Találmányok-Felfedezések

dücsike

Állandó Tag
Állandó Tag
Victor Schauberger

Victor Schauberger 1885 június 30-án született: A Schaurberger-Turbina feltalájója.
Érdekesség h victor az alpokban a hegyi patakokban úszkáló pisztrángokat megfigyelve jött rá felfedezésére, találmánya elkészitésére. Mivel felfedezte az áramlási csatornákat a halak kopoltyújában. A szélesebben beáramló víz a keskenyebb oldalon nagyobb energiával lép ki mint amilyennel belépett. Schauberger verejtékes munkával és rengeteg idővel megépitette ennek a mását. Hosszú munkába kezdett, hogy implóziós elvet népszerűsítse. A háború alatt minden eredménye elveszett, igy mindent előlről kellett kezdenie de végül egyedül és szegényen halt meg. De fenn maradt mégis valami: egy különleges, spirál áramlási csövet kell elkésziteni, és ha ezt jól méretezzük, és megfelelő tömegfluxus megy át ezen az áramlási csatornán, akkor a kilépő folyadék több energiával és impulzussal távozik, mint a mennyivel belépett!!
Az ő általa elkészitett szerkezet rövid idő alatt 10km magasra emelkedett!
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Magyar találmány: napelemes tetőcserép

****
napelemes%20tetocserep.jpg


Tóth Miklós, a feltaláló a villanyszámláját szerette volna csökkenteni, ezért a hagyományos napelemes eszközökön túllépve megalkotta a napelemes tetőcserepet.
Mára világsiker a magyar találmány, sőt ez a napelemes tetőcserép kerül majd a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében épülő ún. hidrogénfalu házaira is.

*******
112px-HUN_B%C3%BCkkaranyos_COA.jpg



A BÜKK MAK LEADER nevet viselő, Bükkaranyoson székelő civil szervezet zöld energiás falu építésébe fogott: a már meglévő szélturbinák és biogáz telepek mellett a magyar szabadalmaztatású napelemes cserepeknek is az lesz a dolguk, hogy termeljék az áramot.

****
29671.jpg



Az elképzelések szerint a hidrogénfalu megépítése az energia-önellátás feltételeinek alapjait teremti meg, hiszen a településre költöző családok önellátását fedező energiamennyiség előállítása mellett, a megtermelt fölösleget a víz elektrolízissel történő bontására használják, a hidrogént komprimált állapotban tárolják. Az így nyert hidrogén üzemanyagcellákban hasznosítható, valamint elégetve újra víz keletkezik és energia szabadul fel.

„A projekt a megvalósítási szakaszba érkezett, már 8 család vásárolt telket abból a 33, egyenként 5-6000 m2-es kisbirtokból, amely Bükkaranyos és Emőd közötti külterületen fekszik. A tervek szerint 2010 nyarán itt kezdődne meg annak a teljes mértékben zöldenergiát használó falunak az építése, ahol az egyéb megújuló energiaforrások mellett napelemes cseréppel borítanák a házakat. A faluban a lakóházak mellett egy oktatóépületet, Energiaközpontot és egy öko-turisztikai szolgáltató központot telepítünk." - mondja Vass Lajos, a BÜKK-MAK LEADER nemzetközi és megújuló energiaforrás szakreferense.

************
s_4.jpg


A napelemes cserép-csoda

A napelemes cserép magyar találmány, a világ 185 országában élvez szabadalmi jogokat. Nem csak jóval esztétikusabb a tetőre szerelt hagyományos sík napelemeknél, de az új eljárásnak köszönhetően, egységnyi felületen, 10-40%-kal több energiát termel, hiszen még felhős időszakban is kapunk áramot. Mindezek mellett a napelemes cserép súlya körülbelül egyharmada a hagyományosnak, és azokhoz hasonlóan többféle színben lesz kapható. A kivitelezést tekintve fajlagosan akár 20%-kal is olcsóbb lehet egy ház teljes tetőszerkezetének napelemes cseréppel történő megépítése, mintha a már ismert napkollektorokat helyeznének a tetőre.

***
116341_ck.jpg


2010-ben napelemes tetőcserép üzem nyílik

A feltaláló, Tóth Miklós, szerint a 2010 márciusára megépülő üzemben, áprilisban már meg is kezdődne a gyártás. Elmondása szerint az üzemben évi egymillió cserepet állítanak majd elő. Ez körülbelül 300 ház lefedésére elegendő. "A jövő évben, a megnövekedett igények és a kapacitás bővítése érdekében további gyártó üzemeket építenünk. Magyarország mellett indulásként a Floridában, Kaliforniában, Mexikóban, Szíriában, Dubaiban, Ausztráliában és Vietnámban épülnek üzemek."

