Mai fiatalok

bbbazs

Állandó Tag
Állandó Tag
Én most leszek 25 éves, és az én véleményem szerint is katasztrófális a helyzet a fiatoloknál, pedig azért nem lehet azt mondani,hogy nagyon más generáció lennék, hiszen a TV, Internet, chat, msn, stb ugyanúgy létezett az én gyerekkoromban. Amikor a gyerekvállalásról beszélünk a párommal sokszor arra jutunk, hogy képtelenség lehetne ilyen közegben felnevelni egy gyereket normálisan, hiszen hiába az otthon kapott értékek,ha minden áldott nap az iskolában, utcán, haverokkal, folyamatosan a rossz példát látja. De elszigetelni mégsem lehet a gyereket, hogy ne legyen belőle szociopata. Talán ha tényleg abban az időszakban, amikor még komoly hatása lehet egy szülőnek, a tinédzser korig, talán addig kéne valahogy megalapozni a gyerek értékeit, hogy magától utasítsa el az ilyen fajta kifordult életszemléletet, ahol tényleg 13-14 évesen már a részegen bulizás, füvezés, a menő...
 

Reform

Állandó Tag
Állandó Tag
No, akkor vágjunk bele...
Kölökkoromban imádtam diszkóba járni. Jó zene (90-es évek közepe-vége), jó társaságok. Aztán elmúlt a varázsa. Megjelentek a fiatalok. Halálrészeg 13 éves, 40 kilós srácok, akik mindenkit meg akartak verni, és mindenkit meg akartak dugni. Gondolom mindenkinek ismerős a helyi „Don Juan” csajozós jelszava: „Szétsz*patom az agyát, aztán mehet a
g*cibe!” De a lányok sem voltak jobbak. 12 éves kislány ajánlkozik fel egy sörért. Mindegyik szájában cigi. Undorítóak…

Minden nap azt látom az utcán hogy iszonyat kemény középiskolások vannak nálunk. Mindenkinek beszólogatnak, a buszon hangoskodnak, zavarják a többi utast. Miért nem tudnak kulturáltan viselkedni?

A másik problémám a beszédük. Én elhiszem, hogy ez a menő, de minek kell, hogy minden harmadik szavuk káromkodás legyen? Úgy anyázzák egymást, mint ahogy más az igekötőket használja. A társa meg röhög rajta. Lehet, hogy én vagyok rosszul összerakva, de ha nekem valaki anyázna, akármilyen haverom, úgy vágnám szájba, hogy kiköpi a fogait.

Számos internetes fórumon jelen vagyok, sokat olvasok. Itt még szembeötlőbb a kommunikáció torzulása a fiatalságnál. Amit a legjobban utálok, az a netes szleng ész nélküli használata. A „LOL” kifejezéstől egyenesen a falra mászok. A hideg kiráz tőle. És egyre többet használják nem odaillő helyeken is. „Megyek eszek valamit lol…” Ennek mi értelme? De hallottam már Counter Strike szerveren egy 9 (!) éves kisgyerektől élőben is, semmi hangszínnel. Gusztustalan…

Az anyázás a neten is divat náluk, mindenkinek lóf*szt, válogatás nélkül. Az értelmesebbjével egész jól lehet beszélgetni, de a legtöbbjük, ha vitába szállnak velük, esetleg meg is cáfolják őket, végső érvként a „K*rva *nyád, hülye b*zi!” nevű fegyvert kapja elő. Esetleg még hozzáteszi, hogy „Ennyi!”

A másik vesszőparipám a helyesírás. Egyszerűen nem tudnak helyesen írni. Nem nem akarnak, nem tudnak. „Mongyátok, hadgyuk, külddjetek” és társai. A „j” és „ly” a legtöbb fiatalnak problémát okoz. De akkor vajon mit csináltak az iskolában? Számomra az idegesítő, és bántja a szemem. Ha szól az ember neki, akkor megsértődik, és közli, hogy tud helyesen írni, csak sietett. Könyörgöm, ez egy fórum, hova siet? Saját magáról állít ki szegénységi bizonyítványt azzal, hogy az írására sem ad. Gondolom sokunknak ismerős dragonfx írásnak nevezett random betűdobálása. Nekem fizikai fájdalmat okoz néha kielemezni, mit is akart.

