Műanyagevő hernyó mentheti meg a világot

Mintegy 80 millió tonna polietilént termel az emberiség évente, miközben e műanyag lebomlása évszázadokat vesz igénybe a természetben. A környezeti katasztrófa elkerülhetetlen – kivéve, ha egy hernyó elrágcsálja nekünk a plasztikot.

A műanyagok általánosságban véve hihetetlenül ellenállók a természetes lebomlással szemben, és ez a tétel feltétlenül érvényes az évente használt, majd eldobott, nagyjából ezermilliárdnyi polietilén zacskóra. De a Current Biology című folyóirat legfrissebb számában európai tudósok olyasmiről adnak hírt, ami megoldást jelenthet a mindent elborító műanyag hulladék okozta válságra. A kutatás a közönségesen csak viaszkukacként emlegetett, sajátos táplálékigényű hernyókat helyezi reflektorfénybe.

„Eredményeink szerint az elterjedten előforduló nagy viaszmoly (Galleria mellonella) lárvája képes az egyik legellenállóbb és legnagyobb mennyiségben előállított műanyag, a polietilén biológiai úton történő lebontására – jelentette be Federica Bertocchini, az Instituto de Biomedicina y Biotecnología de Cantabria (Spanyolország) kutatója. Egy korábbi tanulmány már rámutatott, hogy az aszalványmoly (Plodia interpunctella) lárvái szintén meg tudják emészteni a műanyagot.

20170425muanyag-evo-hernyo-muanyagevo-hernyo1.jpg

Forrás: AFP/Cesar Hernandez
Egy véletlen felfedezés
Bertocchini és munkatársai a véletlennek köszönhetik felfedezésüket. A viaszmolyok lárvái a természetben méhkaptárakban fejlődnek, és a hobbiként méhészkedéssel is foglalkozó Bertocchini arra lett figyelmes, hogy amikor a kaptárainak tisztítása során eltávolított viaszkukacokat átmenetileg műanyag zacskókba tette, a zacskók egy idő után olyan lyukasak lettek, mint a szita.

Amikor a kutatóintézetben elkezdték módszeresen megfigyelni a jelenséget, kiderült, hogy a hernyók kevesebb mint egy óra alatt komoly kárt tudnak tenni a zacskó anyagában, és 12 óra alatt már a plasztik jelentős hányadát eltüntetik. S ami a leglényegesebb: a hernyók nem egyszerűen megrágják, hanem kémiailag lebontják a műanyagot. A szélnek-víznek ellenálló polietilént alkotórészeire szedik, és egy egyszerű szerves kismolekulává, a fagyálló folyadékokban is használt etilén-glikollá alakítják. Feltehetőleg ugyanígy tesznek a Plodia interpunctella lárvái is.

A sebesség, amellyel a viaszmolylárvák felemésztik a műanyagot, szintén figyelemre méltó: a lebontási folyamat több mint 1400-szor gyorsabban zajlik, mint a polietilént bontó baktériumokban. A viaszkukacok 12 óra alatt 92 milligramm műanyagot dolgoztak fel, míg korábbi kísérletekben a baktériumok 24 óra alatt mindössze 0,13 milligramm műanyagot tudtak átalakítani. A kutatók úgy vélik, hogy a hernyók nyálában vagy belében páratlanul hatékony enzimeknek kell működniük, amelyek megtámadják a polietilénben található kémiai kötéseket.

Végre megszabadulhatunk a műanyagoktól
Bár a viaszkukacok étrendjében eredetileg nyilván nem szerepeltek műanyagok, a tudósok úgy értelmezik a lárváknak ezt a sajátos képességet, mint a természetes élőhelyükhöz való alkalmazkodásuk melléktermékét.

Mivel a viaszmolyok és rokonaik méhkaptárakban rakják le petéiket, a hernyók méhviaszon nőnek fel, amely a legkülönbözőbb, lipid jellegű vegyületek változatos elegye. Hogy a molylárvák pontosan milyen kémiai útvonalon bontják le a méhviaszt, annak részletei még tisztázásra várnak, de a jelek szerint a méhviasz és a polietilén biológiai lebontása hasonló kémiai kötések megbontását igényli. „A viasz is polimer; gondolhatunk rá úgy, mint egyfajta természetes műanyagra, és a kémiai szerkezete nem is idegen a polietilénétől" – magyarázta Bertocchini.

20170425muanyag-evo-hernyo-muanyagevo-hernyo.jpg

Forrás: AFP/Cesar Hernandez
Amint a folyamat molekuláris részletei tisztázódnak, a kutatók szerint mód nyílik majd a polietilén hulladék biotechnológiai úton történő feldolgozására. „Azt tervezzük, hogy felfedezésünk nyomán kidolgozzuk a műanyag hulladék felszámolásának a gyakorlatban is kivitelezhető módját, amely segít majd megóvni az óceánokat, folyókat és általában a környezetünket a műanyag felhalmozódásának elkerülhetetlen következményeitől" – nyilatkozta Bertocchini, hozzátéve: csak azért, mert már ismerjük a biológiai lebontásának módját, még ne érezzük magunkat felhatalmazva arra, hogy továbbra is felelőtlenül szennyezzük a környezetünket a polietilénnel.

