Kibeszélem magamból avagy a betegség megelőzése

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Screenshot_20220520-142437_Messenger.jpg
Vöröske szemlét tart rendbe van-e minden.
Screenshot_20220521-004532_Gallery.jpg
Hápi kacsa nagyon védi a fészkét,belecsípett a fiam kezébe mikor ennivalót és vizet adott neki.
Levágni nem szabad őket mert szinte mindegyiknek nevet adott.
A sźárnyasakat a fiam gondozza ,nem együtt lakunk,én csak kapom a képeket és a videókat.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag

Homoktövis gyógyhatásai​

A 2013. október 14-17-e között Potsdamban tartott 6. Nemzetközi Homoktövis konferencián. kiadott tanulmányból közlünk részleteket a homoktövis sokoldalú gyógyító hatásairól (Pionier im märkischen Sand – Auf den Spuren des Sanddorns in Brandenburg. Ministerium für Infrastruktur und Landwirtschaft des Landes Brandenburg, Potsdam, 2013.13 -19. oldal), Farkas István fordításában.

A homoktövis természetes energiaforrás​

Az utóbbi évtizedekben növekvő egészségtudatosság oda vezetett, hogy az egészséges táplálkozás és a természetes gyógymódok, a figyelem középpontjába kerültek.


Egyéb vadon termő gyümölcsfélék, mint a fekete bodza, a berkenye vagy az áfonya mellett a homoktövis is egyre nagyobb figyelmet kap, mivel nincsenek nemkívánatos mellékhatásai. A Német Táplálkozástudományi Társaság (DGE) tápanyagtáblázataiban, amelyek az egészségjavító élelmiszerek fogyasztását hivatottak előremozdítani, a homoktövis mint élelmiszer kiemelkedő helyen szerepel a magas táplálkozásfiziológiai értéke miatt. Több, mint 250 biológiailag aktív összetevőt tartalmaz.

A homoktövis értékei​

A homoktövis termése gazdag könnyen emészthető szénhidrátokban, szerves savakban, ásványi anyagokban, bioaktív összetevőkben és vitaminokban, köztük az antioxidánsnak számító C és E- vitaminokban.

Ismeretes, hogy a C-vitamin erősíti az immunrendszert és alkalmas a megfázásos, illetve lázas betegségek gyógyítására.


„A gyógyszertárakban, reformházakban és drogériákban beszerezhető homoktövisléből napi 3 kanállal fogyasszunk, vagy cukorral (1 rész homoktövisléhez 1 rész cukor) keveréket készítsünk, amelyből naponta többször, teáskanálnyi mennyiséget vegyünk be” – javasolja Mannfried Pahlow, a Bogen and der Donau-i gyógyszerész, több szakkönyv és különféle gyógynövény-tanácsadók szerzője.

Az antioxidánsokat folyton-folyvást dicsőítik, mint egyetemes gyógyszert. A magas antioxidáns-tartalmú élelmiszerek lassíthatják az öregedési folyamatokat, és olyan súlyos betegségek ellen védhetnek, mint például a rák egyes formái.

Az oxidatív stressz egy olyan kémiai folyamat, melynek során a szervezetben az oxigénmolekulák káros formái, az úgynevezett szabad-gyökök túltermelődnek. Ennek okait gyakran övezi találgatás. Bizonyosan ide tartoznak a környezetből a szervezetbe kerülő méreganyagok, de ugyanígy hozzájárulhat kialakulásához az egészségtelen táplálkozás, a stressz és a mozgásszegény életmód. A káros molekulák megpróbálnak az egészséges sejtek receptoraival összekapcsolódni. Amennyiben ez sikerül, a folyamat oxidációhoz vezet. A megnövekedett oxidatív stressz gyengíti az immunrendszert, ami betegségek egész sorához vezethet.

homoktövis fagylalt

Homoktövis fagylalt
A C-vitamin (aszkorbinsav) és az E-vitamin (tokoferol) bizonyítottan magas antioxidatív aktivitással rendelkeznek. Ugyanez mondható el a flavonoidokról is, amelyek részben növényi színezőanyagok. Ezek azonban nem csak a növény színéért felelősek, hanem egyben védik is a káros környezeti hatásoktól. Ezt a funkciót az emberi testben is be tudják tölteni. Antioxidáns hatásuk mellett a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is egyre nagyobb szerepet játszanak.

A növényekben nem található koleszterol, azonban hasonló vegyületek, az úgynevezett fitoszterolok igen. A homoktövisben különféle fitoszterolok, köztük az ergoszterol, a sztigmaszterol és a lanoszterol mutathatók ki, amelyek jelentősen hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez. Ezen túlmenően a homoktövisben található biogén-amin-kolin, melyet sokszor tévesen vitaminként említenek, hozzájárul a szervezetben található zsírlerakódások csökkentéséhez.

A homoktövisben kimutatták a kobalamin, a B12-vitamin biológiailag aktív formáját is, de még nem egyértelmű, hogy ez valójában a növény anyagcseréjéből, vagy –amire egyébként sok jel mutat- növény gyökérzetén, illetve bogyóin élő mikroorganizmusokból származik. Azok, akik nem fogyasztanak állati eredetű táplálékot, a homoktövissel hozzájuthatnak ehhez a fontos vitaminhoz. A B12-vitamin, amely egyébként állati eredetű élelmiszerekben található meg, az emberi szervezet anyagcsere-folyamatainak fontos szereplője. Részt vesz egyes zsírsavak lebontásában és a vérképződét is segíti. A provitamin A-ként is emlegetett béta-karotin szépségvitaminnak számít. Nem csak a látást javítja, hanem védi a bőrt és a nyálkahártyát egyaránt. Orvosi szakfolyóiratokban belső napvédőként is említik, mivel javítja a szervezet védekezőképességét az UV-sugárzás ellen. A homoktövis gyümölcse fajtától függően ebből a vegyületből 5-18mg/100g-ot tartalmaz.

homoktövis termés

A homoktövisolajok kedvező hatásai​

A magokból és a gyümölcshúsból is kinyerhető homoktövisolaj kémiai összetétele hasonlít az emberi szervezet anyagcseretermékeinek összetételére. A homoktövisolaj aktiválja a szénhidrátok energia-anyagcseréjét, és ezáltal megteremti a sikeres fehérjeszintézis előfeltételeit. Ez a tulajdonsága teszi a homoktövisolajat értékessé.

