Az én történetem
Szeretném megosztani veletek az én történetemet. Elsősorban azért írtam, hogy motiváljam azokat, akik várnak a vízumra vagy már hamarosan indulnának. Amikor én voltam ott, nekem is jó lett volna sikersztorikat olvasni minél több embertől. Ezért is lenne jó, ha minél többen megosztanák a többiekkel a történeteiket. Nem feltétlenül csak az a sikersztori, ha valaki 100k-t keres, hanem ha úgy érzi, hogy megérte Kanadába költöznie és jól érzi magát itt.
Én két éve érkeztem a családommal Torontóba PR vízummal. Sok idő nem telt el azóta, az élmények is meglehetősen frissek és a legtöbb dolog teljesen aktuális.
Az első pár hetet szállodában töltöttük, ami nem annyira nyaralás volt, mint inkább ügyintézés. Mivel senkit nem ismertünk a városban egy kicsit körülményesebb volt az albérlet keresése. Már otthonról írtam, telefonáltam ingatlanos cégeknek, de persze nem tudtam albit foglalni látatlanban. Nem mintha nem akartam volna, csak mindenki azt mondta, hogy ezt személyesen tudjuk csak intézni. Szóval indult a szaladgálás egyik házból a másikba, amíg találtunk egy megfelelőt. Az albérleti rendszer megér egy külön topikot, röviden csak a lényeget az újaknak. Alapvetően azt nézik a bérházak üzemeltetői, hogy képes leszel-e egy éven át fizetni a lakbért. Frissen landolva, munka és kredit nélkül ez azt jelenti, hogy legyen kanadai kezesed vagy megtakarításod ami fedezi a költségeket.
Rengeteg dologról tudnék mesélni, de most inkább a leglényegesebb dologra, a munkaszerzésre helyezném a hangsúlyt. Több mint tíz éve IT területen dolgozom, szerencsésnek mondhatom magam több okból is. Azt tapasztaltam, hogy Kanadában a cégek inkább az IT munkatapasztalatot és nem a kanadai diplomát várják el. Soha nem volt problémám a magyarországi végzettségemmel, de pl. az orvosok és a más területen dolgozó mérnökök mesélhetnének egyet s mást. Nem is jöttem volna ki, ha nem lett volna transzferálható a tapasztalatom, végzettségem. Semmi kedvem nem lett volna újra végigülni az egyetemet, hogy aztán majd egyszer talán jó legyen nekem. Habár a diploma kérdés nem jelentett problémát, azért az fontos, hogy ha létezik nemzetközi szinten elismert/elvárt vizsga az ember szakterületén, akkor az legyen meg (Microsoft, Cisco, PMI, ...). Képzeljük magunkat a HR-es helyébe. Ott van előtte az önéletrajza egy csomó embernek a világ minden tájáról. Messziről jött ember meg azt mond, amit akar, szóval ezek a vizsgák lesznek azok a pontok, amik mentén elrendezi a jelölteket. Otthon nem szokás referenciát kérni, itt viszont igen. Legyen legalább három, lehetőleg közvetlen vezetői referenciánk. Alap dolgok: LinkedIn profil legyen frissítve, önéletrajz kanadai módi szerint elkészítve. A bevándorlás nagy biznisz, vannak cégek, amiket az állam támogat, hogy segítsék a frissen érkezett, tapasztalt szakemberek orientálódását. Én az ACCES-hez mentem el egy egyhetes, ingyenes kurzusra. Ezeket rendszeres időközönként indítják, külön csoportok vannak mérnököknek, IT-soknak, pénzügyeseknek, saleseseknek és HR-eseknek. A csoportomban nem volt két ember, aki ugyanabból az országból jött volna.

