Egészség pl. hadarás, anorexia, időskori hallás, kristálygomba.. stb

Mi az egészség?

  • Az egészség a betegség hiánya

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség amikor nem fáj semmi

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség amikor testem nem észleli hiányosságait

    Szavazat: 0 0.0%
  • Az egészség az ember testi és lelki egyensúlya

    Szavazat: 4 80.0%
  • Az egészség a testi-lelki-szellemi és spirituális egység

    Szavazat: 1 20.0%

  • Összes szavazó
    5
  • Szavazás lezárva .

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Sárgadinnye

Az Indiából származó sárgadinnye a legrégebben ismert növények közé tartozik, hiszen már i.e. 3000 évvel fogyasztották. A feljegyzések szerint Magyarországon a XIII. században nagy területen termesztették.
A sárgadinnye antioxidáns hatású béta-karotint és C-vitamint tartalmaz. Béta-karotinban különösen a narancssárga húsú gyümölcs gazdag, melyből 10 dkg fedezi a napi karotinszükséglet felét, így szerepe van abban, hogy a szem alkalmazkodni tud a sötétséghez, védi a bőrt a káros UV-sugárzás hatásaitól. A sárgadinnye jó folsavforrás, 20 dkg elfogyasztása fedezi a napi szükséglet negyedét. Ez a B-vitamin-csoportba tartozó vitamin különösen a terhesség első három hónapjában fontos, továbbá csökkenti a szívbetegség kockázatát.

Praktikus tanácsok

  • A nem érett sárgadinnyét tárolja szobahőmérsékleten, így még beérik, édesebbé válik.
  • Az érett gyümölcsöt műanyag zacskóba vagy fóliába csomagolva tegye a hűtőszekrénybe, hogy illatát más élelmiszerek ne vegyék át.
  • A gyümölcssaláta mutatós tálalóedénye lehet a félbe vágott dinnye héja.
  • Finom előétel lehet a sóval, őrölt borssal, esetleg gyömbérrel fűszerezett sárgadinnye pármai sonkával, vagy egyéb füstölt szalámifélével tálalva.
  • Szárított magjait érdemes sütőben megpirítani, és nassolnivalóként kínálni.
  • Zöldségekkel, joghurttal, sajttal vagy hússal párosítva ízletes salátát készíthet belőle.
  • Az uborkához hasonló módon, savanyításra is alkalmas.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Jégkrémek

A jégkrém már nemcsak a nyári hónapok kedvelt csemegéje. Mértékkel fogyasztva része lehet az étrendnek, hiszen sokféle értékes élelmiszer az alapanyaga. Attól függően, hogy milyen alapanyagokat tartalmaznak, megkülönböztethetünk tej- és tejes, gyümölcsös és tejes-gyümölcsös, valamint vizes jégkrémeket. Ezeken kívül cukor, vaj vagy tejszín, természetes ízesítőanyagok (pl. kakaópor, csokoládé, kókusz, diófélék, alkohol stb.), aromák, adalékanyagok lehetnek még bennük. A cukorbetegek számára készülô light, valamint a vitaminozott termékek színesítik a kínálatot. A tejet tartalmazó jégkrémekben kalcium, a gyümölcsös változatokban pedig élelmi rostok, valamint a gyümölcs fajtájától függôen, vitamin, leggyakrabban C-vitamin található. A tejes jégkrémek zsírtartalma, valamint az ízesítéshez használt cukor mennyisége határozza meg egy jégkrém energiaértékét. Errôl pontos információ a címkén található.

Praktikus tanácsok

  • A boltban vásárolt jégkrémet hûtôzacskóban szállítsa haza, és azonnal kerüljön a mélyhûtôbe vagy fagyasztószekrénybe.
  • A csomagolóanyagon jelölt minôségmegőrzési idô akkor érvényes, ha a jégkrémet otthon is legalább –18 °C-ot biztosító fagyasztószekrényben tárolja.
  • A felolvadt jégkrémet ne fagyassza vissza.
  • A tejcukorérzékenyek csak a vizes jégkrémeket fogyaszthatják. Ezt a címkén külön is jelölik.
  • A cukorbetegek választhatják az olyan light jégkrémet, amelyiknek a címkéjén „hozzáadott cukrot nem tartalmaz” jelölés található.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Ét- és olívaolajok

Étolajok a különféle olajos magvakból nyerhetők, elsősorban hideg vagy meleg sajtolással. A finomított olajok esetében a nyers olajat kémiai vagy fizikai úton megtisztítják a szennyeződésektől, hogy tetszetősebb és tovább eltartható legyen. A csak sajtolással készülő szűz- és hidegen sajtolt olajok esetén a finomítás művelete elmarad. Az étolajok létfontosságú telítetlen zsírsavak bőséges forrásai, melyekből szervezetünkben fontos, biológiailag aktív anyagok képződnek. Az Ω-3 zsírsavakban gazdag olajok csecsemőkorban segítik az agy és a szem fejlődését, továbbá szerepük van a szív és érrendszer védelmében. Az étolajok természetes E-vitaminban és ß-karotinban gazdagok, melyek antioxidáns hatásúak. Nem tartalmaznak koleszterint, a korszerű, egészségmegőrző táplálkozás részei.

Praktikus tanácsok

  • A növényi olajokat érdemes hűtőszekrényben tartani, különösen felbontás után.
  • Főzéshez használjon többféle finomított olajat (repce, olíva, napraforgó, kukoricacsíra), hogy szervezete minden, számára fontos zsírsavhoz hozzájuthasson.
  • Az extraszűz és szűz olívaolaj a legértékesebb olajok közé tartozik, a saláták legfőbb alapanyagai. Így hőkezelés nélkül fogyasztva megőrzik értékes zsírsavaikat és kiváló aromájukat.
  • Salátákhoz más hidegen sajtolt növényi olajat is használhat (szója-, búzacsíra-, szezám-, dió-, tökmag-, lenmagolaj)
  • A pálmaolaj hő hatására kevésbé károsodik, ezért kiválóan alkalmas sütéshez.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Húsok grillezése

A grillezés amellett, hogy kitűnő szabadidős program, egyúttal változatosabbá is teszi étrendünket. A rácsokból kiáradó hő hatására a grillezett hús felületén lévő fehérjék úgynevezett „védőréteget” képeznek s ezzel megakadályozzák, hogy az értékes íz- és tápanyagokat tartalmazó nedvesség kifolyjon. A hús külső részén a sütés végére ízes pörzsanyag képződik – ügyeljen arra, hogy ne égjen meg az étel –, belül omlóssá, kellemes ízűvé, illatúvá válik. Készítés közben a rácsra vagy forgónyársra tett húsféleség zsírtartalmának egy része kiolvad, ezért energiatartalma csökken, és emészthetősége kedvezőbb lesz.