Sok tanulmány említi a homoktövis-húsolaj bőrre gyakorolt pozitív hatását. Mivel ezt az olajat a gyümölcshúsból nyerik, megtalálhatók benne a korábban említett összetevők. Fajta és termőterület függvényében a gyümölcshús olajtartalma 1,4 és 13,7 százalék között mozog – utóbbi sajnos csak a Kínában termő Hippophäe goniocarpa fajtánál.

A gyümölcsből nyerhető olaj mélyvörös-narancssárga színű. Íze és illata ugyanolyan, mint a gyümölcsé. A húsolaj telített zsírsavakból (palmitinsav), egyszeresen telítetlen zsírsavakból (főleg palmitolein- és oleinsav), valamint többszörösen telítetlen zsírsavakból (linol- és linolénsav) áll. Az egyszeresen telítetlen palmitoleinsav egyéb növényi olajokban –a makadámdió-olaj kivételével- egyáltalán nem, vagy csak nyomokban található meg, míg a homoktövis-húsolaj figyelemreméltó 35%-os koncentrációban tartalmazza.

homoktövis olaj

Homoktövis olaj
A gyümölcshúsolaj palmitoleinsav-tartalma egészségjavító hatású. A palmitoleinsavat a bőr felső rétegeiben található zsír alkotóelemeként is viszontláthatjuk. Itt jól felszívódik, és segíti a hámosodást, azaz az új bőrsejtek képződését. Ugyanakkor a húsolaj magas arányban tartalmaz béta-karotint, továbbá E-vitamint. Mivel mindkettő a bőrben található zsír egy-egy komponense, ezek is könnyen felszívódnak.

A húsolaj gyulladáscsökkentő hatású, hozzájárul a sérülések gyógyulásához. Vizsgálatokkal kimutatták, hogy a homoktövis segíti a mikrokeringést, és egy egészséges, rugalmas szerkezetű bőrt eredményez.

A magas béta-karotintartalom természetes fényvédelmet ad UV-szűrő tulajdonsággal rendelkezik, ezáltal csökkenti a fény hatására az érzékeny bőrön jelentkező bőrpírt.

A további értékes összetevők kombinációja regeneratív hatást biztosít. A C- és az E-vitaminnal együttműködve serkenti a bőrben a kollagénképződést, és szájon át történő fogyasztása esetén bizonyos típusú napfényallergiák ellen is hatásos. Ezenfelül antioxidatív tulajdonságokkal rendelkezik, és gátolja az oxidációs folyamatok által kiváltott sejtelváltozásokat. A bőr alatti zsírszöveteket dúsító képessége alkalmassá teszi pigmentációs zavarok ellensúlyozására. Ezáltal nem csak ápolja, hanem fiatalítja is a bőrt. Ezt a hatást használja ki a kozmetikai ipar: 0,5 – 2% közötti koncentrációban használják a homoktövisolajat az arcbőr nappali és éjszakai ápolására. Az Anti-Aging termékek még mindig növekvő piaca érdekes felvevőpiac lehet a homoktövis számára.

Az E-vitamin (tokoferol) mindenekelőtt sejtmembrán-védő tulajdonsággal rendelkezik, mert felfogja a reaktív oxigén-fajtákat (antioxidáns). A szervezetben kiemelkedő védelmet nyújt a bőr idő előtti öregedésével szemben. Gondoskodik a kötőszövet rugalmasságáról, a sima bőrről, és segíti a sejtmegújulást. Az antioxidatív tulajdonságai mellett gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, úgymint a fényérzékenység és a napégés ellen.

Homoktövisolajjal a csillagokig​

A homoktövis-magolaj sárga színű, tehát első pillantásra megkülönböztethető a húsolajtól. Szagtalan és íztelen. A magolajban a gyümölcshúsolajhoz képest nagyobb koncentrációban találhatók meg a többszörösen telítetlen zsírsavak. Ezek a szintén megtalálható fitoszterolokkal és tokoferolokkal kombinálva hámosító és bőrgyógyító hatásúak. Ez irritált, pikkelyes, száraz bőrnél igazolódik be. Alkalmas allergiák, tisztátalan bőr (akne), égési sérülések vagy akár felfekvések kezelésére. Ugyanakkor megelőző jelleggel is használható a napi bőrápolásban. A magas többszörösen telítetlen zsírsavtartalma miatt az oxidációra való hajlama jóval magasabb. A magból készült olaj gazdag Omega-3 és Omega-6 zsírsavakban. Ezek magas táplálkozás-fiziológiai és dietetikai értékkel rendelkező telítetlen zsírsavak. Említésre méltó itt az Omega-3 zsírsavak közé tartozó alfa-linolénsav magas, 34% körüli aránya. Az Omega-3 zsírsavak a természetben említésre méltó mennyiségben csak a lenolajban és a tengeri halak zsírjában fordulnak elő. Egyedül a makadámdió-olajban lelhető fel hasonló koncentráció.

