Tech-mentes környezetben nevelik gyereküket a Szílicium-völgyiek

Új típusú Szilícium-völgyi szülők jelentek meg. Sokuk egyáltalán nem, vagy korlátozva engedi gyereküknek, hogy használják az internetet vagy a televíziót.

d2000.jpg

Amerika egyik informatikai csúcstechnológiai központja a Szílicium-völgy. Az innovációs központ igyekszik a tudományos területen a világ előtt járni, ám a gyerekeiket ők is féltik az előrehaladott technológiától: a Business Insider cikkében most olyan, a völgyben élő techguruk családját mutatja be, akik korlátozták vagy egyenesen megtiltották gyerekeiknek az internet vagy a televízió használatát.

A Koduri család élete egy kivétellel lényegében semmiben nem tér el a tipikus Szílicium-völgyi mintától, az anyuka Minni Shahi az Apple-nél, míg az édesapa Vijay Koduri korábban a Google-nél dolgozott. Csupán egyetlen nagy különbség van a többi techgurus család és Koduriék között: a szülők által kifejlesztett technológiák otthon tiltottak. Koduriéknál nincsenek videojátékok, egyik gyereknek sincs mobiltelefonja. Sauray és Roshni hetente 10 percet játszhatnak a szüleik telefonján.

„Tudjuk, hogy egyszer kell, hogy legyen saját telefonjuk, de szeretnénk ezt az időt kitolni” – nyilatkozta Koduri a Business Insider-nek.
Koduri és Shahi új típusú szílicium-völgyi szülők: ahelyett, hogy a legmodernebb technológiákat vezetnék be otthonukba, korlátozzák, hogy mennyi időt kapnak a gyerekek az internetre vagy a televízióra. A megközelítésük egyébként onnan ered, hogy a techguruk látják, mekkora erőfeszítést igényel, hogy a digitális világnak ellenálljanak.

d2000.jpg
A Koduri család

A Szilícium-völgyi Közösségi Alapítvány 2017-es felmérése szerint a völgyi szülők legtöbbje aggódik azért, hogy a technológia milyen hatással van a gyermeke pszichológiai és társadalmi fejlődésére.

„A nagy cégek tudják, hogy minél hamarabb elkezdik a gyerekek használni a különböző platformokat, annál könnyebben válnak életük végéig használóvá” – mondta Koduri, aki hozzátette, hogy a Google nem véletlenül gyakorol hatást az iskolákra a tanuláskezelő csomagjával.

Nem új példa, hogy a gyerekeket egészségtelen termékek ügyfeleiként kezelik. A gyorséttermi láncok is ezért kínálnak gyerekmenüt az étlapjaikon – írja a Business Insider.

Koduri szerint csak az a különbség a gyorséttermi láncok és a Google vagy a Microsoft között, hogy utóbbiak nem gondolják magát veszélyesnek.

Rossz a görgetés

Erika Boissiere szerint nem kétséges, hogy a tech méreg a fiatal agyra. A kétgyermekes családterapeutának és férjének nincs televíziója otthon, valamint figyelnek arra, hogy a gyerekek előtt ne használjanak mobiltelefont sem. Sőt a szülők még a 28 éves dadának is megtiltották, hogy használja a telefonját, miközben dolgozik. A házaspár külön stratégiát dolgozott ki arra, hogy be tudják tartani a technológiai tiltást otthon: az ajtónál hagyják a telefonjukat, valamint csak éjjel néznek rá a készülékre.
A házaspár arról számolt be a portálnak, hogy sok szülőnél anti-tech intézkedéseket észlelnek.

2014-ben a Journal of Computer sin Human Behaviour című folyóirat 100 tizenévest tesztelt. 50 gyereket elküldtek egy tech-mentes visszavonulásra, például túrázni vitték őket, míg a másik 50 gyerek otthon maradt. Azoknál a fiataloknál, akiket visszavonulásra küldtek öt nap alatt a kutatók már fejlődést láttak: a kísérleti csoportokban résztvevők jobban értékelték a nonverbális jeleket, gyakrabban mosolyogtak egy másik gyermek sikerére.

Eddig erre nem volt példa

San Francisco nyugati peremén, San Mateo-ban él Amy Pressmann férjével és két gyerekével, a 14 éves Miával és a 16 éves Jacobbal. Legidősebb gyermekük már külön él tőlük, a 20 éves Brian kollégista. Pressmann azt mondja, bár nem tudja irányítani, hogy mit csinál Brian, amikor elutazik az iskolába, otthon szigorúan fogja a 20 éves fiút. Este 10 óra után minden gyereknek vissza kell adnia a telefonját, a hetente pedig 5-7 órát játszhatnak. Pressmann ezzel azt szeretné elérni, hogy gyerekei ne a virtuális világban éljenek. Pressmann elmondása szerint a családi életük is sokkal jobb, mióta nem használnak készülékeket, színházba járnak, valamint rangsorolják San Francisco legjobb fagyizóit.

„Nincs példa arra, hogy hogyan kell kezelni ezt a világot” – mondta Pressman, a Medallia szoftvercég társtulajdonosa és elnöke.

Tech-óriások is így csinálták

Bár túlságosan óvatosnak tűnhetnek a techguruk, valójában korábbi és jelenlegi techóriások is hasonlóan jártak el, így például Bill Gates, Steve Jobs vagy Tim Cook.

2007-ben Gates, a Microsoft korábbi ügyvezető igazgatója addig nem vett saját telefont lányának, amíg az be nem töltötte a 14. életévét. Ma az átlagos amerikai gyerek első telefonját 10 éves kora körül kapja.

Steve Jobs-ról, az Apple vezérigazgatójára egy New York Times interjúból derült ki, hogy megtiltotta gyerekeinek, hogy használják az újonnan kiadott iPad-eket. De még Tim Cook, az Apple jelenlegi elnök-vezérigazgatója is azt nyilatkozta, hogy nem hagyja, hogy unokaöccse regisztráljon az online közösségi oldalakra.