Áramot termelő műemékek

A szabadalmi jogok tulajdonosa elmondta, hogy a megfelelő stílusú napelemes tetőcserépnek köszönhetően az állami fenntartású műemlékek, templomok, kastélyok és középületek is termelhetnek majd áramot. A bükkaranyosi hidrogénfalu lenne az elektrolízises eljárásnak és a napelemes tetőcserépnek köszönhetően a zöldenergia felhasználás magyar mintatelepülése.

****
index.jpg


Világsiker a napelemes tetőcserép

A napelemes tetőcserép előnye, hogy egyenként cserélhető és bővíthető.
Az egyes elemek vezeték nélkül is összekapcsolhatók, teljesítményük összeadódik.
A meghibásodásról a cserép világító éle tájékoztatja a tulajdonost, ezután a megrongálódott darab egyszerűen kiszerelhető, így nincs szükség az összes elem cseréjére.

.
 

Csatolások

  • NAPELE~1.JPG
    NAPELE~1.JPG
    71.1 KB · Olvasás: 12
  • olcsobb_lehet_a_napelemes_aram-00024638-napelem.jpg
    olcsobb_lehet_a_napelemes_aram-00024638-napelem.jpg
    102.7 KB · Olvasás: 8
  • tn_ATLcserep24.jpg
    tn_ATLcserep24.jpg
    134.9 KB · Olvasás: 11
  • 2947_small.jpg
    2947_small.jpg
    118.9 KB · Olvasás: 11
  • ATLcserep2.jpg
    ATLcserep2.jpg
    39 KB · Olvasás: 11
  • ManituSolar_kep34.jpg
    ManituSolar_kep34.jpg
    104.9 KB · Olvasás: 8

Zotyika

Állandó Tag
Állandó Tag
Preysz Móric - pasztörizálás

Pasztőrözés (pasztörizálás)

Preysz Móric (Sopron, 1829. július 23. – Budapest, 1877. március 24.)
magyar kémikus vegyészeti tanulmányait 1844-ben Pesten kezdte, majd
1845-ben a bécsi műegyetemen folytatta. 1853-ban Bécsben Anton
Schrötter professzor (a vörösfoszfor felfedezôje; 1845) mellett tanársegéd
volt. Két év múlva hazajött, és az újonnan megnyíló, legelsô magyar nyelvû
pesti reáliskola (a mai Eötvös József Gimnázium jogelôdje, Reáltanoda u. 7.)
kémiatanára lett 1855-ben.
Már 1861-ben – négy évvel Pasteur eljárása előtt - felfedezte a hővel való
csírátlanítást, a pasztőrözés elvét. Ekkor születtek meg a tokaji borok
utóerjedésének meggátolására vonatkozó eredményei. Eszerint, ha a bort
zárt edényben, levegőtől elzárva 70-80 C°-ra hevítik, többé nem erjed.
Vizsgálatait a Természettudományi Társulat ösztönzésére folytatta, a tokaji
bor szállítása érdekében. Eredményeit 1862. október 16-án mutatta be a
Hegyaljai Bormívelők Egyesülete közgyűlésén. Ezzel megelőzte Pasteurt,
aki az azonos, ma „pasztőrözés” néven ismert eljárását 1865-ben
ismertette.
E munkájáról a Természettudományi Közlöny egy 1865-ös számában írásban
is beszámolt, A tokaji bor utóerjedésének meggátlásáról címmel. Nagy
kár, hogy 1861. évi eredményének ismertetését csupán magyarul jelentette
meg, eljárását még rövid tudósítás alakjában sem publikálta szélesebb körben,
külföldi lapokban, így az alig vált ismertté. Később hiába kísérelte meg
prioritásának érvényesítését, elkésett. A világ Pasteur révén ismerte meg az új
eljárást.
Preysz Móric egyike volt a legelsô középiskolai tanároknak, akiket a Magyar
Tudományos Akadémia levelezô tagjának választott. Akadémiai székfoglalóját
A bor vegytana címmel 1863. december 21.én olvasta fel.
 

