Versek, mesék ‎

Status
Not open for further replies.

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Bizek Emi - Ónodi Eszter - Micsoda idö!(2009)

Zenés mesekönyv


A „Micsoda Ido” nem egyszeru hangoskönyv, sokkal inkább egy zenés meselemez. Berg Judit IBBY Díjas mesekönyv írónk történeteit Bizek Emi Fonogram Díjas zeneszerzo varázslatos zenéi színesítik. Zongora, fuvola, picolo, fagott, hegeduk, brácsák, csellók és nagybogok, rézfúvósok és ritmushangszerek kísérik végig az erdo lakóinak történeteit. A két kis tündér, Panka és Csiribí kalandjait Ónodi Eszter meséli el.

Az újszeru kezdeményezéssel az alkotóknak a szórakoztatás mellett az is céljuk volt, az egyszeru hangoskönyvnél többet nyújtó mufajt hozzanak létre. Régi-új ötlet ez, hiszen volt ido, amikor csak rádiót hallgathattak csak az emberek. Abban az idoben természetes volt, hogy igényes, „filmzenei” dallamok vezetik végig a hallgatót a rádiójátékok történetein. Mára sajnos a hangoskönyvek többsége nem több egyszeru felolvasásnál. Azonban a sokszor valóban magas színvonalú színészi munka sem helyettesítheti a zenét. A mesék, meserészek között idonként felhangzó dallamok pedig nem helyettesítik a dramaturgiai szempontok szerint, pontosan megkomponált aláfesto zenét. A „Micsoda Ido” e tekintetben reformernek tekintheto.

Közismert, hogy a gyermekek óvodás korban nagyon fogékonyak a zenére. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy mit hallgattatunk velük! A „Micsoda Ido” zenés meselemez létrejöttében a Törpike Óvoda óvodásai és neveloi segítették a zeneszerzot. A szakérto tesztközönség nagyon sok segítséget nyújtott a lemez létrehozásához! Ónodi Esztertol még színesebb eloadásmódot, Bizek Emitol még több zenét kértek. Az O ötleteik alapján került a cd tokba egy kis rajzos füzetecske is, ami Pásztohy Panka tündéri rajzaival mutatja be a szereploket.


1. Panka és Csiribí
2. Szél
3. Nap
4. Esö
5. Köd
6. Hó


Ha kér jelszót: Mano
 

Attachments

  • photo-104.jpg
    photo-104.jpg
    33.7 KB · Views: 96

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Donászy Magda:

