Minden ami Montessori

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Mindenki, akit a Montessori pedagógia érdekel! Szívesen társulok hozzátok, mert nagyon szeretem megosztani tapasztalataimat, ismereteimet e témakörben, de ugyanilyen lelkesedéssel várom a Ti információtokat! Most éppen egy tanulmány írásában vagyok, amely B. Méhes Vera, Vera néni 90. születésnapja alkalmából fog megjelenni. Ő honosította meg hazánkban a II. v. h. után a Montessori pedagógiát. Ő a Magyarországi Montessori Egyesület tiszteletbeli elnöke, valamint ő a Montessori Műhely főszerkesztője. Ha bárki tudna valamilyen információval szolgálni őt illetően, szívesen , köszönettel veszem.
 

melinda óvónéni

Állandó Tag
Állandó Tag
A Montessori-pedagógia néhány lényegi vonása

[FONT=&quot]
"Segíts nekem, hogy magam tudjam csinálni!"[/FONT]

A Montessori-pedagógiához közel állók egyre bővülő körén kívül kevesen vannak az ezt igazán ismerők. Ennek oka egyrészt, hogy 1945 után Burchard-Bélaváry Erzsébet addig működő iskoláját, óvodáját s még közel 20-25 működő óvodát, illetve Montessori rendszerének bármilyen használatát betiltották.

Maria Montessori pedagógiai nézeteit, szemléletét, elveit s főként az ezeknek megfelelő módszer- és eszköz-együttesét elsősorban az határozta meg, hogy orvos volt. Gyermek-idegosztályon kezdett dolgozni, és arra a meggyőződésre jutott, hogy az ott kezelt fogyatékos gyermekek fejlődésében nemcsak orvosi ellátásuk a fontos, hanem nevelésük-tanításuk is. Egységes pedagógiai rendszerének kidolgozásakor a gyermek alapos megismeréséből, megfigyeléséből indult ki, amit, mint természettudós antropológiai, fiziológiai, biológiai elméletekkel támasztott alá. (Ezek közül néhány már elavult ugyan, de a levont következtetések aktualitásukat ma sem vesztették el.)

[FONT=&quot]A Montessori-pedagógia főbb jellemzői:[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
Minden gyermek adottságként rendelkezik a világ megismerési igényével, cselekvési vággyal, spontán aktivitással - ezek kibontakozását csak elő kell segíteni. Ebből következik a gyermeki személyiség tisztelete, a gyermek fejlődési, haladási tempójának figyelembevétele - mert csak ez által őrizhető meg számára a tanulás örömtelisége, s biztosítható eredményessége.

A tanulás különböző készségek alakulása, mely célszerű tevékenységeken, cselekvéseken keresztül valósul meg.

Saját tevékenység alapján szerzett megismétlődő tapasztalat során alakulnak ki a fogalmak, a gondolkodási műveletek, a gondolkodási képesség.
A manuális-finommotoros képességek a legkisebb kortól fejleszthetők, ami majd nagy segítséget jelent az olvasás, írás elsajátításánál.
Állandó gyakorlással fejleszthető az érzékelés, az észlelés - ez megkönnyíti a világ megismerését s az abban való eligazodást.
Minden gyerek számára biztosítani kell a szabad felfedezés örömét, a problémák önálló megoldását.
A gyermek annál szabadabb, minél függetlenebb a felnőttől - ennek egyik eszköze az önkiszolgálás.

A gyermekek fejlődésében úgynevezett szenzitív időszakok vannak, ami azt jelenti, hogy bizonyos életkorokban meghatározott készségek és funkciók akkor és csak akkor fejleszthetők leghatékonyabban. A pedagógia akkor a legeredményesebb, ha ezeket figyelembe véve teremti meg a fejlődéshez a legkedvezőbb körülivényeket. Minden fejlődési szakaszban a maximumig kell eljuttatni a gyerekeket.