Végül egy kis kulturális példa: Pár hete ülök a buszon, mögöttem kb. 15 éves pár. Egyszercsak elkezdenek Trianonról beszélgetni. Mert ha ők ott lettek volna, megmutatták volna, hogy kellett volna csinálni. Nem tudták, mi is volt Trianon, de ők megmutatták volna…

Nem célom ezen írással bárkit is megbántani, de talán páran magukba néznek, és esetleg nem egy olyan generáció fog felnőni, aki még kommunikálni sem képes…

Nevelés kérdése, hogy ki milyen fiatal. Nem kell elítélni mindet. :rolleyes:
 

CDfan

Állandó Tag
Állandó Tag
Abszolút nevelés kérdése. Általánosítani szerintem ilyen mértékekben már rég nem lehet!
 

tsengele

Állandó Tag
Állandó Tag
Sziasztok! nagyon érdekes ez a téma, és ami szerintem a legszebb benne, h mennyire összetett.
egy csomó dolgot említettetek már a fiatalok "rosszaságairől", nevelésről, társadalomról, erkölcsről, értékekről....
én általában próbálom az egész képet nézni/ látni.
pl. lehet dühöngeni azon hogy mennyire szemtelen a mai tizenéves fruska, vagy h nem tud helyesen írni a gyerek.....de miért?
szerintem manapság olyan tényezők veszik körül a fiatalokat amik ellen néha esélyük sincs védezekni/ellen állni.
mert mi is van? a reklámok 60-70%a őket célozza, h vegyenek vmit ami hiper-szuper csilli- villi, és egyáltalán nincs rá szükségük. viszont ettől azt gondolja magáról az ember, h ő sokkal több és jobb, illetve oda jut, hogy az egyszerű dolgok elvesztik az értéküket, érdekességüket.
szóval ha az embert havonta bombázzák vmi új számítógépes játékkal, aminek tök jó a grafikája és 2 gombot kell folyton nyomogatni (a szülő meg még meg is veszi neki), jó hogy nem fog írni tanulni.

egyébként maga az állandó számítógép használat is rombolja az esélyeket, h 'általános műveltséghez' jusson az ember. a múltkor kértem egy ismerőstől (22 éves), hogy írjon pár soros véleményt valamiről. olyan rövidítéseket és hieroglifákat használt, amit ki sem tudtam betűzni - szókincse meglehetősen minimális volt, az írása meg persze ronda.
pedig a srác infóbionika szakra jár - vagyis elvileg okos.

aztán ott a TV meg mindenféle média - nem mondom, h nincs értelmes tartalom bennük, mert ha keres az ember, azért talál. de a szemét mértéke az értékessel szemben szerintem elég magas. és ha az embert nem tanítják meg GONDOLKODNI akkor hogyan válasszon okosan??

na jó. mára ennyi.
szép napot mindenkinek!
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
Az en velemenyem ,hogy az internet forradalmat csinalt es pozitiv ertelemben a tanulasban a tanitasban.
Sokkal tobbet tudnak a fiatalok mint elodeik.
Hogy egy temaban irjanak, ahoz remekul hasznaljak a nettet es bizony el kell olvasni nagyon sok sok infot de celiranyosan, nincs meg egy konyvtar ami rendelkezik ennyi informacioval amit meg is lehet talalni perceken belul.
Ano emlekszek egy egy temara a konyvtarban hany konyvet i s kellett megkeresni atbograszni kiirni kijegyzetelni es meg az is benne volt a pakliban hogy nem lett tokeletes, mert megsem azt talalta meg az ember amire a tanar gondolt.
A sok logikai jatek ami ma a netten van igen komoly tesztek amik megoldandok mert maskulonben nem lehet jatszani vele.
Behozhatatlan elonnyel birnak a fiatalok, hogy ok mar a computerrel nottek fel.
Barmilyne kerdesem van csak hozzajuk fordulok,:Dtudnak, okosak, es ez igy van rendjen is.:D
 