Szabó Bettina
 
Nekem huszonévesen következett be az időszak, hogy a napkelte megelőzte a számítógépes játék végét...
A gyerekek kütyühasználatában nem a lusta szülő a hibás? "Legyen el a kölyök magában..."
Ahogy írják, csak kitolni lehet az időt...
Talán, ha a gyártók az érdekeik ellen tennének, és egy óra használat után két órát pihenne a telefon (semmire nem reagálna), akkor biztosan három telefonja lenne minden gyereknek... :)
Esetleg olyan kütyünek lenne értelme, melyen alaprendszer és fejlesztőrendszer van, a többit alkossa meg a tulaj, oszt megtanul a kölyök programozni..., vagy előítélet alakul ki benne, mint "a matematika érthetetlen, és kész". Persze ez a piaci igények ellen szól...
 
A kérdés csak az, hogy letiltott gyerek nem indul-e emiatt hátrányból a többi gyerekhez képest, akik között nyilván vannak olyanok is, akiknek nem mérgezi az agyát a technológia, ellenben a jövő eszközeivel könnyen boldogulnak, netán professzionális szinten is...
 
Életre neveled a gyermekeket, bármire szüksége van. De az életre nevelés folyik kérdés felvetése elhanyagolható.... hisz minden a függőségben rejlik. Könyv függő voltam igen sokáig, gyermekeket lehet-ne könyv függővé válniuk? Igen mind két szülő könyv függő volt..... minta....
 
Hát nézzétek, a dologhoz talán szakemberként szólhatok hozzá, mert végigkísértem a számtech fejlődését az első lyukkártyás gépektől kezdve... Igen, ilyen vén vagyok.

Szóval, az én szerencsém az, hogy amikor gyerek voltam, még a gépek rém kezdetlegesek voltak. Játszani gyakorlatilag nem lehetett velük, szóval előbb tanultam meg programozni (Ti-58 -as programozható ZSEBszámológépen) mint játszani. Később az első gép amin már lehetett játszani, a C-64 volt, de mert akkor már tudtam programozni, alig játszottam vele, inkább programoztam, az érdekesebb volt.

A mai gyerekek azonban ELŐBB játszanak mint programoznak, és itt a baj, mert játszani könnyű, s hozzászokva e könnyű élményhez, programozni már el se kezdenek.

A közösségi oldalak: nos, bár alaposan hozzászoktam a programozáshoz, élvezem, de észreveszem magamon is hogy gyakran már túl sok iddőt lógok ÉN IS a neten, felnőtt mamlasz létemre, így tudatosan figyelnem kell hogy korlátozzam magamat! Egy gyerek erre pláne nem képes...

Szóval igen, helyes ha a gyerekeket ezektől radikálisan eltiltjuk. Lehet hogy kell manapság telefon egy gyereknek, oké. De BUTAtelefon! Tudjon vele telefonálni, igen, arra találták ki e készüléket és kész. Esetleg ha tud mellé SMS -t is az oké. Mást ne!

Számítógépe otthon lehet. Nincs azzal semmi gond. De ne legyen wifi benne csak vezetékes net, és utóbbi egy belső hálózatra csatlakoztatva amin a szülő ellenőrizheti mit néz a kölyke és mennyit és mikor. És legyen beállítva limit, meg lehet oldani hogy max ennyi meg annyi a letölthető adatmennyiség, és az is hogy mittudomén csak délután 5 és este 8 közt van net neki, különben automatikusan lekapcsol! És játékprogramokat se engedjen telepíteni a gyerek gépére a szülő! Játszhat a gépén a gyerek, azzal sincs semmi baj - de előbb írja meg ő maga a gyerek a programot amivel aztán játszik...
 
A mai gyerekek azonban ELŐBB játszanak mint programoznak, és itt a baj, mert játszani könnyű, s hozzászokva e könnyű élményhez, programozni már el se kezdenek.
Tudod úgy érzem, mi egy oldalról érkeztünk ebbe a tech világba. Volt olyan, hogy unokatestvéremmel feltettük magunknak a kérdést: "Van programunk ma estére?" és ha a válasz "Nincs" volt, akkor írtunk egyet :D (Az más kérdés, hogy aztán Dr. Emmett Brownhoz hasonlóan a világegyetem más titkai is elkezdtek érdekelni minket, mint például a női nem :) )
De meg kell érteni, hogy nem lehet mindenkiből programozó és lesznek akik soha nem fognak programokat írni, csupán használni fogják őket. Akkor sem, ha kapnak egy használhatatlan vasat, ők ilyen esetben nem kezdenek vele semmit. A programozás olyan, mint a matematika, nem véletlenül áll fenn a két terület között az összefüggés és nem véletlenül létezett(létezik) olyan, mint a programozó matematikus.
Nekik más út kell. Szerintem nem annyira esik távol attól, amit írtál, de nem ennyire drasztikus.
 
Igen a szülők korlátozzák a gyerekeik technikai függőségét de, majd ők mit tesznek a saját gyerekeikkel?
Hisz nem tudják hogy mennyire káros vagy sem...vagyis az inga az vissza lenghet.
 
Tudod úgy érzem, mi egy oldalról érkeztünk ebbe a tech világba. Volt olyan, hogy unokatestvéremmel feltettük magunknak a kérdést: "Van programunk ma estére?" és ha a válasz "Nincs" volt, akkor írtunk egyet :D (Az más kérdés, hogy aztán Dr. Emmett Brownhoz hasonlóan a világegyetem más titkai is elkezdtek érdekelni minket, mint például a női nem :) )
De meg kell érteni, hogy nem lehet mindenkiből programozó és lesznek akik soha nem fognak programokat írni, csupán használni fogják őket. Akkor sem, ha kapnak egy használhatatlan vasat, ők ilyen esetben nem kezdenek vele semmit. A programozás olyan, mint a matematika, nem véletlenül áll fenn a két terület között az összefüggés és nem véletlenül létezett(létezik) olyan, mint a programozó matematikus.
Nekik más út kell. Szerintem nem annyira esik távol attól, amit írtál, de nem ennyire drasztikus.

