Ősrobbanás - elméletek, feltételezések...

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
@prominor :

Üdv neked is!

Hm, igazából ameddig eddig elolvastam úgy vettem ki, hogy jó érveket hoztak fel a tieid ellen, illetve helyes logikával támasztották alá a véleményüket. Viszont a cáfolatodat nem olvastam. Illetve nem találtam. (ez v.hol a 96-97. oldalnál volt).
Úgyhogy felfüggeszthetjük a témát, mert max idővel én is csak azt tudnám leírni amit ők.

Viszont ha ennyire olvasott vagy a témában akkor valószínűleg tájékozottabb is mint én. Ebből adódóan lenne pár kérdésem amikre nem tudom a választ és nem is találtam a neten (se korábban a könyvekben). Nem konkrétan a témához kapcsolódnak (inkább kicsit kvantumfizika szagú a dolog). De kíváncsi lennék a Te válaszaidra, hátha már valahol olvastad a választ rá. Szóval ha nem probléma feltennék egy-két ilyen kérdést, hátha új megvilágításban tudod nekem hozni a dolgot.

Üdv.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany:

Végre! Igen valami ilyesmi vitára számítottam. Köszönöm!

Szívesen, bár olyan nagyon mélyen nem akarok belemenni a témába, mert nem is tudnék.
Azzal persze nem értek egyet, hogy keveset tudunk. Mihez képest...
Jelenlegi tudásunkhoz képest alig 200 éve még sehol nem voltunk. Ahhoz képest igencsak sokat tudunk.

Ahhoz képest többet tudunk, én a világegyetem egészének ismeretéhez képest mondtam, hogy keveset tudunk.

"Ráadásul amennyit én erről tudok ezekről a részecskékről, ahogy előbukkannak, ugyanúgy el is tűnek a "semmibe"."

Igen ez így van. Ettől még a jelenség létezik. Ami azért elég hihetetlen dolgokra utal. Nem gondolod?

Igen, valóban nagyon érdekes jelenség. Mégsem hiszem, hogy a részecskék a semmiből állnának elő. Ha azt mondod, energiából sűrűsödnek össze, vagy valamilyen láthatatlan módból bukkannak elő (ez persze csak fantázia) még mindig inkább elhiszem, mint azt, hogy a semmiből.

Azt tisztázzuk, hogy ősrobbanás alatt a folyamat indulását értem. Mint írtam is nem biztos, hogy szó szerinti robbanás történt.

Igen, én is azt értem, és szerintem nem robbanás történt.

Felőlem Isten is lehetett volna. Komolyan. A lényeg az ami utána történt.

Persze, az is lényeges, de ha felállítunk egy elméletet, mint pl. az ősrobbanás, akkor nem kerülhetjük meg az egésznek a kiindulópontját, mint ahogy az evolúció-elméletnél sem söpörhetjük félre az élet keletkezését azzal, hogy ez már nem érdekes, az a fontos, ami utána történt. Ha elképzelésünk sincs rá, mi és hogyan váltotta ki az ősrobbanást, akkor az egész elmélet csak egy légvár. Szerintem. Pláne, hogy olyasmire építjük, aminek a megtörténése a fizika törvényei szerint lehetetlen.

Maradjunk a robbantásos példánál. :) Ha te a kezedbe fogsz egy atombombát és megnyomod rajta a detonátor gombját, majd a bomba felrobban. Akkor utána te milyen befolyással leszel a robbanás utáni dolgokra? Nyilvánvalóan semmilyen.

Nyilvánvalóan semmilyen bár azért előre tisztában lehetek vele, mi fog történni. De nem az a lényeg, utána milyen hatással vagyok rá, hanem hogy hogyan hoztam létre a robbanást. A bombát, a detonátort, és egyebeket. Ez hogyne lenne lényeges?

Na, elolvastam a cikket amit linkeltél. De igazából nem ugyanarról beszéltünk. A cikk az ősrobbanást próbálja cáfolni. Illetve nem is maga a cikk, hanem azok a tudósok akikről a cikk ír. Sőt ahogy az a végén kiderül nem magát az ősrobbanást cáfolja meg, hanem csupán azt, hogy az mégse úgy történt ahogy addig gondolták. De azt azóta se mondták ki, hogy az ősrobbanás hülyeség. Pedig ahogy olvasom a felfedezés 1998-as.

Egy dogmává kövesedett elméletről nagyon nehezen mondják ki, hogy hülyeség. A cikk nem tagadja kerek-perec az ősrobbanást, de azzal, hogy megállapították, hogy gyakorlatilag nem mehetett végbe úgy, ahogy gondolták, azzal végül is azt mondják ki, hogy nem robbanás volt.

Viszont amire én utaltam az az a folyamat ami az ősrobbanás óta elindult. Az, hogy robbanás szerűen(!) tágulásnak indult a tér és az anyag. Majd az anyag helyenként összesűrűsödött. Bizonyos pontokon olyan sűrű lett, hogy a hatalmas súrlódástól felforrósodott. És mikor elérte a kritikus hőmérsékletet beindult a magfúzió. Így alakultak ki az első csillagok. Amik aztán mégtöbb anyagot fogadtak magukba a többi anyag pedig a csillag által meggörbített térben pályára állt és szintén a gravitáció hatására belőlük alakultak ki a bolygók. Az már csak az anyagtól függött, hogy gázóriások lesznek, mint a Jupiter vagy szilárd bolygók, mint a Föld. Aztán később ezekből alakultak ki a galaxiskezdemények. Mígnem egyik csillag ami megfelelő méretű volt fekete lyukká omlott össze. A szupermasszív fekete lyuk pedig gravitációjának köszönhetően "maga köré" gyűjtötte a környező csillagokat, gázt, port stb. És szépen így kialakult egy galaxis. Ehhez még hozzájön az a sokféle anyag amit a csillagokban végbemenő fúziónak köszönhetünk... Meg az ősleves kísérletek amiről te is írtál. Plusz pár milliárd év és itt is vagyunk. :) Igazából meguntam a gépelést és még sok válaszolni való van hátra. De a lényeget már biztosan érted, hogy mire is akartam utalni.

A galaxisok, csillagok és bolygók kialakulásával kapcsolatban biztos sok mindenben igazad van. Biztos sok elmélet helyes, főleg, amik megfigyelésen alapulnak. De amik feltételezéseken, ott lenne egy-két ellenvetésem.

Ugyanmár, hogy lenne rend? :)

Azt hiszem, definiálnunk kellene a rend fogalmát, nehogy elbeszéljünk egymás mellett. :)

Rend akkor volt mikor az univerzum teljes anyaga elfért egy gombostű hegyén.

Ha... Ha elfért valaha egy gombostű hegyén. :)

Akkor volt rend. Viszont azóta minden tágul, minden szóródik szét. Határozottan halad a rendezetlenség felé. Mint mondtam lehet, hogy helyenként csökkenni látszik az entrópia de az univerzum szintjén igen is nő (nézd csak meg mi lesz a csillagunkból ha vörös óriás lesz és után...).

Én nem nevezném rendezetlenségnek, ha egy csillag vörös óriás lesz. Szerintem a galaxisok és a bolygórendszerek egyáltalán nem úgy viselkednek, mint akik egy robbanás következtében repültek szét. Inkább úgy, mint egy óra, vagy más szerkezet belseje. Minden rendszer egy nagyobb rendszer része, az atomoktól a galaxisokig.
Mellesleg... ha kezdetben rend volt szerinted: honnan származott a rend? Ki hozta létre?

Egyébként azért tudjuk kiszámítani a szondák pályáját mert a világunk konkrét szabályokra épül. Olyan szabályokra amik univerzálisak. Mindenhol érvényesek

Akkor meg miért beszélünk rendezetlenségről? Ahol konkrét szabályok uralkodnak, ott rend van.

Igen ez így van. De ha megfigyeled az univerzum jelenleg is a "szétszállás" állapotában van. Továbbra is gyorsulva tágul. Nincs jele a lassulásnak.

És ez szerinted egy szétrobbantott dologra jellemző? Hogy gyorsulva száll szét?

Köszönöm a cikket, erről még tényleg nem olvastam. De ahogy olvasom igazából ez sem mond ellent az ősrobbanásnak.
Idézem: "Az Ősrobbanás elmélete szerint azonban minden, még maga a téridő is ekkor keletkezett, így kérdés, hogy az Univerzum forgástengelye (az össz impulzusnyomaték iránya) mihez képest áll úgy, ahogy. Longo szerint a legkézenfekvőbb magyarázat az, hogy a mi Világegyetemünk egy nagyobb térbe van beágyazva, amihez képest már beszélhetünk a kitüntetett irányról. Mivel a saját Univerzumunkból nem lát(hat)unk ki, ezért a Világegyetem galaxisok forgásából összeadódó össz impulzusnyomatéka - ha valóban létezik - Longo szerint bizonyíthatná is ezt az elképzelést."

Én arra idéztem a cikket, hogy a világegyetem forog. Hogy ki mire következtet ebből, az más kérdés. Én arra, hogy egy robbanás nem hoz létre saját tengelye körül forgó törmeléket.

"Mellesleg miért kellene hinni Hawkingnak? Ő nem tévedhet?"

De, mindenki tévedhet. De azt hiszem nem bunkóság azt mondani, hogy hármónk közül ő még mindig sokkal kompetensebb a témában. Plusz nem véletlenül van akkora hírneve, mint amekkora. Azért az elmúlt évtizedekben letett valamit az asztalra.

Nem bunkóság azt mondani, nálam biztosan többet tud a csillagászatról, és én el is ismerem a munkásságát, de itt most elméletekről beszélünk. Abban pedig, hogy mi történt x ezer vagy x millió évvel ezelőtt, Hawking éppúgy nem lehet biztos, mint mi. Ő is feltételez. És a feltételezések lehetnek tévesek.

Egyébként mire akarsz kilyukadni? Arra, hogy Isten indította el a világegyetem keletkezését (amit ősrobbanásnak neveztük)?

Nem, most konkrétan nem erre akartam kilyukadni, valójában nem akarok kilyukadni sehova, egyszerűen csak annak a véleményemnek adok itt teret, ha szabad, hogy az általam összegyűjtött csekély információ alapján a világegyetem nem keletkezhetett robbanás útján.
Hogy az egész valaha egy tűhegynyi kis pontban volt, hát ezt nem tudom, engem azért a világegyetem tágulása még nem győz meg erről. De ha úgy lett volna, akkor sem hiszem, hogy robbanás történt.