Praktikus tanácsok

  • A grillezés előtt célszerű az alapanyagokat bepácolni, így ízesebbek lesznek, és könnyebben átsülnek.
  • Pácoláshoz kenje be a hús- vagy zöldségszeletek mindkét felét fűszeres olajjal, rétegezze azokat egy tálba, tetejükre ismét olajat tegyen. Így a levegővel nem érintkezhetnek, és a hűtőben 1-2 napig is elállnak, illetve összeérnek.
  • Grillezés előtt itassa le a felesleges nedvességet, hogy a felületen keletkező védőréteg minél hamarabb kialakuljon.
  • A grillezett ételekhez salátát, párolt zöldséget vagy különböző mártásokat kínáljon.
  • Használjon alutálcát, alufóliát a grillezéshez.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Sajtok

A sajt ősi táplálék, eredete évszázadokra nyúlik vissza. Ízletes, koncentráltan tartalmazza a tej értékes anyagait. Kb. 10 liter tejből készül 1 kg sajt. A fehérjék, zsírok, ásványi sók és vitaminok a tejből majdnem teljesen átkerülnek a sajtba. A termékek energiatartalma a zsírtartalomtól függôen változó. Értékes fehérjeforrások, és főleg a legfontosabb tejfehérjét, a kazeint tartalmazzák. Zsírtartalmuk különböző (10-30%), és az állati eredetű zsiradékokra jellemzően, jórészt telített zsírsavak találhatók bennük. A sajt az egyik legfontosabb kalciumforrás. Fogyasztása hozzájárulhat a csontritkulás megelőzéséhez. A sajt jelentős mennyiségű foszfort, A-, és B2-vitamint is tartalmaz, és B12-vitamin is található benne. Sajttípus szerint megkülönböztethetők kemény (pl. parmezán, ementáli), félkemény (pl. trappista, óvári), lágy (pl. göcseji, camembert), friss (pl. sport), savanyú tej (pl. pogácsasajt, túrófélék) és ömleszetett sajtok. Állományuk alapján vágható és kenhető, ízük szerint pedig natúr vagy ízesített készítmények színesítik a választékot.

Praktikus tanácsok:
  • A sajtot hűtőszekrényben, fóliába csomagolva vagy sajtbúra alatt tárolja.
  • Fogyasztás előtt 2-3 órával érdemes kivenni a hűtőbôl, mert aromája így érvényesül igazán.
  • Mindig tartsa be a fogyaszthatósági időt.
  • A kemény és félkemény sajtok tovább (7-8 napig), a lágy sajtok rövidebb ideig (2-3 napig) tarthatók el.
  • Étkezés végén, édesség helyett fogyasztva a sajt meggátolja a fogzománcot megtámadó savak képződését, ezzel segít megelőzni a fogszuvasodást.
  • Túlsúllyal küzdők, szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők, cukorbetegek inkább az alacsonyabb (20 g/100 g alatti), hízni vágyók pedig az ennél magasabb zsírtartalmú sajtokat válasszák.
  • Kóstoljon meg minél többféle sajtot, mert sokféleségük lenyűgözô, és egészségére válik!
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Primőr zöldségek, az ízletes tavaszi vitaminforrások

Tavasszal szervezetünk vitaminkészletei kiapadóban vannak, ezért fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat, és hajlamosabbak lehetünk a meghűléses betegségekre. Az elsőként megjelenő korai zöldségek hasznos tápanyagaik segítségével hozzájárulnak immunrendszerünk erősödéséhez, szervezetünk védelméhez.

Mi van bennük?

A fejes saláta, a hónapos retek, az uborka és az újhagyma az első tavaszi vitaminforrásaink. Frissítő hatásukat magas víztartalmuknak köszönhetik. Alacsony energia- és jelentős élelmirost-tartalmuk miatt segítenek a télen felszedett kilók eltüntetésében, és nyersen fogyasztva hozzájárulnak a szervezet C-vitamin-ellátásához. A fejes saláta ezen kívül a várandós anyukák számára fontos folsavat, valamint az A-vitamin előanyagát, ß-karotint is tartalmaz. Az újhagymában lévő, annak jellegzetes szagát adó kéntartalmú vegyületek (pl. allicin, cykloallinum) antibakteriális, valamint véralvadásgátló és koleszterinszint-csökkentő hatásúak, s ezzel hozzájárulnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez is.

Praktikus tanácsok
  • A primőr zöldségekből készült salátákat ecetes-olajos vagy zöldfűszeres-joghurtos öntettel ízesítse, mert így nem hizlalnak.
  • A salátaöntet készítéséhez többféle, jó minőségű olajat és ecetet használjon, így tápanyagokban gazdagabb és ízesebb lesz az étel.
  • Fejes saláta öntetét csak a fogyasztás előtt tegye a salátára, mert különben a levelek összeesnek.
  • A primőr zöldségek salátakészítéskor nagyszerűen párosíthatók gyümölccsel (pl. narancs, alma) és olajos magokkal (pl. dió, mogyoró).
  • Az újhagyma zöldjét is használja fel, színével, ízével gazdagítja a vele fűszerezett fogást.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Joghurt, a tejből nyert egészség

A joghurt alapanyaga a tehéntej, melyet tejsavbaktériumokat tartalmazó joghurtkultúrával oltanak be. Ennek hatására a tej megalvad, majd tejsav- és szén-dioxid képződés közben kialakul a jellegzetes aroma. Ízesítőanyagként különbözô friss és szárított gyümölcsöket, gyümölcskészítményeket adhatnak még a termékekhez. A joghurt és a belôle készült termékek értékes, könnyen emészthető fehérjét tartalmaznak, ezért az egészséges étrend fontos elemei. Jelentős a kalciumtartalmuk, mely hozzájárul a csontritkulás megelőzéséhez, a fogak épségéhez, a vérnyomás szabályozásához, valamint B12-vitamin-tartalmuk, mely a vérképzés fontos eleme. Az "élőflórás" vagy "probiotikus" joghurtban az emberi szervezet számára hasznos tejsavbaktériumok vannak. Ezek visszaállítják az egészséges bélflórát, és hozzájárulnak az immunrendszer normális működéséhez.

Praktikus tanácsok
  • Mindennap fogyasszon egy pohár élőflórás joghurtot, gyümölcsjoghurtot, joghurtitalt, mert a probiotikumok élettartama csak néhány hét, így folyamatos utánpótlásukról gondoskodni kell.
  • Antibiotikumos kezelés után segítenek az egészséges bélflóra gyorsabb helyreállításában.
  • Reggelre ideális, mert laktató, tápanyagokban gazdag, és finom a müzlivel, pelyhekkel.
  • Csontjainak védelmében fogyasszon minél többféle joghurtkészítményt, mert a kalciumhasznosulást nagymértékben elősegítik.
  • Ha tejcukorérzékeny, keresse a laktózmentes joghurtot.
  • Ha fogyókúrázik, vagy étrendje diabetikus, válassza a mesterséges édesítőszerrel készült „light” gyümölcsjoghurtokat.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Biotermesztéssel az egészségért

A biotermékek termesztését, feldolgozását az EU-ban szigorúan szabályozzák. Az ökológiai gazdálkodás során csak természetes hatóanyagokat, ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, baktériumkészítményeket, a kártevők természetes ellenségeit használhatják. Az ellenőrzést Magyarországon a Biokontroll Hungária Kht. és a Hungária Öko Garancia Kft. végzi és egyben tanúsítja is, hogy a termék előállítása és forgalmazása során megfelelt az előírásoknak.