A magolajat használják fájdalmak esetén, a nyálkahártya sérülésekor, májvédőként, továbbá immunerősítőként is.

Az egykori Szovjetunióban sugárterhelések kezelőanyagaként is ismerik. A kozmonautákkal végzett kísérletek kimutatták, hogy a húsolaj fogyasztása emelte a vérben a vitaminok szintjét, továbbá a vizeletben csökkentette a kiválasztott metabolitok mennyiségét is. A hosszabb repülésekre jellemző magas sugárterhelés miatt a homoktövisolaj mindig is az űrhajósok házipatikájához tartozott és tartozik továbbra is. Így Jurij Gagarinnak, az űrben járt első embernek legendás utazása előtt szintén homoktövist kellett fogyasztania, hogy megerősítse szervezetét a kozmikus sugárzás, a súlytalanság és a hőmérséklet-ingadozások hatásaival szemben.

A vadon is termő növény a radioaktív sugárzás esetén is segíthet. Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után a sugárzásnak kitett sérülteket homoktövisolajjal kezelték. Pontosan ez a felhasználási terület teszi érdekessé a homoktövis alkalmazását a rák elleni küzdelemben alkalmazott sugárterápia során is. Vizsgálják az olaj tumorgátló hatását, valamint a nőgyógyászatban történő felhasználási lehetőségét a méh és a méhnyak nyálkahártya-sérülései esetén.

Aki homoktövisolajat használ, annak érdemes megfigyelnie a címkén található apró betűs részben a jelölést, hogy pontosan melyik olajról van szó, vagy a kettő keverékéről.

Maradéktalan felhasználás​

1 ha homoktövis gyümölcsből -a termésmennyiségtől függően- közel 16 tonna friss lé nyerhető.

A gyümölcsfeldolgozás melléktermékei is gazdagok fehérjékben, zsírokban, aminosavakban, A, C, D és E-Vitaminban, karotinoidokban, flavonoidokban és mikrotápanyagokban.

A levelek és gyümölcsmaradványok kiegészítő táplálékként való felhasználása sertések esetén közel 21%-os egészségjavulást eredményezett.

Egy kínai tanulmány szerint a kecskék tejhozama 6-7% körüli mértékben növekedett, a szárnyasok gyarapodását 9-13%-kal tudták növelni, miközben a tojáshozam 25-29% közötti mértékben javult.

Belső-Mongóliában tanulmányokban kimutatták, hogy a hagyományos tápláláshoz képest juhonként 5 kg testtömeg-növekedést és kb. 30%-kal több kasmírgyapjú-mennyiséget lehet elérni.

Indiai vizsgálatok bizonyították, hogy a homoktövis leveleinek nyersfehérje-tartalma (18 és 25% között) sokkal magasabb, mint a vörös heréé (17,1%), és összehasonlítható a fehér heréével (24,7%). Ezzel ellentétben a zsírtartalom a homoktövis levelében (3-5% között) magasabb, mint a vörös herében (3,6%) vagy a fehér herében (2,7%). Emiatt a haszon- és háziállatok élelmezésében a kínálat bővítésére jó lehetőség a homoktövis-kivonatok adagolása.

A homoktövis gyógyhatásai​

Hús- és magolajok

Bőr

gyulladáscsökkentő

hámképződés segítése

szövetregenerálódás segítése

gyulladt sérülések gyógyítása

neurodermitisz (krónikus, gyulladásos, erős viszketéssel járó, allergiás bőrbetegség) ellen

Gyomor és bélrendszer

gyomorhurut esetén

Vérkép
lipémia (a vérsavóban szabad szemmel látható zsírtartalom, tejszerű elváltozás) ellen

Szív

szívritmuszavarok ellen

Sugárzás

gamma-sugárzás ellen

Levelek és levélkivonatok

Antimikrobiális hatás

antivirális hatás (hiporamin)

influenzavírusok

adenovírusok

citomegalovírus (CMV)

herpeszvírusok

Gyulladáscsökkentő hatás

ízületi gyulladások (artritisz) ellen

Antitoxikus hatás

antioxidatív hatás

sejtvédelem króm által indukált citotoxicitással szemben

További információk: Homoktövis termesztése; Homoktövis
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag

A homoktövis káros hatásai – ezekről feltétlenül tudnia kell!