T

TH6777

Vendég
Semmi kivetni valot nem látok,hogy a mai gyerekek "nem tudnak helyesen irni".Na mi felnőttek sem mindig.Ez a jelenség már a számitogépek ideje előtt is fent állt és fog is.Akkor amikor napjainkba bemegyünk egy állt.isk. ELSŐS Osztályba és érintő képernyős modszerrel tanulják a kis nebulok az olvasás-irás számolás tudományát,akkor miről is beszélünk,hol a helyesirás?De hol a szővegértelmezésük amikor már 3,-ban nyelvet tanulnak (ez helyes is) és még magyarul sem tudnak tőkéletessen olvasni.( a számitogépezés kőzben viszont tetszik,nem tetszik olvasniuk-értelmezniük kell.) Minket felnőtteket is bombáznak a reklámokkal és ha őszinték vagyunk mi jobban "hajlunk" is a "reklámok" által kináltak "beszerzésére,mint a gyerkőcők. Meggyőződésem,hogy a mai gyerekek sokkal kifinomultabb ősztőnős érzékükkel tudják szelektálni a feléjük beáramlokat.Semmi nem veszti szerintem értékét,mert mindenkinek a sajátos értékrendje az arrol alkotott képe a meghatározoja valaminek,még a gyerekeknek is.Az általános müveltséghez ma már igen is fontos szerepet kap a számitogépezés,a temérdek informatikai anyag,mert kétlem,hogy bárki annyi informáciot stb betudott volna gyüjteni magának évekkel ezelőtt,mint napjainkban.Az időről nem is beszélve.Ma amikor pillanatonként tőrténnek változások érdekes lenne,ha a "mult időben" rendelkezésünkre álltakkal kellene boldogulnunk.
Szerintem is bőven kell olvasnunk és aktivnak maradnunk ahoz,hogy bármit kikeressünk a számitogépen keresztül,sőt még számtalan más témába is "belebotolhatunk" keresés kőzben ami figyelmünket éppen felkeltheti,nem beszélve a gyerekek figyelméről.
Egyéb iránt ezeket a mai gyerekeket és ált.müveltségük kialakulását nem kell féltenünk csak megértenünk,elfogadnunk,hogy tőbb lépéssel előttünk járnak már bizonyos dolgokba ami pl: a számitástechnikát illeti.( Ált.Isk. IV.oszt.kőtelező tantárgy: SZÁMITÁSTECHNIKA! - Szakkőzép Isk.I.Oszt. Testnevelés H.F. az Internetről!)

Szép napot!
 

exe2

Állandó Tag
Állandó Tag
Én már a majdnem nagymama korosztály vagyok. Van egy 30 éves fiam és egy 23 éves lányom. Szerencsénk volt, mert valahogy majdnem maguktól lettek normálisak :) A fiam 22 éves korában majdnem elvesztette önkontroll képességét ami viszont már nem a mi hibánk volt. De akkor is ott voltunk neki és tudott erőt meríteni belőlünk a saját hülyesége ellen
Ezt csak azért írtam le, mert sajnos a mai világban nagyon nehéz megtalálni azt az arany középutat, hogy megfeleljen a gyereknek, a szülőknek és a kor elvárásainak is.
 