Natur pur – az egészséges termékcsalád

A Natur Pur zöldség- és gyümölcslevek tartósítószert, hozzáadott cukrot nem tartalmaznak és alacsony nátrium tartalmúak. A friss zöldségeket és gyümölcsöket megmossák, sajtolják, és kizárólag hőkezeléssel tartósítják. Mindegyik termékre jellemző a jelentős káliumtartalom, mely elem részt vesz a vérnyomás szabályozásában, valamint az ideg- és izomsejtek normális működésében. A paradicsomlé likopin-, valamint a sárgarépalé és a vegyes zöldséglé ß-karotin-tartalma segíti az egyes betegségek kialakulásában közrejátszó szabadgyökök semlegesítését. A céklalében lévő folsav más tápanyagokkal együtt a vérképzéshez szükséges, és csökkentheti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Az alma-meggylé, valamint a vegyes gyümölcslé természetes cukortartalma energiával látja el a szervezetet.

Praktikus tanácsok
  • A sárgarépalét célszerű margarinos vagy vajas kenyérrel fogyasztani, mert a ß-karotin zsírban oldódó vegyület.
  • Felnőtt ember számára tízóraira vagy uzsonnára elegendő 1 pohár zöldség- vagy gyümölcslé, mely lassan kortyolgatva, csökkenti az éhségérzetet.
  • Egészséges és mutatós desszertet készíthet, ha gyümölcsléből készített zselével leönt egy kis tálka gyümölcsöt.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Fókuszban a zöldség-gyümölcs

Az ünnepek után sokan szembesülnek azzal, hogy testsúlyuk növekedett. Ezért az újévi fogadalmak között is gyakran szerepel, hogy mostantól többet törôdünk egészségünkkel, megszabadulunk a felesleges kilóktól. A zöldségek, gyümölcsök segítségével mindezt könnyûszerrel megtehetjük. A hazai táplálkozási ajánlások szerint naponta legalább 2-3 alkalommal ajánlott gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani, mert
  • víztartalmuk igen magas, emiatt frissítő hatásúak;
  • élelmi rostban gazdagok, így csökkentik az éhségérzetet, és elônyösen befolyásolják a zsír- és szénhidrát-anyagcserét;
  • gazdag vitaminforrások, melyek közül a C-vitamin, bétakarotin, és a B-vitamin-csoport tagjai a legfontosabbak. A C-vitamin szerepet játszik az immunrendszer erôsítésében, és a karotinnal együtt a különbözô betegségben és öregedésben szerepet játszó szabadgyökök semlegesítésében. A B-vitamin-csoport tagjai az anyagcserefolyamatokhoz nélkülözhetetlenek.
  • A zöldségek, gyümölcsök tartalmaznak még a szervezet számára fontos ásványi anyagokat (fôleg kálium, magnézium), szerves savakat (pl. alma-, citromsav) és színezôanyagokat (pl. karotinoidok, flavonoidok).
Praktikus tanácsok
  • Mindig friss, hibátlan zöldséget, gyümölcsöt válasszon!
  • Tápértékük frissen a legmagasabb, ezért vásárlás után lehetôleg rövid idôn belül használja fel ôket!
  • A zöldségek és gyümölcsök héja és a közvetlenül alatta lévő réteg tartalmazza a vitaminok javát, ezért egyáltalán ne, vagy csak vékonyan hámozza meg ôket!
  • A főzés, gőzölés során C-, és B-vitamin-tartalmuk csökken, kioldódik a főzővízben. Célszerű ezért az ételkészítés során a levet is hasznosítani (pl. leveshez, mártáshoz).
  • Zöldség, gyümölcs mindig legyen a hűtőszekrényben, ezeket bármikor büntetlenül fogyaszthatja.
  • A falatot mindig alaposan rágja meg, így éhségérzete hamarabb eltűnik.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Citrusfélék

A citrusfélék, a citrom, zöld citrom (lime), grépfrút, mandarin és a narancs nyújtják az egyik legjobb védekezést a télen gyakori légúti megbetegedések ellen. Közös jellemzőjük, hogy már egy gyümölcs elfogyasztása fedezi a napi C-vitamin-szükségletet. Ez a vitamin nemcsak a fertőzésektől védi a szervezetet, hanem hozzájárul az egészséges bőr számára fontos kollagén előállításához, valamint a citromban lévő P-vitaminnal együtt a hajszálerek falának rugalmasságához is. A citrusfélék jelentős mennyiségben tartalmaznak antioxidáns hatású, a szervezetet a szabadgyökök káros hatásaitól védő flavonoidokat. A gerezdeket elválasztó hártya és a héj fehér belső része a vér koleszterinszintjét csökkentő, vízoldékony élelmi rostot, pektint tartalmaz, s ez mérsékli az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát. Előnyös tulajdonságuk továbbá alacsony energiatartalmuk, mely miatt a citrusféléket a fogyni vágyók is bátran fogyaszthatják.

Praktikus tanácsok
  • A C-vitamin könnyen bomlik, hőre, fényre érzékeny, ezért a citrom levét ízesítéskor a langyosra hűtött ételhez, italhoz adja hozzá, majd azt minél hamarabb tálalja.
  • Az egészben (hártyástól) elfogyasztott gyümölcsök tartalmazzák az összes hasznos anyagot, ezért ne csak feldolgozva, hanem naponta nyersen is fogyassza ezeket.
  • A gyümölcsök leszedés után már nem érnek, ezért hűtőszekrényben legfeljebb egy hétig tárolhatók.
  • A citrusféléket viasszal és gombaölő szerrel kezelik, ezért felhasználás előtt alaposan mossa meg őket.
A SPAR dietetikus szakértője, Veresné Bálint Márta
Forrás: www.spar.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Egészséges táplálkozás

... további Egészséges táplálkozásról szóló tippek a csatolt fájlba olvashatók.
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Ne igyunk túl gyorsan!

A glaukómában (zöldhályog) szenvedő betegek jobb, ha elkerülik a nagy mennyiségű folyadék gyors fogyasztását.

Az Aucklandi Egyetem kutatói úgy találták, egy liter víz 15 perc alatti elfogyasztása a szemnyomást 12,6-56 százalékkal emeli - írja a MediPress. A glaukóma oka az emelkedett szemnyomás, ami a látóideg visszafordíthatatlan károsodását is okozhatja. A gyakori ellenőrzés segíthet a glaukóma korai jeleinek felismerésében.

