Szoktatok meg "magyarul" fozocskezni?

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
A rendes bableves felénk is tarkababból készül. Ez a Haller-téri leves volt apró, fehér gyöngybabból. Amúgy ahány ház, annyi szokás.
.......................
;);)

Érdekes lenne egyszer összeszedni, hányféleképpen lehet bablevest főzni. Meg lecsót. Meg a hagyományos magyar konyha ételeit.

Már jó huszonéves voltam, amikor először kellett önállóan főznöm. Tökfőzeléket. Anyám kórházban volt, nem tudtam kérdezni. Kérdeztem a házmester nénit, a szomszédasszonyokat, ahányan voltak annyiféleképpen mondták a tökfőzeléket. Ebből én azt tanultam meg, hogy nincs kötött recept, csak az íze legyen jó. Azóta is bátran nyúlok az alapanyagokhoz. Kidobandót sosem főztem, Olyan volt, hogy legközelebb másképp, de minden ehető volt.

Jó tipp az előfőzött bab! Ha kicsit ürül a mélyhűtőm megcsinálom én is! ;)

Cukor: Sokmindenbe belerejtem én is, főleg amibe paradicsom kerül, abba kötelezően. A pörköltbe is mokkáskanálnyit. Nem érződik az édes, de "összefogja" az ízeket.
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Cukor: Sokmindenbe belerejtem én is,..

Ez nagy igazság. Tanult szakácsmesterek állítják, hogy minden édes ételbe kell egy csipet só, és minden sós ételbe kell egy pici cukor. Paradicsomba mi is teszünk. Szerencsére az idén nagyon jól sikerült a saját paradicsom termés, és tettünk el sokat üvegbe, súrítve, levesen és egészben is. Még amilyen meleg volt, tudtam napon szárítani is.
Tényleg megérne egy kis gyüjtést a bab, és persze a lecsó is. (majd egyszer elmondom, hogyan készítem én)
A babhoz végül mára egy utolsó kedvenc, a hagymás bab.
Zsíradékon, vagy olajon durvára vágott két fej vöröshagymát pirítok, kis fokhagymával, pirospaprikával meghintem, kevés vízzel felöntöm. Beleteszem az előfőzött babot, pótolom a vizet, sózom, teszek bele mikor mi vant (kolbász, sonka, tepertőbőr) no meg csöves erőspaprikát, mert ezt csak a fiúk eszik. Hamar megvan. Fatányérban, fakanállal.
Csatolás megtekintése 217265 Csatolás megtekintése 217266

Csatolás megtekintése 217267 Csatolás megtekintése 217268
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Huhh be gusztusosak a képeiden az étkek! ;) Mindjárt kimegyek a konyhába...

A paradicsom tartósításról, különösen a "szokatlan" szárított és egészben eltett változatáról alkalmasint kevésbé álmos időben beszélnél?
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Huhh be gusztusosak a képeiden az étkek! ;) Mindjárt kimegyek a konyhába...

A paradicsom tartósításról, különösen a "szokatlan" szárított és egészben eltett változatáról alkalmasint kevésbé álmos időben beszélnél?

Természetesen:) Remélem még lesz alkalmam itt virtuálisan "ételillatot" eregetni:))
Jó éjt!
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Paradicsom télre

Huhh be gusztusosak a képeiden az étkek! ;) Mindjárt kimegyek a konyhába...