A gyermek megszületésével mesterséges, civilizációs, főként a felnőttek életterét szolgáló környezetbe kerül, amely a felnőttől való függést eredményezi. Annál függetlenebb, szabadabb lesz, minél inkább a szükségleteit, igényeit, fejlődését szolgáló környezetet teremtünk. Ez környezet a tapasztalat-, és élményszerzés, a tudás, az ismeretek elsajátításának lehetőségeit, legkedvezőbb feltételeit teremti meg. A Montessori-rendszerből legismertebb talán, hogy a termek berendezését, a tárgyak, a bútorok nagyságától kezdve a képek elhelyezésén, a mindennapi élet eszközein keresztül egészen az ismeretszerzést, készségfejlesztést szolgáló eszközökig a gyermekek fizikai, biológiai adottságai, fejlődési szükségletei határozzák meg. (Kisméretű, természetes anyagokból készült bútorok, kisméretű háztartási eszközök stb., a gyermek szemmagasságában elhelyezett képek, minden eszköz elérhető magasságban.) "Minél tökéletesebb a környezet, annál kevesebb beavatkozásra van szükség a felnőtt részéről."


A Montessori-pedagógia talán legismertebb alapelve: "Segíts nekem, hogy magam tudjam csinálni!" Ez egyben a tanulásszervezés sajátosságát, más rendszerektől való különbözőségét is jelenti: a tanításközpontúság helyett az önálló, egyéni (individuális) tanulást helyezi előtérbe.


Ezzel együtt az egész pedagógiai folyamat résztvevőinek szerepe alapvetően megváltozik. A gyermek nem a felnőtt által irányított "tanuló", hanem a világot saját tapasztalatokon, élményeken keresztül megismerő, aktív, cselekvő individuum. A tanítónak, a felnőttnek "...új művészetet kell megtanulnia, azt, hogy a gyermek segítőtársa és vezetője legyen, és elvezesse őt azokhoz az eszközökhöz, amelyekre akkori fejlődése fokán szüksége van."


A pedagógus legfontosabb feladata a megfigyelés. Mindig akkor és annyi segítséget kell adnia, amikor és amennyi segítségre a gyereknek szüksége van az önálló tanuláshoz. A nevelő egyénenként vagy kis csoportban foglalkozik a gyerekekkel: kezdeményez, aztán hagynia kell, hogy a gyerek szabadon kibontakoztathassa képességeit, segít, hogy a gyermek a személyisége erejénél fogva fejlődjön, azáltal, hogy maga cselekszik.


Ez a pedagógia a képességek, készségek önálló cselekedeten alapuló fejlesztéséhez speciális didaktikai eszközrendszert hozott létre. A különböző képességekhez célzott tevékenységeket rendelt, amelyeket egy vagy több eszköz képvisel. Tehát egy képesség, készség fejlesztésére több eszköz is használható, de vannak eszközök, amelyek több képesség, készség fejlesztésére szolgálnak. Az eszközökkel foglalatoskodva a gyerekek a saját tapasztalatuk alapján, s nem közvetítetten ismerik meg az anyagi világ tulajdonságait, s egyidőben fejlesztik különböző képességeiket. Az eszközök mindig valamilyen problémahelyzetet hoznak létre, melynek megoldása eleinte sokszori próbálgatással, majd később tudatosan történik, biztosítva az önálló felfedezés örömét. Eszközei mindig tartalmazzák a feladatmegoldás helyességének ellenőrzését, ezáltal a gyermek maga javítja hibáját is. Célja, hogy minden gyermek közvetlen kapcsolatba kerüljön a természettel - saját tapasztalatai alapján szerezze meg az igazi tudást, váljék kreatívvá, mert csak így érheti el saját fejlődési lehetőségeinek felső határát.


Az eszközöket a gyermekek érdeklődésüknek megfelelően vehetik elő, s tetszés szerint használhatják bármeddig.


Fejlődéslélektani szempontjai alapján Montessori hároméves oktatási ciklusokat alkotott. Ezen egység fejlődéslélektana sajátosságainak megfelelően dolgozta ki az elsajátítandó ismeretek körét, mennyiségét, és módjait is a megfelelő eszközökkel együtt. Ezen belül oktatási-szervezeti egységnek megtartja az azonos életkorúak osztályát, de lehetővé teszi, hogy tantárgyanként az egyes gyerek a saját fejlődési ütemének megfelelő osztályfokon tanulhasson: például elképzelhető, hogy egy nyolcéves, 2. osztályos gyerek olvasás-, írás-nehézségei miatt az anyanyelvet még az elsősökkel tanulhassa, de a nehézségeket okozó, fejletlen készségek állandó célzott fejlesztésével esetleg már tanév közben, de legkésőbb a harmadik osztály végére utolérje társait. De ennek az ellenkezője is lehetséges: az anyanyelvi készségekben fejlett első osztályos gyerek azt a tárgyat a másodikosokkal tanulja. A tantervi anyag és a szükséges készségek elsajátítása a hároméves ciklus végére kötelező.


