Vivas

Riposte

Állandó Tag
Állandó Tag
Mohamed harmadik lett a szöuli Világkupán

Mohamed Aida bronzérmet szerzett a szöuli nőitőr Világkupa-versenyen, s ezzel megerősítette pozícióját a világranglista élmezőnyében. Jól szerepelt Varga Gabriella is, hatodik lett. Nem sikerült jól viszont a magyarok számára a budapesti nőikard Vk: a legelőkelőbb helyen Sznopek Gabriella végzett, de a negyeddöntőbe ő sem tudott bejutni - tizenkettedik lett.

A tavalyi egyéni Európa-bajnok Varga idén remek eredményeket ér el a Vk-viadalokon, ennek köszönhetően a tizedik helyre jött fel a tőrözők világranglistáján, vagyis - Mohamedhez hasonlóan - pillanatnyilag ő is olimpiai indulónak számít. A kvalifikációs időszak március 31-én ér véget.

A dél-koreai versenyt, amelyen 17 ország 87 vívója indult az olasz Valentina Vezzali nyerte meg. Az ezüstérem a kínai Csangnak (Zhang) jutott, a bronzon Mohamed az ugyancsak kínai Manggal osztozott. Knapek Edina 13. lett.
 

Melitta

Adminisztrátor
Fórumvezető
Rádiós
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD class=title background=img/box_top_bg.jpg>Forradalmat csinál Kolczonay</TD><TD width=20>
box_right_top_corner.jpg
</TD></TR><TR><TD background=img/box_left.jpg></TD><TD background=img/box_bg.jpg><TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR><TD>Kolczonay Ernő mindig is arról volt híres – azon túl, hogy olimpiai második párbajtőröző –, hogy nem szokványos ötletei vannak. Az elsők között alapított magán vívóklubot Fless néven, és most az első hazai bentlakásos vívóakadémia megalapításán dolgozik. Közben a Fless vezetésén kívül külföldön is vállalt munkát: a norvég válogatott szaktanácsadója lett.

<CENTER>
1164998318.jpg
</CENTER>
Kolczonay Ernő soha nem a bejárt utat választotta, amikor a 90-es években megalapította Óbudán a Fless vívóklubot, sokan értetlenkedtek. Az idő és az eredmények őt igazolták: sok gyerekkel dolgozik, remek eredményekkel. Legutóbb a Westend Reménységek Tornáján bizonyítottak tanítványai: a fiúcsapat győzött (képünkön az aranyérmes csapat), a lányok a második helyen végeztek.
Kolczonay most újabb, forradalmi terveken töri a fejét. Új vívótermet szeretne építeni – jelenleg a Fodros utcai általános iskolában edzenek – az óbudai Szentendrei úton. Itt 10 éve bérel egy önkormányzati tulajdonú sportlétesítményt, amelyet használni ugyan nem tud a létesítmény rossz állapota miatt, de EU pályázati pénzből szeretné újjáépíteni a termet.
Ezen felül tervei között szerepel egy bentlakásos vívóakadémia megalapítása, ennek első lépéseként létrehozta a Kolczonay Vívóakadémiát, amelynek a vb-érmes, TF-et végzett fia, Gábor lett az elnöke.
A kétszeres olimpiai ezüstérmes vívónak még jut ereje másra is, nemrégiben állapodott meg a norvég szövetséggel, a skandináv ország válogatottjának szaktanácsadója lett.

</TD></TR></TBODY></TABLE></TD></TR></TBODY></TABLE>
 

manu2

Állandó Tag
Állandó Tag
Ebben az évben, a vetrán vívó Európa bajnokság Magyarországon áll Balatonfüredben 2009 Május 18-tól, 24-ig.
Belebonyolódom a ferfi tőr versenyben (veterán Kat.1)... (a francia csapattal, bocsánatom ;) ) !
 
