Magyar őstörténet

Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.

White_Falcon

Állandó Tag
Állandó Tag
Az igazságot kitartóan kell keresni! Én nem tudom, ebben a kérdésben még mi az, de ezt most találtam.
Olvasd el ezt is hozzá. Hátha segít, ha tényleg mélyen érdekel a kérdés. Én már megtettem. Egy népet nem csak nyelvészeti alapon lehet azonosítani. S az szerencsés, ha a nyelv és a kultúra klappol, mert..... De a nyelv annyira változékony, hogy csak na. Kivéve, ha nem kiforrott, mint a magyar.

http://www.imninalu.net/Romagyar.htm

Koszonom, beleneztem, de en ezzel nem foglalkoznek melyebben, nem igazan az erdeklodesi teruletem, azonkivul, en eleg behatoan korbejartam az itteni es Irorszagi Travelllers - ek temakoret, hagyomanyait , kulturajat, aztan - ennek a kutatasara is ra lehetne aldozni egy eletet - mert akar mentalitas - akar mikrotarsadalmi berendezkedes, akar a magantulajdonhoz valo viszonyuk , akar a csalad, a koran - csaladalapitas tekinteteben teljes azonossagot mutatnak a Indiabol ( vagy ki tudja honnan.. ) szarmasztatott ciganyokkal, itt is ciganyoknak nevezik oket amiota vilag a vilag, viszont - antropologiai jellemzok szerint - szoges ellentete a sotet boru - Indoeuropai jegyeket viselo - akar Magyarorszagon vagy europaban fellelheto ciganyoknak - ugyanis - feher boruek, es kek szemuek......, meg szokek, vagy voros hajuak..... Meglepo, ugye?
Mindamelett, hogy ok meg az elsullyedt Atlantiszrol szarmaztatjak magukat, az Ir Travellers -eknek van egy hagyomanya, minden evben egyszer elzarandokolnak a nyugati tengerpartra, es vagyakozva neznek a tengerbe - emlekezve az oshazara - az Aranykapuk varosara. Ez a Tir- Na - Nog legenda..

Egy kis bemutato - feher boru - kek szemu romakrol...

( O itt feldaul az egyik onjelolt " ciganykiraly ", csak az a baj, hogy van egy masik is, aztan az is azt gondolja magarol, hogy O az igazi, az youtubon uzengetnek egymasnak mindenfele csunyasagokat, aztan neha osszeroffennek, akkor meg hulyere bokszoljak egymast -))

<object width="480" height="295"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/lB0_QEh-KVs&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/lB0_QEh-KVs&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="295"></embed></object>​
 

Sándor714

Állandó Tag
Állandó Tag
Meglepo, ugye?
Egy kis bemutato - feher boru - kek szemu romakrol...<object width="480" height="295"></object>
Szia!
Köszönöm a bemutatót! Nem csakhogy meglepő, hanem megdöbbentő is! Bár én sem igen foglalkoznék behatóbban velük. Nem küldetésem.

Viszont érdekes élettapasztalatom a következő, akár honnan indulok ki, eddig még mindig ide jukadtam ki, még a legkülönbözőbb területekről is. Hatás - egység - különbözőség. Nem csak mások vagyunk mindannyian, még magyarok is, de egyek is, azaz azonosak. S nekem a mai élet, oktatás, gondolkodásból mindig az szűrődik le, hogy az ember fellázadt az egy ellen, s magát teszi meg központnak. Szétválaszt, megkülönböztet. S minden kutatási terület arra világít rá, hogy ezzel az egyén is mekkora hatalmas veszteséget szenvedett el! S még a legapróbb gondolatnak is, legyen pozítív, negatív, vagy semleges (azaz figyelmen kívül hagyó) idővel egyre fodrozódóbb hatása van. S mindennek megvan. S ha csak egy elemét "reformálom" meg, attól még máshonnan újabb erőt kap a háborgása.

üdv!
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!

A magyar ilyen. Azt jelenti: ember. Mindjárt meg is indoklom az állításomat.

Ki volt az első teremtett? Ádám. Hadd írjam le így: áDáM, mert a szóbokrok kifejtésénél ezt szoktuk használni. Fordítsd meg a szót, mert a magyar nyelv ezt lehetővé teszi: MáDá, MaDa. A "D" hangot csak lágyítjuk egy kicsit: MaDJa, MaGYa. És már itt is vagyunk: MaGYaR.

És Isten vajon egyetlen embert teremtett? Vagy embert teremtett.

Az Arvisúrák szerint "A magyarok azok a jóemberek, akik őrzik az EGYIsten hitet, és mindennapjaikban a feltétel nélküli szeretet vallását élik." Vagyis magyarnak lenni nem születési előjog, hanem lélekminőség. Az a lélekminőség, amit joggal hívhatunk kozmikus embernek.

Lehet, hogy másik ilyen nép is létezik, nem tudom. Számomra magyarnak lenni felemelő, még ha ez nagy felelősséggel jár is.

Szeretettel:
Tamás.

Kedves Tamás!

