Tanács a 20 hozzászólás könnyű megszerzéséhez ‎

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
12

11. Hogyan krémezzünk?
Hogy a fényvédő faktor hatása optimálisan érvényesülhessen, már a napozás előtt fél órával kenjük be a tiszta, száraz bőrt a napozókrémmel. Ne spóroljunk vele, és a krémezést később többször is ismételjük meg. Bár ezáltal nem nő meg a védettség időtartama, mégis optimálisabbá válik. A bőrgyógyászok azt ajánlják, hogy ne várjuk ki a filter fényvédő hatástartamának utolsó pillanatát, hanem már röviddel a „félidő” után keressünk egy árnyékos helyet.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
13

12. Mi váltja ki a napallergiát?
Az allergia 80%-áért az UV A sugarak felelősek. A leggyakrabban fellépő allergiatípus a „polymorph fénydermatózis”, amely Németországban a napozóknak mintegy 20%-ának keseríti meg a napozás élményét. Tünetei a viszkető, piros foltok és hólyagocskák, amelyek elsősorban a testfelületen alakulnak ki. Kiváltójuk valószínűleg egy immunreakció, amelyet a túlzott UV A sugarak okoznak (elsősorban a déli országokban). Az allergiához hasonló bőrreakciót intenzív UV besugárzás hatására azonban gyógyszerek és a kozmetikumokban, napozószerekben található illatanyagok, fényvédő faktorok, zsírok és emulgálószerek is kiválthatják.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
14

13. Hogyan előzhető meg az allergia?
Használjunk speciálisan allergiára hajlamos bőrre kifejlesztett napozószereket. Ezek a készítmények magas UV A védelemmel rendelkeznek, általában tartósítószer- és illatanyagmentesek, s gyakran szintetikus emulgátorokat sem tartalmaznak. Léteznek természetes, bőrbarát emulgátorokkal, pl. szójából nyert lipoproteinekkel előállított készítmények is. A legjobb, ha a mindennapos bőrápolás során is áttérünk az olyan szerekre, amelyek nem irritálják a bőrt (pl. emulgátormentes kozmetikumok). A bőr „előkészítését” már a nyaralás előtt 4 héttel kezdjük meg.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
15

14. A vitaminok plussz védelmet nyújtanak?
Igen, a C- és az E-vitamin, a bétakarotin és a szelén (nyomelem) erősítik a bőrt károsító oxigénmolekulákkal (szabad gyökökkel) szembeni ellenálló képességet, amelyre akkor van szükség, amikor napfény éri a szervezetet. A növényi olajok, a barack, a banán, a diófélék, a bogyós gyümölcsök és a zöld színű zöldségek gazdagon tartalmazzák ezeket a vitaminokat. A teljes kiőrlésű kenyér és a tej pedig a szelénről gondoskodnak. A vitaminok külsőleg bevitt formában is hatékonyak: nagyon sok napozószer tartalmaz E-vitamint, mert ezáltal fokozódik a fényszűrő filter hatása.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
16

15. Meddig tartható el a napozószer?
Felbontás nélkül legalább három évig, felbontás után viszont csak a következő nyárig. A tubust zárjuk be jól, sötét, hűvös helyen tároljuk, és a következő felhasználás előtt szagoljuk meg jól a tartalmát. Ha megváltozott az illata, jobb, ha lemondunk róla.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
17

16. Milyen védelmet nyújtanak a textíliák?
Egy sűrű pamutanyag (pl. a farmer vagy egy póló) a sugaraknak csak mintegy 10%-át engedi át, vizesen azonban már 20%-ot. Ezért a gyerekeket, akik a vízben játszanak, a póló alatt is krémezzük be. Ők még a napernyő alatt sem védettek teljesen a napsugarak ellen. Ezenkívül a világos homok vagy a közeli víztükör visszatükrözi a fényt. Az autó ablakai, illetve az ablakok egyáltalán megszűrik az UV B sugarakat, viszont átengedik az UV A sugarak 80%-át, ha az üveg nem színezett. A felragasztható speciális fóliák védelmet jelentenek.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
18

17. Milyen hatásosak a karotinkapszulák?
Bár a karotinkapszulák sohasem helyettesíthetik a napozószereket, belülről azonban megerősíthetik a bőrsejteket a romboló oxigénmolekulákkal szemben. Ezenkívül felgyorsítják és intenzívebbé teszik a bőr barnulási folyamatát. A karotinkúrát a nyaralás előtt kb. 30 nappal kezdjük el (kb. napi 2 kapszulával), és a szedését folytassuk a szabadság alatt is.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
19

18. Mit tegyünk, ha mégis leégtünk?
Egy könnyű leégést is kezelnünk kell. A legmegfelelőbb erre egy speciális krém a gyógyszertárból, amely gyulladásgátló anyagokat tartalmaz. Egy aszpirintabletta bevétele is segítheti a gyógyulást. Mindezek mellett azonban nagyon fontos, hogy sokat igyunk, s hogy az alkoholt és a napot néhány napig kerüljük.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
20

19. Szükséges-e különleges ápolás nyaralás után?
Igen, nagyon fontos a nap által különösen igénybe vett arcbőr számára az ápolás. Egy négyhetes kúra koncentrált hatóanyagokkal (ampullákban, koncentrátumokban) kisimítja a nap okozta ráncocskákat, megnyugtatja és vitalizálja az arcbőrt.
 

bpman60

Állandó Tag
Állandó Tag
21

20. Hol a legveszélyesebb a napsütés?
Az Egyenlítő környékén minden régióban, hiszen itt délben majdnem függőleges a nap állása. Idetartozik pl. Észak-Afrika, a Kanári-szigetek, a Karib-tenger és a Hawaii-szigetek. A 20-as erősségű fényvédő faktorra itt az érzékeny bőrűeknek a kezdetekben mindenképpen szüksége van. Kerüljük a déli napot, hordjunk kalapot és UV védelemmel ellátott napszemüveget.



Egészségetekre ;)
 
Oldal tetejére