T

Tenebrion

Vendég
Valaki csinálja a hagyományőrző vívást? Érdekelne, kinek mik a tapasztalatai, kedvenc fegyvernem, stílus estébé... csak érdeklődési szinten =)
Én személy szerint annyira nem vagyok oda a mai stílusú vívásért, nekem hiányzik az a szabadság belőle, amely a kétélű kardok sajátja. Tény, Arlow vívórendszere nagyon hasonlít hozzá, és én is gyakorlok rapierral, de azzal még mindig lehet vágni. Sőt, anno még Béres László öttusázó is tartott nekünk órákat. Érdekes volt hosszúkarddal gyakorolni a sportvívó-technikákat =D
Viszont szerintem semmi sem fogható egy kellemesen elkészített másfélkezes kardhoz, és az azzal párosuló vívóélményhez =) Szerintem egy nagyon praktikus típus, tökéletes átmenet az egykezesek mozgékonysága, és a kétkezesek masszivitása között, és megállja a helyét mindegyikkel szemben, a megfelelő kezekben =)
Pajzzsal gyakorolot már valaki? Csak engem idegesít, ha le van kötve teljesen a másik kezem? =P
 

Beli

Állandó Tag
Állandó Tag
Mikor érdemes elkezdeni? A tesóm 14 éves őt érdekelné, de fél mert hogy lehet túl nagy már hozzá...
 
T

Tenebrion

Vendég
Szerintem bármikor elkezdhető. Ha eléggé érdekli az embert, és hajlandó edzeni magát, akkor nem számít az életkor. Maximum lesznek a korcsoportjában tapasztaltabbak, de igazából ez sem annyira negatív. Felépít benne egy egészséges küzdőszellemet, ráadásul már korábban elleshet technikákat. Én 3 éve kezdtem el, és sikerült magam nagyjából felhoznom azok szintjére, akik már 5-6 éve csinálják.
Sportvívásnál nem tudom, hogy nézik, de szerintem hasonlóan működik az is. Maximum annyi, hogy beengedik-e az egyesületbe, ha tényleg van valami korhatár, de nem hinném, hogy probléma lenne. Legrosszabb esetben berakják kisebbekhez. Nálunk speziel a legalsó határ 16, bár mi kicsit vesélyesebben is élünk ^^
 
T

TH6777

Vendég

Párbajtőr: eltérő célok a nőknél és a férfiaknál
2010. 10. 14. 12.58


<RIGHT>
vivas1.jpg



Az elmúlt néhány év eredményei alapján eltérő világbajnoki célokat fogalmazott meg a női, illetve férfi párbajtőr-válogatottal szemben Kulcsár Győző, a fegyvernem szövetségi kapitánya.

"Kicsit kétarcú a párbajtőrvívásunk, mert míg a férfiak évek óta meghatározó szereplői a nagy versenyeknek, rendszeresen az első három-négy-öt között végeznek csapatban, addig a nőknél most már az 5-8. helyek valamelyikének megszerzése is szép siker lenne - mondta az MTI érdeklődésére a szakvezető csütörtökön, a november 4-én kezdődő párizsi világbajnokságot megelőző felkészülés hajrája előtt, hozzátéve, hogy azért a férfiak esetében is előfordulhat váratlan esemény. - Mára már annyira kiegyenlített a mezőny, hogy a 16-ból a 8 közé jutásért is lehet olyan erős ellenfelet kapni, amellyel szemben egy kis hiba is elegendő a vereséghez. Ezzel együtt remélem, hogy a vívásunkkal nem lesz különösebb probléma, és az első négy-öt között végzünk."
Ami a női válogatottat illeti, Kulcsár Győző arról beszélt, hogy Szász Emese most is - mint az elmúlt években - esélyes a kiemelkedő szereplésre egyéniben, a csapat azonban a megkezdett munka eredményeként, hosszú menetelés végén inkább csak a 2016-os olimpiára érhet be igazán.

"Szerintem egyik ország se képes elviselni, hogy három-négy klasszis vívó nagyjából egyszerre kerül ki a sportágból. Ez így van a mi esetünkben is. A részben junior korúakból álló csapatnak időre van szüksége, hogy beleérjen ebbe az erős felnőtt mezőnybe, így a nyolc közé kerülés már siker lenne. Természetesen nem adjuk fel a jövőre induló olimpiai kvalifikációs küzdelmet sem, de emberfeletti teljesítményre lenne szükség, hogy az összejöjjön, azaz Európában az első öt között legyünk."