Zotyika

Állandó Tag
Állandó Tag
Bánki Donát és Csonka János - porlasztó

Porlasztó (karburátor)

A porlasztó a gépjárművekben használt berendezés, amelynek feladata, hogy a tüzelőanyagot a szikragyújtású benzinmotorok részére apró cseppekre porlassza, és megfelelő arányban levegővel keverve juttassa a motor hengerébe.


A benzinmotor biztos és gazdaságos működésének feltétele a jó karburátor.
A XIX. század végén sokan foglalkoztak azzal, hogyan lehetne a levegő és üzemanyag keverékével megbízható módon ellátni a motort.


A benzinporlasztót – a korábbi tökéletlen gázosító berendezés helyett - Csonka János (Szeged, 1852. január 22. Budapest, 1939. október 27.) gépészmérnök ötlete alapján, Bánki Donát (Bakonybánk, 1859. június 6. – Budapest, 1922. augusztus 1.) gépészmérnök találta fel. Ők ketten jöttek rá arra, hogy benzingőz helyett a benzint szétporlasztva kell a motorba juttatni. Csonka János a porlasztó kialakításában gyakorlati tanácsokkal is szolgált barátjának.

A robbanómotor biztos működéséhez szükséges eszközhöz állítólag a Múzeum körút sarkán megpillantott virágáruslány öntöző-porlasztójának látványa adta az ötletet. Amikor Bánki Donát és Csonka János a Műegyetemre siettek, a Nemzeti Múzeum előtt Csonka meglátott egy virágárus leányt, de nem a lány keltette fel az érdeklődését, hanem a parfümszóróhoz hasonló csövecske, amivel a virágait vízzel permetezte. Rögtön az az ötlete támadt, hogy egy hasonló szerkezetet kellene alkotni, amely azonban nem fúvással, hanem a motor szívásával működik. Így született meg a porlasztó, mely berendezés a motortechnika fejlődésében forradalmi változást hozott.

Bánki és Csonka a "carburatort", az első porlasztót már 1891-ben elkészítették, de találmányukat csak később, 1893. február 11-én, az "Újítások petróleum motorokon" címmel bejelentett szabadalmuk egyik igénypontjaként tüntették fel. A világon elsőként ismertették a porlasztó működési elvét, fél évvel megelőzve a német Wilhelm Maybach (1846-1929) találmányát. Sajnos a két magyar mérnök nem tudta külföldön is megismertetni találmányát, ezért a gépjármű történelem Maybachot nevezi meg feltalálóként, aki 1893. augusztus 17-én francia szabadalmat kapott porlasztójára, Saját hazájában, Németországban azért nem kapott szabadalmat, mert ott a magyar szabadalomról már tudomásuk volt.

Csonka és Bánki a karburátort 1900-ban a Párizsi Világkiállításon is bemutatták. Ezen már tűszabályozást, féklevegő-bevezetést és pillangószelepet alkalmaztak.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Híres "ismeretlenek"

Egy rövid, ám több embert felvonultató gyűjtemény: ezzel is
bizonyítva, valójában milyen kevesen (és kevéssé) ismerjük
azokat az embereket, akik alapjaiban változtatták meg az
életünket.



vv
first-mouse.jpg


Doug Engelbart – az egér feltalálója
Az egér előtt a számítógép gyakorlatilag egy eszköz volt tudósok,
kutatók kezében, amit bonyolult parancsokkal irányíthattunk. Doug Engelbart radartechnikusként dolgozott a 60-as évekig,
amikor felkérte AFOSR (Air Force Office of Scientific Research),
hogy dolgozzon ki egy módszert amivel forradalmasította a
gépek és emberek közötti kommunikációt.
Egy ideig versenyben volt az egér mellett „knee-control-device”
ami egy térdre rögzíthető kurzor volt, de ez az ötlet
szerencsénkre elbukott..
Így elindulhatott a „Father Mouse” fejlesztés, melynek hivatalos
neve a „find better ways to point and click on a display screen”
volt eredményeképpen pedig 1964-ben megszületett az első
egér.


