Történelemmel kapcsolatos könyvek I.

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Földi Pál
A sztálingrádi csata igaz története
pic.php

A sztálingrádi csata (1942. augusztus 23-tól 1943. február 12-ig) az addig rendkívül sikeres keleti német előrenyomulás elakadását jelentette, és a német hadsereg első, stratégiai következményekkel járó veresége volt; Földi Pál írásában fölvázolja a nagy csatáig vezető utat (pl. Hitler presztízs szempontjait a Sztálingrád ostromára kiadott parancsában ); részletesen bemutatja a hadviselő feleket, a fölvonuló élőerőt és a haditechnikát, portrét fest a seregek tábornokairól és az alakulatok meghatározó szerepű parancsnokairól; ismerteti a stratégiai tervezés és a taktikai meggondolás megannyi mozzanatát, a véres küzdelmek lefolyását; sőt kitér a mellékesnek is nevezhető, valójában fontos körülményekre (pl. Sztálingrád esetében a románok harc nélküli megadására ); beszámol a hadvezérek terepasztal fölötti megfontolásairól és a csataterek pokoli valóságáról, illetve az ütközetek következményeiről a háború további kimenetelére nézve.
 

Csatolások

  • foldi_pal__a_sztalingradi_csata_igaz_tortenete.rar
    117.3 KB · Olvasás: 177

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Lev Trockij
Az elárult forradalom
covers_207566.jpg

Végre a magyar olvasó is kézbe veheti Trockijnak egyik legfontosabb alapvető művét - több mint ötven évvel a megjelenése után. miután bejárta a világot, most magyar nyelven is napvilágot lát. Tiltott könyv volt azon a Magyaroszágon, ahol pedig 56. letörése után nyakra-főre adták ki a nyugati irodalom fércműveit (pl. Sagan) vagy a tudományos mázú kontármunkákat. Aki elolvassa az Elárult forradalmat, rögtön megérti, hogy miért.
Trockij ugyanis könyörület nélkül alkalmazza a marxizmust magának a Szovjetunió társadalmának az elemzésére. A marxizmus elmélete alapján, a marxista módszer következetes felhasználásával szigorú társadalmi bírálatnak veti alá a szovjetuniót. Ez a könyv bűne. De ugyanakkor ez meglepő tisztánlátásának a titka is.
 

Csatolások

  • trockij_lev__az_elarult_forradalom.rar
    347.9 KB · Olvasás: 188

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Tim Newark
A maffia és a háború
covers_50126.jpg

A könyv drámai és provokáló történet egy szervezetről, a maffiáról, amely leleményesen kihasználta a világháború adta helyzetet, hogy visszaszerezze gazdagságát és megkaparintsa a nemzetközi alvilágban a vezető szerepet. Tim Newark szemtanúk vallomásaiból, titkosítás alól feloldott hírszerzési adatokból rajzolja meg Hitler, Mussolini és a maffia kapcsolatait, meséli el a maffia és a szövetségesek együttműködésének elképesztő történetét a második világháború alatt. A szerző felfedezései megdöbbentőek. Megismertet zsidó gengszterekkel, akik nácikkal csapnak össze New York utcáin, megtudjuk tőle, hogy a maffiózók közel álltak ahhoz, hogy árajánlatot tegyenek a náci vezérek, köztük Hitler meggyilkolására. Elmeséli, hogyan járőröztek az angol bobbyk a palermói utcákon, és hogy Szicília szövetséges megszállása idején Eisenhower tábornok szíves-örömest felfegyverezte a maffiát. Ez az izgalmas könyv elsőként mutatja be, mi történt a második világháború kulisszái mögött, megmutatja, hogyan szerezte meg a maffia a vezető szerepet a nemzetközi bűnözésben.
 

