Biókertészet - vegyes növényi kultúrák

echan

Állandó Tag
Állandó Tag
Lótetű ellen nem sok vegyszermentes megoldással találkoztam. Idén a kertem valamiért tele van velük és sorra ették meg a növényeket. Mérget nem szerettem volna alkalmazni, pedig mindenhol ezt tanácsolták. Mivel a rovar a talajfelszín közelében munkálkodik javarészt, az az ötletem támadt hogy nagyméretű tejfölös poharak alját levágom, hogy a gyökér tudjon terjeszkedni és ebben ültetem el a palántákat a földbe. A pohár pereme a talaj felett maximum 0,5-1 cm-en lóg ki, hogy fentről se tudjon belemászni. A módszer bevált, egy darab paprikapalántát sem ettek meg, amióta a gyökerüket ily módon megvédem, ugyanis a műanyagot nem tudja megrágni, lejjebb meg nem megy. Beválik minden olyan növényél amit palántázni lehet.
 

agica27

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Fórumtársak!

Nem teljesen ide tartozik, de mégis.
Tudtok-e valamit a mosódióról? Az egyik oldalon találtam, kíváncsi lennék hogy bevált-e valakinek.
Most kaptam egy írást, amelyben a vadgesztenyéről állítják ugyanezt a mosóhatást:
5 db gesztenyét dobj bele forró vízbe, áztasd 20 percig, vágd ketté, tedd pamut zacskóba, és ezzel moss.
Mi a véleményetek, esetleg használta már valaki?
 

echan

Állandó Tag
Állandó Tag
Anyukám használ mosódiót rendszeresen. Még Indiából hozott magával egy nagy szatyorral és azóta csak azzal mos. Szépen tisztítja a ruhákat.
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Echan,

A palántálás módszered nagyon praktikus ... édesanyám is így teszi ki őket. Az egyik ok pont a lótetű miatt, mert állítolag a kis állatka egyenesen fúr útat magának és a műanyag miatt kénytelen kikerülni a növény gyökerét ... az meg szépen fejlődhet lefele.
Gondolom: ősszel kiszedegeted a műanyag poharakat?
 

echan

Állandó Tag
Állandó Tag
Echan,

A palántálás módszered nagyon praktikus ... édesanyám is így teszi ki őket. Az egyik ok pont a lótetű miatt, mert állítolag a kis állatka egyenesen fúr útat magának és a műanyag miatt kénytelen kikerülni a növény gyökerét ... az meg szépen fejlődhet lefele.
Gondolom: ősszel kiszedegeted a műanyag poharakat?


Igen , ki kell szedni, mivel egy szezon alatt elöregedik és könnyen töredezik. Amelyik kibír még egy szezont azt jövőre újra felhasználom. Egyébként az ásványvizes palackok szétvágva 2 részre ugyanígy használhatók., csak ott le kell vágni felülről az elkeskenyedő részt is.
 

ABandi66

Állandó Tag
Állandó Tag
Echan,

Köszönöm. Nálunk az iskolában kapnak a gyerekek tejet és kiflit ... minden nap. Nagyon sok ilyen műanyag pohár kerül a kukába ... de elég csak az ismerős körben szólni, hogy tartsák meg ezeket és máris van amibe palántálni.
Ha szereted az ilyen újrahasznosítható dolgokat - valahol ezen a fórumon bevágtam a sörösbádogokból készített napkollektort is. Ha van ahová tedd ... akkor elkészíthetitek ... csak a "szekrény" ne legyen oly nagy, mint amilyent az asztalosom állított össze nekem. Egyelőre nem dolgozom ipari mennyiségben.
 

echan

Állandó Tag
Állandó Tag
Agica,

Ez kézzel való mosást jelent ... vagy teszed a pamut zsacskót a mosógépbe?


Találtam pár tippet mosódió használatára:
Mosás
Tegyen 4-8 fél mosódió héjat (vagy ennek megfelelő darabokat) a mosótasakba, vagy egy nyakánál bekötött régi zokniba, és helyezze be a mosógép dobjába. Mosson a szokásos módon. A mosódió darabok 2-4-szer felhasználhatóak a hőmérsékelttől függően. (magasabb hőfokon kevesebbszer lehet újra felhasználni.)
Mosódió por: Tegyen 2-4 kávéskanál mosódió port a mosótasakba, vagy egy nyakánál bekötött régi zokniba, és helyezze be a mosógép dobjába. Mosson a szokásos módon.