Új-Zélandon a glaukóma a megelőzhető vakság fő oka, mely főként az időskor betegsége, a 70 évesek 10 százalékát érinti, igaz, a 40 évesek 2 százalékánál is diagnosztizálható. Helen Danesh-Meyer, a kutatás vezetője szerint a jó megelőző kampány miatt a betegséget már korábbi életkorban felismerik a szigetországban.

"A tanulmány alapján a galukómás betegek számára ajánlható, hogy ne igyanak meg túl gyorsan egy liter vizet - vagy bármely más folyadékot. Ez különösen vonatkozik a sportolókra és a sörözőkbe járókra, akik sok folyadékot isznak." - mondta a szakember.

A kutatásban összehasonlították a szemcseppel kezelt betegeket azokkal, akiknek műtéti úton csökkentették a szemnyomását. A műtéti csoportban a legmagasabb elért nyomás 12,5 százalékkal haladta meg az alapértéket, a szemcseppet használó csoportban ez 56 százalék volt.

Dr. Ken Tarr, a "Glaucoma New Zealand" igazgatója szerint a glaukómás betegek gyakran kérdezik tőle, hogyan segíthetnének önmagukon. A gyógyszerszedésen kívül egyedüli tanácsként a nagy mennyiségű folyadék ivási sebességének csökkentése adható.

A "Glaucoma NZ" ajánlása szerint 45 éves korig mindenkinek érdemes kivizsgáltatnia magát glaukómára, és utána öt évente vagy gyakrabban, ha családjában korábban már előfordult a betegség vagy egyéb, glaukómára hajlamosító kockázati tényező - írja a MediPress.

Forrás: www.stop.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A biztos fogyás titka: hagyjunk fel a gyógyszerekkel!

A krónikus betegségekre napi rendszerességgel szedett tabletták váratlan mellékhatására derített fényt egy skót kutatás. Úgy tűnik, hogy a mindennapi gyógyszerszedésre kényszerülő betegek önhibájukon kívül nagymértékben elhízhatnak.

A Glasgow Egyetem és a Glasgow Royal Infirmary kutatói 25,000 krónikus beteg gyógyszerszedési szokását elemezte. A megvizsgált betegek - akik olyan betegségekben szenvedtek, mint a cukorbetegség, epilepszia, depresszió, magas vérnyomás és skizofrénia - jelentős része meghízott. A kutatók úgy találták, hogy a betegek egytől tíz kilogrammig híztak egy éven belül.

"Ezen gyógyszerek gyakori és hosszú távú szedése jelentős szerepet játszhat az elhízás gyakoriságának növekedésében." - állítják a kutatók. Az összes általuk megvizsgált készítményt széles körben alkalmazzák krónikus megbetegedések kezelésére. Az Egyesült Királyságban 2,6 millió embert diagnosztizáltak koszorúér eredetű szívbetegséggel, amire gyakran béta-blokkolókat írnak fel. Több mint 400,000 ember szenved epilepsziában és kb. 1,3 millió embernek van I-es vagy II-es típusú cukorbetegsége.

A legtöbb gyógyszer esetében a hízás jelentős és gyors volt a kutatók szerint. Az, hogy miként okoznak hízást, változó, és egyes esetekben ismeretlen. Egyes szerek, mint pl. a corticoszteroidok, növelik az étvágyat, míg a béta-blokkolók csökkentik a metabolikus arányt, azaz a szervezet kevésbé bontja le a bevitt tápanyagokat.

A pszichiátriában alkalmazott olanzapine és clozapine okozta a legnagyobb mértékű elhízást - 52 hét alatt akár 10 kg-ot. Az inzulin akár 6 kg, míg a depresszió elleni szerek 3,5 kg, néhány vérnyomáscsökkentő 1,5 kg, egy szívgyógyszer 2,5 kg, egyes antiepileptikumok pedig több mint 5,5 kg testtömeg gyarapodással jártak átlagosan egy év alatt.

Forrás: www.stop.hu
 

carlos36

Állandó Tag
Állandó Tag
A GéSz Flavon Max képes biztosítani a szervezet számára a szükséges napi antioxidáns mennyiséget.

<!-- Jobbra igazított kép -->
6-2.jpg


A rendkívül kíméletes eljárással készült, finom ízű termék táplálkozás élettani előnyeinek sokaságát még összefoglalni is nehéz. A GéSz Flavon Max jelentős mennyiségű, kiváló minőségű növényi anyagot tartalmaz, ezek közül különösen a növényi színanyagok (polifenolok, flavonoidok, antociánok, proantocianidinek, karotinoidok), és más biológiailag fontos anyagok a meghatározók. A készítményben lévő antioxidáns anyagok jelentős szabadgyök fogó tulajdonsággal bírnak. Egyrészt hozzájárulnak a szervezetünkben zajló káros oxidatív, ezáltal az öregedési folyamatok gátlásához, másrészt elősegítik az antioxidáns vitaminok (pl.: C és E vitamin) regenerálódását szervezetünkben.


A GéSz Flavon Max-ot az a speciális gyártási eljárás teszi egyedülállóvá, amely lehetővé teszi, hogy az összetevők ne kivonatok formájában, hanem minden értékével együtt a GéSz Flavon Max-ba kerüljön, úgy, hogy semmit nem veszítenek természetesen gazdag hatóanyagtartalmukból.
A kiváló eljárásnak köszönhetően a termék nem tartalmaz tartósítószert. .

Mindenkinek ajánlott a GéSz Flavon Max fogyasztása,
  • akinek fontos saját és családja egészsége,
  • aki nem biztos abban, hogy ételei maximálisan tartalmazzák a szükséges tápanyagokat,
  • aki ki akarja egészíteni jelenlegi táplálkozását,
  • aki nem fogyaszt naponta megfelelő mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget,
  • aki egy,a XXI. Század emberének kifejlesztett termék előnyeit szeretné élvezni.
További információk: http://flavon.extra.hu/max.html
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Orvosi vizsgálatok

Rövid ismeretek az egyes vizsgáló eljárásokról, hogy tudjuk mi mire való, kevésbé legyen félelmetes és tudjuk, hogy mit várjunk tőlük.

Régen a doktor bácsi csak a szemével, két kezével, "meghosszabbított" fülével vizsgálta betegeit, és mondott meg sok mindent, hogy mi zajlik a betegben. Néha még varázslónak is mondták. Titokzatos is volt, de ma a különféle vizsgálatok még misztikusabbá teszik a diagnosztikát. A vizsgálatokkal kapcsolatosan fontos tudni:

1. A biológiában semmi nem olyan egyszerű, hogy le lehessen fordítani néhány mondatra. Azaz egy vizsgálat eredménye alapján biztos diagnózist nem lehet és nem szabad fölállítani. Vannak döntő vizsgálatok, de ezek is csak a kísérők fényében azok.