Az ősegér legfontosabb technikai paraméterei:
  • anyaga : fa
  • gombok száma : 1
  • egy vízszintes és 1 függőleges görgő, pontosabban kerék
A találmányt negatívan fogadta a publikum, a legtöbben nem
értették mire is jó ez az eszköz.
Az első személyi számítógépek megjelenését követően (1980-as évek)
az eddig mellőzött találmány hirtelen nagyon népszerű lett és
elindult világhódító útjára..



vvvvv
117hayes_innov.gif


Vic Hayes: a WiFi feltalálója,
holland mérnök, aki jelenleg a a Delft tudományos egyetem
kutatórészlegében dolgozik, és igen visszavonultan él.
Nem is annyira kutatói, mint inkább diplomáciai közbenjárása tette
szabvánnyá a IEEE 802.11 WLAN-t, ezért is nevezik őt a mai
napig a WiFi atyjának.
2004-ben elnyerte az Economist „Innovation” díját.


vvvvv
profile_cioffi_main.jpg


John Cioffi – a gyors internet atyja
Bár sokan már alig emlékeznek rá, a hősidőkben az internet főleg
a lassúságáról volt híres: egy-egy weboldal néha percekig
érkezett a monitorra.
Azután jöttek a DSL modemek és -kapcsolatok, és a gyors,
otthoni internet egyszer csak mindenki számára elérhetővé vált,
nem kis szerepet játszva abban, hogy a világháló elérje mai
népszerűségét.
A Stanford Egyetem munkatársa, John Cioffi a 90-es években az
Amati kutatójaként kifejlesztette a DLS technológiát.
Később visszament a Standfordra, és a mai napig ott dolgozik.

vvvv
dov-moran-cp-4306475.jpg


Dov Moran – az USB kulcs feltalálója
Moran a mai napig emlékszik arra az esetre, amikor 1998-ban
egy alig hat Mbájtos prezentációt akart bemutatni a
befektetőknek, de a notebookja lefagyott.
Ekkor jutott eszébe, hogy a nehézkes CD-írás, illetve a notebook
hurcolása helyett kellene valami kisméretű, könnyen hordozható
és bármilyen gépre csatlakoztatható eszköz.
Elképzelésével el is ballagott az M-systemhez: az ötlet bevált,
2009-ben, becslések szerint, mintegy 150 millió különböző
formájú és méretű USB drive van forgalomban.

vvv
ajay-bhatt.png


Ajay Bhatt – a Gigahertzes PC-k atyja
2000. december 14., délelőtt 11 óra.
Ajay bemutatót tart Paul Ottelininek, az Intel elnökének.
A bemutató témája: Ajay próbálja bebizonyítani, hogy a PCI
Express segítségével az otthoni számítógépek végre legyőzhetik
az eddigi, „szűk keresztmetszetnek” számító szabvány PCI 133
MHz-es átviteli korlátját.
A bemutató sikeres, az otthoni gépek pedig jelentősen gyorsulnak,
így ma már több GHz-es PC-ken dolgozhatunk és játszhatunk.

vvvv
gary-thuerk-father-of-spam.jpg

Gery Thuerk – a spam feltalálója
Bár különösebben nem vagyunk neki hálásak, tény, hogy amit
Gery feltalált, az is jelentősen megváltoztatta életünket.
Ő küldte ugyanis a világon az első spamet: 1978-ban, az ArpaNet
(akkor még ez volt az internet) hálózatán küldött szét kéretlen
reklámlevelet (ingatlanokkal kapcsolatban).
Gery elmondása szerint eredetileg csak pár száz ismerősének
akarta küldeni a mailt, de nagyon időigényesnek találta a
műveletet, ezért úgy döntött, inkább az egész hálózatra
szétküldi, válogatás nélkül, aztán akit érdekel az úgyis megkapja,
akit pedig nem érdekel, az majd kitörli.
Az ötletet később mások is átvették, így született meg a spam.
Gary a Guiness Rekordok könyvébe is bekerült találmányával, más
díjat nem kapott érte, ami nem is csoda.

vvvv
tony-fadell.jpg


Tony Fadell – az iPod papája
Szinte már történelem, pedig nem is olyan régen történt.
Tony fejében motoszkált egy ötlet, házalt is vele egy darabig,
majd végül az Apple fantáziát látott a dologban, alkalmazta
Fadellt, és a többit már mindenki tudja.
Napjainkban Tony az Apple iPod-divíziójának az alelnöke.
Érdekes módon maga a cég egyáltalán nem „hype”-olja Tonyt, így
elég kevesen ismerik.
Úgy tűnik, az Apple nem akar arcot az iPod mögé (legfeljebb
Steve Jobs almapápa arcát).
Tony elmondása szerint nem bántja ez a helyzet, hiszen tudja,
hogy ő találta ki az iPodot, ráadásul aki a szakmában számít, az
is tudja - és ez neki elég.