Hát én sajnállak, ha téged a programozás mellett a női nem is érdekel... én a programozás mellett inkább a női igen iránt érdeklődök... :)

Nézd, az tök oké hogy nem lehet mindenkiből programozó, szerintem se kell hogy mindenki azzá váljon. Sőt, többet mondok, le fogsz döbbenni: Még azt se követelném meg minden titkárnőtől, hogy tanulja meg a VIM kezelését!

Persze hogy nem. Ha mindenki értene a programozáshoz vagy akár csak a VIM-hez, hová lenne az én egyediségem, rendkívüliségem?! Ember, oda volna a nagy geek-érzés! Iszonyatos volna!

Szóval nyugi, ezt én se kívánom. Szerintem félreértettél engem drága barátom. Én csak annyit állítok: MIELŐTT a kölyök megismerkedik és belemerül a játékokba, kissé kapjon szagot a programozásról. Tudja hogy nagyjából mi az és hogyan megy. És ne grafikus felületen, hanem igenis parancssorban. Na oké, CLI jöhet, mondjuk valami ncurses felületű akármi. Bár rossz példát mondok mert az ncursesről is megvan a véleményem ami nem dicsérő, beleértve az egész rohadt Escape-vezérlőszekvenciás nyomorúságot, épp e pillanatokban dolgozom a magam API-ján amivel ezeket a dolgokat kikerülhetem, legalább nagyobbrészt. Na mindegy, eltértem a tárgytól.
Szóval, ez olyan tudod ha már a matekot említetted: nem lesz mindenkiből matematikus, nem is cél az hogy mindenki azzá váljon. Ennek ellenére, a legtöbben megtanulják a szorzótáblát, sőt, még a koordináta-geometria alapjaival is tisztába jönnek némileg az iskolában, az más kérdés hogy fél év múlva már el is felejtik amint kikerültek onnan. Elfelejtik, igen, de ANNYI azért megmarad bennük hogy tudják, nagyjából micsoda, mire való.

És ez JÓ! Azért jó, mert közülük AZOK, akiknek VAN tehetségük hozzá, meg kedvük is, azok is megismerik ezt és tovább fejlődhetnek ebbe az irányba! Ha nem így lenne, akkor nem az lenne hogy nem mindenkiből lesz matematikus, hanem hogy SENKIBŐL SE.

Ez ilyen a programozással is. Hiába van ott a gyereknek a saját bikaerős komputere, ha azonnal játszani kezd vele, el se jut a programozásig, MÉG AKKOR SE, ha amúgy volna hozzá tehetsége, sőt kedve is! Hiába: mert IDEJE nem lesz rá, mert minden idejében csak a virtuális ellenségek agyvelejét lövi a falra!

Tehát, egy darabig igenis ne játsszon hanem kezdjen kínlódni a programozással hogy tudja milyen az. Hátha megszereti. Lehet vitatkozni azon, erre mennyi időt kéne adni és melyik életkorban, és milyen programnyelven, milyen módszertannal, stb. Lehet. De ez már részletkérdés.

Ismétlem nem azért hogy mindenkiből programozó váljék.

Másrészt, szerintem a jelenlegi programozók többsége is csak kóder-tróger. Szóval, még a konkrét programozóképzés is el van cseszve. Szerintem legalábbis.

Mert nem is programozókat képeznek igazából. Van valamiféle „keretrendszer”, és ott vizuális frászkarikákat kell húzkodni egérrel ide meg oda, holmi „modulokat” vagy a tökömtudjamicsodának nevezik őket, s ezekből a „rendszer” állítja össze az igazi programot... Bevallom, ezt sosem tudtam megtanulni. Biztos képes lettem volna rá, de akkora undor fogott el a látványára is hogy inkább sikitozva menekültem. Ez NEM NEKEM VALÓ.

Ebben nincs semmi optimalizálás. Ebben nincs lehetőség refaktorálásra. Ebben nincs helye zseniális ötleteknek. Ez nem programozás, vagy legfeljebb annak legalsó bugyra. Ez TÖMEGTERMELÉS. Lehet hogy így gyorsabban készül el a program, DE OLYAN IS LESZ!

Tudod te pontosan miről beszélek. Jelenleg az egész kib*ott számítástechnika rossz irányba halad: lemarad az elejéről az „sz”, és csak ámítástechnika lett belőle! Ámítják a népet. A programok mérete nagyságrendekkel megnő, nem baj, vegyél paraszt nagyobb gépet magadnak... mi akkor is belerakunk 45 új ficsőrt ha tudjuk hopgy a felhasználók 99.9999 százalékának az teljesen felesleges, de ezek létével reklámozzuk az új verziót hogy a hülye pórnép megvegye az új progit! Azt meg leszarjuk ha közben az erőforrásigénye a 8-szorosára növekedett, mert belekerült 450 megabájt új lib, csak azért hogy a csicsás szövegdobozok sarka lekerekítve jelenhessen meg, és az animált egérkurzor helyes gémkapcsot vagy akármi más izét formázzon és teljesen szükségtelen tippekkel zavarhasson minduntalan!

Jelenleg az egész szarság másról se szól „fejlesztés” címén, mint hogy egyik absztrakciós réteg a másikra épül, van ezekből egymás után 8 vagy még több is, kizárólag azért, hogy a programozónak véletlenül se kelljen gondolkodnia. Az meg senkit nem érdekel, hogy minden ilyen lényegében felesleges réteg nagyságrendekkel csökkenti az erőforrásokat, főleg a sebességet.

Gondold el. A legalapabb alap az maga a gépi kód. Az assembly már egy absztrakciós réteg ehhez képest, de ez még oké, mert lényegében bájthű módon fordítható. Ehhez képest már a GCC is mégegy absztrakciós réteg, és a minap bele is futottam egy olyan helyzetbe amikor kioptimalizált nekem valami örökciklusra, ami pedig véletlenül se az lett volna. Na mindegy, még ez is elfogadható többnyire.
Efelett van a g++ vagyis a C nyelv OOP-variánsa, a C++ nyelv. Közismert hogy ez gyakran sokkal kevésbé hatékony már, mert egyszer utánajártam, mennyi konstruktor meg destruktor meg effélék hívásával jár egy nyamvadt értékadás is, amikor a paraméterek persze a stacken át adódnak át. (a stack használata a legtöbb esetben semmi más mint a programozó lustasága... majdnem mindig elkerülhető lenne, amikor nincs szükség rekurzív hívásokra...)
De oké, én még a C++ nyelvvel is kiegyezek, legyen!