A paradicsom tartósításról, különösen a "szokatlan" szárított és egészben eltett változatáról alkalmasint kevésbé álmos időben beszélnél?
Paradicsom télre:
A télre eltevésre kerülő paradicsomokat saját magam termelem meg. Különösen bevált fajták az Apis, a Marmande és a legjobb ízű, húsos San Marzano. A szép érrett paradicsomokat megmosom, kettévágom, és a magját kinyomos, a fazékba már csak a hús kerül, mert a belső maghúson levő viz elfőzéséhez minek főzzük sokáig a paradicsomot, és pazaroljuk a gázt. bele sem kell tenni. Nem szoktam a héj lehúzásával tölteni az időt. (a forró vízbe dobós módszert ismerem:) Amikor a fazékban nagyjából felfortak a darabok, egy botmixerrel áttöröm az egészet, kevés sót és cukrot teszek bele. (egy 5 literes fazékhoz egy kávéskanál só, két evőkanál cukor). Főzöm 10 percig, majd sűrű szitán átszűröm. A mi a szét nem főtt héjakból ,és a belekerült magoktól bennemarad, kidobom. Mehet üvegbe. Esetleg, ha valaki biztos akar lenni benne, hogy meg ne romoljon, egy kanál nátrium benzonátot tehet bele. Az üvegeket ládába teszem, és ruhákkal takarva két napig hagyom, hogy ott hüljön ki. Amit egészbe akarok eltenni, azokat a San Marzanoból hagyom meg. Megmosás után egészben üvegbe teszem, és a kifőtt lével öntöm fel. Ebbe teszek egész bazsalikom leveleket is.
A szárított paradicsomok szintén a San Marzanoból készülnek. Hosszában négyfelé vágom, magot kiszedem, és felfűzöm egy zsinórra,és megszórom sóval. Kiteszem a napra száradni, náhány nap alatt kész, de attól függ, milyen idő van. Ha fúj a szél, akkor hamarabb szárad. Hanem teljesen kész, esetleg langyos sütőbe be lehet még tenni egy kis időre, vagy radátor, kályha mellé, utószárításra. Lehet azaló géppel is aszalni, de akkor nem kell sózni, mert az a legyek távoltartása miatt van.
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Fokhagymaleves vesevelő

Úgy látom nem tolonganak az emberek:) Akkor leírom a szombati menűt.
Mivel az ember vigyáz az egészségére, a vér koleszterin tartalmát csökkentő, egészséges fokhagymalevest eszik.
Fokhagymaleves
Megtisztítok, és fokhagymanyomóval összezúzok kb 5 gerezd fokhagymát. Lábasban egy kis olajat hevítek, és abban meg dinsztelem a fokhagymát, megszórom egy kávéskanál őrölt köménymaggal, kevés liszttel, és csiped pirospaprikával, és felngedem a lé mennyiség felének megfelelő vízzel, sózom. Amikor felforrt, kiegészítem a lé mennyiségét tejjel, és még egy kicsit főzöm, de nem kell forrnia. Hamar készen van. A tetejére pirított kenyérkockákat szórok.
Vesevelő
Mivel a leves kiírtotta a vérből a sok koleszterint, azt azonnal pótolni kell, nehogy rosszul legyünk. Két személyre elég két sertés vese, és 25 dkg velő. A vesét felteszem abálni (forró vízben néhány percig főzöm), és a velőt is megabálom, hogy a hártya lejöjjön. A vesét kettévágom, és kitisztítom, nagylyukú reszelő lereszelem. Majd egy sütőben olajat hevítek, arra kevés felkockázott hagymát szórok, és a lereszelt vesét, kicsit megpirítom. megszórom borssal. A velőt összekeverem a 3 tojással, sóval, és ráöntve, kevergetve megsütöm. Megszórom a tetejét apróra vágott snidlinggel.
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Rántotta

A rántottát lehet ezerféleképpen elkészíteni, csak a fantázia szab határt a módoknak. Egy rendes, vasárnap reggeli
Szuper rántotta
nálam ilyen: Felkockázok két vékony szelet kolozsvári húsos szalonnát, és a sütőben felteszem sülni. Amikor majdnemátsült, hozzáteszek egy szép, karikára szelt lilahagymát. Ezután néhány karika kolbász, csak azért, hogy legyen egy kis pirossas színe. Amikor a Zasszony gombát vesz, én a tönköket karikára vágva mindíg elmentem a fagyasztóba. Ilyenkor szükség is van rá, mert az is kell bele. Míg ezek sülnek, felverek 2 egész tojást (többet nem, mert az ember az ugye vigyáz a vonalaira) nagyon pici sóval, mert a szalonna is sós, és egy jó kanálnyi tejjel, mert az javít az állagán. Ráöntöm, és félkész állapotban reszelt sajtot szórok rá. Ha van legjobb a Parmezan. Nem kavarom, mert szépen, egyben kell tányérra csúsztatni. Paradicsommal, zöldpaprikával, télen fekete retek karikákkal díszítem. Aki el bírja viselni, az borosteát ihat mellé. (Rendes forró teába öntsön kevés bort:)
Ezzel neki lehet vágni a kemény és nehéz vasárnapoknak.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Borsos hús