vvvv
Paul_Flaherty.jpg


Paul Flaherty – aki feltalálta a keresőt
A legenda szerint az ötlet egy ebéd közben született: Paul és két
kollégája ebéd közben buzgón vitatkozott arról, vajon mi is lesz a
Gopher és egyáltalán az internetes keresés és adatgyűjtés
jövője.
Flaherty azon a véleményen volt, hogy az akkori eljárások
zsákutcának fognak bizonyulni (főleg mivel az akkoriben
keresésre használt Gopher akkoriban már nem volt képes
megbirkózni a hihetetlen sebességgel gyarapodó, a mai
értelemben vett grafikus weboldalakkal).
Így született tehát az ötlet: mi lenne, ha az interneten található
összes (vagy legalábbis majdnem az összes) weboldalt egy
hatalmas index-be, azaz adatbázisba gyűjtenék össze, majd
később ezen az indexen belül lehetne keresni?
Nagy veszteség érte az IT-világot 2007-ben: elment közülünk az egyik legnagyobb zseni.
Életéről és persze munkájáról részletesen emlékeztünk itt.


vvv
6a0111685dab86970c0115724e3692970b-800wi


Marty Cooper – a mobiltelefon feltalálója
A világ első embere, aki lebonyolított egy hívást mobiltelefonon – ezt könnyen megtehette, mivel az eszközt ő találta fel. Érdekesség: kit hívott Marty azzal a bizonyos világelső hívással? Nos, az egyik barátját, a konkurens Bellnél dolgozó mérnököt. 1973-ban, a Motorola kutatójaként dolgozta ki az akkor még
„radio-telefon system” néven futó eszközt és technológiát.

Cooper elmondása szerint a mobiltelefon ötlete a Star Trek egyik
epizódja közben jutott eszébe, amikor meglátta Kirk kapitányt a
hordozható kommunikátoron beszélni.
Cooper napjainkban saját cégét, az Arraycom-ot vezeti.

cerf.jpg


Vint Cerf – az internet atyja
Túl sokat nem is érdemes írni róla, hiszen mindenki ismeri.
Ki más is zárhatná a listát, mint Vint Cerf, az internet
(pontosabban szólva a TCP/IP protokoll és a World Wide Web)
atyja?
Mókásan szólva: Vint Cerf nélkül ez a gyűjtemény nem
születhetett volna meg.

.

.
 

Zotyika

Állandó Tag
Állandó Tag
Ray Tomlinson - Email

E-mail

Az első e-mailt Ray Tomlinson (tkp. Raymond Samuel Tomlinson - Amsterdam, New York állam, USA, 1941.), a cambridge-i (Massachusetts, USA) Bolt, Beranek & Newman számítógépes cég mérnöke, programozója küldte 1971-ben kisérletképpen, mellyel azt akarta megtudni, képes-e két számítógép között üzenetet váltani. Ray használta először a @ jelet is az üzenetfogadó neve és címe elválasztására. Az első e-mail szövege ez volt: „QWERTYUIOP”, vagyis az – amerikai rendszerű – klaviatúra (billentyűzet) felső sorának néhány betűje sorrendben.


Az e-mail első igazi alkalmazása 1972-ben indult.
 

Zotyika

Állandó Tag
Állandó Tag
Fred Cohen- számítógép vírus

Számítógép vírus

A számítógép vírus „láthatatlan” informatikai utasítások rendszere, amely általában rosszindulatú, tehát az elektronikus számítógépbe kerülve károkat okoz, tönkretéve fájlokat, memóriarészeket, adatbázisokat stb Nevét onnan kapta, hogy a lemásolt, vírussal fertőzött programok útján, az egyik számítógépről a másikra terjed, igazi járványt okozva

Az első, önmagát észrevétlenül megsokszorozó, működőképes számítógépes programot, vagyis vírust, Fred Cohen, az Amerikai Egyesült Államokban, a Dél-Kaliforniai Egyetem, Massachusetts Institute of Technology doktoranduszhallgatója írta 1983 őszén. Alig nyolc óra alatt elkészült vele, és a következő számítógép-biztonsági szemináriumán, 1983. november 10-én be is mutatta. Tanára nevezte el vírusnak a VD nevű grafikai alkalmazásba rejtett programot, amely a felhasználók hozzáféréseit kihasználva terjedt szét a számítógépekben, illetve a hálózatba kötött gépek között.
 