Hó Kató

Azon a réges-régi télen édesanyám eltörte a lábát,
s egyszeriben én lettem a lóti-futi kisasszony a betegágy és a nagyvilág között.
Vittem a parancsot tyúkoknak, kacsáknak:
-- Édesanyám azt üzeni: jó éjszakát! – és szigorúan rájuk reteszeltem a bordás lécajtót. Reggel is én engedtem ki a tollas népet:Édesanyám küldi! – szórtam elébük a ropogós kukoricát. De nemcsak háziasszonykodtam. Édesapám szerint nem volt nálam jobb hírharang. Anyu tőlem tudta meg: mi történt az utcában. Hol született kisboci, hány cicája lett Cirmosnak, meg hogy a kis Kondás Karcsi – aki jó barátom volt – hogyan ugrasztotta ki az ürgét. Mégis, valamennyi hír közül az volt a legnagyobb, amikor az első hó leesett. Ehhez az újsághoz igazán nem kellett postás. Faluszerte megkezdődött a hóemberépítés, és nagy volt a versengés: kié lesz , a leghatalmasabb, legeslegkövérebb.Nekem Kondás Karcsi volt az építőtársam, aki – kertjük nem lévén – évről évre nálunk szobrászkodott. S amihez ő hozzáfogott, az nem akármilyen közönséges, répaorrú hóember volt. De nem ám!Előbb kőkeményre gyúrta a “magvát”, ahogyan mondani szokta, akkor rám bízta, hogy hempergessem, amíg bírom. Bodrink mellettem csetlett-botlott, meg-meglökte bozontos fejével a növekedő hópocakot. Amikor Karcsi magához intett, a virágágyás közepén már lábat vert a hóember. Bár csak a neve szerint volt az, mert alakra semmiféle falubeli atyafiához nem hasonlított. Karcsi abban mesterkedett, hogy “tudós embert” fabrikáljon.
Addig-addig lapogatta, lapogatta a tekintélyes hótömeget, amíg valóságos emberi formát kapott. A fejével meg éppen soká bíbelődött. Az orra sem a szokásos paprika – vagy répaféle volt. Hóból faragta ki a bugylibicskájával. Két óriási üveggolyó szemén sötét keretes pápaszemet hordott. Ettől lett igazi “tudós” ábrázata.Karcsi még egy viharvert öreg útitáskát is odabiggyesztett a lábához. Aki ránézett, könnyen azt hihette, csak megállt kicsit nézelődni.
Bármennyire imponált, hogy “tudós hóemberünk” van, nem tudtam mit kezdeni vele. Én kedvesebb játszótársat szerettem volna.
-- Ez a tudós legyen a tied – mutattam rá ajándékozó kedvemben --, de nekem csinálj egy hókislányt. – mondtam, kértem, és addig kunyeráltam, míg Karcsi újra munkához látott, pedig már jó erősen ránk alkonyult. De a sötétet nem láttuk a hótól, a hideget nem éreztük a munkától. A kis Hó Katóval különben sem volt sok dolgunk.
Mire Karcsi kigömbölyítette a harangvirágforma szoknyáját, én is ott voltam az égszínkék selyemruhával. Ahogy fölibe borítottuk, a szél ráredőzte, a hideg odafagyasztotta, és úgy állt a kis Hó Katón, mintha egyenesen reá szabták volna.
Blúzocskáját föntről, a két karját jobbról-balról teletömtük hóval. Nem is volt abban semmi hiba, mert a hóbarátnőm már a legelső percben ölelésre tárta szét gömbölyű karjait. Mégis a szeme volt a legszebb, a két világoskék gombszeme. Hogy a mindig nevető száját hogyan és mivel festette Karcsi, örökre titok maradt, mert nekem akkor fodrászgondjaim voltak.
Nemsokára két marék lobogó szalmával tértem vissza újdonsült barátnőmhöz. Csak nem hagyhattam csupaszon? Hanem rátenni még Karcsi is alig bírta, mert a szél eszeveszetten cibálta, majdhogy el nem röpítette a két szalmavarkocsot. Biztonság kedvéért még a fejkendőmet is felkötöttem Hó Katóra, mert már akkor foga volt a télnek.
Karcsi percet sem tétlenkedett, hanem Hó Kató mellé egy pulit hömpölyített, hogy vigyázzon az immár benépesült előkertre. Nekem csak a kutya nem tetszett, mert akkor még nem láttam fehér pulit. Mindentudó barátom ezt a vereséget nem tudta elviselni. A kályhakürtőből annyi kormot zuhintott a kutyusra, hogy hibátlan feketeségét az igazán pulinak született Bodri is megirigyelhette.
Kondás Karcsi rég hazament, de én még nem tudtam elválni egyetlen barátnőmtől, aki szőkeségével szebb volt, mint Hófehérke a mesében.
Elébe ültem a hóba. Szerettem volna megbarátkozni vele. Azt sem bántam, hogy a szél arcomba suhintott, és a hideg az orromat csavarta, mert a pilinkélő hóesésben úgy tetszett, hogy Hó Kató a pulival mind közelebb, közelebb jön.
-- Gyertek, gyertek – biztattam őket, és azzal sem törődtem, hogy egy-egy hópihe a számba röppent. Csak az szomorított, hogy a puli csupa korom subáját pepitásra hímezte a ráhulló hó. Hiába akartam elsimogatni, nem volt erő a karomban.Így talált rám édesapám. Aztán sok mindenre nem emlékszem, mert nagyon beteg lettem. Lázálmomban sokszor láttam a hóköpenyes tudós embert az ágyam mellett. Vizsgálódva hajolt fölém, és sötét keretes szemüvegén át fürkészve nézett. Jeges kezével megfogta a csuklómat, és ettől kirázott a hideg.Ahogy elment, odalibbent Hó Kató a kék selyem szoknyájában. Ha melegem volt, a homlokomra tette hűvös kezét, és ilyenkor róla álmodtam. Ha fáztam, betakart a dagadozó hódunnával, és addig dobálta rám a hópihéket, amíg kivert a víz. Néha fulladozni kezdtem Ilyenkor kézen fogott, és elvitt az ő hóbirodalmába. A tornyos hóvár körül jégrács csillogott. Szobájában a jégpadlón csúszkáltunk ide-oda a hószékek között. A jégvirágog nemcsak az ablaküveget futották be, hanem a falat is körülmintázták a kacskaringós szárú jégvirágok. Hó Kati gombóccal etetett, és jégcukorral kínált. Kemény volt, és alig tudtam lenyelni, de mégis megpróbáltam a barátságunk kedvéért. Nehezen ment és fájt. Felpillantottam. Akkor a tudós doktor bácsi állt mellettem, és rám parancsolt: vegyem be az orvosságot.Hó Kató mind ritkábban jött látogatóba. Néha napokig elmaradt, és egyszer csak teljesen hűtlen lett. Hiába vártam: nem láttam többé, de a hideg se rázott, láz se gyötört. Meggyógyultam Amikor kimentem, első utam Hó Katóhoz vezetett. Szerettem volna megköszönni, hogy olyan jó volt hozzám betegségem idején. Sem őt, sem a tudós hóembert nem találtam a virágágyáson. Elmentek. Csak a mi Bodrink és igazi ia-fia bújt hozzám. Lehajoltam, hogy megsimogassam. Akkor láttam, hogy az a hely, ahol Hó Kató állott, telis-tele van hóvirággal.

