Rejtő Jenő: Csontbrigád
A Csontbrigád Rejtő Jenő egyetlen olyan regénye, amelyben nem sajátos humora, hanem az emberi tragikumok iránti mélységes humanitása az uralkodó. Regényének főszereplője, Henry Fécamp, azért, hogy barátja és közös szerelmük útjából félreálljon, magára vállal egy gyilkosságot egy idegenlégiós haláltáborban. A haláltábor életének megelevenítése Rejtő döbbenetes vizionális erejét mutatja: a 30-as évek közepe táján írt regényében kísérteties realitással idézi fel a későbbi náci haláltáborok atmoszféráját. A haláltábor kényszermunkát végző áldozatai már annyira elszemélytelenednek, hogy egymást is csak az egykori külvilágból még náluk lévő használati tárgyak alapján nevezik, és ismerik fel. Fécamp az élőhalottak között fedezi fel, hogy az életért minden kínt érdemes elviselni, és a "csontbrigádot" az Ajtón, Amely Nem Vezet Sehova - elvezeti a megtalált igazsághoz és az élethez...
Idézetek a könyvből:
"A vörösbor fáj, de azt mondja: "Jó lenne élni!" Ha többet iszol, így szól: "Élni kell!" Ha igen sokat iszol, ezt kiáltja: "Élni fogsz!" És ez akkor is szép, ha nem igaz."
"De aki látja, hogy az ég, mintha maga is imádkozna, ájtatosan leborul a sivatag szegélyén, az hisz és remél, és alázattal várja az ítéletét."
"Ahol társadalom van, ott törvény kell, és ahol törvény van, ott feltámad az igazság... És ahol az igazság van, ott megszületik az igazságtalanság is."
"Embernek lenni nagy betegség. És gyógyíthatatlan is."
"Élni azt jelenti, mint örülni bármi áron."
Üdv
Nagy Rejtő rajpngó vagyok én is,bár szerintem közel járok a 100% os olvasottsághoz a témában,nekem a nagy kedvenceim a klasszikus
légios regényei,illetve a Piszkos Fred a kapitány.
A Csontbrigádhoz kötve:
Rejtőnek sok könyvében jellennek meg valós elemek a légióval kapcsolatban,ilyesmi ez is,Rejtő idejében a légiónak több un.büntetőszázada is volt,ahol a brutális bánásmód egyszerűen nem fejezi ki a valóságot.
A háboru után is alakultak ilyenek,pld az Indokinában állomásozó egységeké,aminek a jelvényében egy Junka látható,eredetileg arra utalva,hogy a mai Vietnam területén ,egy öbölbeli szigeten(Cam Rhan öböl)állomásozott az alakulat.
A brutalitásról annyit,hogy egy ismerősöm,
a 70 es évek elején mint újonc,Korzikán,szemtanuja volt,az algériai kivonulás után odatelepitett büntető/fegyelmező század (compagnie discipline),amit akkoriban mér SELEnek(section d'epreuve de la Legion Etrangere)nek hivtak,tevékenységének.Annyit erről,hogy ebben az időben volt még olyan kiképző,aki a 2 VH ban a német hadseregben szolgált és hires volt arról ,hogy egy gyalogsági ásóval szétvert egy géppuskafészket,de még ezek a fegyelmezésükről hires altisztek is megvetették a smasszereket,akiket a légio pszichopatáiból válogattak.Később egy könyv miatti botrány következtében megszüntették az alakulatot.
Nagy büntetésnek számitott idekerülni,egy helyben lakó ismerős szerint,aki abban az időben már altisztként szolgált,a Fegyelmező szakasz parancsnoka egy jellemnegativ százados volt.
A tábor romjai szabadon megtekinthetők,ma már.
Viszont az jozzátartozik,hogy aki kibirta (sokan mint rejtőnél félbolondan) annak a kartonjáról törölték a büntetést.
Szóval,egyáltalán nincs tulzás ilyen szempontból a Csontbrigádban,elég csak a Henry Charriere könyvre gondolni......
Amugy ez is érdekes,láttam egy srác fotóját a francia guyanai
büntetőtelep beléptető kapujáról,van egy be és egy ki ajtó,a befelé menő halál romos,használt,a kifelé jövő szinte teljesen éppségben van

)
Elnézést a hosszabb eszmefuttatásért,háttérnek talán érdekes lehet.