tsengele

Állandó Tag
Állandó Tag
Én már a majdnem nagymama korosztály vagyok. Van egy 30 éves fiam és egy 23 éves lányom. Szerencsénk volt, mert valahogy majdnem maguktól lettek normálisak :) A fiam 22 éves korában majdnem elvesztette önkontroll képességét ami viszont már nem a mi hibánk volt. De akkor is ott voltunk neki és tudott erőt meríteni belőlünk a saját hülyesége ellen
Ezt csak azért írtam le, mert sajnos a mai világban nagyon nehéz megtalálni azt az arany középutat, hogy megfeleljen a gyereknek, a szülőknek és a kor elvárásainak is.


exe2! teljesen egyet értek veled az arany középutat illetően.


egyébként meg nem arról van szó hogy elítélem a számítógépet, a netet és a fejlődést, mert én is oda vagyok érte, hasznos, gyors, stb, stb.
és valóban a mai gyerekek sokkal jobban ki tudják használni, mint a felnőttek. és tény, h a számítástechnika terén több lépéssel előttünk járnak, más szempontból meg éppen mögöttünk kullognak. az iskolában vagy egyetemen is másra helyeződik a hangsúly, a tantervfejlesztéseknek meg a tananyag fontos részei is 'áldozatul esnek' sokszor. vagyis szegény gyereknek bizonyos szempontból esélye sincs olyan tudást megszerezni, mint annak aki mondjuk 10 éve végezte az iskoláit....

Az információhalmazról....
bár nem vagyok pedagógus, önkéntesként gyerekmunkát végzek, és sajnos azt látom, hogy a túl sok információ és a túl sok választási lehetőség általában nem segíti a gyerekeket a döntésben, inkább összezavarja.
és erre értem én azt, h nem tanítják meg őket gondolkodni, disztingválni ha úgy tetszik.
TH6777 - a szövegértésről beszéltél...hát ez az ami nem megy nekik. ha nem tudod kiszűrni az adathalomból a lényeget, akkor lényegében akár bemagolhatsz 10 lexikont a-tól z-ig, ha nem érted miről van szó, nem érsz vele semmit (és az időd is csak kárba veszett).
 

Eniroz

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintem minden a nevelésen és az odafigyelésen múlik, legyen a szülőnek (mindkét szülőnek) ideje a gyerekére!
 

exe2

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintem minden a nevelésen és az odafigyelésen múlik, legyen a szülőnek (mindkét szülőnek) ideje a gyerekére!

Ezzel nem teljesen értek egyet :(
Lásd a fiam példáját, hiába neveltük a legjobb belátásunk szerint a környezeti hatásokat nem tudtuk kivédeni! Ha egy gyerek egy kicsit is befolyásolható megteszi azt amit a környezete diktál, nehogy lemaradjon, kivülálló legyen.

Egy nagyon jó példa erre: Két 10 év körüli fiú a vasútátjáróban piros lámpánál. Az egyik elindul mert még nem jön a hév, hívja a másikat de az nemet int a fejével. Valószinüleg az első kocsival is behajt a tilos átjárónál :(

Tudnék még negyon sok hasonló példát, de szerintem mindenki. Nem csak a neveltetésen múlik, sajnos!
 

Domibaba

Állandó Tag
Állandó Tag
Szerintem minden a nevelésen és az odafigyelésen múlik, legyen a szülőnek (mindkét szülőnek) ideje a gyerekére!

Hát ez azért nem olyan könnyű a mai világban, mikor folyamatos rohanásban van mindkét szülő, hogy valahogy megteremtse a gyerekének szükséges dolgokat. Persze mi is így képzeltük annak idején, csak a helyzet változott meg időközben.
Üdv.
D
 