Sokáig azt hittem: Hó Kató hagyta ott búcsúzásául.




Slide1-13.jpg
 

Sudárka

Állandó Tag
Állandó Tag
Czeglédy Gabriella: Jön a Mikulás

Jön már, itt a Mikulás!
Fehér prémes, hósapkás.
Hétmérföldes csizmája,
a világot bejárja.
A hatalmas puttonya,
ajándékkal megrakva.
Jó gyerekek megkapják,
megtelnek a kiscsizmák.
 

Sudárka

Állandó Tag
Állandó Tag
Cser Magdolna: A Télapó

A jó Télapónak
rengeteg a dolga
sok-sok ajándékát
mire széjjelhordja.
Elmegy mindenhová,
ahol őrá várnak,
minden ház ablakán
be-bekukucskálgat.
Járja a világot kedves,
jó szándékkal,
kis csizmát, kis cipőt
megtölt ajándékkal.
 

csipkebogyo

Állandó Tag
Állandó Tag
Pa-Dö-Dő - Csomagot kaptam (2009)



[FONT=&quot]01. Pa-Dö-Dő - Csomagot kaptam [/FONT][FONT=&quot]
[FONT=&quot]02. Pa-Dö-Dő - Csecsemö [/FONT]
[FONT=&quot]03. Pa-Dö-Dő - Összekeveredtek a mesefigurák [/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]04. Pa-Dö-Dő - Határozott csávo [/FONT][FONT=&quot]
[FONT=&quot]05. Pa-Dö-Dő - Pok van a kádban [/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]06. Pa-Dö-Dő - Környezetvédelmi és kirándulos dal [/FONT][FONT=&quot]
[FONT=&quot]07. Pa-Dö-Dő - A gyerekszinész [/FONT]
[FONT=&quot]08. Pa-Dö-Dő - Masiniszta [/FONT]
[FONT=&quot]09. Pa-Dö-Dő - Szétmennek az öseim [/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]10. Pa-Dö-Dő - Komolyzene és popzene [/FONT][FONT=&quot]
[FONT=&quot]11. Pa-Dö-Dő - A kefir és társai [/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]12. Pa-Dö-Dő - Pláza-láz [/FONT][FONT=&quot]
[FONT=&quot]13. Pa-Dö-Dő - Élni kell [/FONT][/FONT]