Hozzávalók:
1 ˝ evőkanál szemes fekete bors
1 ˝ evőkanál szemes zöld bors
2 szelet 2 ˝ centi vastag vesepecsenye

1evőkanál olaj
3 + 2 evőkanál puha vaj
2 evőkanál brandy
˝ deci tejszín

Belangyosítom a sütőt 50 C-ra (gázsütőnél az „épphogy” fokozat), majd a kétféle szemes borsot beleszórom a mozsárba, és néhány erőteljes mozdulattal durvára töröm.
A borsmorzsát átöntöm egy levesestányérba, és a kevés sóval bedörgölt vesepecsenye-szeleteket meghempergetem benne. Pont úgy teszek, mintha bepaníroznám őket: kicsit belenyomkodom a szeletek mindkét oldalát a borsmorzsába, így biztos, hogy egyenletesen vastag lesz a bundájuk. Ha ezzel elkészültem, rögtön kezdhetem is a hússütést.
Előveszem a 24 centi átmérőjű serpenyőmet, és amikor az olaj szinte már felhevült benne, nagy lángon oldalanként kb. 1-1 perc alatt enyhén barnás színűre kapatom a pecsenyék külsejét. Ez a kéreg azért fontos, hogy majd sütés közben ne száradjanak ki a szeletek.
Visszatekerem a lángot, és belekanalazok a serpenyőbe 3 evőkanál vajat. Közepesen erős tűzön oldalanként 4-4 perc alatt szaftosan puhára sütöm a frenetikus illatú hússzeleteket, majd fogok egy szűrőlapátot – nem villát, hogyisne döfködni nem ér, az pofon a finom belső leveknek -, és átköltöztetem a megsült húsdarabokat egy hőálló tálra. Rájuk borítok egy darab alufóliát, és beteszem őket a langyos sütőbe, hogy féltett kincsemet melegen tartsam, amíg elkészítem hozzá a mennyei szószt.
Ehhez először a megüresedett serpenyő alatt nagyobbra csavarom a lángot, aztán hátrább lépek, és óvatosan beleöntöm a brandyt. Közben vigyázok, hogy még véletlenül se a lángba, hanem az edénybe csorogjon az ital. Az alkohol ilyenkor sisteregve elforr, én pedig fakanállal kevergetve belekapargatom a lébe a serpenyőhöz ragadt, ízes húspörköket. Ezek után közepesre veszem a tüzet, és még 2 evőkanál vajat meg egy kevés tejszínt teszek a serpenyőbe. Kézi habverővel kevergetve 1-2 perc alatt összeforralom a mártást, picit megsózom, és előveszem a langyos sütőből a melegen tartott hússzeleteket. Rájuk kanalazom az ízdús, földöntúli élményt, aztán ehetünk.
Valami hihetetlenül csodálatos étel ez, és újabb bizonyítéka annak, hogy nem az alapanyagok meg az eszközök mennyisége, hanem mindig a minőségük a fontos.
2 adag lesz belőle.
(BORSOS STEAK néven szerepelt a NŐK LAPJÁBAN is 2003/17 szám)
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Harcsa mustármártással

Szerintem a harcsa az egyik legfinomabb magyar halféle. Dús húsába pompás beleharapni, mert van textúrája, ugyanakkor mégis puha és lágy. Semleges íze miatt elvileg sokféleképpen el is lehetne készíteni, és a feltételes módot azért használom, mert mi legtöbbször mégis mindig harcsapaprikásként szoktuk enni kapros-juhtúros csuszával. Pedig ha nem is százféleképpen, de legalább húsz különböző módon könnyedén el tudnám képzelni - legyen ez az alábbi recept az egyik.