rama2010

Állandó Tag
Állandó Tag
Az en velemenyem ,hogy az internet forradalmat csinalt es pozitiv ertelemben a tanulasban a tanitasban.
Sokkal tobbet tudnak a fiatalok mint elodeik.
Hogy egy temaban irjanak, ahoz remekul hasznaljak a nettet es bizony el kell olvasni nagyon sok sok infot de celiranyosan, nincs meg egy konyvtar ami rendelkezik ennyi informacioval amit meg is lehet talalni perceken belul.
Ano emlekszek egy egy temara a konyvtarban hany konyvet i s kellett megkeresni atbograszni kiirni kijegyzetelni es meg az is benne volt a pakliban hogy nem lett tokeletes, mert megsem azt talalta meg az ember amire a tanar gondolt.
A sok logikai jatek ami ma a netten van igen komoly tesztek amik megoldandok mert maskulonben nem lehet jatszani vele.
Behozhatatlan elonnyel birnak a fiatalok, hogy ok mar a computerrel nottek fel.
Barmilyne kerdesem van csak hozzajuk fordulok,:Dtudnak, okosak, es ez igy van rendjen is.:D
Kedves Melitta, akkor váltsunk néhány karaktert az ismeretekről! Igaz, a net valóban forradalmasította az információhoz történő hozzáférést, de az információhalmazt szelektálni, értelmezni is kellene. Igaz, most már nem feltétlenül kell a könyvtárba menni, pedig ott van a könyvtáros néni, aki segíthetne. Marad a fórumokon történő segítségkérés. És mi van akkor, ha a fórumon nincs olyan, aki valóban ért a témához, ne adj isten el is tudja magyarázni? Akkor marad a tévhit, a babona, és növekszik a félműveltek tábora, az önmagukat értelmesen kifejezni nem tudók serege.

Hogy egy dolgozat tökéletes legyen (bár nem tudom, miért kellene tökéletesnek lennie, hiszen a diák még csak tanul!), nem volna szabad mások gondolatait egy az egyben kimásolni és a sajátjukként leadni (eladni). Hogy ma már a diák képes szörfözni a neten, az dícséretes, de nem elegendő. Ha egy kötelező olvasmány elolvasása, majd feldolgozása helyett egyszerűen kinyomtja másét a netről, hogyan fogja elsajátítani az irodalmi nyelvezetet,.... és így tovább, és így tovább!

A tanuló ifjúság (no persze amelyik tanul is) eredendően okos, ehhez sem a könyvtárnak sem netnek nincsen köze (kár is a netet misztifikálni).

Kedves TH6777,

Írod: Semmi kivetni valót nem látsz abban,hogy a mai gyermekek "nem tudnak helyesen írni". Mi felnőttek sem mindig.

Ezzel sem tudok egyetérteni (bár ez nem sokat számít), sajnos ma már a pedagógusok többsége sem tud helyesen írni, sőt egy leírt (ami könnyebb, mint a beszélt) szöveget sem tud megfelelően értelmezni! És ez a legnagyobb baj, mert hogyan fogja megtanítani a diákokat arra, amit ő maga sem tud, vagy ért? Hogyan fogja a diák a nyelvtani szabályok használatát, alkalmazását megfelelő módon elsajátítani, ha a tanáraik sem tudják? (Tehát a pedagógusképzéssel is őrült nagy a baj!)

Hű, majdnem elfelejtettem! Nekem nem a szülőkkel, a pedagógusokkal, a diákokkal, vagy az un. kortárscsoportokkal van bajom, hanem az egymás közötti viszonyukkal. Nem megfelelő, vagy nincs is a felsorolt elemek között koordináció, elfogadható kommunikáció.

Üdv
Rama2010
 

knw6ku

Állandó Tag
Állandó Tag
Én is mai fiatal vagyok, de nekem az a fura, hogy most mindenki önmagvalósítani akar, vagyis erre hivatkoznak, amikor nem akarnak valamit megcsinálni (tanulni, dolgozni). És a szülőkön élősködnek még a 30-as éveikben is.
 
T

TH6777

Vendég
"tsengele
TH6777 - a szövegértésről beszéltél...hát ez az ami nem megy nekik. ha nem tudod kiszűrni az adathalomból a lényeget, akkor lényegében akár bemagolhatsz 10 lexikont a-tól z-ig, ha nem érted miről van szó, nem érsz vele semmit (és az időd is csak kárba veszett)."