Több célú tisztító
Tegyen 25g (maréknyi) mosódióhéjat fél liter forró vízbe, és forralja 10-15 percig. Adhat hozzá néhány csepp eukaliptusz olajat. (opcionális). Hagyja kihűlni, szűrje át és tegye egy üres spriccelős flakonba, és máris használatra kész.
Mosódió por: Tegyen 4 teáskanál mosódió port fél liter forró vízbe és forralja 10-15 percig. dhat hozzá néhány csepp eukaliptusz olajat. (opcionális). Hagyja kihűlni, szűrje át és tegye egy kiürölt spriccelős flakonba, és máris használatra kész. Alkalmas a lakás minden részének tisztításához, az ablakokat is beleértve.
Relaxáló, tisztító fürdő
Tegyen 3-4 mosódió héjat a mosótasakba, és tegye a forró fürdővízbe öt percre. Lehetőleg a vízsugár közelébe, illetve hasznos egy-két percig a fürdővízben mozgatni. Adjon hozzá néhány cseppet a kedvenc illóolajából. Vigyázzon, hogy szembe ne kerüljön!
Mosódió por: Adjon 2-4 teáskanál mosódió port a fürdőhöz, és engedje el magát, amíg a mosódió por kifejti hatását. Adjon hozzá néhány cseppet a kedvenc illóolajából. Vigyázzon, hogy szembe ne kerüljön!
Ékszer tisztító
Készítsen az általános tísztító szerinti mosódiós oladatot, áztassa benne az ékszereket, majd szükség szerint fogkefével dörzsölje át óvatosan. Végül szárítsa meg és törölje át egy puha ruhával.

Mosódó por: Készítsen pasztát a mosódió porhoz adva egy kevés vizet. Az ujjai között dörzsölje vele az érszereket. Öblítse le és törölje át puha ruhával. Szükség szerint egy enyhe mosódió oldatban áztathatja öblítés előtt.

Egyszerű mosódiós sampon készítése
Három mosódiót forraljon lassú tűzön kb. 10 percig. Leszűrés után adjon hozzá egy kevés kukoricalisztet, ha sűríteni szeretné.Kívánság szerint illóoljat is tehet hozzá, ha szeretne illatot adni hozzá. Szembe ne kerüljön!
Mosódió por: Vállig érő hajhoz készítsen egy teáskanál porból és egy kevés vízből lágy pasztát. Mossa meg vele szokásos módon a haját. Bár nem habzik, tökéltesen megtisztíta a haját. Alaposan öblítse le a haját. Vigyázzon, szembe ne kerüljön!
Természetes Mosódió fogkrém recept
Miért érdemes ezzel foglalkozni? Itt olvashat a fogkrémek és a mósódió kapcsolatáról.
Mosódió fogkrémhez a következőkre van szükség:
  • 5 teáskanál szódabikarbóna
  • 5-6 mosódióból készült főzet. Legjobb, ha már előkészíti a folyékony mosódiót. Az elkészítéséhez törjön össze 50gramm mosódiót és forralja fel 8 dl vízben. Forralja 20 percig, és kész is a folyékony mosódió!
  • Ajánlott egy csipetnyi sót hozzáadni a fertőtlenítő hatása miatt.
  • 5 teáskanál növényi glicerin.
  • A friss lehelet érdekében 10csepp tiszta Menta vagy Fodormenta vagy Pudinhara olajat is lehet hozzáadni. 5 csepp teafa olaj szintén hozzáadható.
Nagyon egyszerű a felsoroltakból elkészíteni a fogkrémet. Alaposan össze kell keverni az összetevőket. A glicerin adagolásával lehet a fogkrém állagot elérni.
Ezzel használatra készen is áll a természetes mosódió fogrém!
Kerti felhasználás:
3-4 mosódió héjat egy liter vízbe forrázva felhasználhat a kertben kipermetezve élősködők ellen.