Hozzávalók:
1 csokor újhagyma
4 kicsi savanyú uborka
1 gerezd fokhagyma
2 púpos evőkanál dijoni mustár
1 púpos evőkanál étkezési keményítő
3 deci tejszín
2 deci tejföl
80 deka harcsaszelet (7-8 patkóalakú szelet)
só és frissen őrölt bors
3 evőkanál liszt
3 deka vaj
3 evőkanál olaj
2 evőkanál száraz fehérbor
1 citrom

Mielőtt belekezdenék a halsütésbe, előkészítek néhány hozzávalót. Az újhagymák fehér részét és a savanyúságos üvegből kihalászott ubikat vékonyan felkarikázom, a megpucolt fokhagymát apróra vágom, majd a mártáshoz egy tálkában kézi habverővel simára keverem az étkezési keményítőt a mustárral, a tejföllel meg a tejszínnel. Ha ezekkel megvagyok, jöhetnek a harcsaszeletek. A haldarabokat 2 centis kockákra vágom -középső, szinte csontkeménységű gerincdarabjukat kihagyom-, aztán beleszórom őket egy tálba. Rájuk hintek sót, borsot meg lisztet, és kicsit össze is forgatom a kockákat a tapadásgátló liszttel. A sütéshez egy nagy és mély serpenyőben finoman összeolvasztom a vajat az olajjal, majd közepesen erősre csavarom a lángot, és 6-8 perc alatt megsütöm benne a halkockákat. Szűrőlapáttal kihalászom őket, és amíg pihennek, elkészítem a mustármártást. Abba a serpenyőbe, amelyikbe a harcsát sütöttem, beleszórom az újhagymakarikákat, és miután megpároltam őket, hozzájuk keverem a fokhagymát. Amikor 1/2 perc múlva megcsapja orromat a fokhagyma illata, egy pillanatra erősebbre veszem a lángot, és ráöntöm a hagymákra a fehérbort. Ahogy a finom nedű elpárolgott, rögtön visszatekerem a lángot közepes erejűre, és a serpenyőbe beleöntöm a mustáros-keményítős mártásalapot. Utána visszateszem a harcsakockákat is, majd hozzákeverem az uborkakarikákat, aztán belereszelem a citrom illatos héját, és folyamatosan kevergetve néhány perc alatt besűrítem a mártást. Eközben a halkockák is átmelegednek, és már csak só meg bors hiányzik a szószból, és ehetünk is.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Pontyfalatok hagymás szalonnás krumplin

Hozzávalók:
1 kiló krumpli
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
10 deka füstölt szalonna
2 evőkanál + 1 teáskanál olaj
só és frissen őrölt bors
8 kisebb pontyszelet (kb. 90 deka)
1-2 evőkanál liszt
2 deci tejföl
1 teáskanál csípős paprikakrém

A sütőt bekapcsolom 200 C-ra (gázsütőn 6-os fokozat), és miközben bemelegszik, elkészítem a pontyfalatok fekhelyét, a szalonnás krumpliágyat.
A meghámozott krumplikat centis kockákra felvágom, és a miniatűr darabkákat beleszórom egy fazékba. Öntök rájuk annyi hideg vizet, amennyi ellepi őket, megsózom, aztán erős lángon felforralom. Amikor felforrt, kicsit visszaveszek a láng erejéből, és krumplikockákat kb. 6 perc alatt puhára főzöm.
Amíg fő a krumpli, megpucolom a hagymát és a fokhagyma-gerezdeket, majd darabokra vágva beleteszem őket a késes betétű robotgépembe. A gyárilag már amúgy is vékony szeletekre vágott füstölt szalonnát ollóval hozzájuk csíkozom, és miután kanalaztam a gépbe kevés olajat is, pépesre darálom a hagymás szalonnát.
Ezután lecsepegtetem a megfőtt krumplikockákat, beleszórom őket egy nagy keverőtálba, és amíg kicsit kihűlnek, addig teáskanálnyi olajjal kifényesítek egy 35 centi x 15 centi nagyságú sütőtálat.
Az enyhén megszikkadt krumplikockákat krumplitörővel úgy-ahogy pépesre töröm, összekeverem a szalonnás-hagymás péppel, és megsózom, megborsozom. Jó 5 centi vastagon belekanalazom a sütőtálba, és 15 percre betolom a forró sütőbe.
 