Andora93

Állandó Tag
Állandó Tag
Csonka János:

Motorok
1877-ben készítette el az első magyar gázmotort,
1884-ben az ún. Csonka-féle gáz- és petróleummotort.
1890-ben Bánki Donáttal közös találmányuk a nevüket viselő benzinmotor.
A karburátor (porlasztó)
1893. február 11-én a világon elsőként szabadalmaztatták Bánki Donáttal a benzinporlasztót (karburátort). Találmányuk nagyszerűen bevált, napjaink karburátoros motorjai változatlanul a Csonka és Bánki által tisztázott elveken működnek.
Járművei
Az 1890-es években, szintén Bánkival, elkészítette az első magyar motorkerékpárt és motorcsónakot,
1899 és 1904 között műhelyében hat darab gépkocsi-alvázat készített.
1900 körül a posta részére ő készítette az első motortriciklit,
1904-ben a posta részére benzinmotoros autót szerkesztett. A tőle kapott licencia alapján az 1900-as évek második felétől 1912-ig Röck István gépgyára készítette a csomagszállító kocsikat. Híres volt az 1912-ben gyártott négyhengeres, 6,6 kW (9 DIN-LE) teljesítményű motorral ellátott kisautó, amelyet a posta mintegy negyedszázadon át használt.
 

ltoth

Állandó Tag
Állandó Tag
****
napelemes%20tetocserep.jpg


Tóth Miklós, a feltaláló a villanyszámláját szerette volna csökkenteni, ezért a hagyományos napelemes eszközökön túllépve megalkotta a napelemes tetőcserepet.
Mára világsiker a magyar találmány, sőt ez a napelemes tetőcserép kerül majd a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében épülő ún. hidrogénfalu házaira is.

*******
112px-HUN_B%C3%BCkkaranyos_COA.jpg



A BÜKK MAK LEADER nevet viselő, Bükkaranyoson székelő civil szervezet zöld energiás falu építésébe fogott: a már meglévő szélturbinák és biogáz telepek mellett a magyar szabadalmaztatású napelemes cserepeknek is az lesz a dolguk, hogy termeljék az áramot.

****
29671.jpg



Az elképzelések szerint a hidrogénfalu megépítése az energia-önellátás feltételeinek alapjait teremti meg, hiszen a településre költöző családok önellátását fedező energiamennyiség előállítása mellett, a megtermelt fölösleget a víz elektrolízissel történő bontására használják, a hidrogént komprimált állapotban tárolják. Az így nyert hidrogén üzemanyagcellákban hasznosítható, valamint elégetve újra víz keletkezik és energia szabadul fel.

„A projekt a megvalósítási szakaszba érkezett, már 8 család vásárolt telket abból a 33, egyenként 5-6000 m2-es kisbirtokból, amely Bükkaranyos és Emőd közötti külterületen fekszik. A tervek szerint 2010 nyarán itt kezdődne meg annak a teljes mértékben zöldenergiát használó falunak az építése, ahol az egyéb megújuló energiaforrások mellett napelemes cseréppel borítanák a házakat. A faluban a lakóházak mellett egy oktatóépületet, Energiaközpontot és egy öko-turisztikai szolgáltató központot telepítünk." - mondja Vass Lajos, a BÜKK-MAK LEADER nemzetközi és megújuló energiaforrás szakreferense.

************
s_4.jpg


A napelemes cserép-csoda

A napelemes cserép magyar találmány, a világ 185 országában élvez szabadalmi jogokat. Nem csak jóval esztétikusabb a tetőre szerelt hagyományos sík napelemeknél, de az új eljárásnak köszönhetően, egységnyi felületen, 10-40%-kal több energiát termel, hiszen még felhős időszakban is kapunk áramot. Mindezek mellett a napelemes cserép súlya körülbelül egyharmada a hagyományosnak, és azokhoz hasonlóan többféle színben lesz kapható. A kivitelezést tekintve fajlagosan akár 20%-kal is olcsóbb lehet egy ház teljes tetőszerkezetének napelemes cseréppel történő megépítése, mintha a már ismert napkollektorokat helyeznének a tetőre.

***
116341_ck.jpg


2010-ben napelemes tetőcserép üzem nyílik

A feltaláló, Tóth Miklós, szerint a 2010 márciusára megépülő üzemben, áprilisban már meg is kezdődne a gyártás. Elmondása szerint az üzemben évi egymillió cserepet állítanak majd elő. Ez körülbelül 300 ház lefedésére elegendő. "A jövő évben, a megnövekedett igények és a kapacitás bővítése érdekében további gyártó üzemeket építenünk. Magyarország mellett indulásként a Floridában, Kaliforniában, Mexikóban, Szíriában, Dubaiban, Ausztráliában és Vietnámban épülnek üzemek."