január 11, 2022
A homoktövis egy gyógynövény, melynek gyümölcsét sok esetben használják fel különféle ételekhez, például lekvárokhoz, pitékhez és italokhoz.
Természetesen a homoktövis megtalálható számos táplálékkiegészítőben is, mivel a homoktövis kivonat számos esszenciális zsírsavat és antioxidánst tartalmaz, ideértve a C-vitamint, az E-vitamint és az antocianinokat. Habár köztudottak az egészségügyi előnyei, nem árt megvizsgálni a homoktövis káros hatásait is.
Mire használható a homoktövis?
A homoktövist már egészen régóta használják az emésztőrendszer serkentésére, a szív és a máj egészségének javítására, valamint a bőrbetegségek kezelésére. Sokféle egészségügyi problémára jelenthet megoldást a homoktövis, többek között:
A táplálékkiegészítők mellett a homoktövist előszeretettel használják bőrápoló termékekben is. Helyileg alkalmazva hidratálja a bőrt, enyhíti az irritációt, kezeli a pattanásokat és gyógyítja az öregedéssel kapcsolatos problémákat is.
Habár a kutatások még nem vizsgálták átfogóan a homoktövis hatását, az előzetes kutatások ígéretesek, melyek azt sugallják, hogy a homoktövis rengeteg egészségügyi előnnyel járhat.
Ekcéma
Tesztek során kiderült, hogy jelentős javulás tapasztalható azok körében, akik négy hónapon keresztül naponta szedtek homoktövispép-olajat tartalmazó étrendkiegészítőket. Természetesen ezzel szemben indult egy kutatás, amelyben a homoktövis káros hatásai kerültek előtérbe az ekcéma gyógyításával kapcsolatban.
Sebgyógyulás
Egyelőre a kutatások során még csak állatokon végzett kísérletek alapján tudjuk kijelenteni, hogy a helyileg alkalmazott homoktövismag-olaj felgyorsította az égési sebek gyógyulását. Azonban ennek bizonyítására még számos tesztekre és kutatásokra lesz szükség.
Cukorbetegség
Egy 2010-es tanulmányban úgy találták, hogy a homoktövis segíthet a vércukorszint ellenőrzésében és a 2-es típusú cukorbetegség esetében. A kutatás alapján kiderült, hogy az érintett személyek homoktövis bogyót fogyasztottak az étkezések során, ez pedig segített megelőzni az étkezés utáni vércukorszint-ugrást.
A homoktövis káros hatásai, mellékhatásai
A homoktövis gyümölcsének mértékletes fogyasztása természetesen nem vezethet súlyos mellékhatásokhoz. A gyümölcs fogyasztása biztonságos, ha gyógyászati célokra szájon át kerül a szervezetbe.
1654966623503.png
Azonban a homoktövis kivonat fogyasztásának biztonságosságáról már kevesebbet tud a tudomány, ezért mindenképp konzultáljon orvosával, mielőtt homoktövis tartalmú táplálékkiegészítőt szedne. Alacsony vérnyomású, vérzési zavarokkal küzdő vagy műtét előtt álló betegek esetében a konzultáció elengedhetetlen, hiszen ilyenkor a homoktövis káros hatásai érvényesülhetnek.
Mindenképp fontos megemlíteni, hogy az étrendkiegészítők biztonságosságát nem tesztelték, és az étrendkiegészítőket nagyrészt nem szabályozzák. Sőt, terhes nők számára sem igazolt, hogy ezen táplálékkiegészítők biztonságosan fogyaszthatók. A még szoptató kismamák, gyermekek, valamint egészségügyi problémákkal küzdők vagy gyógyszereket szedők esetében sem valószínű, hogy ezek a táplálékkiegészítők biztonságosak.
Adagolás és elkészítés
Sajnos nincs elegendő bizonyíték a biztonságos vagy hatékony dózis meghatározásához. Az egészségesnek számító adag egyénenként eltérhet, illetve számos tényezőtől függhet, beleértve az egyén életkorát, nemét és egészségügyi állapotát.
Hol lehet megvásárolni?
Természetesen az internet világa számos homoktövis-kiegészítőket rejt, melyeket főként természetes élelmiszert forgalmazó webshop-okban árulnak. Azonban a speciális kozmetikai üzletekben is megtalálhatóak homoktövis tartalmú bőrápoló termékek.
A homoktövist főként olajként vagy kapszula formájában is megtalálhatjuk, főleg más gyógynövényekkel kombinálva. Vásárlás előtt mindenképp ellenőrizze a termék címkéjén található alapanyagokat. A címke létfontosságú információkat tartalmazhat, beleértve a hatóanyagok adagonkénti mennyiségét, és azt, hogy más összetevőket tartalmaz-e a készítmény.
Figyelembevéve a kutatások hiányát, meggondolatlanság lenne azt kijelenteni, hogy a homoktövis valóban csakis jótékony hatással rendelkezik. A homoktövis káros hatásai sem ismertek még 100%-osan, így fontos az önkezelés elkerülése, mivel súlyos egészségügyi következményekkel járhat.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag

Hónapos retek: március sokoldalú zöldsége​

SZEZONÁLIS GERGELY NOÉMI| DIETETIKUS
Gergely Noémi

Az év egyik első friss zöldsége a márciusban már termő hónapos retek. Fontos szerepet a szervezet télen megcsappant tápanyagtartalékainak pótlásában, valamint a természetes vitaminbevitel fokozásában. Ráadásul a hónapos retek kiváló méregtelenítő és féreghajtó, javítja az emésztést, fertőtlenít, csökkenti a gyulladásokat, antibakteriális hatása révén akadályozza a gyomor- és a vastagbélrák kialakulását. Sőt, a retek fogyókúrára is használható.

