Kedvenc szavaink

totszegi

Állandó Tag
Állandó Tag
Talán vannak, akik nem ismerik a történetet. Az 1930-as években Kosztolányiék egy seregnyi magyar szót olvastak fel Budapestre látogató turistáknak, akik egyetlen kukkot sem értettek magyarul, majd megszavaztatták őket. Az általuk győztesnek - tehát a legszebb magyar szónak - ítélt hangsorunk a FÜLOLAJ volt.
 

totszegi

Állandó Tag
Állandó Tag
Irodalmáraink közül Móra Ferenc az alelölülő (=alelnök), míg Illyés Gyula az elalél szót találta a legyszebbnek.
 

totszegi

Állandó Tag
Állandó Tag
Számok a szavakban...
Miért hetvenkedik valaki? miért nem negyvenkettedkedik pl...
Ebek harmincadja?
Nekem miért éppen 8 ?

Ebek harmincadja?

Harmincadnak nevezték azt a vámot, amelyet az országhatáron vagy az ország belsejében az állam, az egyház, esetleg önkényurak szedtek a behozott áru után. A termék értékének egyharmincadát kellett természetben vagy pénzben kifizetni a vámszedőknek.

Aki ebek harmincadjára került, azt a kutyák vámolták meg: vagy ruháját, vagy testét tépték meg úgy, hogy annak egy része – harmincada – a szájukban maradt. A régi időkben az sem volt ritkaság, hogy a temetetlen holtakra vetették magukat a kóbor ebek, és csúful megcsonkították az élettelen testet.

Az juthatott tehát ebek harmincadjára, amivel senki sem foglalkozott, amire senki sem vigyázott, ami senkinek nem volt fontos, őrizetlenül hevert az utcán, a szabadban kutyák martalékaként, lett légyen az tárgy vagy élőlény.

Forrás: O. Nagy Gábor: Mi fán terem? (Gondolat, 1979.)
 

totszegi

Állandó Tag
Állandó Tag
Nekem nyolc?

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left width=428>A ’nekem nyolc’ kifejezés eredete nagy valószínűséggel a nyolcas szimmetriájával áll kapcsolatban. Azaz a nyolcas megfordítva is nyolcas marad, mindegy honnan nézzük.

A nyolc szavunk keletkezése egyébként az ősmagyar korra nyúlik vissza. A magyar szótörténeti szótár szerint ekkor alakulhatott ki a nyol elem, amelyhez utóbb került c elem a kilenc analógiájára. Az első elem feltehetőleg azonos a nyaláb ugor kori, ’egybe, össze’ jelentésű alapszavával.

Ismert, hogy a finnugor korban sokáig hetes számrendszert használtak, a 8 tehát az új, magasabb egység első száma volt. Halászó-vadászó népeknél nem ritka, hogy valamely fontos számot egy-egy köteg vagy nyaláb vadbőrrel, szárított hallal, illetve ezek nevével jelölnek.(Forrás: National Geographic Online, 2005.)

</TD><TD vAlign=top align=left width=20></TD><TR><TD vAlign=top align=left width=20></TD><TD vAlign=top align=left width=428>
</TD></TR></TBODY></TABLE>
 

totszegi

Állandó Tag
Állandó Tag
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 align=left border=0><TBODY><TR><TD vAlign=top align=left width=428>A hetvenkedik?

Tótfalusi István nyelvész szerint a szónak semmi köze a számhoz, csupán véletlen egybeesésről van szó.

Habár a hetvenkedik szavunk pontos eredete nem ismert, valószínűleg az elsődleges jelentéséből alakult ki. Egyes tájnyelvekben ugyanis olyan emberre használják ezt a kifejezést, aki ugrabugrál, hányja-veti magát. A szakirodalom szerint a mai köznyelvi jelentés ebből alakult ki.

</TD><TD vAlign=top align=left width=20></TD><TR><TD vAlign=top align=left width=20></TD><TD vAlign=top align=left width=428>

</TD></TR></TBODY></TABLE>[/quote]
 

Heni1983

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedvenc szavak: szerelem, álom
és ha már a legszebbeknél járunk, legszebb magyar sor: "Elhull a virág, eliramlik az élet" (Petőfi)
 

minaora

Állandó Tag
Állandó Tag
Én azon virultam mindig jót, mikor az aput kérdeztem, ki jött hozzá, és erre a válasz általában az volt, hogy egy "mókus" vagy egy "ürge". :D
Amit én előszeretettel használok, az a nyüszlött, és hallottam már hasonlót, mikor valaki elnyünnyedt, ez is mókás. :D
 

Tpapa

Kitiltott (BANned)
Duplamoppos

Azaz két mop-pal bíró.

Régen ide kapcsolódott az "egyélrongyot" reakció (gyakorlatilag bármire mondható), mind a kolozsmonostori apát elhíresült dilemmája,
ha valaki ismeri idézze be, én nem merem...

P.S. Der Herr von Doppelmoppel... magyarulBabelben, Kurt Schwitters.
 
Oldal tetejére