A magam részéről arra gondoltam,hogy sajnos manapság a
leendő pedagogus jelőltek sem "értik" a szővegértés tanitását.
A gyerekek ugy 9-10 éves korukra azért megtanulnak már olvasni,és ekkor tájt kezdődik el nálluk az a folyamat amikor az olvasás szövegértéssé fejlődik, s a tanulók kedvtelésből olvasnak, vagy azért, hogy információt gyűjtsenek.
Ez utobbira a legegyszerübb hely az Internet "világa" a maga temérdek információ áradatával,ahol böven bőngészhetnek a nebulok,de mi magunk is.Ugy gondolom,hogy az olvasni tudásnak van a legnagyobb szerepe a szővegértelmezésben.

1. " A tanár minél többet tanít, a diák annál kevesebbet tanul. A tanítás zavarja az elsajátítást.” (Carl Rogers)
2."Az oktatás célja, hogy a fiatalokat felkészítse arra, hogy tudják magukat tanítani életük során” (Robert Hutchins)

3."Az egész gyermek olyan, mint egyetlen érzékszerv, minden hatásra reagál, amit emberek váltanak ki belőle. Hogy egész élete egészséges lesz-e vagy sem, attól függ, hogyan viselkednek a közelében."(Rudolf Steiner)"
 

cseda

Állandó Tag
Állandó Tag
A funkcionális analfabetizmus,nem azt jelenti,hogy az illető nem tud olvasni. Éppen csak,nem képes értelmezni az olvasottakat,vagy nem képes definiálni fogalmakat. Nem tanítják meg gondolkodni a gyereket az iskolában. Sőt tovább megyek,akinek nem inge...de nem az iskolának lenne csak feladata,hogy a gyereket nevelje,sőt elsősorban az a család feladata,mint az is,hogy felelősen gondolkodóvá alakítsa a neki rendeltetett emberpalántá(kat)t.




"tsengele
TH6777 - a szövegértésről beszéltél...hát ez az ami nem megy nekik. ha nem tudod kiszűrni az adathalomból a lényeget, akkor lényegében akár bemagolhatsz 10 lexikont a-tól z-ig, ha nem érted miről van szó, nem érsz vele semmit (és az időd is csak kárba veszett)."

A magam részéről arra gondoltam,hogy sajnos manapság a
leendő pedagogus jelőltek sem "értik" a szővegértés tanitását.
A gyerekek ugy 9-10 éves korukra azért megtanulnak már olvasni,és ekkor tájt kezdődik el nálluk az a folyamat amikor az olvasás szövegértéssé fejlődik, s a tanulók kedvtelésből olvasnak, vagy azért, hogy információt gyűjtsenek.
Ez utobbira a legegyszerübb hely az Internet "világa" a maga temérdek információ áradatával,ahol böven bőngészhetnek a nebulok,de mi magunk is.Ugy gondolom,hogy az olvasni tudásnak van a legnagyobb szerepe a szővegértelmezésben.

1. " A tanár minél többet tanít, a diák annál kevesebbet tanul. A tanítás zavarja az elsajátítást.” (Carl Rogers)
2."Az oktatás célja, hogy a fiatalokat felkészítse arra, hogy tudják magukat tanítani életük során” (Robert Hutchins)

3."Az egész gyermek olyan, mint egyetlen érzékszerv, minden hatásra reagál, amit emberek váltanak ki belőle. Hogy egész élete egészséges lesz-e vagy sem, attól függ, hogyan viselkednek a közelében."(Rudolf Steiner)"
 
T

TH6777

Vendég
Kedves TH6777,

Írod: Semmi kivetni valót nem látsz abban,hogy a mai gyermekek "nem tudnak helyesen írni". Mi felnőttek sem mindig.