A hónapos retek a tavaszi zöldségek korai hírnöke, hiszen már márciusban frissen lehet hozzájutni. Többféle fajtája létezik: lehet apróbb vagy nagyobb, világos és sötétebb piros héjú, csípős, valamint édesebb, de abban nincsen köztük különbség, hogy a hónapos retek fajtától függetlenül számos jótékony, egészségvédő összetevőt tartalmaz. Gazdag C-vitaminban és B-vitaminokban, valamint ásványi sókban, vasban, kénben, káliumban, kalciumban és foszforban.
Méregtelenít és jót tesz a bőrnek
Kéntartalmának köszönhetően a hónapos retek beállítja a bőr megfelelő pH-értékét, valamint enyhíti a bőrgyulladást. Ösztönzi a szervezetben zajló vértisztító folyamatokat, gátolja a vörösvérsejtek pusztulását, eltávolítja a vérből a sárgaságot okozó felesleges bilirubint. Kiváló méregtelenítő, a hónapos retek elsősorban a máj tisztításában játszik kiemelkedő szerepet: ha szeretnénk megszabadulni a májban felgyülemlett toxinoktól, minden fő étkezés előtt fogyasszunk el egy evőkanálnyi frissen préselt reteklevet! Méregtelenítő hatásához járulnak hozzá emészthetetlen növényi rostjai, melyek növelik a székletürítés gyakoriságát, támogatják a bélrendszer megtisztítását, valamint megszüntetik a székrekedést és a hasmenést. A hónapos retek hidratálja a szervezetet –a retek 95,7 százaléka víz–, fertőtlenítőként enyhíti a húgyúti (vese) gyulladásokat és elősegíti a méreganyagok távozását. Szintén javítja az emésztést a hónapos retek epe termelődést fokozó hatása. Mivel alacsony a glikémiás-indexe, a hónapos retek fogyasztása csak minimálisan hat a vércukorszintre.
Erősíti az immunrendszert, rák ellen is hatásos a hónapos retek
Antioxidáns és immunrendszer erősítő hatóanyagai, különösen a folsav, a C-vitamin –egy nagyobb darab hónapos retek elfogyasztása fedezi a napi C-vitamin szükséglet 15 százalékát– és a flavonoidok közé tartozó antociánok közreműködnek a szabadgyökök megkötésében, ezáltal akadályozzák a rák kialakulását és növekedését. Ezen kívül, a benne található isothiocianát gátolja a rákos sejtek szaporodását. A hónapos retek elsősorban a gyomor-, a szájüregi- és a vastagbélrák esetén alkalmazható. Az antociánok a C-vitaminhoz hasonlóan, a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében, illetve a keringési zavarok helyreállításában is szerepet kapnak.
Fogyókúrára hónapos retek
Emészthető szénhidrátokban szegény, ugyanakkor nagy mennyiségben tartalmaz vizet és rostokat, ezért a hónapos retek fogyasztása teltségérzetet okoz. További előnye, hogy beállítja az anyagcserét, valamint fokozza bélmozgást. Ezeknek a tulajdonságainak köszönhetően, a hónapos retek hatékony fogyókúrás élelmiszer.
A hónapos retek jótékony hatásai
  • Kiváló féreghajtó, különösen a bélparaziták ellen alkalmazható sikerrel
  • Enyhíti a köhögést, védi a légutakat a fertőzésekkel és a gyulladásokkal szemben
  • Nyugtatja az idegeket
  • Hatékony méregtelenítő
  • Ápolja a bőrt
  • Megelőzi az asztma kialakulását és enyhíti a tüneteket
  • Csillapítja az izomgörcsöket
  • Levelei és a gumója antibakteriális hatóanyagokat tartalmaznak
  • Csökkenti a vérnyomást, javítja a vér áramlását
  • Fertőtlenítő és gyulladásgátló, enyhíti a lázzal járó fertőzések tüneteit
  • Kezeli és megelőzi a torokfájást, tisztítja az orrjáratokat
  • Enyhe hashajtó
  • Elősegíti a helyes emésztési folyamatokat, valamint növeli az étvágyat
  • Akadályozza a rákos daganatok kialakulását
  • Védi a szívet és az érrendszert
Rovarcsípésre is jó
Méh-, illetve más rovarok csípése esetén külsőleg is sikerrel használható a hónapos retek, amely csökkenti a viszketést. A retek lé, pedig enyhíti a fájdalmat és a duzzanatot.
Mit mondanak a kutatók?
A baltimore-i Johns Hopkins School of Medicine kutatóinak, a Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban publikált tanulmányi szerint a hónapos retekben is megtalálható szulforafán baktériumölő képessége erősebb a legtöbb antibiotikuménál. A gyomor- és vastagbélrák kialakulásáért felelős helicobacter pylori baktérium ellen alkalmazott antibiotikummal szemben a kórokozó idővel rezisztenssé válhat, vagy olyan helyre fészkeli be magát, ahová az antibiotikum hatása nem jut el. Ezzel szemben a hónapos retek szulforafán tartalma az emésztés során sem veszti el hatását!
Tudtad?
A hónapos reteknek nem csupán a megszokott részét, azaz a gumóját fogyaszthatjuk. Alaposan megmosott leveles szára főzve, vagy párolva zöldséglevesek alapanyagaként, és köretként is használható.
 

prdrkckg

Állandó Tag
Állandó Tag

Homoktövis gyógyhatásai​

A 2013. október 14-17-e között Potsdamban tartott 6. Nemzetközi Homoktövis konferencián. kiadott tanulmányból közlünk részleteket a homoktövis sokoldalú gyógyító hatásairól (Pionier im märkischen Sand – Auf den Spuren des Sanddorns in Brandenburg. Ministerium für Infrastruktur und Landwirtschaft des Landes Brandenburg, Potsdam, 2013.13 -19. oldal), Farkas István fordításában.

A homoktövis természetes energiaforrás​

Az utóbbi évtizedekben növekvő egészségtudatosság oda vezetett, hogy az egészséges táplálkozás és a természetes gyógymódok, a figyelem középpontjába kerültek.


Egyéb vadon termő gyümölcsfélék, mint a fekete bodza, a berkenye vagy az áfonya mellett a homoktövis is egyre nagyobb figyelmet kap, mivel nincsenek nemkívánatos mellékhatásai. A Német Táplálkozástudományi Társaság (DGE) tápanyagtáblázataiban, amelyek az egészségjavító élelmiszerek fogyasztását hivatottak előremozdítani, a homoktövis mint élelmiszer kiemelkedő helyen szerepel a magas táplálkozásfiziológiai értéke miatt. Több, mint 250 biológiailag aktív összetevőt tartalmaz.

A homoktövis értékei​

A homoktövis termése gazdag könnyen emészthető szénhidrátokban, szerves savakban, ásványi anyagokban, bioaktív összetevőkben és vitaminokban, köztük az antioxidánsnak számító C és E- vitaminokban.

Ismeretes, hogy a C-vitamin erősíti az immunrendszert és alkalmas a megfázásos, illetve lázas betegségek gyógyítására.