Halacska61

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Pitti!
Ez a recept csodálatos,mivel hogy imádom a pacalt.Az a baj,hogy a családomban csak én eszem egyedül e fenséges étket,ezért általában csak étteremben jutok hozzá. Szeged környékén igen jól főzik.Mindenkinek jó étvágyat kivánok.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Bográcsgulyás füstölt pulykacombból

Hozzávalók 5 fő részére: 300 g füstölt pulykacomb, 1 nagyobb fej vöröshagyma, 500 g burgonya, 1 gerezd fokhagyma, 400 g vegyes leveszöldség, sárgarépa, petrezselyem, zeller, karlábé), 30 g rózsapaprika, 1 dl olaj, ízlés szerint só, köménymag, babérlevél.

Az apró kockákra vágott hagymát és a kicsontozott és szintén felkockázott füstölt pulykacombot olajon megpároljuk. Rátesszük a felkockázott vegyes zöldségeket, sózzuk és hozzáadjuk a fokhagymával együtt összezúzott
köménymagot és babérlevelet. A burgonyát felkockázzuk és ezt is, hozzátesszük a gulyásalaphoz, pirospaprikával ízesítjük, majd
kb. 1,5 l vízzel felengedve készre főzzük. Ízlés szerint erős cseresznyepaprikával ízesíthetjük.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
GACSÁLYI LEBBENCSLEVES (SZATMÁR - BEREGI HÁTSÁG)

Füstölt szalonna szeleteket sütünk a bográcsban. Apróra összevágott hagymát
hintünk rá. Mikor megfonnyadt, két és fél marékra való száraz tésztadarabot
szórunk rá (az otthon gyúrt, szárított tészta a legjobb hozzá. A bolti igen
kemény!). Lassú tűzön pirítjuk a tésztát. Amikor barnás-piros lesz, hozzá
szórunk őrölt pirospaprikát ízlés szerint. Kb. 1 percig ezzel is, pirítjuk.
Vigyázzunk meg ne égjen a paprika! Ezután felöntjük annyi vízzel, amennyi
levesre szükségűnk van, és lassú tűzön főzzűk tovább. Mikor a tészta
"föllökte" magát, megkóstoljuk és sózzuk. Ilyenkor fűszerezhetjük is ízlés
szerint: erős paprikával, borsikafűvel (csombor), lestyánnal, petrezselyem-
és zellerlevéllel. Fűszerezés után és az első rottyanások után "levesszük" a tűzről (kikaparjuk alóla a parazsat!) és fedő alatt állni hagyjuk 15 - 20
percig. (Fedő helyett jó az ALU-fóliás takarás is!) "Gazdagabb" változatába a szalonna melle tehetünk karikára vágott házi szárazkolbászt is.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Kerti öregtarhonya bográcsban

Hozzávalók: 35 dkg öreg tarhonya, 10 dkg füstölt szalonna,
15 dkg sárgarépa, 10 dkg zöldborsó, 10 dkg vöröshagyma, 1 dl olaj,
2 db pulykacomb, 2 db zöldpaprika, 2 db paradicsom, petrezselyemzöld, fűszerpaprika, só, őrölt bors

Szalonnás pörköltalapot készítünk. A zsenge zöldborsót és a sárgarépát beletesszük a bográcsba. Az öreg tarhonyát előre megpirítottuk, ezt is beleöntjük a bográcsba. Végül a pácolt pulykacombok következnek.
A bogrács előnye, hogy jól összefőnek az alapanyagok.
 

Nagyapa

Állandó Tag
Állandó Tag
Lebbencsleves tepertővel

Ez az, amit régen pergeltlevesnek neveztek. Legutóbb öcsém barátainak főztem meg ősz és tél között, halászlé híján. A legillatosabb, legízletesebb levesek egyike, a régi pásztorok leggyakoribb étele.
Két-három nappal előtte a főzésnek már meg kell gyúrni, el kell nyújtani a tésztát, hogy megszáradjon, hogy felhasználható legyen a lebbencslevesben. Bográcsban a legfinomabb. Benne füstöltszalonna-darabokat sütök. Hogy a tepertőt kiszedjem, a tűzről leveszem a bográcsot. Majd visszateszem, és a megszáradt tésztát beletördelem, személyenként szűk félmaréknyit. A zsírban állandó kavargatás közben megpirítom. Aztán kiszedem. A visszamaradt zsírt felöntöm annyi előmelegített vízzel, amennyi lére szükségem van, amennyi elfogy. Aztán apróra vágott krumpli darabokat, egy-egy zöldpaprikát, csípős paprikát, és egy kis csokor petrezselyem- vagy zellerlevelet teszek bele. Később forrás közben levében feloldott piros paprikát is. Amikor a krumpli megfőtt, belerakom a tészta- és tepertődarabokat is. Kóstolgatás közben megsózom, és leveszem.