Csatolások

  • newark_tim__a_maffia_es_a_haboru.rar
    530.2 KB · Olvasás: 182

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Max Hastings
Út Oradourba
covers_68195.jpg

1944. június 8.: az angolszászok normandiai hídfőjétől 720 kilométerre délre, Montauban városában életre kel Das Reich SS-páncélhadosztály. Rosszul felfegyverzett, a harcban gyakorlatlan fiatal férfiak és fekete kötényes parasztemberek veszik fel a harcot a mindent eltipró SS-ezredekkel. És bár sorra eltiporják őket is, a francia hősök valószínűleg mégis nagy szerepet játszottak a szövetségesek győzelmében: a Das Reich késve ért a hídfőhöz, ahol aztán bombazápor és pergőtűz pusztította el.
A fiatal angol szerző beszélt az egykori ellenállókkal, a londoni SOE szabotőrszervezet túlélőivel, sőt az életben maradt SS-tisztekkel is. Harmincöt évvel a háború után őszülő német férfiak fejtették ki, milyennek látják ma a Waffen SS „morálját” és „etikáját”, amelyre most is büszkék. Igaz, amikor Tulle és Oradour kerül szóba, egyszeriben zárkózottak lesznek. A francia Ellenállás körképének ismertetésével párhuzamosan arról is olvashatunk, hogy Tulle és Oradour-sur-Glane mártírjai, és még nagyon sokan, ártatlanul pusztultak el. A mészárlásokért pedig nem bűnhődött meg senki.
 

Csatolások

  • hastings_max__ut_oradourba.rar
    2.4 MB · Olvasás: 130

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Bálint József
900 nap a 300 évből
Leningrád
covers_200159.jpg

Bálint József könyve Leningrád 300 éves történetének hírhedt 900 napját, a második világháborús blokád időszakát eleveníti fel. Bemutatja a körbezárt város mindennapjait, s azokat a szenvedéseket, melyeket a lakosságnak át kellett élnie. Egyebek mellett részletezi a harci cselekmények hatását, az éhezést, az energiaellátást, a közrendet, az evakuálási erőfeszítéseket, a közhangulatot.
 

Csatolások

  • balint_jozsef__900_nap_a_300_evbol.rar
    1.2 MB · Olvasás: 149

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Pethő Sándor
Görgey Artur
covers_184252.jpg

Leírás: GÖRGEY ARTHUR történelmünk számos vitát kiváltó alakjainak sorába tartozik.
Bár az őt árulónak bélyegző hangok napjainkra már elcsitulni látszanak, és a szobra ismét a budai vár egyik prominens helyét díszíti, a neve máig a világosi fegyverletétellel összeforrva él a köztudatban.
A múlt század első felében (Budapest, Genius, 1930.) napvilágot látott kötet új kiadásában a korszak neves publicistája és történésze mutatja be Görgey életét. Megismerhetjük a családját, a gyermekkorát, de leginkább talán az fog sokakat meglepni, hogy az ifjú Görgey eredetileg kémikusnak készült, tanár szeretett volna lenni, de édesapja katonatiszti pályára kényszerítette.
Apja halála után az egyhangú tiszti szolgálatból 1844-ben kilépett, s régi vágyát követve a prágai egyetem tanulója lett. Hamar önálló tudományos munkát is végzett, megoldotta a zsírsav homológok elválasztását, a kókuszdió olajának zsírsavairól írott dolgozata pedig 1848-ban két előkelő folyóiratban is megjelent. Hazai tudományos karrierjét aztán a szabadságharc kitörése hiúsította meg.
A kötetben természetesen részletesen megelevenednek a szabadságharc eseményei, különös tekintettel az általa vezetett hadjáratokra és csatákra (a hadműveleteket Julier Ferenc katonatiszt írta le), de a szerző kitér a felelősség kérdésére is.
Az utolsó fejezetekben Görgey életének a szabadságharc bukását követő csaknem hét évtizedéről olvashatunk. A mű jelen kiadása az eredeti szöveget tartalmazza a korabeli helyesírás szerinti formában, csupán a mellékelt térképek lettek megújítva.
A „GÖRGEY ARTHUR” című ezen kiadványt a szabadságharc előtti és utáni élete, az általa vezetett hadjáratok, a fegyverletétel és annak megítélése, a felelőssége iránt érdeklődő olvasóink figyelmébe ajánljuk.
 