Van azonban a kernel is. Oké, legyen, kell egy szabványos réteg. Sajnos azonban ez is egy összegányolt szarság, (bocs Linus!), beb*sznak oda minden eszközmeghajtót, aztán mégse azokat hívogatják közvetlenül, hanem azok fölé tesznek egy újabb réteget mindenféle libek formájában, hogy a program akkor is működjön ha maga a fizikai eszköz más. Tipikusan ilyen maga az egész X is. De oké, én még ezzel is kiegyeznék, dugja meg a halál a kitalálóját... ezt azért írom mert beleástam magamat abba, miként megy ennek a bloatware fostalicska X-nek a billentyűzetkezelése, és azóta már sok hónap eltelt de időnként még mindig rémálmaim vannak attól amit abban a kódban láttam... Na mindegy, nem is részletezem mert hátha gyerekek is olvassák e fórumot és a horror nem nekik való...
Mindegy, na, oké, ott az X, olyan amilyen, működik. De már ennek a programozása is túl nehézkes az ÁLLÍTÓLAGOS „programozóknak” (= kóder-trógereknek...), emiatt nem ezt piszkálgatják, hanem efölött is vannak mindenféle „rétegek”, mint például a GTK, meg a Qt, mindenféle Xwidget meg a fene tudja mi minden még, mert ne is csak egy ilyen réteg legyen az X fölött hanem több, hogy még kompatibilisek se legyünk, muszáj legyen egyszerre mindet betölteni a tárba, ha mondjuk egy KDE ablakkezelő alatt meg akarunk hívni egy GTK-ra épülő alkalmazást vagy fordítva! (de akadhatnak még trükkösebb variációk is).

És még mindig nincs vége. Ez a nyomorúságos rogyadozó bit-tákolmány amit manapság mint „operációs rendszert” tisztelnek, itt se áll meg! A „jövő”, sőt, SAJNOS a JELEN is már az, hogy ezen is van egy „absztrakciós réteg”, csak nem annak nevezik: a BROWSER! Igen, a böngésző! Manapság az is már külön pszeudo-oprendszerré nőtte ki magát, mindent az akar végezni. Mindent a kliensoldalra akarnak áttolni, hogy játszott volna a farkával az anyja helyett annak az apja aki ezt kitalálta... és persze miért is ne valami SZKRIPTNYELVEN!

Érted, ember?! Szkriptnyelven! Én is írtam már szkriptnyelvet. Tudom milyen az. Százszoros lassúság a natív kódhoz képest még nem is olyan rossz. Az én nyelveimnél nagy átlagban csak 24-szeres a lassúság. (és akkor, ha a tesztprogram, a natív, a -O2 flaggal lett fordítva, azaz sebességre optimalizálva! Büszke lehetek magamra!)

Na de akkor is: ez minimum 1, de inkább 2 nagyságrend lassulás megint. Mégis ezt erőltetik! Javaszkript (dzsuva-script a szememben...), meg mindenféle más szkript. Az egyszeri user már el se tudja képzelni hogy valamit ne a böngészőjén át intézzen. És ezt nem ő igényelte, nem ő találta ki, hanem ILYENNÉ NEVELTÉK őt a „fejlesztők”, magyarán az ELMEHÜLYITŐK! Elvégre nem az user írja a progit amit használ.

Oké, szakadjunk el az usertől. Biztos hallottál már a systemd nevű byte-daganatról, a bloatware szarság iskolapéldájáról! Mégis, mi a tököm értelme van betölteni egy kvázi-oprendszert a tárba csak azért, hogy az majd elindítsa az igazi oprendszert?! Bár bevallom neked, szerintem a Grub2 is bloatware.

Vagy ott van a pulseaudio. Mondjuk az én gépemen nincs... Érdekes, nekem teljesen elég az ALSA, amit akarok, meg tudok vele csinálni!

El tudom képzelni hogy lehetnek teljesen extravagáns audiofil igények amikre az ALSA nem jó (most nem jut eszembe ilyen, de nem is vagyok audiofil). Lehet ilyen elméletileg, igen. A felhasználók 99 százalékának minimum, azonban biztos semmi szüksége erre. Mégis ezt erőltetik!

Hú de sokáig tudnám még sorolni... Mindegy, abbahagyom, kösz hogy jól kipanaszkodhattam magamat...

De nem. Olvasd el a következő hozzászólásomat is mert ez hosszú lett, egy újba írok mégvalamit: egy általam írt hosszú vicc arról, mire gondol manapság egy szoftverfejlesztő! Biztos élvezni fogod!
 
Utoljára módosítva:
Mire gondolt a szoftverfejlesztő, amikor azt írta, hogy...

A program használata nem igényel különösebb számítástechnikai szakismeretet...
= Hülyéknek készítettem, nem is tud semmivel sem többet, mint amire egy hülyének szüksége lehet.

A program abszolút felhasználóbarát kezelőfelülettel rendelkezik...
= Egér nélkül a kezelése teljesen lehetetlen.

Modern design...
= Egyáltalán semmi se lesz ott vagy lesz olyan ahol és amilyennek megszoktad, sőt, eleve csak jó egy órai keresgélés után találod meg a legegyszerűbb funkciót is.

Letisztult kezelőfelület...
= Minden olyan funkciót kihagytak belőle amit a korábbi verziókban megszoktál és megszerettél, és ezeket vissza se tudod pakolni belé anélkül, hogy át ne írnál hexa editorral 30 K bináris konfig fájlt. Rosszabb esetben úgy se tudod visszapakolni.