És akkor mivan? Ez mit befolyásolna konkrétan? Vagy szerinted mi volt helyette? Csak kíváncsiság.

Nem tudom, mi volt helyette. Csak azt tudom, hogy az ősrobbanás elmélete nem lehet igaz. Mert semmiből nem lesz anyag. Jó, legyen neked a hited szerint, legyen a szubatomi részecske semmiből, de hol van az még a világegyetem össz-anyagához képest? A világegyetemben irtózatos energiák működnek, de energia sem lesz semmiből, és nem keletkezik magától sem. Az anyag és az energia nem hozza létre önmagát.
A világegyetemben található mérhetetlen információ-mennyiség sem keletkezhetett a semmiből.
A semmi nem robban fel.
Robbanás nem jön létre magától, külső energiabevitel nélkül. Enélkül semmilyen tárgy nem jön mozgásba. Még egy tűhegynyi szingularitás sem.
Ésatöbbi ésatöbbi... Szólj, ha ezek közül valami mégis lehetséges a fizikai vagy bármilyen természettudományos törvények alapján. Ha meg nem lehetséges, miért tanítjuk az ősrobbanást?

Mert a "mért kellene hinni Hawkingnak"ból következik, hogy miért kellene hinni akárkinek egyáltalán? És akkor mért kellene hinni bármit is? Mért hinnénk a hivatkozásként belinklet cikkeknek és könyveknek? Szal érted mire célzok, kell valami alap amiből kiindulhatunk.

Szerintem az alap ne csak Hawking legyen, hanem pl. a józan ész. Lehetőleg objektíve. Nézzük meg, mik a tények, mik a fizikai törvények, aztán gondókoggyunk. És főleg, vizsgáljuk meg a pro és kontra érveket. Engem egyelőre a kontrák győztek meg. Pl. ennek a jóembernek a gondolatmenete is tűnődésre késztetett. http://www.intergalaktika.hu/group/milkyway/forum/topic/show?id=1976138%3ATopic%3A30005

Szerintem az ősrobbanás éppolyan lepukkadt elmélet, mint az evolúció. De a paradigma váltás itt is nehézkes.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Találtam Hawkingtól egy érdekes idézetet:

"A tudomány egész története annak a fokozatos felismeréséből áll, hogy az események nem önkényes módon zajlanak, hanem bizonyos alapvető rendet tükröznek... léteznie kell valamilyen elvnek, amely alapján egyetlen kiindulási állapotot, egyetlen modellt választhatunk a világegyetem leírására. "

Tehát Hawking szerint is rend van. És úgy tűnik, az ősrobbanás elméletét nem tartja megfelelő modellnek a világegyetem leírására.
Ami nem csoda. Mivel ő számította ki ezt is: ha a tágulás sebessége a robbanás után 1 mp-cel 100 000 billliomod résszel lett volna kisebb, vissza kellett volna zuhannia. (100 km/ órához viszonyítva 1: 10milliomod milliméter/óra különbség, ami nagyon picike, pengevékony határ). Vagyis Hawking azt mondja, ha az nem telibe talált robbantási erő, akkor sose találkoznak a galaxisok, vagy ha kisebb, robbanás után az egész miskulancia visszaesik. :cool:
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany :

Huh, hát ez hosszú lesz. :) Elnézést, hogy nem úgy idézek ahogy te. Nekem így kényelmesebb. Azért próbálom így is átláthatóan csinálni.

Igazából ezek olyan kérdések, amikre a választ keressük, hogy szinte minden bekezdésről külön könyvet írt egy-egy fizikus vagy tudós. Mi pedig megpróbáljuk itt kibeszélni pár oldalban. Nem könnyű. :)
Egy másik fórumon egy az Eltén asztrofizikát végzett srác mondta nekem, hogy olvashatok akármennyi akármilyen könyvet a témában, de megérteni soha nem fogom ha nincs meg hozzá a megfelelő szintű matematikai tudásom! Oldalakon át vitáztam vele erről, mire rá kellett jönnöm, hogy igazad van. Hiába olvasok én el száz könyvet is a kvantumfizikáról, igazi világosság csak akkor gyullad az agyamban ha értem a hozzátartozó matematikai levezetést. Márpedig amikről beszélgetünk emögött nem szimpla egyetemi matematikáról van szó. Márpedig matekban nem vagyok jó. :) Nehezen értettem, de be kell ismerni, hogy egy adott jelenséget hiába tudunk megmagyarázni, hiába tudunk megtapasztalni /látni megmagyarázni és igazolni csak a matematika tudja. Főleg, hogy a kvantumfizikában olyan dolgok vannak, amiket elképzelni is lehetetlen.

"Ahhoz képest többet tudunk, én a világegyetem egészének ismeretéhez képest mondtam, hogy keveset tudunk."

Az egészét sohase fogjuk megismer. Gondolj csak bele, 100 milliárd csillag szorozva 100 milliárd galaxissal. És ez csak az, amit belátunk. És annak is egy olyan becslése, hogy vettek egy adott területrészt, ott megszámolták hány galaxis / csillag található és felszorozták a látómezővel. És vannak becslések melyek szerint az a 100 milliárd lehet, hogy 200-300 milliárd. Márpedig milliárd esetében az a 2-3-szoros szorzó brutális mennyiséget jelent.
Egy szerencsénk van, hogy a fizika törvényei univerzálisak. Érvényesek itt is, meg 3 galaxissal arrébb is. :)
De azért igyekszik az emberiség.

"Mégsem hiszem, hogy a részecskék a semmiből állnának elő."

Valószínűleg nem a semmiből. Csak egyelőre azt nem tudják kimutatni. A tapasztalatok alapján pedig úgy néz ki mintha a semmiből lenne. Az energia sem rossz ötlet. Ahogy húrelmélet kezd igazolódni (lásd Higgs bozon) úgy tűnik egyre biztosabbnak, hogy minden "dolog" legalapvetőbb építőköve a tiszta energia.

Próbálok több részletet egybevonni és úgy válaszolni. :)

"De nem az a lényeg, utána milyen hatással vagyok rá, hanem hogy hogyan hoztam létre a robbanást. A bombát, a detonátort, és egyebeket. Ez hogyne lenne lényeges?"

De mért lényeges hogy hoztad létre mikor most egyeztünk meg abban, hogy a továbbiakban nem vagy hatással a következményekre? De erre mindjárt kitérek részletesebben is.

"De amik feltételezéseken, ott lenne egy-két ellenvetésem."

Most hirtelen nem vágom milyen felvetésre gondolhatsz. Amit én mondtam pl csillagkeletkezések, azt konkrétan lefotózták a Hubble-el. Plusz a színképelemzéses mérésekből következtettek az adott csillagkezdemény / gázfelhő anyagaira. Ezekből is sok következtetést le lehet vonni.

"Azt hiszem, definiálnunk kellene a rend fogalmát, nehogy elbeszéljünk egymás mellett."

Okés. Az egésznek az alapja az entrópia. Ez az anyagi rendszerek rendezetlenségének úgymond a mértéke. A nulla entrópia a teljesen rendezett állapot. Igazából a legjobban a wikis szócikk tudná tisztázni amit korábban linkeltem. Nem érezném helyesnek ha kimásolnám. Mert itt jön képbe az amit korábban írtam. Hogy szükséges egyfajta matematikai látásmód. Mégiscsak becopy-zok egy kis részt. Bár szerintem ez nem válasz a kérdésedre.

"A fekete lyukak olyan szingularitások, amelyek elnyelik az anyagot úgy, hogy onnan még a fény sem tud kiszabadulni. Kezdetben úgy tűnt, hogy a fekete lyukak léte sérti azt az elfogadott elvet, miszerint a világegyetem entrópiája növekedik. Stephen Hawkingnak sikerült bebizonyítania, hogy ez korántsem igaz.
"A kilépő sugárzás pozitív energiáját a fekete lyukba áramló negatív energiájú részecskék árama egyenlíti ki. Einstein nevezetes egyenlete értelmében az energia arányos a tömeggel: E=mc˛ (ahol E az energia, m a tömeg, c pedig a fénysebesség). A beáramló negatív energia tehát csökkenti a fekete lyuk tömegét. A tömeg csökkenése következtében csökken az eseményhorizont területe. Az ebből eredő entrópiacsökkenést (a lyuk belsejében) bőven meghaladja a kibocsátott sugárzás okozta entrópianövekedés, úgyhogy szó sincs a második főtétel megsértéséről.
Minél kisebb a fekete lyuk tömege, annál magasabb a hőmérséklete. Ahogy tehát fogy a fekete lyuk tömege, egyre nő a hőmérséklete és részecskekibocsátása, azaz egyre gyorsabban veszíti tömegét. Nem teljesen tisztázott még, mi történik akkor, ha a fekete lyuk végül rettenetesen kicsivé válik. Legésszerűbbnek az a feltevés látszik, hogy hatalmas végső részecskekibocsátás közepette teljesen megsemmisül; a hatás több millió H-bomba egyidejű fölrobbantásával egyenértékű."

Tehát a lényeg, hogy a világegyetem entrópiája növekszik. Rendezettből a rendezettlen felé. Itt jön a képbe a vörös óriás példája. Adott egy csillag. Mondjuk olyan mint a mienk, de lehet más is. Adott egy bizonyos szintű rendezetlensége. Ahogy az atomok benne vannak, ahogy a fúzió szétvető ereje és a gravitáció "összenyomó" ereje egyensúlyban van. De ha a csillag kifogy a fűtőanyagából (vázlatosan ha minden hidrogén héliummá alakult) akkor felbomlik az egyensúly. Aztán ez az adott csillag tömegétől függően vagy vörös óriás lesz, vagy szupernovaként szétrobban vagy épp fekete lyuk lesz. Namármost a szupernóva robbanás során az anyag szétlökődik a világegyetemben. Tehát amíg volt egy hozzávetőlegesen rendezett állapot mint csillag, szupernóvaként ahhoz képest már eléggé rendezetlen lesz. Persze ez megint sarkított példa.
De pl a mezei csillag fényt / energiát sugároz magából. Ez is a rendezetlenséget növeli. Hiszen az az energia korábban benne volt a csillagban magában hidrogénként. Viszont miközben hélium lett belőle hatalmas enregiát adott le magából. Ezt látjuk fényként és érezzük hőként. Ez szintén a rendezetlenséget növeli.
Tehát a lényeg, hogy attól még, hogy vannak olyan események ahol az adott rendszer entrópiája csökken, összességében a csillagokat / galaxisokat nézve nő. Már csak a tágulásból adódóan is.

