Vegye-vigye! Minden ingyen van!

Az európai mindennapok apróságai teljesen különböznek az USA-beliektől. Városokon belül is jelentősek az eltérések, például a számunkra megszokott ABC-knél és vegyesboltoknál. Hogy miért?


Az egyik legszembetűnőbb társadalmi különbség Washingtonban az, hogy ki mit engedhet meg magának étkezés terén. Otthoni fejjel szinte elképzelhetetlen, hogy itt a zöldség és gyümölcs, az egészséges táplálkozás a luxus. Így amikor arról kérdeznek, hogy mit lehet itt enni, és voltam-e már McDonaldsban, azt kell mondjam, hogy csak az ízlés, a pénztárca és a környék szabja meg a határokat.

Ahol én lakom, nem igazán találni klasszikus értelemben vett élelmiszer boltokat. Néhány drogériában lehet kapni alapvető élelmiszereket, kész salátákat, tekercseket, de nincs olyan, hogy elfogyott a vaj, leugrok a sarki kisboltba. Itt találhatóak azonban a város elegáns és jó nevű éttermeinek jelentős része. Nem véletlen, a kormányzati negyedhez való közelség miatt előszeretettel találkoznak itt a törvényhozók, de az elnök is megfordul bennük családjával időről időre.


img_7608.JPG


A „táplálék láncon” lefelé haladva, nagyon sok olyan kisebb beülős, vagy elvitelre szóló étterem lánc van, ami egészséges, jó minőségű ételt kínál. Ezek a közalkalmazottak és irodisták pénztárcájára van szabva, és valamelyest drágábbak, mint a hagyományos otthon is ismert gyorséttermek. A megfizethető minőség kategóriáját képviselik, és sok irodaház aljában megtalálhatóak. Van aztán egy hatalmas találmány, ami ötlet szintjén a személyes kedvencem.

Ebédidőben városszerte végig az utcák, parkok mentén, vagy tíz különböző típusú ételt kínáló „Food truck”-nak nevezett kisbusz áll, előttük kígyózó sorokkal.


Az egyik mexikói, a másik indiai, a harmadik marokkói kaját kínál elvitelre, a negyedik hamburgert, az ötödik fagylaltot és így tovább. Ámde most jön a trükk! A kisbuszokat a kis és közepes vállalkozásokért felelős állami szervezet támogatja, annak érdekében, hogy megfizethető áron jussanak meleg ételhez a középosztálybeliek. Egyszerűen azért, mert felismerték, hogy Washington egy nagyon drága város és ezt valahogy ellensúlyozni kell. Ahogyan a közalkalmazottak számára a munkába járást is elősegítik tömegközlekedési hozzájárulással, épp így az étkeztetés terén is kompenzálni kellett azt, hogy a fővárosban drágább az élet, mint vidéken. A kisbuszok pedig maguk is munkahelyeket teremtenek, és sikeres kis és középvállalkozások. Eleinte természetesen nem örültek az éttermek a versenynek, mára azonban szerves részei a városképnek a kisbuszok, délután pedig, ahogy jöttek, úgy válnak köddé.

img_7606.JPG


Kipróbáltam az egyik indiai kisbusz csicseriborsóját, hát, nem spóroltak a fűszerekkel, egyáltalán nem nevezném gyorskajának, sőt. Olyan volt, amilyennek lennie kell. Megkönnyeztem annyira csípős volt! A kulináris élményen túl azonban, ami szintén hozzájárul a népszerűségükhöz, hogy az ismert gyorséttermi láncokat bizonyos szinten lenézik. Sok van belőlük, de Washingtonban, ahol alapvetően fontos az egészséges életmód, inkább a kevéssé szerencsések étele.

Míg Magyarországon mai napig van „presztízsértéke” a gyorséttermeknek, itt ez az utóbbi évtizedben abszolút elveszett, akármennyire is próbálják egészségesebbé tenni a kínálatukat.

A környezetvédelmi szempontok (iszonyatosan sok szemetet termel a csomagolás) erősen megtépázták a hírnevüket az itteni nagyon is tudatos fogyasztók körében. Természetesen dupla felkiáltó jellel kell megjegyeznem, hogy ezek a saját személyes benyomásaim, és környékről környékre változik, hogy ki mit engedhet meg magának, illetve mit tart fontosnak. Ha valaki mindennap pizzát, vagy hamburgert szeretne enni, az is lehetséges.
Nem lehet azonban minden nap készételt fogyasztani, vagy étterembe menni. Ha nincs bolt, akkor hogy oldják meg a vásárlást? Számomra eleinte ez okozta a legnagyobb fejtörést. Sehol egy élelmiszerüzlet? Hogyan csinálják? Beülnek az autóba és kimennek a városból?