Montessori nevelési rendszerének minden mozzanata a képességek fejlesztésére, a valóság megismerésére, az ember megbecsülésére, a kölcsönös segítségnyújtásra, a tudás, a szépség szeretetére irányul.

[FONT=&quot]
Zágon Bertalanné
(Süss fel nap I. Soros Alapítvány, Budapest,1999)[/FONT]


[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

melinda óvónéni

Állandó Tag
Állandó Tag
Montessori Mária életrajza röviden​



1870-ben született Olaszországban. Munkásságát nagyban befolyásolta születési helye és családja. Anyja erősen hatott rá emberszeretetével, természet utáni érdeklődésével. Apja visszatartó erejével nyesegette az e kortól szokatlan elképzeléseit. Életében végül is a mérnök nagybácsi hatása érvényesül. Hatására 1883-90-ig természet tudományi technikai iskolába jár. Ez alapozza meg, hogy a természet tudomány lesz pedagógiájának az alapja.

1890-92 Róma - természet tud. stúdium. Apja azt szeretné, hogy tanitson, mert ez illik egy nőhöz.
"Mindent, csak tanítani nem"- feleli M.M. Kedvét veszi az apai ellenkezés mellett, az akkori római alapiskolák színvonala, elmaradotsága, körülményei.
Orvosi egyetemet választja, sok utánjárás után. Ebben az időben nő nem lehetett orvos.
1896-ban doktorált, de csak 1898-ban állították ki a diplomáját, mert ő volt az egyetemen az egyetlen nő. Saját önálló munkájára kellett számítania, disszertációja "Elmebetegek kutatása".

1898-ban fia született Márió Montessori néven, gyermekét vidéken neveltette. 11 évet kellett várnia, hogy elfogadják egyedül álló anyaként.
1898-1900 Orvospedagógiai és gyógypedagógiai képzésben vesz részt, mint docens.
1902-től antropológiai és pedagógiai kisérleteinek orvostudományi kiadványai megjelennek.
1907-től orvosi munkája befejeződik. Most már csak a pedagógiának él. Megnyitja első gyermek házát. 1909-ben első Montessori tanfolyamok, megjelenik első pedagógiai munkája "Módszerem kézikönyve".
1910-ben 40 évesen "Antropológiai pedagógia" című művétől kezdve indul el a nemzetközi sikerek útján. 77 országban ismerik pedagógiáját. 1915-ben meghal édesapja - innentől vállalhatja fiát, akit maga mellés vesz.
1923-ban a család és gyermek kapcsolatával foglalkozik "Gyermek a családban" című művében.
1924-ban az olasz iskolákban találkozik Mussolinivel. Ő támogatja M.M. munkáját és kötelezővé teszi a mezei iskolákban M.M. módszerét. Mindez távol áll a politikától.

1912-től már Magyarországon is megtalálhatók M.M. pedagógiájának csirái, eszközök jelennek meg, nem a módszer. Kisdednevelés című újságban jelennek meg cikkei.
1930-ban Magyarországra jön előadást tartani. Akadémia, Minisztérium csodálattal fogadja, Burchard Erzsébet működtet ilyen jellegű óvódát, forditja műveit.
1933-ban miután pedagógiája politika mentes, Németországban betiltják műveit, majd Olaszországban szintén.
1937-ben Béke-konferencia + Montessori kongresszus, innentől célja a béke pedagógia kdolgozása.
1938-ban munkáiban már megjelenik csírájában a kozmikus nevelés.
1939-ben Indiába költözik - továbbra is a békére nevelés foglalkoztatja.
1946-ban visszatér Európába - Lndon, Olaszország - újra szervezi az iskoláit, előkésíti egy egyetem tervét
Fejlődés pedagógiai terv - csecsemőkrtól - főiskoláskorig - összefogottan.
1949-től sok tanfolyam világszerte, sok publikáció, sok-sok utazás Európában, Norvégia, Svédország, Amszterdám, Amerika.
1951-ben Nemzetközi kongresszus - megjelenik a "Montessori pedagógia a felnőtt oktatásban" (M.M. analfabétákat tanít).
1952-ben 82 éves korában Hollandiában halt meg. Munkásságát fia Marió Montessori viszi tovább.