„A gyógyszertárakban, reformházakban és drogériákban beszerezhető homoktövisléből napi 3 kanállal fogyasszunk, vagy cukorral (1 rész homoktövisléhez 1 rész cukor) keveréket készítsünk, amelyből naponta többször, teáskanálnyi mennyiséget vegyünk be” – javasolja Mannfried Pahlow, a Bogen and der Donau-i gyógyszerész, több szakkönyv és különféle gyógynövény-tanácsadók szerzője.

Az antioxidánsokat folyton-folyvást dicsőítik, mint egyetemes gyógyszert. A magas antioxidáns-tartalmú élelmiszerek lassíthatják az öregedési folyamatokat, és olyan súlyos betegségek ellen védhetnek, mint például a rák egyes formái.

Az oxidatív stressz egy olyan kémiai folyamat, melynek során a szervezetben az oxigénmolekulák káros formái, az úgynevezett szabad-gyökök túltermelődnek. Ennek okait gyakran övezi találgatás. Bizonyosan ide tartoznak a környezetből a szervezetbe kerülő méreganyagok, de ugyanígy hozzájárulhat kialakulásához az egészségtelen táplálkozás, a stressz és a mozgásszegény életmód. A káros molekulák megpróbálnak az egészséges sejtek receptoraival összekapcsolódni. Amennyiben ez sikerül, a folyamat oxidációhoz vezet. A megnövekedett oxidatív stressz gyengíti az immunrendszert, ami betegségek egész sorához vezethet.

homoktövis fagylalt

Homoktövis fagylalt
A C-vitamin (aszkorbinsav) és az E-vitamin (tokoferol) bizonyítottan magas antioxidatív aktivitással rendelkeznek. Ugyanez mondható el a flavonoidokról is, amelyek részben növényi színezőanyagok. Ezek azonban nem csak a növény színéért felelősek, hanem egyben védik is a káros környezeti hatásoktól. Ezt a funkciót az emberi testben is be tudják tölteni. Antioxidáns hatásuk mellett a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is egyre nagyobb szerepet játszanak.

A növényekben nem található koleszterol, azonban hasonló vegyületek, az úgynevezett fitoszterolok igen. A homoktövisben különféle fitoszterolok, köztük az ergoszterol, a sztigmaszterol és a lanoszterol mutathatók ki, amelyek jelentősen hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez. Ezen túlmenően a homoktövisben található biogén-amin-kolin, melyet sokszor tévesen vitaminként említenek, hozzájárul a szervezetben található zsírlerakódások csökkentéséhez.

A homoktövisben kimutatták a kobalamin, a B12-vitamin biológiailag aktív formáját is, de még nem egyértelmű, hogy ez valójában a növény anyagcseréjéből, vagy –amire egyébként sok jel mutat- növény gyökérzetén, illetve bogyóin élő mikroorganizmusokból származik. Azok, akik nem fogyasztanak állati eredetű táplálékot, a homoktövissel hozzájuthatnak ehhez a fontos vitaminhoz. A B12-vitamin, amely egyébként állati eredetű élelmiszerekben található meg, az emberi szervezet anyagcsere-folyamatainak fontos szereplője. Részt vesz egyes zsírsavak lebontásában és a vérképződét is segíti. A provitamin A-ként is emlegetett béta-karotin szépségvitaminnak számít. Nem csak a látást javítja, hanem védi a bőrt és a nyálkahártyát egyaránt. Orvosi szakfolyóiratokban belső napvédőként is említik, mivel javítja a szervezet védekezőképességét az UV-sugárzás ellen. A homoktövis gyümölcse fajtától függően ebből a vegyületből 5-18mg/100g-ot tartalmaz.

homoktövis termés

A homoktövisolajok kedvező hatásai​

A magokból és a gyümölcshúsból is kinyerhető homoktövisolaj kémiai összetétele hasonlít az emberi szervezet anyagcseretermékeinek összetételére. A homoktövisolaj aktiválja a szénhidrátok energia-anyagcseréjét, és ezáltal megteremti a sikeres fehérjeszintézis előfeltételeit. Ez a tulajdonsága teszi a homoktövisolajat értékessé.

Sok tanulmány említi a homoktövis-húsolaj bőrre gyakorolt pozitív hatását. Mivel ezt az olajat a gyümölcshúsból nyerik, megtalálhatók benne a korábban említett összetevők. Fajta és termőterület függvényében a gyümölcshús olajtartalma 1,4 és 13,7 százalék között mozog – utóbbi sajnos csak a Kínában termő Hippophäe goniocarpa fajtánál.

A gyümölcsből nyerhető olaj mélyvörös-narancssárga színű. Íze és illata ugyanolyan, mint a gyümölcsé. A húsolaj telített zsírsavakból (palmitinsav), egyszeresen telítetlen zsírsavakból (főleg palmitolein- és oleinsav), valamint többszörösen telítetlen zsírsavakból (linol- és linolénsav) áll. Az egyszeresen telítetlen palmitoleinsav egyéb növényi olajokban –a makadámdió-olaj kivételével- egyáltalán nem, vagy csak nyomokban található meg, míg a homoktövis-húsolaj figyelemreméltó 35%-os koncentrációban tartalmazza.

homoktövis olaj

Homoktövis olaj
A gyümölcshúsolaj palmitoleinsav-tartalma egészségjavító hatású. A palmitoleinsavat a bőr felső rétegeiben található zsír alkotóelemeként is viszontláthatjuk. Itt jól felszívódik, és segíti a hámosodást, azaz az új bőrsejtek képződését. Ugyanakkor a húsolaj magas arányban tartalmaz béta-karotint, továbbá E-vitamint. Mivel mindkettő a bőrben található zsír egy-egy komponense, ezek is könnyen felszívódnak.