Ezzel sem tudok egyetérteni (bár ez nem sokat számít), sajnos ma már a pedagógusok többsége sem tud helyesen írni, sőt egy leírt (ami könnyebb, mint a beszélt) szöveget sem tud megfelelően értelmezni! És ez a legnagyobb baj, mert hogyan fogja megtanítani a diákokat arra, amit ő maga sem tud, vagy ért? Hogyan fogja a diák a nyelvtani szabályok használatát, alkalmazását megfelelő módon elsajátítani, ha a tanáraik sem tudják? (Tehát a pedagógusképzéssel is őrült nagy a baj!)

Hű, majdnem elfelejtettem! Nekem nem a szülőkkel, a pedagógusokkal, a diákokkal, vagy az un. kortárscsoportokkal van bajom, hanem az egymás közötti viszonyukkal. Nem megfelelő, vagy nincs is a felsorolt elemek között koordináció, elfogadható kommunikáció.

Üdv
Rama2010

A magam részéről arra gondoltam,hogy sajnos manapság a
leendő pedagogus jelőltek sem "értik" a szővegértés tanitását.
 
T

TH6777

Vendég
A funkcionális analfabetizmus,nem azt jelenti,hogy az illető nem tud olvasni. Éppen csak,nem képes értelmezni az olvasottakat,vagy nem képes definiálni fogalmakat. Nem tanítják meg gondolkodni a gyereket az iskolában. Sőt tovább megyek,akinek nem inge...de nem az iskolának lenne csak feladata,hogy a gyereket nevelje,sőt elsősorban az a család feladata,mint az is,hogy felelősen gondolkodóvá alakítsa a neki rendeltetett emberpalántá(kat)t.

Mindenkitől elnézést,"akinek nem inge...",de talán definiálni kéne mit is takar egyértelmüen a funkcionális analfabetizmus,márt csak azért is,mert ez is egy olvasott szöveg és nem biztos,hogy megfelelő lesz az értelmezésünk.

" A funkcionális analfabetizmus olyan műveltségi állapot, amelyben az olvasni-írni tudás képességeinek megszerzett színvonala egyre kevésbé alkalmas arra, hogy használható legyen új információk befogadására és közlésére, új tudás megszerzésére, feldolgozására és kezelésére, személyközi interakciók lebonyolítására."

Szerintem amikor funkcionálisan egyfajta ellehetetlenülés,nem "törödömség" mutatkozik ugy az olvasást,mint az irást illetően,beszélhetünk f.analfabetizmusról.Valoban nem azt jelenti az e fajta f.analfabetizmus,hogy olvasni-írni egyáltalán nem tud valaki. Mindinkább csak,hogy magának az irás-olvasásnak olyan a szinvonala,milyensége,hogy nem alkalmas és nem lesz a későbbiekben sem alkalmas őnmagunk,az az a személyes fejlődésünkre ugy magunk,mint egy közösséget nézve.
Ha jol végig gondoljuk azok akik egyéb iránt rendelkeznek a kommunikatív képességek szükséges színvonalával,jol értelmeznek,megoldják amiket kell,céljukat elérik stb,.szemben afunkcionális analfabétákkal,akik képtelenek megvalósítani mindazokat a célokat,feladatokat stb,. amelyekhez pedig veleszületett adottságaik megvannak,mint mindenkinek csak sajnos ők ezeket nem képese fejleszteni,és valahol még az adott lehetőségeit sem tudják kihasználni.

Nekem ugy rémlik,hogy anno minket sem tanitottak meg a tanáraink gondolkodni sőt a szüleink sem,mert rákellett jönnünk magunk a dolgokra,megismernünk és megtapasztalnunk amit....
A mai gyerekek már igen igen remek dolgot használnak a mindennapjaikban: LOGIKA! És ez a lényege mindennek.