M.M. nem titkolja, hogy ha valamilyen ötletet mástól vesz át, kihangsúlyozza, nevén nevezi.
Orvostudományi ismereteiben két orvos munkássága segítette:
- autódidakta - Jean Marc Gaspard - Viktort, vad, erdőből megmentett gyermeket vett magához és szelidített meg, fejlesztette értelmét. Eszközöket dolgozott ki, amivel érzékelésen keresztül figyelte meg, hogyan lehet érzelmileg személyes kapcsolatot kialakítani.

- művelt orvos - Eduárd Seguin - Gyenge elméjűek erkölcsi nevelése, kutatásának területe.
- Idiótizmus diagnózisa és kezelése. Kidolgozta a tárgyakon keresztül történő tanulást, pedagógiailag előkészített környezetet.
A két orvos életeleme, a segítés, ezt is átvette.


"segíts, hogy magam csinálhassam!"​




Pedagógia rövid ismertetése​


Montessori pedagógia, mint módszer helyi programunk egyik eszköze !


Bevezetés :


Montessori Mária programját , módszerét és eszközrendszerét elsosorban sérült, értelmileg fogyatékos gyerekekre dolgozta ki. Gyakorlata során fejlesztette tovább az ép értelmű gyerekek számára. Egész pedagógiájának alapja az érzékelésre, észlelésre alapul. Tehát a sérült gyerekek az eszközök manipulációjával szinte észrevétlenül ismerkednek meg olyan tulajdonságokkal, fogalmakkal, amik elvont tanítás révén nem , vagy igen nehezen, lassan történne. Ez az egészséges gyerekekre is érvényes. A csoport összetétele osztatlan, 3 -7 éves korig járnak hozzánk a gyerekek, ez nagymértékben segíti az integráltan felvett gyerekek elfogadását. Az életkorok különbsége és az ezzel járó szociális értelmi különbségek már magukba foglalják a másság elfogadását. Pl.: egy 7 éves gyereknek nem gond egy 3 éves� botlásait � elnézni , vagy egy debil gyerekét. Segíteni egy vak gyermeknek, vagy egy fiatalabb egészségesnek.


Cél :


Cél a nyugodt, békés légkörben, egymással toleráns , segítőkész , tevékeny gyermekek nevelése. A pedagógus magatartása és a környezet biztosítsa az egészséges életvitelt, a gyerekek szocializációját, képességeik differenciált , érzelmi világuk gazdagítását a szép iránti vonzalmuk kialakítását. Saját tapasztalatok alapján tegyenek szert minél biztonságosabb ismeretre, problémamegoldó gondolkodásra. Leljenek örömet az ismeretszerzésben, a kreativitásban, önmaguk fejlesztésében. Ismerjék, szeressék, védjék a természetet. Vegyék észre mindenütt a szépet, tudjanak gyönyörködni a művészi alkotásokban. Cél : olyan emberkék nevelése, akik önbizalommal teli, önálló, kreatív, segítőkész személyiségek, kik megállják a helyüket a továbbiakban is.


Irányelvek :


Egyéni cselekvés, aktivitás elve:
Egyén = individum, ami sajátos személyiség vonásokkal rendelkezik. Oly környezetet kell köréje felemelni, ami ezeket a sajátosságokat fejleszti. Ebből következik a gyerek személyiségének tisztelete. Feladatunk a legkedvezőbb feltételek megteremtése, olyan környezet, ami aktivitásra készteti, fantáziáját, tudásszomját serkenti. Saját tevékenykedésük soron szerzett tapasztalatok fejlesztik ki a fogalmak kialakítását, gondolkodási képesség fejlesztését.

Szabadság elve :
Szorosan összefonódik az előzőekben leírtakkal. Önként, örömmel végzi tevékenykedését és önállóan . Arra törekszik, hogy egyre önállóbb legyen a felnőttől. � Segíts nekem, hogy magam tudjam csinálni � ( M.M. ) Ez vonatkozik az önkiszolgálásra, de vonatkozik minden manuális vagy probléma megoldó tevékenységre is.