Mosódió por
: 1-2 teáskanálnyi port egy liter vízben forrázva permetezzen ki a kertben, távol tartja főleg a levéltetveket.

Háziállat fürdetése
Készítsen kb. egy liter forró vízben 3-4 mosódió hozzáadásával egy enyhe oldatot. Pár percig hagyja a bundáján, majd öblítse le. Szembe ne kerüljön!
Mosódió por: Két teáskanálnyit oldjon fel forró vízben kevergetve, majd szürje át. Hagyj az állatok bundáján pár percig, majd öblítse le. Segit az élősködők távoltartásában. Szembe ne kerüljön!
Kézi mosás
6-8 fél mosódióhéjat forraljon lassú tűzön fél liter vízben kb. 8-10 percig. Pár csep illóolajat adhat hozzá, kívánság szerint. Öntse a lavórban lévő vízhez, és használhatja áztatáshoz, kézi mosáshoz a kényes anyagokhoz.
Mosódió por: 1-2 teáskanálnyi port mosótasakban tegyen forró vízben majd az elkészült odatban áztassa be a ruhákat.Különösen kényes anyagokhoz is kiváló.
 

tyutyukam

Állandó Tag
Állandó Tag
ABandi66

Sziasztok,

Örömmel tudatom veletek, hogy a laskagomba termelésem beindult. :) Nem nagy mennyiségben művelem ... csak családi ellátásra . Ha valakit érdekel, hogyan kell csinálni szívesen beírom ide.

Engem nagyon érdekelne ha irnál rola. Köszönöm​
 

agica27

Állandó Tag
Állandó Tag
Agica,

Ez kézzel való mosást jelent ... vagy teszed a pamut zsacskót a mosógépbe?
ABandi!

Bocsi, csak most olvastam a hozzászólásodat.
Nem tudom, ennyit írtak. Úgy gondolom, hogy mosógépben, ugyanúgy kell használni mint a mosódiót.

Azt olvastam, hogy azonos a hatóanyaguk (szaponin), ezért feltételezem, ugyanúgy használhatjuk a vadgesztenyét, mint a mosódiót.

Azt hiszem, leszek olyan bátor, és ki fogom próbálni.
 
Utoljára módosítva:
Az iskolában tanultunk minimális ökológiai gazdálkodást, valamint rovartant, és kórtant. Nem csak növények egymás mellé ültetésével, és konyhai szerves hulladékkal; de gyógynövényforrázatokkal és hasznos rovarok/élőlények betelepítésével (számukra alkalmas élőhely megteremtésével) is sikeresen lehet védekezni.
 
Ehhez annyit fűznék hozzá, hogy madarakon kívül lehet rovarokat is betelepíteni. Erre itt a következő három példa. Rovarhotel : http://www.termelotol.hu/letoltes/rovar-1.jpg . Egy másik egy hasonló elven müködö szerkezet. Egy agyagedényt megtömünk szalmával, és fejjel lefelé felfüggesztünk a fák közé. Ebbe beleköltözhetnek a fülbemászók. Ezek a rovarok mindenevők. Először a levéltetveket pusztítják el, majd ha nem telepítjük őket időben máshova a gyümölcsöket is megcsipkedhetik. Az utolsó pedig a vadvirágok. Minden kertben érdemes fenntartani egy kis sarkot, amelyet lehetőség szerint nem háborgatunk. Avart, halott faágakat, a kertben nem hasznos vad növényeket meghagyni itt. Rengeteg hasznos faj számára jelenthetik ezek a helyek a túlélést. A fátyolkák, katicák, fülbemászók, fürkészek és poszméhek csupán csak pár példa a hasznos rovarok sorára.
 