[FONT=&quot]14. Pa-Dö-Dő - Parcel Song (Csomagot kaptam) [/FONT]
[FONT=&quot]15. Pa-Dö-Dő - Shopping Mall Fever (Pláza-láz) [/FONT]
[FONT=&quot]16. Pa-Dö-Dő - Child Actor (Gyerekszinész) [/FONT]
[FONT=&quot]17. Pa-Dö-Dő - Life Must Be Long (Élni kell) [/FONT]
[FONT=&quot]18. Pa-Dö-Dő - Mondjátok utánunk! [/FONT]
[FONT=&quot]19. Pa-Dö-Dő - Csomagot kaptam [/FONT]
[FONT=&quot]20. Pa-Dö-Dő - Összekeveredtek a mesefigurák [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 

Attachments

  • front.jpg
    front.jpg
    33.1 KB · Views: 26

szidis

Új tag
Sziasztok!
Rengeteg helyes verset, mesét olvastam már nálatok, hálás köszönet érte!!
Most azonban szeretném a segítségeteket kérni. A tanítónénink ma szólt, hogy jövő héten versmondó versenyre vinné a lánykámat, verset kellene választanunk.

A lényeg:"Vörösmarty-vers és egy XX. századi magyar költő alkotása. (Az alsó tagozatosok szabadon választhatnak egy másik verset a Vörösmarty-vers helyett.)"
Keresgettem Vörösmarty-verset, de nem találtam a 8 éves gyerkőcömnek valót. Benjámin L.:Bolhamadár c.verse lenne az egyik, de a másikat még nem tudom.
Ha vmi jó ötletetek lenne, nagyon megköszönném.
Üdv:Szidis
 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Egyszer egy hétpettyes katicabogárka
Elindult megnézni, mi van a világban.
Hívta a gyöngyvirág, hívta a vadrózsa
,Ide is, oda is bekukkant egy szóra.

Nagy bajuszú cincér bácsik sétálgatni mentek,
Tó partján a szúnyogok kalapot emeltek
,Estére elaludt katicabogárka,
Éjjeli pillangó hazatalicskázta.
**********************************************
Erdő szélén házikó, ablakában nagyanyó
Lám, egy nyuszi ott robog,
az ajtaján bekopog.
Kérlek, segíts én rajtam,
a vadász a nyomomban.
Gyere, nyuszi, sose félj,
megleszünk mi kettecskén.
*****************************************************
Lóg a lába, lóga, nincsen semmi dolga, mert ha dolga volna, a lába sem lógna.
**********************************
Gólyát látok, egy lábon állok;
aki nem áll egy lábon,
lusta lesz a nyáron.
**************************************************
Pál, Kata, Péter jó reggelt!
Már odakünn a nap felkelt.
Szól a kakasunk, az a nagy tarajú,
gyere ki a rétre, kukiriku
********************************************
.A bundám szőrös, kócos,a talpaim nagyok;
A házam sűrű rengeteg, a medve én vagyok.
Ha brummogok, itt megremeg az erdő rengeteg;
A málnabokrot megszedem, a mézet kedvelem.
***********************************
Ha én cica volnék száz egeret fognék,
de én cica nem vagyok, egeret sem foghatok.
Cirmos cica haj, hová lett a vaj? Ott látom a bajuszodon, most lesz neked jaj!
 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Hívjad a, hívjad a falovacskát,
add neki, add neki a zabocskát,
Jól lakik attól
, hízik a zabtól a falovacska.