"Akkor meg miért beszélünk rendezetlenségről? Ahol konkrét szabályok uralkodnak, ott rend van."

Nem nincs. :) A rendezetlenségnek is megvannak a szabályai, a matematikai levezetése. (erre már tényleg a wiki oldala adhat csak konkrétabb választ)

"És ez szerinted egy szétrobbantott dologra jellemző? Hogy gyorsulva száll szét?"

Mért szerinted ha felrobbantasz egy gránátot a repeszei nem gyorsulva fognak fognak szétrepülni? Nyilván miután elvesztették a mozgási energiájukat a gravitáció és légellenállás hatására lassulni fognak. De egyébként már bizonyították, hogy az univerzum túl gyorsan és túl régóta tágul ahhoz, hogy ez még mindig az ősrobbanás eredménye legyen. Szóval igen igazad van. De attól még a szétrobbantott tárgyak a robbanást követően gyorsulnak mint az állat. :) Hiszen kezdetben ott van a kezedben a gránát. Mielőtt felrobbantod a repeszek sebessége nulla. Ha felrobban akkor pedig a repeszek akár több 10 méteres körben is szétszóródhatnak. Ehhez pedig fel kell gyorsulniuk egy sebességre a robbanás ereje által. (hacsak nem teleportálnak :) vicc)

"Én arra idéztem a cikket, hogy a világegyetem forog. Hogy ki mire következtet ebből, az más kérdés. Én arra, hogy egy robbanás nem hoz létre saját tengelye körül forgó törmeléket."

Igazad van. Akkorra már belekavarodtam. Bár a tengely körüli forgást is az ősrobbanás ellen hoztad fel.

"A világegyetemben található mérhetetlen információ-mennyiség sem keletkezhetett a semmiből.
A semmi nem robban fel.
Robbanás nem jön létre magától, külső energiabevitel nélkül. Enélkül semmilyen tárgy nem jön mozgásba. Még egy tűhegynyi szingularitás sem.
Ésatöbbi ésatöbbi... Szólj, ha ezek közül valami mégis lehetséges a fizikai vagy bármilyen természettudományos törvények alapján. Ha meg nem lehetséges, miért tanítjuk az ősrobbanást?"


Ezzel a felvetéssel csak az a gond - és ami egyben magyarázat lesz arra is, hogy miért nincs értelme az ősrobbanás kiváltó okát keresni - hogy ez egy végtelenített kérdéssorozathoz vezet. Vagyis akkor tételezzük fel, hogy az a sok anyag és energia nem a semmiből jött, hanem valamiből. Na de ha ez megvan, bizonyítottuk, megtaláltuk stb, akkor újra felvetődik a kérdés, hogy az a valami miből jött? Hát nyilván valami2-ből. És valami2 miből jött? Valami3-ból! Az pedig Valami4-ből és így tovább... Érted? Olyan ez, mint a vallásban Isten. Ki teremtette a világot? Hát Isten. Okés, de akkor Istent ki teremtette? És aki őt teremtette azt ki teremtette? És így tovább... Ezért nincs értelme a kérdést firtatni, mert ha azt feltételezzük hogy a semmiből nem lesz valami, akkor mindig lesz valami ami egy szinttel "hátrébb" lesz. Mindig lesz valami ami az előző valamit létrehozta és így tovább.
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
Találtam Hawkingtól egy érdekes idézetet:

"A tudomány egész története annak a fokozatos felismeréséből áll, hogy az események nem önkényes módon zajlanak, hanem bizonyos alapvető rendet tükröznek... léteznie kell valamilyen elvnek, amely alapján egyetlen kiindulási állapotot, egyetlen modellt választhatunk a világegyetem leírására. "

De ez nem az a rend amiről mi beszélünk. :) (meg mi nem is rendről beszélünk, hanem rendezetlenségről és annak nagyságáról! ;) ) Ő nem az entrópiára gondolt, hanem a mindenség elméletére. Ami egyesíti a klasszikus és kvantumfizikát. Egyesíti a négy alapvető erőt ami befolyásolja a világunkat. Ezáltal kapunk egyetlen elméletet ami képes leírni az egész világunk működését.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Ezzel a felvetéssel csak az a gond - és ami egyben magyarázat lesz arra is, hogy miért nincs értelme az ősrobbanás kiváltó okát keresni - hogy ez egy végtelenített kérdéssorozathoz vezet. Vagyis akkor tételezzük fel, hogy az a sok anyag és energia nem a semmiből jött, hanem valamiből. Na de ha ez megvan, bizonyítottuk, megtaláltuk stb, akkor újra felvetődik a kérdés, hogy az a valami miből jött? Hát nyilván valami2-ből. És valami2 miből jött? Valami3-ból! Az pedig Valami4-ből és így tovább... Érted? Olyan ez, mint a vallásban Isten. Ki teremtette a világot? Hát Isten. Okés, de akkor Istent ki teremtette? És aki őt teremtette azt ki teremtette? És így tovább... Ezért nincs értelme a kérdést firtatni, mert ha azt feltételezzük hogy a semmiből nem lesz valami, akkor mindig lesz valami ami egy szinttel "hátrébb" lesz. Mindig lesz valami ami az előző valamit létrehozta és így tovább.

Mivel már késő van, és megyek aludni, most csak erre a filozófiai részére reagálnék a bejegyzésednek, a többire majd holnap.

Az ősrobbanás kiváltó oka, vagy a vallásban Isten létezésének az oka nem ugyanaz a kérdés. Mivel Isten nem abba a kategóriába tartozik, amelyben a teremtett, létrejött, okozott dolgok találhatók. Isten nem valaminek a következménye vagy teremtménye.
Tudjuk, hogy a semmiből nem áll elő semmi. Így ha valaha létezett időszak, amikor abszolút semmi sem létezett, akkor soha semmi nem keletkezhetett volna, nem létezne ma sem semmi. De – mint azt látjuk – léteznek a dolgok. Éppen ezért, mivel soha nem lehetett olyan időszak, amikor semmi sem létezett, kell lennie valaminek, ami mindig is létezett/létezik. Ez a mindig-létező pedig maga Isten.
Ezt idéztem, mert jól megfogalmazta valaki.

A többit majd holnap.
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
Mivel már késő van, és megyek aludni, most csak erre a filozófiai részére reagálnék a bejegyzésednek, a többire majd holnap.

Az ősrobbanás kiváltó oka, vagy a vallásban Isten létezésének az oka nem ugyanaz a kérdés. Mivel Isten nem abba a kategóriába tartozik, amelyben a teremtett, létrejött, okozott dolgok találhatók. Isten nem valaminek a következménye vagy teremtménye.
Tudjuk, hogy a semmiből nem áll elő semmi. Így ha valaha létezett időszak, amikor abszolút semmi sem létezett, akkor soha semmi nem keletkezhetett volna, nem létezne ma sem semmi. De – mint azt látjuk – léteznek a dolgok. Éppen ezért, mivel soha nem lehetett olyan időszak, amikor semmi sem létezett, kell lennie valaminek, ami mindig is létezett/létezik. Ez a mindig-létező pedig maga Isten.
Ezt idéztem, mert jól megfogalmazta valaki.

A többit majd holnap.

Én is megyek aludni. Ezt kétszer is el kellet olvasnom. :) Látszik késő van már. Tudom Istent teljesen másként kell értelmezni. Csak a példa megértése miatt hoztam fel.
De pontosan ezt mondom én is. Ha a semmiből nem lesz valami, akkor valaminek mindig kell lennie. És ezért a kérdés végtelen sok kérdést fog felvetni még akkor is ha megtaláljuk mi lehetett az oka az ősrobbanásnak. Hiszen ok-okozat. Utána majd kereshetjük a választ a következő valamire és így tovább...

Az előző hszedre még annyit, hogy igen az ősrobbanás elmélete nem magyarázza a galaxisok gyorsuló tágulását. Ez még mindig rejtély.
 

prominor

Állandó Tag
Állandó Tag
Mivel már késő van, és megyek aludni, most csak erre a filozófiai részére reagálnék a bejegyzésednek, a többire majd holnap.

Az ősrobbanás kiváltó oka, vagy a vallásban Isten létezésének az oka nem ugyanaz a kérdés. Mivel Isten nem abba a kategóriába tartozik, amelyben a teremtett, létrejött, okozott dolgok találhatók. Isten nem valaminek a következménye vagy teremtménye.
Tudjuk, hogy a semmiből nem áll elő semmi. Így ha valaha létezett időszak, amikor abszolút semmi sem létezett, akkor soha semmi nem keletkezhetett volna, nem létezne ma sem semmi. De – mint azt látjuk – léteznek a dolgok. Éppen ezért, mivel soha nem lehetett olyan időszak, amikor semmi sem létezett, kell lennie valaminek, ami mindig is létezett/létezik. Ez a mindig-létező pedig maga Isten.
Ezt idéztem, mert jól megfogalmazta valaki.

A többit majd holnap.

Isten és az ősrobbanás ugyanabba a kategóriába tartozik .. Mindkettő az emberi képzelet terméke....
Valóban: a semmit akárhányszor vesszük számba, az eredmény semmi....
De ha a semminél kevesebbet, a semminél kevesebbszer vesszük, akkor az eredmény már nem semmi, hanem több, mint semmi, tehát valami.. de ez a valami nem Isten... Mert mínusz(a semminél kevesebb) szorozva mínusz = semminél több(plusz), na meg a semmi(nulla) az halmozottan is semmi....
Nyilvánvaló, hogy épp a lehetőségek számbavétele miatt Isten -Teremtő-Tervező lehetősége nem zárható ki, de a valószínűsége olyan csekély, hogy gyakorlatilag figyelmen kívül hagyható a világmindenség keletkezése/kialakulása szempontjából... Más a helyzet a belátható világ, vagy a Föld esetében, hisz itt a teremtés/tervezettség valószínűsége nagyobb, bár még mindig több kérdést vet fel, mint az autofolyamatok... De a multiverzum elméleteket sem sikerült megcáfolni és az ősrobbanás elmélet is jobban igazolható, ha az ember számára valósan érzékelhető világot vesszük figyelembe, hisz erre is csak jó közelítéssel alkalmazhatók a törvényszerűséget leíró egyenleteink... S ugye még nem általánosan elfogadott(többen számítási hibát emlegetnek), de a fizikusok többsége támogatja a "c" nem állandó érték megfogalmazást. Ebben az esetben viszont Einstein egyenlete csak korlátozásokkal igaz, ráadásul a korlátozás mértékét sem tudjuk meghatározni....
Ezért hiú ábránd Hawking egyesített elmélete, mert egyelőre nincs mit "egyesíteni"...
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany :

Huh, hát ez hosszú lesz. :) Elnézést, hogy nem úgy idézek ahogy te. Nekem így kényelmesebb. Azért próbálom így is átláthatóan csinálni.
.

