próbált bőkezűnek mutatkozni.
Az emberekben azonban visszatetszést váltott ki hatalomátvételének módja - az előző princeps, Galba és örökösének meggyilkoltatása - és az, hogy folytatni kívánta a Domus aurea építését. Mégis a legnagyobb gondot számára Vitellius lázadása jelentette. Félelme végül beigazolódott: Vitellius nyolc legiónyi serege a bedriacumi csatában szétverte Otho csapatait. A császár, értesülve a hírről, a kardjába dőlt.

OthoDen.jpg
 

3agergely

Állandó Tag
Állandó Tag
Oroszlánkölykök

Irwin Shaw
(1913-1984). A háborúban önkéntesként részt vett író három katona - egy német náci, egy amerikai értelmiségi és egy üldözött zsidó - párhuzamos élettörténetén keresztül mutatja be a szövetségesek nyugati hadműveleteit, az amerikai hadigépezet működését, a kaszárnyák hétköznapjait és a partraszállás drámaian izgalmas óráit. Lebilincselő meseszövése, nagyszerű jellemábrázolása, s nem utolsó sorban saját élményei teszik hitelessé történetét és hőseit, kiknek sorsában megrázó erővel rajzolódik ki a háború lélektana. Ezért vált Shaw regénye a műfaj egyik legnépszerűbb darabjává, amely több nemzedék mindmáig felejthetetlen olvasmánya maradt.
 

milzsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Kaméleon
A kaméleonok színváltoztató képességükről jól ismert hüllők. Ez a képesség egyaránt szolgál rejtőzködésre, hangulat-kifejezésre, valamint az egyedek közötti kommunikációra.
Mintegy 150 kaméleonfaj él Afrikában és a mediterrán régióban, Dél-Európában, Indiában és Sri Lankán. A legnagyobb fajgazdagsággal Madagaszkár és Nyugat-Afrika büszkélkedhet. Megtalálhatók az esőerdőkben és a sivatagi területeken egyaránt, a tenger szintjétől kezdve a 4500 m-es magasságig.
 

agibo

Állandó Tag
Állandó Tag
Nimród (király)

Nimród (sztenderd héber: נִמְרוֹד Nimrod, tiberi héber: נִמְרֹד Nimrōḏ; a magyar hagyományban Ménrót) mezopotámiai király a Bibliában, illetve népmesékben és legendákban. A Bibliában Noé dédunokája; hatalmas vadászként, és az erő szimbólumaként is ábrázolják. Gyakran őt tekintik Bábel tornya építőjének. Kézai Simon középkori krónikás szerint a magyar nép őse.

Csatolás megtekintése 738535
 

Varjacska

Állandó Tag
Állandó Tag
Dzsószer (Kr. e. 2687 – 2649)
Az ókori Egyiptom királya, a III. dinasztia tagja. Az egykorú emlékek Netjerierhetnek vagy Netjerihetnek nevezik (Isteni testű vagy Istenibb a testnél). A későbbi dokumentumokban tűnik fel a Dzsószer elnevezés, amely kb. annyit jelent: A Szent, A Felséges.
Dzsószer nevéhez köthető a monumentális kőépítészet kezdete, a szakkarai lépcsős piramis felépítése. A fáraó építésze Imhotep volt, akit már korában is istenként tiszteltek. Bár a későbbi korok építkezéseiben látták az időszak legnagyobb vívmányát, úgy tűnik, hogy a külvilággal szemben sem volt passzív: egy késő római kori démotikus papirusz megőrizte egy szíriai-palesztinai hadjáratának emlékét.
Dzsószert már uralkodása után kiemelt tisztelettel kezelték: a torinói papirusz királylistáján nevét ritka kivételként piros tintával írták.