Áramot termelő műemékek

A szabadalmi jogok tulajdonosa elmondta, hogy a megfelelő stílusú napelemes tetőcserépnek köszönhetően az állami fenntartású műemlékek, templomok, kastélyok és középületek is termelhetnek majd áramot. A bükkaranyosi hidrogénfalu lenne az elektrolízises eljárásnak és a napelemes tetőcserépnek köszönhetően a zöldenergia felhasználás magyar mintatelepülése.

****
index.jpg


Világsiker a napelemes tetőcserép

A napelemes tetőcserép előnye, hogy egyenként cserélhető és bővíthető.
Az egyes elemek vezeték nélkül is összekapcsolhatók, teljesítményük összeadódik.
A meghibásodásról a cserép világító éle tájékoztatja a tulajdonost, ezután a megrongálódott darab egyszerűen kiszerelhető, így nincs szükség az összes elem cseréjére.

.


Nagyszerű találmány, ha sokan használnánk, elfogadhatóbb ár jöhetne ki, remélem hamarosan beindul a gyártása.
 

n10

Állandó Tag
Állandó Tag
Bíró László József -Gellért Imre

Bíró László József a golyóstoll feltalálója.
Újságíró volt, aki a nyomdatechnikában használthoz hasonló, viszkózusabb tintát akart használni, hogy a toll ne kenje össze a papírt, a töltőtollból azonban ez a ragadósabb anyag nem folyt ki. Kémikus fivére, Bíró György és barátja, Gellért Imre segítségével készítették el az első prototípust, amiben a tintát még egy rugós szerkezet nyomta ki.

A "készüléket" 1938-ban szabadalmaztatta, de később eladta jogokat. Rossz döntés volt.
 

DerMedve

Állandó Tag
Állandó Tag
Üdv. Olvastam a könyvet. "Egyely Görgy-Tiltott találmányok c. könyvében elég sok infó található Tesla "autójáról",meg nagyon sok eltitkolt,betiltott találmányról is. " és valamennyire kapcsolatban állok a jelenleg is folyó kísérletekkel az említett témákban. Sajnos, nincs egyetlen jó hír sem :-(
 

Kedves99

Állandó Tag
Állandó Tag
Guglielmo Marconi

Számomra is Leonardo da Vinci és Tesla találmányai a leginkább kiemelkedőek, de ugyanakkor érdemes itt megemlíteni Guglielmo Marconi, a rádió feltalálóját

Guglielmo Marconi fizikus Tesla asszisztense volt Amerikában, ahol láthatta Tesla kutatásait és annak eredményeit. Marconi 1901-ben sikeresen bemutatta a rádióhullámok vezeték nélküli sugárzását. A rádió feltalálásáért 1909-ben fizikai Nobel-díjat kapott. Tesla beperelte, azzal a váddal, hogy Marconi ellopta a találmányát. A tárgyalások többször megszakadtak és elhúzódtak, végül 1943-ban, Tesla halála után az Amerikai Legfelső Bíróság hivatalosan is Teslának tulajdonította a rádió feltalálását.
A jelentés alapján Tesla szabadalmát már 1896-ban (tehát 4 évvel Marconi előtt) bemutatta. Továbbá a rádió más feltalálók eredményeit is tartalmazza. Ezért Marconitól megvonták a radió feltalálását.
 

Kedves99

Állandó Tag
Állandó Tag
Üdv. Olvastam a könyvet. "Egyely Görgy-Tiltott találmányok c. könyvében elég sok infó található Tesla "autójáról",meg nagyon sok eltitkolt,betiltott találmányról is. " és valamennyire kapcsolatban állok a jelenleg is folyó kísérletekkel az említett témákban. Sajnos, nincs egyetlen jó hír sem :-(

Jó hír talán, hogy jelenleg Tesla Roadster néven fut a világ legsikeresebb elektromos autója :)
További részletek a Wikipédián /is/ találhatóak.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Tesla_Roadster
 

fujimoo

Állandó Tag
Állandó Tag
Meglepett a napelemes tetocsereprol szolo cikk, hiszen nem hallottam eddig rola. Mindenesetre nagyon jo energiaforras, ami talan kis napsutes eseten is tud elegendo energia termelesere.
 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Szilvay Kornél