Csatolások

  • petho_sandor__gorgey_artur.rar
    1.9 MB · Olvasás: 181

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Christer Jorgensen · Chris Mann
Harckocsi-hadviselés
A harckocsik szerepe a háborúkban, 1914–2000
covers_108277.jpg

Elénk tárja a 20. század egészét érintő harckocsiharcászat és a páncélosstratégiák számvetéseit és elemzését.

Speciálisan készített illusztrációs anyag és a harctevékenységet drámaian megörökítő fekete-fehér fényképek.

Részletes áttekintést nyújt az utolsó száz év néhány jelentős harckocsitípusáról.

Alapvető irányvonalat biztosít a páncélos-hadviselés művészetéhez a kezdettől napjainkig.
 

Csatolások

  • jorgensen_christer__harckocsi-hadviseles.rar
    5.7 MB · Olvasás: 207

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Ian V. Hogg
A II. világháború német titkos fegyverei
Rakéták, fegyverek és a Harmadik Birodalom új technológiái
covers_125765.jpg

A "német titkos fegyverek" kifejezés hallatán a legtöbb embernek általában a V–1-es szárnyasbomba vagy a V–2-es rakéta jut az eszébe, mellyel 1944-ben a németek Londont támadták. Pedig a német titkos arzenálba az említett két fegyveren kívül beletartozott még a V–3-as, a V–4-es, a Schmetterling, a Röchling-gránát, a Kurt-bomba, a Hs 293-as, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
A világ egyik legelismertebb fegyverszakértője által írt átfogó tanulmány részletesen bemutatja azokat a titkos fegyvereket, melyek gyártásra kerültek, és azokat az eszközöket is – a felhasználásukra vonatkozó szándékokkal együtt –, melyek a háború végén még a fejlesztés szakaszában voltak. A könyv részletesen vizsgálja a német fegyverfejlesztés minden területét, ismerteti és elemzi a különböző elgondolásokat, a megvalósításuk kapcsán felmerülő nehézségeket, és hogy sok esetben a német terveket a háború után miképp építették be a győztesek saját fegyverkezési programjukba. Bár sok német titkos fegyver nem került megépítésre a háború befejezése előtt, új alapokat teremtettek napjaink fegyvereinek kifejlesztéséhez.
A könyv eloszlatja a Hitler titkos fegyvereit övező legendák egy részét, és bemutatja a valóságot.
Ian V. Hogg nemzetközileg elismert fegyverszakértő, sok nagy sikerű könyv szerzője.
 

Csatolások

  • hogg_ian_v.__a_ii._vilaghaboru_nemet_titkos.rar
    1.4 MB · Olvasás: 176

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Jerry Scutts
A Messerschmitt Bf 109-es története
covers_151542.jpg

Minden idők egyik legjelentősebb harci repülőgépe, a Bf 109-es alkotta a német Luftwaffe gerincét a II. világháborúban. Nagyobb számban gyárották, mint bármely más, a németek vagy a szövetségesek által bevetett repülőgép típust, és a Bf 109-essel harcoló pilóták légi győzelmeinek számát valószínűleg soha nem fogják túlszárnyalni.
A repülőgép mintapéldányát mág a háború előtt építették meg, első harci bevetésre a spanyol polgárháborúban került sor. A szerző írásában nyomon követi a különféle változatok fejlesztését a 109B-től a 109K-ig. Emellett ismerteti a repülőgép alkalmazását a háború különböző hadszínterein.
Az író, Jerry Scutts 1942-ben született Kentben. Képzőművészeti főiskolát végzett, majd újságíróként dolgozott 1987-ig. Azóta a repülés és a haditengerészet történetével foglalkozik. Elismert szakíró. A 20. századi hadtörténet sorozatban ez az első megjelenő munkája.
 