Nem vitatkozni szeretnék Veled,mivel egyéve még elfogadtam volna,amit írsz.Most jóval nehezebbnek találom a dolgot.Ha ezt végigolvasod:
A héber Adam név eredete a sumer nyelv „atyám” jelentésű Adapa szava lehetett, amely egyben egy sumermitológiai alak neve is volt. (Lásd a bibliai történet irodalmi előzményének is tekinthető Adapa-eposzt!) A héber és az arab nyelvben az adam szó egyben „embert”, „földből valót” és „vörös színűt” is jelent (héber: אָדָם, arab: آدم). A Közel-Kelet ősi kultúráiban úgy gondolták, hogy az embereket a föld anyagából készítették, így a „vörös föld” számukra az emberi fajra általánosságban is utalt. Az arabból a török nyelvekbe is átkerült az Adam név és „ember” jelentése, kazah nyelven például adamshylyk „emberiség”-et jelent.
A Sibylline Oracles című műben viszont az Ádám név egy notarikon ami a négy irányának a kezdőbetűjéből áll: anatole (kelet), dusis (nyugat), arktos (észak) és mesembria (dél). A zsidóknak saját magyarázatuk volt az Ádám névre: a 2. században Rabbi Yohanan a görög notarikonos módszert használta a אָדָם név magyarázatára, hogy az afer (por), dam (vér) és marah (epe) szavak kezdőbetűiből áll.-Ebből szerintem úgy néz ki több rétege van a szónak.Egyik amikor Kiss Dénes szerint szedem szét aDa-aMa,Kapcsolatba lehet hozni az aDaaPa-val.Ez a régebbi,amiről vannak megjegyzések mikor az Isten-itt jobb a megnevezés őSTéNy-együtt teremt Ádámmal,aki a dolgok igazi nevének aDó-M-ja.A másik a megfogható anyagi-ember_ por,vér ,epe. Isa,por és hamu vagyunk-Bizony por és hamu vagyunk-ember.Ezt állítják nekünk az okosok.Érdekes egybeesés- afer=por,magyar -a VéR kifejezések között. A dam=vér görögül haimo-nagyon hasonlít a HaMu-hoz.Az eMBeR,HeMBeR,HoMBRe változhat HaMu+VéR,majd HaMu+PoR-ra.A latin HoMo,meg csak HaMu.Így lesz az ember csupán anyagi.Bizony por és hamu -aki elhiszi amit állítanak.Csak érdekességnek:A Tóra szerint Ádámot a föld porából teremtették, a Talmud ezen túlmenően azt is leírja, hogy először iszapból összetapasztott gólem volt. -Van-e a GóLeM-nek magyar megfelelője? - MáLé/K/ -legény.Itt a szlovák azt mondja MeLáK.Honnan került ez hová?

Az Arvisúrai idézethez:Az EGyIsten hit még nem jelenti a feltételnélküli szeretet vallását.A magyar EGyazisten feliratok jóval többet árulnak el az elképzelésekről,de ez nagyon hosszú lenne.A mellérendelő gondolkodásmódban nem lehet lélekminőségről beszélni olyan módon,hogy valamelyik magasabb,vagy alacsonyabb rendű.Erről csak az alárendelő gondolkodás beszél.

Bocsánat,hogy ilyen megkésve reagálok,de most nagyon kevés idő jut az internetre.Az is lehet,hogy érthetetlen amit írok,de csak jelezni tudom a gondolatmenetet,mivel szétírni nagyon hosszú lenne,de azt látom,hogy elég jártasak vagytok a témában,ha akarjátok tudjátok követni amit írok.

Üdv:estfen
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!

Ezzel a mondatoddal:Válaszom előtt szeretném kihangsúlyozni szerintem a legfontosabb dolgot: Természet. Ez a kulcs szerintem az ősök hagyatékához, s magához az élethez. Az ősök világlátásának (kultúrájának) neve: ÉLET. És így az élet kultúráját élték. Ha az ősöket nem csak megakarjuk érteni, hanem ismerni is, akkor "újjá kell születni". -teljesen egyetértek.

Az igazságot kitartóan kell keresni! Én nem tudom, ebben a kérdésben még mi az, de ezt most találtam.
Olvasd el ezt is hozzá. Hátha segít, ha tényleg mélyen érdekel a kérdés. Én már megtettem. Egy népet nem csak nyelvészeti alapon lehet azonosítani. S az szerencsés, ha a nyelv és a kultúra klappol, mert..... De a nyelv annyira változékony, hogy csak na. Kivéve, ha nem kiforrott, mint a magyar.Itt azért szeretném megkérdezni mit értesz a magyar nyelv kifejezés alatt és mit azalatt,hogy kiforrott?

Üdv:estfen!
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Ugyes, ugyes, folytassatok, megyek gyorsan veszek popcornt!!! -))

( idaig estfen all nyeresre -))
Szia Fehér Sólyom!Ez nem verseny,itt mindenki csak győztes lehet,mert Tamás gondolatai is jók.Nemrégen hasonlóan gondolkodtam,mint Ő.A hozzászólásai késztetnek arra,hogy keresgéljek, mit is tudok továbbfejleszteni,hogy még többet tudjunk.Azt kívánom: bárcsak az emberek 10%-a azon a szinten lenne,mint Tamás!Teljesen más lehetne a világ.Minden tiszteletem az Övé!Más topicokban is szívesen olvasom a hozzászólásait.Üdv:estfen!
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Berzsenyi Dániel: A magyar nyelv eredetiségérül (1824—1831 között)

A magyar nyelv eredetiségével már az 1800-as évek elején is foglalkoztak.Akit bővebben érdekel a téma Berzsenyi Dániel munkáját letöltheti itt: 813
 

White_Falcon

Állandó Tag
Állandó Tag
Szia Fehér Sólyom!Ez nem verseny,itt mindenki csak győztes lehet,mert Tamás gondolatai is jók.Nemrégen hasonlóan gondolkodtam,mint Ő.A hozzászólásai késztetnek arra,hogy keresgéljek, mit is tudok továbbfejleszteni,hogy még többet tudjunk.Azt kívánom: bárcsak az emberek 10%-a azon a szinten lenne,mint Tamás!Teljesen más lehetne a világ.Minden tiszteletem az Övé!Más topicokban is szívesen olvasom a hozzászólásait.Üdv:estfen!

Tudom en estfen, tudom en...csak szeretem nezni az ertelmes filozofiai beszelgeteseket, mindossze megjegyeztem hogy ebben a Adam - Magyar temakorben - egyenlore a Te okfejtesedet tartom valoszinunek, nem az ovet ... -))
 

sztamas

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Tamás!