2. Abból, hogy valamely vizsgálatot elvégeznek, ami valamilyen betegségben döntő lehet, nem következik, hogy akkor arról a betegségről van szó. Azaz nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni.

3. Bár a vizsgálatoknak van egy logikai sorrendje, mégis előfordul, hogy nem így követik egymást, legtöbbször kapacitáshiány miatt.

4. A vizsgálatok megismétlésének oka nem mindig bizalmatlanság. ("Egy vizsgálat nem vizsgálat.")

5. Vannak olyan vizsgálatok, amelyek csak speciális intézetben végezhetők el.

Amikor orvosi vizsgálatra kerülünk, akkor természetes, hogy az orvos megnéz, megtapogat, megkopogtat, meghallgat bennünket, ill. bizonyos testnyílásokba "betapint" vagy "benéz". Nem kell messzire menni gondolatban, csak a torok vizsgálatára gondoljunk. Ezek a vizsgálatok mind azon alapulnak, hogy a tapasztalati úton normálisnak ítélt képet hasonlítjuk össze az adott esetben látottakkal.

Komplikáltabb esetben az orvos vérvizsgálatokat kér. Ezek a vér alkotóelemeinek összetétel-változásairól adnak felvilágosítást. Így vizsgálják a vörösvértestek, fehérvérsejtek, vérlemezkék számát. Mérik a vörösvértestek süllyedésének gyorsaságát, amely bizonyos gyulladásos betegségek kapcsán fokozódhat. Vizsgálják a vérben jelen lévő egyéb alkotóelemek mennyiségét, amiből a vese, máj stb. működésére tudnak következtetni.

Az orvosok állandó törekvése az a természetes igény, hogy az elváltozásokat láthatóvá tegyék. Ebben a technika sietett segítségükre. Amióta egyre finomodnak ezek az ún. képalkotó eljárások, egyre tisztább, részletesebb és mélyebbre hatoló képet kaphatunk az élő szervezetekről.

Ezek közül a legrégebben ismertek a röntgenvizsgálatok. Ennek során a szervezet belsejében lévő elváltozásokat tudják megállapítani, az alapján, hogy egyes szövetek a környezetükhöz képest a sugarakból többet vagy kevesebbet nyelnek el. Így a csontok elváltozásait, idegen testeket, köveket lehet fölfedezni. A sugár ún. keménységének változtatásával már alkalmas a lágyabb szövetek vizsgálatára is. Bizonyos esetekben kontrasztanyagot adnak be, amely a lágyrészeket jobban kirajzolja, így az ott lévő elváltozások jobban megfigyelhetőek. Tovább finomítható az eljárás, ha rétegfelvételt készítenek, azaz különböző mélységig hatolnak el a röntgensugarakkal. Ennek legmodernebb változata a komputertomográfia. Azt tudjuk, hogy a röntgenvizsgálat kiválóan alkalmas a tüdőgyulladás vagy különböző törések diagnosztizálására.

A röntgenvizsgálatnak több hátránya van. Az egyik a sugárterhelés, amely a szervezetet éri. Bármilyen kicsiny is, mégsem teljesen veszélytelen. A másik hátránya, hogy ún. statikus, azaz álló képet ad, így a szerveket nem lehet működés közben vizsgálni. Ezt hivatott kiküszöbölni az átvilágítás, amely régebben még nagyobb sugárterheléssel járt, de ma a modern elektronika vívmányának köszönhetően a képerősítő eljárással ez nem számottevő. Ennek a vizsgálatnak a gyomor-bél betegségek, ill. a veseelváltozások, vizeletelfolyási zavarok láthatóvá tételében van nagy szerepe.

Ma már szinte mindennapos az ultrahangvizsgálat. Ez nem jár sugárterheléssel és működés közben tudja vizsgálni az egyes szerveket. Fájdalmatlan, akár többször is megismételhető. Kiválóan alkalmas a has és a szív vizsgálatára. Hátránya, hogy nem vizsgálható vele minden terület, például a koponya. A vizsgálat a szervek különböző ultrahang-visszaverő képességén alapul. A csontok ebből a szempontból a legsűrűbbek, ezért ezen nem tud a sugár áthatolni. Újszülött-, ill. kiscsecsemőkorban azonban még a nyitott varratokon keresztül be lehet "nézni" a koponyába, így alkalmas a korai agyi elváltozások kórismézésére. Ma már a korszerű készülékek adott esetben a felnőtt ember koponyán belüli viszonyainak vizsgálatára is alkalmasak. Egészen speciális lehetőséget ad az ultrahang a csont sűrűségének vizsgálatára, azaz a csontritkulás szűrésére.

A has vizsgálatakor az ultrahang jól kimutatja a nem oda illő elváltozásokat, így a köveket, a daganatokat. Van azonban nagyon is "odaillő elváltozás", amely szintén jól vizsgálható vele és ez a magzat. Még bizonyos fejlődési rendellenességek is fellelhetők ezzel a vizsgálattal. Még egyszer nyomatékosítani kell, éppen amiatt, hogy az ultrahangvizsgálat semmiféle veszélyt nem jelent a magzat számára.

Külön csoportba tartozik a szív ultrahangos vizsgálata. Ez a modern készülékek segítségével odáig fejlődött, hogy már az oxigénnel telített, ill. a telítetlen vért is el tudja választani egymástól. Pontosan mérhető és ellenőrizhető az áramlás. Megállapíthatóak a szűkületek, ill. záródási zavarok.

A kezdetben említett láthatóvá tételi törekvést nagyban segítette a röntgenvizsgálat kombinálása számítógéppel. Ezt az eljárást komputertomográfiának, angol rövidítéssel CT-nek hívják. Nagy előnye, hogy a röntgensugarakkal készült sorozatfelvételeket nem filmre vagy képernyőre viszik, hanem számítógépbe. A számítógép képes a különböző ún. szürkeségi fokokat jobban kirajzolni, így a részletek jobban láthatóvá válnak. Bár a test bármely részén alkalmazható, mégis elsődlegesen a lágyrészek, máj, lép, vese, tüdő, ill. a koponya, azaz az agy vizsgálatánál van nagy szerepe. Daganatos elváltozásokat viszonylag korai szakban lehet ezzel az eljárással kimutatni.

A sugárterhelést is el lehet kerülni, valamint még aprólékosabb képet kaphatunk a legmodernebb vizsgálati eljárás, a mágneses rezonancia vagy MR révén. Ebben az esetben egy mágneses mezőt térít el a vízmolekula és ennek alapján alakítja ki a számítógép a képet. A képalkotó eljárások mindegyikében az az érdekesség, hogy a sejtek, szervek víztartalma az, amely lehetővé teszi az egyes területek elkülönítését. Egyébként a mágneses rezonancia kérdéses esetekben indokolt a diagnózis finomítására.