Csatolások

  • scutts_jerry__a_messerschmitt_bf_109-es_tortenete.rar
    1.1 MB · Olvasás: 155

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Kovács Zoltán András · Számvéber Norbert
A Waffen-SS Magyarországon
covers_108558.jpg

E könyv kísérletet tesz arra, hogy itthoni és külföldi levéltári dokumentumok felhasználásával, valamint az újabban megjelent nemzetközi és hazai szakirodalom alapján adatokban gazdag áttekintést nyújtson a német Waffen-SS és Magyarország kapcsolatáról a második világháború idején. A kötet szerzői először a Schutzstaffel (SS) katonai szerepvállalásnak hátterét, az SS-csapatok szervezetét, harcászatát és eszközeit tekintik át, majd a fegyveres szervezet Magyarországról történt létszám-kiegészítésével foglalkoznak. A terjedelem legnagyobb részét a Waffen-SS olyan birodalmi, önkéntes és besorolt alakulatainak hadtörténete teszi ki, amelyek harcoltak magyar területen. Külön részben olvashatunk a Waffen-SS magyar egységeinek történetéről is.
 

Csatolások

  • szamveber_norbert__a_waffen-ss_magyarorszagon.rar
    2.5 MB · Olvasás: 165

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Richard Pipes
Az orosz forradalom története
covers_60111.jpg

„Az orosz forradalom valószínűleg a legfontosabb esemény volt ebben az immár végéhez közeledő évszázadban” – írja Richard Pipes könyve bevezetőjében, s mivel mi igazán tudjuk, milyen következményei voltak, alighanem ideje magát az orosz forradalmat is alaposabban megismernünk. Pipes, aki a világ egyik legismertebb Oroszország-kutatója, több évtizedes kutatómunkájának eredményeit foglalta össze ebben a könyvben, amely nemcsak a forradalom eseményeit írja le pontosan, olvasmányosan, izgalmasan, hanem arra a kérdésre is választ próbál adni, hogy milyen történelmi-szellemi folyamatok vezettek el a bolsevizmus győzelméhez. Az elmélete – az úgynevezett „totalitarizmuselmélet” – sok Oroszország-kutató számára provokatív (vitatkozott vele Szolzsenyicin is): Pípes ugyanis a szovjet kommunizmusban nem az orosz történelem véletlen kisiklását látja, hanem Oroszország sajátosságaiból fakadó politikai rendszert, amely sok tekintetben receptet adott a huszadik századi totális diktatúráknak. De az elméletnél ebben a könyvben fontosabb a „cselekmény”; a hátborzongató, bizarr, már-már apokaliptikus történet, melynek olvastán a szerzővel együtt mi is kísértést érezhetünk: figyelmeztetnünk kellene a főszereplőket, hogy álljanak meg és gondolkodjanak el, amint épp a szemünk előtt rohannak hanyatt-homlok a katasztrófába, amely később mindnyájukat elnyeli, győzteseket és legyőzötteket egyaránt.
 

Csatolások

  • pipes_richard__az_orosz_forradalom_tortenete.rar
    871.8 KB · Olvasás: 211

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Ralp A. Griffith · Roger S. Thomas
Hogyan lett naggyá a Tudor-dinasztia?
covers_109358.jpg

A Tudor-dinasztiának az angol történelem minden más uralkodóházánál nagyobb figyelmet szentelnek a történészek és a nagyközönség egyaránt. A Tudorok különleges származása és a bosworthi csatát megelőző századok története, a család felemelkedése, bukása, majd újbóli felemelkedése azonban sokkal kisebb érdeklődésre tarthat számot.
A Hogyan lett naggyá a Tudor-dinasztia? új, átdolgozott kiadása brit és francia kéziratos forrásokra támaszkodva következetes, hiteles elbeszélést nyújt a Tudor-uralkodóház XIII. századi észak-walesi őseiről, XV. századi angol és francia királyi kapcsolataikról, a „rózsák háborújában” játszott szerepükről és Henry Tudor 1485-ben Bosworth Pieldnél aratott győzelméről.
 