Aztán egy beszédes szomszéd jóvoltából megtudtam, hogy javarészt az internetről, házhozszállítással szerzik be a friss hozzávalókat.


Emberi kapcsolatok szintjén nem túl közvetlen, de kétségkívül praktikus. Ha pedig klasszikus „kisvárosi” hangulatra vágyunk, hetente egyszer biztosan találunk a környéken termelői piacot (Farmers market), ahol hozzá lehet jutni friss gyümölcshöz és zöldséghez, némiképp borsos árakon. Mégis, az egyik ilyen piacon, az eladó például gondolkodás nélkül tele pakolt egy nagy papírszatyrot salátával az arra járó mezítlábas, félmeztelen hajléktalan számára. A hétvégi piacon, pedig amikor véget ér a nap, az árusok gyakran már nem akarják hazavinni a romlandó árut. Ilyenkor hirtelen minden ingyenessé válik! Az egyébként annyira nehezen fellelhető portéka egy csapásra szabadon hozzáférhető lesz.

Az eladó egyszer csak elkiáltja magát: „Emberek! Haza akarok menni, minden ingyen van!


Vegyen egy zacskót, szedje tele! Ha nem talál zacskót, vigyen egy rekesszel!” A maradék, pedig pillanatok alatt eltűnik, és vele együtt egy csapásra a társadalmi különbségek is. Hiába, ez Amerika. Itt bármi lehetséges.

Washington Poszt: Lakatos Júlia
food market.jpg
 
Hiába, ez Amerika. Itt bármi lehetséges.

Ezt most nem igazán értem. A cikk írója Wahingtonbéli tapasztalatait általánosítja Amerikára? Vagy valóban ez lenne az "Amerikai álom" hogy közétkeztetésekkel kisbuszokkal látják el az ott élő embereket? Ez még viccnek is rossz. Hihetetlennek tartom, hogy nincsenek élelmiszerüzletek. Talán az ünnepi ételeiket is bódéból veszik, és teszik a családjuk elé? Este 10-kor megéhezem, és ki kell mennem az utcára étterem, vagy büfékocsit keresgélni? Heti egyszer van a városban termelői piac? Na Neeee:rohog:
 
Szervusztok ,
Magam csak csatlakozni tudok Trefa irásához , meg aztán most ez hogyan is van nem értem?! Kitört New Yorkban a szocializmus ? àllami támogatás a mozgó konyhának mert az ugynevezett "közép osztály" nem tudja megfizetni az árakat ?? Igaz láttam magam is itt Németországban , hogy jól öltözött hölgyek-úrak jártak az Adóhivatalból a szegények konyhájára mert az ingyen volt :rolleyes2:. Komolyan nem értem a cikk iróját vagy életében elöször volt piacon ? Az majdnem mindenhol igy müködik , zárás elött minden ami nem tartható el eldobandó . Igy inkább elajándékozzák az arra reá szoruloknak minntsem eldobják a kukába . Franciaországba pénzbüntettésel "juttalmazák" az olyan kereskedöket akik herdálják az élelmiszert . Németországban most kezdödik ez az Imbiszes kocsikázás , eddig megvolt tiltva a higéniai elöirások miatt . Igaz inkább ezt nagyvárosokban lehet megcsinálni , falun legfeljebb a Fagylaltos jár csak na meg a " mozgó bolt " mint a Skandináv országokban .
 