Hívjad a, hívjad a kicsi kecskét,
add neki, add neki a tejecskét,
Jól lakik ettől,
hízik a tejtől a kicsi kecske.
Hívjad a, hívjad a kis kakaskát,
add neki, add neki a magocskát,
Jól lakik attól,
hízik a magtól a kis kakaska.
*************************
Öreg kutya vak-vak-vak,
ha nem muszáj, nem ugat,
Kicsi kutya vek-vek-vek,
csihöl-csahol, bereked.
******************************
Esik az eső, ázik a mező,
haragszik a katona, mert megázik a lova,
ne haragudj, katona,
majd kisüt a napocska,
megszárad a lovacska.
**************************************
Süssünk, süssünk valamit,
azt is megmondom, hogy mit
.Lisztből legyen kerekes,
töltelékes, jó édes.
Sodorva, tekerve, túróval bélelve.
Csiga-biga rétes, kerekes és édes.
********************************
Most rendet rakunk, elpakolunk, és mindent széppé varázsolunk.
**********************************
Megy a vonat kereke,
lefele meg felfele
Nyikorog és nyekereg,
szeretik a gyerekek, sihu
**************************
Béka, béka brekeke,
Van-e lencse csemege?
Béka vagyok, leveli,
Ki a fiát neveli.
****************************
Jön a kapitány, szürke paripán
haza, haza katona, készen vár a vacsora.
***************************
Fújja szél a fákat,
letöri az ágat reccs, reccs, reccs
************************
Paprika Jancsi a zölderdőben,
két cintányér a kezében
harsog az erdő a cintányértól
Paprika Jancsi vígan táncol
Csinadratta, csinadratta, bumm, bumm, bumm.
*****************************
Kipp, kopp kalapács, kicsi kovács mit csinálsz?
Kipp, kopp kopogok, sárga lovat patkolok.
 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Kipp, kopp kopogok,
találd ki, hogy ki vagyok!
*****************
Kis kis kígyó tekeredj a fára,
kis kis kígyó tekeredj a fára
******************************
.Lassan jár a csiga-biga, táskájában eleség,
Várja otthon lánya, fia, csiga-biga feleség.
Gyorsan jár a csiga-biga, táskájában eleség
Várja otthon lánya, fia, csiga-biga feleség.
*********************************

Kipp-kopp, kalapács
Kicsi kovács, mit csinálsz?
Sárga lovat patkolok,
Aranyszeggel szegelek.
Uccu, pajtás kapj fel rája,
Úgyis te vagy a gazdája!

Brum-brum Brúnó, mókás medve
Van-e neki éppen táncos kedve?

Brumbrum pajtás, szépen kérem,
Az óvodabálba jöjj el vélem!

Ott eljárhatsz minden táncot,
Orrodba se fűznek, meglásd láncot!

Irgum-burgum, én nem bánom,
Elmegyek én, édes kis pajtásom.

Úgysem vágyom semmi másra,
Csak a retyezáti, friss csárdásra.

Kippen-koppan, dibben-dobban,
Nosza, ha legény vagy, járjad jobban!

Egyszer volt egy kemence, belebújt a kis Bence.
Kormos volt a kemence, fekete lett a kis Bence.
Ránézett a mamája, nem ismert a fiára.
Becsukta a kemencét, jól elverte kis Bencét.

Jön a tavasz, megy, a tél öreg mackó üldögél.
Kibújás bebújás ez a gondom sose más.
Ha kibújok, vacogok, ha bebújok, hortyogok
Ha kibújok, jót eszem, ha bebújok, éhezem.

Tölgyfa alatt róka ül, síppal, dobbal, egyedül
A sípjával rikkant, a dobjával dobbant


Jöttem karikán, kicsi taligán
Három véka fülemüle énekel a fán
 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Kordé, kocogó taligakerék,
Három véka jókívánság áldjon meg az ég

Don, do-no don a bölcsöt ringatom,
Dön, dönö ,dön
az este elköszön elaludt birkanyáj
A hold a dombon körbe jár
Dön, dönö, dön

Gyermeket szembe ölbe vesszük, lassan megfogjuk a kezét
Hej, Gyula, Gyula, Gyula
Két kezel, a térdét ütögetjük
Szól a duda, duda, duda
Két kézzel a pocakját ütögetjük
Pest Buda, Buda, Buda
Tapsolunk a kezével
Pattogatott, kukorica