A figyelmeztetésnek a brit The Ellen MacArthur Foundation becslése ad nyomatékot, mely szerint 2050-re a világ óceánjaiban tömegre nézve több műanyag lesz, mint hal.

„Ez az egész rendkívül, rendkívül izgalmas – lelkesedett az eredményeket kommentálva Paolo Bombelli, a Cambridge-i Egyetem kutatója –, hiszen a műanyag lebontása mindeddig leküzdhetetlen kihívásnak bizonyult. Ha a kémiai átalakításért egyetlen vagy néhány enzim felelős, akkor a folyamat ipari léptékben, biotechnológiai módszerekkel történő reprodukálása könnyen megoldható." A cambridge-i tudós szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a már létező hulladék-újrahasznosító üzemek fogják az újonnan felfedezett enzimeket a műanyag tömeges lebontására alkalmazni.

Hosszabb távon azonban azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az enzimet közvetlenül a hulladéklerakó helyeken felhalmozott műanyagra permetezzék. Sőt, géntechnológiai eljárással tengeri növényekben kifejezve az enzim az élővizeket szennyező műanyag szemetet is le tudná bontani.

Origo
 
Olvasom, hogy komoly kétségek merültek fel afelől,
hogy a hernyó valóban megemészti a plasztikot és nemcsak szétdarabolja. :(

-
A megfigyelések szerint 100 viasz-molylepke-lárvája 12 óra alatt 92 milligramm plasztik bevásárlószatyrot tud szétrágni.
-
A spanyol felfedezőnek állítólag sikerült ethylenglycol-t kimutatni a hernyók székletében ami azt jelenté, hogy a műanyag poyethylen a hernyókban biokémiai átalakuláson mente át.
-
A Mainzi kutatok szerint a Spanyol kollegák valószínűleg megdöglött hernyók testéből származó anyagot mértek a spektroszkóppal.
 
Még valami azoknak, akik félnek attól, hogy a plasztik-evő hernyók túlzottan elszaporodnak.
-
Ha lennének ilyen hernyók akkor már régen elárasztottak volna bennünket, ott lennének mindenütt, mert táplálékban nincs hiány. :)
-
plastik-muell-karibik-p-caroline-power-171102-1280x600-640x300.jpg

-
A védekezés ellenük? Ahogy az öltönyöket, selyemingeket, nyakkendöt zabálo molyok ellen van levendula, a plasztik evők ellen sem lenne nehéz valami „környezet védő” irtószert találni.
 
Észak - Németországban meg vagy jó 10 éve egy több mint 200 állatból összetevö Nandu kolonia él mely valamikor egy tenyésztötöl szökött meg . Mivel ez a madár nem öshonos igy mindjárt "természet védelem" alá került nagy bánatára a helybeli növénytermelöknek !
 

Jot mulattam én is az emu-háborun. Aki nem olvasta volna végig a cikket.
-
Az emuk nem horda állatok, de mivel jol tudnak gyalogolni ezért szárazság idelyén követik az esö felhöket igy tömörült össze vagy 20.000 emu 1932-ben és mindent letapostak ami az utjukba került.
-
Ez nagyon kellemetlenül érintette a gabonát termelö ausztrálokat, mert az 1929-es gazdasági világváltság miatt a gabona nagyon drága volt. A parasztok kérésére lett a hadsereg bevetve, ahogy tudjuk eredménytelenül, az osztagoknak kapitulálniuk kelett a nagy veszteség miatt.
-
Géppuskával szinte egy emut sem tudtak elejteni, a könyü gépfegyverrel is csak kevesett, viszont a munitioveszteség nagy volt. Az emuk egész nap esznek és vastag zsirréteget halmoznak fel a testükbe. Ha véletlen eltaláltak egyet a majd 50 km/h sebességgel vágtato emu közül akkor ebben a zsirrétegben megállt a golyo.
-
A katasztrofaelméleteket kedvelöket elkell keseritsem. Annakidelyén 20.000 emu ellen folyt a háboru, ma kb. 200.000 emu él szabadon Ausztráliában és nem jönnek létre csordák mert a kontinens vizellátása csatornák segitségével egyenletes.
-
De térjünk vissza a plasztikon rágodo viasz-molyhoz.
Nem kell attol félni, hogy a jövöben hernyokat fognak tenyészteni a kukákban, vagy a szeméttelepen.
-
Csupán arrol van szo, hogy a kutatok szeretnék megérteni a kémiai folyamatot amivel plasztikot lelehet bontani.
Anyi bizonyos, hogy nem a kukac, hanem a beleiben levö bakteriumok azok amik az emésztést végzik.
-
Az Ideonella bakteriumnak van egy taktikája, ö képes enzymekkel polymereket lebontani.
A PET-palackokat továbbra is vigyétek vissza a boltba mert az árokban akár 10 évet is átvészel. :)
 
Én mint tájgazdálkodási mérnök, már sokat gondolkodtam és arra jutottam, hogy politikai dolog a szemét- köztük a műanyagszemét ügy. Hisz nagyhatalmak éves bevételei az értékesített műagyagok árai.
A szemét, ugyan akkor nem új dolog, még akkor se ha el akarjátok a világgal hitetni, hogy ez Orbán Viktor sara.