Elsősorban a természetgyógyászat körében terjedt el mostanában a biorezonancia-vizsgálat. Ez is a szervezetben található, elsősorban vízmolekulák nem azonos rezgéséből adódó eltéréseket regisztrálja. Ennek pontos felmérése folyamatban van. De bizonyos esetekben már ma is segítséget jelenthet az elváltozás pontosabb elkülönítéséhez.

A képalkotó vizsgálatokról végül általánosságban el kell mondani, hogy ezek ún. noninvazív, azaz nem a bőr folytonosságának megszakításával járó eljárások. Általában a megfelelő helyen és időben alkalmazva elősegítik a diagnózis felállítását. Tudni kell még azonban, hogy minél modernebb az eljárás, annál drágább a készülék és annál drágább egy-egy vizsgálat. Többek között ezért is nem lehet és nem is érdemes mindenkinek MR-vizsgálatot végezni, pl. egy egyszerű tüdőgyulladás esetén.
dr. Somló Pál


 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
A tüdő vizsgálatának módszerei

A hallgatódzás
Sztetoszkóp segítségével a légzési hangokat és zörejeket lehet érzékelni. Sípolás, búgás akkor támad, ha a levegő szűkületen halad át. Ha a főhörgőben, a légcsőben vagy a gégében keletkezett a szűkület, a beteg messziről hallhatóan hangosan, érdesen sípolva légzik. Szörcsölés akkor hallható, ha sok híg váladék van a bronchusokban. A belégzéskor keletkező egyenletes apró sercegés a tüdőgyulladásra jellemző. Semmiféle zörej sem hallható a légmell esetén, amikor a tüdőszövet roncsolódása következtében vagy szándékos orvosi beavatkozás eredményeként levegő kerül a mellhártya lemezei közé, és emiatt a tüdő összeesik. Nagyon súlyos bronchusgörcs (pl. asztma) ugyancsak okozhat néma mellkast.

A kopogtatás
Az orvos a mellkason a tüdőhatárokat és az esetleges tompulatokat (légtelen vagy levegővel kevésbé telt tüdőrészleteket) kopogtatja ki. Utóbbi esetben tompább a kopogtatás hangja, ami tüdőgyulladásra vagy folyadékgyülemre utal. Ha a kopogtatás különösen üresen hangzik, emphysema (tüdőtágulat) állhat fenn.

A tüdő röntgenvizsgálata
Tüdőröntgen segítségével az orvos általános képet kap a tüdő állapotáról. Gyulladásos beszűrődések, tuberkulózisos elváltozások, daganatok, valamint pangások és folyadékgyülemek jól felismerhetők a röntgenátvilágítás során.

Tomográfia/komputertomográfia
A tüdő (de ugyanígy más szerv) valamilyen elváltozásra, pl. daganatra gyanús részletét rétegfelvételek készítésével (tomográfia) nagyon részletesen meg lehet vizsgálni. Számítógéppel irányítva a rétegfelvételeket, akár 0,5-1 cm-es szeletekkel lehet a kérdéses területről képet kapni.

A tüdő-szcintigráfia
Radioaktív izotópot juttatva a tüdőbe vagy annak vérkeringésébe, az így radioaktívvá váló szerv sugárzását megfelelően érzékeny mérőműszerrel ki lehet mutatni, meg lehet határozni.

A tüdőnek azon területei fölött, amelyekbe valamilyen okból, pl. tüdőinfarktus, tüdőembólia miatt kevesebb vér kerül, kisebb lesz a mérhető radioaktív sugárzás.

Az ún. légzésfunkciós próbák
A légzés különböző adatainak vizsgálata módot ad arra, hogy a kapott eredményekből a tüdő működésére következtessenek. Pl. a beteg milyen gyakran vesz levegőt, mennyi ideig tudja a légzését visszatartani, mekkora az egy légvétellel beszívott, majd kifújt levegő térfogata. Bizonyos esetekben szükség van arra, hogy a tüdőbeli vérkeringés viszonyait is megismerjék. A légzésfunkciós vizsgálatokat nemcsak ún. nyugalmi helyzetben, hanem esetleg fizikai terhelés alatt vagy után, illetve bizonyos provokáló gyógyszerek adása után azok hatása alatt is el szokták végezni.

A bronchoszkópia
Megfelelő hosszúságú száloptika segítségével az orvos közvetlenül beletekinthet a bronchusokba, s a bronchoszkóppal egyidejűleg bejuttatott műszerrel rögtön szövetmintát is vehet az elváltozásra gyanús területről, amit azután sejttani, vagy szövettani vizsgálatnak vethetnek alá.

A vérvétel
A fülcimpából, vagy egy artériából vett vérminta segítségével az orvos a tüdő gázcseréjéről kap információt. A szív ultrahangvizsgálata megkönnyíti a tüdőinfarktus felismerését.

 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Cukorbetegség és orvosi ellenőrzés

A cukorbetegség szövődményei általában “alattomosan” alakulnak ki és nem okoznak panaszt. A betegség tényére sokszor csak akkor derül fény, mikor az már visszafordíthatatlan és a legjobb esetben is csak az előrehaladását lehet megállítani. Tehát minél koraibb a felismerés, annál nagyobb a gyógyulás esélye.


Tehát aki cukorbeteg, annak feltétlenül ajánlatos meghatározott időközönként különböző felülvizsgálatokon megjelennie. Hogy kinek milyen gyakran tanácsos egy-egy szakorvost felkeresnie, az egyénenként eltérő lehet. A szívbetegeknek például az átlagosnál többször kell EKG-vizsgálatra menniük, másoknál a szemészeti kontrollra lehet többször szükség. Az alábbiakban javasolt számok csak támpontul szolgálnak.

Szemészeti felülvizsgálat (a retina diabéteszes eredetű megbetegedésének (retinopátia) megelőzésére: évente 3-4-szer. Vesevizsgálat (cukorbaj eredetű vesebetegség kiszűrésére): évente kétszer. Ideggyógyászati, neurológiai felülvizsgálat (diabéteszes neuropátia veszélye miatt): évente egyszer. EKG negyven éven felülieknek (szív- és érrendszeri megbetegedések kiszűrésére): évente egyszer. A lábszárartériák ultrahangos vizsgálata: évente egyszer. Az orvos egyénenként dönti el, hogy az érelzáródás gyanúja fennáll-e (pulzustapintással a lábfejen) és hogy szükség van-e erre a vizsgálatra.

 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Illattörténelem

Buddha szerint: "A testiség a mag, szerelem a virág, az együttérzés az illat". Aromás növényeket már régtől használ az ember spirituális és hétköznapi célokra is. Az indiai jógik évezredeken át adták tovább egymásnak a parfümolajok titkát, melyik segít a magasabb spirituális tudatosság elérésében, melyik stimulálja a kreativitást, melyiknek van gyógyhatása bizonyos betegségekre. A polinéz kahunák, a dél-amerikai indián varázslók, az észak-amerikai és ázsiai sámánok, az ősmagyar táltosok is ismerték a környezetükben fellelhető növények titkait.