A kapitány beszélt arról is, hogy a férfiaknál Boczkó Gábor és Imre Géza esélyes elsősorban arra, hogy a későbbiekben londoni kvótát harcoljon ki - a férfiaknál nem lesz csapatverseny párbajtőrben a 2012-es játékokon -, a nőknél pedig Szász Emese, amennyiben a csapatnak a papírformát igazolva nem jönne össze a részvétel kiharcolása.
<CENTER></CENTER>



XLsport
 
T

TH6777

Vendég
<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><TBODY><TR><TD class=cikk_cim width="100%">

Mohamed Aida családját is érinti a vörösiszap-katasztrófa
</TD></TR><TR><TD class=cikk_alcim width="100%">
tiny.gif

Mohamed Aida Devecserben bátorította a helyieket
</TD></TR><TR><TD width="100%">
<TABLE border=0 cellSpacing=0 cellPadding=0 align=center><TBODY><TR><TD class=cikk_datum>
tiny.gif

2010. október 11 20:20, Forrás:
Blikk <TD></TD></TR></TBODY></TABLE>​
</TD></TR><TR><TD style="PADDING-BOTTOM: 5px; PADDING-TOP: 10px" align=middle>
</TD></TR><TR><TD class=cikk_rovidlead width="100%">
Mohamed Aida tőrvívó a vörösiszap-lavina sújtotta Devecserben járt.
tiny.gif


<CENTER><!-- A 69146-idju sportforum 330X247 nevü zona javascriptes beepitesi kodja: --><SCRIPT language=JavaScript><!--var ord=Math.round(Math.random()*100000000);document.write('<sc'+'ript language=JavaScript src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=69146&ord='+ord+'"></scr'+'ipt>');//--></SCRIPT><SCRIPT language=JavaScript src="http://ad.adverticum.net/js.prm?zona=69146&ord=69842826"></SCRIPT><NOSCRIPT></NOSCRIPT></CENTER>

</TD></TR><TR><TD style="TEXT-ALIGN: center; PADDING-BOTTOM: 10px">
</TD></TR><TR><TD class=cikk_hosszulead_kepes vAlign=top>
mohamed_aida_sf.jpg
Elsődlegesen tartós élelmiszerre és a kármentesítéshez szükséges eszközökre van szükségük a vörösiszap-lavina sújtotta térségben élőknek - mondta el a helyszíni tapasztalatait összegezve Mohamed Aida egyéniben világbajnoki ezüst- és bronzérmes, olimpiai negyedik helyezett tőrvívó, akinek több családtagja lakik Devecserben.

"A hétvégén elhoztuk a nagymamámat, de a családból néhányan, például a keresztapám, unokatestvéreim egyelőre ottmaradtak - mondta a sportoló. - Szombat óta van újra készenlét, azóta összecsomagolva dolgoznak az emberek, várva az újabb riasztást. A gyerekkorom ideköt, döbbenetes volt látni a leginkább sújtott területeket - a tévéből nem igazán jön át, milyen komoly is valójában a helyzet."

</TD></TR></TBODY></TABLE>
 
T

TH6777

Vendég
Hetvenéves a Nemzet Sportolója, Kulcsár Győző
2010. 10. 18. 07.01


<RIGHT>
kulcsargyozo.jpg



Hétfőn 70 éves a négyszeres olimpiai bajnok Kulcsár Győző, a magyar vívósport egyik legeredményesebb alakja, a párbajtőr válogatott jelenlegi szövetségi kapitánya, a Nemzet Sportolója.