A gyereket az ölünkbe vesszük különböző irányba dülöngélünk, a sarkunk emelgetésével lovaglást utánozzuk:
Lassú imbolygás
Így mennek, így mennek a gyerekek
Jobra- balra dülöngélés
Így mennek, így mennek a betyárok
Lassú ügetés
Így mennek, így mennek a katonák
Gyors vágtatás
Így mennek, így mennek a huszárok
Kipp, kopp, kalapács, kicsi kovács mit csinálsz?
Sárga lovat patkolok, arany szeget szegelek.
Uccu, pajtás, kap fel rája úgyis te vagy a gazdája.

Fut, szalad a pejkó, kergeti a Furkó,
Ne kergesd, te, Furkó, elszalad a pejkó!

De jó a dió! Fütyül a rigó
Vidám dal száll: élni, jaj de jó
Gyere, te, rigó, itta dió
Héjaropogó, bele a dió

A foglalkozáson körbe sétálva lépegettünk úgy mondtuk:
Erre kakas, erre tyúk, erre van a gyalogút
És a zsúpszra leguggoltunk.
Taréja, ha réja, ugorj a fazékba, zupsz

Áspis, kerekes, útifüves, leveles, bíbola, bíbola, paccs-paccs-paccs." (A tenyerébe köröket rajzolok, paccs-paccs-ra beleütögetek.)

"Hőc-hőc katona, ketten ülünk egy lóra, azon megyünk Budára, a budai vásárra. (lovagoltató)


 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Üljél baba, térdemre, lovagoljunk Szegedre, ott árulják a rózsát, kapsz belőle bokrétát." (lovagoltató)

"Ez elment vadászni, ez meglőtte, ez hazavitte, ez megsütötte-megfőzte, ez az iciri-piciri mind megette!" (ujjacska számoló)

Lóga lába, lóga, nincsen semmi dóga, mert ha dóga vóna, a lába nem lógna." (Pelenkázáskor láblógató a pelenkázón.)

Zsipp-zsupp, kender zsupp, ha megázik, kidobjuk, zsupsz!" (Állva bölcsőtartásban megölelem, ringatom, zsupsz-ra egy nagyot fordulok, vagy meglendítem.)

Ciróka, maróka, mit főztél, kását, hova tetted, a pad alá, megette a pap macskája!" (cirógató)

"Csip-csip csóka, vak varjúcska, komámasszony kéreti a szekerét, nem adhatom oda, tyúkok ülnek rajta, hess-hess-hess!" (kézmozgató)

"Egy-kettő-három-négy, te kis baba, hová mégy, nem megyek én messzire, csak a falu végire." (Erre tornáztattam, mikor hasfájós volt kiskorában, ma már csak játékból.)

Hinta-palinta, régi dunna, kiskatona, ugorj a Tiszába." (Hintáztató, ha a baba már nagyobb, ülhet a lábfejünkre.)

"Kerekecske, dombocska, itt szalad a nyulacska. Fogjuk meg, fogjuk meg!" (A tenyerébe, vagy a mellkasára köröket rajzolok, majd a "nyulacska" - az ujjaim - az oldalához, hónaljához szalad.)

"Töröm, töröm a mákot, sütök vele kalácsot." (Ökölbe szorított kezét ütögetem az öklömmel.)

Hold-hold fényes lánc, két kapu zárja. Nyisd ki kapud, Gergely gazda, vámot adok rajta."

"Ess eső, ess, holnap délig ess, Zab szaporodjék, búza bokrosodjék, Az én hajam olyan legyen, mint a csikó farka, Még annál is hosszabb, Mint a Duna hossza."
 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Mondóka és dalgyűjtemény
az egyes ábrázolási technikák előtt


Képlékeny anyag megmunkálása --- gyurma, só-liszt gyurma, agyag
(egész tenyérrel lapítani, sodorni, két kézzel gömbölyíteni)

1. Esik az eső, Ujjmozgással karok le fül mellől asztalra
kopog a jég, kezek ökölben, kopogás az asztalon
dörög az ég, tenyér váltva üt,
lecsap a villám, 2 tenyér egyszerre üt,
kisütött a napocska. karmozgással félkör rajzolása levegőben.

