Nyolcmilliárd forintos kártérítés tüdőrákért

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
37,5 millió dolláros kártérítést ítélt meg egy dél-floridai bíróság egy tüdőrákban elhunyt, dohányos nő hozzátartozóinak. A perbe fogott dohánygyár fellebbez, az ítélet viszont így is példaértékű lehet.

Laura Grossman 1995-ben, 38 éves korában hunyt el tüdőrákban. A családja azért perelte be az egyik legnagyobb amerikai dohánygyárat, az R.J. Reynolds Tobacco Company-t, mert szerintük Laura túl fiatal volt ahhoz, hogy felfoghassa a dohányzás veszélyeit akkor, amikor elkezdett cigarettázni. A nő 15 évesen szokott rá a cég termékeire, az ügyvédek szerint azért, mert a dohánygyár céltudatosan a fiatalabb korosztályra szabott reklámkampányokkal népszerűsítette cigarettáit.

A mindössze húsz napig tartó tárgyalás során a dohánygyár ügyvédjei védekezésükben a cigarettás dobozokon elhelyezett figyelmeztetésekre hivatkoztak, és azt állították, Grossmannak tudnia kellett, hiogy a cigaretta káros az egészségre.

A bíróság összesen 37,5 millió dollárnyi kártérítést ítélt meg a Grossman-családnak, ebből 22,5 milliót azért, mert a dohánygyár nem tesz meg mindent a fiatalkorúak védelméért. A fennmaradó 15 millió dollárt Grossman férje és két gyermeke kapta.


Az R.J. Reynolds fellebbezni fog az ítélet ellen, jelentette ki szóvivőjük. Szerintük ugyanis Grossman férje legalább annyira felelős felesége haláláért, mint ők, hiszen nem tett meg mindent azért, hogy feleségét leszoktassa a dohányzásról. Ezzel az indoklással Floridában viszont nem sokra mennek, hiszen az állam legfelsőbb bírósága egy 2006-os ítéletben kimondta, hogy a dohánygyárakat beperelő egyéneknek csak azt kell bebizonyítaniuk, hogy a dohánytermékekre az elhunytak rászoktak, és azt, hogy a halálukat összefüggésbe hozható a dohányzással.


A dohánygyárak egy Tobacco Master Settlement Agreement nevű, 1998-as megállapodás értelmében 206 milliárd dollárt fizetnek ki 25 év alatt 46 amerikai államnak, cserébe azért, hogy az államok ne engedjék az egyéni pereket, melyek, ha több felperessel indítják őket, hatalmas összegű kártérítéseket eredményezhetnek.
cigi1.jpg
 

trefa

Állandó Tag
Állandó Tag
Azért nem csak a dohánygyárak felelősek, biztos , hogy a nő nem lett rákényszerítve.

Rákényszerítve??? Te vagy nem voltál 15 éves, vagy nem volt társasági életed akkoriban. Egy 15 éves kamasz még nem rendelkezik olyan felelősségtudattal mint egy felnőtt ember. Nem a következményeket latolgatja egy társaságban ahol éppen jól érzi magát. Nem az lesz az első gondolata hogy te jó ég, mi lesz majd 20 év múlva. Nem minden ember egyforma. A kamaszok 98%-a kimondottan befolyásolható. Ez függ a környezetétől, és a neveltetésétől is. Ettől függetlenül is még sok tényező van amitől egy kamasz elkezdhet cigarettázni.
Mert jópofa dolognak tartja, mert lázad, mert fel szeretne tűnni valaki, vagy valakik előtt. És még sorolhatnám a sok indokot.
Lásd a mai kamaszokat. A mostani felnőtt korosztály éppen úgy meg van rökönyödve rajtuk, mint mirajtunk az akkori felnőtt korosztály.
Ezen bátran fel lehet háborodni, ettől még akik a dohányzás miatt hunynak el még nem fogják jobban érezni magukat. Ha tudta volna akkor hogy ez lesz a következménye, biztosan elgondolkodik rajta mielőtt a kezébe veszi. Van sok rosszabb dolog egy kamasz életében, mint a cigaretta....
 

yeti108

Állandó Tag
Állandó Tag
És hol voltak akkor a hülye kamasz még hülyébb szülei? Ők nem felelősek????
Ezek alapján ha elvágom a kezem, pereljem be a kést gyártó céget????... Persze csak Amerikában lehet ilyen barom pert megnyerni...
 
Oldal tetejére