Hozzávalók 4-6 személyre:
1 összmaréknyi (fél levél) száraztészta, 8-10 dkg füstölt szalonna,
5-6 közepes krumpli, 1-2 zöldpaprika, cipős paprika, 1 kiscsokor petrezselyem- vagy zellerlevél, 2-3 csipetnyi piros paprika, só.
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Paradicsom télre:
A télre eltevésre kerülő paradicsomokat saját magam termelem meg. Különösen bevált fajták az Apis, a Marmande és a legjobb ízű, húsos San Marzano. A szép érrett paradicsomokat megmosom, kettévágom, és a magját kinyomos, a fazékba már csak a hús kerül, mert a belső maghúson levő viz elfőzéséhez minek főzzük sokáig a paradicsomot, és pazaroljuk a gázt. bele sem kell tenni. Nem szoktam a héj lehúzásával tölteni az időt. (a forró vízbe dobós módszert ismerem:) Amikor a fazékban nagyjából felfortak a darabok, egy botmixerrel áttöröm az egészet, kevés sót és cukrot teszek bele. (egy 5 literes fazékhoz egy kávéskanál só, két evőkanál cukor). Főzöm 10 percig, majd sűrű szitán átszűröm. A mi a szét nem főtt héjakból ,és a belekerült magoktól bennemarad, kidobom. Mehet üvegbe. Esetleg, ha valaki biztos akar lenni benne, hogy meg ne romoljon, egy kanál nátrium benzonátot tehet bele. Az üvegeket ládába teszem, és ruhákkal takarva két napig hagyom, hogy ott hüljön ki. Amit egészbe akarok eltenni, azokat a San Marzanoból hagyom meg. Megmosás után egészben üvegbe teszem, és a kifőtt lével öntöm fel. Ebbe teszek egész bazsalikom leveleket is.
A szárított paradicsomok szintén a San Marzanoból készülnek. Hosszában négyfelé vágom, magot kiszedem, és felfűzöm egy zsinórra,és megszórom sóval. Kiteszem a napra száradni, náhány nap alatt kész, de attól függ, milyen idő van. Ha fúj a szél, akkor hamarabb szárad. Hanem teljesen kész, esetleg langyos sütőbe be lehet még tenni egy kis időre, vagy radátor, kályha mellé, utószárításra. Lehet azaló géppel is aszalni, de akkor nem kell sózni, mert az a legyek távoltartása miatt van.

;) Van mit tanulni tőled.
Az első kérdésem, ami szinte nem is kérdés: a paradicsomot magról ülteted és nem veszed a palántákat ugye?

Szokatlan az én iskolám szerint a tekerős paradicsompaszírozót mellőző, szitán szutymákoló eltevési mód. Milyen előnyét látod a felénk szokásossal szemben?

Jól értem, hogy a kifőtt lé, amivel felöntöd az egész paradicsomokat az az a lé, amit paradicsomlé gyanánt üvegekbe is lehetne tölteni? Hidegen töltöd fel, vagy forrón? Dunsztolás?

Ha írnál az egészben eltett és az aszalt paradicsom felhasználásáról is valamennyit.... ;);)
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Nagyapa! Nem is gondoltam volna, hogy ennyiféleképpen lehet a jó öreg lebbencslevest készíteni. :)
A halas receptjeid így Karácsony előtt felette igen aktuálisak.
 

b.p.