Nekem jó így is, így is átlátható. Amire nem válaszolok, az azért van, mert úgy érzem, kitárgyaltuk a témát.

Ahogy húrelmélet kezd igazolódni (lásd Higgs bozon) úgy tűnik egyre biztosabbnak, hogy minden "dolog" legalapvetőbb építőköve a tiszta energia.

Ezzel én teljesen egyetértek.

De mért lényeges hogy hoztad létre mikor most egyeztünk meg abban, hogy a továbbiakban nem vagy hatással a következményekre?

Hogy ha kikerüljük azt a kérdést, hogyan jött létre az ősrobbanás, akkor nem azt a témát feszegetjük, hogy "Volt-e ősrobbanás?" Mivel ezt a kérdést csak úgy közelíthetjük meg, ha megvizsgáljuk, hogy lehetséges volt-e egy ilyen robbanás létrejötte.

"De amik feltételezéseken, ott lenne egy-két ellenvetésem."

Most hirtelen nem vágom milyen felvetésre gondolhatsz. Amit én mondtam pl csillagkeletkezések, azt konkrétan lefotózták a Hubble-el. Plusz a színképelemzéses mérésekből következtettek az adott csillagkezdemény / gázfelhő anyagaira. Ezekből is sok következtetést le lehet vonni.

Azért nem vágod, mert nem is mondtam semmi konkrétat, csak homályosan utaltam arra, hogy az univerzum kialakulásával kapcsolatos bizonyos feltételezések nálam kérdőjelesek, de nem azok, amikről írtál, a csillagkeletkezések meg ilyesmik. Inkább a Naprendszerhez hasonló rendszerek, vagy pl. konkrétan a Naprendszer kialakulásával kapcsolatos elméleteknél vannak kételyeim, ezekre gondoltam. Vagy pl. a kormeghatározásokra.

Okés. Az egésznek az alapja az entrópia. Ez az anyagi rendszerek rendezetlenségének úgymond a mértéke. A nulla entrópia a teljesen rendezett állapot. Igazából a legjobban a wikis szócikk tudná tisztázni amit korábban linkeltem. Nem érezném helyesnek ha kimásolnám. Mert itt jön képbe az amit korábban írtam. Hogy szükséges egyfajta matematikai látásmód. Mégiscsak becopy-zok egy kis részt. Bár szerintem ez nem válasz a kérdésedre.

Elolvastam az idézetet is, de én nem ilyen tudományosan közelítem meg a témát, hanem józan parasztival. Azt mondod, akkor volt tökéletes rend, amikor a világegyetem tűhegynyi volt. De azt a rendet ki hozta létre?

Én, ha felnézek az égre, nem egy szétbomló univerzumot látok, össze-vissza száguldozó csillagokkal, eszetlenül röpködő üstökösökkel, hanem egy nagyon is jól működő rendszert, ahol minden a helyén kering. Minden kisebb rendszer egy nagyobb rendszert alkot, és minden egymással összefüggve épül fel. Attól, hogy egyik másik csillag elöregszik, és mondjuk úgy, kihuny, attól még a világegyetem nem lesz rendezetlen. Attól se lesz rendezetlen, hogy a nap süt. Attól lenne rendezetlen, ha a Nap "lepottyanna" az égről. Na, az már tényleg rendezetlenség lenne. Ez az én véleményem.

Nem nincs. :) A rendezetlenségnek is megvannak a szabályai, a matematikai levezetése. (erre már tényleg a wiki oldala adhat csak konkrétabb választ).

Nekem az az érzésem, hogy a matematika akkor itt már elrugaszkodik a valóságtól. Gondolkodjunk a saját, kézzelfogható világunkban. Azaz... ha valami rendezetlen, az pont attól rendezetlen, hogy nem követ semmiféle szabályt, vagy törvényszerűséget. Az én felfogásom szerint. Ha valami szabályok rendszerébe van illesztve, az már rendezett. Én nem beszélek a matek nyelvén. De a valós életben is, ahol szabályok uralkodnak, ott rend van. Ahol meg nincsenek szabályok, ott anarchia van. Az univerzumban viszont minden törvényszerűségek mentén működik. Tehát rend van benne.

Elég nehéz ennek az ellenkezőjéről meggyőzni, mert számomra az lenne a rendezetlenség, ha ma lenne holdunk, holnap meg nem. Ha ma a naprendszerben lennénk, holnap meg a Sírius mellett ébrednénk fel.

Mért szerinted ha felrobbantasz egy gránátot a repeszei nem gyorsulva fognak fognak szétrepülni? Nyilván miután elvesztették a mozgási energiájukat a gravitáció és légellenállás hatására lassulni fognak. De egyébként már bizonyították, hogy az univerzum túl gyorsan és túl régóta tágul ahhoz, hogy ez még mindig az ősrobbanás eredménye legyen. Szóval igen igazad van. De attól még a szétrobbantott tárgyak a robbanást követően gyorsulnak mint az állat. :) Hiszen kezdetben ott van a kezedben a gránát. Mielőtt felrobbantod a repeszek sebessége nulla. Ha felrobban akkor pedig a repeszek akár több 10 méteres körben is szétszóródhatnak. Ehhez pedig fel kell gyorsulniuk egy sebességre a robbanás ereje által. (hacsak nem teleportálnak :) vicc)

Az igaz, hogy a robbanás előtt a repeszek sebessége nulla. De amikor a robbanás bekövetkezik, akkor kapnak egy kezdő sebességet, amivel szétrepülnek. Ez a kezdő sebesség nem fog gyorsulni. Ez lassul. Ahhoz, hogy gyorsuljon, plusz energiabevitel kellene.
Úgyanúgy, ahogy belerúgsz egy labdába. Megadod neki a kezdő sebességet, de a labda nem fog gyorsabban gurulni, mint a kezdő sebessége, vagyis az az energia fogja mozgatni, amit kezdetben megkapott. Megkapja a löketet, aztán lassulni kezd a súrlódás miatt. Gyorsulni csak akkor fog, ha újra belerúgsz.

Maradjunk az univerzumnál. Fellőtték a Voyagert ugye, és a Voyager most is repül, mert az űrben nincs légellenállás, nincs súrlódás, nincs, ami lelassítaná. De nem repül gyorsabban, mint ahogy fellőtték, csak akkor, ha kívülről kap hozzá egy kis plusz energiát, pl. amikor a Jupiter vagy a Saturnus gravitációját felhasználva kapott egy kis plusz lendületet.

Vagyis magyarul: az a tény, hogy a világegyetem tágulása gyorsul, arra enged következtetni, hogy valahonnan most is energiát kap kívülről.

"Én arra idéztem a cikket, hogy a világegyetem forog. Hogy ki mire következtet ebből, az más kérdés. Én arra, hogy egy robbanás nem hoz létre saját tengelye körül forgó törmeléket."

Igazad van. Akkorra már belekavarodtam. Bár a tengely körüli forgást is az ősrobbanás ellen hoztad fel.)

Igen. Mert robbanás nem hoz létre forgó mozgást.

De visszatérve az előzőekre, a gránátra, labdára, meg a világegyetemben lévő energiával kapcsolatosan: tény, hogy az összenergia az egész világegyetemben állandó. A termodinamika első fő tétele szerint energiát sem létrehozni, sem megsemmisíteni nem lehet. Tehát ennek az energiának már az ősrobbanás előtt is meg kellett lennie. Ha természetes folyamatok nem hoznak létre energiát, akkor honnan van az univerzumban?
Az ősrobbanás semmiképpen sem hozhatta létre, hisz nem lehet létrehozni. Csak külső erőtől származhat.

És mit szólsz ahhoz, amit az általam idézett jóember írt a hidrogénatomokról? Idézted, hogy a fekete lyukak tömege minél kisebb, annál forróbbak, igaz?
Na most az a kezdeti szingularitás, ami felrobbant, mint mondottad, nagyon kicsi volt, elfért egy gombostű hegyén. Tehát ez a kezdeti szingularitás egy rendkívül erős gravitációjú fekete lyuk volt, feltehetően nagy hővel, és mivel az univerzum teljes tömege benne volt, igencsak nagy gravitációs erővel kellett összepréselődnie olyan kicsire. Csakhogy a hidrogén atom nyomás alatt már 300 fokon oxigén nélkül is felrobban. Tehát a kérdésem: a szingularitás hogyan préselődött össze olyan kicsire anélkül, hogy a hidrogén már jóval előbb berobbant volna?

Nem tudom tudományosan kifejezni magam, de remélem érted, mire gondolok.

A fekete lyuk gravitációja nagyon erős, ugye, még a fény se jön ki belőle… De a szingularitásnak még erősebbnek kellett lennie. Ha figyelembe vesszük az ún. körpálya sebességet, vagy szökési sebességet, más szóval a körpályára állás sebességét, (olvastam, hogy ez a földön 7,9 km/s), akkor ennek irtózatosan nagynak kellett lennie a szingularitás esetében. Valami elképesztő erejű (és mint Hawkingtól tudjuk, irányított és kiszámított erejű) robbanásnak kellett lennie annak, ami az anyagot, a fényt, az energiát ebből a cseppnyi szingularitásból kiszabadította.
Nem mehetünk el azok mellett a kérdések mellett, hogy honnan került az anyag és az energia összesűrítve a szinguralitásba, hogyan került a pirinkó anyagcsepp a semmi közepébe, és miféle erő robbantotta fel.
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany:

Üdv újra!

"Hogy ha kikerüljük azt a kérdést, hogyan jött létre az ősrobbanás, akkor nem azt a témát feszegetjük, hogy "Volt-e ősrobbanás?" Mivel ezt a kérdést csak úgy közelíthetjük meg, ha megvizsgáljuk, hogy lehetséges volt-e egy ilyen robbanás létrejötte."