Szép napot!
 

rama2010

Állandó Tag
Állandó Tag
A magam részéről arra gondoltam,hogy sajnos manapság a
leendő pedagogus jelőltek sem "értik" a szővegértés tanitását.
A szövegértést nem kell tanítani, az magától alakul ki! Kialakulása pedig a szövegolvasás, és annak elmesélése (fogalmazás) mennyiségétől függ! Egyszerűen hagyni kellene a kisiskolásokat az órán szabadon mesélni, és nem leállítani, csak azért mert a tanerőt nem érdekli, vagy mert nincs ideje rá!

Magával a pedagógus jelöltek kiválasztásával és ismereteik számonkérésével van bajom! És hogy ne legyek igazságtalan: Sem Társadalmi-, sem Anyagi megbecsülésükkel nem lehetünk elégedettek, hiszen ez az oka, hogy egyre kevesebben választják ezt az egyébként gyönyörű hivatást.
 
T

TH6777

Vendég
A szövegértést nem kell tanítani, az magától alakul ki! Kialakulása pedig a szövegolvasás, és annak elmesélése (fogalmazás) mennyiségétől függ! Egyszerűen hagyni kellene a kisiskolásokat az órán szabadon mesélni, és nem leállítani, csak azért mert a tanerőt nem érdekli, vagy mert nincs ideje rá!

Magával a pedagógus jelöltek kiválasztásával és ismereteik számonkérésével van bajom! És hogy ne legyek igazságtalan: Sem Társadalmi-, sem Anyagi megbecsülésükkel nem lehetünk elégedettek, hiszen ez az oka, hogy egyre kevesebben választják ezt az egyébként gyönyörű hivatást.

Azért csak szükséges tanitani akkor amikor azt tapasztalhatjuk,hogy igen nagy százalékban kimutatható,hogy rosszul olvasnak a gyerekek (mi felnőttek is) és pont ez miatt van,hogy rossz az értelmezés.Az olvasás és a szövegértés elengedhetetlen a többi tantárgyak és a beáramló információk megértéséhez,megjegyzéséhez.Az életünk mindennapjaiban és a gyerekekében is gond az eligazodás a rosszul olvasás és helytelen szövegértés miatt. Sajnos vannak hiányosságok a tanitást illetően és ahol "silány"a tanitás,képzés egy iskolában,kérdem én:ugyan mennyit fog pl:olvasni az a gyerek akit addigsem igazán érdekelt
az olvasás? Nemrégiben olvastam egy cikket aminek a lényege az volt számomra,hogy a pedagogusok nem értenek egyet azzal,hogy ismét folytatni kell az olvasástanítást a nagy nebulók,a felsősök osztályaiban is szeptembertől!
Véleményem szerint kevesebb időt kellene forditani bizonyos tantárgyakra és sokkal többet az olvasásra-szövegértésre elöbb,ahoz hogy a késöbbiekbe ne legyen gond pl: kitölteni egy nyomtatványt,egy önéletrajzot megirni stb.A szövegértés mamár a felvételiken vizsga tétel,ha jól tudom.
Valoban hagyni kéne a gyerekeket mesélni,beszélni az iskolába,de kérdezem,hogy mi felnőttek amikor "2 müszakot" vagyunk kénytelenek manapság dolgozni,mert......." mi mindig hagyjuk mesélni és beszélgetni gyerekeinket? Inkább elintézzük egy "jó majd késöbbel",mert látatlanban ez a valóság mára a mindennapjainkban tulnyomó részt.


“Tisztelettel gondolunk vissza nagyszerű tanárainkra, de hálát azok iránt érzünk, akik megérintették a lelkünket. A tanterv nagyon fontos, új ismeretanyag, de a melegség életfeltétel a sarjadó növény és a gyermeki lélek számára.”
(Carl Gustav Jung)

“Nem az a mester, aki megtanít valamire, hanem aki megihleti a tanítványt, hogy legjobb tudását latba vetve fölfedezze azt, amit már addig is tudott.”
(Paulo Coelho)


sZÉP NAPOT!
 
Oldal tetejére