Állandó Tag
Állandó Tag
Amíg fő a kocsonyám, leírom, hogyan készül. ;)

Veszek négy szép hátsó körmöt, egy hátsó csülköt és egy szép darab lapockát. Az utóbbival semmi gond nincsen, nem kell semmi hártyázásos, lemócsingozásos figurát csinálni vele, jól megmosva máris mehet a 10 literes fazékba. Annál több macera van a körmökkel és a csülökkel, amíg azok kifogástalanul szőrtelenek és habtiszták lesznek. A lapocka és a csülök a fazék közepére kerül, a körmök meg oldalt állnak őrt. Megtöltöm az egészet hideg vízzel és felteszem főni. Amíg felforr, addig megtisztítok két méretes fehér répát, meg hozzávaló mennyiségű sárgarépát, némi zellert, valami káposztafélét, ami éppen van (ebből csak kevéske kell, mint a húslevesbe, csak éppenhogy). Megtisztítok egy becsületes fej fokhagymát és rengeteg hagymát. A 10l-es fazékba minimum 60-70 dkgm de 1 kg sem túl sok.
A felforrt vizet alaposan lehabozom, belerakom a sót, zöldséget, hagymát, fokhagymát. Egy zárható fűszertartóba olyan 20 szem borsot teszek és kb két kávéskanálnyi köménymagot. Újra felforralom, nem zubogósra, csak aligéppen, és a lánggal meg a fedő zárásával beállítom, hogy másodpercenként 1-2 bugyborék jöjjön fel a lé felszínén. Ránézek az órára és békében teszem a dolgom az elkövetkező 4-5 órában. Addig a kocsonya fődögél magának.
Az utolsó félórában nekikészülök a tálalásnak. Ha készre főtt, kiszedem a húsos dolgokat, kicsontozom, ami csontos, szétosztom a kocsonyás tálakba. A levet lezsírozom, levesszűrőn átszúröm és a tálakba merem. Reggel már lehet kocsonyát reggelizni. :mrgreen:

A zöldség, ami belefőtt, az a kocsonyában nem kell senkinek. A leszedett zsírral összemixeli az ember, berakja dobozkákba és mehet a mélyhűtőbe. Majd, ha a kocsonya emléke halványul, igen alkalmas lesz kenyérre kenni, különösen pirítós kenyérrel finom.
 

icebreaker

Állandó Tag
Állandó Tag
Paradicsom eltevése

;) Van mit tanulni tőled.
Az első kérdésem, ami szinte nem is kérdés: a paradicsomot magról ülteted és nem veszed a palántákat ugye?

Szokatlan az én iskolám szerint a tekerős paradicsompaszírozót mellőző, szitán szutymákoló eltevési mód. Milyen előnyét látod a felénk szokásossal szemben?

Jól értem, hogy a kifőtt lé, amivel felöntöd az egész paradicsomokat az az a lé, amit paradicsomlé gyanánt üvegekbe is lehetne tölteni? Hidegen töltöd fel, vagy forrón? Dunsztolás?

Ha írnál az egészben eltett és az aszalt paradicsom felhasználásáról is valamennyit.... ;);)
Magam termelek meg minden konyhában használt zöldség és fűszernövényt vegyszermentesen. Így ezekhez a palántákat is én állítom elő. (a profilomnál látható link a képtáramhoz vezet, ott bővebben látható a kert a vonatkozó mappákban) (kerestem is itt kertészeti oldalt is, de nem találtam olyat, amelyik konyhakerttel foglalkozik)
A tekerős paradicsompaszírozóz én is használtam, de macerásnak tarottam. Így ezta módszert ötlöttem ki. Eleve nem teszemble a magokat, és az azt övező vizes réteget. A héj nagyon sok színezőanyagot tartalmaz, így szebb színű a kész lé, és sűrűbb is. Ami nem megy szét a botmixerrel, fennakad a leszűréskor. Maga az egész eljárás nem több, mint 20 perc, így sokáig nem fő a paradicsom, mert sok főzés hatására a lúgos bázisú paradicsom savas bázisú paradicsomlévé válik. (ettől ég sok ember gyora, amikor issza és ezért nem szeretik sokan)
A felöntés a kifőtt lével történik, ha az üvegbe egészparadicsomokat teszek. Forrón felöntve, így ennyi pont elég az egész szemek hőkezelésére, utánna szárazdunsztban hülnek ki.
Az aszalt paradicsomok pizzára, tésztás, sajtos ételekre kerülnek, és összekockázva kenyárbesütve is felhasználhatók.
 
Oldal tetejére