Az ember körülbelül 4000-10000 különböző szagot képes megkülönböztetni. A szagérzékelésben, az orrban lévő 15-20 millió szagló receptor vesz részt, amely közvetíti az ingereket az agyhoz. A szagok vegyi úton hatnak ránk, az orr nyálkahártyájában található nedvesség segítségével jutnak be szervezetünkbe. Ezek a kémiai úton terjedő üzenetek talán intimebbek, mint a hullámként terjedő hang és fényjelek. Az illatok felidézhetnek bennünk különféle hangulatokat, képesek mozgósítani tudatalattink mélységeit. Néhány növényi és állati eredetű illatanyag az emberi szervezetben termelődő "szagtalan" feromonhoz hasonló hatással bír. Az állatoknál a párválasztást az emberi feromonhoz hasonló anyagok irányítják, például a pillangók több kilométerről is megérzik leendő párjuk szagát. A viselkedéstani kutatások azt bizonyítják, hogy a leendő partner természetes szaga az embereknél is döntő lehet a párválasztásban. Egyes vizsgálatok szerint a nők peteérésük idején több feromont bocsátanak ki, és érzékenyebbek a szagokra. Az ámbra, a pézsma - a növényi és az állati eredetű is -, valamint a szantál képes emlékeztetni szervezetünket a feromonra.

A nyugati emberek általában a könnyebb virágillatot, a friss citrusfélék, örökzöldek illatát kedvelik magukon. A férfiak gyakran beérik az arcvizek adta lehetőségekkel, de a 60-as 70-es évek óta terjedőben van az illatkultusz a férfiak körében is. (Van olyan gyártó cég, amelyeknek már több, mint 60 éve piacon van ugyanaz a férfi parfümje. Egy másik, szintén ma is aktívan működő divatház már 1904-ben gyártott férfiak számára parfümöt.) Az európai, amerikai nők a fülük mögé, a dekoltázsukba, a csuklójuk belsejére szoktak cseppenteni kedvenc illatukból. Az ázsiai és más egzotikus kultúrákban a nők testük különböző részeire más-más illatokat használnak, lakóhelyüket, hálóhelyüket is illatosítják. Az európai orr számára nehéznek tűnő illatok ott a hétköznapok részei. Ha mi a fahéjra, szegfűszegre, gyömbérre gondolunk nekünk nem a meleg, hanem a hideg, a tél, az ünneplés, a Karácsony jut eszünkbe. Igaz, hogy a karácsonyi ünnepkör lehetőségét is a Kelet adta nekünk! Jézus, aki elhozta nekünk a szeretet-központú világképet, az európai keresztény gondolat magját, a Közel-Keleten született, ahol a karavánutakon évezredeken át cseréltek gazdát a távoli tájak termékei, köztük a különleges növények is. Az Ószövetségben is találunk leírásokat a növényi kenetekre és a füstáldozatokra. Mózesnek az Úr utasításai alapján finom fűszerekből illatos kenetet, "szent olajat", kell készítenie a felszenteléshez (Kiv. 22,25,30). A füstölőáldozattal mély kapcsolat alakulhat ki a földön lévő ember, és a magasban lévő Örökkévaló között. Érdekes nyelvészeti bizonyítékot találhatunk erre az ősi hitre: a héber nyelvben a füstölőáldozat "ketoret" az ősi arámi tőből "kátár" származik, melynek jelentése "kötelék". A Kabala bölcsei szerint az áldozathoz használt növények száma, a 11, a gonoszsággal van kapcsolatban. Az Örökkévaló képes megtisztítani a tisztátalan erőket is azáltal, hogy a füsttel magához emeli azokat. Gyakran tettek az áldozati növények közé rossz szagú mézgát "chelbenna", amivel azt fejezték ki, hogy hisznek abban, hogy az Örökkévaló a legalsó szinten lévő negatív energiákat is képes felemelni és átalakítani jóvá.

Az évezredekkel ezelőtti Egyiptomban is alkalmazták a növényi füstáldozatokat. Maga a ma használatos parfüm szó is utal erre a használatra, "per fumo" a latinból terjedt tovább más nyelvekbe, ahol hasonló hangzású változatain ma már illatos oldatokat értenek az emberek, nem jut eszükbe a "füstön át" jelentés. Az ókori Egyiptomban, ahol az emberi test ápolásának, díszítésének hosszantartó hagyományai alakultak ki, nemcsak a krémek, festékek készítése állt magas fokon, hanem az illatszerek előállítása is. Az illatosító szerek, füstölők vallási és profán célokat is szolgáltak. Erről némelyik feltárt sír felirata és a szarkofágokban talált tégelyek tudósítanak bennünket. A parfümök használata nem számított luxusnak. Úgy gondolták, hogy a parfüm kiterjeszti viselője jelentétét, területét, emiatt a férfiak is nagy előszeretettel alkalmazták testükön. I Széti fáraó idején (i.e. 1306-1290) illatosított olajokkal látták el a hadsereget, III. Ramszesz uralkodása alatt (i.e.1194-1163) feljegyzés készült a thébai sírásók sztrájkjáról, amit az váltott ki, hogy nem kapták meg a számukra hivatalosan előírt parfümöt. A különböző előkelő fogadásokon, az óegyiptomi férfiak a bejáratnál virágfűzért kaptak a nyakukba és választhattak a felkínált illatok közül. (Polinéziában ma is szokás a vendégek virágfüzérrel való megajándékozása.)

Az egyiptomiak a masszázshoz is illatosított olajokat használtak. Az egyik legkedveltebb illatosítószerük - amit a görögök és a rómaiak is átvettek - a kyphi volt, amely 15-50 féle növényi részt is tartalmazhatott. Ezek közül néhány: kasszia, jázmin, citromfű, ciprus, nárdus, kalamusz, koriander mézga, tömjén, henna, boróka, fahéj, menta, pisztácia, sáfrány, rózsa. A felsoroltakat összeőrölték, leöntötték borral, és mazsolát adtak hozzá. Néhány napig állni hagyták, majd mézzel felfőzött tömjént adtak hozzá és újabb néhány napos pihenő után őrölt mirhát (Arábiában és Afrikában honos fák gyantája) kevertek bele. Az egyiptomiak halotti kultuszában előkelő helyet foglaltak el az illatos balzsamok, melyekkel képesek voltak a múmiákat konzerválni. A halottak mellé eltemették az illatszereiket is, hogy a túlvilágon se nélkülözzék kedvenc illataikat.

A krétai atléták illatos olajokat használtak a versenyek, bemutatók előtt. A knosszoszi palota ie. 1900-1700 közti időből származó freskóin már találhatóak rózsaábrázolások, a rózsaolaj használatáról pedig az ie. 1200-1300-ból származó a püloszi feljegyzésekből szerezhetünk tudomást. Homérosz soraiból pedig azt tudhatjuk meg, hogy a görög háznál az érkező vendéget illatos fürdővel kínálták.

Az ókori Rómában a gazdagok rózsából, nárciszból, keserű mandulából, mirhából, mézből készült parfümmel itatták át ruhájukat, sarujukat és kedvenc háziállataikat is meghintették vele. Gyakran a gladiátorok is használtak illatosított vizeket, olajokat, mielőtt az arénába léptek. A rómaiak már az első században készítettek rózsavizet.


A növényvilág több millió tagja közül talán egyikről sem született annyi vers, mint a rózsáról, amely 80 millió éves lehet. A szírektől, nabateusoktól és a hellenisztikus kultúráktól vették át az arabok a kertművelés művészetét, melynek a rózsatermesztés egyik legfontosabb eleme volt. Az iszlámot terjesztő, hódító nomádok nagyra értékelték az oázisszerű kerteket, és tovább terjesztették az évezredes, öntözéses növénytermesztő kultúrát, melyben náluk a rózsa kiemelt helyet kapott. A hagyomány szerint a rózsa Mohamed égi utazása során teremtődött, a próféta szemöldökének izzadságcseppjéből. A muszlim hit nemcsak a rózsaolaj, hanem más illatszerek használatának hagyományát is a prófétai tanításként kezeli.
Az "Ezeregyéjszaka meséi" Ali Baba és a negyven rabló című meséjében találjuk a következő sorokat:
"Végül a fűszerek, tömjének és illatszerek csarnokába ért, ahol az illatok árja a levegőt általjárja. Áloé- és mósuszfelleg csapja meg, mint édes lehellet; ámbra, pézsma jó illata egész valóját áthatja, naddnak, rózsavíznek bája részegítőn hullik rája; sáfrány meg tömjénféle finoman árad feléje."

"A teherhordó és a három lány történetéből" fordította Vajkay Lajos a következő verset:

"Ha kedved féktelen s mulatni vágyna már,
Négy eszköz kell ahhoz: lant, hárfa, síp, gitár.
És kell, hogy közbe négy szellemkéz hintsen ott
Viola, szegfű, rózsa és mirtuszillatot."


Még egy idézet a fent említett meséből, amely segítségével az ápolt kertet könnyebben magunk elé képzelhetjük:

"Másnap benéztem a másik helyiségbe: ott pálmákkal beültetett tágas tér tárult elém; a rózsa, jázmin, nárcisz, ibolya, kamilla és liliom közt patak folyt: a bűvös illat megrészegített."

A szépen ápolt kert az elvonulás, meditáció, feltöltődés színhelye is (volt) az iszlám kultúrában. Aki teheti, élvezze saját kertjének illatát, akinek ez nem adatik meg, használja ki a csendes parkokat, ahol az élő virágok közelébe kerülhet.

Írta: Balla Tünde, Aziza
Forrás: www.wellnesscsodak.hu
 

2003mte

Állandó Tag
Állandó Tag
Sókamra

A sókúra olyan természetes gyógymód, amelynek eredete évszázados tapasztalatokra vezethető vissza. A sókamra tervezése, építése és alkalmazása azon a felismerésen alapszik, hogy a sóbányákban dolgozók sokkal ritkábban szenvedtek légúti betegségekben. A sókamra alkalmazása ma már széles körben elterjedt a wellness centrumokban. A sókamra használatával a sóbarlangok és a sós tengeri levegő gyógyító, szépítő és ellazító erejét élvezhetjük.

A sókamra olyan mesterségesen előállított helyiség, ahol sókristályok, és telített sóoldat párolgása biztosítja a szükséges klíma elérését. Sóoldattal átitatott sótéglák borítják a helyiséget, ahol a páratartalom állandó jelleggel 70-80 %-os érték között van. A sókamra szabályozott, 20-22 °C-os hőmérséklettel rendelkezik.

Miért jó a sókúra?
A sókamra levegőjének belélegzése megkönnyebbülést nyújt a légzőszervi betegségekben szenvedők számára, megerősíti a tüdőt, feloldja a letapadt váladékot,
csökkenti a légúti gyulladásokat. A szervezetünk természetes védekező mechanizmusának stimulálásával fokozza ellenállóképességünket, gyorsítja az öntisztulási folyamatainkat. A kezelés ideje: 30-50 perc. Ha nincs lehetőségünk rendszeresen alkalmazni, ajánlott egy 10-12 kezelésből álló kúrát venni, majd azt évente kétszer megismételni.

Nem csak betegeknek! A városi szennyeződés, a porral járó munkavégzés, a passzív dohányzás mind-mind károsítja egészségünket. Ezért nem csak akkor lehet szükségünk sókúrára, amikor már betegek vagyunk! Mint mindenben, a megelőző kúrákkal ezen a területen is sokat tehetünk egészségünkért!

Sókamra alkalmazása
A sókúrát alkalmazhatjuk önállóan is, vagy orvosunk által előírt gyógyszeres terápiánk kiegészítőjeként. Ez utóbbi esetben elérhetjük az alkalmazott
gyógyszerek mennyiségének csökkenését. Sókamra használatát mindig egyeztetni kell kezelőorvosunkkal! Különösen ajánlott az alkalmazása a következő esetekben:

Légúti megbetegedések kezelésére, panaszok csökkentésére: asztma, nehézlégzés, krónikus bronchitis, akut és idült hörghurut, mukoviscidozis, nátha, arcüreg gyulladás, allergiás eredetű légzőszervi problémák, stb. során. Dohányosoknak különösen ajánlott!

Bőrbetegségekben szenvedők számára: pl. ekcémás bőrbetegség, pattanásos bőr, atópiás dermatózis, psoriasis (pikkelysömör), bőrfertőzések esetén. Nagyon ajánlott allergiás eredetű bőrbetegség esetén!

Stressz ellen: A só negatív ionokat tartalmaz, ami jó hatással van az idegrendszerre. Nyugtatja az idegeket, oldja a stresszt, hozzásegít a mély, pihentető alváshoz.

 

Hiaklo

Állandó Tag
Állandó Tag
Egészség!

Szeretném ha az egészséggel kapcsolatos kérdéseitekkel hozzám fordulnátok!
Nem vagyok orvos, de egészségfejlesztő terapeuta vagyok!
Tehát, arra okítanálak benneteket, hogy hogyan legyetek EGÉSZségesek.
EGÉSZséges lehet az is pl. aki veleszületett rendellenességgel született, vagy olyan elváltozások vannak a testén amit már sajnos bármilyen "hókuszpokusszal" sem lehet újraprogramozni....
Egész lehet még attól az ember, mert elfogadja magát olyannak amilyen és az adott helyzetben megtalálja az egyensúlyt!

No ezt az EGYENSÚLYT segíthetek én megtalálni!kiss:-D
 
Oldal tetejére