Válaszom előtt szeretném kihangsúlyozni szerintem a legfontosabb dolgot: Természet. Ez a kulcs szerintem az ősök hagyatékához, s magához az élethez. Az ősök világlátásának (kultúrájának) neve: ÉLET. És így az élet kultúráját élték. Ha az ősöket nem csak megakarjuk érteni, hanem ismerni is, akkor "újjá kell születni". (Az nem elég, ha a marslakó érti, hogy mi a különbség az alma és körte között. MErt még attól nem ismerte meg milyen is az. Pláne nem lehet megérteni egy téli és vilmoskörte ízbéli különbségét.) Azért, mert akkor EGY élet és Egy Igazság volt, ami mindent érintett. Azaz, akkor pl. hatodikérzék, Istenben való élet még ember belsejéből levezethető természetes dolog volt. S mivel tapasztalat szerzésen át jutottak hozzá, bizonyítva is volt. Nem különállóságukban, különbözőségükben fogalmazták csak meg magukat, hanem a kapcsolatban, az egységben egyaránt. Ácsokkal dolgoztam még régen az egyetem nyarain, s akkor döbbentem rá az energiatakarékosság elvére. Egyszerű megoldásokkal emelgettek fel nagy tömegeket. Ráépítettek a tömeg mozgásának, mozgatásának természetére.(TER-mészetes, TER-emt, TER-emtő, TER-mész ---azaz a dolgozó....)

A tulipánt csak példának írtam. Egyébként nem csak Kárpátiában, körül őshonos, hanem belső ázsiában is. Bár itt van olyan faj, ami ott nincs. A géncentruma mindkét helyen megvan (erről láttam tudományos filmet is statisztikával, de azt elfeledtem)! Miért a tulipán a népszerű?! Mert a tél után (ami azért rendesen leveszi az embert energiáról), az első virág, ami hatalmas réteket borított virágba, színpompába. S beindította a "vér bőséget". :) Szerelem időszaka ez, az újjászületésé. Képlet ma is ugyanaz. +++++ Bár ezek már jelentések, értelmezések. Szintén dokumentum filmben láttam, hogy a tulipán sematikus vonalrajza megfelel egy összevont rovásjelnek. Ez megtalálható, ha jól tudom vagy 6 ezer évre visszamenőleg Kárpátiában és Kis-ázsiában is. Jelentés: EGY ISTEN. (Ha nem láttad írj, s felteszek valahova egy képet róla.) ++++ Hasonlít egy ég ("Az ég áldjon meg fiam, azaz az Isten"), azaz Isten felé tárt kettős tenyérhez is. (Valaki tán még egy helyen pedzegette, hogy lehet, hogy hasonlít a női szervhez a petefészeknél. )

Igazak törzséről. Letöltöttem a könyvet tanulmányozom, s válaszolok rá. Eddig csak felületes információim voltak erről. Előzetesen. Az IGAZSÁG a fontos. Ídézem a mester: Pilátus előtt" Azért, jöttem a földre, hogy tanulságot tegyek az Igazságról". Korábban s tartalmilag direkt: Aki keresi az igazságot az megleli. Az igazság szabaddá tesz titeket. S boldog lesz az, aki megleli. stb... Az a lélekminőség, amit te írtál, itt van. Megosztok egy ősi törvényt, Müller Péternél olvastam. Amennyit te nyugszol az idegességben (szépben, jóban, igazban, nyugalomban, Istenben.....), az is annyit benned. Felszabadító érzés ilyen ember mellett lenni. Mert nem lenéz, hanem felnéz. :) A magyar népmesékben ez a világ szépen beleült az emberbe évek alatt, anélkül, hogy milliárdokat kellett volna költeni az oktatásra hiába. S ehhez jöttek még a mozgásos játékok, népi mondókák, mely egyben nyelvi órák is, pár kapcsolatra felkészítő stb. is voltak. Oly elképesztően egyszerűen adták át a mindent, hogy az lenyűgőzőőőőő!!! Ha ma azt mondanák, hogy itt van 2 b(!)illió forint, s csináljatok egy olyan fiatal oktatási, nevelési rendszert, akkor se tudnának ilyent felállítani!
(pl. Modern üzletvezetés felismerte, hogy a verseny nem mindig jó!!! Miért? Mert a gyöztes szoronghat, hogy újra nem fog győzni, a vesztes, hogy újra veszít. Ez pedig hatalmas energiát emészt fel. Mert, valaki mindenképpen veszít benne, s annak traumája kihat az egészre! Helyette mit csinálnak? A csapat, a team munka, a hozizontális szervezettség lép előtérbe, a pusztán alá-fölé rendeltséggel szemben. Az együttműködés, már uniós pályázati alapelv. Mit tesz a magyar népi játék? Nincs vesztes, vagy győztes, csak játékos. Körjátékok stb.... Milyen a nagy játékos? "Aki sem nem győz, sem nem veszít, mert győzelem vagy veszteség kérdése nem foglalkoztatja" -Müller Péter-.)

MInd a két könyv ajánlód nagyon köszönöm! S nagyon érdekes dolgot tanulsz, eddig még nem is hallottam ilyenről! A tankönyvednek is mindenképp utána nézek, hátha megvan elektronikusan, nagyon kíváncsi vagyok rá.
Egy segítő tanács tapasztalatom szerint: A részleteket megkell figyelni, még sok mindent meg is jegyez az ember, de nem szabad leragadni annál. Írtad pl. a Spanyol elnevezés eredetét. Amihez, még hozzá tartozik történelmileg Attila odaköltözött seregrésze. Ezt jó ha tudjuk, de nem hatásos senkire, a spanyolokra sem, sem a mai magyarokra. Ez ilyenek mellékvágány, mellékérvek, sokadik csak a sorban. Mi az, ami hatásos, azaz teremtő, megújító? Pl. Irodalmileg melyik magyar mű lett világhíres? (Persze, a lobin túl) Az, amelyik "általános" emberi témát, problémát doglozott fel, mert segít a mostani gond eloszlatásában. Márainak például a Gyertyák csonkig égnek, még nem is a legjobb alkotása tán, s mégis. Na most, ha a magyar kultúrában megértjük azt a természetet, alkotó szellemiséget, amivel megszervezték az életük, ami nem változott, az nagy dolog. Pláne, ha hozzá teszük a magunkét. Pláne, ha a spanyol kultúrában feltudjuk mutatni, hogy az ő ősi hagyatékukban is ott van töredékesen, de nem értették eddig. Plána klassz lesz, ha a magyarok tetteiből is az jön le. S akkor már fogékonyabbak lesznek a fülek a sokadrendű tényekre is.