Csatolások

  • griffith_ralp_a__hogyan_lett_naggya_a_tudor-dinasztia_.rar
    528.6 KB · Olvasás: 199

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Számvéber Norbert
Páncélosok a Tiszántúlon
az alföldi páncéloscsata 1944 októberében
covers_129719.jpg

A levéltári dokumentumok, egykori naplók, visszaemlékezések és könyvészeti források felhasználásával készült összefoglalás a szovjet 2. Ukrán Front »debreceni támadó hadműveletének« részletes történetét dolgozza fel.
Az »alföldi páncéloscsata« krónikájából kiderül, hogy 1944 októberében a keleti front déli szárnyán jelentős összecsapás zajlott a Kárpát-medence birtoklásáért. A német és szovjet páncélosok a döntő ütközetet azonban – a korábban sugalltaktól eltérően – nem Debrecennél, sokkal inkább Nagyváradnál, Szolnoknál s mindenekelőtt Nyíregyházánál vívták meg.
A csaknem egy hónapos hullámzó küzdelem könnyebb megértését térképek és archív fényképek segítik.
 

Csatolások

  • szamveber_norbert__pancelosok_a_tiszantulon.rar
    2.4 MB · Olvasás: 204

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Horváth Zoltán
Port Arthurtól Csuzimáig
Tengeri harcok az orosz–japán háborúban
covers_490027.jpg

Több mint harminc év nagy anyagi, és emberi áldozatokat követelő fejlesztései és kísérletezései után a XIX. század végére kialakult a tengerek új ura, a kor legmodernebb technológiai vívmányait magában egyesítő, modern értelemben vett csatahajó.A hatalmas, félelmetes acélmonstrumok lenyűgözték a kortársakat. Ezek a hajók voltak az őket birtokló ország erejének és nagyhatalmi státuszának szimbólumai, a nemzeti büszkeség megtestesítői. Bennük jutott kifejezésre megépíttetőiknek gazdasági fejlettsége, ipari teljesítőképessége, valamint a szándék, hogy a világ vezető nagyhatalmainak sorába tartozzanak. Világszerte minden nagyobb haditengerészet ezek köré a páncélos óriások köré szerveződött, melyek teljes fegyverzetben állva várták, hogy országuk érdekeinek védelmében rendeltetésüknek megfelelően harcba szálljanak az ellenfél hasonló páncélosai ellen, s bizonyítsák létezésük értelmét, és a rájuk költött hatalmas összegek megtérülését. Talán az új idők kezdetének szimbolikus jelzéseként fogható fel, hogy erre az alkalomra végül nem a világot uraló európai országok vizein, hanem messze keleten, egy feltörekvő, és nem az európai kultúrkörbe tartozó új nagyhatalom partjai közelében került sor.
 

Csatolások

  • horvath_zoltan__port_arthurtol_csuzimaig.rar
    12.2 MB · Olvasás: 191

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Horváth Zoltán
Hitler óriásai
A Bismarck osztályú csatahajók
covers_516324.jpg

A második világháború tengeri harcainak egyik legismertebb eseménye a német Bismarck csatahajó drámai pusztulása, a hajó első bevetésén. A könyv a Bismarck, és testvérhajója, a Tirpitz történetét beszéli el, és egyben rövid műszaki leírást is ad a csatahajók korszakának végét jelképező két német tengeri kolosszusról.
 

Csatolások

  • horvath_zoltan__hitler_oriasai.rar
    2 MB · Olvasás: 177

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
A Nagy Károly hadosztály
Bene, Krisztián
pic.php

A Waffen-SS soraiban nem kizárólag németek harcoltak; számtalan nemzet fiait is felvették a szervezetbe. Bene Krisztián könyve a francia önkéntesek háborús szereplését mutatja be. Megismerhetjük belőle, hogy miként szerveződtek ezek az egységek, merre vívták – sokszor fanatikusan – harcaikat, és mi történt a hírhedt alakulat francia katonáival a háborút követően.
 