A program tökéletesen kezelhető kizárólag billentyűzettel is...
= Ez igaz, mindössze azt kell megjegyezned, hogy mondjuk a „félkövér” formázáshoz azt kell lenyomnod, hogy BalShift+BalCtrl+AltGr+K; majd Esc kétszer, ezután kettőspont, majd a felbukkanó parancssorba beírni, hogy BoldStartNow, ezután Enter, majd megint kétszer Esc. A „félkövér” kikapcsolásához ugyanez, csak a BoldStartOff szöveg irandó be. Ja, és ez az egész csak akkor működik, ha még a program indulása előtt beírtad a $HOME/.SuperProgi.rc fájlba, hogy „EnableBoldFormatUse”, de ezt csak akkor veszi figyelembe a program az indulásakor, ha az /etc/SuperProgi/config.global fájlba bele van véve az a sor, hogy „BoldFormatUse = EnableAllUser”, valamint ha a megfelelő user fel van véve a SuperProgi felhasználói csoportba. De még ezt is csak akkor veszi figyelembe a program, ha forrásból fordítva teszed fel, miközben a configure szkriptet ehhez a --BoldFormatUsing=IndividualPossibilities kapcsolóval hívtad meg...

A program még számos további lehetőséggel is rendelkezik...
= Amikről azonban sehol nem találsz leírást még angolul sem, mert e lehetőségek szájhagyomány útján terjednek a fejlesztők közt, s így legjobb esetben is csak úgy szerezhetsz tudomást róluk, ha a program fejlesztői levelezőlistájának archívumát végigbogarászod legalább 3 évre visszamenőleg.

Telepítés előtt olvassuk el a README fájlt...
= Ami tuti hogy angolul van, de akkor se érted meg ha amúgy tudsz angolul, amennyiben nem rendelkezel komoly informatikai előképzettséggel, s pár éves gyakorlattal.

További optimalizációs lehetőségek érdekében telepítés előtt futtassuk a configure szkriptet a --help kapcsolóval...
= Az előző pont nehezített változata, erősen haladóknak.

Telepítés előtt állítsuk be a Makefile elején a megfelelő útvonalakat...
= Itt add fel, ha nem ismered úgy a rendszered felépítését, mint egy belgyógyász szakorvos az endokrin rendszer működését.

Telepítés előtt állítsuk be a nekünk tetsző opciókat a config.h fájl megfelelő módosításával...
= A programnak már a telepítése is kifejezetten speciális C és C++ programnyelvi ismereteket igényel, sőt valószínűsíthető, hogy már a használata sem ajánlott annak, aki nem valami elborult agyú hexadecimális kódokat mormoló dülledt szemű hacker-palánta.

A program remekül szkriptelhető...
= Erre a lehetőségére nagy szükséged is lesz, mert mindent kihagytak belőle ami picit is használhatóvá tenné, azaz ez csak egy keretrendszer, neked kell megírni bele minden funkciót amire szükséged van, s ehhez persze ismerned kell a megfelelő programnyelvet.

A program különös erőssége a jó makrózhatóság...
= Sajnos ehhez hétszentség hogy fel kell telepítened a masinádra a JavaScriptet, ami nélkül eddig remekül megvoltál.

Szép felhasználói felülettel rendelkező...
= Megírhattam volna ezt a micsodát 20 kilobájtban is, de akkor senki nem ájulna el attól, micsoda programozói zseni vagyok. Így aztán feltupíroztam egy csomó teljesen felesleges látványos vacaksággal, hogy villogjon, zenéljen, sípoljon, ugráljanak rajta az ikonok meg más effélék, így most szikrányival se tud többet, de legalább nem is 20 kilobájtot foglal el, hanem el se indul 2 giga RAM alatt. Viszont így tetszik a sok IQ-negatív idiótának, akik a parasztvakító csicsákra buknak.

Telepítés előtt ellenőrizzük le, hogy rendelkezünk-e a megfelelő verziójú librarykkal...
= Ha a rendszered régebbi mint 2 hét, nem fogod tudni telepíteni.

rolling release...
= Naponta kukkants rá a készítői honlapjára, s ha van valami újdonság, azonnal frissítsd, mert ha kihagysz kb 3 alkalmat, utána a frissítés teljesen használhatatlanná vágja a rendszeredet.

Rendszeresen adunk majd ki hozzá frissítéseket...
= Ez még amit most tehetsz fel, csak egy ótvar, kókányolt szar, de most nem akarunk vele többet foglalkozni, csupán a hírnevet bezsebelni. Ha lesz rá időnk, majd apránként addig foltozgatjuk amíg már használni is lehet majd valamire. Ha meg nem lesz rá időnk, akkor bocs de így jártál.

Apróbb ráncfelvarrások történtek a kezelőfelületen...
= Az eddigi, nagy munkával összehozott sablonjaid és skinjeid egyáltalán nem működnek majd az új változattal.

A program internacionalizált...
= Minden nyelvet ismer, a magyar kivételével.

Szívesen várjuk honosítók közreműködését...
= Fordítsd le magadnak!

Új nyelv felvétele könnyű...
= Ehhez el kell készítened a megfelelő .po fájlt, ami sajnos csak speciális szoftverrel szerkeszthető.

Most állítsuk be a megfelelő kódlapot...
= Teljesen mindegy mit variálsz össze, az ő és ű betűk akkor se fognak normálisan megjelenni neked.

A program UTF-8 kódolást használ...
= Az összes régebbi dokumentumodban minden ékezetes betű helyett egy rakás fura karakter jelenik majd meg, vagy éppen semmi.

Elérhetők ezek után is a kevésbé fontos funkciók...
= Amit eddig elértél 1 kattintással, azt most eléred 10 kattintással, a nyolcadik almenü mélységében.

Számos új funkciót implementáltunk...
= Belevettünk a programba egy csomó olyasmit, amiről mi is jól tudjuk hogy felesleges a felhasználók 99.999%-ának, de valamit muszáj volt csinálnunk, hogy elmondhassuk, hogy a cuccot egyre jobbá tesszük és fejlesztjük. Azt meg leszarjuk, hogy emiatt a program mérete és erőforrásigénye a négyszeresére nőtt. Vegyél jobb gépet ha használni akarod!