A legsikeresebb magyar párbajtőrvívó, aki három egymást követő olimpián - 1964-ben Tokióban, 1968-ban Mexikóvárosban és 1972-ben Münchenben - erősítette a győztes csapatot, Mexikóban egyéniben is a dobogó legmagasabb fokára állhatott, Münchenben és 1976-ban, Montrealban pedig harmadik lett. Az emellett világbajnokságokon csapatban három arany-, két ezüst- és négy bronzérmet begyűjtő sportember csaknem két évtizeden át volt az akkori idők világelső magyar párbajtőr-válogatottjának kiemelkedő egyénisége.
Az MTI kérdésére, hogy keresett és talált-e arra magyarázatot arra, miért sikerültek számára jobban egyéniben az olimpiák a világbajnokságoknál, úgy reagált: ha ő azt tudná, egyszerű dolga lenne most is, mert kezében lenne a formába hozás, a siker receptje.
"Akkor is megvoltak az év közi versenyek, s bár Világkupákat nem rendeztek, azért fel tudtuk mérni az erőviszonyokat. A nagy versenyekre egyformán készültünk fel, aztán egyszer kevésbé, másszor jobban jött ki a lépés - emlékezett vissza. - Két olimpiát emelnék ki, az egyiket pozitív, a másikat negatív értelemben. Az elsőn, amelyen részt vettem, Tokióban minden nagyon könnyen ment a csapatversenyben, nagyon szép győzelmeket arattam, a legszorosabb eredményem talán 5-3 volt. Az utolsó, a montreali viszont fordítva sült el. A svédekkel vívtunk a döntőbe jutásért, s valamiért én kerültem a befejező pozícióba, noha addig Schmitt Palinak jutott ez a szerep, s ha szükség volt rá, ő meg is oldotta a feladatot. Akkor még az egyes asszók kimenetelét vették figyelembe, így ha egy csapat eljutott egy bizonyos számú győzelemig, az utolsó helyeken már nem is kellett vívni. Ez alkalommal viszont igen. A döntő ütközetben 4-3-ra vezettem, aztán mégis kikaptam, később pedig lelkileg összetörve a bronzmeccset is elvesztettük a sokkal pihentebb svájciakkal szemben. Egyéniben sem jött össze a várt eredmény. A döntőben úgy alakultak az eredmények, hogy ha az egyik német ellen nyerek, én vagyok az olimpiai bajnok: 4-4-nél tiszta tust adtam, az asszóvezető viszont azt mondta, hogy állj után történt. Aztán hármas holtverseny volt, az újravívásoknál pedig már nem úgy történtek a dolgok, ahogy szerettem volna."
Kulcsár Győző tehetsége az OSC-ben bontakozott ki, a klasszikus párbajtőrvívás képviselőjeként kifinomult pengevezetés, kiváló védekezés és eredményes riposztkészség jellemezte vívását. Visszavonulását követően a szövetség főtitkára volt, majd 1980-tól a válogatott kapitányaként tevékenykedett. Ezt követően az olaszországi Vercellibe szerződött, másfél évtizeden át dolgozott a Milánó és Torino közötti kisvárosban, több tanítványa került be az olasz válogatottba.
"Amikor elkezdtem a munkát, meg kellett értenem, hogy mást várnak tőlem, mint amire gondoltam. Én eredményekről érdeklődtem, ők pedig azt mondták, az a feladatom, hogy a gyerekeket ott tartsam, olyan programot állítsak össze, hogy legközelebb is eljöjjenek. Hasznos tapasztalat volt, más kérdés, hogy aztán szívesen jártak edzésekre, és ennek következményeként sok későbbi olimpiai bajnok került ki a klubból. Nem tudom, hogy tudatosan csinálták-e, de az biztos, hogy a szülők elhozták a gyerekeket a vívóterembe, örültek, hogy ott vannak és nem mást csinálnak ellenőrizetlenül. Pedig arrafelé is ki voltak téve a fiatalok egyéb csábításoknak, sőt."
Kulcsár a sydneyi olimpia után tért haza, a Bp. Honvéd vívószakosztályának a munkájába kapcsolódott be, majd 2006-ban a párbajtőr-válogatott kapitánya lett. Az itthoni szerepvállalással összefüggésben úgy fogalmazott, nem tudatosan alakította így, de valahogy 15 évente fordított egyet az életvitelén.
"Hazajöttem, de a család egy része kint maradt. Én most is mindig úgy utazom oda, mintha hazamennék. Valahogy rendszerint elterjed a hír, hogy érkezem, és este kilenckor már együtt ülünk egykori tanítványokkal, ma már családanyákkal, családapákkal, és az emlékeket idézgetjük fel."
A folytatásra, tervekre vonatkozó kérdésre elsőként azt mondta, ugyanúgy érzi magát, mint harminc évvel ezelőtt, majd hozzátette: "Ameddig a jóisten ezt az állapotot fenntartja, csinálom a munkámat. Ezt tudom tanácsolni a korombelieknek is, ne üljenek le a tévé elé, mert nagyon gyorsan megöregedhetnek."