Van minden a boseg halmaza. Ahol a holgy jart a kormanyzati negyedbe nincs se bode se uzlet.
Nagy mallok vannak elelmiszer uzletek sokasaga, de ha valakinek nincs kocsija az bizony sokat utazhat vagy kerekparozhat egyik malltol a masikba. Piac is van de nem annyi mint otthon mert minden elelmiszer arulo helyen arulnak mindenfele zoldseget gyumolcsot.
A tavolsagok amik leptekben europai szemmel felfoghatatlan meg valaki meg nem gyozodik rola , a sajat szemevel. A Hosok teret , vagy a Varba setalva egy ora alatt korbemesz ,de itt ez orakig tartana. MInden ilyen hires epulethez hatalmas kertek park nagysagu teruletek vannak.
A farmerok minden heten jonnek es aruljak a sajat termelesuket gyumolcsot zoldseget mondvan hajnalba szedtek igazi organic ,es valahogy az ize mas mint a nagyuzemi zoldsegnek, es nem utolsosorban a piaci hangulat a beszelgetesek kozben es szivesen vasarolnak toluk hogy segitsek oket meg ha joval dragabbak mint a nagy uzletek.

A zoldseges is este osszeszedi a mar nem friss gyumolcsot kosarba teszi es minimalis arert centekert ad egy teljes kosarat. Ez nem rohadt aru nem folyik a gyumolcs hanem van rajta hiba, egesz nap kint volt fonyadt lett stb.
Sokan eszik es otthon feldolgozzak gyomolcslet keszitenek belole es sokkal olcsobban jonnek ki.
HA ez a kosarak nem fogyneak nem veszi meg senki akkor kiteszik es elvihetik teljesen ingyenesen de ez mar bizony nagyon megviselt aru.
A farmerok annyit hoznak amit gondoljak eltudnak adni, ha marad valamennyi azt mar nem eri meg visszacipeli,megint torodik az aru es mire haza er vele mar tenyleg nem sok mindenre lehetne hasznalni. PL felhoz 10 nagy kosar krumplit es marad 5 vagy 10 kg azzal nem fog mar bibelodni ,mert ez belefer a kaloba ha a tobbit eladta.
Minden tarsadalmi retegbol vasarolnak naluk es mindenki megtudja engedni maganak mert pl 2,5kg burgonya 2-4 dollar kozott mozog az ara nalunk, usaba minden olcsobb.
 
Utoljára módosítva:
Szervusz Melitta ,
tudod engem a Hölgy csodálkozása lett csak meg !! Igaz én nem voltam még amerikában , de annyit már tudok , hogy egy mondjuk jó rántott szeletért ugy 2-250 km-t is elautoznak az emberek . Nem is tudom hogy a Magyar Parlament melett vagy Berlinben hol van mindjárt egy élemiszer bolt . Na kérlek ezek a meglepöek nekem tudatlanak . Mert ha én , mert csak magamból tudok kiindulni a két fa és három tánc iskolámmal de az kérlek még a Gullner féle volt ! Annyit már megtudakoltam magamnak , hogy ha Franciaországba megyek akkor fura modon út dijat kell fizetnem , Irországban erösebbb alkoholt csak az arra kijelölt helyen vásárolhatok . Tehát engem csak az a tény lepet meg , hogy jéééééééé . nem az hogy nagy távolságok vannak ez már megbocsájts gondolom manapság közismert . Igaz egy újszüllötnek minden vicc új , dehiszen magad is megerösited az én mondásomat , hogy maradékkal nem bibelödnek .
 
Bár én nem Melitta vagyok, azért
Szervusz Gyulám!
Szervusz Melitta ,
tudod engem a Hölgy csodálkozása lett csak meg !! Igaz én nem voltam még amerikában , de annyit már tudok , hogy egy mondjuk jó rántott szeletért ugy 2-250 km-t is elautoznak az emberek .
No igen. Elhangzott, hogy “amerikai” léptékkel. (Mondjuk van még pár ilyen ország, akár pl. az oroszok is, ahol a szomszéd háza 300 km-re van tőlünk…)
Nem is tudom hogy a Magyar Parlament melett vagy Berlinben hol van mindjárt egy élemiszer bolt .
a magyar parlamenttől 1 metró megállónyira vannak nagyobb élelmiszer üzletek vagy sétálva kb. 800 m-re, de ez ugye nem “amerikai lépték”. A gond inkább az, hogy egy kisebb településhez képest mekkora távolságra vannak bevásárló központok.
Na kérlek ezek a meglepöek nekem tudatlanak . Mert ha én , mert csak magamból tudok kiindulni a két fa és három tánc iskolámmal de az kérlek még a Gullner féle volt ! Annyit már megtudakoltam magamnak , hogy ha Franciaországba megyek akkor fura modon út dijat kell fizetnem ,
Fura módon nálunk is:)
Irországban erösebbb alkoholt csak az arra kijelölt helyen vásárolhatok .
Fura módon nálunk is:) Sőt cigit meg csak a “szexboltban” (legalábis a turisták ezt hiszik a 18-as tábla miatt)
Tehát engem csak az a tény lepet meg , hogy jéééééééé . nem az hogy nagy távolságok vannak ez már megbocsájts gondolom manapság közismert . Igaz egy újszüllötnek minden vicc új , dehiszen magad is megerösited az én mondásomat , hogy maradékkal nem bibelödnek .
Magában a cikkben egyébként tényleg semmi meglepő, mert az “ingyen vihető” még mindig olcsóbb a farmernek, mint visszaszállítani és valamit kezdeni vele (cefrét ugye nem készíthet belőle, az állatoknak esetleg takarmányként, de az biztos van elég, ha állatokkal is foglalkozik. Meg aztán 1-2 kosárnyi…)
Azaz a vége talán kissé meglepő a burgonya árával kapcsolatban (annyi kb, mint nálunk, viszont az átlag vagy minimálbér…)
 