Lélektani elv :
Ha a gyermek önként és örömmel tevékenykedik az megteremti a gyermek belülrol fakadó fegyelmét. A sikerrel végzett munka belső feszültséget old, kellemes érzést vált ki. Ezért ezt újból csinálja. A csoportba járó gyerekek elmélyülten játszanak, � dolgoznak � , akkor nincs fegyelmezési probléma, nincs szükség büntetésre. Maga a felfedezés öröme, egy érdekes építmény elkészítése az öröm, ami további cselekvésre serkenti a gyereket.

Társadalmi elv :
Fontos a megfelelő közösségi magatartás kialakítása, mert csak itt tudja magát biztonságban érezni. Különböző vérmérsékletű és tehetségű gyerek között megtanulja a megértést, odafigyelést, toleranciát és a másság elfogadását. Ebben a tanulásban fontos szerepe van az óvónőnek. Az óvodában szerzett tapasztalatok hatással lehetnek a családi életre is. Mindez csak a család támogatásával hatékony.

Erkölcsi nevelés :
Az erkölcsi nevelés az előbb említettek összefoglalója. A megfelelő szociális magatartás az örömmel végzett játék, munka , tanulás az így elért sikerek fejlesztik önbecsülését, önérzetét a gyereknek. Az elért sikernek környezete is örül, ami megbecsüléshez vezet. A közös siker öröme készteti a gyereket arra, hogy kisebbeknek, gyengébbeknek segítsen. M.M. az anyagi jutalmak és büntetések ellen harcol, ezzel teljesen egyetértünk.
 

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
Melindának

Kedves Melinda! Nagyon köszönöm a Mária Montessorival kapcsolatos leírásokat! Szeretném, ha továbbra is tarthatnánk a kapcsolatot, mert végre olyanra találtam, aki igazán értője Montessori pedagógiai gyakorlatának. Írom a B. Méhes Vera néniről szóló tanulmányt,-tudnék képeket küldeni a 90. születésnapi szép ünnepségről, csak most még nem tudom, hogy küldhetném át Számodra. Szeretettel köszöntelek: Cirma
 

melinda óvónéni

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Cirma!

Nagyon örülök, hogy segíthettem. Igazából még csak ismerkedem a Montessori pedagógiával, de nagyon tetszik, éppen ezért megpróbálok minél több információt gyűjteni a témával kapcsolatban, akár az interneten, akár a könyvtárban. Szívesen veszek minden, Montessorival kapcsolatos hozzászólást, cikket, értekezést, tanulmányt vagy bármit....:)
Ha gondolod írok egy privát üzenetet és elküldöm az e-mail címemet!
További szép napot :)
 

melinda óvónéni

Állandó Tag
Állandó Tag
Montessori ötletek - otthonra (1. rész) A Montessori módszerről Írta: Bán Annamari

montessori.jpg
Ma már természetes, hogy az óvodákban gyermek-méretű bútorok találhatók, és fejlesztő játékokkal játszhatnak a gyerekek. Tudtad, hogy mindezt már az 1900-as évek elején alkalmazni kezdte egy olasz orvosnő? Maria Montessorinak hívták. Módszereit ma már szerte a világban használják a kisgyerekek nevelésében.

Miután Maria Montessori megkapta diplomáját, első munkahelyén, Rómában értelmi fogyatékos gyerekekkel kezdett foglalkozni. Új módszereivel olyan sikereket ért el, hogy a gyerekek többsége hasonló eredményekkel végezte el az iskolát, mint egészséges társaik. A kérdés, melyet Maria Montessori feltett ezek után, logikus volt: mit csinálunk rosszul a "normális" gyerekekkel, ha a fogyatékosok felülmúlják őket? (Ismerős a szituáció? Doman is hasonló helyzetbe került módszerei kapcsán.)

Montessori ezután elfogadott egy új állást, melyben egy különösen szegény negyedben kellett óvodát indítania. Lehetőséget kapott arra, hogy elméletét a kicsi gyerekek tanulási módszereiről tesztelhesse. A "Casa dei Bambini" (a gyerekek háza) névre hallgató intézményben dolgozta ki azokat az elveket, melyek aztán annyira sikeresnek bizonyultak, hogy ma már a világ nagyon sok országában alkalmazzák őket.