Csatolások

  • bene_krisztian__a_nagy_karoly_hadosztaly.rar
    1.2 MB · Olvasás: 165

jeszenakjanos

Állandó Tag
Állandó Tag
História történelmi folyóirat 1979-2012
9072020_07_25_153438.jpg

A Magyar Történelmi Társulat, majd a História Alapítvány folyóirata 1979 óta előbb évente négyszer, majd nyolcszor megjelenve szolgálja a történelem iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönség igényeit. Az első számhoz írott szerkesztőségi beköszöntőben így fogalmazzák meg a folyóirat hivatását: „Régen készültek már a hazai történészek, hogy széles közönséghez szóló folyóiratot bocsássanak útjára, melynek hasábjain közérthető módon adják elő felfogásukat az egyetemes és a nemzeti múlt történéseiről, összefüggéséről. … Mindannyiunkban, történészekben él a belső meggyőződés, hogy tudományágunk soha nem zárkózhat el a társadalomhoz-szólástól. A kutató, míg témájának sokfelé futó szálait felfejti, levéltárakban, könyvtárakban tölti ideje nagy részét. Ez alakította ki azt a magát hosszú ideig tartó elképzelést, hogy a történész világtól visszavonult, magát csak a poros levéltári polcokon, aktákban, könyvekben kiismerő tudós. A valóságban sohasem volt ez így. Az ókori auctorok munkái, méginkább a középkori krónikások feljegyzései nem mérhetően szűkebb körben váltak a maguk korában ismertekké, mint a tömegkultúra a könyvnyomtatás, a többezer példányos kiadványok korában élő modern történetíró könyvei. Mégis: amazok munkásságát ugyanúgy a jelenükhöz szólás igénye hajtotta, mint a maiakét. Az embert történelmében szükségszerűen mindig önmaga, cselekedetei, építése, rombolása, sikerei, bukásai érdekelték. Ez az igény élteti a történetírást, egyidejűleg az irodalmi műfajok többikével. S ennek az igénynek felismerése mozdítja a történetírót, hogy a búvárlásaiból leszűrt következtetéseit, mintegy tanulságként a társadalomnak továbbadja. Századunkban, amikor a tudományok soha nem látott szakosodása, szakágazatokra bomlása végbemegy, amikor kutatóintézetek, akadémiák, egyetemek nemzetenként sok-sok ezer tudományos szakértőt foglalkoztatnak, fokozatosan jelentkezik a veszély: az így specializálódott résztudományok elszakadnak a szélesebb közönségtől. Szakfolyóirataik kis példányszámban jelennek meg, előadásaikat csak a többi specialistának tartják, nyelvezetük lassan csak egymás között érthető. A társadalomtudományok számára ez az éltető közeg elvesztését jelentheti. Amennyiben a jelen helyzetet történetileg feltáró tudomány, a történettudomány és a társadalom szerves kapcsolata megszakad, tudományunk létjogosultsága lesz megkérdőjelezhető. … Ahogy a történettudomány nem élhet a társadalmi közgondolkodástól elzártan, úgy a társadalom sem létezhet saját történetének beható ismerete nélkül. E kölcsönös igény felismerése szülte a széles közönséghez forduló történeti folyóirat eszméjét, s ennek szem előtt tartása vezeti a szerkesztőket, a munkatársakat is.” 1997-től rendszeres melléklete az Ezredforduló – Stratégiai kutatások a Magyar Tudományos Akadémián c. periodika is.

A Glatz Ferenc egykori akadémiai elnök főszerkesztésében megjelent folyóirat harmincnégy éves működés után, 2012-ben szünt meg.
A köszönet az Arcanum Adatbázis weboldalának jár!! Letöltés:
 

Csatolások

  • Historia linkek.txt
    1.8 KB · Olvasás: 201

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Aleksandar Gatalica
A Nagy Háború
covers_460798.jpg

Aleksandar Gatalica Belgrádban született, 1964-ben. Tizenegy könyve jelent meg, műveit eddig tíz európai nyelvre fordították le. Ógörögből fordít (Aiszkhülosz, Euripidész, Szophoklész drámái és versek), zenekritikus. Több jutalom mellett A Nagy Háború című regényéért megkapta a 2012-es NIN-díjat és számos más rangos elismerést. E regényének homlokterében az 1914 „különös nyáréjszakáján” jóvátehetetlenül a történelem örvényébe került emberek személyes élettörténetei állnak.