Kultúrsokk a javából. Átnéztük az önéletrajzokat, gyakoroltuk az interjúzást, kis szituációs játék, stb. Tartottak állásbörzét és egy-egy interjút is leszerveztek mindenkinek. Munka nekem nem jött össze belőle, de a kurzus kapcsolatépítésre kiváló alkalom volt.
Közben minden állásra jelentkeztem, amire a legkisebb esélyem is volt. Workopolis, Monster, Indeed, LinkedIn, állásközvetítők: pipa, pipa, pipa. Több száz állásra küldtem el az önéletrajzomat, rengeteg interjúm volt, telefonos, személyes, provincián belül és kívül. Többször is eljutottam az utolsó körig és kemény hónapokba telt, mire megtört a jég. Ismét csak szerencsésnek mondhatom magam, mert most azon a területen dolgozhatok, ahol eredetileg is akartam és olyan pozícióban, amiben szerettem volna. Viszonyításképpen az ACCES-es csoporttársak közül ugyan akadt, aki feladta és hazament, de a többségnek sikerült szakmában elhelyezkednie úgy 2-12 hónap alatt. Hogy ez sok vagy kevés, azt döntse el mindenki maga. Megint arról van szó, hogy ki miért jön Kanadába. Sokan aggódnak az előítéletek miatt. Megnyugtatásképpen: ha előítéletesek lettek volna, akkor nem interjúztattak volna. Ennyi. A HR-es azt nézi, hogy a kiírásban szereplő kulcsszavak szerepelnek-e az önéletrajz elején.

Persze én csak azt látom, ami az IT területén megy.
Családdal érkezni nagy kihívás, a sok stressz próbára teszi a párkapcsolatot. Sokkal egyszerűbb, ha csak egyvalaki jön ki előre elintézni a papírokat, lakást és az álláskeresést. Nyilván ez attól is függ, kinek mi fér bele. Lehet, hogy hónapokig kell távol lenni egymástól. Ez nekünk mondjuk nem volt opció, inkább együtt csináltuk végig. A gyerekek miatt kell a legkevésbé aggódni, hamar megtanulják a nyelvet, szereznek barátokat. Fiatalabb korban nem kell félni, hogy szivatni fogják az iskolában a nyelvtudása-nem tudása miatt. Sok a bevándorló és teljesen hétköznapi az iskolákban a nem anyanyelvi gyerekek jelenléte. A kamaszokkal kapcsolatban nem tudok mit mondani, de azért inkább óvatosabb lennék.
Szóval miért is jöttünk ki Kanadába? Mert kaland. Nem kényszerített a gazdasági, politikai helyzet, ha nagyon akartam volna, mehettem volna az EU-n belül máshova, de az egészen más lett volna.
Tanulság: kitartás és rugalmasság. Ha az a fő célod, hogy Kanadában élj, akkor lehet, hogy fel kell adnod a szakmádat és/vagy kanadai végzettséget, honosítást kell szerezned, stb. Lehet, hogy egy hónap de az is lehet, hogy egy év lesz mire megfelelő munkát találsz.
Mit szeretek az országban? Kulturálisan sokszínű, gazdaságilag fejlett, modern és nyílt társadalom. Én csak örülök, ha a barátaim a világ különböző országaiból származnak és megismerhetem a kulturájukat.
Mit nem szeretek? Még mindig nem sikerült megbarátkoznom a csekkek és money orderek használatával.

A jogosítvány megszerzése meg egyenesen tragikus volt. Lásd az erről szóló topikot.
http://canadahun.com/forum/showthread.php?26226-A-magyar-jogositvany-elfogadtatasa-Toronto-Ontario
És hogy milyen a kapcsolatom a magyar közösséggel? Teljesen véletlenül találkoztunk magyarokkal a városban, rajtuk keresztül ismertünk meg másokat is. A Magyar Házba nem járunk, nem tetszik a programkínálata.
Ennyi röviden. Pontosan tudom mennyire nehéz az első időszak, ezért nyugodtan írhat nekem bárki, aki mostanában érkezik. Szívesen válaszolok kérdésekre, segítek amiben tudok.