A másik igen hasznos dolog a megfelelő növénypárok kiválasztása. Ezeknek megvannak a vegyi okaik is, például répa a hagyma mellé ültetve ideális, mert a répalégy kerüli a hagymát a hagymalégy pedig a répát. De ezt az előttem szólók már bővebben kifejtették. :)
 
Ha a kertünkben biológiai vagy legalábbis takarékosabb gazdálkodást akarunk folytatni, akkor érdemes körbenézni gyógynövények után. A gyógynövények egy része feljavíthatja a komposzt minőségét, illetve repellens hatással (taszító) rendelkeznek. A csalánfőzetet levéltetvek ellen (áztatott csalánlevél, forrázás során a csalánsejtekben található szerves sav jó része elbomlik) . Szintén korábban említett példa a büdöske, melynek a gyökerei a talajban élő nematódákat (pici kukacok) elűzik. Egyik legjobb talajfertőtlenítő növény a mézvirág (remélem jól emlékszem a népi kifejezésére, facélia más néven). Ha ilyen növényt ültetünk a kertbe, akkor a cián tartalmú gyökérnedvei a cserebogárlárvákat is a föld felszínre űzik. (legalábbis tanári elmondás alapján :) ).
 
Nagyon sokat olvastam egy ismert kártevőről a lótetűről, vagy lótücsökről (gryllophyta). Sokaknak okoz kellemetlenséget a kertben. Erre két házi módszert olvastam, (a vegyszerek amelyek ellene használatban vannak javarészt ki lettek vonva a forgalomból, vagy engedélyhez kötöttek). Az egyik, a legegyszerűbb a vakondtücsök életciklusához kötődik. Ezek a rovarok augusztusban szaporodnak. A nőstény a talajban egy sárüreget tapaszt, amelybe lerakja a petéit, és ott őrzi őket, a kikelt lárvákkal együtt. Az augusztusi ásás megzavarhatja a rovarok költését, és ritkíthatjuk az állományt ezáltal. Azonban vegyük figyelembe, hogy az augusztusi ásás roncsolja a talaj minőségét. Ezen felül még 2 módszer részletes leírása: Ássunk le üvegeket vagy alumínium dobozokat úgy, hogy a szájuk a földfelszínnel egy síkban legyen, majd helyezzünk el mellettük jobbról és balról egy-egy lapos követ, azokra pedig fektessünk lécet. A léc körülbelül 1-2 cm-rel legyen az üveg szája fölött. A zsákmányszerző útján a lótücsök mindig keresi a rejtekhelyet, a léc alatti 1-2 cm-es hasadék pedig pont megfelel neki. Behúzódik a léc alá, és így a leásott csapdába esik. (http://hp-kertem.blogspot.hu/2012/05/lotucsok.html) Egy másik, kevésbé szimpatikus módszer szerint híg mosogatószerrs víz elől a föld felszínére menekülnek. És ilyenkor könnyű elpusztítani őket,
Ha javasolhatom a módszerek közül a csapdázás, esetleg az augusztusi (vagy kora tavaszi) ásás lenne a leg kímélőbb.
 
Van egy nagyon elterjedt tévhit. A Monilinia (monilia) 2 fajtája ismert. Egyik fajtája csak a csonthéjasokat (monilinia laxa) a másik az almatermésüelet is pl.: alma, körte is megtámadja. A kettő közül a Monilinia laxa a veszélyesebb. Ez a növényen először visszaszáradó ágakat, majd később gennyes sebeket, a gyümölcsön penészes-botrytiszes rothadást okoz. Ha nem kezeljük időben a kéreg alatt a betegség tovább terjed a törzsben, és ágrákosodást okoz. Fekete nedvedző sebek keletkeznek a fa ágán és törzsén, amelyek terjesztik tovább a betegséget.
 
Ez a betegség legjobb tudomásom szerint halálos a fára nézve, ezért fontos a megelőzés, és a tüneti kezelés. A gyümölcsmúmiák (aszott száraz beteg gyümölcsök) eltávolítása. Száraz gallyak, vagy hirtelen leszáradt növényi részek eltávolítása 20 centivel az egészséges résszel együtt (megelőzés!!!). Valamint tavasszal és ősszel egy alapos meszelés, vagy vegyszeres mosás a fára. (vagy akár gyógynövényes). Fontos a metszés! Csonthéjasokat csak gyümölcsszedés után metszünk. Tavasszal, ősszel, az esős, hűvös időben nem, mert ez kedvez a betegség terjedésének. Eszközöket mindig fertötlenítsük! (egyszerü 1-2 perc domestos, vagy 15 perc hypo) A már beteg fának az ágrákosodott részeit pucoljuk meg az elhalt és gennyes részektől. Utána sebtapasszal, vagy mésszel zárjuk le.
 
Oldal tetejére