Nem tudhatjuk. És ezzel sok másik részre is válaszolok. Az ősrobbanás mint korábban is beszéltük csak egy lehetőség. Amire sok jel utal. Viszont a helyzet hasonló, mint Isten esetében. Adott egy valami (Isten, vagy ősrobbanás) ami ellenőrizhetetlen, mérhetetlen, megfigyelhetetlen. Innentől kezdve pedig nem lehet se bizonyítani se cáfolni. Pontosan azért, mert nincs rá elegendő információ hogy bármelyiket is megtegyük.

Ez nem olyan elmélet, mint mondjuk a speciális relativitáselmélet. Ami viszont már csak a nevében elmélet. Ugyanis napi szinten látjuk / használjuk a bizonyítékát (GPS rendszer). Tehát, hogy a példámnál maradjunk a spec. relativitás esetében képesek vagyunk mondjuk tárgyakat olyan sebességre gyorsítani (pl a GPS műholdak), ahol jelentkezik a spec. relativitás elméletben szereplő idődilatáció jelensége. Vagyis, hogy "nagy" sebességgel haladó tárgy esetében a külső megfigyelő számára ott lelassul az idő. Márpedig az időszinkron a GPS rendszer működésének egyik alapja. Enélkül 20-30km-rel félrejelezne a GPS. És ezért kell a műholdakon lévő atomórát rendszeresen szinkronizálni a földi idővel. Mert a műholdon az idő lassabban telik, mint itt lenn a Földön (mert "piszkosul gyorsan" kering az a műhold). Igaz, ez csak ezred másodpercet jelent, de ha ezt nem korrigálnák rendszeresen akkor használhatatlan lenne az egész GPS rendszer. Csatolás megtekintése 940192<- erről a képletről van szó konkrétan.

Szóval ez csak egy példa volt arra, hogy az elméletet miként lehet átültetni a gyakorlatban, megfigyelni és igazolni. Sőt, ez már példa arra is miként lehet hasznosítani a valós életben. Ellenben az ősrobbanásról, illetve nevezzük úgy, hogy az univerzum keletkezésének idejéről nincsenek ilyen konkrét információink amiket azután a valóságban kis is próbálhatnánk, megvizsgálhatnánk, ellenőrizhetnénk.
Tehát nem tudjuk megvizsgálni, hogy lehetséges-e vagy sem, mert nem tudunk ilyen helyzetet teremteni mesterségesen. (illetve ezt próbálják a CERN-ben) Ahogy egy szép méretes fekete lyukat sem, de azt legalább közvetve megtudjuk figyelni.

"Csakhogy a hidrogén atom nyomás alatt már 300 fokon oxigén nélkül is felrobban. Tehát a kérdésem: a szingularitás hogyan préselődött össze olyan kicsire anélkül, hogy a hidrogén már jóval előbb berobbant volna?"
Az ősrobbanáskor még nem volt hidrogén. Ezek az anyagok csak utána jöttek létre. A svájci CERN-ben épp azt vizsgálják jelenleg is, hogy milyen anyagok alkothatták az univerzumot az ősrobbanás idején. Illetve az univerzum keletkezésnek a legelején. (saját gondolat. v.színűleg az összepréselődött univerzum nem anyagból állt, hanem tiszta energiából, majd ebből jöttek létre a különféle elemek, de az jóval később)

"konkrétan a Naprendszer kialakulásával kapcsolatos elméleteknél vannak kételyeim, ezekre gondoltam. Vagy pl. a kormeghatározásokra."

Nemigazán látom hol lehetnek ebben kételyek. A csillagok kialakulásánál leírtam, hogy ez vázlatosan miként megy végbe és, hogy ezt le is fotózták már. Kormeghatározásnál mondjuk a C14-esre gondolsz?

Hát, az entrópiáról tényleg nehezen tudlak meggyőzni. Próbálok valami frappáns hasonlatot keresni, de ezekben nem vagyok jó. Alapvetően kevered a rendezetlenséget és a szabályszerűséget. Nálad a kettő a kettő egymásból adódik a valóságban pedig nem. Ha a Hold egyik nap ott lenne a másik nap pedig nem az megszegné a fizika törvényeit :) Úgymond szabálytalan lépés lenne. Nem pedig rendezetlen. Ellenben ha a Holdat felrobbantanánk na akkor lenne rendezetlen. Ugyanis a Hold mostani állapota aránylag rendezett. De ha felrobbantod apró pici szanaszét hulló darabokra, akkor az rendezetlen lesz. De nézzük a billiárdot. Kezdetnek felteszed a golyókat szép rendezett formába. Majd mikor nekilököd a fehéret mindegyik szanaszét gurul. Vagyis rendezetlen állapotba kerül, de(!) attól még követi a fizika törvényszerűségeit -> erő-ellenerő stb...
A matematika pedig pont az ami leírja a valóságot nem pedig elrugaszkodik tőle. : ) Sajnos ezt az egészet már nem lehet józan paraszti ésszel értelmezni. Ha lehetne akkor minden második ember fizikus vagy valamilyen tudós lenne.

"Gondolkodjunk a saját, kézzelfogható világunkban."

De nem lehet ezt a saját kézzelfogható világunkban gondolkodni mert nem arról beszélünk. :) Az univerzumról és kvantumfizikáról beszélünk (többé-kevésbé), egyik se tartozik a "kézzelfogható" világba. Ezek nem megfogható dolgok. Gondolj csak bele, protont se látott még soha senki. Mégis ismerjük. Képesek vagyunk dolgozni vele stb...
Szóval hiába elvont része ez a matematikának és hiába ez csak egy ember által kitalált valami, de működik! Te is tudod, hogy 2+2=4. És nem kell hozzá almákat egymás mellé rakosgatni, hogy megszámold pontosan két alma meg két alma az négy alma. Mert tudod, hogy kettő meg kettő az négy. Na ezért jó a matematika. Persze én se értek hozzá, ezért én se láthatom át az egészet (az egész világ működését, legalábbis a mai ismereteink szerintit). És ez egy időben el is vette a kedvem az egésztől.

"De amikor a robbanás bekövetkezik, akkor kapnak egy kezdő sebességet, amivel szétrepülnek. Ez a kezdő sebesség nem fog gyorsulni."

És amikor kapja azt a kezdősebességet akkor vajon mit fog csinálni? Arra a kezdősebességre valahogy fel kell gyorsulni, nem? :) Ha belerúgsz egy labdába akkor az a nulla sebességről felgyorsul mondjuk 20km/h-ra majd ha nem rúgsz bele többször akkor szépen lelassul. További gyorsulás persze nincs, de azt a kezdő sebességet valahogy el kell érni! És mivel nulláról indulnak ezért ahhoz gyorsulni kell.
És igen a Voyager is gyorsult. Ugyanis amikor itt állt a Földön kilövésre várva akkor a sebessége nulla volt! De ahhoz, hogy elhagyja a Földet, ahogy a te is írtad el kell érnie a 7,9Km/s-t! Márpedig Nulláról 7,9km/s-ra csak úgy lehet eljutni ha az a tárgy gyorsul!
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
Hellóka, azért sok mindenben egyetértünk mi. Megkeresem, hol vannak még az eltérések a nézeteinkben:

@Jaszladany:
Nem tudhatjuk. És ezzel sok másik részre is válaszolok. Az ősrobbanás mint korábban is beszéltük csak egy lehetőség. Amire sok jel utal. Viszont a helyzet hasonló, mint Isten esetében. Adott egy valami (Isten, vagy ősrobbanás) ami ellenőrizhetetlen, mérhetetlen, megfigyelhetetlen. Innentől kezdve pedig nem lehet se bizonyítani se cáfolni. Pontosan azért, mert nincs rá elegendő információ hogy bármelyiket is megtegyük.

Na ezzel mindjárt egyet is értek. Közös nevezőn vagyunk. Az ősrobbanásban való hit éppúgy hit, mint az istenhit. Egyik felfogás sem tudományosabb a másiknál, és egyik sem bizonyíthatóbb a másiknál. Csak az egyik esetében Isten teremtett, a másik esetében meg egy robbanás. Mindkettő elfogadása hit kérdése.
Ha Ernoe-vel eljutottam volna eddig az evolúció témájában, már nem is vitáztam volna vele tovább. :)

Tulajdonképpen Veled nem is vitázok kedves Dany, ez inkább csak amolyan közös kutatás az igazság után.

Ez nem olyan elmélet, mint mondjuk a speciális relativitáselmélet. Ami viszont már csak a nevében elmélet. Ugyanis napi szinten látjuk / használjuk a bizonyítékát (GPS rendszer).... Ellenben az ősrobbanásról, illetve nevezzük úgy, hogy az univerzum keletkezésének idejéről nincsenek ilyen konkrét információink amiket azután a valóságban kis is próbálhatnánk, megvizsgálhatnánk, ellenőrizhetnénk.

Ezzel is teljesen egyetértek. Ha egy elmélet megfigyelhető a gyakorlatban, működik, mérhető, sőt felhasználható, akkor az már nem elmélet, az már tudományos tény. Amit viszont nem tudunk megfigyelni, sem modellezni, az csak elmélet, ami vagy igaz vagy nem, amíg be nem bizonyosodik, hogy helyes, vagy esetleg pont az ellenkezője bizonyosodik be. Mondjuk az ősrobbanás elmélet esetében szerintem több a kontra, mint a pro.

Az ősrobbanáskor még nem volt hidrogén. Ezek az anyagok csak utána jöttek létre. A svájci CERN-ben épp azt vizsgálják jelenleg is, hogy milyen anyagok alkothatták az univerzumot az ősrobbanás idején. Illetve az univerzum keletkezésnek a legelején. (saját gondolat. v.színűleg az összepréselődött univerzum nem anyagból állt, hanem tiszta energiából, majd ebből jöttek létre a különféle elemek, de az jóval később)

A tiszta energiával egyetértek. Szerintem is ebből jött létre az univerzum, de nem robbanással.