Egy kicsit olyan mint a kirakós játék. Csak itt az életet kell kirakni. Mert, mi a történelem? A gondolkodásé. Honnan és miért vannak ruhák, ételek, italok, tánc..... minden ami ember, mégha az az igegeneknek, a "wikipédiának" csak egy "triviális" dolog.

Nem kell feltétlenül sokat olvasni, csak el kell csípni a lényegi könyveket.
Én is ajánlok neked: Müller Péter: Benső mosoly (Saját tapasztalataim alapján mondom nagyon klassz dolgot ír le az ember belső természetéről. Saját tapasztalása alapján!!! Mert a nyugat gondja, hogy csak kifelé figyel, csak a külsőt ismeri meg. Úgy is ajánlom, hogy magam Róm. Kat. Egyetemi hittanulmányokat is végeztem.) Kiss Dénés műveit, ha még nem olvastad!!! A magyar nyelv természetét, igazi ízét kóstolhattam meg benne. Örök hála nekik érte! pl. Ősegy titka és hatalma, avagy a magyar nyelv tana (Tehát nyelvtankönyv. Figyelj!!! A magyar nyelvből vezeti le az egység fogalmát, ugyanazt amit Müller P. a benső természetünkből!!! Különböző dologból indulnak ki, de ugyanarra jutnak!!!). Ősnyelv, Nyelvős c. könyvét is. Van még neki a BÁBEL UTÁN c. könyve. Az egyikben lévő tanulmánya a LOVALÓ VALÓ például, mint lovas ősök utódát ledöbbentett........ Ha nincs meg szólj, a küldöm elektronikusan. (Müllerének nincs meg az egész e formában.)

Vannak nyelvész barátaim (német, angol, szlovák, latinos). Csak elkezdtem a magyar szavakkal játszani, s azt kértem utánozzák az ő nyelvükön. Nem bírták. 10 perc után, már meg sem próbálták!!! (Tudni kell, hogy egyetemen órakat tudtunk vitatkozni a dolgokon. Puszta eredmény nélkül.) Mert a magyar nyelv törvénye, természete, a JÁTÉK.

Ne haragudj a válasz hosszáért!
Üdvözlettel:
Sándor

Kedves Sándor!

Köszönöm ezt a kimerítő választ! És természetesen a könyv ajánlatokat. Müller Péter könyveit ugyan még nem olvastam, de van szándékom rá. Javasoltál egy kezdetet, megfogadom. Kiss Dénesről megvallom még nem hallottam, de a címek alapján izgalmasnak tűnik.

A Világ Virágáról nem tudok, hogy meglenne elektronikusan. A szerő magánkiadásában jelent meg alapítványi támogatással. A Szkítia könyvesboltokban és hasonló helyeken kapható. Sajnos nem olcsó, kötetenként 5000 Ft körül van. Viszont nagyon értékes. Minden napról ír az esztendőkörös változásrendben, ír szokásokról, játékokról, ír meséket, népdalokat, sok mindent.

Szeretettel:
Tamás.
 

sztamas

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Tamás!

Nem vitatkozni szeretnék Veled,mivel egyéve még elfogadtam volna,amit írsz.Most jóval nehezebbnek találom a dolgot.Ha ezt végigolvasod:
A héber Adam név eredete a sumer nyelv „atyám” jelentésű Adapa szava lehetett, amely egyben egy sumermitológiai alak neve is volt. (Lásd a bibliai történet irodalmi előzményének is tekinthető Adapa-eposzt!) A héber és az arab nyelvben az adam szó egyben „embert”, „földből valót” és „vörös színűt” is jelent (héber: אָדָם, arab: آدم). A Közel-Kelet ősi kultúráiban úgy gondolták, hogy az embereket a föld anyagából készítették, így a „vörös föld” számukra az emberi fajra általánosságban is utalt. Az arabból a török nyelvekbe is átkerült az Adam név és „ember” jelentése, kazah nyelven például adamshylyk „emberiség”-et jelent.
A Sibylline Oracles című műben viszont az Ádám név egy notarikon ami a négy irányának a kezdőbetűjéből áll: anatole (kelet), dusis (nyugat), arktos (észak) és mesembria (dél). A zsidóknak saját magyarázatuk volt az Ádám névre: a 2. században Rabbi Yohanan a görög notarikonos módszert használta a אָדָם név magyarázatára, hogy az afer (por), dam (vér) és marah (epe) szavak kezdőbetűiből áll.-Ebből szerintem úgy néz ki több rétege van a szónak.Egyik amikor Kiss Dénes szerint szedem szét aDa-aMa,Kapcsolatba lehet hozni az aDaaPa-val.Ez a régebbi,amiről vannak megjegyzések mikor az Isten-itt jobb a megnevezés őSTéNy-együtt teremt Ádámmal,aki a dolgok igazi nevének aDó-M-ja.A másik a megfogható anyagi-ember_ por,vér ,epe. Isa,por és hamu vagyunk-Bizony por és hamu vagyunk-ember.Ezt állítják nekünk az okosok.Érdekes egybeesés- afer=por,magyar -a VéR kifejezések között. A dam=vér görögül haimo-nagyon hasonlít a HaMu-hoz.Az eMBeR,HeMBeR,HoMBRe változhat HaMu+VéR,majd HaMu+PoR-ra.A latin HoMo,meg csak HaMu.Így lesz az ember csupán anyagi.Bizony por és hamu -aki elhiszi amit állítanak.Csak érdekességnek:A Tóra szerint Ádámot a föld porából teremtették, a Talmud ezen túlmenően azt is leírja, hogy először iszapból összetapasztott gólem volt. -Van-e a GóLeM-nek magyar megfelelője? - MáLé/K/ -legény.Itt a szlovák azt mondja MeLáK.Honnan került ez hová?

Az Arvisúrai idézethez:Az EGyIsten hit még nem jelenti a feltételnélküli szeretet vallását.A magyar EGyazisten feliratok jóval többet árulnak el az elképzelésekről,de ez nagyon hosszú lenne.A mellérendelő gondolkodásmódban nem lehet lélekminőségről beszélni olyan módon,hogy valamelyik magasabb,vagy alacsonyabb rendű.Erről csak az alárendelő gondolkodás beszél.