A vízmentes tűzoltás feltalálója

xxxxxx
2008-09-01_15-33-00.jpg

xxxxxxxxx1890-1957

A tűzeseteknél, különösen a raktári tüzeknél gyakran előfordult, hogy az oltóvíz okozta kár nagyobb volt,
mint a tűz okozta kár.
Valószínűleg kevéssé közismert, hogy a tűzkárok mérsékléséhez vezető, és ma is széles körben alkalmazott
ún. szárazoltó eljárás - amelynél az oltóanyag víz helyett por vagy hab - és az eljárásnál használt berendezések
feltalálója egy magyar tűzoltó tiszt, Szilvay Kornél volt.

A Szilvay-féle tűzoltó berendezést 1928 junius 30-án szabadalmaztatta.




xxxxxxxxx
szilvay2.jpg



Egyéb találmányai

Szilvay Kornél 39 találmányára kapott szabadalmi oltalmat.
Ezek közül 2 gépjármű indítókészülékre, 6 tűzveszélyes folyadék tárolótartályra és kapcsoló készülékekre
(pl. gyorselzáró tartálylefejtéshez; biztonsági tartály tűzveszélyes folyadékok tárolására), 3 vízszállító berendezésre,
3 tűzvédelmi biztonsági berendezésre (pl. hőhatásra záró szelep; önműködő tűzjelző távíró), 1 tűzgátló tetőfedő
anyagra vonatkozik, a többi pedig a szárazoltó eljárással, anyagaival és berendezéseivel kapcsolatos.
Utolsó bejelentését 1955-ben tette meg, szárazoltó eljárásra.


0086_e5898_maxi.jpg

 

zsuzsanna03

Állandó Tag
Állandó Tag
Schless István

xxxxxxxx
180px-Schless_Istv%C3%A1n.jpg


1885 Nagykanizsa -Halálának időpontja és sírjának helye nem ismert.


Méltatlanul elfelejtett Európa-hírű magyar feltaláló.
Bár találmányai számát nem ismerjük, tény, hogy munkásságának megbecsültsége a XX. század elején
olyan nagy volt, hogy hatalmas vagyonra tett szert általa.


Nagym6.jpg


Schless István, a Nagy-Magyarország-emlékmű adományozója


xxxxxxx
Nagykanizsa_nagymagyarorszagemlekmu.jpg


1934. október 1-jén készült el az emlékmű, amelynek költségeit a nagykanizsai születésű, Ausztriában élő Schless István
adományozta a városnak.
Az Eötvös téren felállított 10 és fél méter magas emlékmű a díjnyertes Hübne Tibor felügyelete mellett készült borosjenői és dunaharaszti kövekből.
A Nagy-Magyarország-emlékmű a történelmi Magyarország egységét és oszthatatlanságát, a trianoni békediktátum
elviselhetetlenségét, a 63 vármegye Szent Koronával való együttességét, a Szent Korona alá tartozó területek
egységének Trianon által okozott megcsonkíttatását, és a magyarság által évszázadokon át
a hazáért hozott véráldozatait fejezte ki.


Legismertebb szabadalmai


Mesterséges márvány
1200 fokig éghetetlen fa
„Mimikrit” tűz- és fagyálló pala
„Vedit” tűzhely (ausztriai zsírkőpor felhasználásával)
Rácsgipsz-kötés orvosi felhasználásra
Magas-nyomású cementcsövek
Mészből, különleges eljárással előállított olcsó háztartási cikkek


Minden nap, amikor a magyar rádió éjfélkor befejezte a műsorát, vagy napjainkban, amikor elérkezik az éjfél,
felhangzik a stúdióból a magyar himnusz.
Természetesnek tartjuk, de talán sohasem kerestük, hogy miért van így.
Ez Schless Istvánnak köszönhető.
Addig kért, addig érvelt, addig levelezett, míg a rádió igazgatósága elfogadta az indítványát.


himnusz.jpg
 

formica

Kitiltott (BANned)
360°-os optikai lencse, dr. Greguss Pál (a magyar államnak ez sem kellett)
Bővebben a tobias.hu oldalon!

fényáteresztő beton, azaz LiTraCon, Losonczi Áron (ez sem kell a magyar államnak)
Bővebben a litracon.hu oldalon !
 
Oldal tetejére