2. Dolgozzatok legények, Váltott tenyérrel egyenletes dobolás
holnap lesz a vásár, az asztalon.
kifizetlek benneteket,
ha eljön a császár.

3. Töröm, töröm a mákot Öklök törő mozdulata
sütök vele kalácsot. nyújtott ujjakkal sodrás
Édes mézzel bevonom, szupinált tenyér megsimítása másikkal
Neked adom galambom. mk. kéz szupinál

4. Hej Gyula, Gyula, Gyula, Váltott tenyérrel egyenletes dobolás
szól a duda, duda, duda, az asztalon.
Pest, Buda, Buda, Buda,
Pattogatott kukorica.

5. Ádám, Éva, két szem szilva Egyenletes mérőre taps
Ábrahámmm… tenyerek a szájra.

6. Így forgatom, úgy forgatom Gömbölyítés mozdulata
a kezemben összenyomom,
jó keményre meg is gyúrom.
a hóembert megcélozom: karemelés „célzásra”
Puff, hoppla hó! „dobás”
Talált a hógolyó! karok a magasba.

7. Süti, süti pogácsát Pálca sodrása asztalon
apának, anyának, vagy eszköz nélkül sodró mozdulat
meg a kicsi fiának. tenyérrel.

8. Kip-kop kalapács, Váltott tenyérrel dobolás az asztalon.
így kalapál a kovács.


9. Süssünk, süssünk valamit, Pálca sodrása asztalon
azt is megmondom, hogy mit. Vagy eszköz nélkül sodró mozdulat
Lisztből legyen kerekes, tenyérrel.
töltelékes jó édes.
Sodorva- tekerve, túróval bélelve
Csiga-biga rétes, kerekes és édes.

 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Ujjal festés, papírhajtogatás - élezés, termények gyurmába nyomkodása,
ragasztás – kis felületek lenyomása (hüvelykujj, mutatóujj elkülönítése)


1. Két kis madár ül a fán, Karok test előtt a levegőben, 2 hüvelyk fel
egyik Péter, másik Pál.
Szállj el Péter, szállj el Pál, karok váltva nagy ívben test mögé,
gyere vissza Péter, gyere vissza Pál. karok váltva nagy ívben test elé vissza.

2. Csiga-biga told ki szarvadat, 2 mutatóujj homlokhoz, többi ujj tenyérben
könyöknyújtásig karok fel
ha nem tolod, összetöröm házadat. kezek ökölben, hüvelyk távolít: egyenletes
„törő” mozdulatok

3. Hüvelykujjam almafa, Ujjak egyenkénti nyitása ökölből.
mutatóujjam megrázta,
középső ujjam felszedte,
gyűrűsujjam hazavitte,
a kisujjam mind megette,
megfájdult a hasa tőle. Jaj, jaj,…

4. Így ketyeg az óra, tik-tak jár Mk. mutatóujj mozgatása
benne egy manócska kalapál, öklök törő mozdulata
ha megáll az óra és nem jár mk.mutatóujj mutatása
alszik a manócska és nem kalapál. alvás mímelése.

5. Ez a malac piacra ment, Ujjak egyenkénti nyitása ökölből.
ez itthon maradt.
Ez kap finom pecsenyét,
ez semmit se kap.
Ez a kicsi visít nagyon
Uí, uí, éhes vagyok.

6. Áspis kerekes, uti füves leveles, Egyik tenyér szupinál, másik mutatóujjal
bíbola, bíbola köröket rajzol bele (váltva az ujjakkal)
paccs,paccs,paccs. taps 3x.

 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Ragasztás (ökölképzés a ragasztó megfogásához)

1. Jöjj ki napocska, itt apád itt anyád Hívó mozdulat szupinált tenyerekkel
sót törünk, borsot törünk két ököl egymáson felváltva törő mozdulat
tökkel harangozunk: bimm-bamm. kulcsolással karemelés.