Bocsánat,hogy ilyen megkésve reagálok,de most nagyon kevés idő jut az internetre.Az is lehet,hogy érthetetlen amit írok,de csak jelezni tudom a gondolatmenetet,mivel szétírni nagyon hosszú lenne,de azt látom,hogy elég jártasak vagytok a témában,ha akarjátok tudjátok követni amit írok.

Üdv:estfen

Kedves Estfen!

Köszönöm! És úgy érzem, nem is vitatkoztál. Szerintem ezek a magyarázatok egymás mellett nagyon jól megférnek.

Szerintem lehet lélekminőségről beszélni mellérendelő módban is. Hiszen egyik nem rosszabb a másiknál, csak máshol tart az úton. Sajnos manapság tényleg úgy érezhetjük, ha minőségi kérdés kerül elő, akkor jó és rossz dolgokat hasonlítunk. Én nem így használom.

Szeretettel:
Tamás.
 

Sándor714

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!
Itt azért szeretném megkérdezni mit értesz a magyar nyelv kifejezés alatt és mit azalatt,hogy kiforrott?
Üdv:estfen!

Kedves Estfen és Tamás!

Engedjetek, meg először egy szót: Köszönöm. :p Mindent! Olyan izgalmas, mint egy kirakós játék, csak itt az ÉLET-et kell kirakni.

Estefan válaszom:

1. Magyar nyelv, mint kifejezés? Inkább csak megjelölésként használtam. Tetszik benne az, hogy a valóságból igyekszik kiindulni. Konkrétan a mai ragozó nyelvünk alaptermészete (pl. nyelv szó mint hangutánzó, + a szóbokrával együtt) keringett a fejemben. Most sem filozófálkattnák el felette. (Látom Kiss Dénest te is ismered). Természetesen, mint csiklandósan kíváncsi ember elolvas, meghallgat minden érdekes dolgot. Mert izgi. De én (történelem diplomám dacára), mindig a hasznosíthatóságot, azaz az egység, és összeforrasztást kerestem mai teljes életünkre. Mindenki más küldetést kap. Sajátosan látom így a másik szót: a magyar, magyarán, magyaráz, tehát érthetően megismertet a saját vonásai szerint, amely magának az embernek, és az életnek a kultúrája. (Mint kedves Támásnak kifejtettem.) További része még nem ragadott meg. Ám hála Atyámnak ismerem a katarzist. S az a szó, amely bennem katarzist vált ki, az egész lényem átváltoztatja, az az ősi és ter-emtő szó, ige, szél.... mámomra

2. Mi az, hogy kiforrott?

  • Valóság alapú, s összefüggő egész az elvonatkoztatott fogalmaival együtt is. (Kiss Dénes műveit ezek szerint ismered, nem kell kifejtenem. pl. R betű szerepét, szóbokrának ezreit.)
  • Azt, hogy olyan mint egy történelemkönyv pl. Lovaló való. Olyan, mint egy Erkölcskönyv stb.... Hát én, teljesen levagyok nyűgözve, attól a tanítástól, ami benne rejlik.
  • Eszméletlenül és legfőbbképp tetszik az a játékosság ami benne van, hát én valósággal jót szórakozom vele, s nem csak szóragozom vele és szavaival. Pajkos.:p Ahogy Kiss Dénes írta, Törvénye: a Játék. S végre nem csak bemagoltam, hogy vannak zöngés, zöngétlen párok, hanem meg is értettem, majd megízleltem a rendeltetését is. S remélem még rejt titkokat is:)
  • stb.
Nem vagyok nyelvész, s hülyét kaptam magyar órákon a finugoroszkodástól gimiben, mert csak magoltam, mert érthetetlen, gyökértelennek találtam. Okoskodásnak. Úgy, ahogy a tankönyvírók csinálták. Mert, hogy ha nem is úgy,ahogy ott tanították, de tudom, hogy van kapcsolat is közte.
De végre megízleltem valami tejesebbet. Azt az életszeretetet és tanítást, ami benne van. A fél elemek (félelem :))helyet, immár az ért-elem, vagy értettelemek léptek. Ez a kiforrottsága.
(Csak a te szód miatt: KI-FORR. FORR, ben az R betű, melynek kiejtési természete a kör-be pör-getést. Így ezt és ehhez hasonló valóságot kép-ezi le, azaz utánoza. Én még járta vele lokopédushoz. Forr a víz, tehát fordul. Az alsó meleg, és felső hideg körbefordul. A hegyek lábánál a forrás is az, ahol a földalatti vizek átfordulnak feletti vizekben. S szellemi értelembe véve is, ha elveszted az irányt, menyj, vissza a forráshoz, ahonnan elindultál, ahhol tudod biztosan, hogy megfordultak a dolgok. Ahhol rá döbbentél, megvilágosádtál. (azaz) AZ-ÉR-T követve, ám most visszafelé kell menni.:D.) Bár érdekes, hogy a MI-ÉR-T jellegű kérdéseim nem csökkentek, mert a forrásból újabb ER-EKEN indultam el, újra és újra, mégis tisztább lett a lát-kép. Sokszor azt érzem, hogy nem a magyarnak van nyelve, hanem a nyelvnek van magyarja, ahogy nem Sándornak van lelke, hanem a léleknek van Sándora, azaz teste... (Kiss Dénes, Müller Péter alapgondolata, de meg-fog-ott)

Tamással folytatott beszélgetésedhez szeretnék hozzá szólni.

A mellérendelő gondolkodásmódban nem lehet lélekminőségről beszélni olyan módon,hogy valamelyik magasabb,vagy alacsonyabb rendű.Erről csak az alárendelő gondolkodás beszél. Bavallom nem teljesen értem. Sem a felvetése okát. Rend az sztem egyszerre vízszintes és függőleges ok-okozíti. Azaz többszintű, s még piramisszerűnek is látom. Ősszintén én nem érzem ki ebből a hatalmat, hatalmaskodást, hanem inkább az uralmat. Ebben számomra nagyon megkapó, hogy az az ember, aki képes a vízen járni, vagy mennyei fénybe, tisztaságba öltözni régi emberkékkel, az megmossa tanítványai lábát, a kitaszított-bűzlő leprásat "felemeli," s szereti. A szeretet, amire utaltál.