„Amikor megfogant bennem a Nagy Háborúról szóló regény gondolata, igazából a ’boldog békeidők’ aranykorának veszte foglalkoztatott. Teljességében akartam megragadni e korszakot, azt kutatva, hogyan lelhette végét egyik napról a másikra. Persze egy kort az azt megélő sok-sok ember testesít meg. Hiteles tényanyagból a regényíráshoz nélkülözhetetlen képzeletre hagyatkozva – hisz képzelet nélkül nincs művészet – gondoltam tovább a sorsokat. Mert sok-sok vonat indult akkor a frontra vidám bakákkal, akik zászlót lengettek a vagonokból – ha mindegyikük útjáról vörös fonal tekeredett volna le, bíborszín háló szőtte volna át meg át az Óvilágot.
Mi sem volt természetesebb annál, mint hogy a világégés mindegyik részvevőjéhez együttérzően viszonyuljak, hisz az összes hadviselő fél iszonyatos véráldozatot szenvedett, és mindegyik katonával valójában kibabráltak, amikor fegyverbe szólították. A huszadik század hajnalán az emberek komolyan hitték, hogy nem lesz majd több háború, az emberi értelem és öntudat eljutott arra a lépcsőfokra, amelyen fegyverfogásra nem kapható többé. Elhitették velük, hogy ez a harc »minden további háborúnak elejét fogja venni« – és aztán az első világégés egész nemzedékeket fosztott meg minden reménykedésüktől.
Ámde még a tragédiaíró sem teheti meg, hogy a remény utolsó szikráját is kioltja az olvasóban. Az antik korban a közönséget könnyekre fakasztó szerzőnek jutalom helyett ellátták a baját. A nézőnek katarzist kell átélnie, el kell gondolkodnia, meg kell változnia. A regény végén jobb jövőről ábrándozó hőseim helyettem beszélnek. Javíthatatlan optimista vagyok, mindig reménykedem valami jobb eljövetelében. Úgy hiszem, az olvasó is így lesz vele.”
 

Csatolások

  • gatalica_aleksandar__a_nagy_haboru.rar
    679 KB · Olvasás: 179

keresztúr

Állandó Tag
Állandó Tag
Dwight D. Eisenhower
Keresztes háború Európában
covers_36305.jpg

1945. május 7-én Jodl tábornagy a szövetségesek rheimsi főhadiszállásán aláírta a német fegyverletételi okmányt. Másnap éjfélkor Európában véget ért a háború, amely 1939. szeptember 1-je óta dúlt. E két dátum között európaiak, de nem csak európaiak milliói haltak meg. Az orosz ipar a Volgától nyugatra csaknem teljesen megsemmisült. A Rajnától nyugatra majdnem egész Európa több mint négy éven át egy megszálló hadsereg uralma alatt élt. A gazdasági élet lehanyatlott, az ipar tönkrement. A háború az Egyesült Államokat sem kímélte meg. Az amerikai nép sokáig azt hitte, hogy kimaradhat ebből a háborús konfliktusból. Kezdetben seki sem látta a küzdelem végét, sem azt, hogy ez mit követel meg mind az egyénektől, mind a nemzettől. Csak néhány hivatásos katona és előrelátó államférfi értette meg, hogy Amerikának gyökeresen át kell alakulnia, hogy úrrá lehessen az elképesztő veszélyhelyzeten. Ezt a folyamatot követhetjük nyomon Dwight D. Eisenhower visszaemlékezéseiből, aki végigharcolta ezt a háborút, irányította a szövetséges túlerő előretörését Berlin felé, az OVERLORD hadműveletet, s később az Egyesült Államok Elnöke lett.
 

Csatolások

  • eisenhower_dwight_d.__keresztes_haboru.rar
    4.5 MB · Olvasás: 199
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére