Horgászsarok

bubu

Állandó Tag
Állandó Tag
GIGI! A (harcsa) catfish, a Csuka pajk, (Pike) de ha bejosz Torontobal,
amannyiben Berrie-ben nem kapsz harcsat (elo, te valasztod ki)
itt van, foleg a kinai uzletekben. De ha mesz horgaszni a Lake
Simkora ott is sok harcsat tudsz fogni. Addig is. Szia.
 

pistuka

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves pistuka!
Koszi a receptett, igazan kedves vagy mert sokan szinte "hadi titkot'
csinalnak a recept leirasaval. Ugyszinten a Bajait
is Koszi jolantol. Biztos mind kettot megfogom
csinalni.
nagyon szívesen remélem ízleni fog :D jó étvágyat hozzá !
 

pistuka

Állandó Tag
Állandó Tag
Ne hagyd magad Pistuka, tucc te horgaszni!! Csak a halaszle recepten kene egy kicsit javitani...:cool:
:D ;) szívesen tanulok meghallgattnám a te verziódat is ha nem titok :D én ezen már csak néhány pohár borral tudok javítani ami a "főzéshez kell ":D a többi meg utána ;)
 

pitti

Állandó Tag
Állandó Tag
:D ;) szívesen tanulok meghallgattnám a te verziódat is ha nem titok :D én ezen már csak néhány pohár borral tudok javítani ami a "főzéshez kell ":D a többi meg utána ;)
Na. Hat alapjaban veve jo csak 3 dolgot hagytal ki belole: 1: foghagyma, 2: foghagyma, 3: foghagyma, 4: palinka. Aztan egy csopp paradicsom pure, csak annyi hogy ne erezzen ki a paradicsom iz de feldobja es simabba teszi a halat es a levet.:)
 

pistuka

Állandó Tag
Állandó Tag
Na. Hat alapjaban veve jo csak 3 dolgot hagytal ki belole: 1: foghagyma, 2: foghagyma, 3: foghagyma, 4: palinka. Aztan egy csopp paradicsom pure, csak annyi hogy ne erezzen ki a paradicsom iz de feldobja es simabba teszi a halat es a levet.:)
igazad van ;) pálinka nélkül nem is szabad nekifogni !/én már az elején a halfogásnál alkalmazom sörrel !/a fokhagyma tényleg kimaradt ;) az erdeti szegedi halászléhez nem kell /;) bár én is szeretem az ízét de a halászlébe nem szoktam tenni ,legközelebb teszek kipróbálom .:D a püré helyett az a kb 10dkg friss paradicsom szokott kelleni amit a receptben is írtam ;)
üdvözlettel : pistuka :..::777:
ui: mindíg tanul az ember:D
 

pistuka

Állandó Tag
Állandó Tag
Akko most megsokkollak. En egy kis porra tort komenymagot is teszek hozza. :cool:
:D az sem rontja el sőt még kis borsot is elbír :D de aztán már semmit ;) mert ezekután már tényleg nem a hal íz fog benne dominálni !:D
de ne kímélj sokkolj csak bátran örülök ,hogy megbeszélhettük :D
 

pitti

Állandó Tag
Állandó Tag
:D az sem rontja el sőt még kis borsot is elbír :D de aztán már semmit ;) mert ezekután már tényleg nem a hal íz fog benne dominálni !:D
de ne kímélj sokkolj csak bátran örülök ,hogy megbeszélhettük :D
Jeee, kifelejtettuk a borstot!! Mas tenyleg nem kell csak nehany szepen fejlett cseresznye paprika hogy ellensulyozza a palinka izet.:D
 

Jolán

Állandó Tag
Állandó Tag
Harcsa pörköltett ettetek turóscsuszával?Nagyon finom.Bajai halászléhez nem való zacskós löttyök az elront mindent ízt!
 

Budatomas

Új tag
Életem csukái

én az élettem két csukájátt eggedtem vissza egyik szájbilincsról szököt meg a másik meg azért mert az nap még tilalom volt:p
 

vgabesz66

Állandó Tag
Állandó Tag
Hello!

Horgászok előre!
6 év után megyek először horgászni, akkor is versenyre! Nem tudom mi lesz? Elvileg nem felejtettem semmit, mert simán felszereltem 3 botot!
 

thorwald

Állandó Tag
Állandó Tag
Gyerekek ! :grin:
Nekem oriasi makom van veletek szemben, mert kulonbejaratu ketlabon jaro sajat "horgasz-szotaram "van. A csocsike ugyanis pontosan ugyanugy magyarazta a kinainak tuno Prof fele hozzaszolast ahogyan az kesobb le lett irva.
Csak azt tudnam honnan tudta :shock: :shock: :shock:
 

nagy hohó

Állandó Tag
Állandó Tag
Szép estét Mindenkinek!
Új tag vagyok és imádok pecázni járni,így minden érdekel ami a horgászással kapcsolatos.
Már nagyon várom hogy jó idő legyen és hódolhassak szenvedélyemnek.​
 

nagy hohó

Állandó Tag
Állandó Tag
Pecások gyertek!

Sajnálattal tapasztaltam hogy bár több horgász topic is van,de nem igen megy egyik sem.
Szeretném ha minnél többen jönnétek és beszélgetnénk a horgászat örömeiről,tanácsokat adnánk és kérnénk,valamint megosztanánk egymással a horgászással kapcsolatos tapasztalatainkat is.
/Feri/

0horg8.gif
 

nagy hohó

Állandó Tag
Állandó Tag
A tavasz közeledtével, ideje lecserélni a zsinórokat, felfrissíteni, újítani felszerelésünk egyes részeit, új úszókat, ólmokat stb... beszerezni. Minden horgászat sikere, nagyban múlhat ezeken a dolgokon.;)
Pár horgászmódszer:


Fenekező horgászat
Olyan békés halaknak kínálhatjuk fel így a csalit, melyek az iszapot túrva szedegetik fel a táplálékot, de a ragadozók között is több olyan faj van, amely többnyire a vízfenék közelében keresi a táplálékot.
fenek1.jpg
A fenekező készség igen egyszerű, fontos alkatrésze a súly, amely sokféle alakú, fajtájú, nagyságú lehet. Szerelhetjük egy, kettő vagy három horoggal, bár a többhorgos szereléknek megvan a maga hátránya (elakadásveszély). Érdemes a fenekező szereléket már otthon összeállítani, külön-külön szereléktartó létrán szállítani, így egyszerűbb hozzáfogni a horgászathoz.
A súly (mely lehet ólom, etetőkosár, tirolifa) lehet csúszó vagy fix. Amennyiben csúszóra szereljük, szükség van ütköző közbeiktatására.
Módszertől függően kapásjelzőt használunk a fenekező horgászatnál, melyet zsinórra rögzítünk a bedobás után. Rablóhalazáskor célszerű a kapásjelzőt mélyebbre engedni, biztosítva ezzel a megfelelő idejű nyeletést.
fenek3.jpg
Speciális fenekező módszerek a feederezés és a bojlizás. Feeder- vagy pickerbotos horgászat alkalmával az érzékeny spicc közvetíti a kapást. Rendkívül kifinomult módszer, kora tavasszal például szinte csak ezzel van esélyünk a sikerre.
A bojlizás egyre elterjedtebb hazánkban, sokan specializálódnak kizárólag erre a módszerre. Lényege, hogy folyamatos etetéssel egy kiszemelt területre szoktatjuk a halakat, majd viszonylag nagy méretű csalikkal (melyeknek horogra tűzése eltér a szokványos módtól, hiszen nem közvetlen a horogra rögzítjük, hanem egy vékony szálon lóg le arról) próbáljuk elejteni a kifejezetten nagy méretű halakat.
A fenekező horgászat igen kényelmes, kevés fáradtsággal járó módszer. Nagy előnye, hogy bármilyen mély vízben tetszőleges távolságra juttathatjuk a csalit. Legjobban állóvízben vagy lassú vízfolyásban alkalmazható.

<HR>Úszós horgászat
Úszós horgászattal a víz bármely rétegében felkínálhatjuk a csalit a hazánkban élő valamennyi halnak. Lényege, hogy jól kiegyensúlyozott úszót juttatunk a horgászhelyre, a kapást pedig az úszó mozgása jelzi.
Fontos, hogy megfelelő nagyságú és alakú úszót válasszunk, hiszen a gyakorlatban szélsőséges változatok is előfordulnak.
3kicsi.jpg
Az úszó kiegyensúlyozottsága azt jelenti, hogy az úszónak el kell bírnia a ránehezedő terhelést (ólom, forgókapocs, horog, csali), ugyanakkor ne nyúljon belőle a víz fölé nagyobb rész, mint amennyi a kapás jelzéséhez szükséges, hiszen ekkor nem elég érzékeny a szerelékünk.
A jó kiegyensúlyozottság és érzékenység, elsősorban a békés halakra horgászva elengedhetetlen feltétel. A ragadozó halakat kevésbé érzékeny szerelékkel is kapásra lehet bírni.
Az úszó kétféle módon erősíthető fel a zsinórra: rögzítve vagy csúszón. Az előbbit inkább csak sekély vizeken, illetve spiccbotos horgászatnál használjuk, mély vízben viszont elengedhetetlen a csúszó úszó. Az utóbbinak az is nagy előnye, hogy az úszó dobáskor lecsúszik az ólomig, így dobáskor az úszó és az ólom együttes tömege érvényesül.

<HR>Pergető horgászat
Pergető horgászattal nagy vízterületet horgászhatunk le, ez megkönnyíti a jó horgászhelyek és az akadályok, kövezések pontos megismerését. Lényege, hogy különböző műcsalikkal mi keressük meg a hal tartózkodási helyét, illetve megfelelő vontatással kapásra bírjuk azt. Magas színtű művelése pontos halismeretet követel, mert a műcsali és a horgászhely kiválasztásánál tudnunk kell, hogy melyiket hol használjuk, és miképpen vezessük azt a víz egyes szakaszain.
A felszerelés kiválasztásánál figyelembe kell vennünk, hogy a felszerelés fokozott terhelésnek van kitéve. Felesleges spórolásra hivatkozni, inkább vegyünk drága, de minőségi felszerelést, mint hogy néhány hónap múlva új botot kelljen venni például a berágódott vezetőgyűrű miatt. Beszélnünk kell a műcsalik fajtáiról is.
A villantók fémlemezből készülnek. Két fajtájuk közismert: a körfogó és a támolygó villantók.
11.jpg
A körforgók működési lényege, hogy kis fülre szerelt kanállal rendelkeznek, mely a tengely körül a bevontatás sebességére forogni kezd, igen intenzív vibrációt keltve ezzel a vízben. Ez azokra a halakra lehet pozitív hatással, melyek az oldalvonalukkal kifinomultan érzékelik a víz különböző áramlásait.
9.jpg
A támolygó villantók inkább lusta, kígyózó-támolygó mozgást végeznek, tökéletesen szimulálják egy sérült, vergődő kishal mozgását.​
2.jpg
A wobblerek fából, műanyagból faragott halutánzatok, melyek a testükön található segéd-alkotórészekkel (pl. terelőlemez) a víz áramlását és a vontatás sebességét kihasználva utánozzák a különféle halakat. Színezésük, fajtáik igen változatosak, az üzletbe betévedő horgász igen könnyen a bőség zavarába eshet.​
1.jpg
A gumihalak, illetve a twisterek szilikongumiból készült műcsalik, anyaguk hajlékonyságának folytán igen érzékenyek minden mozdulatra. Nagy sikerrel használhatók szinte minden ragadozó hal horgászatánál.
Speciális szerelék az ún. balinólmos-műlegyes szerelék, mely leginkább a pergetés kategóriájába tartozik. A dunai balinhorgászatok alkalmával számtalanszor bizonyított már.
<HR>Műlegyező horgászat
Számos halfajunk fő táplálékai a víz fölött rajzó, a víz színére hulló és ott vergődő rovarok, melyek (hacsak el nem kapja őket egy hal) eláznak, majd a víz továbbsodorja őket.
A pisztrángfélék, továbbá küsz, a vörösszárnyú keszeg, a jászkeszeg, a domolykó ezekből szerzi meg táplálékának javarészét. De a balin is rávág a vizen úszó nagyobb rovarra, lepkére, szitakötőre. Számos hal elfogyasztja az egyes rovarok vízbe rakott petéiből kifejlődő lárvákat is, amelyek vízben töltött életük folyamán egyre fejlettebb alakot érnek el, míg teljesen kifejlődve elhagyják a vizet.
12.jpg
A műlegyes horgászat folyamán a vízből kikelő és a víz színére hulló, vagy az elázott és vízfolyással tovasodort rovart, szitakötőt, lepkét, szöcskét, a vízben élő és mozgó lárvát, nimfát utánzó mesterséges csalival, különböző nagyságú, alakú és színű műléggyel igyekszünk horogra csalni a halat.
A műlegyes horgászatnak külföldön nagy irodalma van. Hazánkban a természeti adottságok miatt csak korlátozottan lehet pisztrángra legyezni. Mégis érdemes megismerni a legyezés alapelveit, nemcsak azért, mert ez hozzátartozik az általános horgászművészethez, hanem azért is, mert a szerényebb pisztrángozó lehetőségek mellett (néhány kisméretű halunkon kívül) a domolykó, a jászkeszeg és főképpen a balin jól ugrik a műlégyre.
A műlegyet a zsinór tömege és a bot rugalmassága révén sajátos "ostorozó" mozgással viszonylag nagy távolságra lehet hajítani. Ehhez azonban elengedhetetlen a műlegyes készség egyes alkatrészeinek (főképpen a botnak és a zsinórnak) tökéletes összhangja. Érthető tehát, hogy a műlegyezésben sikerült ezt az összhangot egységes nemzetközi szabványban (AFTM) rögzíteni.
16.jpg
Száraz léggyel olyan halakra horgászunk, amelyek a víz fölött röpködő vagy a víz színére hullott és ott vergődő rovarokra vadásznak. Ilyenkor többnyire a vízben gázolunk, és a legyet felfelé dobjuk a vízfolyással szemben. Az előke végére kötött egyetlen műlegyet többnyire látott halnak kínáljuk fel.
15.jpg
Nedves léggyel vagy nimfával való horgászat közben az elázott és az örvénylő vízfolyás által tovasodort rovarokkal, a vízben élő rovarok álcáival táplálkozó halaknak kínáljuk fel a műcsalit. Nedves léggyel a víz színe alatt horgászunk.
Használhatunk streamert is, mely kishalat, halivadékot utánoz, becsapva ezzel az óvatlan ragadozókat.

<HR>Egyéb módszerek
A mártogatás-tapogatás nem fenekezés, hiszen a csali állandó mozgásban van, de pergetésnek sem tekinthető, mert élő hallal horgászunk, azt is csak néhány méterre bevetve, s lassú emeléssel-süllyesztéssel, a víz áramlásait kihasználva kínáljuk fel a csalit a süllőnek, csukának.
7kicsi.jpg
A kuttyogatás a legnagyobbra növő halunk, a harcsa különleges fogási módszere, mert az egyetlen halunk, mely a kuttyogtató által gerjesztett hangra reagál. Bizonyos időszakokban a harcsát kuttyogatással támadásra ingerelhetjük. Tulajdonképpen mártogató horgászat sajátos felszereléssel.
A mormiskázás a műcsalival való horgászat egyik speciális változata. Keletre tőlünk nagy tömegekben űzik, főképp a téli hónapokban, a befagyott tavak jegén, apró lékek mellett üldögélve. A mormiska parányi,
5-12 mm-es csepp alakú egyágú horoggal szerelt műcsali, mely főképp a parányi rákféléket utánozza. Szokatlanul rövid, csupán 400 mm hosszú, hajlékony bottal művelik, a csalit állandó mozgásban tartva végigkutatják a víz rétegeit.
 
Oldal tetejére