Egy kis ismertető: ( most nem arról írok, hogy a rezsimben az állati sorban tartott munkástelepek lakásai milyenek voltak, ... udvari budi, kijelölt udvari szemétdomb...)

Azt jó ha ti is tudjátok, hogy maga a szemét egyidős az emberiséggel.

Az első szemétlerakót a régészek tárták fel Norvégiában, aminek a hossza 320 méter volt és 8,5 méter magas. A szeméthalom jórészt csontokból, cserepekből és hamuból állt, ami azt jelentette, hogy időnként felgyújtották a szagok és a tömörítés miatt.

Az antik világban ( i.e.3000 körül....) a görög kultúra már ismerte a vízöblítéses toalett ( WC) elvét. Az európai és az ázsiai városokban cserépedényben gyűjtötték és hordták el a szemetet, példának okaként. De at un. sötét középkorban kifejlesztett hulladékgazdálkodás és kezelés elemét hordozó görög kultúrához képest a középkor jelentősen visszaesett a hulladékok kezelésében.....

Persze ezt lehetne fokozni és még a nem szakembereknek is érdekesen, hisz az évszázadok során változott és fejlődött az emberiség, hol előnyére, hol hátrányára ....és persze a technikai fejlődés is meghozta a maga hulladék-hegyeit.
 
Én mint tájgazdálkodási mérnök, már sokat gondolkodtam és arra jutottam, hogy politikai dolog a szemét- köztük a műanyagszemét ügy. Hisz nagyhatalmak éves bevételei az értékesített műagyagok árai.
A szemét, ugyan akkor nem új dolog, még akkor se ha el akarjátok a világgal hitetni, hogy ez Orbán Viktor sara.

Egy kis ismertető: ( most nem arról írok, hogy a rezsimben az állati sorban tartott munkástelepek lakásai milyenek voltak, ... udvari budi, kijelölt udvari szemétdomb...)

Azt jó ha ti is tudjátok, hogy maga a szemét egyidős az emberiséggel.

Az első szemétlerakót a régészek tárták fel Norvégiában, aminek a hossza 320 méter volt és 8,5 méter magas. A szeméthalom jórészt csontokból, cserepekből és hamuból állt, ami azt jelentette, hogy időnként felgyújtották a szagok és a tömörítés miatt.

Az antik világban ( i.e.3000 körül....) a görög kultúra már ismerte a vízöblítéses toalett ( WC) elvét. Az európai és az ázsiai városokban cserépedényben gyűjtötték és hordták el a szemetet, példának okaként. De at un. sötét középkorban kifejlesztett hulladékgazdálkodás és kezelés elemét hordozó görög kultúrához képest a középkor jelentősen visszaesett a hulladékok kezelésében.....

Persze ezt lehetne fokozni és még a nem szakembereknek is érdekesen, hisz az évszázadok során változott és fejlődött az emberiség, hol előnyére, hol hátrányára ....és persze a technikai fejlődés is meghozta a maga hulladék-hegyeit.
Az elejéről indulva, azt hittem egy eszmefuttatást csinálsz az oktalan szemetelésről,ekkor majdnem megköszöntem üzeneted.Eddig tetszett:" éves bevételei az értékesített műagyagok árai."
De mindjárt átmentél Orbán nevét említve politikába holott senki nem beszél hazai politikáról eddig!!
Már üldözési mániád van
Aztán "rezsim és munkástelepek helyzetét" megpendíted a rezsim történelmi léptékben való megnevezése nélkül
Már ez se kellett volna
Semmiféle politikát belevinni ami napi 100 éven belüli.
A történelmi áttekintés már érdekesebb kicsikét.
De inkább a miért van annyi műanyag nem bomló szemét az lenne az érdekes erről semmit nem írsz
Arról nem beszélsz
 
Utoljára módosítva:
.
Műanyagevő hernyó mentheti meg a világot............

Ezek valami rokonai lehetnek az olajfalóknak ?
Valami nagy nagy becsapást érzek ki az üzenetedből azt mondja
Pacurofagus oxitoxicus
Az olajfalókra nem emlékszem de már utána néztem egy ál-dokumentum film volt
A felfedezett kis emlős neve: Pacurofagus oxitoxicus, nagyjából akkora, mint egy nutria. Olajtócsákban élnek, remekül úsznak és különlegességük, hogy növények és más állatok helyett ipari szénhidrogénekkel táplálkoznak, szén-monoxiddal lélegzenek. Újfajta légző- és emésztőrendszerrel, új enzimekkel és új energetikai folyamatokkal rendelkeznek. A levegőnél jobban szeretik a kipufogógázt, mi több, az oxigén egyenesen árt nekik (innen az oxitoxicus fajnév).
Olajfalók – Wikipédia
 
Utoljára módosítva:

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,124
Üzenet
4,800,308
Tagok
615,644
Legújabb tagunk
boborján2
Oldal tetejére