Én is olvastam már olyat, hogy az ősrobbanáskor még nem volt hidrogén, de nekem ez nagyon sántít. Állítólag a hidrogén, a hélium és más alapelemek az ősrobbanás után három perccel (!!!) jöttek létre. Hogy ezt ki mérte le stopperrel? :confused:

Viszont akkor probléma van a növekvő entrópiás dologgal, amiről írtál. Merthogy az atomokról tudjuk, hogy azok tényleg rendezetlenül mozognak (nem úgy, mint az univerzum objektumai). Ha a hidrogén a robbanás következtében jött létre, akkor nem kevesebbet állít az elmélet, mint azt, hogy a rendezetlenül fickándozó atomok három perc alatt szépen rendbe szedték soraikat, és összerendeződtek hidrogénné, héliummá és egyebekké. Ebben az esetben viszont az ősrobbanás nem entrópia növekedést okozott, amit illett volna neki, hanem pontosan ellenkezőleg: rendet hozott létre. Nem széthullást, hanem összeszerveződést. És ez az ami ellentmond a thermofizika második tételének, mi szerint a dolgok önmaguktól a rendezettől a rendezetlenség állapota felé haladnak, nem pedig megfordítva. Pláne, ha felrobbantjuk őket.

Nemigazán látom hol lehetnek ebben kételyek. A csillagok kialakulásánál leírtam, hogy ez vázlatosan miként megy végbe és, hogy ezt le is fotózták már. Kormeghatározásnál mondjuk a C14-esre gondolsz?

Nem a C14-re gondolok. Pl. a naprendszer üstököseire gondolok. Ha a naprendszer annyi éves lenne, amennyire saccolják, már nem lenne szabad, hogy a Haley és társai még itt keringjenek. Az üstökösök leginkább jégből állnak, és minden alkalommal, amikor a Nap közelében elhaladnak, elpárologtat belőlük valamennyit a Nap melege. Ezért van csóvájuk. Bár jókora pályájuk lévén ritkán kerülnek a Nap közelébe, azért milliárd évek alatt már elégszer kerültek volna a Nap közelébe ahhoz, hogy egy csepp víz (jég) se maradjon bennük. Vagyis már elolvadtak volna. Ezt szimplán kiszámították nálam okosabbak.
De ez csak egy példa a sok közül, ami bennem kétségeket támaszt a hivatalos tézisekkel szemben.

Hát, az entrópiáról tényleg nehezen tudlak meggyőzni.

Az entrópia létezéséről nem kell engem meggyőzni, arról tudom, hogy létezik. Engem arról nem lehet meggyőzni, hogy ha valamit törvényszerűségek irányítanak, az rendezetlen.
Az igaz, hogy a biliárdgolyó pályáját ki lehet számítani ha meglököm, mégis oda megy, ahová akar. De az univerzumban semmi sem oda gurul, ahová akar. Mindennek megszabott pályája van. Én ezt nem nevezném rendezetlenségnek.

Az igaz, hogy az univerzum tágul, és ezt nevezhetnék széthullásnak, amit felfoghatunk entrópiaként. De még ez is ellene mond az ősrobbanás elméletének, mert ha robbanás történt volna, akkor az anyag egyenletesen oszlott volna szét, és az objektumok nagyjából egyenlő távolságra lennének egymástól, a felfújt lufi példájához hasonlóan.

De nem lehet ezt a saját kézzelfogható világunkban gondolkodni mert nem arról beszélünk. :) Az univerzumról és kvantumfizikáról beszélünk (többé-kevésbé), egyik se tartozik a "kézzelfogható" világba.

Az univerzum keletkezését nem lehet a kvantumfizikából levezetni, mert a részecskék mozgása rendezetlen, míg az univerzum objektumai rendezetten mozognak.

És amikor kapja azt a kezdősebességet akkor vajon mit fog csinálni? Arra a kezdősebességre valahogy fel kell gyorsulni, nem? :) Ha belerúgsz egy labdába akkor az a nulla sebességről felgyorsul mondjuk 20km/h-ra majd ha nem rúgsz bele többször akkor szépen lelassul. További gyorsulás persze nincs, de azt a kezdő sebességet valahogy el kell érni! És mivel nulláról indulnak ezért ahhoz gyorsulni kell.

Úgy tűnik, itt mégis csak kétféléről beszélünk, mert én arra fókuszáltam, hogy a labda sebessége a hozzáadott energiától függ.
De igazából nem jutunk ezzel messzire, mert az univerzum tágulása mindenképpen gyorsul. Ezzel most azt akarod mondani, hogy tizenöt vagy hány milliárd éve még mindig gyorsul, és majd csak ezután kezd lassulni?
De azok a kvazárok vagy mik, amiről a cikk szólt, úgyis romba döntik ezt az egész robbantásos témát. Nem elég gyors a tágulás sebessége ahhoz, hogy egy kezdeti robbantást feltételezzünk, erről szól a cikk, nem?

A Voyager a kilövéskor azért gyorsult fel, mert alatta volt egy rakéta, ami az üzemanyaga energiájával felgyorsította, hogy ki tudja röpíteni a föld gravitációjából. De miután a rakéta nem volt többet alatta, és nem kapott plusz energiát, nem gyorsult tovább. Most is ugyanaz a sebessége. Energiabevitel nélkül egyetlen m/sec-cel se lesz gyorsabb.

Én arról próbállak meggyőzni, hogy ahhoz, hogy valamit felgyorsíts 0-ról vagy egy adott sebességről, energiát kell vele közölni. Ha még jobban gyorsítani akarod, további plusz energiát kell belenyomni. Aki autót vezet, annak ez nem kérdés. Tehát ahhoz, hogy az univerzum tágulása gyorsuljon, plusz energiát kell kapnia valahonnan kívülről, mivel benne nem keletkezhet. Tekintve, hogy a benne lévő energiamennyiség állandó.
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany :

Bizony közelednek az álláspontok. De még nem az igazi. Én látom mi a különbség oka, de azt nem lehet ilyen könnyen elmondani.

"Egyik felfogás sem tudományosabb a másiknál, és egyik sem bizonyíthatóbb a másiknál."

Na azért ebben mégsem értünk annyira egyet. Azért még mindig több minden áll az ősrobbanás oldalán, mint Isten oldalán. Sőt, míg az egyiket lehet elméletnek nevezni, addig a másikat nem. Azért egy elméletnek kell valamilyen magyarázatot adnia a dolgokra. Kell, hogy legyen valami, amit megfigyelhetünk, amit mérhetünk, amit vizsgálhatunk. Ami ugyan az ősrobbanásnál sem sok, de több, mint a vallás esetében. Ugyanis a vallás - és most nézzük bármelyiket - nem ad konkrét magyarázatot az eseményekre. Nem ad megfigyelhető, ellenőrizhető adatokat. Ezáltal nincs is mit vizsgálni, tehát nincs miről beszélni. Ősrobbanás esetében sincs sok, de mégis több, mint a semmi.
És itt a hangsúly a magyarázaton van. Többször vitáztam már vallási témában ezért véletlenül sem akarok újra belemenni, de egy dologban kiegyeztünk mindig. Mégpedig arról, hogy a különböző vallások a hiten alapulnak. Vagy elhiszed vagy nem. Az ősrobbanást pedig - ahogy írod is - vagy bizonyítjuk vagy cáfoljuk. Egyenlőre egyikre sincs egyértelmű bizonyíték ezért sem cáfolni sem bizonyítani nem tudjuk az ősrobbanást.

"Állítólag a hidrogén, a hélium és más alapelemek az ősrobbanás után három perccel (!!!) jöttek létre. Hogy ezt ki mérte le stopperrel?"

Na itt jön ki a probléma amiről az elején beszéltem. Hogy ahelyett, hogy megnéznéd konkrétan milyen tudományos matematikai alapokon jutottak erre az eredményre a tudósok, egyszerűen azt kérdezed ki mérte le stopperrel. :) Holott nyilvánvaló, hogy ennek súlyos matematikai háttere és alapja van. Nem csakúgy hasra ütés szerűen jönnek ezek. Ez az az alapvető különbség.
Előbb vizsgáld meg a konkrét tudományos hátteret, azt hogy miként jutottak el idáig tudósok. Ismerd meg a metódust, a kísérleteket, a bizonyítást, az eljárásokat a hozzá kapcsolódó matematikát. Majd ha mindezt már átfogóan ismered akkor tedd fel újra a kérdést. De valószínűleg akkor már nem tennéd fel újra, mert tudnád a választ.

Nagyon fontos az információk forrása. Messze el kell kerülni az áltudományos maszlagokat mert a kevésbé hozzáértő embert nagyon megtudják vezetni. Régebben vitáztam egy emberkével aki szerint a fent említett spec. relativitáselmélet baromság. Már nem emlékszem pontosan mi volt a problémája de nagyon ellene volt. Csak azért, mert egy zugweboldalon olvasott valamit. Aztán amikor leírtam neki ezt a pofon egyszerű GPS-es példát, mint egyértelmű bizonyítékot akkor meg csak hebegett-habogott. Itt látszott, hogy halvány fingja se volt az egészről, csupán valahol olvasott valamit amit érdekesnek talált és rákapott ész nélkül, mint hal a csalira.

Ezért tartom nagyon fontosnak hogy első körben megismerjük hogyan működik a tudomány. Utána pedig megismerjük azt, hogy miként jutott arra az álláspontra amire. És ez nagyon hosszú folyamat.
De ahogy olvastam vissza itt, a 96-97. oldalon már ezt pontosan elmondták egyszer. Részletesebben is, mint én. Úgyhogy nem fejteném ki bővebben. :)

"Ezzel most azt akarod mondani, hogy tizenöt vagy hány milliárd éve még mindig gyorsul, és majd csak ezután kezd lassulni? ...
... A Voyager a kilövéskor azért gyorsult fel, mert alatta volt egy rakéta, ami az üzemanyaga energiájával felgyorsította, hogy ki tudja röpíteni a föld gravitációjából. De miután a rakéta nem volt többet alatta, és nem kapott plusz energiát, nem gyorsult tovább..."


Igen, pontosan ezt akartam mondani. Mivel robbanáskor a még nyugalomban lévő tárgy energiát kap, mozgási energiát amivel felgyorsul majd nyilván ha nem éri újabb erőhatás akkor a gravitáció(!) és légellenállás hatására lelassul.
De mondtam, hogy ez a felvetésem téves. Ugyanis azt már bebizonyították, hogy az univerzumnak már rég túl kellett lépnie azon a szakaszon amikor a kezdeti robbanás hatására gyorsul. Tehát itt nincs vita köztünk, csupán elakartam magyarázni, hogy robbanáskor igenis van gyorsulás! Ha csak rövid ideig is.

"Az igaz, hogy a biliárdgolyó pályáját ki lehet számítani ha meglököm, mégis oda megy, ahová akar."