Utoljára módosítva:
"A maradék, pedig pillanatok alatt eltűnik, és vele együtt egy csapásra a társadalmi különbségek is"
Nem hiszem, hogy az emberek között a társadalmi különbség egy zacskó krumpli lenne.

"A környezetvédelmi szempontok (iszonyatosan sok szemetet termel a csomagolás) erősen megtépázták a hírnevüket az itteni nagyon is tudatos fogyasztók körében."
Haha. Ebből is látszik, hogy a buta "tudatos fogyasztó" mennyire megtéveszthető. Pont az USA az, ahol tényleg nagyon sokan nem alapanyagból főznek, hanem kész vagy közel kész ételeket vásárolnak a boltban, főleg a nagyvárosokban. Ezeknek a csomagolása nem kevesebb, mint a gyorséttermi kajáknak. Érdekesség, láttam egyszer egy reality showt valamelyik ismeretterjesztő csatornán, ahol egy átlagos amerikai családnak az volt a kihívás, hogy alapanyagokból kell főzni. Mindent megvehettek a boltba, de mondjuk nyers csirkét, zöldséget használhattak csak. Az első néhány hétben még fogyásnak is indult a család és nem tudták elképzelni, hogy hogyan van egyes embereknek idejük ilyesmire. Még akkor is megdöbbentő volt, ha a reality show azért nem teljesen reality

Egyébként Magyarországon ezzel szemben nagyon fura logika működik. Mivel az emberek beálltak arra, hogy kivárják az utolsó pillanatot, mert akkor olcsóbb lesz, ezért egyes kereskedők meg beálltak arra, hogy azért sem adják olcsóbban. Ezért van az, hogy pl. karácsony előtt az utolsó pillanatban is a legtöbb kereskedő ugyanannyiért adja a fenyőfát, mert ezzel 1-2 év alatt ki lehetett lőni azt, hogy kijátszották a vevők.

No meg meg kell nézni, hogy mi van itt, amikor valamit ingyen osztanak. Instant tömegverekedés. Azt hiszem az efféle jótékonysághoz kulturálisan is fel kell nőni.
 
Utoljára módosítva:
Van minden a boseg halmaza. Ahol a holgy jart a kormanyzati negyedbe nincs se bode se uzlet.
Nagy mallok vannak elelmiszer uzletek sokasaga, de ha valakinek nincs kocsija az bizony sokat utazhat vagy kerekparozhat egyik malltol a masikba. Piac is van de nem annyi mint otthon mert minden elelmiszer arulo helyen arulnak mindenfele zoldseget gyumolcsot.

Így azért már mindjárt más. :) Azért odabiggyeszthette volna a hölgy hogy az ipari, üzleti, vagy jelen esetben kormányzati negyedről van szó. Nálunk sincs az ipari negyedekben sarki fűszeres, se a közelben egy megveszekedett bolt. Ez nálunk is a száz számra épült ipari negyedeknél a külföldi befektetők üzletpolitikája, hogy a dolgozó a munkájával törődjön, és ne munkaidőben vásárolgasson. Ebben nincs is semmi meglepő. A fenti cikket olvasva azonban erre semmilyen utalás nem volt, hogy kifejezetten ezekben a negyedekben nincsenek boltok. ;)
 