Teljesen kompatibilis a régebbi változatokkal...
= Ügyes gyerekek vagyunk, mert sikerült megcsinálni azt, ami minden normális ember szerint abszolút magától elvárható, magától értetődő és természetes kell legyen.

Saját grafikus libraryt használ...
= Esélytelen hogy futtathasd, ha nincs rá épp minimum fél giga szabad RAM a gépedben.

A program kezelése megtanulható a telepítése során elkészült man oldalakból...
= A man oldalak csak akkor fognak felkerülni a gépedre, ha van a generálásukhoz szükséges DocBook, LibXSLT, TexInfo és Python3 telepítve a gépedre.

Amennyiben a configure szkript hiányolna valami függőséget...
= Lusta voltam összeírni, mi mindenre van szüksége a programomnak.

...ehhez természetesen rendelkeznünk kell a megfelelő driverekkel...
= ...amikhez még külön kernelt is kell forgatnod...

Telepítés után készítsük el a megfelelő konfigurációs fájlokat...
= A program kizárólag hardcore/expert linux usereknek való, akik konzol-mániákusok.

...Ncurses kezelőfelülettel...
= Nincs normális grafikus kezelőfelülete, és csak „erősen haladók” számára készült, kezdő userek számára e szoftver „felejtős”.

Tökéletesen testre szabható és kontrollálható a számos parancssori kapcsolóval...
= E kapcsolók részletes ismertetése egy 200 oldalas doksiba se fér bele, ráadásul az se mindegy milyen variációkban adjuk meg őket, mert bonyolult kölcsönhatásokban állnak egymással. Minderről létezik ugyan magyar leírás, de az már 7 éve nem frissült és elavult. Az angol nyelvű man oldalak ennél frissebbek, de azok is elavultak. A friss doksi szintén angol nyelvű, de csak .info fájlokban elérhető, ami speciális szoftver telepítése nélkül nem olvasható a gépeden.

Ez egy frontend/GUI az xxx programhoz...
= Az xxx 45764338 funkciójából kiválasztottam a nekem legjobban szükséges 3 darabot, erre írtam egy szép látványos progit, remélve hogy rákattan a sok félhülye user, akik félnek a parancssor használatától. A többi funkció persze nem elérhető e program által.

Számos gyorsbillentyű könnyíti meg a munkánkat...
= A program vagy egyáltalán nem kezelhető egérrel, vagy épp hogy csak, s amennyire igen, azok az egérrel megvalósított funkciók sincsenek tisztességesen letesztelve.

Hiánypótló funkciót tölt be...
= Eddig erre még nem volt program, vagyis te vagy a béta-tesztelő, akin kísérletezünk!

Visszajelzéseket a levelezőlistára várunk...
= Oldjátok meg a bajaitokat ti felhasználók egymás közt, engem ne terheljetek vele.

Felhasználói visszajelzések alapján elkészített, ízléses design...
= Megkérdeztem apámat, anyámat és a barátnőmet, mi a véleményük róla. A szüleim vállat vontak, mert úgyse használnak számítógépet, a barátnőm meg velem ért egyet, épp azért pont ő a barátnőm.

A legtöbb efféle probléma könnyen orvosolható a megfelelő patch alkalmazásával...
= „Pilótavizsga” nélkül esélytelen hogy telepítsd, s kérdéses az is, tudod-e majd használni ha valaki más feltelepíti neked.

Letölthető a „git” segítségével...
= Ez egy pre-alfa verziójú vacak, ami annyira kísérleti stádiumban van, hogy a saját fejlesztője se tartotta érdemesnek legalább egy .tar.bz2 fájlba összecsomagolni. Vélhetőleg egyetlen funkciója se fog normálisan működni, már ha egyáltalán sikerül telepítened, ami cseppet se biztos hogy összejön majd neked.

Lehetőséget ad a reguláris kifejezések használatára...
= Ha nem vagy informatikus, felejtsd el, ez a program nem neked íródott.

A megfelelő jogosultságok beállítása után...
= Rendszergazdai jogkör nélkül nem bírod telepíteni (se...).

Szükséges még, hogy az sh symlink a bash shellre mutasson...
= Lusta voltam megírni úgy, hogy hordozható legyen.

A fordítás során kiíródó „warning” üzenetekkel nem kell törődnünk...
= Leszartam mindent, ha épp hogy csak működni fog, az nekem már jó, majd ráérek akkor pöcsölni az optimalizálással, típusellenőrzésekkel, biztonsággal, és a kód szépségével, ha beüt valami komolyabb gond. Mármint ha nálam üt be. Ha a felhasználóknál, az úgysem számít, hiszen beleírtam a licencbe, hogy semmi felelősséget nem vállalok.

A program nem igényel sok függőséget...
= Ja, tényleg csak 3 más progit, ami valóban nem sok. Sajnos, e 3 progi mindegyike igényel további 8-10 másik progit függőségként, és azok is egy csomó más mindenfélét ami még nem volt fenn a rendszeredben eddig, meg még 47 olyasmit ami neked fenn van ugyan, de nem elég friss, így végreredményben e „nem túl sok függőséget” igénylő programot csak akkor tudod felrakni és használni, ha lecseréled a meglevő rendszered 75%-át, és felteszel mellé még másfél gigányi új progit, ami eddig nem volt telepítve neked.

Telepítés előtt távolítsuk el a program esetleges korábbi verzióit...
= Nem törődtem azzal, hogy visszafelé kompatibilis legyek, sőt a programom olyan hülye, hogy nem tudja ellenőrizni, lett-e telepítve már, s ekkor ne csináljon semmi hülyeséget.

A program nem kezdő linuxosok számára készült...
= Magamnak írtam, és ballisztikus ívben leszarom, hogy használja-e majd bárki is rajtam kívül, csak amiatt tettem ki mégis az Internetre, hogy ámuljatok rajta, mekkora ész és lángelme vagyok!
 