Egy pár Montessori elvei közül:
  • A gyermek folyamatos növekedés és változás állapotában van, és ezen változások mikéntje nagyban befolyásolható az őt körülvevő környezet által.
  • A kicsi gyerekek tanulni akarnak. Az őket szerető és tisztelő felnőttek feladata az, hogy bátorítsák őket, lehetőséget adjanak a tanulásra, és engedjék, hogy a gyermek magától, magában tanuljon. (A szülő feladata a gyermeket megtanítani az önálló evésre, öltözködésre, mosdásra stb., és bár ez nyilván nagyobb türelmet igényel, mint a gyermeket öltöztetni, etetni, mosdatni, mégis előbbi a tanító felemelő munkája, míg utóbbi csak alantas szolgai munka.)
  • Az élet legfontosabb periódusa Montessori szerint az első, születéstől hat éves korig terjedő időszak.
  • A gyermek minden tudást a környezetéből "szív fel". Épp ezért a környezetét úgy kell kialakítani, hogy szabadon választhasson azon tanulási tevékenységek közül, melyre kifejlődött benne a késztetés.
  • A kisgyermek nagyon sokat tanul a mozgáson keresztül, ezért nem szabad korlátozni benne, feltéve, ha nem fenyegeti saját biztonságát, vagy mások jogait. Lehetőséget kell biztosítani arra, hogy minden érzékszervével tanulhasson.
  • A gyermek fejlődése során különböző fázisokon megy keresztül, melyekben könnyebb elsajátítania bizonyos feladatokat, mint máskor.
  • A szenzomotoros (érzékszervekre és mozgásra is ható, a kettőt összekapcsoló) tevékenységek fontos szerepet játszanak a gyerekek fejlődésében.
  • A gyerekek legjobban olyan környezetben tanulnak, melyben szabadon mozoghatnak, követhetik saját érdeklődésüket, és az általuk választott tevékenységeket végezhetik. Természetesen vannak korlátok, melyek vonatkoznak az önfegyelemre, és mások jogainak védelmére.
  • Minden gyermek a saját tempójában, a saját fejlettségi szintjének megfelelő feladatokat tanuljon. A pedagógus nem kényszerítheti akaratát a gyermekre, "katalizátor", segítő szerepet tölt be.
  • Lehetőséget biztosít a gyermeknek a sikerélmény megszerzésére, az önbizalom kifejlődésére, és a további tanulás vágyának kialakulására.
    kockak.jpg
Ennyit a "száraz" elvekről, nézzük hogyan alkalmazhatod ezeket otthon, a gyermekeddel.
  • Tanítsd gyermeked valódi tárgyakkal. Mutasd meg neki, hogyan bánjon óvatosan a különböző anyagokkal, eszközökkel, meglátod, többre képes, mint gondolnád.
  • Ha egy új tevékenységet szeretnél a gyermeknek tanítani, tervezd meg előre, hogyan csináljátok, bontsd részfeladatokra. Mi érdekelheti abban a tevékenységben a gyermeked? Hogy lehet a hibákat magával a cselekvéssel javítani és nem szóbeli utasításokkal? (Cipőpucolásnál, például tegyél egy fehér papírt a cipők alá, azonnal látszik, ha a cipőpaszta nem a cipőre kerül.)
  • Mindig lassítsd le a mozdulataidat, amikor tanítod a gyermeket. Használj minél kevesebb utasítást. Hagyd, hogy a cselekvés vezesse a szemét. (Ha például azt tanítod neki, hogyan kell az ollót használnia, mutasd meg, hogyan kell biztonságosan felvenni, másnak átadni, és egyenesen vágni vele. Aztán engedd, hadd gyakoroljon, vágjon a papírból szélesebb, majd vékonyabb csíkokat, majd hullámokat, alakzatokat és végül vágjon körül képeket.) Ne erőltesd rá a módszereidet, csak mutasd meg neki a sikeres módok egyikét. Ha másképp szeretné csinálni, engedd meg neki. Viszont ismerni fog legalább egy olyan biztos módszert, amelyre számíthat.
  • Ha egyedül is meg tud csinálni egy feladatot, ne segíts neki.
  • Ha megengedheted, rendezd be úgy az otthonotok, hogy a gyermek számára is kezelhető legyen. Lehet kis asztala, széke, a játékok elérhetőek legyenek számára a polcon, a ruháit tehesse a neki megfelelő magasságba. Ne tégy meg semmi olyat, amit már ő is meg tud tenni.
  • Adj időt neki, hogy egy-egy cselekvést elvégezzen anélkül, hogy siettetnéd. A gyerekek lassabban dolgoznak, mint a felnőttek, és szükségük van arra, hogy egy-egy tevékenységet többször is megismételjenek, még akkor is, ha úgy tűnik, már elsajátították őket.
  • Tégy lehetővé számára minél több önálló tanulási lehetőséget.
  • Ne erőltess rá semmilyen új feladatot, ha ő nem érdeklődik iránta.
  • Vond be a fegyelmezést a gyermeket érdeklő játékba. Mondhatod például: "Nézzük, milyen halkan tudod becsukni az ajtót." vagy "Meg tudod-e vajazni a kenyeret egészen a széléig?"
  • Soha ne vedd el tőle az önállóan végzett munka sikerének élményét. Ha például nehézségei vannak a kancsóval, amikor vizet akar önteni belőle, ne vedd ki a kezéből, hanem adj neki könnyebb anyagokat, például rizst vagy cukrot, amelyet egyik dobozból másikba öntögethet.
  • Óvd meg attól, hogy félbeszakítsák gyermeked, amikor egy-egy fontos tevékenységre koncentrál, még akkor is, ha az értelmetlennek tűnik számodra és már sokszor elismételte.
  • A Senguin-féle hármas lépcső a tanításban: ha például a színeket tanítod, tégy három különböző színű tárgyat a gyermek elé egy sorban. Először mutass a pirosra, és mondd, "Ez piros.", majd a többire is mutass és mondd, "Ez kék." aztán "Ez sárga." Majd mondd gyermekednek "Mutass a kékre.", "Mutass a sárgára.", "Mutass a pirosra." A harmadik lépcsőben pedig a sorrendet megváltoztatod, majd a tárgyakra mutatsz, és megkérdezed, "Ez milyen színű?"
 

melinda óvónéni

Állandó Tag
Állandó Tag
Montessori ötletek - otthonra (2. rész) Montessori játékok, eszközök Írta: Bán Annamari

montessori2.jpg
Montessori-s cikksorozatunk első részében megismerhetted azokat a nevelési elveket, amelyek Maria Montessori nevéhez fűződnek, és ötleteket kaphattál ezek otthoni alkalmazására. A folytatásban otthon (is) elkészíthető játékokat ígértem. Íme!

  • Mozgás fejlesztésére: Rajzolj a padlóra krétával egy kört vagy oválist. A gyermek próbáljon meg a vonalon sétálni úgy, hogy közvetlenül a jobb lába elé helyezi a balt, majd az elé a jobbat stb. (Te is csinálhatod vele!) Addig játsszatok így, amíg jól nem megy neki, majd megpróbálhatja ugyanezt úgy, hogy egy pohár vizet visz a kezében (feladat: ne loccsanjon ki a víz), vagy egy babzsákot a fején (ne essen le!).

  • Érzékelés fejlesztésére:
    Különböző anyagdarabokat (bársony, selyem, kord, műselyem, krepp stb.) vágj le úgy, hogy mindből két darab legyen. Ha már tapintással és a színek, minták alapján ügyesen összepárosítja a gyermek, kösd be a szemét, hogy csak a tapintás segítségével próbálkozzon.
  • Egyszerű tárgyakat egy papírzacskóba vagy vászontáskába teszünk, a száját összefogjuk annyira, hogy a kicsi kézzel bele tudjon nyúlni. Kérjük meg, hogy azonosítson minden tárgyat, mielőtt kiveszi a zsákból.
  • Festékboltból szerezhetünk két egyforma tábla festékmintát, melyeket kartonra ragasztunk, hogy színpárosítást játszhassunk vele. Egyforma színű cérnaspulnikkal is játszhatunk hasonlót. Két éves korban csak a három alapszín párosításával kezdjük, majd később újabb árnyalatok hozzáadásával nehezíthetjük a játékot. Ha már így is ügyes, a világosabbtól a sötétebbig sorba lehet rendezni a színeket. Játszhatunk memória-játékot is: megmutatunk a kicsinek egy árnyalatot és a másik szobában lévő teljes kupacból megkérjük, hogy válassza ki emlékezetből az adott színt.
  • Egy nagy csomagolópapírt a földre fektetünk, megkérjük a kicsit, hogy feküdjön rá, körberajzoljuk. A "portré" befejezése már az ő dolga.
  • Megfigyelési játék: Engedjük, hogy a kicsi az ablaküvegre rajzoljon zsírkrétával. Próbálja lemásolni a mit lát kint. Utána az ablak tisztítását, letörlését is élvezni fogja.
  • Különböző méretű csavarokat és rájuk csavart anyákat egy kis dobozba vagy tálkába teszünk. A kicsi lecsavarhatja az anyákat (finommozgást fejleszti), majd jobbra teszi a csavart, balra az anyát (lehet fordítva is :). Ezután megpróbálhatja újra összepárosítani és -csavarozni őket.
  • Kicsi cseppentős orvosságos üvegekbe citromlét, ecetet, cukros vizet és higított szörpöt teszünk. Minden üvegből egy picit a gyermek nyelvére cseppentünk, és megkérjük, azonosítsa, hogy édes vagy savanyú ízt érez-e. Hasonló érzékeléssel kapcsolatos párosító játékot lehet játszani különböző fűszerek szagolásával (minden dobozkából kettő kell).