Kulcsár Győző:
Születési idő, hely: 1940. október 18., Budapest
Sportág: vívás (párbajtőr)
Klubjai: Újpesti Dózsa, MEAC, Vasas SC, OSC

Legjobb eredményei:
- olimpiai bajnok (egyéniben - 1968, Mexikóváros, csapatban - 1964,
Tokió; 1968, Mexikóváros; 1972, München), olimpiai bronzérmes (egyéniben - 1972, München; 1976, Montreal)
- világbajnok (csapatban - 1970, Ankara; 1971, Bécs; 1978, Hamburg),
- világbajnoki ezüstérmes (csapatban - 1969, Havanna; 1973, Göteborg),
- világbajnoki bronzérmes (csapatban - 1963, Gdansk; 1967, Montreal; 1974, Grenoble; 1975, Budapest)
- tízszeres magyar bajnok, egyszer egyéniben, kilencszer csapatban;
- háromszor, 1968-ban, 1971-ben és 1974-ben az év vívója
Víváshoz kapcsolódó tevékenysége: a hazai sportági szövetség főtitkára (1979/1980 begin_of_the_skype_highlighting 1979/1980 end_of_the_skype_highlighting), szövetségi kapitány 1980-tól, majd másfél évtizeden át, 2001-ig edző az olaszországi Vercelliben, azóta edző itthon a Honvédban, illetve a párbajtőrözők szövetségi kapitánya 2006-tól
<CENTER></CENTER>



XLsport
 
T

TH6777

Vendég

Magyar győzelmek a spanyol kardválogatón
2010. 10. 18. 13.57

<RIGHT>
Négynapos edzőtáborozás lezárásaként a magyar kardválogatott tagjai részt vettek a spanyol kardozók hétvégi válogatóversenyén, s a férfiaknál Szilágyi Áron, a nőknél pedig Nagy Orsolya győzött.

Nébald György, a fegyvernem hazai szövetségi kapitánya az MTI érdeklődésére elmondta, mindkét nemben nagy mezőny volt, száz körüli vívó lépett pástra San Sebastiánban, a spanyolok mellett tíz magyar - Szilágyi Áron, Nemcsik Zsolt, Decsi Tamás, Lontay Balázs és Iliász Nikolász, valamint Nagy Orsolya, Várhelyi Anna, Pető Réka, Benkó Réka és Garam Nóra - indult. A férfiaknál a döntőben Szilágyi Jaime Martít verte, a nőknél, Nagy Várhelyit győzte le.

"Szerdán érkeztünk meg Spanyolországba, sokat edzettünk Madridban, aztán átutaztunk az onnan 450 km-re lévő San Sebastiánba, ahol egy jó versenyen vettünk részt. A helyiek mindent fizettek, csak a repülőjegyet kellett nekünk állnunk, azaz költségkímélő volt a túra, amely, azt hiszem, hasznos volt abból a szempontból is, hogy megszakította a hosszú világbajnoki felkészülés monotóniáját" - fogalmazott már itthonról a kapitány.

A kardozók Telkiben és Tatán edzettek, aztán pár napos, vívás nélküli aktív pihenő következett a számukra Tapolcán, majd jött a spanyolországi edzőtáborozás, és most két hétig megint Tatán készülnek a november 4-én kezdődő párizsi világbajnokságra.
<CENTER></CENTER>



XLsport
 
T

TH6777

Vendég
Vívó-vb: Laura Flessel számára a londoni olimpia az utolsó nagy kihívás

Laura Flesselnek, a francia vívóválogatott jelenlegi legismertebb alakjának versenyzőként a londoni olimpia az utolsó nagy kihívás.
<!-- .cikkhead -->
Az olimpiai és világbajnok párbajtőröző erről a novemberi, párizsi világbajnokságot megelőző sajtótájékoztatóján beszélt, egyértelműsítve, hogy a 2012-es játékokat még vállalja, s nem a hazai rendezésű vb után teszi le a fegyvert, ahogy azt korábban tervezte.

„Az utolsó kihívás London. A lányom szeretne találkozni a királynővel" – mondta az 1996-os atlantai olimpia kétszeres bajnoka.

A modernkori női párbajtőrvívás meghatározó egyénisége a látványos díszletek között, a Grand Palais-ban sorra kerülő világbajnokság idején, november 6-án lesz 39 éves. Mint elmondta, sportolói pályafutása befejezésére vonatkozó döntését az idei, lipcsei Európa-bajnokságon hozta meg, ahol egyéniben és csapatban is harmadik volt.
Laura Flessel olimpián, világ- és Európa-bajnokságon összesen 23 érmet nyert.

MTI
 
Oldal tetejére