B
Nekem ez az írás durván hangzik, ez számomra az elképesztő dolgok kategóriája. Én el nem tudnám képzelni, hogy ne olyan világban éljek, ahol lépten-nyomon talál az ember amit akar: zöldség-gyümölcsbolt, húsbolt, tej, vaj, pékáru, alap, félkész és kész élelmiszerek, amit csak akarok és amennyit csak akarok. Hiányozna, hogy akkor megyek ki a piacra amikor akarok és közvetlenül a termelőtől is megvehetek bármit, amire szükségem van. S akkor még nem is beszéltem arról, amit magam termelek meg hobbiból, az egészséges levegő és mozgás összekapcsolásával a kertben. Pocsék lenne egy olyan világban, ahol mindez nem lehetséges.
 
Szervusz Flamingo ,
nagyon jól szét cincáltad irásom , de nem baj lassan nálatok ezt is megszokom . De azért még utoljára a dologhoz . Gondolom a Kedves Hölgy ha esetleg ott egy vagy két megállott valamilyen közlekedési jármüvel menne akkkor talán láthatna üzletett Nem ???Igen nálunk is jó pár éve fizetni kell az autópálya használatért , de ezt is a Franciaktól vettük át nem ??? De ugylátszik nem jó érvekkel jöttem . Igaz akkor megprobálok érhetöen irni mert valószinüleg a hasonloságot már nem ismeritek !! Akkor megprobálok Magyarul fogalmazni , ugy mit a 2 faiskolásoknak meg 3 tánciskolásoknak talán igy érthetöbb lesz mondani valom . Tehát ha én szerencsétlen elmegyek mint senkiházi egy idegen országba akkor álnokul elolvasok egy ha más nincsen útleirást mondjuk Amerikáról , de leginkább Washingtonról hogy legalább fogalmam legyen hogy hová is kerültem . Jó mondjuk nem kell a Nök lapjából a szabásmintát kivenni és város térképe gyanánt használni . Mert ugye csodálkozik , hogyan is csinálják a bevásárlást ? Mint az városi gyerek aki elöször lát Libát , jééé´egy Hattyú . Az igaz se Amerika sem pediglen Oroszország , de Argentiniát sem tudjuk a mi 93 ezer valahány négyzet kilométernyi Hazánhoz hasonlitani . Ennyit talán még az én lökött agyamba is belefér . Fura egy dolog az tutti, mert kikéne irni , hogy hozzászólások nem kivánatosak , csak dicséretek:)
 
Utoljára módosítva:
Ülök a bicajomra és irány a piac. Organikus borsólevest, lecsót és epret/málnát kap a család és egy szép csokor virágot az asztalra. Mind-mind hazai őstermelőtől, akikhez évek óta vásárolni járok. 14 óra után sokkal olcsóbban adnak mindent, hogy ne kelljen hazavinni, de én akkor már nem érek rá kimenni, mert dolgozom.
 