Hogy kicsit ontopik is legyek: már ezelőtt 20+ évvel is, amikor még bővem Magyarországon éltem és álmomban se fordult meg a gondolat hogy kimegyek az USA-ba (vagy akár csak a szomszédos országok bármelyikébe is), szóval már akkor se volt TV a szobámban. Sokáig a lakásomban se, aztán később lett, mert az asszony akarta, de mondtam neki hogy akkor most készítsen egy helyet ennek a saját pénzünkből fizetett felesleges reklámfelületnek egy helyet a KONYHÁBAN, mert ott nem bánom ha ellesz ez a dülledtszemű láda, de a szobában nem. Mert vagy a tévé, vagy én, a kettő együtt nem megy, mert antagonisztikus ellentétek...

Itt az USA-ban sincs tévém. Remélem senki se kételkedik benne, hogy nem anyagi okok miatt nincs, és meg tudnám venni ha akár kicsit is akarnám. De semennyire se akarom. Az csak egy felesleges elmesatnyító eszköz, arra jó csak hogy olyasmik megvételére szuggeráljon amikre semmi szükségünk, és hogy elvegye a szabadidőnk minél több részét, és hogy kiölje belőlünk az önálló véleményalkotás minden még megmaradt morzsáját...
 
Találtam egy fotót....
72vNTUpYJygpX2M0s.jpeg

A New York Times nemrég közölt részletes cikket az új típusú megfigyelőállamról, melyben a kínaiak számon vannak tartva aszerint, hogy mennyire megbízható polgárai az államnak. A modell az elmúlt években Kína északnyugati részén kezdett kialakulni, és elsősorban az ujgur lakosságot sújtja: a Kínai Kommunista Párt szemében mindig veszélyes szeparatista kisebbségként kezelt közösség tapasztalhatta meg elsőnek, milyen az, ha egy autoriter állam a legfejlettebb technológiát állítja az elnyomás szolgálatába.

A régióban mára minden autó GPS-jeladóval van felszerelve, az összes ujgur állampolgár DNS-mintáját begyűjtötte az állam, nincs mobiltelefon kormányzati kémprogram nélkül, az interneten a nem kormány által felügyelt kommunikációs csatornák elérhetetlenek, sőt, ha egy ujgur állampolgár vásárol egy konyhakést, személyes adatai a kés pengéjén lévő QR-kódba kerülnek. Akikkel pedig a hatalom szerint baj van, azok államilag kötelezően előírt "továbbképzésre" kell menjenek, ami egy átnevelő- és egy munkatábor elegyében történik.
 
A modell az elmúlt években Kína északnyugati részén kezdett kialakulni, és elsősorban az ujgur lakosságot sújtja: a Kínai Kommunista Párt szemében mindig veszélyes szeparatista kisebbségként kezelt közösség tapasztalhatta meg elsőnek, milyen az, ha egy autoriter állam a legfejlettebb technológiát állítja az elnyomás szolgálatába.
Szomorú,mert az ujgurok a rokonaink. Ők maguk is őrzik az ősi legendát arról,hogy valaha a magyarok ,mint onnan leszakadó nép indultak el a népvándorlás sodrásában nyugat felé.
 
Új típusú Szilícium-völgyi szülők jelentek meg. Sokuk egyáltalán nem, vagy korlátozva engedi gyereküknek, hogy használják az internetet vagy a televíziót.

d2000.jpg

Amerika egyik informatikai csúcstechnológiai központja a Szílicium-völgy. Az innovációs központ igyekszik a tudományos területen a világ előtt járni, ám a gyerekeiket ők is féltik az előrehaladott technológiától: a Business Insider cikkében most olyan, a völgyben élő techguruk családját mutatja be, akik korlátozták vagy egyenesen megtiltották gyerekeiknek az internet vagy a televízió használatát.

A Koduri család élete egy kivétellel lényegében semmiben nem tér el a tipikus Szílicium-völgyi mintától, az anyuka Minni Shahi az Apple-nél, míg az édesapa Vijay Koduri korábban a Google-nél dolgozott. Csupán egyetlen nagy különbség van a többi techgurus család és Koduriék között: a szülők által kifejlesztett technológiák otthon tiltottak. Koduriéknál nincsenek videojátékok, egyik gyereknek sincs mobiltelefonja. Sauray és Roshni hetente 10 percet játszhatnak a szüleik telefonján.

„Tudjuk, hogy egyszer kell, hogy legyen saját telefonjuk, de szeretnénk ezt az időt kitolni” – nyilatkozta Koduri a Business Insider-nek.
Koduri és Shahi új típusú szílicium-völgyi szülők: ahelyett, hogy a legmodernebb technológiákat vezetnék be otthonukba, korlátozzák, hogy mennyi időt kapnak a gyerekek az internetre vagy a televízióra. A megközelítésük egyébként onnan ered, hogy a techguruk látják, mekkora erőfeszítést igényel, hogy a digitális világnak ellenálljanak.

d2000.jpg
A Koduri család

A Szilícium-völgyi Közösségi Alapítvány 2017-es felmérése szerint a völgyi szülők legtöbbje aggódik azért, hogy a technológia milyen hatással van a gyermeke pszichológiai és társadalmi fejlődésére.

„A nagy cégek tudják, hogy minél hamarabb elkezdik a gyerekek használni a különböző platformokat, annál könnyebben válnak életük végéig használóvá” – mondta Koduri, aki hozzátette, hogy a Google nem véletlenül gyakorol hatást az iskolákra a tanuláskezelő csomagjával.

Nem új példa, hogy a gyerekeket egészségtelen termékek ügyfeleiként kezelik. A gyorséttermi láncok is ezért kínálnak gyerekmenüt az étlapjaikon – írja a Business Insider.

Koduri szerint csak az a különbség a gyorséttermi láncok és a Google vagy a Microsoft között, hogy utóbbiak nem gondolják magát veszélyesnek.

Rossz a görgetés

Erika Boissiere szerint nem kétséges, hogy a tech méreg a fiatal agyra. A kétgyermekes családterapeutának és férjének nincs televíziója otthon, valamint figyelnek arra, hogy a gyerekek előtt ne használjanak mobiltelefont sem. Sőt a szülők még a 28 éves dadának is megtiltották, hogy használja a telefonját, miközben dolgozik. A házaspár külön stratégiát dolgozott ki arra, hogy be tudják tartani a technológiai tiltást otthon: az ajtónál hagyják a telefonjukat, valamint csak éjjel néznek rá a készülékre.
A házaspár arról számolt be a portálnak, hogy sok szülőnél anti-tech intézkedéseket észlelnek.