A húsolaj gyulladáscsökkentő hatású, hozzájárul a sérülések gyógyulásához. Vizsgálatokkal kimutatták, hogy a homoktövis segíti a mikrokeringést, és egy egészséges, rugalmas szerkezetű bőrt eredményez.

A magas béta-karotintartalom természetes fényvédelmet ad UV-szűrő tulajdonsággal rendelkezik, ezáltal csökkenti a fény hatására az érzékeny bőrön jelentkező bőrpírt.

A további értékes összetevők kombinációja regeneratív hatást biztosít. A C- és az E-vitaminnal együttműködve serkenti a bőrben a kollagénképződést, és szájon át történő fogyasztása esetén bizonyos típusú napfényallergiák ellen is hatásos. Ezenfelül antioxidatív tulajdonságokkal rendelkezik, és gátolja az oxidációs folyamatok által kiváltott sejtelváltozásokat. A bőr alatti zsírszöveteket dúsító képessége alkalmassá teszi pigmentációs zavarok ellensúlyozására. Ezáltal nem csak ápolja, hanem fiatalítja is a bőrt. Ezt a hatást használja ki a kozmetikai ipar: 0,5 – 2% közötti koncentrációban használják a homoktövisolajat az arcbőr nappali és éjszakai ápolására. Az Anti-Aging termékek még mindig növekvő piaca érdekes felvevőpiac lehet a homoktövis számára.

Az E-vitamin (tokoferol) mindenekelőtt sejtmembrán-védő tulajdonsággal rendelkezik, mert felfogja a reaktív oxigén-fajtákat (antioxidáns). A szervezetben kiemelkedő védelmet nyújt a bőr idő előtti öregedésével szemben. Gondoskodik a kötőszövet rugalmasságáról, a sima bőrről, és segíti a sejtmegújulást. Az antioxidatív tulajdonságai mellett gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, úgymint a fényérzékenység és a napégés ellen.

Homoktövisolajjal a csillagokig​

A homoktövis-magolaj sárga színű, tehát első pillantásra megkülönböztethető a húsolajtól. Szagtalan és íztelen. A magolajban a gyümölcshúsolajhoz képest nagyobb koncentrációban találhatók meg a többszörösen telítetlen zsírsavak. Ezek a szintén megtalálható fitoszterolokkal és tokoferolokkal kombinálva hámosító és bőrgyógyító hatásúak. Ez irritált, pikkelyes, száraz bőrnél igazolódik be. Alkalmas allergiák, tisztátalan bőr (akne), égési sérülések vagy akár felfekvések kezelésére. Ugyanakkor megelőző jelleggel is használható a napi bőrápolásban. A magas többszörösen telítetlen zsírsavtartalma miatt az oxidációra való hajlama jóval magasabb. A magból készült olaj gazdag Omega-3 és Omega-6 zsírsavakban. Ezek magas táplálkozás-fiziológiai és dietetikai értékkel rendelkező telítetlen zsírsavak. Említésre méltó itt az Omega-3 zsírsavak közé tartozó alfa-linolénsav magas, 34% körüli aránya. Az Omega-3 zsírsavak a természetben említésre méltó mennyiségben csak a lenolajban és a tengeri halak zsírjában fordulnak elő. Egyedül a makadámdió-olajban lelhető fel hasonló koncentráció.

A magolajat használják fájdalmak esetén, a nyálkahártya sérülésekor, májvédőként, továbbá immunerősítőként is.

Az egykori Szovjetunióban sugárterhelések kezelőanyagaként is ismerik. A kozmonautákkal végzett kísérletek kimutatták, hogy a húsolaj fogyasztása emelte a vérben a vitaminok szintjét, továbbá a vizeletben csökkentette a kiválasztott metabolitok mennyiségét is. A hosszabb repülésekre jellemző magas sugárterhelés miatt a homoktövisolaj mindig is az űrhajósok házipatikájához tartozott és tartozik továbbra is. Így Jurij Gagarinnak, az űrben járt első embernek legendás utazása előtt szintén homoktövist kellett fogyasztania, hogy megerősítse szervezetét a kozmikus sugárzás, a súlytalanság és a hőmérséklet-ingadozások hatásaival szemben.

A vadon is termő növény a radioaktív sugárzás esetén is segíthet. Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után a sugárzásnak kitett sérülteket homoktövisolajjal kezelték. Pontosan ez a felhasználási terület teszi érdekessé a homoktövis alkalmazását a rák elleni küzdelemben alkalmazott sugárterápia során is. Vizsgálják az olaj tumorgátló hatását, valamint a nőgyógyászatban történő felhasználási lehetőségét a méh és a méhnyak nyálkahártya-sérülései esetén.

Aki homoktövisolajat használ, annak érdemes megfigyelnie a címkén található apró betűs részben a jelölést, hogy pontosan melyik olajról van szó, vagy a kettő keverékéről.

Maradéktalan felhasználás​

1 ha homoktövis gyümölcsből -a termésmennyiségtől függően- közel 16 tonna friss lé nyerhető.

A gyümölcsfeldolgozás melléktermékei is gazdagok fehérjékben, zsírokban, aminosavakban, A, C, D és E-Vitaminban, karotinoidokban, flavonoidokban és mikrotápanyagokban.

A levelek és gyümölcsmaradványok kiegészítő táplálékként való felhasználása sertések esetén közel 21%-os egészségjavulást eredményezett.

Egy kínai tanulmány szerint a kecskék tejhozama 6-7% körüli mértékben növekedett, a szárnyasok gyarapodását 9-13%-kal tudták növelni, miközben a tojáshozam 25-29% közötti mértékben javult.