Szervusz Flamingo ,
nagyon jól szét cincáltad irásom , de nem baj lassan nálatok ezt is megszokom .
Szét kell szedni Gyulám, különben honnét tudnád, hogy a beírásod melyik részére vonatkoznak az adott mondataim :)
De azért még utoljára a dologhoz . Gondolom a Kedves Hölgy ha esetleg ott egy vagy két megállott valamilyen közlekedési jármüvel menne akkkor talán láthatna üzletett Nem ???Igen nálunk is jó pár éve fizetni kell az autópálya használatért , de ezt is a Franciaktól vettük át nem ??? De ugylátszik nem jó érvekkel jöttem .
Jó érvekkel jöttél, csak egy picit megkritzáltam.
Amúgy attól tartok, hogy a “kedves hölgy” - mivel csupán egy hetet töltött az USA fővárosában (ez az obamás linken található blogból azonnal kiderül) - nem tudott kocsit bérelni, mert vagy nem volt jogsija vagy más okból kifolyólag nem tehette meg. Bár az tény, hogy “ámerikában” kocsi nélkül halott vagy.
Igaz akkor megprobálok érhetöen irni mert valószinüleg a hasonloságot már nem ismeritek !! Akkor megprobálok Magyarul fogalmazni , ugy mit a 2 faiskolásoknak meg 3 tánciskolásoknak talán igy érthetöbb lesz mondani valom
Nyugalom, értjük így is. : De olyan jó téged (is) froclizni :D
. Tehát ha én szerencsétlen elmegyek mint senkiházi egy idegen országba akkor álnokul elolvasok egy ha más nincsen útleirást mondjuk Amerikáról , de leginkább Washingtonról hogy legalább fogalmam legyen hogy hová is kerültem .
Mondjuk azt én sem tudtam az írásból kideríteni, hogy milyen céllal ment oda- na jó, azért ki lehet deríteni- a Bipartisan Policy Centerben (BPC) dolgozott vendégelemzőként, de ez kb annyira homály mint másnak a CNC marós kifejezés.
Mivel az USA-ban hosszabb időt töltött (ebből Washingtonban 1 hetet), feltehetőleg tájékozódott a kinti kultúra mibenlétéről. Csak az érdeklődést ilyen sorokkal lehet felkelteni egy-egy beírás iránt. A média világa már ilyen…
Jó mondjuk nem kell a Nök lapjából a szabásmintát kivenni és város térképe gyanánt használni . Mert ugye csodálkozik , hogyan is csinálják a bevásárlást ? Mint az városi gyerek aki elöször lát Libát , jééé´egy Hattyú . Az igaz se Amerika sem pediglen Oroszország , de Argentiniát sem tudjuk a mi 93 ezer valahány négyzet kilométernyi Hazánhoz hasonlitani . Ennyit talán még az én lökött agyamba is belefér . Fura egy dolog az tutti, mert kikéne irni , hogy hozzászólások nem kivánatosak , csak dicséretek:)
A hozzászólások pedig kívánatosak, tőled meg főként és kötelezően a :rohog::rohog::rohog:- használatával.
 
Nem tudom DC melyik reszen jart a szerzo, mi a Malltol setatavolsagra laktunk egy hetig, es bar nem emlekszem, milyen elelmiszerboltba jartunk, nem lehetett tulsagosan korulmenyes...
Ugyuhogy be is irtam a google maps-ba hogy "grocery store", es hat elegge surun szeplos lett a fovaros :)

Ettol meg ilyen jelenseg valoban letezik (ha nem is ott), neve is van, "food desert": https://en.wikipedia.org/wiki/Food_desert
 
Magyarországon is elérhető már az élelmiszer rendelés az interneten, de sajnos csak a nagyobb városokban. Én már alig várom, hogy országos lefedettség legyen ezen a területen, mert az internetes rendelésnél sokkal könnyebb követni a költségeket, arról nem is beszélve, hogy gyorsabb, nem kell cipekedni és pénzt költeni az utazásra.
 
Sziasztok,
Azt mindenki tudja, hogy Amerika más világ. Aki még nem járt ott, annak sokkolóak a különbségek, pl. a magyar viszonyokhoz képest. Egy felpörgő gazdaság - mese nincs - átalakítja a társadalmi viszonyokat. Úgy látszik a "dübörgő gazdaság" erre még nem képes... További szép napot mindenkinek! :cool:
 

Hírdetőink

kmtv.ca

kmtv.ca

Friss profil üzenetek

Hi! Does anyone here have the easy deutsch books by Jan richter in English?
hanna322 wrote on pöttyösdoboz's profile.
Szia! Érdeklődni szeretnék, hogy az Okosodj mozogva DVD anyagát el tudnád-e küldeni? Sajnos a data linkek már nem működnek. Nagyon köszönöm előre is a segítségedet! Üdv.: hanna322
katuskatus wrote on adabigel's profile.
Szia kedves Abigél! Neked sikerült letölteni Az egészség piramisa c. könyvet? Ha igen, elküldenéd nekem? Szép napot kívánok!
ametiszt99 wrote on boyocska's profile.
Szia,nem tudom,hogy megoldódott e a Bauer Barbara könyvvel kapcsolatban a problémád,de feltettem a könyvet ide:
Ne haragudj,de nem vettem észre hamarabb az üzenetedet:):)
ametiszt
Vasas István wrote on kukta's profile.
Kedves Árpád !

Nagyon boldog névnapot kívánok !

Áldott , boldog Húsvéti Ünnepet is kívánok !

Jó egészséget kívánva üdvözöl v.pisti .

Statisztikák

Témák
38,118
Üzenet
4,799,280
Tagok
615,596
Legújabb tagunk
Herceg Pálné
Oldal tetejére