djoser_n.gif
images
 

milzsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Rókus
Szent Rókus (franciául: Saint Roch), (Montpellier, 12951327) szent hitvalló, Ferences rendi szerzetes.
A dél-franciaországi Montpellier-ben született, mellén apró, kereszt alakú jellel, amiből anyja különleges sorsot jósolt neki. Húsz éves volt, amikor szülei meghaltak. Rókus ekkor pénzre váltotta örökségét, majd a pénzt a szegényeknek és a kórházaknak ajándékozta. Elzarándokolt Rómába, és ott, az aquapendentei kórházban ápolt először pestisbetegeket. Ezután Rómában és Piacenzában is tevékenykedett.
Ez utóbbi helyen maga is megkapta a pestist, és hogy másokat ne fertőzzön, a város melletti erdőben húzódott meg. A legenda szerint egy kis kutya látta el élelemmel, és egy, az égből leszállt angyal takarta be sebeit. Miután felgyógyult, visszatért szülővárosába, ahol kémkedés gyanújával börtönbe vetették. Ötévi raboskodás után 1327-ben, lényegében ismeretlenül halt meg, bő két évtizeddel az 1348-as nagy pestisjárvány előtt. Nevezetessé az tette, hogy amikor 1414-ben Konstanzban ütötte fel a fejét a pestis, egy ottani szerzetes megemlítette, hogy tud a montpellier-i patrónusról. Erre elrendelték, hogy képmását hordozzák végig az utcákon. A dühöngő járvány épp oly hirtelen szűnt meg, ahogy támadt, és Szent Rókus nevét az egész keresztény világ megismerte. A XIV-XVI. századi Dél-Franciaországban és Észak-Spanyolországban sok ház homlokzatára kerültek fel a V. S. R. betűk (Vive Saint Roche - Éljen Szent Rókus), hogy oltalmazza az ott lakókat a pestistől.
Szent Rókust általánosan a pestisből gyógyulók védőszentjének tisztelik. Ünnepe augusztus 16-án van.
 

milzsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Nemo kapitány
Jules Verne egyik leghíresebb műve a Nemo kapitány.
Az 1800-as évek Franciaországában címlapokra került a hír, hogy valami hatalmas állat háborgatja a világ vizeit, tartja rettegésben a tengerészeket, rombol, pusztít. Aronnax professzor és inasa, Conseil elindult megölni a bestiát. Felkerültek egy hajóra, amin megismerték a világ legjobb szigonyosát: Ned Landet. Biztosak voltak abban, hogy az ő segítségével sikerrel járnak.
Néhány hét után a hajó legénysége meglátta a bestiát a Csendes-óceánon. Tüzet nyitottak rá, de a golyók lepattantak. Ned Land megpróbálta megszigonyozni, de az is lepattant a szörny testéről.
Majd a bestia nekitámadt a hajónak, az irányíthatatlanná vált és a professzor, Conseil és Ned Land is a vízbe borultak. Pár perccel később felkerültek a szörnyre, ami kiderült, hogy egy tengeralattjáró. Nemsokára néhány ember jött fel a fedélzetre akik fogságba ejtették őket. A kabinba ahova vitték nemsokára bement két ember. Latinul, franciául, angolul, németül próbálták nekik elmagyarázni hogy kerültek a fedélzetre, de nem kaptak egyszer sem választ. Nemsokára étel hozott nekik egy matróz. Ned Land elkezdte fojtogatni, de ekkor rászólt a kapitány, hogy hagyja abba. Nemo kapitány foglyaivá váltak, aki vendégként kezelte, és elkalauzolta őket a hajón, és megmutatta, hogyan élnek. Az utasok azonban a hajón átélt kalandok és a tengerben búvárruhában tett kirándulások ellenére is szökésen törték a fejüket. Többször próbáltak elmenekülni, míg végül sikerrel nem jártak.
 

Varjacska

Állandó Tag
Állandó Tag
Nyirő József (Székelyzsombor, 1889. július 18. – Madrid, 1953. október 16.)
erdélyi magyar író, katolikus pap, újságíró. Művei elsősorban az erdélyi magyarság művelődéstörténeti és történelmi kérdéskörében helyezkednek el. Szókimondó, a korabeli politikai helyzettel szembeforduló magatartása miatt menekülnie kellett Romániából, majd Magyarországról is. Nyirő Józsefet, akárcsak Wass Albertet a román kommunista kultúrpolitika háborús bűnösnek bélyegezte több évtizeden keresztül.
Néhány műve:
A sibói bölény (regény, I – II., Kolozsvár, 1928 – 1929.)
Kopjafák (elbeszélések, Kolozsvár, 1933.)
Uz Bence (regény, Székelyudvarhely, 1933.)
Madéfalvi veszedelem (regény, Budapest, 1939.)