Por és hamu eredetének kérdéséhez. Egy megjegyzésem lenne. Elég nehéz ebben állást foglalni. Miért? Az alapozó a ragozó nyelvek ismereteim szerint. A mai nyugati nyelveket a latin alapozta meg, ami a ragozó etruszk kultúrára telepedett rá. Nos a Héber nyelv. Eredetéről nem sokat tudok, de azt igen, hogy ott is körbe az ősműveltség ragozó.
-Mit szólsz te izraeliták kedves ősatyja, Ábrám hozzá (vagy inkább elhívatásod után Új neveden, Ábrahám)? Vajon az én ábrám, ábrázatom tükrözi az igazságot vagy csak kép-mutatok?
S rengeteget merített szavakban és kultúrálisan is belőle, mind akkor amikor a héberek Izraelben (főnícia, kánaán, elám szomszédaként, vagy inkább rájuk települve, a kánnaániták földjeiért vívott háborúk után....), vagy utána, amikor Mezopotámiában éltek. S az ósszövetségi könyveket sem, akkor s olyan sorrendben írták le, állították össze, mikor gondolná a laikus. S az ősgörög nyelv ragozó voltáról még nem is szóltunk. Azért kezdtem el tanulmányozni elsőnek a mai magyar nyelv természetét, mert ezt még beszélem, s közvetlen a kapcsolat, s az élmény. "Az ég áldjon meg, fiam"

Szeretette:
Sándor
 

sztamas

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!

Lélekemelő volt olvasni soraidat! Köszönöm!

Pár dolgot, amit Végvári Józseftől tanultam, hadd írjak le. (Végvári József a Debreceni Egyetemen tanít magyar, angol és orosz nyelvészetet.)


Szóval, többféle módon lehet a nyelv szókincsét vizsgálni.
  • Eredet alapján. Ezt a módszert, és csakis ezt a módszert hajlandó tudomásul venni a mai akadémikus nyelvészet. Sajnos a tényleges eredettel nem foglalkozik, hanem ha egy másik nyelvben hasonlót talál, kijelenti, hogy onnan vettük át, pedig jó eséllyel fordítva történt.
  • Gyökökre vezeti vissza. Ez az etimológia. Ezt követi a Czuczor-Fogarasi szótár. Egy Sorbone egyetemen végzett kutatás eredménye a következő:
    • Az angol tartalmaz kb. 2 % ős etimont, ős gyököt.
    • A francia kv. 3 %-ot.
    • A török 16 %-ot!
    • A magyar 65 %-ot! :D Vajon melyik volt előbb?
  • Szócsaládokat vizsgál. Az azon alapszik, hogy a szókincs váza a mássalhangzók. Lehet is, hiszen a régiségben a magánhangzókat nem írtuk. Így a mássalhangzók szabadon felhangzósíthatók. Nem kell az így kapott szavaknak ugyanazt jelentenie, de közük van egymáshoz.
  • Egy kép köré csoportosítható szavak. Ezt a módszert használja Varga Csaba.
Ha az utóbbi két módszert párhuzamosan haszáljuk, érdekes átfedésekre lehetünk figyelmesek.


Pár szó a szócsaládokról. Nem csak a magánhangzók cserélhetők fel, de bizonyos körön belül a mássalhangzók is. Az alábbi csoportosítás szerint a csoporton belül tetszőlegesen:
  • BeFúVó hangok: B, P, V, F
  • TuDó hangok: T, D, TY, de DJ azaz GY
  • NeMeS hangok: M, N, NY
  • KiHáGó hangok: K, H, G, GY
  • JeLíRó hangok: J, L, R, LY
  • SZiSZegő hangok: S, SZ, Z, ZS, C, CS, DZ, DZS
A mássalhangzók adják a vázát, a szellemiségét a szónak - férfi minőség.
A magánhangzók a vázat lélekkel töltik meg - női minőség.
A mássalhangzók az állatövhöz tartoznak.
A magánhangzók a bolygókhoz.

Csak egy példa a szóbokrokra. Nem írok hozzá magyarázatot, önmagáért beszél:
B-R-K:
BiRKa
BáRKa
BuRoK
BaRKó (=pajesz)

Ugyanez J-H-val:
JuH
HaJó
HéJ
HaJ

És ez még csak a kezdet. :)

Szeretettel:
Tamás.
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!Köszönöm a válaszodat,így már jobban tudom értelmezni a hozzászólásaidat.Abból az irányból ahonnét Te megközelíted a magyar nyelv tanulmányozását,összekapcsolva a természet megnyilvánulásaival és az ÉLET helyes megélésének lehetőségével,onnét én is hasonlóan látnám a világot.Teljesmértékben el tudom fogadni a meglátásodat.Én kicsit másfelől keresgélek visszafelé ,ahol már jóval nagyobb a tévedés lehetősége, ezért csak közlöm amit feltételezek,hagyjuk lebegni a megoldást,mert a jó megoldásnál később akadhat még jobb.Tapasztalatom szerint ez nagyon jó megoldás főleg a magyar nyelv tanulmányozásánál.A por és hamu ilyen meglátása csak az én feltételezésem,kitalációm.Nem kell állást foglalni,csak azért írtam,hogy felkeltsem a figyelmet.Ugyanez áll a golemre is.Mára befejezésül,még annyit:Sándor,mivel palócföldön élsz,úgy gondolnám,hogy van lehetőséged tanulmányozni egy régebbirétegű magyar nyelvet is,meg mindent ami a palócokhoz tartozik.Az is nagyon izgalmas. Szeretettel:István!
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!

Lélekemelő volt olvasni soraidat! Köszönöm!

Pár dolgot, amit Végvári Józseftől tanultam, hadd írjak le. (Végvári József a Debreceni Egyetemen tanít magyar, angol és orosz nyelvészetet.)