  • Kis, üres sószórókat vagy kis kartondobozokat párosával különböző anyagokkal megtöltünk (pl. homok, rizs, lencse, apró kavics, gyöngyök), mindegyik más hangot adjon, ha megrázzuk a tartályt. Először párosítjuk a hangokat, majd később sorba is rendezhetjük a szerint, melyik a hangosabb.
  • Kis kártyákat is használhatunk párosításhoz, melyeken különböző kategóriájú tárgyak, élőlények vannak (levelek, fák, dinoszauruszok, virágok, rovarok, madarak, geometriai formák stb.). Később párosíthatjuk a képet a névvel, melyet szintén kártyákra írunk, majd rendezhetjük a kártyákat különböző kategóriák szerint (pl. élőhely).
 

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
köszönöm!!!

Kedves Melinda! Most rohamtempóban írok egy megemlékezést a Fejlesztő Pedagógiának, azután majd szeretnék többet is írni Neked. Addig is, kérlek, küldd el az e-mail címedet! Köszönöm: Cirma:p
 

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
Montessori idézetek

[FONT=&quot]„A pedagógus feladata tehát csak a vezetés, az útmutatás:[/FONT]​
[FONT=&quot]ő csak segít, szolgál, míg a gyermek személyisége a maga erejénél fogva fejlődik,[/FONT]​
[FONT=&quot]mert a gyermek maga cselekszik.” Maria Montessori[/FONT]​

Minden gyermekben megvan a cselekvési vágy és a világmindenség megismerésének igénye,​
csak annak kibontakoztatását kell elősegíteni.​
A pedagógusnak új művészetet kell megtanulnia,​
azt, hogy a gyermek segítőtársa és vezetője legyen, és elvezesse őt azokhoz az eszközökhöz,​
amelyre akkori fejlődése fokán szüksége van. Maria Montessori

[FONT=&quot][/FONT]​
 

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
Montessori pedagógia

Kedves Mindenki! A képen B.Méhes Vera, Vera néni látható, aki a magyarországi Montessori mozgalom megújítója, ébrentartója. Nemzetközi diplomával rendelkező Montessori pedagógus. Ebben az évben ünnepeltük 90. születésnapját. Mellette Stefán Mariann, a Magyarországi Montessori Egyesület elnöke.
 

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Mindenki! Mint gyógypedagógus, igen nagy hasznát veszem a Mária Montessori által képviselt szemléletnek. Véleményem szerint az eszköztár csupán egy része az ő gyermekközpontú pedagógiájának. Nagyon fontos az a belső, valódi szeretet, amit ő tanúsított a gyermekek iránt. Ebből fakadóan tudott ő önzetlenül, időt, erőt nem kímélve fáradozni a gyermekek fejlődéséért, előrehaladásáért. Igen sok anyag bírtokában lehetek, -nagyon szívesen közlöm, csatolom azokat az ismeretanyagokat, ami ebben a témakörben hasznos lehet.
 

Cirma

Állandó Tag
Állandó Tag
B. Méhes Vera 90. születésnapja

Kedves Mindenki! Fogadjátok szeretettel ezt az "ünnepi csokrot" A képeket sajnos nem tudtam mellékelni,mert nem mentek át, de néhányat megpróbálok csatolni külön a cikk után.
 
Oldal tetejére