Ny%C3%ADr%C5%91+J%C3%B3zsef.gif
Nyiro-Jozsef_Mi-az-igazsag-Erdely-eseteben.jpg
 

agibo

Állandó Tag
Állandó Tag
Drüaszok

A Drüaszok (dryasok, dryadok) a fák lelkei a görög mitológiában. A görög drys jelentése „tölgy”, az Indo-Európai nyelvekben a derew(o)- „fa” vagy „erdő”. Eképpen a drüaszok speciálisan a tölgyfák nimfái, bár általános értelemben is megjelennek a fák nimfáiként. „Ezek az istenségek sokszor háttérbe szorultak a költeményekben megjelenő és kultuszokban tisztelt isten alakok mögött”

Csatolás megtekintése 741667
 

milzsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Komondor
A komondor az egyik legismertebb magyar pásztorkutyafajta, amelyet mai formájában a legrégebben tenyésztettek ki. Nevének több magyarázata is van. Valószínűleg a kuman (kun) szóból származik, 1454-ben bukkant fel nyelvelméleteinkben, a Debreceni kódex 1519-ben már kutyanévként említi a kamondort vagy komondort. A szó a türk nyelvekben a kumanokhoz tartozást jelentette.
 

LLalii

Állandó Tag
Állandó Tag
A Rákóczi-szabadságharc (horvátul Ustanak Franje II. Rákoczija[1]) (17031711) a török uralom alól felszabadult Magyarország első jelentős szabadságharca volt a Habsburg abszolutizmus ellen. A II. Rákóczi Ferenc vezette küzdelem a rendi kiváltságok védelméért, a gazdasági és társadalmi fejlődésért folyt és végül az egyenlőtlen erőviszonyok, a kedvezőtlenné váló európai politikai helyzet és az ország belső társadalmi ellentmondásai miatt bukott el. A bukás ellenére a szabadságharc megakadályozta Magyarország beépítését a Habsburg birodalomba, és az ország rendi alkotmánya, ha látszólagosan is, de fennmaradt.
 

Csatolások

  • II._R%C3%A1k%C3%B3czi_Ferenc_%C3%A9s_Esze_Tam%C3%A1s_tal%C3%A1lkoz%C3%A1sa.jpg
    II._R%C3%A1k%C3%B3czi_Ferenc_%C3%A9s_Esze_Tam%C3%A1s_tal%C3%A1lkoz%C3%A1sa.jpg
    157.2 KB · Olvasás: 2

Grandilkó

Állandó Tag
Állandó Tag
Czeizel Endre

Czeizel Endre (Budapest, 1935. április 3. – ) orvos-genetikus, az orvostudományok akadémiai doktora.
 

Csatolások

  • Czeizel Endre.jpg
    Czeizel Endre.jpg
    2.5 KB · Olvasás: 11

milzsu

Állandó Tag
Állandó Tag
Az eretnekség valamely vallás alapvető hittételeivel való szándékos és lényeges szembehelyezkedés. Minden világvallás történetében előfordulnak eretnek mozgalmak.
Az eretnek szó a görög haireomai = „választani, kiválasztani” igéből eredő hairetikosz (latin haereticus) melléknév, a mindennapi nyelvben egy bizonyos filozófiai vagy vallási irányzathoz tartozó emberre vagy embercsoportra alkalmazták. Csak az Újszövetségben nyeri el „eretnek, az egyháztól elkülönült, tévtanítást valló” értelmét.[1]
A görög haireszisz (eretnekség) szó eredeti jelentése: „választás, döntés”. Ebből következőleg: valamilyen tanítás vagy vallási-bölcseleti iskola, amelyhez az ember választás, illetve döntés alapján csatlakozik.
Később a másként gondolkodókat bélyegzik meg ezzel a megjelöléssel. Maga a haireszisz főnév a haireo = „venni, nyerni, megragadni, választani”, illetve a visszaható alakú haireomai = „(magának) kivenni, kiválasztani” igéből ered.
 
Oldal tetejére