Szóval, többféle módon lehet a nyelv szókincsét vizsgálni.
  • Eredet alapján. Ezt a módszert, és csakis ezt a módszert hajlandó tudomásul venni a mai akadémikus nyelvészet. Sajnos a tényleges eredettel nem foglalkozik, hanem ha egy másik nyelvben hasonlót talál, kijelenti, hogy onnan vettük át, pedig jó eséllyel fordítva történt.
  • Gyökökre vezeti vissza. Ez az etimológia. Ezt követi a Czuczor-Fogarasi szótár. Egy Sorbone egyetemen végzett kutatás eredménye a következő:
    • Az angol tartalmaz kb. 2 % ős etimont, ős gyököt.
    • A francia kv. 3 %-ot.
    • A török 16 %-ot!
    • A magyar 65 %-ot! :D Vajon melyik volt előbb?
  • Szócsaládokat vizsgál. Az azon alapszik, hogy a szókincs váza a mássalhangzók. Lehet is, hiszen a régiségben a magánhangzókat nem írtuk. Így a mássalhangzók szabadon felhangzósíthatók. Nem kell az így kapott szavaknak ugyanazt jelentenie, de közük van egymáshoz.
  • Egy kép köré csoportosítható szavak. Ezt a módszert használja Varga Csaba.
Ha az utóbbi két módszert párhuzamosan haszáljuk, érdekes átfedésekre lehetünk figyelmesek.



Pár szó a szócsaládokról. Nem csak a magánhangzók cserélhetők fel, de bizonyos körön belül a mássalhangzók is. Az alábbi csoportosítás szerint a csoporton belül tetszőlegesen:
  • BeFúVó hangok: B, P, V, F
  • TuDó hangok: T, D, TY, de DJ azaz GY
  • NeMeS hangok: M, N, NY
  • KiHáGó hangok: K, H, G, GY
  • JeLíRó hangok: J, L, R, LY
  • SZiSZegő hangok: S, SZ, Z, ZS, C, CS, DZ, DZS
A mássalhangzók adják a vázát, a szellemiségét a szónak - férfi minőség.
A magánhangzók a vázat lélekkel töltik meg - női minőség.
A mássalhangzók az állatövhöz tartoznak.
A magánhangzók a bolygókhoz.

Csak egy példa a szóbokrokra. Nem írok hozzá magyarázatot, önmagáért beszél:
B-R-K:
BiRKa
BáRKa
BuRoK
BaRKó (=pajesz)

Ugyanez J-H-val:
JuH
HaJó
HéJ
HaJ

És ez még csak a kezdet. :)

Szeretettel:
Tamás.
Kedves Tamás!Kezdetnek ez nagyon nagyon jó!!!!
 

Sándor714

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves István!

A palóc nyelv tudtommal nagyon ősi. Két érdekes adalékot találtam hozzá: 1. Baszk a betű és az inka birodalom vezető rétegének a nyelvében (szintén zenész ragozó volt hajdanában, elég csak utalni Móricz Jánosra) az a betűt, szintén úgy ejtették, mint mi (sajna ma már mi sem annyira.). S mindezt, a wikiben olvastam emlékezetem szerint, már pedig, ha ott is szerepel valami igazi, az már érdekes. Sajna azt hiszem, hogy lényeglátáson túl, nem én rendeltettem a hagyaték feltárására.

Egyébként Nógrádban voltak zenélni indiánok. Spanyolul beszéltek, nehézkos volt az eszmecsere. De azt mondták, épp innen jöttek, mai Equador. S még érdekesebb, hogy elmondtam Móricz Nevét, mira az egyikük, bólogatot, s elkezdett mondani valamit, s annyit megértettem, hogy inka. Mármint nem ő :). Ott legalább hallottak a magyarokról. Mi, meg magunkról sem tudunk.

Kedves Tamás!

Tényleg ragyogó kezdet! Bár még én is szintén zenész.
"Gyök, Szócsalád, Varga Csabaféle. Ha az utóbbi két módszert párhuzamosan haszáljuk, érdekes átfedésekre lehetünk figyelmesek."
Bár már újra (már vagy 1 éve olvastam utoljára) és mélyebben, s még játékossabban ideje lenne elmerülnöm az egészben, de a következőt érzékeltem. (Varga Csabától is már olvasgattam). Én a legelsőt sem érzem különállónak. "Szócsaládokat vizsgál. Az azon alapszik, hogy a szókincs váza a mássalhangzók
" Tudtommal a gyökökknél is ez a helyzet. pl. amit írsz a p-b-v-f, vagy k-g-gy, ott is él. Sőt a szóbokrok kiindulója a gyök, gyökér. Ha jól értem a te szócsaládod, azaz én olvasatomban a szóbokrok. Íme egy szóbokor, a gyökjének alaprendjével: A legérdekesebb példa K+R. (Kiss D. és Vargát és másokat most nem külön kiemelve használom). Az R betűtől már írtam a forrás szó kapcsán. Itt megjegyzem, hogy nagyon fontos ősi betű, kör turgán, stone henge, templomok, alföldi halmok stb... szóval ósi. Mert magasműveltség jelenlétének jelzője. Csak az r betűt nézd. Variáljuk magánhangzókkal, majd lecseréljük az első betűt. A tejesség igénye nélkül. Ker-ék, ker-ítés, kor-ong, kör. Csere a zöngés párjára. gir-be, gur-ba, gör-be, gör-dül, gur-ul, gör-ög, azaz görgő dinnye. Lágyítjuk. Gyűr, gyűrű, gyúr, Győr (?). Látod, hogy mind hasonló valóságot jelent. Cserélgessünk még. Bár (gondolati fordulat), fúr, for-dul, forrás, fer-de.... ir-ul és pir-ul, pör, vár stb. Hát ebből tán több ezer akad. S mind jelzi, hogy itt nem egyenes vonalú dologról van szó....Szerentem te teljesen meg ertheted met en mendek neked. :) DE IGY LÁTHATÓ, HOGY HANGOKRA... MEGY VISSZA. VAN MÉG EGY KISSEBB EGYSÉG, KIINDULÁS A GYÖKÖT MEGELŐZŐEN, HA JÓL VETTEM KI A DOLGOT. Mintha nem hasraütés szerűen akarna nyelvünk kitalálni dolgokat, hanem kötni igyekszik a valósághoz. Kiss Dénes a csecsemők nyelvét vizsgálta. Mert, az a föld minden gyermeke egyformán használja. Ugyanolyan hangal sír, kopog, köhög, nyel stb. az ember. + Én rég nagyvonalóan átugortam egy részt, amikor azt vizsgálták, hogy változott a ragozó nyelvek az időben. pl. önálló szerepű ragok. Ezért most nem tudom tovább pontosítani. De K. D.-nél megleled.

http://hmult2.50webs.com/konyvek1/babelac.htm Idézet tanulmányok itt.