2014-ben a Journal of Computer sin Human Behaviour című folyóirat 100 tizenévest tesztelt. 50 gyereket elküldtek egy tech-mentes visszavonulásra, például túrázni vitték őket, míg a másik 50 gyerek otthon maradt. Azoknál a fiataloknál, akiket visszavonulásra küldtek öt nap alatt a kutatók már fejlődést láttak: a kísérleti csoportokban résztvevők jobban értékelték a nonverbális jeleket, gyakrabban mosolyogtak egy másik gyermek sikerére.

Eddig erre nem volt példa

San Francisco nyugati peremén, San Mateo-ban él Amy Pressmann férjével és két gyerekével, a 14 éves Miával és a 16 éves Jacobbal. Legidősebb gyermekük már külön él tőlük, a 20 éves Brian kollégista. Pressmann azt mondja, bár nem tudja irányítani, hogy mit csinál Brian, amikor elutazik az iskolába, otthon szigorúan fogja a 20 éves fiút. Este 10 óra után minden gyereknek vissza kell adnia a telefonját, a hetente pedig 5-7 órát játszhatnak. Pressmann ezzel azt szeretné elérni, hogy gyerekei ne a virtuális világban éljenek. Pressmann elmondása szerint a családi életük is sokkal jobb, mióta nem használnak készülékeket, színházba járnak, valamint rangsorolják San Francisco legjobb fagyizóit.

„Nincs példa arra, hogy hogyan kell kezelni ezt a világot” – mondta Pressman, a Medallia szoftvercég társtulajdonosa és elnöke.

Tech-óriások is így csinálták

Bár túlságosan óvatosnak tűnhetnek a techguruk, valójában korábbi és jelenlegi techóriások is hasonlóan jártak el, így például Bill Gates, Steve Jobs vagy Tim Cook.

2007-ben Gates, a Microsoft korábbi ügyvezető igazgatója addig nem vett saját telefont lányának, amíg az be nem töltötte a 14. életévét. Ma az átlagos amerikai gyerek első telefonját 10 éves kora körül kapja.

Steve Jobs-ról, az Apple vezérigazgatójára egy New York Times interjúból derült ki, hogy megtiltotta gyerekeinek, hogy használják az újonnan kiadott iPad-eket. De még Tim Cook, az Apple jelenlegi elnök-vezérigazgatója is azt nyilatkozta, hogy nem hagyja, hogy unokaöccse regisztráljon az online közösségi oldalakra.

Szabó Bettina
*
Ami igaz, az igaz. Tudom, hogy ismert emberek nem szerepelnek a közösségi oldalakon. Okkal. Van aki azt vallja, hogy nincs szüksége ilyesfajta "reklámra", de van éppen olyan, aki ott azért regisztrált, hogy forogjon a neve, az elérhetősége és a munkája, hogy éppen most mit vagy min dolgozik, hol érhető el stb. Van aki a gyerekeit félti, nem mondom, hogy nem okkal. Van aki mindent megoszt, eszetlenül, még azt is, hogy a gyereke melyik iskolába jár. Sőt tele pakolja a gyereke fotóival az oldalakat. Ezt én soha nem tenném. Az is igaz, hogy a net eléggé veszélyes dolog, ha nem vigyázunk, könnyen "felzabálhatja" a gyerekeink idejét, sőt az életét is, mert ott töltené a szabad idejét és nem a téli hógolyózással, korcsolyázással, bandázással. A net becsapós, mert azt hiszed, hogy sokan vannak veled és körülötted, pedig piszok magányos vagy akkor, ha azok, akikkel körülveszed magad nem igazi, de net ismerősök, akiket barátoknak nem nevezném. Barát az, aki valóban barát és képtelen vagyok úgy napot zárni, hogy el ne köszönnék Tőle, képtelen vagyok arra, ha jó, vagy rossz történik velem, személyesen csak vele meg ne osszam. Aztán vagy kedves és jó szót, vagy kiérdemelten a letolást kapom, de szeretettel, igaz barátsággal. Szerencsémre nekem van ilyen igaz barátom, aki nemcsak net, de szívbéli. De valahol igazat kell adni azoknak a szülőknek, akik korlátozzák a gyerekeiknek a net használatát. Ugyanakkor muszáj megismerniök, fontos, hogy tudják használni, hiszen ma már szinte minden munkának ez az alapja.
 
Találtam egy fotót....
72vNTUpYJygpX2M0s.jpeg

A New York Times nemrég közölt részletes cikket az új típusú megfigyelőállamról, melyben a kínaiak számon vannak tartva aszerint, hogy mennyire megbízható polgárai az államnak. A modell az elmúlt években Kína északnyugati részén kezdett kialakulni, és elsősorban az ujgur lakosságot sújtja: a Kínai Kommunista Párt szemében mindig veszélyes szeparatista kisebbségként kezelt közösség tapasztalhatta meg elsőnek, milyen az, ha egy autoriter állam a legfejlettebb technológiát állítja az elnyomás szolgálatába.

A régióban mára minden autó GPS-jeladóval van felszerelve, az összes ujgur állampolgár DNS-mintáját begyűjtötte az állam, nincs mobiltelefon kormányzati kémprogram nélkül, az interneten a nem kormány által felügyelt kommunikációs csatornák elérhetetlenek, sőt, ha egy ujgur állampolgár vásárol egy konyhakést, személyes adatai a kés pengéjén lévő QR-kódba kerülnek. Akikkel pedig a hatalom szerint baj van, azok államilag kötelezően előírt "továbbképzésre" kell menjenek, ami egy átnevelő- és egy munkatábor elegyében történik.
*
Innen én is fejvesztve menekülnék. Remélem, bízom, mi nem kerülünk ilyen ellehetetlenített élethelyzetbe.:o
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,126
Üzenet
4,800,574
Tagok
615,666
Legújabb tagunk
RichardLok
Oldal tetejére