Ismerős, magyar vezetéknév virít egy kanadai rendőri egyenruhán a tizenegy csúcsú, jellegzetes vörös juharlevél mellett: a keszthelyi születés Zanati Balázs úgynevezett közösségi rendőrként rója Kanada legnagyobb városának, Torontónak az utcáit, a ráosztott környéken körülbelül 40-50 ezer emberért felel.
– Az elképzeléssel ellentétben nekem nem piros az egyenruhám, nincs kalapom, és nem is lovon közlekedek! – kezdte mosolyogva a Blikknek a háromgyerekes apuka, aki most 7 ezer kilométert utazott, hogy meglátogassa hazai kollégáit. – Közösségi rendőr vagyok, ez idehaza nagyjából a körzeti megbízotthoz hasonlítható, de azért vannak különbségek. A mi esetünkben a munkánk szerves részét képezi a közösségépítés, és az emberekkel való kapcsolatteremtés is.Torontó városa 16 rendőrségi kerületre van felosztva, a térkép ezeken a kerületeken belül pedig további, problémásabb környékekre oszlik.
– Ahol én dolgozom, ott jellemzően megfordulnak a kábítószerhasználók és -kereskedők, illetve jelen van egy fegyveres banda is, ami egy másik csapattal áll harcban. Ugyanakkor a dolog lényege az, hogy az emberek nap mint nap ugyanazokkal a rendőrökkel találkoznak. Megállunk, beszélgetünk velük, szétnézünk az üzletekben, éttermekben, boltokban, piacokon és a többi. Erős bizalmi kapcsolat tud így kialakulni, ennél fogva szívesebben fordulnak hozzánk, ha baj történik, sőt! A szolgálati mobilom számát bárkinek megadhatom, ez pedig olyan érzés az embereknek, mintha lenne egy saját rendőrük. Ha engem tárcsáznak, nem egy idegennel fognak beszélni – magyarázta Balázs.
Mint mondja, odakint más jellegű problémákkal kell megküzdeni, mint Magyarországon. Kanadában elsősorban a kábítószerezés, a lőfegyveres bandák, és az autólopások jelentek problémát.
– A leggyakoribbak ezek, illetve az ezekhez kapcsolódó vagyon elleni bűncselekmények. 10 éve vagyok közösségi rendőr, de előtte járőrként láttam olyanokat, amiket nem felejtek el, amíg élek. Annak idején először értem ki egy gyilkossághoz, és bár próbáltam újraéleszteni az áldozatot, nem élte túl. De arra is volt példa, hogy egy ember lábát előttem vágták le a kórházban, majd a végtagot a kezembe nyomták egy nejlon zacskóba csomagolva, hogy vigyem el a hűtőházba. Ez ugyanis később bizonyítékként szolgált – elevenítette fel a rendőr.
A felszerelés alapvető részét képezi a lövedékálló mellény, illetve a GPS-szel ellátott testkamera is, ami igen jó minőségben és széles látókörben rögzíti a történéseket.
– Egy eltűnt személy keresésnél például igen jól jön a GPS, mert gépre csatlakoztatva meg tudom nézni, hogy addig pontosan melyik területeket fedtük le. Emellett a kamera az emberek viselkedését is nagyban befolyásolja, hiszen a felvételek adott esetben bizonyítékként is szolgálhatnak a bíróságon. Megbecsülik a rendőrök munkáját, a civilek részéről pedig többnyire alap az "uram" megszólítás.
Szántó Szabina
Munkája során Balázs még a színész, Kalifornia volt kormányzója, és testépítő Arnold Schwarzeneggerrel is összefutott / Fotó: Facebook