Azt olvastam becslések szerint a magyar nyelvben kb. 40 alapgyök van, melyből kb. 2500 gyök áll fel, melyből úgy kb. 100.000(!) szókincs kombinálható ki. Ezek gyakran nem új szavak. pl. Felhő, fel - szálló - hő. Gyípaci :), hanem csak összevonások. FÖLD = FÖL+D kerekítő képző. (Duci, Dagi, Dimb, domb, domború, disznó....).
S még mondják, hogy 500 éve azt hitték lapos a föld, hitték csak az önteltek nyugaton. S ha megnézük a K+R gyököt, s azt az ismert valóságot, amit jelölt, akkor most kinek volt szerves része a magasműveltség, gazdaságostól, mindenestül? Kijött a jeges erdőkből és ki élt mindig is folyamközt műveltségben. Kivett át, akkor kitől? Nyelvünk olyan bizonyíték, hogy tény.kiss. S plána, hogy énekjeinkkel... szervesen egybeforrt.
Fű-ben Fá-ban orvosság van. S aki Fázik, az fát keress. c. tanulmány. Karika, karikáz. (VÉRRE, VIRRADATRA, PÍRRA, PÖRRE, BORRA, BÍBORRA c. tanulmánya is klassz, s még sok másik.) A magyar nyelv a világörökség része, ha hivatalosan bejegyzik, ha nem. Nagy kincs az az egész föld népességének.

Tamás, István azt nem tudjátok véletlenül, hogy miért pont 5 fokú pentatonra épül a zenénk? Milyen valóságra épült rá?

Szeretettel:
Sándor
 

sztamas

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!

Megmértem az aurámat az írásod olvasása előtt és után is, és kb. 4-szeresére nőtt! ;) Köszönöm! Élvezet volt olvasni.

Említetted a VéR - BoR szóbokrot - szócsalád vagy szóbokor, egyről beszélünk :) -, nem véletlen, hogy a VéRszerződés során a vérüket BoRba csepegtették. Hallottam már azt is, hogy a bor a hegy vére.

A pentatóniával kapcsolatos kérdésedre nem tudom a választ, és még ötletem sincs. Bár az utóbbi időben kaptam egy jó tippet éppen a zenével kapcsolatban. Kicsit későbbi zenére gondolok. Magyar népdalok még a XX. század elején keletkeztek. Pár szót arról, mire is akarok kilyukadni.

Európában a középkor óta több móduszt - így hívják őket, bár a manapság használt kettőt (dúr, moll) hangnem névvel illetik - is használtak. Felépíthetőek ezek a Kodályi rendszerben is.
dó - ion (dúr)
ré - dór
mi - frig
fá - líd
szó - mixolid
lá - eol (moll)
ti - lokriszi
A magyar népdalok - már a pentaton korszak utániak - a lokriszi kivételével mindegyik móduszt használják, azaz mindegyikre lehet sok-sok példát találni. Meghallgattunk ilyen népdalokat, és érzésre besoroltuk őket két kategóriába: égi vagy földi. Nos, a dúr és a moll földinek bizonyult kb. 80 ember szavazata alapján, a többi éginek. Azonban nem tudtunk mit kezdeni a lokriszivel. Az a gyanúnk, hogy az a sötétség angyalainak módusza. És mint ilyet, a magyar népdalok nem használják. Megjegyzem a nyugati zene sem. Van benne egy fontos hangköz, amit a zenetudomány "Diabolo in musika", azaz "ördög a zenében" névvel illet. Ez 3 egész hangköz. Ha leütöd a zongorán, bizony feláll a szőr a hátadon.

Szóval, a nyugati zene csak a dúrt és a mollt használja. Az pedig földi zene. A magyar népzene pedig az égi-földi teljesség zenéje. Érdekes, ugye? Most azzal akarok foglalkozni egy kicsit, hogy ezt az égi-földi dolgot az érzésen kívül más módszerrel is alá tudjam támasztani. Természetesen magyar módszerre gondolok, noha még bizonytalan vagyok abban, mi is lesz az.

Szeretettel:
Tamás.
 

estfen

Állandó Tag
Állandó Tag
Kedves Sándor!

Ehhez:Tamás, István azt nem tudjátok véletlenül, hogy miért pont 5 fokú pentatonra épül a zenénk? Milyen valóságra épült rá?
-sajnos nem nagyon tudok hozzászólni.Szívesen hallgatok népzenét-folkrádió-csak úgy aláfestésként is amikor dolgozok,vagy pihenek,de ennyi az egész ismeretem.

A magyarsággal foglalkozó kérdések ezoterikus,vagy asztrológiai megközelítése elég távol áll tőlem.Az ezotéria ezt mondja nekem:éSz a TeR íJa.Megcélzom a TeR-eM- Tövét kapcsolódok,mindenféle közvetítő nélkül,majd kérek,kapok és adok.

A mai asztrológiával sem tudok mit kezdeni.Elvesztette a dinamikát mikor,talán ie.500-ban leállították az égboltot.Tamás is írja a tavasz az a Kos!Szerintem volt, ugye valamikor,de lehetett a Nyilas vagy Skorpió is a 26000 éves dinamikus körforgás miatt.Ma ez nincs beleszámolva, mert az üzlet az üzlet!Minnél kevesebb munkával,minnél több haszon.Mennyit kellene dolgozni,ha a táblázatokba belekéne venni a tavaszpont elmozdulását?

Ha megírod a pentatóniáról amit tudsz szívesen olvasom.

Üdv:István
 
Státusza
További válaszok itt nem küldhetőek.
Oldal tetejére