Belső-Mongóliában tanulmányokban kimutatták, hogy a hagyományos tápláláshoz képest juhonként 5 kg testtömeg-növekedést és kb. 30%-kal több kasmírgyapjú-mennyiséget lehet elérni.

Indiai vizsgálatok bizonyították, hogy a homoktövis leveleinek nyersfehérje-tartalma (18 és 25% között) sokkal magasabb, mint a vörös heréé (17,1%), és összehasonlítható a fehér heréével (24,7%). Ezzel ellentétben a zsírtartalom a homoktövis levelében (3-5% között) magasabb, mint a vörös herében (3,6%) vagy a fehér herében (2,7%). Emiatt a haszon- és háziállatok élelmezésében a kínálat bővítésére jó lehetőség a homoktövis-kivonatok adagolása.

A homoktövis gyógyhatásai​

Hús- és magolajok

Bőr

gyulladáscsökkentő

hámképződés segítése

szövetregenerálódás segítése

gyulladt sérülések gyógyítása

neurodermitisz (krónikus, gyulladásos, erős viszketéssel járó, allergiás bőrbetegség) ellen

Gyomor és bélrendszer

gyomorhurut esetén

Vérkép
lipémia (a vérsavóban szabad szemmel látható zsírtartalom, tejszerű elváltozás) ellen

Szív

szívritmuszavarok ellen

Sugárzás

gamma-sugárzás ellen

Levelek és levélkivonatok

Antimikrobiális hatás

antivirális hatás (hiporamin)

influenzavírusok

adenovírusok

citomegalovírus (CMV)

herpeszvírusok

Gyulladáscsökkentő hatás

ízületi gyulladások (artritisz) ellen

Antitoxikus hatás

antioxidatív hatás

sejtvédelem króm által indukált citotoxicitással szemben

További információk: Homoktövis termesztése; Homoktövis
Itt talán kimaradt a legfontosabb: a májra való, képalkotó eljárásokkal igazolhazó pozitiv hatás
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag

A szegények eledele védi a májat, meghosszabbítja az életkort és fejleszti az izomzatot is!​

A szegények eledelének is hívják. Védi a májat, meghosszabbítja az életkort és fejleszti az izomzatot is!​




A puliszka jellegzetesen egy román eledel, azonban most már a világ többi táján is kezdik felfedezni az igencsak egészséges ételt. Szakemberek szerint a málélisztből készült ételek rendben tartják a gyomorműködést, és fiatalító hatásuk is van.

A málé vagy más néven puliszka már Kolumbusz óta egy igencsak tápláló és közkedvelt eledel. Legutóbbi felmérések szerint, jóval meghosszabbodik azon személyek életkora, akik rendszeresen fogyasztanak puliszkát.

Védi a gyomor és a máj egészségét

A puliszka alapanyagául szolgáló kukoricaszemek aracin- és palmitinsavat tartalmaznak, melyek nagyon fontosak az egészséges gyomorműködés szempontjából. A bélrendszerben könnyen felszívódnak, innen pedig átjutva a véráramba, megszabadítanak a toxikus anyagoktól.

A puliszkában levő savak 57 féle méreganyagot képesek semlegesíteni. A puliszka erős méregtelenítő hatással rendelkezik, segíti a máj működését, és csökkenti a májbetegségek kialakulásának kockázatát. Fogyasszunk kenyér helyett puliszkát, hiszen gyomornyugtató, és savcsökkentő hatása is van.

Meghosszabbítja az életkort

Kutatások szerint kiderült, hogy a puliszka napi fogyasztása akár 60%-al is csökkentheti a pajzsmirigy rendellenességek okozta idegi zavarokat. Szabályozza a vércukor-, és koleszterinszintet, ezért fogyasztása a cukorbetegeknek is kifejezetten ajánlott. A puliszka csökkenti az érelmeszesedés és a szívroham kialakulásának kockázatát is.
puliszka1.jpg

Fejleszti az izomzatot

Egy kolumbiai kutatás szerint a kukoricában található savaknak fontos szerepük van a izomrostok megerősödésében is. Az equadori gyerekek a világ legjobb sportteljesítményeivel büszkélkedhetnek, étrendjükben pedig rendszeresen szerepel a puliszka.

A kukoricalisztből készült ételek csökkentik a menstruációs problémákat, de vesekő, és májgyulladás esetén is ajánlott. Kutatások alapján megállapították, hogy a puliszka 9%-al növeli a 65 év feletti nők petefészek aktivitását.

Forrás:twice.hu
 

udvarfy

Állandó Tag
Állandó Tag
Vándorcsillag .
már megbocsájts okos tojáskodásomért , de szerintem csak nekünk magyaroknak "román" étel a puliszka és a szemünkben a "szegények eledele" de ez pont ugy megvan majd minden "mediterrán" konyhában ahol kukoricát termelnek igy a manapság nagyon felkapott olasz konyha igaz ök "polentának" nevezik .
Amugy a többi nagyon is igaz , de tudod felénk ez nem "sik" az ilyen étel , hasonlóan mint a mindennapi fözelék mert az a "szegényeknek" való étel.
 

Lucan0

Kitiltott (BANned)
Állandó Tag
igy a manapság nagyon felkapott olasz konyha igaz ök "polentának" nevezik .
Tényleg
De ígérem vízben főtt sós krumpli lesz most mégis.
 

vandorcsillag

Állandó Tag
Állandó Tag
Tényleg
De ígérem vízben főtt sós krumpli lesz most mégis.
Az is jó,lassitja az öregedést.....
Boldog új évet...
 
Oldal tetejére