2. Keverem a kását, Mk. kéz ököllel keverő mozdulat.
sütöm a pogácsát.

3. Így forog a busz kereke: Karika forgatása jobbra – balra.
körbe, körbe, körbe.

4. Ángyomasszony kását főzőtt, Öklök egymáson, keverő mozdulat
tejbe-vajba vasfazékba
ilyen a fedője! karok előre, tenyerek szupinálva.

 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Papírtépés, papírsodrás, terményszórás (csippentés)

1. Csipp-csipp csóka, vak varjúcska Csippentő mozdulat kézfejen,
komámasszony kéreti a szekerét, kezek egyenletes emelgetése.
nem adhatom oda, tyúkok ülnek rajta,
Hess, hess……

2. Borsót főztem Egyik tenyér szupinál, másik kéz
mutatóujja kavaró mozdulatot tesz,
jól megsóztam, meg is paprikáztam. egyik-másik kézzel csippentő mozdulat,
Ábele-bábele, fuss! egyenletes taps.


3. Fecskét látok, Hüvelyk-mutatóujjal „szemüveg”
szeplőt hányok, arc simítása tenyérrel
selymet gombolyítok.gombolyító mozdulat.

4. Hüvelykujjam korán kelt, Ököl, hüvelyk távolít
ablakomon kopogott kopogtatás az asztalon,
a négy szomszéd kiugrott ujjak széttárása
s köszöntötték: Jó napot! opponálás minden ujjal.

5. Fűszál derekán, félve mászik a boár; 2 ujjal lépegetés előre az asztal lapján
földre pottyan, ott marad, tenyerek az asztalra
észrevétlen, mint a mag. ököl.

6. Csipp, csepp egy csepp Karok magasban, csippentő mozdulat
öt csepp, meg tíz. lefelé, majd karok fel
Olvad a jégcsap, ujjak mozgatása, karmozgás lefelé.
lecsepeg a víz.



7. Egyszer egy hétpettyes katicabogárka, 7 ujj mutatása
elindult megnézni, mi van a világban. lépegető mozdulat
Hívta a gyöngyvirág, hívta a vadrózsa, hívó mozdulat
ide is, oda is, bekukkant egy szóra. karikaképzés szem előtt
Nagybajuszú cincér bácsi sétálgatni ment el, csippentő mozdulat száj felett
tó partján a szúnyogok kalapot emelnek. „kalapemelés”
Estére elaludt katicabogárka, „alszunk”
éjjeli pillangó hazatalicskázta. „talicskázó” mozdulat.

8. Háp, háp, háp, jönnek a kacsák „Kacsacsőr” nyitása-csukása
hű de éhes, hű de szomjas egyenletes mérőre.
ez a társaság.


 

Nadinee

Állandó Tag
Állandó Tag
Festés ecsettel (laza csuklómozgás)

1. Hívjad a hívjad a falovacskát. Hívó mozdulat szupinált tenyerekkel.
Add neki, add neki a zabocskát. kínáló mozdulat
Jól lakik attól, hízik a zabtól a falovacskád. tenyér a hasra.

2.Kis kanál nagy kanál,
minden gyerek így csinál. Laza csuklómozgással integetés utánzása.

3. Fűz Kati, fűz Kati Kulcsolás (ill. karikára fogás)
nyisd ki a ládádat,
mutasd meg, mutasd meg kulcsolás kifordítása
szép selyemruhádat.

4. Kifordítom, befordítom Kulcsolás (ill. karikára fogás)
mégis bunda a bunda. kifordítása és vissza egyenletes mérőre.
Ihaj bunda, tyuhaj bunda
mégis bunda a bunda…

5. Jöjj be hozzám szép madárka Hívó mozdulat szupinált tenyerekkel
nem zárlak én kalitkába. kézfej forgatása
Mikor akarsz elrepülhetsz, távolító mozdulat
mikor akarsz visszajöhetsz. hívó mozdulat.

 
Status
Not open for further replies.
Top