Ez pont önellentmondás. Ha kitudod számítani a pályáját akkor nem oda megy ahová akar(!) hanem oda ahová a fizika törvényei szerint mennie kell. Ki tudod számítani ha tudod mekkora erővel lököd meg, milyen irányvektorral, mekkora a golyók tömege, mekkora a légellenállás, a súrlódás stb... Tehát nem oda megy ahová akar, mégis rendezetlennek látszik.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
zsuzsanna03 :

Ez nagyon jó! Nagyon jó írások! Főleg az elsőben leírt időtorzulás fogott meg. Ami annyira adja magát és mégsem jutott eszembe. :656: :) Az entrópiásat még olvasom, az hosszabb.


@Jaszladany:

Találtam én is egy írást az entrópiáról. Ugyanazon az oldalon, de szerintem ez kicsit konkrétabban közelíti meg a kérdést: Katt!
Érdemes átolvasni, szépen levezeti az egészet (bár még én se értem a végére), talán megválaszolja az entrópiával kapcsolatos kérdéseket, illetve azt is, hogy mért nő az univerzum entrópiája.
Találtam mégegy érdekes írást: Katt! Ez inkább olyan mesélős formában mondja el a dolgokat. Itt is azt kapjuk, hogy az univerzum entrópiája nő. (vagyis folyamatosan nő a rendezetlensége) Ezekben az írásokban sokkal jobban elmagyarázzák azt amit én is próbáltam neked. Érdemes elolvasni.
 

Jaszladany

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany :
Azért egy elméletnek kell valamilyen magyarázatot adnia a dolgokra. Kell, hogy legyen valami, amit megfigyelhetünk, amit mérhetünk, amit vizsgálhatunk. Ami ugyan az ősrobbanásnál sem sok, de több, mint a vallás esetében. Ugyanis a vallás - és most nézzük bármelyiket - nem ad konkrét magyarázatot az eseményekre. Nem ad megfigyelhető, ellenőrizhető adatokat. Ezáltal nincs is mit vizsgálni, tehát nincs miről beszélni. Ősrobbanás esetében sincs sok, de mégis több, mint a semmi.
És itt a hangsúly a magyarázaton van. Többször vitáztam már vallási témában ezért véletlenül sem akarok újra belemenni, de egy dologban kiegyeztünk mindig. Mégpedig arról, hogy a különböző vallások a hiten alapulnak. Vagy elhiszed vagy nem. Az ősrobbanást pedig - ahogy írod is - vagy bizonyítjuk vagy cáfoljuk. Egyenlőre egyikre sincs egyértelmű bizonyíték ezért sem cáfolni sem bizonyítani nem tudjuk az ősrobbanást..

Hát ebben valóban nem értünk egyet. Kissé elfogult vagy a vallásokkal szemben, nekem úgy tűnik. De ne beszéljünk most vallásokról. Adva van két keletkezéstörténet: az egyik az ősrobbanás, a másik, hogy a világot egy külső intelligencia hozta létre. Megjegyzem, egy külső intelligencia beavatkozását az ősrobbanás elmélete nem zárja ki, hisz az elméletnek lila gőze sincs, honnan származik az a pötty, ami felrobbant, vagy hogy mi robbantotta fel, vagy honnan származik az energia.
És azt is megjegyzem, hogy én itt nem az mellett érvelek, hogy a világ teremtés útján jött létre, hanem az ellen, hogy a semmi felrobbanása útján jött létre.

De ha már szóba került a spontán semmiből létrejött világ vs. teremtett világ témája, akkor érdekelne, hogy ugyan mire adna konkrétabb magyarázatot az ősrobbanás, mint a teremtés. Mint említettem, az ősrobbanás semmiféle magyarázatot nem ad arra, honnan van az energia a világegyetemben. Honnan volt a szingularitás, ami felrobbant, és mi robbantotta fel. Mind megannyi megválaszolatlan kérdés, de azért ráépül egy teljes elmélet. Azonkívül nem csak hogy nem ad megfigyelhető, ellenőrizhető adatokat, (idézve tőled), de még a jelen korunkban történt számos megfigyelésre sem ad magyarázatot, mint magad is megjegyezted. Akkor ez mitől magasabb rendűbb elképzelés, mint a teremtés?

A teremtés-elmélet azt állítja, hogy a világ láthatatlanból állt elő. És nem épp abban értettünk egyet, hogy feltehetően minden, ami anyag, valójában tiszta energia? Ez nem ellenőrizhető adat?
Az ősrobbanás-elmélet alapján viszont akármilyen adatot ellenőrzöl, mindig kiderül, hogy azok szerint nem is lehetett robbanás.

Azt sem értem, mitől nem hit kérdése az ősrobbanás. Sem modellezni, sem ellenőrizni, nem tudjuk. Magad írod, hogy nincs bebizonyítva. Hát akkor csakis hit alapján lehet elfogadni, csakúgy, mint a teremtést.

A teremtés-elméletet éppen úgy lehet vizsgálni, mint az ősrobbanást. Ami azt illeti, a világ keletkezése sokkal inkább magyarázható egy külső intelligenciával, mint az ősrobbanással. Valahonnan származnia kellett az energiának, mivel energia nem keletkezik magától, és nem semmisül meg. Az ősrobbanás ennek ellene mond, a teremtés-elmélet viszont nem.
Valahonnan származnia kellett a szingularitásnak, mert semmiből nem lesz semmi. Az ősrobbanás ennek is a ténynek is ellene mond, a teremtés ennek se.
A szingularitás nem robbanhatott fel magától, mert külső energiabevitel nélkül semmiféle dolog nem jön mozgásba. Az ősrobbanás ennek is ellene mond, a teremtés meg nem.
A robbanás nem rendezi az atomokat elemekké, az elemeket vegyületekké, nem alakít ki rendezett struktúrákat, mint a galaxisok vagy a bolygórendszerek, nem hoz létre fizikai törvényeket, stb. Az ősrobbanás viszont ilyen képtelenséget állít, míg a teremtés-elmélet nem.
Információ nem keletkezik magától, csakis külső intelligencia lehet a forrása. Az ősrobbanás ennek a ténynek is ellene mond, míg a teremtés-elmélet abszolút összhangban van ezzel.

Szóval akkor melyik is a tudományosabb és ellenőrizhetőbb elmélet?
De igazad van, ne menjünk ebbe bele, csak azért érintettem a dolgot, csak mert szembe állítottad az ősrobbanást a teremtés-elmélettel, és ennek kapcsán a teremtés-elméletet gyakorlatilag lesöpörted az asztalról, mint szóba nem jöhető alternatívát a világ keletkezésére, csak azért, mert az vallásos dolog. Légy egy kicsit objektívebb.
Én nem azért tagadom az ősrobbanást, mert a teremtést részesítem előnyben (mint mondottam, teremtés éppen történhetett volna robbantással is), hanem azért, mert az ősrobbanás-elmélet ellene mond minden fizikai törvényszerűségnek és a mai kutatások eredményeinek is. Amint látom, egyetlen okból preferálják mégis: mert mindenáron tagadni akarják egy külső intelligencia létezését. Tehát nem tudományos oka van, hanem világnézeti.

De én se akarok ebbe belemenni, maradjunk annál a témánál, hogy volt-e ősrobbanás (intelligens robbantóval vagy anélkül).

"Állítólag a hidrogén, a hélium és más alapelemek az ősrobbanás után három perccel (!!!) jöttek létre. Hogy ezt ki mérte le stopperrel?"

Na itt jön ki a probléma amiről az elején beszéltem. Hogy ahelyett, hogy megnéznéd konkrétan milyen tudományos matematikai alapokon jutottak erre az eredményre a tudósok, egyszerűen azt kérdezed ki mérte le stopperrel. :) Holott nyilvánvaló, hogy ennek súlyos matematikai háttere és alapja van. Nem csakúgy hasra ütés szerűen jönnek ezek. Ez az az alapvető különbség.
Előbb vizsgáld meg a konkrét tudományos hátteret, azt hogy miként jutottak el idáig tudósok. Ismerd meg a metódust, a kísérleteket, a bizonyítást, az eljárásokat a hozzá kapcsolódó matematikát. Majd ha mindezt már átfogóan ismered akkor tedd fel újra a kérdést. De valószínűleg akkor már nem tennéd fel újra, mert tudnád a választ.

De kedves Dany! Adva van egy bizonyítatlan elmélet a semmi spontán felrobbanásáról. A tudósoknak dunsztjuk nincs, hogy történhetett az egész nagy bumm, de azt tudják, hogy a robbanás után három perccel már meg is teremtett minden alapelemet. Ez megint az evolúció-elméletre emlékeztet engem: "és akkor kialakult az élet." Kösz, ezt a tudományos kinyilatkoztatást. Kialakult a hidrogén. Ámen. Egy robbanásból, amiről csak annyit tudunk, hogy a semmiből keletkezett. Nem lehet a matematika mögé bújva ilyen tudománytalan dolgokkal tömni az emberek fejét! Ez az, ami áltudomány! Egy minden fizikai törvénynek ellentmondó elméletre ráépíteni az anyag létrejöttét.

De még mindig nincs magyarázat arra, hogyan szervezték magukat a rendezetlenül futkosó atomok elemekké. Aztán hogyan szervezték magukat az elemek vegyületekké, és így tovább. Végül hogyan lett az anyag mozgása rendezett, éstaböbbi...

Ezért tartom nagyon fontosnak hogy első körben megismerjük hogyan működik a tudomány. Utána pedig megismerjük azt, hogy miként jutott arra az álláspontra amire. És ez nagyon hosszú folyamat.

Megmondom őszintén, akármilyen fafejűnek is tartasz ezért, hogy nem nagyon érdekel, miként jutottak erre az álláspontra a hidrogénnel kapcsolatban, ha a kiindulópont az volt, hogy a semmi felrobbant, és létrehozott mindent.

"Az igaz, hogy a biliárdgolyó pályáját ki lehet számítani ha meglököm, mégis oda megy, ahová akar."

Ez pont önellentmondás. Ha kitudod számítani a pályáját akkor nem oda megy ahová akar(!) hanem oda ahová a fizika törvényei szerint mennie kell. Ki tudod számítani ha tudod mekkora erővel lököd meg, milyen irányvektorral, mekkora a golyók tömege, mekkora a légellenállás, a súrlódás stb... Tehát nem oda megy ahová akar, mégis rendezetlennek látszik.

