Katinka hatodik aranyát nyerte az Eb-n

Hosszú Katinka beállította netanyai aranyrekordját: 6-ból 6 versenyt nyert meg, ma ismét kétszer állhatott dobogóra a koppenhágai rövidpályás Európa-bajnokság utolsóelőtti napján. Külön öröm, hogy 200 vegyesen Verrasztó Evelyn szédületes hajrával második lett mögötte, így öt év után nyert újra egyéni érmet. Az éremtáblán 7-7-re állunk az oroszokkal az elsőségek tekintetében.

Hosszú Katinka ismét duplázott: először behúzta a 200 vegyest – ezt a számot zsinórban harmadszor nyerte meg a rövidpályás Eb-n –, mégpedig óriási előnnyel, majd hozta az 50 hátat is. Vagyis akárcsak két éve, Netanyában, ezúttal is behúzta mindhárom hátúszó és vegyesúszó számot – csak a 400 gyorson nem fog egy pluszérmet szerezni, mint 2015-ben, arról ugyanis visszalépett. Aranyak tekintetében így is sikerült megismételnie minden idők legjobb Eb-teljesítményét, 6 bajnoki címre ugyanis soha, senki nem volt még képes a verseny történetében rajta kívül.

Utoljára maradt a legrizikósabb szám, az 50 hát, elvégre a kéthosszas viadalon rendkívül kis különbségek döntenek (lásd a férfi 50 pillangót: 22.42, 22.43, 22.44-22.44 volt az első négy…), Katinka is azt mondta előzetesen, hogy itt azért bármi előfordulhat. Végül a „bármi” nem fordult elő, hiszen megvédte címét: bár a lengyel Tchorz nagyon jött két pályával odébb, azért ezen a távon egyértelműnek mondható, 0.14 másodperc volt közöttük a különbség. A csaknem zsúfolásig megtelt Royal Arena 5000 fős közönsége óriási ünneplésben részesítette az Eb sztárját az utolsó eredményhirdetés után, a kijárat környékén összesereglett gyerkőcsereg heveny sikításokkal fogadta, hogy Katinka kidobta közéjük az érem mellé járó kabalababát.

A kétszáz vegyes döntője igen meghatóra sikeredett: Verrasztó Evelyn ugyanis fantasztikus hajrával odaért a második helyre, így öt év után tudott újra egyéni érmet szerezni világversenyen (a debreceni nagypályás Eb-n volt bronzérmes szintén ebben a számban). Némi nosztalgiával nézhettük a célbaérést követő összekapaszkodást: hasonló jelenetet utoljára 2010-ben láthattunk, a budapesti Eb-n, amikor szintén 1-2-t csináltak a lányok – igaz, akkor csupán 0.01 másodperc választotta el őket egymástól, most 3.66. Ez azonban Evelyn öröméből mit sem vont le: ahhoz képest, hogy komolyan abba akarta hagyni az úszást, igencsak megérte még edzésben maradni.

Ez volt a nap egyik igen kellemes meglepetése, a másikat a két sprinterünk szállította. Kozma Dominik 15. idővel jutott tovább a 100 gyors középdöntőjébe, Németh Nándor pedig csupán elrebegte azt az óhaját délelőtt, hogy bárcsak valaki visszalépne, hiszen 17. lett (a nemzeti kiesőkkel együtt 19.). Kívánságát meghallgatták az égiek, így végül tartalékból középdöntőssé lépett elő, bár a két magyar így is a sprintszámokban átoknak számító szélső pályákon úszott. Ehhez képest valami egészen fenomenálisat alakítottak: Kozma előhúzta jobbik énjét, és a negyedik idővel kvalifikált, a 17 éves Németh pedig újfent bizonyította, miért számít a sportág egyik legnagyobb reménységének, egyéni csúcsán 7 tizedet javítva hatodikként jutott a fináléba.

Ugyanez nem sikerült Szilágyi Liliánának 100 pillangón, Földházi Dávidnak 100 vegyesen, illetve a szintén „pótfelvételivel” középdöntőbe jutott Cseh Lászlónak 50 pillangón. Utóbbit ugyanakkor annyira nem bánta a 32 éves klasszis, a sebessége ugyanis önmagát is meglepte a nyitónapi 100 pillangós balesetet követően, ami kiváló önbizalom-építő a zárónapi 200 pillangó előtt.

Vasárnap rajta (és a többi 200 pillés indulón) kívül Kapás Bogi 400 gyorsában bízhatunk, illetve a százas sprinterekben – jelenleg ugyanis 7-7-re állunk az oroszokkal az éremtábla első helyéért folyó versenyben (akik ma azon a bizonyos millimétereken eldőlő férfi 50 pillangón szereztek aranyat, némi meglepetésre).

(Forrás: MÚSZ)