Nem érzem önellentmondásnak. Lényegében, ha a biliárdgolyó odamenne, ahova akarna, nem lehetne biliárdozni. A biliárdgolyó pont odamegy, ahová egy jó biliárdjátékos akarja. Mert a mozgását törvényszerűségek irányítják. Tehát a mozgása nem rendezetlen. Akkor lenne rendezetlen, ha megráznám a biliárdasztalt. De az univerzum objektumai egyáltalán nem úgy mozognak, mint a megrázott asztalon a golyók. Sokkal inkább úgy, mint akiket meghatározott pályára állítottak.

A belinkelt írásokat még nem volt időm elolvasni, bocsi!
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
@Jaszladany


Üdv!

"csak azért érintettem a dolgot, csak mert szembe állítottad az ősrobbanást a teremtés-elmélettel, és ennek kapcsán a teremtés-elméletet gyakorlatilag lesöpörted az asztalról, mint szóba nem jöhető alternatívát a világ keletkezésére, csak azért, mert az vallásos dolog. Légy egy kicsit objektívebb."

Az ősrobbanás elmélete legalább magyarázatot adhat pl a kozmikus háttérsugárzásra. Vagy épp arra, hogy a galaxisok látszólag miért egy pontból indultak ki. Nem sok, de több a semminél és van min elindulni.
De az, hogy volt egy isten aki "csettintett" egyet és létrejött az univerzum semmire nem ad magyarázatot. Érted? Még esélyét se adja. Plusz nincs mit kutatni.

A fenti linkeken kívül érdemes lenne rákeresned a CERN-ben folyó kutatásra. Ugyanis ott pontosan az ősrobbanás utáni első másodpercek, percek körülményeit próbálják létrehozni piciben és az ott keletkezett részecskéket kutatni. A CERN - bár köztudott ugyan - egy több milliárd eurós beruházás! Ahol szerte a világból több ezer tudós dolgozni minden nap. Tényleg azt gondolod, hogy több évtizedes munkával, elköltve több milliárd eurót az a több ezer tudós csak légből kapott ötletek miatt hozta létre ezt az egészet? Azért ezen érdemes elgondolkodni.

Amúgy most úgy érzem visszatértünk a pár hsz-szel ezelőtti szintünkre. Nemigazán jutottunk előbbre. És igazából én már ezt nem tudom ennél jobban elmagyarázni. Lehet kifogytam a szuszból. :) De fogalmam sincs hogyan tudnám a gondolataimat közelebb vinni hozzád. Nem, tényleg nem tudom hogyan tudnám még érthetőbben elmagyarázni.

Tudod amikor pár éve felmerült bennem az elképzelés, hogy az univerzum gyorsulva tágulásának az oka az lehet, hogy az univerzum még mindig abban a bizonyos robbanás utáni gyorsulás fázisában van (amiről korábban beszéltünk) két percre rá elvetettem az ötletet. Tudod miért? Azért, mert eszembe jutott, hogy ez annyira triviális, hogy 100%, hogy a tudósok már évtizedekkel ezelőtt gondoltak erre és ki is zárták. Majd mikor utána néztem, kiderült hogy igen ezt az elképzelést már rég kizárták.
Ezzel csak arra akarok utalni, hogy ebben a témában bármi amire azt mondod "józan paraszti ésszel" kitalálható abban biztos lehetsz, hogy a tudósok már évekkel ezelőtt gondoltak rá, elvetették vagy továbbgondolták. Na mindegy, remélem érted mire gondolok.

De ha az alaptémánál akarunk maradni, akkor ahogy pár oldallal korábban is írtam: Hogy volt-e ősrobbanás? A válasz az, hogy nem tudjuk. Se mi, se tudomány mai állása. Kész, topik zárható. :)
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
@ Jaszladany :

Megpróbálok még egy magyarázatot adni. Éjjel eszembe jutott valami. :)
Szóval, a fizikában használatos entrópiához tartozó "rend" illetve "rendezetlenség" kifejezések nem ugyanazt jelentik, mint amit te konyhanyelven a hétköznapi életben rendként illetve rendezetlenségként használsz. Nem véletlenül adtak neki külön nevet. Igazából az entrópia maga a rendezetlenség mértéke. És olyan nincs, hogy rend. Mert ez egy rendszer állapotára utal. Nincs olyan, hogy rend, csak alacsony rendezetlenség meg magas rendezetlenség (illetve nyilván fokozatai).

Mondok egy példát. Adott egy jégtömb. A benne lévő vízmolekulák entrópiája relatíve alacsonynak mondható. De, ha elkezded melegíteni a jeget, akkor a kötések átalakulnak a jégből víz lesz az entrópiája pedig nő! Ha tovább melegíted a vizet akkor egyszer csak elpárolog gáznemű anyag lesz belőle. Ezáltal az entrópiája tovább nő és egy idő után eléri az entrópia maximumot. Tehát látod, hogy hétköznapi nyelven kifejezve minden rendben a fizika szabályainak megfelelően működött, mégis az anyag egy alacsony entrópiájú állapotból egy magasba jutott el (egy magasabb rendezetlen állapotba).



quote_icon.png
Eredeti szerző Dany1984

"Az igaz, hogy a biliárdgolyó pályáját ki lehet számítani ha meglököm, mégis oda megy, ahová akar."

Ez pont önellentmondás. Ha kitudod számítani a pályáját akkor nem oda megy ahová akar(!) hanem oda ahová a fizika törvényei szerint mennie kell. Ki tudod számítani ha tudod mekkora erővel lököd meg, milyen irányvektorral, mekkora a golyók tömege, mekkora a légellenállás, a súrlódás stb... Tehát nem oda megy ahová akar, mégis rendezetlennek látszik.





"Nem érzem önellentmondásnak. Lényegében, ha a biliárdgolyó odamenne, ahova akarna, nem lehetne biliárdozni. A biliárdgolyó pont odamegy, ahová egy jó biliárdjátékos akarja. Mert a mozgását törvényszerűségek irányítják. Tehát a mozgása nem rendezetlen. Akkor lenne rendezetlen, ha megráznám a biliárdasztalt."

A külön kiemelt mondatrészeket Te írtad két különböző hsz.-ben. Látod itt az önellentmondás. Kettővel korábbi hsz-edben pont azt írtad, hogy hiába halad a fizika törvényeinek megfelelően mégis idézem: "oda megy, ahová akar". Majd most azt írtad, hogy idézem: "ha a biliárdgolyó odamenne, ahova akarna, nem lehetne biliárdozni."
Ezt nem kötekedésből írtam csak megakartam mutatni, hogy nem írtam hülyeséget ez tényleg önellentmondás.
És mégegyszer mondom egy rendszer nem attól lesz rendezetlen, hogy a mozgását a fizikai törvények irányítják-e vagy sem. A magas entrópiájú rendszereket is a fizika törvényei irányítják mégis rendezetlenek.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Az idő rövid története

Nem vagyok fizika rajongó, de az Ő írásait szivesen olvasom.
A beidézett bevezező részt "kedvcsinálásként" idézem.



xxxxx x
1324764136.nv.jpeg



Stephen William Hawking
, (Oxford, 1942. január 8. –) vezető elméleti fizikus.
Nem csupán kiemelkedő szakmai sikerei által ismert, hanem a laikusoknak szóló ismeretterjesztési munkássága révén is azon kevés tudósok közé sorolható, aki része lett a populáris kultúrának is, mint például Albert Einstein vagy Auguste Piccard.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking


Az idő rövid története
....."A modern tudomány tolvaj nyelve azonban csak a leírására használt matematikát alaposan ismerő maroknyi tudós számára érthető.
A világegyetem eredetére és sorsára vonatkozó alapvető elképzelések viszont matematika nélkül is kifejthetők, és természettudományos ismeretek nélkül is megérthetők.
Az volt a szándékom, hogy ilyen könyvet írjak.
Az olvasónak kell eldöntenie, sikerrel jártam-e. Egy jóakaróm figyelmeztetett: minden leírt egyenlet megfelezi az eladható példányszámot.
Eltökéltem tehát, hogy egyet se használok.
Végül mégis megkegyelmeztem Einstein híres egyenletének: E=mc[SUP]2[/SUP].
Bízom benne, hogy ezzel még nem rettentem vissza minden reménybeli olvasómat."

http://konyv.uw.hu/az_ido_rovid_tortenete/index.html
 

Dany1984

Állandó Tag
Állandó Tag
Nem vagyok fizika rajongó, de az Ő írásait szivesen olvasom.
A beidézett bevezező részt "kedvcsinálásként" idézem.



xxxxx x
1324764136.nv.jpeg



Stephen William Hawking
, (Oxford, 1942. január 8. –) vezető elméleti fizikus.
Nem csupán kiemelkedő szakmai sikerei által ismert, hanem a laikusoknak szóló ismeretterjesztési munkássága révén is azon kevés tudósok közé sorolható, aki része lett a populáris kultúrának is, mint például Albert Einstein vagy Auguste Piccard.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking


Az idő rövid története
....."A modern tudomány tolvaj nyelve azonban csak a leírására használt matematikát alaposan ismerő maroknyi tudós számára érthető.
A világegyetem eredetére és sorsára vonatkozó alapvető elképzelések viszont matematika nélkül is kifejthetők, és természettudományos ismeretek nélkül is megérthetők.
Az volt a szándékom, hogy ilyen könyvet írjak.
Az olvasónak kell eldöntenie, sikerrel jártam-e. Egy jóakaróm figyelmeztetett: minden leírt egyenlet megfelezi az eladható példányszámot.
Eltökéltem tehát, hogy egyet se használok.
Végül mégis megkegyelmeztem Einstein híres egyenletének: E=mc[SUP]2[/SUP].
Bízom benne, hogy ezzel még nem rettentem vissza minden reménybeli olvasómat."

http://konyv.uw.hu/az_ido_rovid_tortenete/index.html


Ez így igaz ahogy leírja! De. Ha valaki megkérdőjelezi az ő állításait, akkor az esetek nagy részében nem lehet máshogy érdemben bizonyítani csak matematikával. Nem véletlen, hogy ilyen nehéz ezt kihagyni az ilyen könyvekből.

Egyébként én is szeretem a könyveit. Pontosan ezzel a könyvvel kezdtem. De ha újra kezdhetném inkább egy Carl Sagan könyvvel kezdeném. Az jó amolyen bevezetőnek a tudomány világába illetve a tudományos gondolkodásba és hogy ez miért is jó nekünk. :)
 
Oldal tetejére